/an Gennip relativeert bronzen medaille Joesoepov ondanks schotwonden op tijd voor schaaktweekamp Verstrekkende gevolgen van Golfoorlog op sport KOERSEN ORT QtidózOowiant MAANDAG 21 JANUARI 1991 PAGINA 13 otballteam in artfinales EK ySTAD Het Nederlands Ameri- ,ootballteam"heeft zich in Lelystad atst voor de kwartfinales van de ipese titelstrijd door een 30-7 over- ing op de Sovjetunie. Bij rust was 1 24-0. Sovjets probeerden met fysieke heid hun technische mankementen ompenseren. Dat lukte niet. „In jen krijgen we een betere tegen- ;r", nam Nelms alvast een voor- o.op de kwartfinale die 15 februari [ockholm wordt afgewerkt. Als Ne- ind daar goed doorkomt wacht het etoernooi in Finland in de zomer- ïden. Lambert SchOurs gaat op het Oostenrijkse doel af. Kritiek op coach Cantelberg OSLO Met stevige nederlagen zijn de Nederlandse handbal lers afgelopen week op hun plaats gezet. De ploeg van bonds coach Guus Cantelberg eindigde als laatste tijdens het toernooi om de Polar Cup. Het plan van Cantelberg om via een ver zwaarde competitie het Nederlandse spelpeil op een hoger plan te brengen lijkt te mislukken. Zelden heeft het Nederlands team zulke harde klappen moeten incasseren. Joop Fiege koos in Noorwegen voor een frontale aanval op de oefenmeester, die zich behalve zijn handbaltechnische werkzaamheden bezighoudt met het zoeken naar geldschieters. De allrounder van landskampioen E en O verklaarde het ver trouwen in Cantelberg te hebben verloren. In Noorwegen werd het in de laatste maanden moeizaam verworven internationale krediet goeddeels verspeeld. Met een moyenne van 23 tegentreffers per wedstrijd - tegen zes tien voor - ging Nederland in Oslo af. Ruim een jaar voor het kwalificatietoernooi om het wereldkampioenschap in Oostenrijk lijkt Nederland gedoemd in de mondiale B-groep de rol van fi gurant te spelen. V en L komt iets te kort GELEEN Geen van de Nederlandse handbalclubs heeft de kwartfinales van de Europese bekertoer nooien gehaald. Als laatste werd V en L, de lands kampioen bij de vrouwen, zaterdag uitgeschakeld. De zege van 17-14 op de Fran se kampioen Metz was on voldoende. Een week gele den verloor de Limburgse formatie met 22-27. Beker winnaar PSV verliet een dag eerder het toernooi ondanks een zege op Stiin- ti Bacau (Roe). Meer dopingcontroles in internationale atletiek SAN SEBASTIAN De internationale atletiekfederatie (IAAF) heeft in San Sebastian besloten in de strijd tegen doping twintig verrassingscontroles uit te voeren. Tijdens de IAAF-bijeenkomst werd ook besloten de schorsingen tegen de wereldrecordhouders Barnes (kogel) en Reynolds te handhaven. De Duitse arts Manfred Höppner werd uit de medische commissie gestoten, omdat hij in de voormali ge DDR uitgebreide dopingprogramma's heeft gecoördi neerd. De IAAF heeft de organisatie van de wereldbeker marathon in 1993 aan San Sebastian (Spaans Baskenland) toegewezen. San Sebastian kreeg de voorkeur boven Athene en New Delhi. De IAAF heeft Athene gevraagd de organisatie op zich te nemen in 1995. Op 13 april, pre cies 99 jaar na de eerste loop tussen Marathon en Athene. De IAAF wees de organisatie van de WK indoor in 1993 toe aan Toronto. Turijn in '92 en Londen in 1993 organise ren de finales van het Grand Prix-circuit. lRLA ZIJLSTRA