Beveiliging tegen terreur onmogelijk elle kritiek in PvdA op houding fractievoorzitter Wöltgens Strop voor KLM door de Golfoorlog „Liever geld dan plakband" f^LFOORLOG £eidóe Qowumt MAANDAG 21 JANUARI 1991 PAGINA 3 nemende belangstelling l^or tv-nieuvs Golfoorlog ÏERSUM De bijandere belangstelling van -y-dkend Nederland vor nieuws over de Golf- TJg neemt af. Dat bljkt uit gisteren vrijgege- hjfers van de afdeling kijk- en luisteronder- van de NOS. Volgns een woordvoerder ligt tale kijktijd nog wi hoger dan normaal. Za- 3 werd evenals de/oorgaande dagen gemid- t verier uur naar de ttevisie gekeken. Een deel cetile extra belangsteling laat zich echter ver- 00Ijn door reportages ver het Europees kampi- hap schaatsen. Ht acht-uur-journaal trok lag het gebruikelike aantal van twee mil- cijkers. De Amerilaanse nieuwszender CNN lme zaterdag een da,bereik van zeker 930.000 ■s. De belangsteling voor CNN was in de van vrijdag op zaerdag echter erg klein. Er zo weinig mense dat de kijkdichtheid niet in cijfers valt uit e drukken, ties Campagne zuinig rijden uitgesteld DEN HAAG Er komt voorlopig geen campagne om automobilisten op te roe pen tot minder en zuiniger rijden. Minis ter Andriessen heeft besloten een derge lijke actie uit te stellen „zolang de Golf oorlog en de lage olieprijs blijven zoals ze nu zijn", aldus een woordvoerster van Economische Zaken. Het ministerie had niet gerekend op een scenario waarbij de prijzen van olie en olieprodukten in ge val van oorlog zouden kelderen. Nu de luchtmacht en de raketten van Irak geen werkelijke bedreiging blijken te zijn, denken handelaren dat de aanvoer van ruwe olie niet of nauwelijks hinder zal ondervinden van de Golfoorlog. Ook de aanwezigheid van zeer ruime voorraden in het Westen speelt een belangrijke rol. Nederlandse hulpgoederen voor Turkije DEN HAAG Nederland gaat op verzoek van de Turkse autoriteiten rampbestrijdings- goederen aan Turkije leveren. De bijdrage bestaat uit ruim 30 ton hulpgoederen Het gaat om onder meer gaspakken, bran cards, brandwerende dekens en geneesmiddelen tegen che mische wapens. Een deel van de hulpgoederen is al in Tur kije gearriveerd. Ook 'enkele andere geallieerde bondgeno ten hebben inmiddels hulpgoe deren naar Turkije gestuurd of gaan dat alsnog doen. Nauwelijks werk voor opvangcentrum marine DEN HELDER Het opvang- en cri siscentrum voor 'het thuisfront', dat sinds donderdagochtend bij de Konink lijke Marine operationeel is, heeft vol gens een woordvoerder nauwelijks of geen werk. De bezetting van het centrum in sport hal Zweedse in Den Helder is terugge bracht tot een telefoniste en een mede werker van de afdeling pprsoneel. Tot vrijdagmiddag registreerden de mede werkers in totaal zeventig telefonische verzoeken om informatie. Naar schatting had minstens 60 procent van de informaties betrekking op de si tuatie van het medisch team dat met een noodhospitaal onderweg was naar de Golf. De PTT verwacht uitbreiding aantal telefoonlijnen Nederland-Israël DEN HAAG De PTT heeft goede hoop dat het aantal telefoonlijnen tussen Nederland en Israel van daag wordt uitgebreid van 33 tot 63. De PTT kreeg na de raketaanvallen door Irak op Israel een enorme hoeveelheid telefoontjes te verwerken. Massaal zoch ten mensen contact met familie en kennissen in Is raël. Telefoonverkeer met Israël was vrijdag op een gegeven moment onmogelijk. Ook vanuit andere lan den werd veel met Israël gebeld. De druk was giste ren aanmerkelijk minder