Ontwakend publiek laconiek „Dit is mijn zwartste dag"! Haagse politie alert Prof. Siccama: Oorlog wellicht snel voorbij Fregatten nog niet in actie Bidden Kamer: Oorlog was onontkoombaar GOLFOORLOG CeidócSomxmt DONDERDAG 17 JANUARI 1991 PAG! Het Nederlandse fregat Philips van Almonde. DEN HAAG De Nederlandse fregat ten en het bevoorradingsschip Zuider kruis zijn niet in actie gekomen bij de eerste fase van de operatie 'Desert Storm'. Minister Ter Beek van defensie was door de Amerikaanse autoriteiten om half één over het aanstaande offensief geïnformeerd. Een uur daarna gaf hij, conform de afspraken, toestem ming voor het onder Amerikaans commando plaatsen van de drie Nederlandse schepen. De Amerikaanse admiraal March is de de hoogste bevelvoerende marine-officier ter plaatse. De fregatten Jacob van Heemskerck en Philips van Almonde bevinden zich ruim driehonderd kilometer van de Zuiderkruis. Zij nemen deel aan de bescherming van enige Amerikaanse vliegdekschepen. De Zuiderkruis bevindt zich in een zogenaamde bevoorradingsbox, een afge schermd hoekje van de Perzische Golf. In de buurt van het bevoorradingsschip bevinden zich drie fregatten. De Zuiderkruis had gedu rende de nacht een paar keer contact met Ne derland. Rond middernacht (Nederlandse tijd) merkte men op het schip dat de oorlog begonnen was. De radarschermen vulden zich met echo's van Amerikaanse jachtbommenwerpers die afkom stig waren uit de richting van het Saudische vasteland. Aan boord van de Zuiderkruis wer den alle gevechtsposten bemand. Het weer was goed, er was een heldere sterrenhemel en er stond weinig wind (kracht 2). DEN HAAG De politie in Den Haag is alert om snel te kunnen ingrijpen bij eventuele acties bij ambassadegebouwen. Het ambassadegebouw van Irak aan de Johan de Wittlaan heeft extra maar geen perma nente bewaking. Ook de hui zen van Iraakse diplomaten hebben extra aandacht van de politie. Permanente bewaking is er wel bij de Amerikaanse ambassade aan de Korte Voor hout, maar ook de ambassades van Groot-Brittannië aan het Lange Voorhout, van Saoedi- Arabië in de Alexanderstraat en van Israël op het Buitenhof hebben extra polite-aandacht. Ook de politie in Wassenaar is op haar hoede. Vooral de Amerikaanse School, waarvan de vrouw van de president van Amerika Barbara Busch de eerste steen legde en door koningin Beatrix afgelopen najaar werd geopend, wordt zeer scherp in de gaten gehou den. Directeur dr. G.D. Schop- pert verklaart niet de indruk te hebben dat ouders uit angst voor een terroristische actie kinderen thuis houden. Vol gens hem zijn de absentiecij- fers niet anders dan gewoon lijk. Schoppert; „Eigenlijk ma ken we ons echt niet zo'n zor gen. Tot nu toe hebben terro risten nog nooit een school met kinderen aangevallen en wij denken dat dat zo zal blij- DEN HAAG „Bommen op Baghdad". De ochtend bladen die met grote kop pen het nieuws over de oorlog in de Golf de we reld inschreeuwen, gaan op de stations grif van de hand, maar aanvankelijk toch nog lang niet zo snel als Jannie Tijl van de krantenkiosk op Den Haag CS heeft verwacht. De prognose van de verkoop ster om zes uur: „Om acht uur heb ik geen krant meer in huis". De realiteit om klokslag acht uur: dikke stapels kran ten die wachten op lezers. Wat later op de ochtend is de vraag groter en een uur later zijn de stapels verdwenen en worden borden opgehangen met de tekst „Alle kranten uitver kocht". Het ontwakende publiek rea geert over het algemeen lauw en laconiek op het nieuws over de massale luchtaanval len op Irak. „Er is maanden onderhandeld. Als het dan eenmaal zover is dat er wordt gevochten, komt