Kerken hebben heel erg gefaald „Die man moet gestopt worden' Minderheden ruziën over Golfoorlog £eidócSotiAa/n i brieven van lezer Billy Graham weer terug in het Witte Huis kerk wereld Paus roept kardinalen RABBIJN VAN DE KAMP: bijeen beroepingen t CeidóeÖouAO/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £&ULe Commit MAANDAG 21 JANUARI 1991 PAGIh WASHINGTON Billy Graham is terug in het Witte Huis. Na de val van president Nixon verdween de evangelist uit het po litieke zicht. Maar de eerste nacht van de oorlog tegen Irak verbleef Billy Graham op uitnodiging van president Bush in het Witte Huis. Bovendien leidde hij donder dag in de kapel van het garnizoen Fort Myer een gebedsdienst die werd bijge woond door president Bush, minister van defensie Dick Cheney en generaal Colin Powell, voorzitter van de chefs van sta ven. „Ik heb vertrouwen in de politiek van Bush," aldus Billy Graham, die nog nooit een president is afgevallen met wie hij be vriend was. „Uit deze oorlog kan mis schien een nieuwe vrede en een nieuwe internationale orde voortkomen." De terugkeer van Billy Graham in het Witte Huis is een teken aan de wand van de bestuurders van de kerken die lid zijn van de Amerikaanse Raad van Kerken (NCC). President Reagan negeerde hen bijna volkomen en had alleen contact met ds. Jerry Falwell, de leider van de inmid dels opgeheven 'Moral Majority'. Met Bush, actief lid van de Episcopaalse (Ang licaanse) Kerk, hoopten de kerkleiders be tere contacten te kunnen aanknopen. De sterke oppositie van de NCC en de aange sloten kerken tegen gewapend ingrijpen in de Golf speelt een rol in dit verband. De grote vrijheid bestaat uit vele kleine vrijheden Russische kerk veroordeelt militair optreden Vilnius MOSKOU Het bloedbad dat de Sovjet-militairen afge lopen zaterdag in de Litouwse hoofdstad Vilnius hebben aangericht, is volgens de Rus- sisch-orthodoxe patriarch Aleksej een „zonde" en een „grote politieke fout". Het centrale gezag in de Sov jetunie heeft volgens hem toe gegeven aan de „eeuwige be koring" en „telkens opdui kende ziekte" dat het „zijn ei gen belangen automatisch als de belangen van het volk be schouwt" en als „staatsbe lang" kenschetst, wat in wer kelijkheid slechts met „func tioneel bestuur" te maken heeft. Aleksej vraagt de Litouwers dat zij zich het kwaad dat hun is aangedaan, niet blijven her inneren en dat zij het leed door vergeving in christelijke zin overwinnen. Aleksej roept Sovjet-president Michail Gorbatsjov op de ge beurtenissen in Vilnius goed te analyseren en een weg te vinden waardoor de psycholo gische kloof tussen de volke ren in de verschillende repu blieken niet verder groeit. Ook de Litouwers hebben volgens Aleksej fouten ge maakt. Zij moeten nagaan, waar zij in „utopische geest drift en nationalistische dro merij" zijn vervallen en waar zij zozeer voor hun eigen rechten hebben gestreden dat zij de niet minder legitieme rechten van andere mensen hebben geschaad". VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft het college van kardinalen bijeengeroepen voor een bij zondere zitting die van 5 tot 7 april in het Vaticaan plaats vindt. Onderwerpen zijn de bedreiging van het leven en de agressiviteit van de sekten. Kardinalen zijn de naaste ad viseurs van de paus. Dit wordt de vierde bijzondere zitting van het college sinds deze paus in 1978 werd be noemd. Momenteel zijn er 142 kardi nalen. Alleen de 102 kardina len onder de 80 jaar mogen een paus uit hun midden kie zen. Volgens de codex (kerke lijke wet) mogen er maximaal 120 kardinalen aan een con claaf meedoen. Onder huidige omstandighe den zou de paus 18 nieuwe kardinalen kunnen benoe men. Dat benoemingsrecht is een van de mogelijkheden voor de paus om zijn stempel op de 850 miljoen leden tel lende Rooms-Katholieke Kerk te drukken. Ongeveer tweederde van de huidige 102 'jonge' kardinalen is door deze paus benoemd. Na het volgende consistorium, waarvan nog geen datum be kend is gemaakt, zal dat deel tot bijna driekwart zijn geste gen. Er zijn nog slechts vijf kardi nalen, onder wie oud-aartsbis schop König van Wenen en oud-aartsbisschop Suenens van Mechelen-Brussel, die door de in 1963 overleden paus Johannes XXIII zijn be noemd, en 31, onder wie kar dinaal Willebrands, die zijn benoemd door de in 1978 overleden paus Paulus VI. Mgr. Simonis werd in 1985 door de huidige paus tot kar dinaal benoemd. