Israël voert spanning op final Iran mengt zich niet in oorlog 4 5 9 17 13 19 26 29 32 ►100 4 Trefwoord ordaans parlement wil ctie tegen geallieerden HOGE BELONING Bush verlengt dienst tijd van reservisten 14 Dagen Gratis £eidóe(2oii/ia/nt CeicW Goma/nt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Zaterdag 19 januari 1991 82ste jaargang no. 24934 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Half tot zwaar bewolkt en vooral in de ochtend enige tijd regen, mogelijk vooraf gegaan door ijzel. Middag- temperatuur ongeveer 7 gra den. Wind in de middag draaiend van zuid naar west, matig, aan de kust eerst nog af en toe krachtig. VAN ROY c.s. ADVOCATEN Rapenburg 55. 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 lenzine vandaag ien cent goedkoper (Van onze parlementaire redactie) 'ERDAM/DEN HAAG Marktleider Shell en de zo- mde witte pompen hebben besloten de prijzen voor p liter bezine vandaag met tien a elf cent te verlagen. Die- j wordt twaalf a dertien cent goedkoper. De prijsaanpas- igen zijn het gevolg van de sinds donderdag scherp ge ilde produktnoteringen op de Rotterdamse spotmarkt. De j»markt is volgens een Rotterdamse handelaar duidelijk der de indruk van de gigantische westerse strategische brraden die elk moment kunnen worden ingezet. Omdat gevechtshandelingen in de Golf zich vooral in het lucht- pn afspelen, zou bovendien de aanvoer van olie uit de jduktielanden nauwelijks worden gehinderd. Voorts had k de goedkopere dollar een dempend effect op de prijzen kuldens. gina 5: Strategische voorraden nog niet aangesproken Protest in Moskou Arabieren dragen por tretten van Saddam Husayn mee bij een de monstratie gisteren in Moskou. Zij protesteer den tegen de rol van de Verenigde Staten in de Golfoorlog. De ambas sade van de Verenigde Staten, Engeland en andere betrokken lan den hadden hun bewa king versterkt en over hun veiligheid overleg gepleegd met de Sov jetveiligheidsdienst, de KGB. FOTO: AP Wall Street verder omhoog door daling olieprijzen NEW YORK De Newyorkse effectenbeurs heeft gisteren de enorme koerswinsten van de voorgaande dag weten te vergro ten. Dat was te danken aan een verdere terugval van de olieprij zen aan het eind van de dag. De Dow Jones-index van dertig industriële aandelen voegde aan de winst van 115 punten op donderdag nog eens 23,28 punten toe en kwam daarmee op 2.646.79. Er sloten 832 fondsen hoger en 676 lager. De omzet was met 227 miljoen aandelen heel behoorlijk, maar bleef ver achter bij het enorme totaal van 317 miljoen op donderdag. De Dow Jones-index bleef lange tijd dicht bij het vorige slotniveau. De euforische stemming van donderdag was evenals in Europa ver dwenen. De beurs was er niet meer zo zeker van dat de Golfoor log van korte duur zal zijn, vooral niet toen er even sprake was van eén tweede Iraakse raketaanval op Israël. Ook de bedrijfs resultaten gaven weinig aanleiding tot optimisme. Maar toen de olieprijzen opnieuw flink begonnen te dalen vonden de koersen toch weer de opgaande lijn. N EGYPTE OOK BIJ WRAAKACTIE SOLIDE BONDGENOOT I JERUZALEM De Is raëlische minister van defensie, Moshe Arens, heeft gisteren ver klaard dat Israël de Iraakse raketaanval van donderdagnacht zal vergelden. Maar de minister van bui tenlandse zaken, David Levy, zei dat een beslissing om terug te slaan nog niet was gevallen. Ook andere Israëlische functionarissen lieten de indruk achter dat Jeruzalem eerst wacht op de internationale strijd macht om de raketten van de Iraakse president Sad dam Husayn het zwijgen op te leggen. Arens: „Wij heb ben in het openbaar gezegd èn aan de Amerikanen dat als we werden aangevallen, wij zouden reageren. Wij zijn aangevallen en wij zul- Uen reageren, zeker. U zult ■uiteraard niet van mij ver- Iwachten de datum aan te Igeven". [Sirenes van het luchtalarm loeiden kort nadat Arens op de staatstelevisie had gesproken. Het tweede si