Doel is meer dan bevrijding Kuwayt Enorme run op zondagskranten Ter Beek niet op de hoogte van 'aanbod' Patriots aan Israël CcidócSourant Balans van verliezen in oorlog Frankrijk vreest voor „eigen" golfoorlog VS sturen zevende vliegdeksehip GOLFOORLOG MAANDAG 21 JANJARI 1991 PAG] )LÏ PARIJS/NICOSIA De jongste totale cijfers over de verliezen sinds het begin van de oorlog, vorige week don derdag, zoals deze zijn opgege ven, door de VS, Irak en Israël. VS: negen gevechtsvliegtui gen, waarvan gisteren drie; bij de luchtmacht twaalf vermis ten en één dode. Groot-Brittanie: vier Tornado- jachtbommenwerpers; de vier bemanningsleden van twee toestellen zijn vermoedelijk dood; de piloot en co-piloot van het derde toestel gelden als vermist; de twee piloten van het vierde toestel redden z.ich per schietstoel. Italië: een Tornado met twee bemanningsleden vermist. Kuwayt: een A-4 Skyhawk jachtbommenwerper; de piloot is opgevangen door het Ku- waytse verzet. Saudi-Arabië: een Tornado bo ven Saudisch grondgebied; pi loot ongedeerd terug op basis. Irak: 94 doden, onder wie 31 militairen, en 246 mensen ge wonden; aantal neergehaalde vliegtuigen van de anti-Iraak- se coalitie 160. Volgens de VS zijn sinds het begin van de strijd 15 Iraakse vliegtuigen vernietigd, tien mobiele lanceeerinstallaties voor Scud-raketten vernield en drie patrouilleschepen. Israël: 47 gewonden onder burgers, door Iraakse raketten. PARIJS In Frankrijk wor den voorlopig geen nieuwe wapenvergunningen afgege ven. Sinds het begin van de Golfoorlog hebben sommige wapenhandelaren hun ver koop sterk zien stijgen. Met name in regio's met een be- langrijkse Noordafrikaanse immigrantengemeeschap wordt gevreesd dat de toene mende spanning tussen de verschillende bevolkingsgroe pen met wapens zal worden beslecht. Zo is de pro-Iraakse stellingname van de militante imam van Marseille bij veel Fransen slecht gevallen. Het succes van een Algerijnse vi deo met lofliederen op Sad dam Husayn heeft eveneens tot irritaties geleid. Woord voerders van belangenorgani saties van immigranten vrezen voor een verslechtering van het klimaat wanneer de lijken van gesneuvelde soldaten naar Frankrijk worden gerepa trieerd. In totaal wonen in Frankrijk bijna vier miljoen moslims, waarvan het over grote deel Algerijnen en Ma rokkanen. Ook op de Nederlandse marineschepen varend in de Golf van Oman is de waakzaamheid vergroot. In de commandocentrale van het fregat Jacob 1 van Heemskerk - dfG bewaakt matroos 'f f Jf Gilbert de Bree uit -v Woudenberg het oppervlaktebeeld. FOTO: ANP WASHINGTON De Verenigde Staten hebben besloten een zevende vliegdeksehip, de Forrestal, naar het gebied van de Perzische Golf te sturen in het kader van pogingen Israël te beschermen tegen Iraakse aanvallen. De Forrestal, die zich in Mayport (Florida) bevindt, gaat „in de nabije toe komst" naar het oosten van de Middellandse Zee, aldus een Amerikaanse regeringsfunctionaris. In het gebied van de Perzische Golf beschikken de VS al over de vliegdekschepen Kennedy, Ameri ca, Saratoga (in de Rode Zee), Ranger, Midway en Theodore Roosevelt (in de Perzische Golf). Als de Forrestal, die 75 jachtvliegtuigen, bommenwer pers en verkenningsvliegtuigen vervoert, een maal in het gebied is, hebben de VS de helft van hun vloot vliegdekschepen daar. „Geen gevaar voor de volksgezondheid bij bombarderen kernreactoren' DODE WAARD De bombardementen op de vier kernreactoren in Irak zullen nauwelijks of geen gevolgen hebben voor de volksgezondheid. Dat is de overtuiging van dr. H. Arnold, directeur van de kerncentrale in Dodewaard. De reactoren worden volgens hem alleen gebruikt voor proefne mingen met kernenergie, maar