STELT KANDIDATUUR VOOR WK 1AJEVO Yvonne van Gennip en Carla Zijlstra en het afgelopen weekend ieder op hun eigen ma- tot succesvol schaatsen in staat. De één besloot het tot haar eigen verbazing met brons af, de ander leed met een tiende plaats evenzeer. De sportieve ière van beide rijdsters vertoont overigens slechts nig raakvlakken. Van Gennip zit boordevol talent, itra moet het vooral van hard werken hebben, hts het resultaat was in Sarajevo evenredig attrac- Gennip wist al tevoren lit EK, met de veel meer acht vragende Golfoorlog, K leeft niet 1RAJEVO De tegen- illing was groot. Enige nderden supporters zon- n lallend over de Neder- ïdse leeuw, terwijl de jlfoorlog heel nadrukke- een schaduw over het iropese kampioenschap erp. Het was een bizar irnooi. Er was eigenlijk uwelijks sprake van ir. Het EK leefde niet de plaatselijke bevol- ïg van de Joegoslavi- ïe stad. Slechts enkele ntallen Joegoslaven nden de weg naar het tra, het olympisch cen- rs scheepten zich met nderden (800 om precies zijn) in vliegtuigen en ssen. Zij zorgden voor enige vrolijke noot op toernooi, t EK in Sarajevo was op £n enkele manier met t EK in Heerenveen een ir geleden te vergelij- l Toen kregen zelfs de eilmachines applaus, waren de reacties ook i dé tribunes vaak erg iv. Dat had ook te ma il met de vroege ont- loping van het kampi- nschap. Kleemann, aar ook Koss, sloegen op eerste dag van het toer- >oi een groot gat. Het voor mannen in ierenveen over drie we- n zal ongetwijfeld een dere ambiance hebben. jmerkelijk ver voor ete Versluis )LLE Esther Schouten larcel Dost zijn de nieuwe erlandse indoorkampioe- de meerkamp. De rlemse verzekerde zich za- igavond in de IJsselhal in 11e al van de titel op de amp. Dost prolongeerde dag later zijn titel op de nkamp door zijn nationale rd met 255 punten te ver ren en op 5613 punten te igen. De als tweede ei'ndi- le Enno Tjepkema kwam 5368 punten nog tien pun- boven het oude record, riet Versluis begroette het ir enthousiast na een trau- sche ervaring, die zij een k tevoren had opgedaan, weg naar de training slipte net haar auto op een beij- stuk weg in Rustenburg, tegen een hek en sloeg gens twee maal over de Daarna gleed zij langs een zes meter naar beneden kwam in een tien meter Ie vaart terecht. „Ik dacht ik het nooit zou overleven, leb gelukkig de deur kun- openen en ben toen naar kant gezwommen. Mijn was total loss. Ik kwam er Ier goed af met enkele we plekken en een ver foeid. Het is dan onbegrij- k dat ik tweede word". c van den Boogert nt schaatsmarathon een bizar verloop wachtte. Hoe bizar bleek pas achteraf en in een andere hoedanigheid. Mede dank zij het falen op de afsluitende 5000 meter van de tot dan na de Duitsen Gunda Kleemann en Heike Warnic- ke-Schalling op medaillekoers liggende Oostenrijkse Emese Nemeth-Hunyadi steeg de Ne derlandse plots met stip van de zesde naar de derde plek. „Ik lig in een deuk. Dit is hard- stikke gek", was haar alleszeg gende reactie. En: „Ik had nergens op gerekend, zelfs geen tijden bijgehouden", schaterde Van Gennip, die in 26 jaar nog nooit dronken werd. Schamel niveau Ook gisteravond bleef zij de nuchterheid zelve. De betrek kelijkheid van haar medaille („hoe blij ik daar ook mee ben".) zag ze heel goed in. „Ik was niet in