renesignaal gisteravond in de steden van Israël gaf de verzekering dat het een vals alarm betrof. Ook in Bahrayn was sprake van een vals alarm. Onder meer de VS, de EG, de Sovjetunie en VN-secre- taris-generaal Perez de Cuellar hebben Israël op geroepen zich niet actief in de Golfoorlog te mengen om de Arabische bondge noten niet tegen zich te krijgen. Egypte heeft ver klaard dat het land zal vasthouden aan het door de Verenigde Staten geleide bondgenootschap in de Golfoorlog, zelfs als Israël wraak neemt op Irak, zo maakte de Egyptische am bassadeur in de Verenigde Staten gisteravond bekend. Syrië zei dat een reactie op een Israëlische aanval op Irak of Jordanië zal afhan gen van de vraag wie het eerst is begonnen. Volgens Arens is de huidi ge situatie anders dan in de voorgaande oorlogen van Israël. „Daar opereerden we alleen. Nu zijn de strijd krachten van de Verenigde Staten actief in het gebied en daarom zal elk ant woord van ons rekening houden met de aanwezig heid van de Amerikanen. Maar we zullen doen wat noodzakelijk is". Israël be schikt nog niet over de mo gelijkheid raketten in de lucht onschadelijk te ma ken. De door de VS gele verde Patriot-raketten zijn nog niet operationeel. De Amerikaanse gevechts vliegtuigen die gistermid dag vanaf de luchtmacht basis Incirlik in Turkije waren vertrokken, hebben mobiele raketlanceerinstal- laties in het westen van Irak aangevallen, die ge bruikt zouden zijn bij de aanval op Israël, zo heeft een anonieme functionaris van het Amerikaanse mi nisterie van defensie ver klaard. De geallieerde bombardementen op de Iraakse hoofdstad Baghdad zijn gisteren met het inval len van de avond hervat. Pagina 3: Israëlische le ger zeer gemotiveerd en strijdvaardig «P 4 .1 IMAN Het Jordaanse parlement heeft Arabische en mos- landen opgeroepen tot aanvallen tegen de belangen van lan- die deel uitmaken van de multinationale strijdmacht tegen c. Alle 66 aanwezige leden van het 80 zetels tellende parie nt stemden gisteren voor een resolutie van die strekking. Zij aken ook hun afkeuring uit van de luchtaanvallen op Irak, zij betitelden als een „brute agressie niet alleen tegen het akse broedervolk, maar tegen alle Arabische en moslim-na- Jordanië neemt in het Golfconflict officieel een neutraal ndpunt in, maar onder de bevolking, die voor meer dan de ft uit Palestijnen bestaat, heerst veel sympathie voor de akse president Saddam Husayn. Minister van buitenlandse en Taher Masri had tevoren het parlement de aanvaarding de resolutie ontraden. rote verzakking door zoutboring NGELO Vlak buiten ding lek, met als gevolg dat boerderijen zonder water kwa men te zitten. De voormalige boorholte, die op 320 meter diepte bevindt, is 300 bij 45 meter groot. De oorzaak van de uitzonderlijk snelle verzak king is voor de bodemdeskun digen van Akzo nog een raad- 'gelo is gisteravond plotse- de put van een voormali- toutboring ingezakt. Er ont- fd een kratervormig gat I een diameter van ruim 50 ter en een diepte van onge- drie meter. Het is volgens woordvoerder van Akzo eerste keer dat in Neder- zo'n acute verzakking een zoutboring heeft its gevonden. Door de ver ging raakte een waterlei sel. Normaal gesproken daalt de bodem boven de boringen hooguit enkele centimeters per jaar. Geen rust in Baghdad De geallieer de bombar dementen op de Iraakse hoofdstad Baghdad zijn gisteren met het invallen van de avond hervat. Tien buitenlandse journalisten, onder wie vijf S van de acht CCN-men- sen, zijn gis teren naar veiliger oor den vertrok ken. Weg van de raketten en weg van de censuur, waardoor de kwaliteit van de berichtge ving niet meer opwoog tegen de risi co's. FOTO: AP Vals alarm door Sovjetsatelliet JERUZALEM Een Sovjet- satelliet die in de Middellandse Zee is gestort nabij de kust van Israël heeft afgelopen nacht het alarmsysteem in het ge bied rond Tel Aviv doen af gaan, zo is van militaire bron nen