Assemblee Wereldraad loopt gevaar door Golfoorlog ÊridócSotncuJ Theorie hield oorlogvoering altijd open brieven van lezer ficidócSomant kerk wereld VATICAAN VERBITTERD EN BEDROEFD w M en HET VATICAAN EN DE RECHTVAARDIGING VAN DE OORLOG Onvermijdelijke ontwikkelinj CcldócSouoant GOLFOORLOG DONDERDAG 17 JANUARI 1991 PAGIN1 Rabbijn Van de Kamp: grote opluchting bij joden AMSTERDAM De Joodse gemeenschap in Nederland heeft „met grote opluchting" gereageerd op de aanval op Irak. Dat is de indruk van de Amsterdamse rabbijn L.B. van de Kamp op grond van veel telefoontjes en de „heel verheugde stemming vanmorgen tijdens de dagelijkse synagogedienst in Amsterdam. „We zijn heel blij met de berichten uit Israël dat de spanning daar grotendeels is geweken. In de joodse gemeenschap in Ne derland groeide de afgelopen weken de bewondering voor onze Israëlische broeders en zusters omdat zij zoveel terughoudend heid en moed toonden." Rabbijn Van de Kamp is verder blij dat er zo weinig slachtoffers zijn gevallen. „Wij hopen verder op een oplossing van alle problemen in het Midden-Oosten", aldus Van de Kamp. „Geen sprake van zaligverklaring Isabella van Spanje" UTRECHT Er is geen sprake van enige voorbereiding op de zaligverklaring van koningin Isabella van Spanje (1451-1504). Bij de congregatie voor de zalig- en heiligverklaringen is hier over niets bekend, aldus de Nederlandse bisschoppenconferen tie aan het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI. Dat tekende, op basis van een 'betrouwbare' bron, in december 1990 protest aan tegen de voorgenomen zaligverkla ring. Onder Isabella 'La Cattolica', werden 600.000 joden uit Spanje verdreven. Tijdens de Inquisitie kwamen tienduizenden joden om het leven. Zaligverklaring van deze vrouw zal ernsti ge schade toebrengen aan de toch al broze relatie tussen joden en rooms-katholieken, schreef het CIDI. In de langste vrede praat de mens niet zoveel onzin als in de kortste oorlog. Vredesdemonstratie IKV en Pax Christi DEN HAAG De kerkelijke vredesbewegingen Pax Christi en IKV houden zaterdag een stille tocht in Den Haag onder het motto 'Golf van vrede'. De manifestatie, waaraan de Raad van Kerken in Neder land medewerking verleent, voorziet in een tocht van het Plein langs het Binnenhof, de ambassade van de Verenigde Staten naar de ambassade van Irak. Tot de sprekers behoren de voorzitters van IKV en Pax Christi, Ien van den Heuvel en Elizabeth Schmitz, de secreta ris van de Raad van Kerken, ds. Willem van der Zee en Tweede-Kamerlid Leonie Sip- kes van Groen Links. De orga nisatoren zijn bezig nog meer politici te recruteren die zich geërgerd hebben aan de con sensus in de Tweede Kamer over het Golfbeleid. IKV en Pax Christi zijn niet onder alle omstandigheden te gen het gebruik van geweld, aldus organisator Pieter van Rossem. Onder de huidige om standigheden is geweld echter niet gerechtvaardigd. Zo'n si tuatie zou pas intreden als Irak zou overgaan tot genocide (volkerenmoord) in Kuwayt. Beide vredesbewegingen na men op 15 december niet deel aan de demonstratie van het Komitee Anti Golf Oorlog, omdat binnen dit comité som migen van mening zijn dat de wereld niet het recht heeft zich met deze kwestie te be moeien. Irak zou met de inva sie van Kuwayt alleen maar hebben teruggenomen wat 'imperialistische landen' in 1920 het land hadden afgeno- Thomas More Academie met lezingencyclus over ideologieën DEN HAAG De Thomas More Academie organiseert dit voorjaar opnieuw een le zingencyclus in Pulchri Stu dio in Den Haag. De reeks gaat ditmaal over: Voorbij de ideologie? Over