groot. De PTT vermoedt dat dit te maken heeft met het uitblijven van nieuwe raketaanvallen. Verslaggeversteam Algerije uitgezet DEN HAAG Een verslaggever en een fotograaf van het week blad Elsevier zijn gisteren Alge rije uitgezet. Het duo arriveerde zaterdag in Algiers om een (afge sproken) vraaggesprek over de Golfoorlog te hebben met de Al gerijnse minister van buitenland se zaken. Onmiddellijk na aan komst op het vliegveld van Al giers werd alle apparatuur in be slag genomen. Het duo werd ver volgens naar een hotel gebracht, waar het onder kamerarrest werd geplaatst. De in beslag genomen apparatuur kregen de verslagge vers weliswaar beschadigd bij vertrek weer terug. SKUNDIGE SMID VREEST BESCHIETING PASSAGIERSVLIEGTUIGEN DEN Een aftoende liliging tegen trreur- in is onmogeljk. In is alles van vaarde welkom objett voor terrorist. Het meest :tief in de strijl tegen tfirisme is teiighou- (lheid door de media, boodschap ran de tste terrorisne-des- dige van on; land, ie P. Schmid. i-an oorsprong Zwitserse enrieus Schmid is dcent po- n- [e wetenschappei aan de le fee universiteit. lij is de arl>r van het standardwerk lijiical Terrorism', /aarvoor vi 1985 werd orierschei- |net de prijs voorhet beste :It cologisehe werk defens Schmid is he wel mo- i om aan te gevm wat de it populaire ©eiwitten Voor een aanslg. Conti- sebewaking van dp doelwit- 'dqplus drieploegeidiensten otde hoogst parat binnen- rt fe veiligheidsdicist) heeft jg enig effect, naar kan volledig zijn. iovendien iet probleem zzh slechts laatsen. op Schiphol te toegang vaje vliegtuigen ped is be- cjjEd, wordt de vertrekhal ^Jret vliegveld let doelwit, it ook goed beveiligd, dan e met luchtcbelraketten jajtuigen neerhaen. Dat is j genteel het gootste ge- j dat luchtdielraketten, 3anaf de schoider zijn af Maren, hier zij) binnenge sneld". ïel Ierse republkeinse leger i ,t die raketten /an Gaddafi b/egen. De IRA heeft ze Historicus Alex P. Schmid, docent aan de Rijksuniversiteit Leiden, ste terrorisme-deskundige van ons land. niet gebruikt, omdat het in zijn strategie helemaal niet zou passen. Dan zouden nog meer katholieken zich tegen het le ger keren". Schmid legt vervolgens uit hoe kinderlijk eenvoudig het is vliegtuigen op te blazen, maar dringt erop aan die details toch vooral uit de krant te houden. De ervaring heeft ge leerd dat bij sommige terreur daden de kennis over de tech niek uit de media afkomstig was. Schmid noemt het Iraakse dreigement om terreurdaden te plegen zeer reëel. Hij wijst op de 57 verschillende Pale stijnse terreurgroeperingen die hij in zijn handboek heeft op gesomd, en op de fundamenta listische groeperingen. „De Hezbollah heeft in het verle den naar de pijpen van Tehe ran gedanst. Het is heel goed mogelijk dat zij zich nu met Saddam Husayn identifice ren". Schmid onderscheidt twee ma nieren waardoor terroristen in West-Europa actief kunnen worden. De eerste manier is dat mensen in West-Europa, voornamelijk moslims, spon taan reageren. „Saddam Hu sayn is in de ogen van veel Arabieren nu de underdog, het slachtoffer. De spontane terro rist komt plaatsvervangend op voor Irak, als zaakwaarne mer". „Dat hebben we ook gezien'in april 1986, toen de VS een aan val hadden uitgevoerd op Li bië. Toen zijn er als reactie tientallen aanslagen gepleegd tegen Amerikaanse doelen, vooral in het Middellandse Zeegebied. Dat zal nu ook weer gebeuren. Waakzaam heid is dus zeker geboden". Een tweede mogelijkheid is de meer