Letse chauffeur neergeschoten Verkiezingsstrijd Hessen wordt signaal voor Kohl Tsjechei weigereji in diens te gaan BUITENLAND, Qeidö&Qowuwt DONDERDAG 17 JANUARI 1991 PAGIM Opnieuw tientallen doden in El Salvador SAN SALVADOR Bij hernieuwde ge vechten in de Salvadoraanse burgeroorlog zijn dinsdag 28 opstandelingen en soldaten gedood. Dit heeft een woordvoerder van het leger gisteren in de hoofdstad San Sal vador bekendgemaakt. Veertien regeringssoldaten kwamen om in een hinderlaag van de FMLN-opstandelin- gen in de buurt van de stad San Vincente, ongeveer vijftig kilometer ten oosten van de hoofdstad. Bij vuurgevechten in de om geving van San Vincente werden veertien opstandelingen gedood, aldus de leger- woordvoerder. Ook in het noorden van het land, in de provincie Chalatenango, is er gevochten tussen het leger en de opstande lingen. Winkeldievegge moet stoppen met roken CAMBRIDGE Viola Willi ams, een 47-jarige Amerikaan se die al 30 jaar rookt, moet die gewoonte nu op last van de rechter opgeven. Geeft zij geen gehoor aan het vonnis, dan volgt er gevangenisstraf. Het begon allemaal met het stelen van een pakje sigaretten, waar op Viola Williams betrapt werd. „Ze zegt dat ze niet ge noeg geld heeft om sigaretten te kopen. In dat geval moet ze maar met roken stoppen", oor deelde rechter Clarke Barnes. Sovjetunie stemt 17 maart over behoud van de Unie MOSKOU De Opperste Sovjet heeft gisteren beslo ten het referendum over het behoud van de Unie te houden op zondag 17 maart. De vraag die aan de Sov jetbevolking zal worden gesteld luidt: „Denkt u dat het noodzakelijk is de Sovjetunie te behouden als ver nieuwde federatie van gelijke en soevereine republie ken, waarin de rechten en vrijheden van personen van alle nationaliteiten zullen worden gewaarborgd?" Het voorstel tot het houden van een dergelijk referendum werd in het Sovjetparlement aangenomen met 306 stemmen voor, 44 tegen bij 36 onthoudingen. De resolu tie stelt dat de resultaten van het referendum niet al leen zullen worden geteld voor de gehele Unie, maar ook apart per republiek, autonome republiek en auto noom gebied. De beslissing tot het houden van een refe rendum werd eind december genomen door het Con gres van Volksafgevaardigden. Mandela gaat praten met Buthelezi JOHANNESBURG Nelson Mande la, de leider van het Afrikaanse Na tionale Congres (ANC), en zijn be langrijkste politieke rivaal Buthelezi van de Inkatha-beweging zullen el kaar later deze maand ontmoeten. De twee leiders zullen besprekingen voe ren over de vraag hoe ze gezamenlijk een einde kunnen maken aan de bot singen van zwarte groepen in de Zuidafrikaanse woonsteden. Dit heb ben de twee bewegingen vandaag aangekondigd. Volgens Frank Mdlalo- se, de nationale voorzitter van Inkat- ha, zal de ontmoeting plaatsvinden op 29 januari in Durban. „Meer details zullen laten worden bekendgemaakt", aldus Mdlalose. Artsen zonder Grenzen zijn weg uit Muqdisho BRUSSEL Een internationaal team van de medi sche hulporganisatie Artsen zonder Grenzen heeft gisteren de door een burgeroorlog geteisterde Somali sche hoofdstad Muqdisho verlaten. Het werken was het team onmogelijk geworden door de aanhoudende gevechten tussen de rebellen en het regeringsleger, aldus een bekendmaking van Artsen zonder Grenzen in Brussel. Het uit negen leden bestaande team kwam op 7 januari in Muqdisho aan. Artsen zonder Grenzen was nog de enige humanitaire organisatie die mede werkers in de Somalische hoofdstad had. De negen zijn gisteren met een vliegtuig uit Muqdisho geëva cueerd naar Mombasa in Kenya. Drie leden van het team, onder wie een Belgische vrouw, hadden maan dag als gevolg van de geweldplegingen in Muqdisho verwondingen opgelopen. Dinsdag werden de voer tuigen van het team door gewapende lieden gestolen. HALF MILJOEN LITOUWERS DEMONSTREREN VILNIUS In de Li touwse hoofdstad