dat natuur lijk niet meer als een complete verrassing", laat een vroege bezoeker van het stationsres taurant van Den Haag CS van achter een kop zwarte koffie weten. „Het spreekt vanzelf dat Amerika en de bondgeno ten moeten ingrijpen. Stel je voor, dat Nederland opnieuw door Duitsland wordt bezet. Iets dergelijks is er nu aan de hand in de Golf". De voorspelling dat de kracht meting tussen de geallieerde troepen en Irak in een paar dagen zal zijn beslist, deelt hij echter niet. „Ik ben heel bang voor de reacties uit de Arabi sche wereld. Landen die zich tot nu toe fel tegen Husayn hebben verklaard, kunnen op een bepaald moment gaan zeg gen: 'Dit gaat ons te ver'. Er kan een Arabisch gevoel van saamhorigheid ontstaan. Mos lims onder elkaar. Daar moet Amerika zich niet op verkij ken". In de geprekken die reizigers op het station met elkaar voe ren, lijkt het niet in de eerste plaats te gaan om het uitwisse len van meningen over de oor log, maar om de vraag hoe laat en waar het nieuws voor het eerst is opgevangen. „Ik wist het al om één uur, toen ik te rugkwam van een vergade- bjskMSÉST 1 Aanvankelijk leek de belangstelling matig maar in de loop van de ochtend raakten op het Centraal Station in Den Haag alle Nederlandse kranten uitverkocht. ring". Ik hoorde het om vier uur van mijn man, die me wakker maakte". Ik lees het nu pas in de krant". Als er toch een mening wordt gege ven, liegt die er in de meeste gevallen niet om. „Husayn? Dat is een geval voor een in richting. Direct opsluiten". Zo koel Niet iedereen staat te juichen over het militaire ingrijpen. Leidenaar Rien Zoon, die in Groesbeek een opleiding volgt tot psychotherapeut en op het Haagse station een studiege noot opwacht, vindt dat er te gretig naar de wapens is ge grepen. „De economische boy cot heeft niet lang genoeg ge duurd om effect te hebben. De oorlog komt te snel". Een an dere reiziger ergert zich aan een plattegrond van Baghdad in een krant. „Alles komt op die manier zo koel over, zo za kelijk. Het gaat wel om men senlevens". Treinmachinist J. Oosterhuis, die de eerste Intercity tussen Utrecht en Den Haag voor zijn rekening heeft genomen, heeft het nieuws gehoord van een collega die uit de nachtdienst kwam. „Er is de afgelopen da gen onder collega's wel af en toe over de crisis gepraat, maar het gesprek van de dag is het nooit geweest. Dat zal vandaag wel anders worden", voorspelt hij. „Nee, ik ga geen blikken in huis halen. Ik weet dat er mensen zijn die hamste ren, maar dat is allemaal non- De Haagse orgeldraaier M. Martens (31) die zijn draaiorgel elke week één dag opstelt bij FOTO: MILAN KONVALINKA de ingang van het station, be sluit rond acht uur het voor gezien te houden. „Ik verdien niks en krijg alleen maar scheldpartijen naar mijn hoofd. 'Schei uit met die mu ziek. Er is oorlog', roepen de mensen. Alsof ik daar iets aan kan doen. Ik ga eens kiiken, of er rollen met Arabische mu ziek te krijgen zijn. Amerika moet wél oppassen. Dat man netje uit Irak is tot alles in staat". WILLEM GOUDRIAAN Je vouwde je handen e je ogen, je wilde iets zeggen en toen zag jt voor je, knielend in het Hij bad. Daarna vertrol naar zijn bunker. „Alleen God weet wat gebeuren gaat", had Pe, Cuellar gezegd bij zijn terugkeer uit Baghdad was vreemd. Had Sadda dan niet gemeld wat er gebeuren ging? Was Sa< vergeten te vertellen d, alleen God, maar ook h volledig op de hoogte n de loop der dingen? De ongelovigen zullen het onderspit delven en de gelovigen zullen zegeviei c voor eeuwig en eeuwig. - wil het. Allah Akbar, Go groot. Je aarzelde en opende je I heel even maar. Je sloot weer en toen