professionele: slapende agenten die geactiveerd wor den „Irak heeft natuurlijk zijn ambassades en reisbureaus. Maar er zijn ook in verband met de wapenhandel veel Iraakse firma's opgericht. Dat zijn nu de mogelijke kanalen om hun mannen aan het bom- mengooien en schieten te brengen". „Saddam Husayn wil de in druk wekken dat Arabieren in de hele wereld in actie komen tegen het imperialisme, dat er een heilige oorlog wordt ge voerd. Dan zullen de Arabi sche regeringen die nu nog te gen Irak zijn, onder druk van de massa van zijde moeten wisselen. Dat is zijn strategie". Schmid omschrijft terrorisme als oorlogsmisdaden in vredes tijd, al beaamt hij dat het heel moeilijk is een objectieve defi nitie te geven. „Een soldaat draagt een uniform. Hij draagt zijn geweer openlijk. Hij is ge bonden aan de Conventie van Genève en mag geen burgers aanvallen. Anders begaat hij een oorlogsmisdaad". „Het militair resultaat van ter reuracties is vaak minimaal. Men moet het hebben van de echo van de media, van inti midatie of chantage. Het slachtoffer van de terreur is onbelangrijk. Het is slechts de generator van de boodschap" „Een voorbeeld: Toen enkele jaren geleden de IRA een aan slag had gepleegd op Ameri kaanse militairen in Limburg, vroeg een journalist aan een IRA-woordvoerder: 'Waarom doen jullie dat?' En het ant woord was heel ontwapenend: 'Zodat jullie, journalisten, ko men vragen waarom wij dat doen' Als je indruk wil maken op het Amerikaanse publiek, hoef je maar ergens heen te gaan waar de Amerikaanse media aanwezig zijn Je hebt dan het maximale publiek en de minste risico. De media brengen de terrorist naar het publiek, dus hoeft de terrorist niet naar het publiek, niet naar de VS, te gaan". Terrorisme bestaat volgens Schmid dan ook uit twee din gen: geweld en propaganda. Het geweld is wel enigszins te bestrijden, maar nooit uit te bannen. En bij de propaganda loop je aan tegen de persvrij heid „Bekend is de uitspraak van een terrorist die zei: 'Ik wil dat morgen alle krante koppen bloed hebben'. In ze kere zin is terroristisch geweld daarom pseudo-geweld, een pseudo-gebeurtenis. In de VS werden een tijd lang antisemi tische leuzen geschilderd op synagogen. Op een gegeven moment besloten de media er geen aandacht meer aan te be steden. Het hield toen vanzelf op. Kennelijk was het de- moeite waard om het te doen, omdat het werd verslagen". Schmid benadrukt de eigen verantwoordelijkheid van de media. „Iedereen is verant woordelijk voor zijn doen. De houding van 'publish and be damned' is altijd al twijfelach tig, maar in tijden van crises begint het crimineel te wor den. Er worden meer Ameri kanen door de bliksem gedood dan door terroristen. Als de media net zoveel aandacht zouden besteden aan bliksem, zou iedereen zeggen dat ze gek geworden zijn". „Er komt bij berichtgeving over geweld een zeker voyeu risme aan te pas. Het recht op informatie? Als de media zes tig procent van hun aandacht richten op een vliegtuigka ping, waar blijft dan het recht van het publiek op het overige nieuws, dat erdoor wordt ver drongen?" Toch is Schmid geen voorstan der ervan dat de overheid cen suur pleegt. „De overheid is vaak zelf partij in een conflict. Maar als de media zo profes sioneel zijn als ze zelf zeggen, zou ze zichzelf beperkingen kunnen opleggen als het gaat om pseudo-geweld". Vanaf Schiphol is dit weekeinde ruim 375 kilometer plakband naar Israël gestuurd waarmee de Israëli's hun kamers kunnen isoleren tegen