geloven na de ineenstorting van de ismen. Uitgangspunt is of het christe lijk geloof een antwoord heeft op wat na de ineenstorting van de ideologieën overeind is gebleven: de overwinning van de vrije markt. Sprekers als prof. dr. B. de Gaay Fortman, prof. B. Tromp, prof. dr. G. Harmsen en drs. A. Oostlan- der gaan in op het veronder stelde einde van de ideologie van de verzorgingsstaat, het marxisme, het christelijk soci aal-denken en het individua lisme. De bijeenkomsten hebben Claats op respectievelijk 25 fe- ruari, 11 en 25 maart en 8 april 1991. De kosten van een lezingcy clus met speciale syllabus be dragen 40,-. Opgave Tho mas More Academie, postbus 152, 5260 AD Vught. Tel. 073 579011. GENEVE De zevende assemblee van de We reldraad van Kerken, die volgens plan volgende maand in Canberra plaatsheeft, komt in ge vaar nu de oorlog in het Golfgebied is uitgebro ken. Als een kwart van de onge veer 950 afgevaardigden niet naar de Australische hoofd stad kan reizen, wordt de bij eenkomst waarschijnlijk afge last, heeft Wesley Ariarajah, een van de onderdirecteuren van de Wereldraad en belast met de voorbereiding van Canberra, meegedeeld. Een verschuiving naar een latere datum is volgens Ariarajah om technische redenen niet mogelijk. Afgelasting zou de Wereld raad minstens vijf miljoen Zwitserse frank (ongeveer 6,8 miljoen gulden) kosten, meer dan de helft van de totale kosten van de assemblee. In Nederland bereiden zich on geveer dertig mensen voor op een reis naar Canberra. De assemblee, de algemene ver gadering, is het hoogste or gaan van de Wereldraad, waarbij 311 protestantse, ang licaanse en orthodoxe kerken zijn aangesloten. Als het in ternationale luchtverkeer ernstig wordt beperkt, min stens 230 afgevaardigden af zeggen, de kerken in het Mid den-Oosten tegen het door gaan van de assemblee zijn of er biologische of chemische wapens worden gebruikt, zal afgelasting onvermijdelijk worden. Het is niet de eerste keer dat de Wereldraad bij het organi seren van de assemblee op problemen stuit. De oprich tingsvergadering moest we gens de Tweede Wereldoorlog worden uitgesteld tot 1948. In 1974 werd in verband met conflicten tussen de christe nen en moslims in Indonesië besloten de assemblee te ver schuiven van Djakarta naar Nairobi, een jaar later. In het Vaticaan is vanmorgen met droefenis en bitterheid gereageerd op het uitbreken van de vijandelijkheden in do Golf. Een officiële reactie van de Heilige Stoel is nog niet bekend gemaakt. Paus Johannes Paulus II, die zich dinsdagavonds nog per soonlijk per brief tot Bush en Saddam Husayn had gericht, heeft een deel van de nacht met naaste medewerkers in gebed doorgebracht. Enkele prelaten uit de naaste omgeving van de paus hebben hun bedroefdheid over het - verlies van mensenlevens uit gesproken. Zij toonden zich verder verbitterd omdat een vreedzame oplossing voor het conflict onmogelijk bleek. Overigens wordt het in het Vaticaan niet uitgesloten ge acht dat de paus binnenkort nieuwe vredesinitiatieven zal ontplooien. Paus Johannes Paulus II had, in een laatste poging om vrede te stichten, boodschap pen gestuurd aan de Ameri kaanse president George Bush en de Iraakse president Sad dam Husayn. De brieven be vatten oproepen tot voorko men van een gewhpend con flict. In de brief aan Bush stelde de paus dat een oorlog geen pas sende oplossing voor de pro blemen in het Midden-Oosten zou brengen. Hij zei dat het te prefereren was om tijdelijk te leven met een onrechtvaardi ge situatie dan een oorlog te beginnen met alle verwoes tende en tragische gevolgen