niet voor het op wekken van energie. Ze hebben een vermogen van 700 tot enkele duizenden kiloWatts. Ter verge lijking: Dodewaard heeft een vermogen van 180.000 kW, aldus Arnold. „Het is bovendien de vraag of de zware vaten waarin de kernen opgesla gen zijn door de lichte bommen beschadigd zijn. Maar zelfs als de vaten opengespleten zijn, heeft dat nauwelijks gevolgen. Je moet de boel alleen schoonmaken. Dat is alles". Gaddafi: Nedïrland motfit niet meedoenaan oorlog. TRIPOLI „Nederlancmoet zich buiten dojj^ tie in het Golfgebied huden en zich niet P vj aan acties tegen de Araische wereld". DatP n. Libische leider Muamnar al-Gaddafi zat4nppi vond in een interview net de NOS-televisia^ dafi zei tegen terrorislsche activiteiten f waarmee de Iraakse leier Saddam Husayify 11 gedreigd, maar voegde e aan toe dat „geleïpvei huidige situatie elk landzijn eigen maniere|atT€ om zich te verdedigen". jstel De Libische leider zei net te kunnen voorile of er ook aanslagen in Nderland kunnen \*ege! verwacht. „Maar ik benonder alle omstanrege den tegen het blootsteller van onschuldige r» tr aan geweld en terreur", Idus Gaddafi, die (nog zei tegenstander te zijn 'an de zowel bomhet menten op Irak als op Isaël. Lge FRANSE PRESIDENT MITTERRAND WIL: PARIJS De Franse pre sident Francois Mitter rand heeft vannacht ver klaard dat het doel van het militaire offensief te gen Irak niet slechts de bevrijding van Kuwayt is maar ook „de vernietiging van het militair-industrië le complex van Irak". Daarmee moet volgens Mitter rand worden voorkomen dat Kuwayt in de toekomst op nieuw door Irak wordt be dreigd. Het Franse staatshoofd zei dat het zo goed als onmoge lijk is om Irak te dwingen Ku wayt te laten gaan zonder dat zijn militair-industriele poten tieel wordt aangevallen. Als verklaring voor de redèn dat de Franse luchtmacht alleen nog maar aan operaties boven Kuwayt heeft meegewerkt zei Mitterrand dat de Franse troe pen „in een samenwerkings plan" in volledige harmonie met de andere geallieerden werken en dat het de Fransen niet verboden is naar Irak te gaan. Eerder op de dag beschuldig den Israëlische leiders Duits land en Frankrijk ervan aan Irak wapens te hebben gele verd die de mogelijkheid om Israel aan te vallen vergroten. „We hebben nooit een enkele ballistische raket verkocht die in staat is om Israëlisch grond gebied te bereiken," zei Mit terrand. De Iraakse president Saddam Husayn heeft gisteren tijdens een toespraak gezegd nog be langrijke troeven in handen te hebben. Volgens hem hebben de geallieerden nog maar ken nis gemaakt met een fractie van zijn militaire slagkracht. Hij beweerde dat zijn lucht macht nog steeds grotendeels intact is en dat het moreel van zijn grondtroepen ongebroken is. Saddam herhaalde zijn op roep tot een heilige oorlog te gen de vijanden van Irak in het algemeen. Een dergelijke oproep is eerder in grote delen van de Arabische wereld met de nodige scepsis ontvangen door islamitische schriftgeleer den. Volgens hen heeft het lot van Saddam weinig te maken met hun reden om een Jihad te voeren. De Jordaanse koning Husayn heeft zaterdag opgeroepen tot een staakt-het-vuren in de Golfoorlog. Daarna zou de di plomatie alsnog een nieuwe kans moeten hebben om alle problemen in het Midden-Oos ten op te lossen, inclusief het Palestijns-Israëlisch conflict. De koning zei teleurgesteld te zijn in het feit dat 'er nu al mee energie is gestopt in enke le dagen oorlog dan in maan den van onderhandelen. Een dergelijke massale vernieti ging kan toch niemands doel zijn'. Psychologisch De Scud-raketten die Irak nog steeds blijkt te kunnen afvu ren, worden in de VS be schouwd als voornamelijk, een machtig