een Iraakse gifgasaanval. foto: anp werkelijk oorlog ontstaat in Is raël, kan daar mogelijk meer behoefte aan zijn". De Zionistenbond houdt zich niet bezig met het inzamelen van plakband. Daar zou vol gens berichten behoefte aan zijn, nu in Israël de bevolking de ramen afplakt ter bescher ming tegen een mogelijke gi- faanval van Irak. Prins zegt echter dat nergens uit geble ken is dat er werkelijk een te kort bestaat aan plakband in Israël. „Wij hebben op dit mo ment liever geld dan rollen plakband. Mocht later blijken dat er toch een tekort aan tape bestaat, dan kunnen wij dat al tijd nog centraal inkopen en vervoeren". De Nederlandse Zionistenbond belegt vanavond een informa tie-avond in de Amsterdamse Apollo-hal. Enkele politici hebben hun medewerking aan de avond al toegezegd, aldus Prins. Namen wil hij echter niet noemen. „Wanneer plot seling oorlog ontstaat in Israël, zullen enkelen van hen waar schijnlijk niet meer meewer ken". n (Van onze rlementaire redactie) "V HAAG 7wee be de PvdA'ers hebben ben felle kritêk op de iding van hun partij en t name van fractie- irzitter Thijs Völtgens de kwestie van de If oorlog. Het zjn voor lig partijvoorztter Ien i den Heuvel en het Tweede-Kamerlid Piet de Visser. Beiden waren za terdagavond te zien in een uitzending van Vara's Achter het Nieuws. Ien van den Heuvel is „diep teleurgesteld" dat de kamer fractie van de PvdA heeft in gestemd met het besluit van de regering om deel te nemen aan de militaire handelingen tegen Irak. Vooral fractievoor zitter Thijs Wöltgens moest het ontgelden. Volgens mevrouw Van den Heuvel heeft deze zo gemanoeuvreerd dat de PvdA zich wel voor het deelnemen van Nederland moest uitspre ken. „Aanvankelijk zei Wölt gens steeds maar dat het be sluit (om de Nederlandse fre gatten mee te laten vechten in de Golf) nog niet genomen was. Maar toen eenmaal de kogel door de kerk bleek te zijn, heef-ie bijna letterlijk ge zegd: 'we hadden een ultima tum gesteld en we moesten dus wel, wilden we onszelf niet ongeloofwaardig maken'. Met andere woorden: hij heeft zijn besluit al in november ge nomen. Toen steunde hij im mers dat de resolutie voor het eventuele gebruik van geweld tegen Irak in de Veiligheids raad was aangenomen. Dus toen wist-ie al waar hij wilde uitkomen. Ik vind het onbe grijpelijk". Ien van den Heuvel speelde een prominente rol in de PvdA in de jaren zeventig, toen de sociaal-democraten zich nog socialisten noemden en zich sterk vereenzelvigden met de vredesbeweging. Zij is ervan overtuigd dat er nog al tijd „heel veel PvdA'ers" zijn die er zo over denken en die dus niet instemmen met de houding van de kamerfractie. „Wellicht dat het mogelijk is daar op de een of andere ma nier blijk van te geven. Ik zal proberen zoveel mogelijk PvdA'ers op mijn lijn te krij gen". Het PvdA-kamerlid Piet de Visser deelt de kritiek en teleurstelling van Ien van den Heuvel. Volgens hem was de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer in feite net zo verscheurd als in de Eerste Kamer, waar elf sociaal-demo craten tegen deelneming aan de oorlog stemden. De Visser meent dat voorzitter Thijs Wöltgens zijn fractie, wellicht niet met opzet, erin heeft laten lopen. De Visser vindt dat de PvdA in de Tweede Kamer voortdurend zal moeten aan dringen op een onmiddellijk staakt-het-vuren in de Perzi sche Golf. Thijs Wöltgens UW NIET TE6EN PIE MMTARENPA/U! 5TIS4KS 15-ie N06 (Van onze financieel-economische redactie) DEN HAAG Als gevolg van