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot predikant bij het Dia- conessenhuis te Meppel Ch. J. Sjollema te Katwijk aan Zee, die deze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen naar Rijnsburg D. Ver boom te Asperen. Beroepen. Beroepen te Numansdorp (buitengew. wijkgem.) (part-time) J.G. van Loon te Sint Maartensdijk. Beroepen te Opijnen en Tuil K. Schaap te Groningen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Opijnen en Tuil K. Schaap te Groningen. Beroepen te Wageningen als zen dingspredikant te Indonesië J.T. Wit kamp, l.l. predikant te Serooskerke, wonende te Oegstgeest, die dit beroep heeft aangenomen. Aange nomen naar Dordrecht (herv.geref.) G. Oudheusden te Culemborg (gees telijk verzorger Bethesdazlekenhuls te Tlel). Afscheid van Schoonhoven- Willige Langerak P.S. Veldhuizen we gens VUT. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Amersfoort-Noord A.L.Th, de Bruijne te Nljverdal. Be dankt voor Gouda en voor Rotter dam-Oost T. Wendt te Bunschoten- Oost; Beroepen te Amersfoort-Noord A.L.Th, de Bruijne te Nljverdal. AMSTERDAM De ker ken hebben heel erg ge faald door te zwijgen na de aanvallen van Irak op Israël. Dat is volgens de Amsterdamse rabbijn L. van de Kamp de mening van de joodse gemeen schap in Nederland. Noch paus Johannes Paulus II, noch de Wereldraad van Kerken, noch de besturen van de Nederlandse Hervormde en de Gereformeerde Kerken, noch de Raad van Kerken in Nederland hebben in het openbaar de Iraakse aanval len op Israël veroordeeld. Het protest werd overgelaten aan de Israël-organen van de kerken en aan niet-kerkelijk gebonden stichtingen zoals Christenen voor Israël, die za terdagavond in Apeldoorn een solidariteitsmanifestatie met Israël hebben georgani seerd. Terwijl de troepen van de anti-Iraakse coalitie hun ui terste best doen om geen slachtoffers te maken onder de Iraakse burgerbevolking (zelf het slachtoffer van een dictator), worden de burgers bedreigd van het land dat alle moeite doet buiten de strijd te blijven, aldus rabbijn Van de Kamp „Maar als Israël ge dwongen wordt terug te slaan, dan zal de wereld te klein zijn." Het falen van de Nederlandse kerken en de Raad van Ker ken onderschrijft volgens hem opnieuw de heel „vreem de" rol die zij ten aanzien van de PLO spelen. De Raad van Kerken, die zich in Neder land als pleitbezorger van de PLO heeft opgeworpen, had zich al lang moeten distantië ren van PLO-leider Arafat, l Rabbijn van de Kamp. die zich keer op keer achter dictator Saddam Husayn op stelt. In joods Nederland ontstaat ten aanzien van de kerken een houding van; „ach, wat maakt het uit". Dat is niet goed, zo vindt rabbijn Van de Kamp. Bovendien hebben de „gewone" kerkleden beter verdiend. Naar zijn mening is FOTO: CEES VERKERK de solidariteit met Israël en de joodse gemeenschap aan de basis veel sterker dan bij de kerkelijke bestuurders. Juist in deze tijd, waarin Is raël enerzijds tot het uiterste getergd wordt en anderzijds zich zeer terughoudend op stelt, was steun van de kerken zeer welkom geweest. De ex pliciete steun uit het buiten land maakt het de Israëlische regering makkelijker om te genover de bevolking die te rughoudendheid te verdedi gen. De steunbetuigingen van de Amerikaanse president Bush en de Britse premier Major worden ook in de jood se gemeenschap in Nederland als een geweldige stimulans ervaren, zo zegt