Vilnius trokken gisteren een half miljoen mensen door de straten om de laatste eer te betuigen aan de slacht offers van het bloedige le- geroptreden in de Balti- sche republiek, het afge lopen weekeinde. In de Letse hoofdstad Riga viel de eerste dode onder de schoten van de „zwarte baretten", de speciale een heden van het Sovjet-mi nisterie van binnenlandse zaken. De eenheden vuurden op de chauffeur van een vrachtwa gen die werd gebruikt bij het oprichten van een barricade tegen een eventuéle aanval van Sovjet-tanks in Riga. De versperring werd onder vuur genomen door de zwarte ba retten die in het wilde weg schoten, zoals zij dat de afgelo pen dagen ook hebben gedaan. Daarbij raakten zij de chauf feur, die kort daarop in het ziekenhuis overleed, aldus een verklaring van het Letse mi- „Beteugelen persvrijheid SU stap in verkeerde richting" WASHINGTON Als president Michail Gorbatsjov de pers vrijheid aan banden legt, is dat „een stap in de verkeerde rich ting". Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren verklaard. Deze reactie vormt de jongste poging van de VS om Moskou af te houden van een beleid van binnenlandse onderdrukking dat de Sovjet-Amerikaanse betrekkingen dreigt te belasten. President Gorbatsjov, die zich in de Sovjetmedia met veel kri tiek geconfronteerd ziet over het brute optreden van het leger in Litouwen, heeft gisteren de suggestie gedaan dat een wet op de persvrijheid wordt opgeschort. De Sovjetunie is een belangrijke bondgenoot van de Verenigde Staten in de Golfcrisis, en van sommige kanten is de suggestie gedaan dat Washington zou aarzelen over stappen tegen Moskou als de internationale coalitie besluit feitelijk de oorlog te verkla ren aan Irak. Maar een hoge Amerikaanse functionaris wijst er op dat de Golf niet de beslissende factor is. Veeleer is de regering vastbesloten pas te handelen als de bedoelingen van de Sovjetunie duidelijk zijn omdat het moeilijk is sancties weer op te heffen als die een maal zijn afgekondigd. De truck waarvan de chauffeur onder vuur werd genomen door agenten van het ministerie van binnenlandse zaken. FOTO: EPA nisterie van buitenlandse za- In Vilnius waren zoveel men sen op straat „dat er geen steen op de grond kan vallen", zo meldde de Litouwse radio. Ook in de steden Kaunas, Ke- dainiai, Mariampole en Rokis- kis worden mensen begraven die zondag door militairen ge dood werden. Het aantal do den is inmiddels gestegen tot vijftien. In de nacht van dins dag op woensdag bezweek een gewonde aan zijn verwondin gen. Een woordvoerder van het parlement in Vilnius verklaar de gisteren dat er in de stad vijftig wagens met eenheden van de luchtmacht zijn aange komen. In Moskou riepen parlements- lèden Sovjet-president Michail Gorbatsjov op direct presiden tieel bestuur in te stellen in de Baltische republieken. Daarbij herhaalden zij de oproepen van plaatselijke groepen, voor al bestaande uit niet-Balten, die zich verzetten tegen het onafhankelijkheidsstreven in de Oostzee-republieken en de steun van het Sovjet-leger ge nieten. Deze groepen eisen harde maatregelen om „het verder afglijden naar anar chie" te voorkomen. Maar een coalitie van radica len en gematigde Sovjet-parle mentariërs drong er bij de pre sident op aan geen verder mi litair geweld te gebruiken in het gebied. Voormalig minister van binnenlandse zaken Va- dim Bakatin noemde het op treden in Vilnius een „nacht- coup". Het leger heeft „ille gaal" gehandeld, aldus Baka tin. Bakatin werd eind vorig jaar door Gorbatsjov aan de kant gezet en kreeg een stroom van kritiek te verduren vanuit het rechts-conservatieve kamp omdat hij zich te zacht zou op stellen tegenover separatisten Dezelfde kritieken werden en kele weken later ook afge vuurd op minister van buiten landse zaken Edoeard Sjevard nadze, die is afgetreden, waar mee opnieuw een barrière werd verwijderd