uren Saddam zeker van succes e zijn er klaar voor" Hamsterpsychose in Zuid-Frankrijk S W0NTUREN VAN KAPITEIN ROB Nederlandse mijnen jager mogelijk met NAVO naar Middellandse Zee 'A( 'ENLAND CcicLcSomant MAANDAG 14 JANUARI 1991 PAGINA 5 I start uur edit lid nedische n Chicago man met Harnas roept op tot aanslagen tegen YS AMMAN De fundamentalistisch islamiti sche organisatie Harnas heeft dit weekend moslims overal ter wereld opgeroepen aan slagen te plegen op Amerikaanse doelen of op doelen van andere landen die strijdkrach ten hebben gestationeerd in het Golfgebied, zodra er een oorlog uitbreekt. Op een bijeen komst in de Jordaanse hoofdstad Amman zei de leider van Hamas, Ibrahim Ghoshen, dat de een miljard moslims in de wereld zich moeten opmaken voor een heilige oorlog te gen de buitenlandse troepenmacht in de Golf. Ook drong hij er bij de Iraakse leider Saddam Husayn op aan de aanval te openen op „de atheïstische krachten" in de Golf, waarbij hij onderstreepte dat „Israël het eer ste doelwit moet zijn". PARIJS In Zuid-Frankrijk heerst een ware hamsterpsychose. Supermarken in Nice, Marseille, en Montpellier verkochten dit weekeinde twee keer meer suiker, rijst, olie en meel dan ge woonlijk. Uit vrees voor voedseltekorten als gevolg vqn een langdurige oorlog kwamen in de stad Beziers nogal wat mensen met twee karretjes uit de plaatselijke supermarkt: één voor de normale boodschappen en één met noodrantsoenen, met name olie en suiker. In de Parijse regio was de hamsterwoede minder voelbaar. Benzinepompen registreren wel extra klanten aan de vooravond van een mogelijke oorlog. Leveranciers van huis brandolie kunnen niet meer voldoen aan de enorme vraag en leveren met grote vertraging. In verband met de dreiging van terroristische aanslagen zijn de veiligheidsmaatregelen in Parijs verscherpt. Agenten in kogelvrije vesten patrouilleren in de me tro, rond warenhuizen en op stations. Wall Street tijdelijk stil bij Golfoorlog NEW YORK De handel op de effectenbeurs van New York zal in geval van een oorlog bij te sterke schommelingen tijdelijk worden gestaakt. Het bestuur zal dan gebruik maken van de „afkoe- lingsregels" die na de scherpe beursval in oktober 1987 zijn opgesteld. Dat is gisteren vernomen in beurskringen Mocht de Dow Jones-index van der tig industriële fondsen bij voorbeeld binnen een uur 250 punten zakken, dan zal de effectenhandel een uur lang stil worden gelegd. Zakt de beursba- rometer daarna weer 150 punten dan zijn voor een periode van twee uur geen transacties toegestaan. Ook andere beurzen in New York hebben laten weten soortgelijke plannen te hebben bij een even tueel militair conflict in de Golf. Ook de beurs van Amsterdam heeft voorzieningen getroffen, maar wil daar nu nog geen mededelingen over doen. EN TWIJFEL IN SAUDI-ARABIË EN EGYPTE 1AAG De Egyp- n gaan onbekom- ïun gang, de Saudi's zich een stuk veili- in in augustus, de s weten dat ze deze 9 7Ó|buiten schot zullen de Israëli's ver in op hun defensie, menieten gaan er, de Omanieten, dat het slagveld in hun bed verwij- 3-4 lijft. er dan geen enkele g in de Arabische we- eker wel. zo leert een 8_ ig langs de verschillen slij erlandse ambassades in fgebied. Spanning is er aar geen onzekerheid, gaat er vanuit dat het onderspit zal del- idereen, behalve Sad- ilf. Wie dezer dagen t te bellen naar Irak, n mevrouw aan de door u gekozen rich- langdurig gestoord", ij