rabbijn Van de Kamp. De rooms-katholieke bis schoppen van de Verenigde Staten hebben de „immorele en ongerechtvaardigde" aan vallen van Irak op de Israëli sche burgerbevolking veroor deeld. Er bestaat volgens hen geen enkele rechtvaardiging voor een aanval op onschuldige mensen. De Irakese raketten op Israël zijn een ondubbel zinnige schending van de in ternationale regels voor de oorlogsvoering. Paus De Israëlische opperrabbijn Mordechai Eliahu heeft kri tiek geuit op de verklaring van paus Johannes Paulus II over de Golfoorlog. De paus had de geallieerde strijdkrachten niet met „de krachten van het kwaad", Irak, mogen vergelijken. Het is veel meer op zijn plaats voor een snelle overwinning van de bondgenoten te bid den, aldus de opperrabbijn voor de Israëlische radio. Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag drie kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders uit Irak ontvangen. Zij over handigden hem de slotverkla ring van een kerkelijke con ferentie voor de vrede, die be gin december in Baghdad werd gehouden. Daarin werd gepleit oplossing door onder handelingen; over een ontrui ming van Kuway werd niet gesproken. De delegatie stond onder lei ding van het hoofd van de Chaldees-Katholieke Kerk, patriarch Raphaël I van Ba byion en van de Chaldeeën. Deze noemde vorig jaar Sad dam Husayn 'een man van di aloog' en 'een echte heer'. Kort voor de geallieerden de bevrijding van Kuwayt inzet ten, zei de patriarch dat de annexatie door Irak van Ku wayt definitief is. Chaldeeën is de naam van een groep Nestoriaanse chris tenen die sinds de 16e eeuw de bisschop van Rome als het hoofd van hun kerk erken nen. Met 325.000 zielen vor men zij de grootste christelij ke groep in Irak, waarvan de 18 miljoen inwoners voor ruim 95% moslim is. Minister Tariq Aziz van buitenlandse zaken is lid van de Chaldese Kerk. De paus heeft de afgelopen dagen klaar gestaan om in het kader van een bemiddelings poging naar Bagdad te ver trekken, maar moest op het laatste moment van de reis af zien, omdat de daartoe vereis te uitnodiging van de Iraakse regering is uitgebleven. Dit heeft Raphael I Bidawid, de katholieke patriarch van de Chaldeische christenen in Bagdad gezegd. De patriarch liet doorschemeren dat er an dere Vaticaanse initiatieven op stapel staan. De paus heeft gisteren in zijn wekelijkse toespraak zijn af schuw uitgesproken over de "betreurenswaardige bombar- damenten", zonder aan te ge ven welke aanvallen hij be doelde; die van de geallieer den of die van Irak of wel licht allebei. OUD IKV - VOORZITTER NIET NAAR DEMONSTRATIE ONDERDENDAM Oud-IKV-voorzitter Ben ter Veer, mede-organisa tor van de massale vre desdemonstraties in 1981 en 1983, zat zaterdagmid dag thuis in Onderden- dam, terwijl in Den Haag IKV, Pax Christi en de Raad van Kerken een vredesmanifestatie hiel den. „Dat is een heel bewuste keu ze, Ik vind dat die man ge stopt moet worden. Saddam Husayn is een uiterst rück- sichtlos figuur, die vanuit èen gevaarlijke ideologie het hele gebied wil beheersen" „Ik heb er vrede mee dat de oorlog is uitgebroken maar ik houd wel mijn twijfels of de diplomatie niet kansen heeft laten liggen. Vooral na het be sluit van Bush in november om het aantal troepen in de Golf te verdubbelen, werd de militaire confrontatie prak tisch onvermijdelijk." De leus 'geen bloed voor oor log' van het Komitee Anti- Golf Oorlog is volgens Ter Veer „onvoorstelbaar simplis tisch en volstrekt onaan vaardbaar". Dat comité omvat volgens Ter Veer te verwaar lozen groepen („de oude anti- imperialisten"), waar IKV en Pax Christi zich „Godzijdank" verre van hebben gehouden. Behalve voor de KAGO-groe- pen en voor de principiële pa cifisten is het deze tijd een kwestie van „afwegen, afwe gen, afwegen", aldus de pole moloog van de Groninger Rijksuniversiteit. Daarom gaan de mensen niet zo mak kelijk de straat om om ervoor