voor het op komende conservatisme in Sovjetunie. PRAAG Van 's: Tsjechoslowaakse d plichtigen heeft procent de afgelopen g< maanden een altermie dienstplicht aangevrjn. Een woordvoerder van I nisterie van defensie liei ren weten dat ongeveer 1 dienstplichtigen om een natieve civiele dienst I - gevraagd. „Zij weigeren f wegens morele of reli i' bezwaren. Maar de bew denen kunnen eigenlij h alles zijn omdat ieman gens onze wet niet zijn i of religieuze bezwaren MC bewijzen. Het Tsjechoslowaakse ment verkortte in maart g' jaar de dienstplicht v te naar 18 maanden en jat dienstplichtigen de mo heid een alternatieve j dienst te vervullen v 0£ maanden. Volgens de \:0 voerder hebben 10.00 1U roepsofficieren het legeigj wel hebben gezegd. g Het Tsjechoslowaakse ment heeft gisteren eei" oordeling uitgesproken het optreden van het is leger in Litouwen en de ring opgeroepen te gaakV derhandelen over ophn van het Warschaupact. a£ Het kabinet verklaarde z k dat Tsjechoslowakije s het uiteenvallende, do Sovjetunie geleide oos 'a bondgenootschap zou k verlaten nadat in het we a de in de Litouwse hoon; Vilnius bij acties van hel' sische leger veertien ra waren gevallen. De feei vergadering in Praag 1a tijdens een spoedzitting solutie goed waarin dee' ring werd gevraagd te handelen over de direcei heffing van de militaire 2 tuur van het Warschz' Op aandringen varid Tsjechoslowaakse ministn buitenlandse zaken, a Dienstbier, verzocht het n ment tevens de opheffii het hele oostelijke bondg schap. 01 Verkiezingen in Albanië uitgesteld tot 31 maart WENEN De Albanese pre sident Ramiz Alia is gisteren akkoord gegaan met een voor stel van de oppositie om de verkiezingen uit te stellen tot 31 maart. Tevens werd overeengekomen om de werknemers in het land op te roepen om tot 1 mei geen stakingen te organiseren en geen verdere looneisen te stel len, aldus een bericht van het Albanese persbureau ATA. Woordvoerder Gene Polio van de Democratische Partij, de grootste van de pas-opgerichte oppositiepartijen in het land, sprak van een positieve ont wikkeling. Hij zei dat Alia had besloten de verkiezingen, waaraan voor het eerst meer partijen kunnen deelnemen en die waren uitgeschreven voor 10 februari, uit te stellen tot 31 maart. Alia kwam tot deze be slissing na vier uur van over leg met leiders van de opposi tie en van andere, door de communisten beheerste orga nisaties. De oppositie had op uitstel van de verkiezingen aangedrongen, omdat zij denkt meer tijd nodig te hebben om goed campagne te kunnen voeren. Eerder gisteren kwam de re gering van Alia grotendeels te gemoet aan eisen van onge veer 3400 mijnwerkers die sinds het weekeinde in staking zijn. Onder druk van de sta king, die in het weekeinde be gon in de Valias-miin bij de hoofdstad Tirana, beloofde de regering de mijnwerkers loonsverhogingen van 30 tot 50 procent, gratis vervoer van en naar het werk, betere be huizing en vervroeging van de pensioengerechtigde leeftijd. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Eerste optreden Een nog naamloos Panda-beertje volgt zijn moeder in de dierentuin Chapultepec in Mexico-Stad. Het beertje werd in juli geboren en was slechts tien centimeter lang en is sinds kort voor publiek te zien. FOTO: AP China wil nu zeggenschap in Hongkong PEKING Alleen de centra le communistische regering in Peking „kan zich uitspreken voor de bevolking van Hong kong" vanaf nu tot de defini tieve integratie van de Britse kroonkolonie in China in 1997. Dit heeft vice-premier Wu Xueqian gisteren gezegd. Deze onverwacht krachtdadi ge uitspraak kwam aan de vooravond van het bezoek aan China van een delegatie uit Hongkong onder leiding van Sir David Wilson, de afgevaar digde van de Britse kroon. Waarnemers zien hierin een nieuw teken dat de Chinese communisten vastbesloten zijn hun greep te versterken op de kroonkolonie, die