zag je Ien der Heuvel voor je, sprei I in de Doelen. „Deze oorl i uitdrukkelijk tegen dew J God", zei Van den Heu\ ze keek erbij alsof ze het wist. Je handen lieten el j los, je staarde voor je uil Waarom sprak God nou M eens tot jou? Waarom alt zulke bijzondere mensen t Husayn en Van den Heu e. Wat hadden zij dat jij niet j Een snor, zou dat het ziji n wist het niet. Vroeger w, Toen wist je nog mdi l meester het zei dat de jj christenen on versehrokkt dapper en gehoorzaam t( kruistocht gingen: God u e het. Maar later hoorde je deze gelovigen tekeer wj gegaan, eerst in de syna& die ze onderweg tegenkv, en later in het beloofde l zelf. Sindsdien wist je he meer en toch wilde je nu doen. Iets goeds. Je realis je dat je deze week erg negatieve energie naar h Midden-Oosten had gezot en daar voelde je je schu over. Terwijl zevenduizei liefhebbers van transcedi medidatie in Maastricht hadden zitten hoppen vtx vrede, had jij vanaf de b liggen storen met je gesoi Nu zag je hoe de boel in honderd liep. Je besloot j éénmaal helemaal te gev, Laagvliegen op positieve gedachtenkracht, dat kon ook en wellicht zou het n beetje energie opleveren nodig was voor een keer goede. Je vouwde je benen, je slt ogen, je concentreerde je enorm en toen viel je vooi op je gezicht. Oorlog. Las bidden. STEVO AKKERMAN DEN HAAG Prof. dr. Jan Geert Siccama, mili tair deskundige van het vermaarde instituut Clin- gendael in Den Haag, houdt serieus rekening met de mogelijkheid dat de oorlog in de Golf heel snel binnen een paar dagen of zelfs binnen een dag zal zijn afgelopen. „Deze aanvallen zijn zo mas saal dat men in Irak misschien wel capituleert. En 'men' be hoeft dan niet eens Saddam Husayn te zijn. Hij heeft zo veel van zijn eigen mensen te gen de muur laten zetten, dat hij nu misschien wel wordt af gezet", aldus Siccama. Maar er ligt nog zo'n half mil joen Iraakse soldaten aan de grens met Kuwayt. Die zouden toch in de aanval kunnen gaan? Zo'n snelle veldslag hoeft het toch niet te worden. Siccama: ,„De grote vraag is of het wel een slag moet worden. Het doel is de ontruiming van Kuwayt. Dat zou bereikt kun nen worden door het treffen van een aantal militaire doel witten in Irak: de raketbases, de vliegvelden, de chemische en nucleaire installaties, de communicatiecentra en de re geringsgebouwen. Daarmee hoopt men te bereiken dat de Iraakse strijdmacht in Kuwayt geen bevelen meer krijgt en onderling niet meer kan com municeren. Als dan de tank commandanten de witte vlag uitsteken, dan hoeft er hele maal geen veldslag plaats te vinden. Bovendien heben de Amerikanen de reusachtige B- 52's nog achter de hand. Die kunnen zonodig bommentapij ten op de stellingen in Kuwayt gaan uitvoeren. Maar laten we nu ook weer niet te optimis tisch zijn. Het is onwaarschijn lijk dat alle verbindingslijnen, alle communicatiecentra in één klap uitgeschakeld zijn. Bovendien hebben die troepen in Kuwayt waarschijnlijk wel een opdracht meegekregen. Als er een tank op hen af komt, zullen ze heus wel gaan schieten". Er zijn een aantal dagen gele den al berichten geweest over deserterende Iraakse soldaten. „Dat is geen bewijs. We leven ook in een tijd van psychologi sche oorlogsvoering. Niet ieder bericht berust op waarheid. Zo'n bericht over desertie past natuurlijk uitstekend in het ondermijnen van de wil van de Iraakse strijdkrachten om te vechten. Ik heb nog geen beelden van die Iraakse heli copters gezien. Maar zelfs dan zou ik me afvragen of het wel echte Iraakse toestellen zijn". Professor Siccama. wachten van mariniers op de kust van Kuwayt, waarbij eventyeel de Nederlandse fre gatten