te pleiten dat er nu een einde aan het geweld komt. „Ik zelf wil absoluut niet met zo'n simplistische oplossing wor den geïdentificeerd. Daarom ben ik thuis gebleven." De uitspraak van paus Johan nes Paulus II, dat oorlog nooit en te nimmer een geëigend middel is om conflicten tussen staten op te lossen, vindt de rooms-katholiek Ter Veer „onzin". „Wij zijn toch heel blij dat we niet langer onder het nazisme leven?" Vanaf het begin van het Golf- conflict heeft Ter Veer bin nen de vredesbeweging het beleid van Amerika verde digd. „De Verenigde Staten hebben hun verantwoorde lijkheid goed opgepakt. Dat werd me binnen het IKV niet in dank afgenomen. Maar als Amerika niet het voortouw had genomen, dan hadden de Westeuropese landen niets ge daan en dan hadden ze die man laten lopen." Natuurlijk heeft het Westen boter op zijn hoop. Tien jaar lang is er niets gedaan aan de oorlog tussen Iran en Irak. Bijna alle wapens van Irak komen uit het Westen. Tegen de vernietiging van de Koer den is niets gedaan. „Allemaal waar, maar je moet de dingen uit elkaar houden. Dat is geen reden Saddam zijn gang te la ten gaan." Verdeeldheid „De innerlijke verdeeldheid (niemand wil oorlog, maar toch moet die man weg) is wellicht de voornaamste re den waarom de manifestatie van IKV en Pax Christi zater dagmiddag geen honderddui zenden mensen trok. Natuur lijk speelt de verbondenheid met Israël ook een rol. Maar de strijd tegen de wapenwed loop is volstrekt niet te verge lijken met de gewapende strijd tegen een brute dictator. Toen waren veel mensen het erover eens dat de waanzinni ge wapenwedloop omgebogen moest worden." Het is volgens Ter Veer na derhand ook gebleken dat de vredesbeweging het niet zo slecht had gezien. Nadat de belangrijkste dimensie van het Oost-West-conflict (de mi- litarisatie) minder werd, wa ren plotseling veel andere dingen mogelijk (de inmiddels vastgelopen perestroika, de democratisering van Oost-Eu ropa). „Dat is begonnen met de ontwapeningsstappen die Gorbatsjov vanaf 1986 heeft gezet." Dat oorlog weer 'in' is in het Westen, betwijfelt Ter Veer. Iedereen wil het liefst vrede. Verder maakt het „ongelofe lijk veel" indruk dat er tot dusver zo weinig burgers het slachtoffer zijn geworden. Vanaf de Eerste Wereldoorlog tot de Vietnamoorlog werden juist burgers massaal door het oorlogsgeweld getroffen. Ook Ter Veer houdt zijn hart vast hoe deze oorlog zich zal ontwikkelen. „Het kan één groot slagveld worden". DIRK VISSER Ronny Naftanël (r) en mediaspecialist Shwan Ahmad kijken in Paradiso tijdens een forum-dis cussie naar een uitzending van CNN. FOTO: anp „ISLAM NIEUWE VIJAND NA KOUDE OORLOG" AMSTERDAM Wat vinden in Nederland woonachtige moslims van de oorlog in Irak? „Tja", zegt een man in het NOS- programma Paspoort, „als je zegt dat je voor Irak bent, krijg je problemen met de Hollanders, dus ik zeg niks". Een ander zegt zich als Arabier erg on veilig te voelen. „Mis schien word ik wel aan gevallen door een Euro peaan of een Ameri kaan". Onder het motto „Het beeld van de vijand" konden giste ren in Paradiso Nederlandse Turken, Marokkanen, Pales- tijnen, Joden en Koerden hun gemoed luchten over de oor log. Die „andere kant" raakte daar onderling slaags. Sympa thisanten van de Palestijnen namen Israël op de korrel en Koerden vielen de Palestijnen aan. Allemaal vreesden ze dat ze slachtoffer werden van Ne derlandse vooroordelen. „Het Nederlandse volk pro beert mee te leven met het Is raëlische volk, dat is heel goed", zei Ahmet Daskapan vertegenwoordiger van het regionaal Centrum van Bui tenlanders. „Maar laat het ook proberen mee te leven met de andere volken in het Midden- Oosten. Laat het meeleven met die arme Irakezen, die niets met het conflict te ma ken hebben. Het hele Mid den-Oosten st^at op het spel en meeleven is nodig voor alle mensen daar, moslims, jo den of christenen, dat maakt niet uit". Daskapan zei te vre zen dat de Golfoorlog de vooroordelen tegen etnische minderheden in Nederland zal aanwakkeren. „Dat baart me zorgen". Die zorgen wer den gedeeld door Leila Jaffar, voorzitter van de Stichting Joods-Palestijsen dialoog. „Migranten krijgen op hun werk de vraag: 'En, wanneer ga jij met de jihad beginnen?'