psychologisch strijd wapen van Iraaks leider Sad dam Husayn. In militair op zicht zijn de Scuds, die weinig precies kunnen worden ge richt, van beperkte betekenis. Het oorspronkelijke militaire 'campagneplan' van de VS, dat voorziet in een oorlog van drie tot zes weken, zal volgens mi litaire experts in de VS dan ook niet wezenlijk worden be ïnvloed door de Scud-aanval- len. Tenzij andere Arabische lan den actief aan Iraakse zijde zouden gaan meevechten, hechten de Amerikanen aan het systematisch afwerken van hun maandenlang uitgedachte en inmiddels redelijk voor spelbare strategie. Dat Irak echter voornamelijk op het politiek-psychologische vlak terugvecht, blijkt behalve uit de Scud-aanvallen uit de blootstelling van de bevolkin gen van de geallieerde landen aan de verklaringen en 'be kentenissen' van gevangenge nomen piloten via de Iraakse media. Behalve dat daarmee de veelal als 'dun' gekarakteri seerde politieke steun in die landen voor de oorlog tegen Irak zou kunnen worden ge broken, kan veel Arabisch so lidariteitsgevoel met Irak er extra door worden geïnspi reerd. Het Pentagon is vastbesloten tegenover die tactiek haar mi litair-strategische antwoord zo ongeschonden mogelijk door te voeren, in de overtuiging dat de wezenlijke krachtsverhou ding 'te velde' spoedig duide lijk zal worden en de pro- Iraakse of anti-oorlogskrach- ten zal ontmoedigen. Ingegraven Hoewel de openingsfase tegen slagen biedt, concludeerden onafhankelijke experts in Washington gisteravond dat de eerste strategische oogmerken goeddeels zijn verwezenlijkt. Ook als Irak nog over talrijke gevechtsvliegtuigen zou be schikken, kunnen die blijk baar niet opstijgen als gevolg van de vernietiging van start banen. Ook de vernietiging van Iraakse nucleaire en chemi sche installaties was een prio riteit die grotendeels als ver wezenlijkt wordt beschouwd. De beoogde uitschakeling van de militaire commandostruc tuur van Saddam Husayn moet als goeddeels mislukt worden gezien. Maar de nog altijd verrassend grote vrijheid die Amerikaanse en andere pi loten in het Iraakse luchtruim ervaren, maakt de voortgaan de Iraakse commandovoering in de ogen van geallieerde ge neraals minder relevant. Efe door slechte weersomstandig heden vertraagde tweede fase van het Amerikaanse aanvals plan voorziet in het bombarde ren van Iraaks elitetroepen, de republikeinse garde en vooral hun afsnijding van bevoorra ding met wapens en levensbe hoeften. Het tweede deel van de twee de fase voorziet in eenzelfde 'behandeling' vanuit de lucht van de ingegraven infanterie en tankeenheden in Kuwayt, die bovendien ontvankelijker worden geacht voor psycholo gische bewerking (oproepen om over te lopen). Omdat de republikeinse garde zeer mo biel en verspreid is en omdat de troepen in Kuwayt niet in gegraven zijn, zullen luchtope- raties niet in staat zijn hen uit te schakelen, tenzij er massale desertie zou optreden. De derde fase van de oorlog bestaat uit - waarschijnlijk ge lijktijdige - frontale en zijde lingse grondaanvallen in het 'Kuwaytse theater', mariniers- landingen op Kuwaytse kust en de landing van paratroepen in de buurt van Kuwayt-stad. Omdat de bevrijding van Ku wayt door Irak tot een loop gravenoorlog gemaakt dreigt te worden, voorziet de geal lieerde tactiek juist in een bliksemactie, waarin het Iraakse leger op meerdere plaatsen tegelijk moet worden 'doorgesneden en opgedeeld'. Protest Van'Den Haag tot Peking werd dit weekeinde geprotesteerd tegen de oorlq in de Golf. Zatfen: namen in Den Haag enkele duizenden deel aan een stille tocht georganiseed door Pax Chrii V( het IKV. In Peking werd een Duitse orgeldraaier, die muziek maakte teger de