Korte o uitgesloten orlog 3 4 5 7 7 ►100. Leger bezet ministerie in Riga Twee doden bij schietpartijen BOERENKOOL EN ROOKWORST 2 8 Schaatsen Ceid6e Sou/tont lvies: Gedoogden mogen drie jaar hier blijven VANDAAG 14 Dagen Gratis Maandag 21 januari 1991 82ste jaargang no. 24935 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.\ Directeur-hoofdredacteur: LI- Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Vannacht mogelijk nog een bui. Minimumtemperatuur van 4 graden aan de kust tot min 2 plaatselijk in het bin nenland. Overdag droog en zonnige perioden. Middagtem- peratuur rond 4 graden. Zwakke tot matige wind, uit noord tot noordoost. E P/f «V HAAG De commissie- er heeft het kabinet ge- ~ieerd om voor de gedoog- jelzoekers in ons land, die 3I'Imoment uitgezet kunnen |en, een speciale regeling itwerpen. Gedoogden zou- ^jlna 1 tot 1,5 jaar een voor de verblijfsvergunning en krijgen. Deze vergun- die ook toegang geeft tot rbeidsmarkt en tot sociale ;ningen, moet elk jaar en verlengd. Als het na jaar nog steeds onverant- een gedoogde terug te nlie sturen, wordt er een definitie ve verblijfsvergunning ver strekt. In ons land wonen op dit moment circa 7000 gedoog de asielzoekers. Het gaat om mensen die niet als vluchte ling bestempeld kunnen wor den, omdat ze niet vervolgd worden, maar die voorlopig toch in Nederland mogen blij ven, omdat de situatie in hun land gevaarlijk is. De commissie-Mulder gaat na hoe de asielprocedure kan worden verbeterd. HONDERDDUIZENDEN PROTESTEREN TEGEN INGRIJPEN Honderdduizenden kwamen gisteren in Moskou op de been om te protesteren tegen het geweld van een week geleden in Litou wen. FOTO: EPA Vijf 1 RIGA/MOSKOU De Letse hoofdstad Riga is gisteren, na Litouwen, het toneel geworden van ge welddadigheden. Speciale commandotroepen uit Moskou, de zogenoemde zwar te baretten, bezetten gister avond het Letse ministerie van binnenlandse zaken. Dat gebeurde na een hevig gevecht waarbij gedurende anderhalf uur werd geschoten. Vanmor gen verlieten de zwarte baret ten het ministerie. kwamen om het .leven en zeker negen raakten gewond, waarvan sommigen zwaar gewond. Ze ker twee van de slachtoffers waren voorbijgangers die toe vallig liepen in de buurt van het gebouw toen het gevecht met automatische geweren be gon. Het vuur van de zwarte baretten werd beantwoord door de politietroepen van het Letse ministerie van binnen landse zaken, die loyaal zijn aan de Letse regering. Rond het gebouw lagen lege kogel hulzen en glassplinters en voor het gebouw stond een uitge brande auto. De Verenigde Staten hebben gisteren bij de Sovjetregering geprotesteerd tegen het optreden van Sovjet troepen in Riga. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft om opheldering gevraagd. In Moskou werd eerder op de dag gedemonstreerd door hon derdduizenden mensen voor de onafhankelijkheid van de Baltische republieken Estland, Letland en Litouwen. Het af treden van Sovjet-president Michaïl Gorbatsjov werd ge ëist wegens het militaire in grijpen in de Oostzee-republie- ken. Pagina 7: „Weg met de Sad dams van de communisti sche partij" R OPPERBEVELHEBBER SCHWARZKOPF: lel K RIYAD Geallieerde ia bommenwerpers blijven vanuit Saudi-Arabië, Bahrayn, Turkije en an dere basis in de Golf Iraakse troepen in en rond Kuwayt bestoken. De Amerikaanse opper bevelhebber in het ge bied, Norman Scharz- kopf, waarschuwde dat de hele operatie lang kan gaan duren. Irak poogde vannacht te vergeefs terug te slaan met tien Scud-raketten op Sau di-Arabië: negen raketten werden onderschept door Amerikaanse Patriot-raket ten en één belandde er in zee. De Iraakse luchtaanval op Saudi-Arabie was de he vigste sinds afgelopen don derdag de Golfoorlog begon. Met de lancering van een nieuwe serie Scuds heeft Irak na de aanvallen op Is- raël van vrijdag en zaterdag opnieuw bewezen nog over vermogen te beschikken. De Nederlandse ambassa deur Philipse liet vanuit Riyad, de hoofdstad van Saudi-Arabië, weten niet bang te zijn voor aanvallen met chemische wapens. Philipse: „Irak is niet in staat de Scud-raketten van chemische koppen te voor zien. Dus is het effect van de aanvallen uitermate ge ring. Daarnaast hebben Amerikaanse bronnen mij verzekerd dat het Patriot afweersysteem voor meer dan 95% effectief is". Vol gens Philipse is er onder de Nederlanders in Saudi-Ara bië geen paniek. De geallieerde aanvallen op de Iraakse