. Er wordt in het Westen, en ook in Israël, een beeld gege ven van 'de Arabier', die slechts met geweld tot rede zou zijn te brengen, die niet rationeel is, door godsdienst wordt gedreven, barbaars is en middeleeuws. Men creeërt een nieuwe vijand. Het Oost blok is weggevallen, de islam en de Arabische wereld zijn er voor in de plaats gekomen. Men moet zich afvragen in hoeverre zich dat verhoudt met de wens in Nederland te komen tot een multi-culturele samenleving". Ook Ronnie Naftaniël, direc teur van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël, beklaagt zich over vooroordelen die in Neder land heersen. Volgens hem gelden die niet alleen Arabie ren, maar ook joden. „Nadat Israël in 1982 Libanon was binnengevallen, 'kregen wij te horen dat we als joden niet deugden. Hoezeer er ook onder joden geprotesteerd werd tegen die inval en tegen de gebeurtenissen in de kam pen Sabra en Shatila. Iets der gelijks overkomt Arabieren en moslims nu. Dat is een staaltje van typisch Westerse arrogantie, dat erg gevaarlijk is. Volgens Jaffer is Israël echter in de ogen van de Pa lestijnen en/of Arabieren wel een 'vreemde macht en cul tuur, een enclave van het Westen'. Die claim van Jaffer was voor een Koerdische vragensteller het sein ook een rekening in te dienen en wel bij de Pales tijnen. „Meer dan vierduizend Palestijnen werken voor Sad dam Husayn, ze verkrachten onze meisjes", zei hij. „Voor ons is het heel teleurstellend, dat de Palestijnen de kanf van Saddam kiezen. Wij heb ben de Palestijnen altijd on dersteund, maar nu moeten wij de wereld vragen niet te vergeten wat zij onze mensen aandoen". Jaffar antwoordde met het citeren van de wijs heid dat ook voor de Palestij nen 'de vijanden van onze vij anden onze vrienden zijn' en dat zij daarom voor Saddam, de vijand van Amerika, had den gekozen. En daarmee liep de avond, die was getiteld 'Het beeld van de vijand', toe passelijk teneinde. Tegenslagen voor Sadda Een van de tegenslagen die Saddam Husayn het afgjg3 weekeinde heeft moeten incasseren was het besluit vjyj Israëlische kabinet om ook op de tweede Iraakse raketik van zaterdagmorgen niet te reageren volgens het vooi(n zalem gebruikelijke principe: oog om oog, tand om ta|j| regering van Israël heeft dat besluit met de grootst mor moeite genomen. De joodse staat werd daarmee immje gegijzelde van de Iraakse dictator. j-s De coalitiestrijdkrachten hebben onmiddellijk hun ift ningen opgevoerd om de mobiele lanceerinstallatiet- Scud-raketten op te sporen en uit te schakelen. Maar tussen moest Israël zelf, zeer tegen zijn gewoonte in, lijfd en machteloos toezien hoe de burgerbevolking werd bij steld aan lafhartige raketaanvallen. LoS van de directe gevolgen daarvan die gelukkij vielen heeft vooral het psychologisch effect zijn tj de bevolking geëist. Het is afschuwelijk bij elk nieuw alarm met de gasmaskers op te moeten afwachten wji raketten terecht zullen komen en of zij dit keer.wellicbi gifgas geladen zullen zijn. I HeT vergt een enorme zelfbeheersing zo'n aanval zeil te vergelden, terwijl de mogelijkheden daartoe volop af' zig zijn. Maar Israël hield het hoofd koel waardoor Hj1 vaar voor het uiteenvallen van de anti-Irakcoalitie breiding van het oorlogsgeweld over een groter |e waar Saddam Husayn op had gehoopt werd vjt men. P ic ISRAËL, dat zelf wel beschikte over Patriot-raketten^ de gecompliceerde apparatuur nog niet kon bedienen, Je het besluit zeker bemoediging hebben gevonden in de van nieuwe eenheden van deze wapens mét het daarljn horende Amerikaanse militaire