oorlog, doop 1 soldaat gesommeerd het Plein van de Hemelse Vrede te verlaten. FOTO'sjP Iraakse raket Een politie-agent in Tel Aviv leidt een vrouw weg uit haar woning die door een Iraakse raket getroffen is. Bij de aanvallen die Israël AMERSFOORT De ex tra zondagedities van de diverse dagbladen hebben grote aftrek gekregen. Met name op de NS-sta- tions gingen de 'oorlogs kranten' grif van de hand. Ook de Krant op Zondag werd iets meer verkocht. Want, zo liet menigeen desgevraagd weten, de te levisie staat dan wel steeds aan, maar je wilt toch het laatste nieuws op je gemak kunnen lezen. Om het oorlogsnieuws in het Golfgebied op de voet te vol gen, kwamen vrijwel alle lan delijke dagbaden gisteren met een zondageditie uit. De extra krant van het Algemeen Dag blad, NRC-Handelsblad en De Volkskrant was uitsluitend verkrijgbaar via de losse ver koop. De Telegraaf verraste haar abonnees met een extra editie in de brievenbus. Het Parool werd alleen in Amster dam, maar dan wel gratis, uit gedeeld. Het dagblad Trouw ontbrak gisteren in de kiosken. Vol gens hoofdredacteur J. Greven had dit niets te maken met de christelijke achtergrond van het blad. Trouw zou hebben besloten de nadruk te leggen op de reguliere maandagkrant. Volgens de cao mogen grafici niet op zondag werken daarom wordt de Krant op Zondag in België geprodu ceerd. Maar de vakbonden hebben een uitzondering wil len maken. FNV-woord voerder A. Douze van Druk en Papier: „Mensen hunkeren in deze tijd van oor log en dreiging naar nieuws. Daarom hebben we er in toe gestemd dat er deze zondag werd gewerkt". Volgens de cao-norm krijgen de grafici voor het opofferen van de zondagsrust 315 pro cent van het normale uurloon. Maar Douze ontkent ten stel ligste dat er aan de oorlogssitu atie wordt verdiend: „Het is toch vanzelfsprekend dat mensen die speciale diensten draaien daarvoor meer betaald krijgen? Mensen die op zon dagavond voor de maandag- produktie werken, krijgen ook 315 procent betaald". Douze wijst er op dat hef uit komen van zondagedities in Nederland geen gemeengoed gaat worden. „Het blijft bij een incident. Al kan ik me voor stellen dat er volgende week weer een extra editie zal uit komen. Wanneer uitgeverijen het belangrijk vinden om hier voor nog eens een zondags krant uit de brengen, zullen we ons daar niet tegen verzet ten". Scholieren De extra edities van de diverse dagbladen telden acht tot zes tien pagina's en waren voor rond een piek te koop bij krantenkiosken en benzinesta tions. Goede zaken deden vijf tig scholieren die met hun OV-kaart op zak in de treinen De Volkskrant uitventten. Martijn Orlemans en Theo Andela uit Tiel belandden zo met 400 kranten op het NS- station in Amersfoort: „We krijgen ieder honderd gulden en mogen van de opbrengst (een gulden per krant) ook nog eens de helft houden. Dat gaat lekker want iedereen in de trein wil het laatste nieuws uit de Golf lezen". Het is overigens niet de eerste keer dat oorlog voor kranten aanleiding is om een zondage ditie uit te brengen. Voor de Tweede Wereldoorlog, toen nog twaalf dagbladen zeven dagen per week uitkwamen, was het heel gebruikelijk om in tijden van spanning meer edities te laten verschijnen. Tijdens de Eerste Wereldoor log werden er zelfs twaalf edi ties op een dag geproduceerd. In tegenstelling tot vroeger dagen blijkt de verspreiding van de extra kranten nu pro blemen te geven. Niet iedere krantenbezorger wil op zondag werken (voor hem geldt de cao-regeling van 315 procent namelijk niet) en de boekhan del is, evenals veel kiosken in de provincie, op zondag geslo ten. HELMA VAN DEN BERG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD is zeer verbaasd dat