en dat mag een ade- •hrijving heten van in dat land De te- lefoonverbinding met Saudi- Arabië is beter, maar het is niet gemakkelijk een zegsman van de Nederlandse ambassa de aldaar aan de lijn te krij gen. Het zijn hectische tijden voor de diplomaten. „We heb ben het erg druk", zegt secre taris drs G. Boon von Ochssee. „Voortdurend onderhouden we contact met de Saudische overheid, we moeten allerlei regelingen treffen in verband met de Nederlandse marine schepen en omdat we hier na mens Luxemburg de Europese Gemeenschap vertegenwoor digen zijn we ook veel werk zaam op het diplomatieke front Bovendien hebben we de taak de hier aanwezige Ne derlanders te informeren en te begeleiden. Een functionaris van de ambassade is in de oost-provincie om de Neder landse kolonie ongeveer 750 man bij te staan. Mocht het noodzakelijk zijn plotseling te vertrekken, dan berust de coördinatie bij ons. Plannen daarvoor liggen gereed" Gevechtsmacht bië in augustus, na de Iraakse inval in Kuwayt, gevaarlijker dan nu, hoe grootschalig een militair conflict ook dreigt te worden. „In de eerste plaats omdat Irak sindsdien getrof fen is door een embargo, dat betekent toch een verzwak king Vervolgens omdat de verdediging van toen inmid dels is omgezet in een formi dabele gevechtsmacht, die bo vendien offensief is. Als het tot een treffen komt, is het Saddam die een klap op z'n kop krijgt. Het geweld gaat richting Irak en Kuwayt, niet richting Saudi-Arabië. We lo pen hier geen groter risico dan :n Amsterdam, waar je onder de tram kunt komen". Boon von Ochsse heeft de indruk dat ook de Saudi's zelf er on geveer zo over denken; ze zijn goed ingelicht, voorzorgsmaat regelen zijn getroffen, er is geen sprake van grote onrust. De aanwezigheid van Wester se troepen, die door Saddam en ook wel door anderen een belediging van de islam is ge noemd, wordt door de Saudi's geaccepteerd, meent de diplo maat Zolang maar duidelijk blijft dat het om een tijdelijke aanwezigheid gaat en zolang de troepen zo terughoudend en voorkomend blijven als tot nogtoe. Hun streven, de terug trekking van Irak uit Kuwayt, heeft de hartelijke instemming van de Saudische bevolking. „De Saudi's zijn zeer geshoc keerd door de Iraakse agressie en ze zijn serieus bereid een militair conflict aan te gaan als dat nodig is, daar schrikken ze niet voor terug. En aan de goe de afloop daarvan twijfelen ze niet". Tochtje Ook in Egypte, dat in eerste instantie zelf niet tot het direc te oorlogsgebied behoort, be staat nauwelijks twijfel aan de goede afloop. „De mensen heb ben allemaal goede hoop dat het wel los zal lopen", zegt cul- tureel-attaché Smulders, met verbazing in haar stem. „Er is hier helemaal niets te merken van oorlogsdreiging. Twee van onze medewerkers hebben een tochtje gemaakt langs het Suezkanaal, maar ook daar was geen spoor van extra be veiliging of iets dergelijks". Volgens Smulders geloven de Egyptenaren dat Saddams ra ketten nimmer Cairo zullen bereiken en ze gaan zelfs rus tig op vakantie naar de Sinaï, het enige gebied van Egypte waarover de Nederlandse overheid een 'negatief reisad vies' heeft gegeven. De ambas sade in Cairo onderhoudt con tact met circa vijfhonderd Ne derlanders, die via contactper sonen worden ingelicht over de stand van zaken. Zo goed als de gehele Egypti sche bevolking stemt in met het beleid van president Moe barak, zegt Smulders. „Men heeft een