dekking zouden moeten bieden? Is er nog een landing te ver- „Zeker niet vanochtend (don- FOTO: MILAN KONVALINKA derdag). Landing vanuit zee in dat gebied moet je niet 's och tends doen. De zon komt op uit zee en dus hebben de ver dedigers een goed zicht. Van avond misschien wel". RIK IN 'T HOUT DEN HAAG Het Ne derlandse parlement heeft bedroefd en met teleur stelling gereageerd op het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten. Een woordvoerder van de CDA-fractie liet weten het buitengewoon triest te vinden dat het VN-ultimatum met ge weld moet worden afgedwon gen. „Onze gedachten zijn nu bij de mensen die mogelijk het slachtoffer kunnen worden". Ook alle andere fracties lieten weten de gewelddadigheden diep te betreuren, maar VVD en PvdA voegden daar tevens aan toe dat oorlog langzamer hand onontkoombaar was ge worden. Kort voor de eerste luchtaanvallen op Irak had PvdA-fractievoorzitter Thijs Wöltgens nog verklaard dat het toepassen van geweld on vermijdelijk was geworden om Kuwayt te bevrijden. Twee le den van zijn fractie deelden dat standpunt niet. Meteen na de toespraak van president Bush verkiaarde Wöltgens: „Niemand had gehoopt dat deze situatie zou ontstaan maar we moeten erkennen dat alles is geprobeerd om om dit te voorkomen. Ik hoop nu maar dat het aantal slachtof fers beperkt kan bijven". VVD-leider Bolkestein sprak van een „verschrikkelijke ge beurtenis die evenwel vanwe ge de halstarrige houding van Irak helaas al eerder viel te verwachten. Nu het gebeurt ben ik toch verbijsterd", aldus Bolkestein. „Ik voel intens medelijden met al die arme Irakezen die door hun idiote leider gedwongen worden on der dit verschrikkelijke vuur te sterven". Volgens D66-fractievoorzitter Van Mierlo „moest het gebrek aan uitzicht op diplomatieke ruimte aan Iraakse kant leiden tot deze oorlog". Van Mierlo hoopt dat Saddam Husayn uit dit militaire optreden op korte termijn de conclusie trekt dat terugtrekking uit Kuwayt de enige manier is om volgende fases in de gewapende strijd te voorkomen. Ria Beckers, fractieleider van Groen Links, heeft het Ameri kaanse militaire initiatief in het Golfconflict fel veroor deeld. Groen Links heeft zich als enige fractie volgens haar steeds op het standpunt gesteld dat geweld geen oplossing kan bieden voor de problemen in het Midden-Oosten. „De geest is uit de fles. Nederland is nu bij de oorlog betrokken. Wij hebben bitter weinig gedaan om die oorlog te voorkomen. De gevolgen zullen, vrees ik, verschrikkelijk zijn". Beckers gaat ervan uit dat na de eerste aanvalsgolf de oorlog gestopt wordt en gekeken wordt of er alsnog een vreedzame oplos sing mogelijk is. PIET DE VISSER (PVDA) VOELT ZICH BEDROGEN ROTTERDAM Piet de Visser, sociaal-democraat van de oude snit, paspoor tenspecialist, pacifist en verklaard tegenstander van intimidatiepolitiek vóór het toepassen van ge weld? De parlementaire pers kon zijn oren niet ge loven maar het was toch echt waar. Nog geen twee uur voor het begin van de operatie 'Desert Storm' verklaarde PvdA-frac- tieleider Thijs Wöltgens gister avond dat slechts twee PvdA- kamerleden tegen militair op treden in de Golf waren: Bram Stemerdink en Josephine Ver- spaget. Niet: Piet de Visser. Als op de Amerikaanse nieuwszender CNN al wordt nagekaart over het 'grootste en meest indrukwekkende luchtbombardement uit de we reldgeschiedenis', zit De Visser in zijn Rotterdamse woning nog voor de buis. Ontgoocheld, teleurgesteld, verbitterd. „Dit is de zwartste dag uit mijn le ven", gromt hij. „Niet alleen omdat het nu oorlog is, maar ook vanwege de manier waar op Thijs heeft gemeend hoog staande politiek te moeten be drijven". 