vandien. „We moeten besef fen dat het gebruik van wa pens, behalve leed en ver woesting, nieuw en wellicht ernstiger onrecht zal uitlok ken", schreef de paus, die zijn brief afsloot met het uitspre ken van hoop dat de vrede nog kan worden gered. Aan Saddam Husayn richtte de paus ongeveer eenzelfde pleidooi als een week geleden, toen hij de Iraakse leider Kuwayt terug te trekken. „Een gebaar van bereidwillig heid van uw kant zal niet na laten u eer te brengen tegen- Paus Johannes Paulus II tij dens de algemene audiëntie gisteren in het Vaticaan. FOTO: EPA over uw geliefde land, uw godsdienst en de hele we reld", zei Johannes Paulus II. „In deze dramatische uren bid ik tot God dat hij u licht mag schenken en u kracht geven om een grootmoedig gebaar te maken dat oorlog zal voorko men". Joden dansen bidden Orthodoxe joden dansten en baden gisteren na het verstrijken van het ultimatum bij de muur die oostelijk Jeruzalem van het westerse gedeelte scheidt. FOTO: AP MGR. BAR: „Er is gebeurd wat we vreesden' ROTTERDAM „Nu alles is geprobeerd om het conflict vreedzaam te regelen, doch de president van Irak daarvoor volstrekt ontoegankelijk is ge bleken, is nu gebeurd waar wij allen voor vreesden". Dit zegt mgr. R. Bar, bisschop voor de Nederlandse strijd krachten in een eerste reactie op het uitbreken van de Golf oorlog. Hij vervolgt: „Laten wij ho pen en bidden dat de inzet van de wapens beperkt zal blijven tot het realiseren van de doelstellingen van de reso luties van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, zo dat ieder overbodig geweld en verlies aan mensenlevens en materiaal wordt voorkomen. Bisschop R. Bar zegt met veel instemming geluisterd te heb ben naar de woorden van mi- nister-president Lubbers. „Mét hem moeten wij hopen op en bidden voor een snelle beëindiging van deze oorlog". DEN HAAG Nooit meer oorlog! riep paus Paulus VI in zijn befaam de toespraak tot de Vere nigde Naties in 1965 uit. De huidige paus lijkt dat alleen maar te willen on derstrepen. In zijn kerst toespraak noemde Johan nes Paulus II een oorlog in het Golfgebied „een avontuur zonder weg te rug". „Door rede, geduld en dialoog met respect voor de onvervreemdbare rechten van mensen en volkeren" moet volgens het hoofd van de RK Kerk een uitweg uit het conflict worden geboden. Maar het is ditmaal geen koe koek een zang. De Nederland se bisschoppen keerden zich weliswaar begin december onvoorwaardelijk tegen een oorlog maar verscheidene an dere bisschoppenconferenties hebben de afgelopen maan den opnieuw, zij het voorzich tig, het concept van de recht vaardige oorlog geïntrodu ceerd. De Franse kardinaal Decourtray zei in november: „Het is beter oorlog te voeren dan onteerd te worden". Zijn Franse collega's zeiden in een verklaring van 10 november dat „oorlog vandaag geen ge schikt middel is om recht te doen wanneer rechten zijn ge schonden", toch sloten zij een gewapend conflict niet uit „wanneer alle andere moge lijkheden voor een vreedzame regeling zijn uitgeput". Voor sommige Amerikaanse bisschoppen idem dito die on der strikte voorwaarden mo gelijkheden zagen voor een rechtvaardige oorlog. En de Britse kardinaal Hume heeft deze week in een verklaring die ook is ondertekend door zijn Anglicaanse collega Run- cie, nota bene de man die fel le kritiek leverde op Thatcher tijdens de Falklandoorlog, ge zegd dat oorlog in de huidige situatie noodzakelijk kan zijn. Gevoeligheden Politieke gevoeligheden in elk land afzonderlijk blijken in de praktijk de stellingname van menig bisschoppencollege te hebben beïnvloed. Dat