de Golfoorlog heeft de KLM een strop geleden van tot nu toe „enkele tientallen miljoenen gul dens", aldus een woord voerster van de lucht vaartmaatschappij. Volgens de Vervoersbond- CNV stevent de KLM dit boekjaar (tot 1 maart) af op een negatief resultaat van en kele honderden miljoenen gul dens, mogelijk zelfs een half miljard. Vorig jaar maakte de KLM nog een nettowinst van 340 miljoen. Het bedrijf heeft veel extra kosten moeten maken door de sterk gestegen brandstofprij zen, de explosief gestegen ver zekeringspremies en de ingrij pende wijzigingen in de vlieg- schema's. De KLM heeft een aantal diensten op het Mid den-Oosten moeten staken en is genoodzaakt vluchten op het Verre Oosten om te leggen, om te voorkomen dat toestellen in het oorlogsgebied- terecht ko men. Het invoeren van toeslagen en het verhogen van de tarieven heeft nog geen soelaas gebo den. „Voordat je de opbrengst van die maatregelen binnen hebt, heb je al een groot deel van de kosten moeten ma ken", aldus woordvoerster Wenting. Bestuurder E. Aarts van de Vervoersbond-CNV heeft be rekend dat de KLM momen teel, de Golf kosten niet mee gerekend, een verlies lijdt van één a drie miljoen gulden per dag. Woordvoerder Harmse van de KLM wil dit cijfer niet bevestigen. Hij verwijst naar een communiqué van enkele maanden geleden, waarin een „aanmerkelijk verlies" werd voorspeld. In het persbericht werd ook aangekondigd dat de KLM de komende drie jaar voor 400 miljoen gulden moet bezuinigen, hetgeen het verlies van 500 arbeidsplaatsen zal veroorzaken. ACTIE ZIONISTENBOND VOOR ISRAËL EN LOBBES WeD 15 P-ATJEW00FP OF ZIT EP EEN /M4R- /WOT AAN JE KKAA& nissen in de Golf. Volgens woordvoerder H. Prins bellen dagelijks tientallen mensen naar het coördinatiecentrum. Daarbij gaat het veelal om mensen die hulp willen bieden aan Israël of daar willen gaan werken. De Zionistenbond no teert van de bellers naam, adres en opleiding of beroep. De vrijwilligersorganisatie Sar El regelt de formaliteiten in het geval mensen daadwerke lijk naar IsraëJ zouden ver trekken. Op korte termijn be staat er in Israël volgens woordvoerder Prins echter geen behoefte aan hulp. Pas als de regering van Israël om hulp vraagt, zal de Zionisten bond een beroep doen op de vrijwilligers. Prins vertelt dat veel bellers zich beschikbaar stellen als bloeddonor. „Alleen artsen die zich melden, houden wij in een apart bestand. Wanneer er Hawk-raket in Aviodome Een vijf meter lange Hawk-raket staat in het Nationaal Lucht vaart Museum Aviodome opgesteld waar sinds zaterdag een ex positie is ingericht onder de titel „Luchtstrijd in de Golf". De Hawk-raket is momenteel bij alle partijen in de Golf In gebruik. foto: anp AMSTERDAM Het coördinatiecentrum van de Nederlandse Zionisten bond in Amsterdam zegt al één miljoen gulden aan toezeggingen voor hulp aan Israël te hebben ont vangen. Sinds zaterdag heeft de bond een giro nummer opengesteld voor een inzamelingsactie ten behoeve van Israël. Meer dan driehonderd mensen hebben zich bij de bond gemeld om vrijwillig naar Israël te vertrekken wan neer daar hulp nodig is. .iaden voor vrede in Golf r ïn van de Amsttrdamse moskeeën bidden moslims tijdens de gebedsdienst van zaterdag voor e in het Golfgelied. foto: anp Met advertenties in diverse dagbladen vraagt de Zionisten bond aandacht voor de actie en het telefoonnummer dat 24 uur per dag opengesteld is voor reacties op de gebeurte-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3