personeel. Tegelijlf' moest de Israëlische regering daarbij noodgedwongen \r om van een vast principe afstappen: tot nu toe heeft jc personele hulp van anderen geweigerd bij de verdel van de joodse staat. s |t OoK het aanbod van ons land, dat de aan de Iraakse^,, in Turkije gestationeerde Nederlandse Patriot-eenhede^ Den Haag betreft gerust naar Israël konden worden old plaatst, zal kabinet en bevolking van Israël een hartf' de riem hebben gestoken. Het is natuurlijk slordig da' mier Lubbers en minister Van den Broek daarbij ml Ter Beek van Defensie niet tijdig hebben geraadpleegd de andere kant is bij zo'n besluit, dat Israël onder dan! de hand heeft gewezen, daadkracht en snelheid vdt grootste belang. Wat ons betreft moeten de ministers dig nelijke misverstand maar met elkaar de wereld uit hej^ Nog twee andere tegenslagen heeft Saddam Husajt weekeinde moeten incasseren: de trefzekerheid van <j( triot-raketten bij het onderscheppen van Iraakse Scud-i ten en het groeiend begrip bij Arabische landen als E^ Saoedi-Arabië en zelfs Syrië voor de positie van Israëlc ondernam gisteren nog een wanhopige poging verdeei onder de Arabische landen te zaaien, door te beweren il raël al bij de stijd betrokken was doordat het vanuit bte Saoedi-Arabië luchtaanvallen zou hebbèn uitgevoer Irak. Maar aan die doorzichtige beschuldiging is ookj Arabische wereld nauwelijks aandacht besteed. P Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezoi stukken te bekorten. Golf-oorlog De voorbije dagen hoor ik om me heen nogal wat mensen praten over de rechtstreekse televisie-uitzendingen van het Amerikaanse station CNN en ook de journaals van elk heel uur op Nederland 3 's nachts. Doordat ik elke ochtend op een redelijk vroeg tijdstipop mijn werk moet zijn en daar door 's avonds bijtijds naar bed ga, zie ik die uitzendingen nauwelijks. Daarom ben ik voor een groot deel aangewe zen op de krant. Vanaf het uit breken van de Golf-oorlog ben ik op die manier echter uitste kend geïinformeerd geweest. Het is mijn ervaring dat je over bepaalde randzaken via je dagblad zelfs aanzienlijk meer en duidelijker te weten komt over die oorlog dan via televisie. F. Jansen, LEiUSCHENDAM. „Deskundigen De afgelopen weken, maar vooral sinds, het begin van de oorlog met Irak dwarrelen de Midden-Oostendeskundigen over het scherm. Ieder roep trekt een blik op hup daar komen ze weer te oorlog, lange oorlog er babbelen en tegenspreke de ander heeft gezegd. K Bie zouden het er dru hebben gehad. Is het ni gelijk dat men zich gewo perkt tot het nieuws dat handen is en programme nodeloos met „deskundi vult? J. v.d. Veer, DEN HAAG. Van Breukelen Transfernieuws in de 1 lerij ziet er altijd wat g uit. Nu weer met Har Breukelen. Schermt met de bewering dat er is met de Engelse club tmgham Forrest, r uiteindelijk toch voor Omdat Hans van Brei naar hij beweert ande aansluiting met het inter nale voetbal zou missen Van Breukelen dit niet dat hij met Nottingham! rest aan tafel ging zitten' B. Broere, HONSELERSDIJK. Uitgave West^rpers (behorende tot Sijthoff Pers) - Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071-122 244 Postadres Postbus 11, 2300 AA Leiden \bonnee service telefoon: 071 - 313 677 van ma i/m vr. van 8.30 tot 17 00 uur Vabezorging "telefoon. 071 - 122 248 \an ma. t/m vr. van 18 00 tot 19 00 u op za. van 14.00 tot 15.001 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW Hj automatische betaling: Bij betaling per acceptgirok Pïr maand 25,70 per maand pjr kwartaal 76,60 per kwartaal i ptr jaar 294,30 per jaar f Jet abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Acvertenties hformatie en tarieven over advertenties tel.: 071 -122 244. telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 V)or uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswij 0 0 - 3902 702 Bnkiers A1RO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2