het Vaticaan in zijn stellingname in het Golfconflict rekening houdt met de Arabische chris tenen wier positie uiterst kwetsbaar is, behoeft geen be toog. De Engelse bisschoppen vertolken daarentegen in hun verklaring de grote veront waardiging in de publieke opinie over de overmeestering van Kuwayt, een schepping overigens van de Engelse ko loniale politiek. Toch zou het onzin zijn te suggereren dat het eeuwen oude concept van de recht vaardige oorlog in de RK kerk nieuw leven zou zijn in geblazen. Als het al opnieuw wordt gelanceerd dan wordt het in al die verklaringen van bisschoppen steeds van zeer veel mitsen en maren voor zien. Het karakter van de mo derne oorlog is zo ingrijpend veranderd dat de ideeën die de kerkvader Augustinus en in zijn voetspoor Thomas van Aquino over de rechtvaardige doeleinden van de oorlog ont wikkelde als een hopeloze anachronismes moeten wor den afgedaan. De bepaald niet revolutionai re paus Pius XII verklaarde in december 1944, dus nog ruimschoots voor het moment waarop de atoombommen op Hirosjima en Nagasaki vielen, dat „de theorie van de recht vaardige oorlog als middel om conflicten op te lossen van daag de dag als achterhaald moet worden beschouwd". Later zou hij verklaren dat er alleen een rechtmatige verde diging bestaat, aanvalsoorlo gen worden dus uitgesloten. Euforie In de euforie die het Tweede Vaticaanse Concilie (1962- 1965) kenmerkte, was men bereid nog een stapje verder te gaan. Het ging er in de vi sie van de concilievaders om te zorgen voor een „recht vaardige vrede". Naar het woord van Paulus VI: Als je de vrede wilt, bereid haar dan voor (Si vis pacem, para pa- cem). Deze opvattingen werden ge lanceerd toen het hoogtepunt van de koude oorlog al weer voorbij was en de hoop op een zonriige toekomst zeer groot was, maar de wereld volop leefde in een nucleaire pat stelling. Een oorlog tussen de supermachten viel onder die omstandigheden geheel bui ten de orde. Toch verviel het Vaticaan nooit in een ver gaand pacifisme. Anders dan bepaalde protestantse kerkge nootschappen (de Nederland se Hervormde Kerk voorop) veroordeelde het Vaticaan nooit het bezit van kernwa pens. Prof. dr. P. Teunissen, hoogle raar internationale betrekkin gen in Groningen en oud- vice-voorzitter van Pax Christi, meent dat er in het denken in de rooms-katholie- ke kerk over oorlog steeds twee tendenzen een rol heb ben gespeeld. „Enerzijds werd er gezegd: oorlog is iets dat uit de tijd is. Maar er waren er ook die zeiden: je weet maar nooit". „De afschrikkingsrol van kernwapens werd niet af gewezen door het Vaticaan. Toen sommige Amerikaanse bisschoppen in 1983 dat wel wilden doen, heeft het Vati caan daar een stokje voor ge stoken. Tenslotte is het even tueel beperkt gebruik van kernwapens in het Vaticaan een open kwestie gebleven omdat men rekening wilde houden met zuiver technische en strategische factoren en die kunnen wisselen met de tijd". Hij meent niet dat het Vati caan in zijn opvattingen over een rechtvaardige oorlog de laatste jaren een zigzagkoers heeft gevaren, er zit een grote mate van continuïteit in. Rechtsorde Toch zijn er wel ernstige pro blemen, want hoe moet er in de grillige praktijk van de on volkomen internationale rechtsorde gehandeld worden, nu oorlogen niet langer met de zegen van Sint Augustinus en van Sint Thomas van Aquino rechtvaardig kunnen heten en vrede tegen iedere prijs evenmin acceptabel is? Het conciliedocument Gaudi- um et Spes (1965) gaf een aan zet tot een antwoord. Het do cument mikt op het natuurlijk volkenrecht en op de bestaan de