PvdA-minister Ter Beek (defensie) niet geïnfor meerd was door zijn CDA- collega Van den Broek (buitenlandse zaken) over het inmiddels afgesla gen aanbod een Neder lands Patriot-squadron te stationeren in Israël. Van den Broek heeft inmid dels bevestigd dat het idee om Israël met Nederlandse Pa triots te beveiligen tegen Iraakse raketten uit zijn koker afkomstig was. Op die manier hoopte hij het „hartverscheu rende dilemma" het al dan niet uitvoeren van een wraak actie tegen Irak van de re gering in Jeruzalem op te los sen. Vrijdagavond besprak Van den Broek zijn idee met premier Lubbers, die er in stemmend op reageerde. Minister Van den Broek ont kende overigens dat hij een echt aanbod had gedaan aan Israël. Hij had alleen maar bij de Israëlische ambassadeur in Den Haag laten informeren of diens regering wellicht be hoefte had aan Nederlandse Patriot-eenheden. „Als Israël 'ja' had gezegd, hadden we na tuurlijk intern, in het kabinet, overleg moeten plegen hoe we dat hadden moeten organise ren". Maar Israël heeft inmiddels 'nee" gezegd, onder dankzeg ging voor „dit gebaar van gro te politieke en psychologische waarde". Jeruzalem denkt vol doende te hebben aan de Ame rikaanse Patriot-squadrons. Dreiging Met de komst van de Patriots, die vijandelijke Scud-raketten van Irak uit de lucht moeten schieten, is de dreiging echter niet geëlimineerd. „Het is mo gelijk dat hun komst zal hel- Onrust onder Nederlandse Patri)t-eenhede)J weggeëbd DEN »AG De onA, onder ce Nederlandse Rbi triot-benanning in T kije, de het gevolg v(ii van de suggestie van nister Tan den Broek premie- Lubbers om d( eenhecfen eventueel n^li Israël b verplaatsen, is middeli weggeëbd, luchtimchtmilitairen vroegei zich tijdens uitpakien van het Patri materieel af, of zij meteer weer konden pakkei. Dat zei maj< Martin Zijlstra van luchtiracht gisteren va het lurkse Diyarbak waar te Patriot-eenhed zijn gstationeerd. Na mate luidelijk werd, de Anerikanen de triot-taak op zich nami verdwien de onrust, al< Zijlstra. pen maar het is geen absolute oplossing", zei minister van volksgezondheid Ehud Olmert. De VS hebben Israël gevraagd de Scud-aanvallen niet te ver gelden, uit vrees dat dit de Arabisch-westerse coalitie te gen Irak schade zou toebren gen. Een delegatie van hoge Amerikaanse 1 functionarissen onder leiding van de ondermi nister van buitenlandse zaken voor het Midden-Oosten, Law rence Eagleburger, is in Israël aangekomen om de strategie voor de komende tijd te be spreken. Israël heeft niet toegezegd dat vergelding definitief uitblijft. Minister van defensie Moshe Arens zei gisteren na het kabi netsberaad dat het niet de vraag is óf Israël de Iraakse aanvallen zal vergelden, maar wanneer en hoe. „We hebben niemand enige garantie gegeven. Ik denk dat van een soevereine staat, waarvan de bevolking wordt gebombardeerd in een onge- provoceerde daad van agressie, niet verwacht kan worden zo'n garantie te geven", aldus Arens. De paniek die bij het afgaan van elke nieuwe sirene uit breekt, is de uiting van niet al leen angt, maar ook van welijks meer te dragen moeidhed. De druk vai bevolkirg wordt te groot zelfvertDuwen is verdwe En de aigst kan doen gri naar middelen die het k verstand nog buiten spel houden, is de Amerika vrees. Maar Iïaël zal volgens ambassadeur in België, A ham Primor, niet op een e tuele Iraakse aanval met mische wapens reageren de inzet van kernwapens, raël herft altijd verklaard het niet als eerste kernwaj zou intioduceren in het den-Oosten. Het houdt aan die belofte", zei hij j ren voor de televisie, chemische wapens betreft hebben andere manieren te reagtren".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4