nog altijd niet is bekomen van de schrik over de bloedige onderdruk king van de democratiserings beweging in 1989. Wu Xueqian, een naaste me dewerker Deng Xioaping, de eminence grise van de Chinese politiek, herhaalde de Chinese toezegging dat Peking zich zal houden aan de Brits-Chinese- overeenkomst over de terug gave van Hongkong van de Volksrepubliek en met name aan de „hoge mate van auto nomie" van het financiële machtscentrum in Azië. Wu zei dat de toekomstige re gering van Hongkong ervan verzekerd is in de toekomst zelfstandig beslissingen te kunnen nemen. „Maar gedu rende de overgangsperiode, kan alleen de centrale rege ring spreken uit naam van de bevolking van Hongkong". MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE 800 Snel vaart het motorbootje weg en Larry heeft het nakij ken. Maar hij springt vlug weer in de auto. „Rij gauw een paar straten om", zegt hij tegen Marga, „ze moeten zo meteen een brug passeren. Daar moeten we aan boord zien te komen". Larry legt vlug zijn plan uit en Taaie Toon en Peer gnuiven al bij het idee, dat ze weer eens goed in actie kunnen komen. De auto stuift een paar snelle straten door, stopt dan en Larry, Toon en Peer gaan in hinderlaag op de brug liggen. Als de motorboot passeert, springen zij naar beneden en de Chinezen zijn totaal overrompeld. Maar ze zijn gewapend met dolken en ze bieden hevig tegenstand. Tijdens de worsteling ziet Ross kans zich te bevrijden van de doek, die de schurken hem voor het gezicht hebben gebonden. En hij gilt meteen: „Lupardi heeft de stenen! Laat de anderen maar lopen, maar houdt Lupardi in de gaten!". WIESBADEN Niet meer dan 1500 stemmen bedroeg bijna vier jaar ge leden het verschil in stemmental voor de chris tendemocraten en libera len (CDU en FDP) ener zijds en de sociaaldemo craten (SPD) en Groenen anderzijds bij de verkie zing voor het parlement (Landdag) in de Duitse deelstaat Hessen. Met die vliesdunne meerderheid losten CDU en FDP de in februari 1987 uiteenge spatte coalitie van SPD en Groenen af. Het traditioneel rode bolwerk Hessen was gevallen. De toen malige bondsminister van mi lieu, natuurbescherming en re actorveiligheid, Walter Wall- mann, had als lijsttrekker van de CDU op die winst geen mo ment gerekend. Adel ver plicht, vond hij, en hij trad af als minister in Bonn en werd minister-president in Wiesba den. Lange tijd was die Hessische deelstaatverkiezing het enige wapenfeit waarop de CDU kon bogen. Bij volgende deel staatverkiezingen gingen Schleswig-Holstein en Nieder- sachsen voor de partij verloren en moesten de christendemo craten in Rheinland-Pfalz de liberalen in de coalitie toelaten om aan de macht te kunnen blijven. Ook bij andere verkie zingen leed de CDU slechts verliezen. Tot de omwenteling in de DDR... Ruim veertig jaren effectloos socialisme (bij ons zou dit com munisme heten) en het feit dat de macht en het geld in Bonn bij de christelijke partijen moesten worden gezocht, had den de DDR als een rijpe ap pel in de schoot van de CDU doen vallen. Een goed aanvoe lende politieke hand van en een ongelofelijke dosis politiek geluk voor bondskanselier Helmut Kohl maakten het suc ces voor de CDU bestendig. Is het een wonder dat Walter Wallmann het ijzer wil sme den zolang het heet is? Tot be gin april had zijn regering haar mandaat. Maar Wall mann heeft de verkiezing naar voren geschoven en op zondag 20 januari bepaald. Inmiddels zal Wallmann zich vele keren hebben afgevraagd of het wel zo verstandig is ge weest de Hessische stembus strijd zo kort na de Bondsdag verkiezingen van 2 december vast te leggen. Want de golven van enthousiasme voor Kohl en zijn partij, waarop Wall mann zich had willen laten voortdrijven, zijn in de kortst mogelijke tijd afgevlakt. Het chicaneuze coalitieoverleg in Bonn gaat echt niet aan de aandacht van de kiezers voor bij, mede