Succesreeks ten einde tennissers 4 mm A TT itel Koss iet dank aan ederlanders vandaIT 12 14 14 SPORT Tennissers Israel vragen om uitstel 12 oge boetes voor Romario en Maradona Koeman binnenkort weer op het veld Discussies na overlijden skiër *5 f w y Goed op tijd ®§1I\ Ccidóe Souaont MAANDAG 21 JANUARI 1991 PAGINA 11 S i Breukelen §jft bij PSV pHOVEN Hans Breukelen speelt tot ?w o 1994 bij PSV. De aun rige nationale doel- maakte zaterdag na van de wedstrijd FC Groningen (1- n besluit bekend. Hij in de laatste maan- 'an vorig jaar onder- !7Jelingen gevoerd met gingham Forest. PSV flink moeten beta joor het behoud van das Breukelen, omdat dit jaar transfervrij worden door het be- >n van' de 32-jarige jd. n#i Hans van Breukelen. Atletiekrecords Dost en Sharpe ZWOLLE Marcel Dost (Tion) heeft gisteren in Zwolle zijn Ne derlandse kampioenschap ze venkamp (indoor) luister bijge zet met 'een nationaal record. De Enschedeër kwam uit op een totaal van 5613 punten. Het oude record stond sedert 21 ja nuari van het vorig jaar met 5358 punten reeds op zijn naam. James Sharpe (PSV) verbeterde zaterdag het nationale record op de 50 meter horden. Hij liep de afstand in 6,82 seconden. Het oude record stond met 6,87 se conden sedert 14 januari 1989 (Zwolle) op naam van Robert de Wit (PSV), die tweede werd in 6,84 seconden. Dubbel goud voor Nederlandse boksers TONGSBERG De Nederlandse ama teurboksers hebben gisteren tijdens een internationaal toernooi in het Noorse Tongsberg twee gouden en een zilveren medaille veroverd. Goud was er voor half-zwaargewicht Eugene Sedney en zwaargewicht Raymond Weygerse. Lichtgewicht Jacky Tabak moest ge noegen nemen met een zilveren me daille. Sedney won in de finale van de Noor Breidal op punten, 5-0. Weygerse werd na interventie door de scheids rechter in de tweede ronde tegen de Noor Sveum tot winnaar uitgeroepen. Tabak werd in de finale al in de eerste ronde een halt toegeroepen door de ar biter. De Franse kampioen Cheklap was tye sterk voor de Limburger. Ben Johnson wint weer niet LOS ANGELES Ben Johnson is ook in zijn tweede wedstrijd na zijn schorsing als tweede geëindigd. Bij indoorwedstrijden in Los Angeles moest de sprinter op de 50 meter Andre Cason laten voorgaan, Het verschil was 0,05 van een seconde: 5,69 tegen 5,74. Na een afwezigheid van 28 maanden had de Canadees opnieuw problemen met zijn start. Hij kwam traag op gang, zijn Ame rikaanse tegenstander boekte de winst op de eerste meters. Johnson maakte een week eerder zijn ren tree in Hamilton. Ook daar werd hij tweede. Johnson was dit weekeinde 0,03 van een seconde sneller dan vo rige week. TEL AVIV Israel heeft in verband met de oorlog uitstel gevraagd voor de Davis Cup-wedstrijd tegen Frankrijk. Dit duel was voorzien voor het eerste weekeinde van februari in Marseille. In navolging van de hardrijders op de schaats, mijden de Zweedse kunstrijders ook het Europees kampioenschap, dat morgen in de Bulgaarse hoofdstad Sofia begint. De volleybalsters van Avero Olympus zijn vooralsnog niet van plan de wedstrijd tegen Dinamo Tirana, die overmorgen in het Europese bekertoernooi voor landskampioenen in Albanië wordt gespeeld, te mij den. Het bestuur van de club heeft besloten vandaag af te reizeh naar Joegoslavië. De Nederlandse ambas sade in Titograd heeft gezegd dat er ondanks de Golfoorlog geen reden is van de reis af te zien. CONDITIEGEBREK SPEELT JAN SIEMERINK PARTEN 1ELBOURNE Je moet ■■i 'et e n keer hebben meege maakt om te weten dat in de ■eede week van een Grand Ham-toernooi alles opnieuw tegint. Jan Siemerink miste ■2; lie ervaring en betaalde daar andaag in Melbourne leer- eld