topvorm", beaam de Van Gennip, die op zowel de 500 als 3000 meter onder haar kunnen bleef. Het was dan vooral tekenend voor het schamele niveau van het in ternationale vrouwenschaat- sen, dat Van Gennip met haar vrijblijvende instelling toch 19 deelnemers achter zich liet. „De rest was niet zó", erkende ze. „Er blijkt gewoon uit dat je zonder allerlei overbodige stress-toestanden ook best ver kunt. komen. En geloof me, als plezier plus goed presteren sa mengaan, dan is dat dubbel leuk hoor". De belangrijkste voldoening na deze Joegoslavische drie daagse? „Dat ik m'n lekkere slag weer terug heb. Dat mijn techniek goed was, dat scheelt namelijk de helft". In schaats- jargon heet dat zo: „Ik kon mijn lichaamsgewicht weer op het ijs kwijt, dat leidt vanzelf Afvaardiging WK-vrouwen SARAJEVO In het KNSB-bureau in Amers foort vergadert de begelei dingscommissie kernploe gen (BCK) vanavond over de nationale afvaardiging naar het WK vrouwen, over twee weken in Ha- mar. Yvonne van Gennip, derde bij het WK in Sara jevo, is de enige rijdster die zeker naar Noorwegen mag afreizen. Carla Zijl stra (tiende) en nationaal kampioene Jolanda Grim bergen (dertiende) zijn se rieuze kandidates. De vierde deelneemster zal moeten komen uit het kwartet Sandra Zwolle (na drie afstanden uitgescha keld in Serajewo) en de na het NK afgevallen kern ploegleden Lia van Schie, Sandra Voetelink en Han- neke de Vries, die afgelo pen weekeinde op de Haagse Uithof een selec tiewedstrijd afwerkten. Van Schie kwam op de af standen 500, 1500, 3000 en 5000 meter als sterkste te voorschijn. Voetelink ein digde als tweede, gevolgd door De Vries. Yvonne van Gennip (links) vindt gezelschap bij de latere kampioen Koss. tot meer snelheid". De dan vereiste concentratie kon on danks alle narigheid elders in de wereld best op het schaat sen gevestigd blijven. „De Golfoorlog hield me heel erg bezig, maar toen er geschaatst moest worden, kon ik dat even van me afzetten", zo ontdekte Van Gennip, om onmiddellijk te informeren naare laatste po litieke nieuwtjes. „Dit was ook voor mij een nieuwe erva ring". Zijlstra Ook EK-debutante Carla Zijl stra beleeft „veel lol" aan haar sport. Hoewel zij veel meer moet doen of laten om de aan wezige idealen („meedoen aan de Olympische Spelen") waar te maken. „Ik vind dus dat er veel intensiever kan worden getraind", aldus de 21-jarige Groningse studente bewe gingswetenschappen. Met des kundig commentaar: „De spie ren en het zenuwstelsel in het menselijk lichaam kunnen per jaar 20 procent meer inspan ning verdragen. Pas op je 26ste kom je op het maximaal ver mogen". Zelf is Zijlstra daartoe gaarne bereid. Ook volgend seizoen bij een nu wel voor de hand liggende invitatie voor de kernploeg. De onbevangen ac terende Zijlstra: „Ik denk dat ik nu wel een reële kans maak. Ze (bedoeld worden de KNSB, red.) weten nu wat ze aan me hebben. Eenmaal in de kernploeg, dan harder trainen, en dan hoeft het gat met de Duitse rijdsters (nu ongenaak baar, red.) heus niet onover brugbaar te blijven. 