hoofdstad Bagh dad hebben een vernieti gend effect en de meeste in woners leven inmiddels on dergronds, zo maakte de Britse journalist Brent Sad ler in de Jordaanse hoofd stad Amman bekend. Sad ler: „Het lijden neemt nu een aanvang; in Irak leeft nu het gevoel dat dit geen oorlog is zoals de oorlog met Iran. Nu heeft men geen water, geen elektriciteit, bij na geen sanitaire faciliteiten en benzine is heel moeilijk te krijgen". Volgens de Egyptische regeringskrant Al-Ahram zal de 'regering in Cairo wellicht het voor stel doen Irak een meer daags staakt-het-vuren aan te bieden om het in de gele genheid te stellen alsnog zijn troepen uit Kuwayt te- rug te trekken. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) over weegt drie diplomaten van de Iraakse ambassade in Den Haag uit te wijzen. In Nederland zou alleen nog plaats zijn voor de Iraakse ambassadeur en één mede werker. De EG wil de be perking doorvoeren vanwe ge de dreiging van allerlei terroristische acties, waar toe de Iraakse leider Sad dam Husayn dit weekeinde weer opriep. Van den Broek zei gisteravond ook dat de NAVO in actie moet komen als Turkije door Irak wordt aangevallen. In België en Duitsland is onrust onstaan doordat de Amerikanen een Turks vliegveld als uitvals basis gebruiken voor aan vallen op Irak. Een aantal Belgische en Duitse politici vreest dat de NAVO een oorlog wordt ingesleept. Van den Broek meent dat elk NAVO-land zijn verant woordelijkheid moet nemen als partner Turkije wordt aangevallen. Inmiddels heeft de Nederlandse inzet in de Golfcrisis het rijk ruim honderd miljoen gul den gekost. Pagina 5: Mitterrand: „Doel is meer dan bevrijding Kuwayt" Een Amerikaanse F-16 keert terug naar zijn Turkse basis in Incerlik. Irak erkent uitsluitend gemelde gevangenen WASHINGTON Irak zal de Geneefse conventie volgens welke de behan deling van krijgsgevange nen aan bepaalde regels is onderworpen alleen toe passen op geallieerde solda ten die officieel als zodanig worden aangemeld. Dit heeft de Iraakse ambassa deur in Frankrijk, Abdul Razzak al Hasjimi, vandaag verklaard. Hij zei ook dat Irak een veel groter aantal gevangenen vasthoudt dan de geallieerden hebben er kend. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken protesteerde eerder vandaag met kracht tegen de behandeling van Ameri kaanse krijgsgevangenen door Irak. De Iraakse zaak gelastigde in Washington kreeg zaterdag een diplo matieke nota waarin de VS stellen dat Irak krijgsgevan genen niet behandelt vol gens de Derde Geneefse Conventie uit 1949. Irak zond gisteren over de televisie gesprekken uit met zeven geallieerde krijgsge vangenen. Enkelen ver klaarden dat ze de aanval op Irak afwezen. Het was niet mogelijk vast te stellen of de verklaringen onder dwang werden afgelegd. Amerikaanse ex-krijgsge- vangenen uit de Vietnam- oorlog zeiden de indruk te hebben dat de gevangenen onder grote druk zijn gezet en mogelijk worden mis- J handeld. 11 11—>WHP ADVERTENTIE Zal Jan Voskens Ie kleine Sana kunnen redden? t deze Nederlandse arts en idealist, op z'n blote voeten i de rimboe van Sulawesi (Indonesië)? Kijk vanavond naar de ontroerende film op Ned. I, 22.47uur SANA, KIND UIT DE DESSA. GIRO 50500 Leprabestrijding Amsterdam RIJSWIJK/LEIDEN Bij schietpartijen in Rijs wijk en Den Haag zijn za terdagmiddag twee men sen om het leven geko men. Er is één aanhou ding verricht. Een Rijswijkse tuinder (66) overleed nadat b0. door een klant enkele ke*en in de borst was geschoten- Tijdens een ge sprek in zi7x1 kas over het aan tal te verkopen bloemen vuur de de onbekende man plotse ling enkele kogels af. Daarbij werd ook de echtgenote van de Rijswijker geraakt. Zij ver keert inmiddels buiten levens gevaar. Na het voorval, ver trok de dader in een auto die werd bestuurd door een twee de man. De wagen een grij ze Honda Civic werd die zelfde nacht op de Hooglandse Kerkgracht in Leiden terugge vonden. Men heeft getracht de fn Oud Loosdrecht gestolen auto in brand te steken. De po litie tast nog in het duister naar het motief voor de moord. Een 29-jarige Hagenaar werd in een café in de Residentie doodgeschoten. Een 48-jarige stadgenoot moest met kogels in beide benen worden opge nomen in een ziekenhuis. De 36-jarige schutter, eveneens uit Den Haag afkomstig, zegt de kogels te hebben afgevuurd uit wraak. De man is een broer van de vorige week uit een il legaal gokpand ontvoerde Turk, die in Amsterdam na betaling van losgeld werd vrij gelaten. fADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding CU Panklare gesneden boerenkool, 1 Ar zak 300 gram J.,, Ch Verse rookworst, per stuk, Q QQ 250 gram 4L..