voor. Goran Prpic, ver- [ouden en doodziek van het ivi edrag van Kroatische sup- lorters op de tribunes, hield a Ie 20-jarige Rijnsburger met -6 (3-7) 6-7 (3-7) 6-0 7-6 (9-7) it de kwartfinales van de Australische Open. Waarin ik Mats Wilander ont- ■eekt. De Zweed werd van- i6 ichtend verslagen door de 'eruviaan Yzaga met 7-5, 2- 6-1, 3-6, 6-1. Iet zoals Richard Krajicek e dag tevoren, werd Sieme- üj ink gepakt op een moment J. at het even niet liep. Zes j] artijen in tien dagen, waar- a 'an twee in de kwalificatie, isten hun tol. De laatste tegen Carl-Uwe Steeb en Mark Koevermans, waren over de volle vijf sets gegaan. De stijfheid die hij daar aan overhield was niet het ergste. De geestelijke vermoeidheid was een groter probleem. „Je krijgt een tevreden ge voel over je. Zo van; het is wel mooi geweest. Dat is ge vaarlijk en je wint er zeker niet de volgende partij mee," aldus Siemerink. „Je moet juist geconcentreerder zijn omdat je betere tegenstanders treft". Het tekent normaal gespro ken juist de klasse van man nen als Edberg, Lendl en Becker dat zij in zo'n tweede week in kracht toenemen. En zelfs bij hen gaat dat niet vanzelfsprekend. Dus wat kan men verwachten van de butanten die tot dusverre de punten bijeensprokkelden in Challengers en Satelliet-toer nooien, waar heel andere problemen aan de orde zijn. Voor de toekomst zijn de Krajicek negentigste op de wereldranglijst MELBOURNE Hagenaar Richard Krajicek, die het afgelo pen weekeinde in de derde ronde in Melbourne werd uitge schakeld, krijgt één van de drie wild-cards die beschikbaar zijn bij het ATP indoor-toernooi, dat eind februari in Rotter dam wordt gehouden. Krajicek verloor gisteren in vijf sets van de Italiaan Cristiano Caratti. De uitslag: 6-3 6-4 6-7 (4-7) 3-6 6-4. De 19-jarige tennisser is door het bereiken van de vierde ron de geklommen naar de 90ste plaats van de wereldranglijst. Zijn leeftijdsgenoten Jan Siemerink en Jacco Eltingh staan respextievelijk 106de en 108ste. „Ik denk dat ook zij op grond van hun goede prestaties recht hebben in Rotterdam te laten zien wat zij kunnen", aldus Krajicek. Elders in deze sportbijlage: Krajicek kiest voor lach on danks onnodig verlies. ogen vooral gericht op Kraji cek. Maar de mogelijkheden van de vlasblonde atletische Siemerink mogen niet wor den onderschat. Probleem Probleem was vandaag dat de sterke punten van de „lef- ty" uit Rijnsburg er niet uit kwamen. Hij stond vaak niet goed voor de bal en zijn vol ley miste scherpte. Het ser veren lukte niet al te best. Bij een poging kracht te zetten, forceerde hij zich zelfs, waar voor hij in de tweede set tij dens de wissel moest worden Jan Siemerink (foto) lucht zijn gemoed over de uiteindelijk na delige gang van zaken in zijn partij tegen de Joegoslaaf Prpic. FOTO: AP behandeld. Bovendien was hij zo onge lukkig in het begin van elk van de eerste drie sets zijn opslag kwijt te raken, met als gevolg dat er voortdurend sprake was van een achter volgingsrace. In de eerste set maakte hij pas in de tiende game gelijk en arriveerde hij in de tiebreak na een setpoint te hebben weggeserveerd. In dat beslissende spel liet hij kansjes liggen. In de tweede set kwam hij relatief fitter aan de finish. Vroeg service-verlies werd direct goedgemaakt. Met als gevolg dat hij in de tiebreak veel meer uitstraalde dan Prpic, die buitelend over de baan ging. Bij dat atletisch vertoon had de Joegoslaaf geen last van de vervaarlijke steunconstructie rond zijn rechterknie. Dank zij die „brace" is Prpic in staat ge weest met succes terug te ke ren tot het internationale cir cuit na twee jaar van inacti viteit. Toen Siemerink