's Middags had De-Visser nog laten weten dat de grote eens gezindheid die de PvdA-frac- tie vorige week vrijdag ten toonspreidde in het kamerde bat over de Golf (De Visser bleek als enige PvdA'er tegen het gebruik van geweld, P.K.) slechts schijn was. „Een groot deel van de fractie was en is er niet voor om automatisch in een oorlog verzeild te raken. Maar in dat debat is het heel handig gespeeld. Steeds maar werd benadrukt dat we eigen lijk nog geen ultiem besluit hoefden te nemen. Zo kon ie dereen het er mooi mee eens zijn. Het gevolg was wel dat we nu met z'n allen een oorlog zijn binnengerommeld". Hoop De Visser had hoop geput uit het stemgedrag van de PvdA- fractie in de Eerste Kamer, af gelopen dinsdag, toen twaalf van 26 senatoren lieten blijken dat het licht voor oorlog wat hen betrof nog op rood stond. „Dat was tenminste een prin cipiële keus. En zo moet het volgens mij ook zijn. Als het om oorlog of vrede gaat dien je volgens je geweten te stem men", aldus De Visser. Dat was niet wat Wöltgens meldde. Die kwam gisteravond rond tien uur in het perscentrum Het PvdA-kamerlid Piet de Visser. Nieuwspoort melden dat de gelederen in de Tweede-Ka merfractie opnieuw vrijwel gesloten waren gebleven. Door de weigerachtige houding van Irak om aan compromissen mee te werken was de inter nationale gemeenschap ge machtigd militair in te grijpen, zo liet de fractieleider weten. „Geweld is volgens mijn frac tie onvermijdelijk geworden". Profetische woorden, want korte tijd later kozen inder daad de eerste Amerikaanse bommenwerpers het lucht ruim. Volgens De Visser heeft Wölt gens echter voor de bühne een schijnvertoning opgevoerd. Hij kan zijn woede maar moeilijk bedwingen. „Het is ronduit schandelijk!", roept hij. „Ik ben niet van standpunt veran derd en dat geldt nog veel meer partijgenoten. Ik ben diep teleurgesteld dat Thijs zich er op heeft zitten beroe men dat maar twee fractiele den tegen het toepassen van geweld waren. Ik feliciteer hem met deze gi-gan-tische overwinning!". Geen zin Gaandeweg de fractievergade ring zou zijn gebleken dat een aantal leden De Visser: ik schat de helft zich door de ontwikkelingen nogal over rompeld voelde. Men was te gen geweld, maar zag ook wel in dat de Amerikanen waar schijnlijk een militair initiatief zouden nemen. Het PvdA-ka- merlid: „Ik heb toen uiteinde lijk voorgesteld er maar over op te houden. Ik heb gezegd: jongens, dit heeft nu geen zin meer. Het is te laat en daar moeten we dan maar de conse quenties uit trekken". Tegen het advies van De Vis ser kwam vervolgens toch een motie in stemming waarin werd gesteld dat moest wor den afgezien van geweld en de sancties nog een kans moesten krijgen. Slechts twee PvdA- kamerleden indienster Jo sephine Verspaget en oud-mi- FOTÖ- nister Bram Stemerdinl stemden vóór die motie! Visser: „Inderdaad, ik1 daar niet voor gestemd ol ik het een slecht initl vond. Want nu zou 't nd ken of er maar en paar kal leden tegen het gebruik geweld waren, terwijl de houding heel anders lag". Dat Thijs Wöltgens vervol dit resultaat aan de n heeft meegedeeld noemt Visser verbitterd „een sti van politiek voeren op vierkante millimeter". De gens hem kunstmatig be< de eenheid in de fracti deze tijd van oorlog zol partij geen goed doen. De' ser verzucht, terwijl op d' levisie de Amerikaanse p dent Bush nogmaals het tot de wereld richt: „We! in de opiniepeilingen op zetels verlies. Dat doet me pijn en zo gaat het niet b Ik ben bang dat de fractie spijt gaat krijgen van deze gang van zaken". PAUL KOOP'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4