4 Yvonne van Gennip („zo dacht ik tien jaar geleden ook") zette haar vraagtekens bij het nut van meer activiteit. „Je kunt ook teveel doen. Rust is ook een vorm van training, soms moet je luisteren naar je eigen lichaam", aldus de Haar lemse, die na twee jaar ijsvrije zelfstudie bewuster haar rond jes schaatst. „Ik zie nu alles. Vroeger irriteerde het publiek me wel eens, dat langs de baan liep te hossen en te zingen. Dat verstoorde mijn concentratie, leidde tot een spanningsveld en dan lukte het juist helemaal niet. Nu kijk ik er totaal an ders tegenaan en geniet mee. Ik zou nooit meer terug willen naar dat eerdere, veel opper vlakkiger leventje". Jolanda Grimbergen en San dra Zwolle bleven in Sarajevo al of niet ver in de schaduw van hun beide landgenotes. De nationaal kampioene reed za terdag een zwakke 1500 meter („dat was mijn enige misser") en vond zichzelf pas op de 16e plaats in het eindklassement terug. Sandra Zwolle, met Zijl stra sinds het NK de nieuwe gezichten in de kernploeg van de gisteren over „gemengde gevoelens" reppende bonds coach Jan Wiebe Last, kon zich na drie matig gereden af standen niet bij de laatste 16 kwalificeren. DICK KIERS Jeroen Piket aan zet in de derde ronde van het toernooi in Wijk aan Zee. WIJK AAN ZEE Ar- toer Joesoepov is toch op tijd in Wijk aan Zee gear riveerd om overmorgen zijn tweekamp voor het kandidatentoernooi tegen zijn Sovjetrussische land genoot Sergej Dolmatov te beginnen. Het organisatie comité had eerder bericht ontvangen, dat Joesoepov wegens ziekte later zou verschijnen. Het was Joesoepov aan te zien, dat zijn gezondheid momenteel te wensen overlaat. Hij strom pelde naar de receptie van zijn hotel en moest daarbij voort durend ondersteund worden. Joesoepov, die begin vorig jaar bij een roofoverval in de buik werd geschoten, blijkt last te hebben van een hevige jich- taanval. Tegelijk met Joesoe pov - Dolmatov begint woens dag ook de tweekamp tussen Viktor Kortsjnoi (Zwi) en Gy- ula Sax (Hon). De duels gaan over acht partijen en worden bij gelijke stand uitgevluggerd. Subtop Jeroen Piket draait vooralsnog in het Hoogovens schaaktoer nooi goed mee in de subtop. Een fraaie overwinning op de sterke Sovjetrus Valeri Salov liet hij gisteren volgen door een behoudende remise tegen de Engelse koploper John Nunn. Door de eerste neder laag van de andere Brit, Mi chael Adams, tegen de Joego slaaf Sokolov deelt Piket na drie ronden de tweede plaats met vier anderen, op een half punt van de nu alleen heer sende Nunn. Adams, die imponerend startte met twee overwinningen, ver slikte zich in de Marshallvari ant van het Spaans, waar So kolov zich met zwart van be diende. Nadat de lange Joego slaaf met een opmars van zijn f-pion zijn ambitieuze bedoe lingen had laten zien ging Adams met 19. De2 in de fout. Het rijtje achtervolgers van Nunn bestaat uit Piket, Adams, Sokolov, Hansen en Olafsson. Zetverloop Adams (GBr) - So kolov (Joe), derde ronde: 1. e2- e4, e7-e5; 2. Pgl-f3, Pb8-c6; 3. Lfl-b5, a7-a6; 4. Lb5-a4, Pg8- f6; 5. 