die set ech ter won, kwam er ineens een lamlendig gevoel over hem. In recordtijd had Prpic de derde set met 6-0 binnen. Als je zoiets in de schoot gewor pen krijgt, voelt zelfs een halfverzopen kat zich een leeuw. Zo ook Prpic. Hij had dan ook direct een antwoord klaar toen Siemerink hem vroeg in de vierde set brak. Opnieuw kwam er een tie break aan te pas. En in dat kort bestek werd het hele verloop van de partij nog eens nagedaan; Siemerink voortdurend in de weer een achterstand goed te maken. Vier matchpunten sloeg hij weg, alvorens op het vijfde een volley net buiten de ach terlijn te plaatsen. „Het was een beetje krampachtig", al dus de Rijnsburger. „Je merkt gewoon dat de condi tie voor dit soort marathons nog niet genoeg is". De als eerste geplaatste Ste fan Edberg (Zwe) versloeg vanochtend de Amerikaan Jim Courier met 4-6, 6-0, 6-4, 3-7, 6-2. Barcelona stikt van emotie na zege op Real Saturnus komt goed weg tegen stug Animo Van Gennip relativeert bronzen medaille Grasshoppers komt tekort tegen Festo Strijdlustig Leython gaat in spannende slotfase ten onder Indoor-wereldrecord Franse vijfkampster LIÉVIN De Frangaise Odile Lesage heeft bij indoorwed strijden in Liévin haar eigen wereldrecord op de vijfkamp verbeterd. Lesage bracht het record op 4.276 punten, 61 meer dan haar oude prestatie van 11 februari 1990. Lesage bereikte het puntentotaal met de volgende prestaties: 60 m horden: 8,67; hoog: 1,78 m; ko gel: 13,56 m; ver: 5,86 m; 800m: 2.23,91. AJEVO Het is één zijn prestaties. Bonds- :h Ab Krook heeft ei- lijk te veel goede gaatsers in zijn ploeg, brak hem op, want lot van Nederlands id op de Europese titel- jd lag opnieuw in han- van Bart Veldkamp, ging voor goud, maar trok met slechts brons Sarajevo. Johann Olav s bedankte Veldkamp zijn gretigheid en de gouden medail- I in de schaatssport een schreven wet. Bijtende erkingen bijvoorbeeld blij- op het puntje van de tong en. Natuurlijk is het niet loeilijk om collega-schaat- met woorden of gedrag te eren, maar dat „hoort Dat vinden de meeste atsers niet erg kies. „We ten de strijd uitvechten waar het hoort: op het ijs lergens anders. Je flikt ie- d niet. Ook al heb je een ettende hekel aan die per- Ik zal het in ieder geval doen", legde Veldkamp toch zijn er wel eens aan- ngen. Bekend uit het ver- o is de botsing tussen Ge- Kemkers in Sarajevo te- kertijd toeschouwer en ist, en Leo Visser. De pi- greep de Drent, die dit in ieder geval geen wed- len meer schaatst, een al gouden medailles voor de neus weg. Ongewild maar ook ongemerkt frustreerde Visser daarmee zijn concur rent uit het noorden. Ook de verhouding tussen de Fries Anne-Jan Portijk en de drie jonge westerlingen Van der Burg, Veldkamp en Bos, raak te binnen de kernploeg snel bekoeld. DeHaagse bluf' maakte van de Heerenvener een dood vogeltje. Toch roemen de Nederlandse schaatsers de sfeer binnen de ploeg. Maar terwijl de Noren voor de laatste dag diverse tac tische scenario's maakten, gold voor de Nederlanders maar één ding: zo hard mogelijk rij den. „Het is een individuele sport. Ik kan Veldkamp niet tegenhouden. Ook niet wan neer hij Koss op sleeptouw neemt", meende bondscoach Ab Krook over de kansen op Nederlands goud. Uitduwen „Kijk, Bart kan Koss zo de baan uitduwen", analyseert Ben vap der Burg, die saïnen met Thomas Bos de ontkno ping van het toernooi op een klein televisietoestel in de ruimte voor de kleedkamers volgt. Koss twijfelt of hij voor rang op de kruising heeft. „Dan hadden we 1, 2, 3 en 4 gestaan", filosoferen de twee rijders. „Maar dat zou onspor tief zijn. Zo zou ik niet kunnen winnen", reageert Van der Burg echter ook