vernomen. Toen de satel liet de atmosfeer binnendrong gingen in Israël, waar een nieuwe Iraakse raketaanval werd gevreesd, het alarm af. De sirenes loeiden vanochtend in de regio Tel Aviv om 00:30 uur Israëlische tijd (gisteren 23:30 Nederlandse tijd). Het alarm heeft tien minuten ge duurd. Een eerder vals alarm gisteravond duurde bijna een half uur. Iraakse ambassadeur: Geen aanslagen in Nederland BAGHDAD Radio Baghdad heeft gisteravond de Saudiërs op geroepen in opstand te komen tegen koning Fahd. Ook heeft de zender moslims gevraagd toe te slaan tegen de belangen van de Verenigde Staten en andere landen die deelnemen aan de strijd tegen Irak, waaronder Nederland. Via de officiële radio zei de regerende Baath-partij: „Irak zal nooit capituleren en zich aan buitenlanders onderwerpen". In een andere uitzending zei de radio: „Steek de belangen van de agressoren in brand, jaag ze op, waar ze ook zijn, in elke winkel in de wereld". Een woordvoerder van de Iraakse ambassade in Den Haag herinnerde in een reactie aan de woorden van de Iraakse ambassadeur in Nederland van begin januari dat zijn land in Nederland geen terroristische aanslagen zal plegen, ook niet als Nederland deelneemt aan een oorlog in de golf. „De am bassadeur heeft dat toen zo uitgesproken en dat geldt nu nog", aldus de woordvoerder. Hij zei verder dat de oproep via Radio Baghdad verder onbekend is op de ambassade. Een woordvoer der van het ministerie van binnenlandse zaken reageerde rustig: „Er zijn momenteel geen aanwijzingen dat er acties ophanden zijn". Demonstratie voor vrede eindigt gewelddadig AMSTERDAM Een demon stratie in Amsterdam voor vrede in het Golfgebied is gis teravond uitgedraaid op een gewelddadige confrontatie tus sen de politie en een deel van de betogers. De tweeduizend demonstran ten verzamelden zich op Mu seumplein, waar het Ameri kaanse consulaat is gevestigd. Een groep van vijfhonderd be togers, voorzien van maskers en bivakmutsen, blokkeerde het kruispunt bij het Concert gebouw. Pogingen van de poli tie hen van de straat te krijgen mislukten, waarna politie te paard werd ingezet. De de de monstranten bekogelden de agenten met stenen. De politie trok de wapenstok en deelde raken klappen uit. Drie agen ten raakten tijdens de scher mutselingen gewond. Eén kreeg traangas in het gezicht gespoten, een tweede raakte gewond aan elleboog en hand en een derde werd in de rug geschopt. De 26-jarige man die de trap uitdeelde, is gearres teerd. Na de ontruiming van het kruispunt trok een deel van de groep het centrum van Am sterdam in. Bij Turkish Airli nes op de Leidsestraat en bij American Express op de Dam werden de ruiten ingegooid. (ADVERTENTIE) Voor degene die inlichtingen kan verschaffen, welke kun nen leiden tot de aanhouding van de daders van de moordaanslag op de heer Van der Meer te Oude Wete ring d.d. 20-11-'90. Contact kan worden opgenomen met de Tactische Re cherche Rijkspolitie Den Haag, 071-899270, tst. 358 (09.00-17.00 uur). WASHINGTON President George Bush heeft bepaald dat de actieve dienst voor Amerikaanse reservisten die betrokken zijn bij de Golfoorlog tot twee jaar verlengd kan worden. Daarnaast gaf hij het Pentagon de bevoegdheid om, indien nodig, het aan tal op te roepen reservisten te verhogen tot een miljoen. „Deze maatregel is noodzakelijk ter ondersteuning van de huidige en komende militaire operaties van de Amerikaanse strijdkrachten in het kader van operatie „Desert Storm, aldus Witte-Huis- woordvoerder Fitzwater. Minister van defensie Dick Cheney liet weten dat hij geen voor nemens had nog eens 800.000 reservisten op te roepen. Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden nam gisteren een motie aan waarin het het optreden van de Amerikaanse troepen in de Golf prijst en president Bush complimenteert voor zijn leiderschap, als opperbevelhebber van het leger, in de eerste fase van de oor log. De motie werd met 399 tegen 6 stemmen aangenomen. TEHERAN Iran heeft gisteren laten weten dat het zich niet in de Golf oorlog zal mengen. Eerder hielden zo'n 2000 studen ten op het terrein van de universiteit van Teheran nog een protestbetoging tegen de Verenigde Staten waarin zij luidkeels hun steun betuigden aan de Iraakse president Saddam Husayn. Op dezelfde universiteit ver klaarde ayatollah Mohammed Emami Kashani tijdens het vrijdaggebed tegen de gelovi gen dat de oorlog tussen Irak en de Arabisch-westerse coali tie geen heilige oorlog is waar het islamitische Iran in zou moeten interveniëren. „Wij zijn getuige van een oorlog tussen twee goddeloze partijen waarin de rechtvaardige natie zich niet mengt. Niemand kent de aard van de (regerende) Iraakse Baathpartij zo goed als wij. Zij zijn zo wreed en arro gant dat zij altijd de laatste ra ket af willen vuren", zei Kas hani onder verwijzing naar de Iraaks-Iraanse oorlog die tus sen 1980 en 1988 woedde. Een woordvoerder van het Iraakse ministerie van buiten landse zaken herhaalde later dat Iran van plan is zich afzij dig te houden. Iran sloot kort nadat Baghdad op 2 augustus Kuwayt binnenviel vrede met Irak. De Iraanse regering wil aan de ene kant graag de mili taire macht van Irak breken, maar heeft aan de andere kant grote twijfels over de intenties van de Amerikanen die veruit de meeste manschappen voor de multinationale troepen macht in de Golf geleverd hebben. De studenten, die het absoluut niet eens zijn met de gematigde opstelling van hun regering, hebben voor van daag een nieuwe anti-Ameri kaanse betoging aangekon digd. Pentagon: elf Iraakse toestellen zeker vernietigd WASHINGTON Functiona rissen van het Pentagon heb ben gisteravond gezegd dat na de geallieerde luchtaanvallen slechts de vernietiging van elf van de ongeveer 700 gevechts vliegtuigen van de Iraakse luchtmacht zeker is. Veel Iraakse toestellen vluchtten naar het noorden of stonden beschermd in betonnen bun kers, zo vertelden de functio narissen aan leden van het Amerikaanse Congres. Het verslag is in tegenspraak met een verklaring donderdag van de Franse generaal Maurice Schmitt, die zei dat ongeveer de helft van de Iraakse lucht macht was weggevaagd. Ver der zou Irak na twee dagen nog maar over een dertigtal mobiele raket-lanceerinrich- tingen beschikken. 40 PAGINA'S in vier katernen Geallieerden onder uniek commando Noodbedden Sinaï-centrum voor joodse gemeenschap Nederlander vindt alleen zichzelf milieubewust Winkelcentrum Oud Ade op lange baan Bart Veldkamp 01 gelooft er nog in fa I Het einde van de ban-de-bom- beweging De creatie van een kritische tv- kijker „Ik denk wel eens: Jeminee, hoe komen we hier ooit uit?" Zilveren Sleutels voor DIOK De wereld een hekwerk GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 GOLFOORLOG 3/4/5/6T BUITENLAND 8 BINNENLAND 9/11 ECONOMIE 10 LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING KUNST/RTV AUTONIEUWS SPORT RTV-PROGRAMMA'S FINALE VAKANTIEBIJLAGE 13/15/17 22/23 25 T/M 32 43 T/M 40 extra bijlage VAKANTIE (ADVERTENTIE) vc\Uf Pjf 4« r/ni Puzzelaars opgelet! De komende twaalf weken kunt u uw slag slaan. En tegelijkertijd zorgen dat 'Art sen zonder Grenzen' dat ook doet. Vette prijzen - onder meer een weekprijs van vijfhonderd gulden, een periodeprijs van 2500 gulden en een eindhoofd- prijs van tienduizend gulden - liggen op u te wach ten. Maar dat is het niet alleen. Er zijn twaalf kruiswoordpuzzels op te lossen, die u uren ontspan ning bezorgen. Geen zenuwen komen eraan te pas, zoals bij die tv-quizjes, maar u kunt rustig in uw stoel gezeten het trefwoord zoeken. Tref het in en vanzelfsprekend ook mét de'Leidse Courant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 aam: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 (L0, Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd I1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1