omdat de SPD daar in een opvallende advertentie campagne de aandacht op ves tigt. De als onheilsprofeet in de cember nog weggestemde SPD-kanselierskandidaat Os kar Lafontaine krijgt sneller dan menigeen dacht gelijk: van Kohls verkiezingsbelofte dat de Duitse eenheid niet ten koste zou gaan van de burgers in de oude Bondsrepubliek blijft niets heel. Weliswaar zijn er (nog) geen belastingverho gingen aangekondigd, maar de lastenverzwaring waarmee de burgers worden geconfron teerd komen wel op hetzelfde neer. „Bij de CDU en de FDP komt de waarheid steeds pas na de verkiezing aan het licht", zo wrijft de SPD .in een grote advertentie zout in de wonden. „En dat komt ons nu duur te staan: met belasting en premieverhogingen, nieu we heffingen en meer sociale lasten. Wie normaal verdient moet betalen. Dat is onrecht vaardig. Goed dat wij in Hes sen de verkiezing tot een sig naal kunnen maken". In de eigen campagne roemen de coalitiepartijen het feit dat Hessen economisch weer aan de top van de Duitse deelsta ten staat en wijzen ze smalend op de mislukkingen van de rood-groene coalities in Hessen zelf en in Berlijn. Maar het is de vraag of de kiezers de eer ste drie wel heel magere rege ringsjaren van het kabinet- Wallmann zijn vergeten. De vraag is ook in hoeverre de kiezers de regeringspartijen hun houding in het reusachti ge atoomafvalschandaal van 1987 aanrekenen. En nog maar 'kort geleden moest de CDU- minister Milde aftreden na een afluisterschandaal. Vette winst FDP Bij de laatste Bondsdagverkie zing dankte de coalitie de ver groting van haar voorsprong op het rood-groene blok uit sluitend aan de vette winst die de FDP behaalde. Maar in hoeverre was die winst ver oorzaakt door de populaire bondsminister van buitenland se zaken, Hans-Dietrich Gen- scher? In Hessen doet Gen- scher op 20 januari niet mee. Hebben de CDU en de FDP in de bijna afgelopen regeerpe riode weinig wapenfeiten ver- Voor bondskanselier Kohl worden de verkiezingen in Hessen een signaal voor de sterkte van zijn CDU/FDP-coalitie. s FOTO: AP 1 gaard waarvoor ze ziel op de borst kunnen sla SPD kan na een even oppositieperiode haar slechts putten uit krit het beleid van de rege in. Wiesbaden en Bon CDU heeft met Wallma lijsttrekker die een gre j kendheid geniet, zij h„ zijn populariteit wel met( is gedaald. SPD-lijstt h Hans Eichel is nog ma^ vanuit het burgemeeste; van Kassei in het schi v perlicht getreden. Veel e ma heeft hij niet. Zijn is de oersolide indruk c maakt. Als oppositielei i de Landdag heeft he a echter ontbroken aan i ]j vermogen en felheid. Di)( oppositie kwam doorgaa de Groenen, en dan van de scherpzinnige <g buiten het gezelschaj Groenen populaire J Fischer. Programmatisch staan aaldemocraten en de G in Hessen zo dicht bij dat ze bij een kiezersm heid zonder grote pro een coalitie kunnen v Maar de vraag is, in h( de Hessische Groenei j zullen zien zich te he van de klap die zij Bondsdagverkiezingen gekregen. In ieder ge\j ze na 2 december niet pakken neer gaan zitt leden hebben getracht schip te maken en teruf ren tot de principes v milieupartij. Zij hebbt t leidende fundament onder wie Jutta Ditfur grote meerderheid meerd de partij te verli I Opiniepeilingen weze week geleden op opniei& nek-aan-nek-race tuss i beide politieke blokk c was sprake van een licl f deel voor de regeringspn echter met een trend e richting van groeiend? hang voor rood-groen. e Mocht de SPD in Hei regeringsmacht her dan heeft die escapade i gen die ver boven de d 1 uit gaan. De sociaaldem i beschikken dan weer o t meerderheid in de Bonn de 'Eerste Kamer' die deelstaten wordt samen I Een troost voor de reel c rale regeringspartijen ic is dan, dat de SPD Bondsraad zich in mo den om de SPD-FDP 6 in Hamburg en (strz SPD-CDU-coalitie Berlc in verlegenheid te brei 1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12