onmiddellijk. Van der Burg en Thomas Bos (vijfde in het eindklassement), zien op het scherm dat Veld kamp al na drie rondjes met de schouders gaat schudden en ruime bochten schaatst. „Dan rijdt Bart niet lekker". Veld kamp probeerde Koss los te rijden op de afsluitende 25 'cir kels', maar Koss volgt 's we relds beste tien kilometerrijder als aan een touwtje. „Ja, je zou dit dom kunnen noemen. Bart stimuleert Koss. Voor Koss is dit heerlijk rijden. Iemand gaat ontzettend hard weg. Dan Aldus geschiedde op de olym pische kunstijsbaan van Sara jevo. De Nederlandse ploeg reed geen tactische tien kilo meter. Ieder voor zich en God voor ons allen, was het motto op het toernooi. De Noren schaatsten wel in het belang van de ploeg rond. Geir Karl stad keek enkele ronden toe hoe Leo Visser, die ruim zes tellen moest goed maken op de overigens fantastische eindtijd van Koss (14.08,38), zich over het ijs bewoog. „Karlstad wil altijd voorop rijden. Hij bleef nu achter Leo Visser rijden. De Noren spelen een tactisch spelletje. Karlstad gaf Visser later een knauw door er hard overheen te schaatsen. De Ne derlandse ploeg moet gaan Alcoholverbod schaatsfans na incidenten SARAJEVO Het olympi sche Zetra-stadion in Sarajevo had gisteren wel iets weg van een afkick-centrum. De orga- dronken Nederlandse suppor ters op zaterdag, een complete drooglegging bevolen. Bij de ingangen werd alle meege brachte alcohol (tijdelijk) in beslag genomen, hetgeen leid de tot een imposante stapel flessen, waaronder veel van een bekend Fries merk dat heet de kou te verdrijven. huilen", zei Van der Burg ove rigens nog wel met een lach. Vloek Op het moment dat Karlstad over de streep gleed, viel Bart Veldkamp de Nederlandse kleedkamer binnen. Met een korte maar zeer hevige vloek. „Zitten we met z'n allen op nieuw achter die zak. Het is echt ongelooflijk. Ik probeerde het nog wel, maar daar bleef het bij. Wat is die vent sterk. Ik kon hem gewoon niet losrij- den. Het lukte niet", riep de onttroonde Europees kam pioen vertwijfeld. Met dank aan Veldkamp. Jo hann Olav Koss bedankte de Nederlander tijdens de pers conferentie voor zijn werk op de 10 kilometer. „Ik had ver wacht dat Bart sneller met langzamer ronden zou afwisse len. Om mij uit het ritme te halen, maar hij reed heel ge lijkmatig. Daardoor kon ik achter Bart heel lekker in het ritme komen. Ja, het was net als vorig jaar toen Bart mij min of meer ook heeft gehol pen", vertelde de Noor, die op het buitenijs liefst 5 seconden van zijn persoonlijke record afknabbelde. BERNIE VAN UNEN Elders in Sporttribune: Van Gennip relativeert bronzen medaille DHOVEN Het bestuur voetbalclub PSV heeft lario een boete opgelegd tienduizend gulden. De tregel werd genomen na [onderzoek door een com- |ie van drie personen naar Eïrzuim bij het trainings van PSV in India. De nse bond heeft Diego weer een geldstraf fegd van ruim 15.000 gul- [Dit omdat hij weigerde te shijnen voor de tuchtcom- die wilde weten door Italiaanse club Marado na is benaderd voor een tus sentijdse overstap. Volgens voorzitter Ruts van PSV vertelde heeft Romario in Brazilië inderdaad een virusinfectie heeft opgelopen. „Hij had een geldige reden niet naar India te reizen", al dus Ruts, „maar hij heeft de fout gemaakt zich niet aan de eerste afspraak te houden. Omdat er sprake was van na latigheid heeft het bestuur ge meend hem een boete op te leggen". Romario kwam vori ge week gebruind en fit in Eindhoven aan. Een week geleden werd Mara dona door de tuchtcommissie veroordeeld tot een boete van 125.000 gulden, veertig procent van zijn jaarsalaris. Zijn club Napoli had de voetbalbond ge vraagd een