0-0, Lf8-e7; 6. Tfl-el. b7- b5; 7. La4-b3, 0-0; 8. c2-c3, d7- d5; 9. e4xd5, Pf6xd5; 10. Pf3xe5, Pc6xe5; 11. Telxe5, c7- c6; 12. d2-d4, Le7-d6; 13. Te5- el, Dd8-h4; 14. g2-g3, Dh4-h3; 15. Tel-e4, Dh3-d7; 16. Pbl-d2, f7-f5; 17. Te4-el, f5-f4; 18. Pd2- e4, Dd7-h3; 19. Ddl-e2, Lc8-g4; 20. De2-fl, Dh3-h5; 21. Lb3-dl, Lg4xdl; 22. Telxdl, f4xg3; 23. h2xg3, Tf8xf2; 24. Kglxf2, Ta8-f8+; 25. Kf2-g2, Tf8xfl; 26. Tdlxfl, Dh5-e2+; 27. Pe4- f2, Ld6xg3; 28. a2-a4, b5-b4; 29. c3xb4, Lg3xf2; 30. Tflxf2, De2- g4+; 31. Kg2-h2, Dg4xd4; 32. Kh2-g2, Pd5xb4; 33. Lcl-d2, Pb4-d3; 34. Tf2-fl, Dd4-g4+; 35. Kg2-hl, h7-h5; 36. Ld2-c3, h5-h4; 37. Tal-dl, Pd3-f2+; 38. Tflxf2, Dg4xdl+; 39. Khl-h2, Ddlxa4; 40. Tf2-g2, Da4-f4+, wit geeft het op. DEN HAAG Het jury lid Annette Boeren-Maas is niet met de Nederland se ploeg vertrokken naar de EK kunstrijden die morgen in Sofia beginnen. Boeren, die tevens als 1 chef d'equipe zou funge ren, zag onder meer we gens de Golfoorlog af van de reis. Engeland, Zweden en het grootste deel van de Zwitserse ploeg, meld den zich eveneens af. De Golfoorlog heeft op diverse fronten onmiddellijk gevolgen gehad voor de internationale sportwereld. Voor Nederland waren ze nog niet verstrek kend. Grote evenementen als de we reldkampioenschappen skiën in Saalbach (Oostenrijk) vanaf vandaag en de Europese kam pioenschappen kunstrijden (22-26 januari) blijven voorlo pig op de kalender. In Saal bach hebben de organisatoren besloten de openingsceremonie te schrappen. „Het is op dit moment een te groot risico veel sporters bijeen te roepen. Daarnaast is er weinig reden voor feestvieren", liet de orga nisatie weten. Jan Timman vertrok naar Sa rajevo, waar hij op 23 januari de tweekamp in het kandida tentoernooi tegen Robert Hüb- ner speelt. De Duitse pacifist arriveerde donderdag al in Joegoslavië. De Duitse voetbalclubs Bayer Leverkusen en Hansa Rostock hebben hun trainingskamp in Florida afgezegd. De clubbe stuurders wilden geen vlieg reizen maken wegens mogelij ke aanslagen op luchthavens en vliegtuigen. De Israëlische clubs in de Eu ropese basketbaltoernooien hebben toestemming gekregen hun wedstrijden in het buiten land te spelen. Hapoel Galil wijkt uit naar Spanje, Hapoel Tel Aviv naar Italië. v füitr m mm Tafeltennissers vroeg naar huis MÜNCHEN Het Duitse ta- feltennisteam heeft gisteren in Mlinchen de strijd om de Eu ropese beker voor landen teams gewonnen. In de eind strijd werd Joegoslavië met 3-0 verslagen. Het Nederlandse team leed in de groepswed strijden drie nederlagen en kon zaterdag al naar huis. Oranje kwam in München zelfs niet tot een individuele overwinningen. Paul Haldan, Danny Heister en Trinko Keen beleefden een uiterst te leurstellend toernooi. Na de nederlaag tegen Joegoslavië op de openingsdag volgden zater dag verliesbeurten tegen Zwe den en Frankrijk. iiaiLiiiaiBi»«M SPORT OP TV Nederland 1, 18.29 uur: Sport op 1. Nederland 2, 18.55 uur: AVRO's Sportpanorama. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport journaal. België Nederlands 2, 21.00 uur: Tofsport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur Sport. MORGEN Eurosport, 09.00 uur: Sport. Sportnet, 08.00 uur: Sport. DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Hilversum (dinsdag aanvang 18.30 uur) luiden: le koers: 1 Elisa Morgan, 2. Ellen Drent. 3. Fortune Kades (2-5-4). 2e koers: 1. Edward H. 2. Flair Lely stad. 3. Facarello W (6-4-8). 3e koers: 1 Eagle Buitenzorg. 2 Da- nikash Ashton. 3 Elsser K (7-2-3). 4e koers: 1 Flora W, 2. Flak Haze laar. 3. Elton Harvester (4-2-1) 5e koers: 1 Esterille K. 2. De Beste Peka, 3. Dusty Joe (1-3-6) 6e koers: 1 Early Nobo. 2 Etitano P, 3 Dino De Bloomerd (3-9-6) 7e koers: 1. Derby Star. 2 Duke Ruimzicht, 3 Diana d'Almere (3-2-8). 