internationale verdragen. Het hoopt ook op perfectione ring va'n die verdragen. Drs. F. van Iersel van het Mi litair Pastoraal Centrum die een korte studie schreef over de RK kerk en de morele as pecten van de oorlog, wijst er op dat alle pausen sinds Jo hannes XXIII hebben aange drongen op de vorming van een wereldautoriteit, in feite een orgaan als de Verenigde Naties. Net als in de kernwa pendiscussie treft ook nu de realistische benadering van het Vaticaan. Er worden geen pogingen ondernomen om een ethisch verantwoorde blauw druk te ontwerpen voor de wereldsamenleving waarin de kerk vervolgens de sancties hanteert, maar aan de leken wordt, in ieder geval hier, volledig crediet gegeven wan neer zij werken aan de tot standkoming van een wereld autoriteit waarin alle staten participeren. Het conciliedocument Gaudi- um et Spes laat in het mid den, aldus Van Iersel, of zo'n organisatie ook de militaire competentie zou moeten heb ben om conflicten te kunnen regelen. Dat is wel zijn wens, daar anders, krachtens het zelfde conciliedocument, het recht van afzonderlijke staten overeind blijft om zich zelf te verdedigen wanneer ze wor den aangevallen. Het docu ment geeft de voorkeur aan een autoriteit die de onderlin ge afhankelijkheid belichaamt van allen die haar dragen. Waarschijnlijk zullen de op vattingen van de auteur pa rallel lopen met die van de paus zelf. Zonder de Verenig de Naties expliciet te noemen, baseert de paus zich in zijn veroordeling van Irak op het internationale recht. Maar het is ook duidelijk dat de Verenigde Naties die mili taire competentie mist en dat daarom het pauselijk enthou siasme voor de politieagenten die op dit moment zichzelf die taak hebben aangemeten niet erg groot is. PAUL VAN VELTHOVEN De brochure „Aspecten van een morele beoordeling inza ke militaire interventie in de Golfcrisis" door drs. A. van Iersel is verkrijgnaar bij het Militair Pastoraal Centrum, Bachman Wuytierslaan 53 a, Amersfoort. PREMIER Lubbers begon vandaag zijn verklaring over Golfoorlog met de zinsnede „dat het ongelooflijke dan tocl gebeurd". Hij wilde daarmee aangeven dat aan het begin v de lange weg die de wereld is gegaan sinds de inval in I! wayt op 2 augustus van het vorig jaar, weinigen het voor n gelijk hadden gehouden dat daar uiteindelijk een oorlog v een internationale strijdmacht tegen het Irak van Sadd Husayn op zou volgen. Iedereen hóópte op zijn minst dat de dictator het gezond verstand toch wel zou zegevieren hij zich zou terugtrekken. Maar gaandeweg is het hopen gen beter weten in geworden. Met de aanval, die in de afgelopen nacht is begonnen, niet het ongelooflijke maar wel het onvermijdelijke gebeu als gevolg van de halsstarrige houding van Saddam Husa] Reeksen bemiddelingspogingen heeft de dictator in de wi geslagen, ook de laatste van VN-secretaris-generaal Perez Cuellar die kwam op een moment dat het ook voor Sadd Husayn overduidelijk moet zijn geweest dat hij geen 5 van kans heeft. Maar inmiddels is er al weer een nieuwe poging ondert men om de Iraakse dictator, na de even verrassende als si cesvolle tactische luchtaanval van vannacht, alsnog tot haastige terugtrekking te bewegen. De Amerikaanse amh sadeur bij de Verenigde Naties heeft het vannacht duidel gezegd: zelfs nü nog kan Saddam Husayn zijn landgenoi verder leed besparen, door zijn troepen uit Kuwayt terug trekken. Indirect heeft president Bush dat vannacht in j televisietoespraak ook enigszins aangegeven: wij hebl niets tegen het Iraakse volk, wij willen slechts de bevrijd van Kuwayt. De kans op een capitulatie van Saddam