ÖZ/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Panden gekraakt LEIDEN De panden Haar lemmerstraat 70, 70a en 72 zijn gekraakt. Buren roken in de nacht van zondag op maandag een brandgeur. Die bleek af komstig van de open haard van een van de panden. Drie mannen en een vrouw waren op zaterdagochtend de winkels binnengekomen. Later kregen zij gezelschap van nog twee krakers. isser dreigt met luchtbuks 5SE Een 20-jarige in ner van Lisse is in de ht van vrijdag op za- in zijn woning aan houden wegens bedrei- De man richtte om ca kwart over twee zijn itbuks op een aantal (eren die naar zijn aak te veel lawaai ikten. jongeren waren leden van schoolbestuur die de op- gst van een discoavond naar de nachtkluis van de bank in de Hyacinthenstraat wilden brengen. PlotseLng verscheen de man op een Tan de balkons en richtte ziin baks op de jongelui. Omdat die dcor de duisternis niet konden sien of de man een geweer of een buks in zijn handen had, gin gen zij er vandoor en wear- chuwden de politie. De mai is gehoord, krijgt een proces 'er- baal en zijn wapen is in belag genomen. Volgens de pditie moet alcoholgebruik als een van de oorzaken van he ge drag van de Lisser wordel ge- Normaal Met het gasmasker bij de hand baden twee Joden gisteren bij de Klaagmuur in de oude deel van Jeruzalem. Volgens de Israëlische regering moet het gewone leven weer snel worden hervat. Geheel normaal zal het door de Iraakse dreiging voorlopig waarschijnlijk niet worden. FOTO: AP Man gewond bij schietpartij LEIDEN Een nog onbeken de man is vanochtend even na half elf bij een bouwkeet op de hoek van de Volmolengracht en Oude Singel neergeschoten. Met onbekend letsel is de man overgebracht naar het AZL. Vlak na de schietpartij is een man aangehouden. Hij was de plaats van het voorval even eerder met een aut9 ontvlucht. De auto werd leeg aangetrof fen op de Geregracht. Onbe kend is of de man iets met de misdaad te maken heeft. 14 PAGINA'S Joodse kritiek op kerken in verband met Golfoorlog Leidse deskundige Smid: „Media brengen terrorist naar het publiek" Ter Beek niet op de hoogte van aanbod Patriots aan Israël Saddam Husayn verschanst zich in ondergrondse bunkers Holland Coin Fair geeft oude munten extra glans Key Town verliest publiek aan Golfspektakel Bewoners Oosthout zitten al jaarvastinde modder GEESTELIJK LEVEN/OPINIE GOLFOORLOG BUITENLAND BINNENLAND SPORT 11 LEIDEN/REGIO RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU Inbreker laat paspoort achter LEIDEN Een Leidse inbre ker heeft het de politie wel erg gemakkelijk gemaakt. Tijdens een van zijn klusjes liet de 'man zijn paspoort achter in ■een woning aan de Niek En- gelschmanstraat. De Leidenaar kwam het pand binnen door een openstaand slaapkamer raam. Hij vertrok met een boormachine en een1 geldbe drag van ongeveer honderd gulden. Toen de 26-jarige be woonster thuiskwam, vond zij het paspoort van de dader. De 31-jarige Leidenaar, een be kende van de politie, werd daarop aangehouden. Eerder was ook in andere panden in de buurt ingebroken. De Lei denaar ontkent daarbij betrok ken te zijn. De gestolen boor machine heeft hij inmiddels weer op het bureau afgele verd. Terwijl in Nederland het natuurijs als sneeuw - maar bepaald niet - voor de zon uit de sloten verdween, smolten de illusies van de Nederlandse schaatsers in Sarajevo met dezelfde snelheid weg. Ze moesten zich gewonnen geven aan de Noor Jo- han Olav Koss, die er in slaagde Noorwegen op nieuw aan de top te brengen. In het eindklasse ment liet hij - zij het wel keurig op een rijtje - alle Nederlanders achter zich. Bij de dames werd het een complete Duitse aangelegenheid en eindig de Yvonne van Gennip als derde. Vandaag doet de Leidse Courant de EK voor u nog eens dunnetjes over en komt daarbij uiteraard weer als winnaar uit te voorschijn. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwhrtaal f. 78,60 I Naam: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: Voorl.: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naai Indien daartoe aanleiding bestaat, kan e worden geweigerd. I n proefabonnement

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1