8e koers: 1 Cirianne N, 2. Be Be, 3. Calista Cunera (2-5-6). 9e koers: 1 JJ's Joel, 2. Dex di Tri- cia, 3 Carlos S (1-8-4). 10e koers: 1. Dizzv Dean, 2. Dave Shoeing. 3. Duco W (2-8-4) Zegereeks Van der Poel onderbroken SAINT-HERBLAIN Aan de zegereeks van Adri van der Poel is een einde gekomen. Gisteren eindigde de Neder landse kampioen veldrijden in Saint-Herblain als vijfde. De Brabander had vijftien secon den achterstand op de Franse winnaar. Bruno le Bras. Van der Poel had tot gisteren ne gen van de tien wedstrijden waaraan hij deelnam op zijn naam gebracht. In Saint-Her blain bleef hij in de elfde vel- drit van het seizoen op dat to taal steken. Danny de Bie heeft de eerste plaats in de Superprestige- competitie van Radomir Simu- nek overgenomen. De Belgi sche kampioen veldrijden ein digde zaterdag in Zillebeke als tweede achter de amateur Johnny Blomme. Simunek kwam in de Belgische modder niet verder dan een 21ste plaats en heeft met nog twee crossen in Wetzikon en Harnes op het programma, drie pun ten achterstand op de Belg, 99 om 96. Vochteloo naar halve finales DEVENTER De Neder- landse ijsspeedway-rijder Vo- cheloo heeft zich gisteren ge plaatst voor de halve finales van de strijd om de wereldti tel. Bij de kwartfinales op de kunstijsbaan van Deventer eindigde de rijder als vijfde en kwalificeerde zich daarmee rechtstreeks voor de wedstrij den in Duitsland. Vleutenaar Munnecom, die als zevende eindigde, mag door die klassering als reserve mee naar de races in Berlijn of Frankfurt. Winnaar in Deven ter werd de Sovjet Fadejev die net als zijn landgenoot Koe- znetsov tot 27 punten kwam. De Zweden Westerlund en Frederiksson eindigden res pectievelijk als derde en vier de. Vader Ceulemans verliest van zoon BRUSSEL Bij de Belgische titel driebanden is Kurt Ceule mans erin geslaagd van zijn beroemde vader Raymond te win nen. In de finale nam de winnaar van de wereldbeker in het familiaire gevecht de leiding door de eerste set in vijf beurten te beslissen. De wederopstanding van zoonlief volgde in de tweede en derde set die hij beide winnend afsloot. In de vierde set had Kurt de titel voor het grijpen. Hij bleef echter op 14 staan, waar na de oudste Ceulemans de stand alsnog gelijk trok. De beslis sende reeks werd met 15-12 door Ceulemans junior gewonnen. Judo Gert Catsburg heeft tijdens de tweede editie van de Coupe Peter Snijders, een in ternationaal judotoernooi met geldprijzen, voor een verras sing gezorgd. De aankomend ingenieur uit Nijverdal ver sloeg zondag in de finale van het zwaargewicht de grote fa voriet Theo Meijer. Met een vol punt moest de verraste Amersfoorter capituleren. Wielrennen Richard Groe- nendaal heeft gisteren een in ternationale veldrit in Vossem (Bel) gewonnen. De nationale amateurkampioen had op de streep een voorsprong van 0.33 op de Belgische amateur Blomme, die een dag eerder in Zillebeke de Superprestige- veldrit op zijn naam had ge bracht. Boksen De Brit Dennis Andries heeft zaterdag in Ade laide zijn wereldtitel in het halfzwaargewicht (WBC-ver- sie) behouden. Andries ver sloeg de Australiër Guy Wa ters op punten. Het was de tweede keer dat de 39-jarige Andries zijn titel verdedigde. De Brit beheerste het gevecht.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13