Husayn op een n ment dat er nog iets te capituleren valt lijkt niet groot, m< uitgesloten is hij niet. Het kan best zijn dat zoals de Ira< se president heeft gezegd het beter is voor Allah te s ven dan gezichtsverlies te lijden voor diens aanschijn. Mi het kan ook best zijn dat zijn instinct voor zelfbehoud voor het behoud van zijn familie en zijn clan, uiteinde! groter zal zijn dan zijn vrees voor Allah. IRAK wordt, zoals bijna alle Arabische landen, geregeerd! een familiebezit. Tegenover de El Takritis in Irak staan I Al Sabahs in Kuwayt en de Saoeds in Saoedi-Arabië. Sa dam Husayn heeft in een oorlog niet alléén alles te verlieza wanneer hij valt, valt zijn familie, zijn clan, zijn partij heel zijn regime. Het is moeilijk voor te stellen dat de Tald ti-clan bewust aanstuurt op collectieve zelfmoord. Tenslo vielen zij Kuwayt niet binnen ter ere van Allah of omwi van de Palestijnse zaak, maar om zich meester te maken de schatkist van de steenrijke Sabah-clan. Volkomen uiti sloten is het dus niet dat Saddam Husayn uiteindelijk toj zelf een eind maakt aan zijn „oorlog der oorlogen". ONDERTUSSEN moet worden gevreesd dat er op de een dag van de strijd toch al een zeer groot aantal slachtoffers gevallen onder de Iraakse militairen, terwijl ook onder i burgerbevolking ernstige verliezen zullen zijn geleden. Ze bij zeer zorgvuldig uitgevoerde „chirurgische luchtaam len" is het onvermijdelijk dat het lancet van de elektronis oorlogvoering soms wat afwijkt van het tevoren uitgestig de en door laserstralen geleide pad. DAAR staat tegenover dat we vooral dankbaar kunnen i voor de uitschakeling bij de eerste aanvalsgolf van de insl laties met speciaal voor Israël bedoelde raketten met, nj gevreesd werd, een chemische lading. Had Irak die kunm afvuren, dan waren de gevolgen ook als ze naast de de len en niet in Israël waren terecht gekomen voor het hl Midden-Oosten ongetwijfeld zeer ernstig geweest. Ook succesvol verloop van de aanvallen op fabrieken voor kei wapens en chemische strijdmiddelen, op de militaire co mandoposten, de raketten en de vliegtuigen kan slechts 1 den tot een verkorting van de strijd in het Golfgebied. een-snelle beëindiging daarvan is een volgende ontwikkeli waar we allen vurig op hopen. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezondt stukken te bekorten Pelzen-branche „Wat is nou het verschil tus sen een kistkalf en een pels- dier", vraagt een nertsenfok ker, die onlangs in de krant het vuur na aan de schenen is gelegd. Wel, een kistkalf wordt door menigeen als noodzakelijke voeding be schouwd, terwijl een nerts be stemd is voor luxe kledij. Maar dan dit. De hele pelzen-bran che zou in een volkomen an der licht kunnen komen te staan indien de diertjes niet, na een jaar goed verzorgd zijn geweest, heengezonc worden, maar goed verzoi blijven totdat ze op natuurlj wijze heengaan. Dan zal geen actiegroep meer n kraaien. Dan ook kan n< gedragen worden zonder bij dachten en zonder scheefl kerij. De hogere kosten van produktie kunnen aldus compenseerd worden d verlaagde verzekeringskos en vergrote vraag naar produkt. N. Pleumekers, DEN HAAG. UitgaveWesterpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071-122 244 Postadres: Postbus 11. 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon. 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon 071 -122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgirokaai per maand f. 25,70 per maand f 26.' per kwartaal f. 76,60 per kwartaal 78,1 per jaar 294,30 per jaar f 299, Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2