uitspraak te doen naar aanleiding van Marado- na's werkweigering in novem ber. Toen arriveerde hij te laat en op eigen gelegenheid in Moskou voor de Europa Cup wedstrijd tegen Spartak Mos kou. (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA Ronald Koeman denkt binnen zes weken zijn rentree te kunnen maken op de Spaanse voetbalvelden. De speler van FC Barcelona, dat afgelopen zaterdag de koppositie verstevigde via een zege van 2-1 op Real Madrid, is herstellende van een in oktober opgelopen achillespeesblessure. „Het herstel gaat precies volgens schema", aldus Koeman-, „Ik loop nu nog met een versteviging in de schoen om de pees te ontlasten. Tot nu toe heb ik alleen in een krachthonk aan mijn conditie gewerkt, maar binnenkort kan ik weer met de looptrai ning beginnen". Zijn trainer, Johan Cruijff, kijkt al uit naar de dag, begin maart, dat hij zowel Koeman als de geschorste Bulgaar Stojtskov weer in het basiselftal kan opnemen. WENGEN De Oosten rijkse skiër Gernot Rein- stadler is het afgelopen weekeinde overleden. Na een val bij de training voor de wereldbekerwed strijd afdaling in Wengen kwam de 20-jarige Oos tenrijker niet meer bij be wustzijn. De wedstrijden voor het afgelopen week einde werden als gevolg daarvan geschrapt. Met de wereldkampioenschap pen alpine ski voor de deur had het dodelijke ongeval van Reinstadler niet op een slech ter moment kunnen gebeuren. De vlaggen in Saalbach, waar morgen de wedstrijden om de wereldtitels beginnen, hingen zaterdag halfstok. In Wengen, waar het dramatische voorval zich afspeelde, werd met af grijzen op het noodlottige on geval gereageerd. De wedstrij den voor zaterdag en zondag werden afgelast, de discussie over de gevaarlijke omstandig heden laaide hoog op. Reinstadler raakte na de mis lukte sprong met zijn latten verstrikt in de beschermende vangnetten naast de baan. Hij stuiterde daarna honderden meters over de piste, een lang bloedspoor achterlatend. Bij de val werd zijn rechterbeen na genoeg afgesneden. Hij liep een bekkenbreuk en zware in wendige verwondingen op. Hij verloor in enkele uren onge veer 35 liter bloed, het vijf voudige van de normale li chaamscapaciteit. Kritiek De kritiek richtte zich op de Duitse trainer van de afdalers, Martin Osswald. Hij zou de laatste twee poortjes teveel naar links hebben gezet, waar door de deelnemers te ver naar buiten werden gedron gen. Wedstrijdleider Fredy Fuchs maakte daar opmerkin gen over. De trainers, onder wie ook de Oostenrijker Hoch, distantieerden zich van die uitsprakeh. De met veilig heidszaken belaste FIS-official Messner sprak van een „onge lukkige samenloop van om standigheden". De Oostenrijkse ploeg is van plan morgen de begrafenis van de skiër uit Jerzens te bezoe ken. Op dezelfde start de we reldtitelstrijd met de slalom voor de mannen. Het laatste noodlottige ongeval tijdens wereldbekerwedstrijden vond plaats in 1979. In Lake Placid kwam de Italiaan Leonardo David ernstig ten valraakte in coma. De afdaler overleed ze ven jaar later. De Oostenrijkse skiër Gernot Reinstadler in actie tijdens de kwa lificatie-strijd in Wengen, kort voordat hij zijn dodelijke val maakt. FOTO: EPA Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. GLv Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste tweai weken gratis bezorgd. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I Adres: l Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f25,70 l Z kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: J Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2?>01 VC Den Haag. ■niiinii»inn»uni»i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11