geweldige hekel aan Saddam. Zijn inval in Kuwayt heeft veel ellende veroorzaakt voor Egypte; Egyptische gast arbeiders moesten terugkeren, het toerisme is teruggelopen, de verdiensten uit het Suezka naal zijn geslonken". Dun koord Zo bereidwillig als de Neder landse ambassades in Saudi- Arabië en Egypte informatie verschaffen over de toestand in die landen, zo zwijgzaam zijn de ambassades in de poli tiek gevoeliger landen Syrië en Jemen. De ambassade in Damascus, die ook Jordanië onder haar hoede heeft, ver wijst voor elke toelichting naar het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag, en dat doet die in Sana'a ook. Maar het mag duidelijk zijn dat president Assad van Syrië, die behoort tot het anti-Irak kamp en daarmee plotsklaps weer 'kan' praten met Ameri ka, op een dun koord balan ceert. Zijn tegenstand tegen Saddam brengt hem onbedoeld in de richting van Israel en dat komt zijn bewind niet ten goede. Voor koning Husayn van Jordanië is de trapeze nog gevaarlijker. Hij wordt niet al leen heen en weer geslingerd tussen zijn pro-Westerse ge voelens en zijn islamitische be volking, hij dreigt ook nog let terlijk met land en al verpul verd te worden tussen de Is raëlische en Iraakse legers. Je men tenslotte heeft zich, naast Cuba, als enige achter Irak ge schaard. Het land is echter te ver van het strijdgewoel ver wijderd om een rol van bete kenis te spelen, zo zegt ook de woordvoerder van de ambas sade in Sana'a. Hij wil het daar verder bij laten, ook om dat er meegeluisterd kan wor President Saddam Husayn in gebed in Samarrah. foto: afp den: „Onze lijnen zijn natuur lijk allemaal open". Tijdelijk zaakgelastige J. Soer in Oman kan gemakkelijker praten, het land waarin hij ge stationeerd is heeft de Iraakse agressie veroordeeld en be hoort tot het anti-Saddam- front. Ook Oman ligt zo ver verwijderd van Kuwayt en Irak dat er niet al te veel ge vaar dreigt. Wel worden er voorzieningen getroffen om vluchtelingen en gewonden op te kunnen vangen. Oman had altijd goede betrekkingen met Irak, maar die zijn door de in val in Kuwayt zeer vertroe beld. In Saudi-Arabië ligt een contingent van duizend Om- aanse soldaten als onderdeel van de internationale strijd macht tegen Saddam Husayn. STEVO AKKERMAN ({RASTE NEDERLANDERS TOCH RELAXT NAAR TURKIJE 2ENAU In het dorpje Stolzenau afgelopen vrijdag fi- een bom in. Be- )er Tees maakte in |tzaal bekend dat an de vier daar ge- squadrons van de fklijke Luchtmacht pn naar Turkije om et hypermoderne af- ysteem Patriot het jim van de NAVO- enoot te bewaken. htmachtbasis verander- laf dat moment in een ketel, en in het dorp, meeste militairen met nnen wonen, kwamen ities los. ,,'t Was even we het hoorden. Heel Iedereen moest het op laten werken. Maar kwamen de vragen los", vertelt eerste lui- Patrick van Tent, die i collega's naar Turkije Pas 's avonds realiseer- echt: we gaan", zegt it-majoor Harry Beu- Peel tijd om na te den- er wat komen gaat is er igmiddag niet voor de >'an squadron 502 en 503 Izenau. Nadat ze zater- itend uitgebreid zijn ge leerd over zaken als imstandigheden, bevol- politieke en militaire id in het gebied waar ze gaan en bevelvoerder >rse van de Koninklijke nacht hen een hart on- riem heeft gestoken, 167 mannen en één (een arts) druk bezig e praktische voorberei- voor het vertrek. Op is van squadron 502 zijn mensen bezig met het n van vrachtwagens, (aspakken tot toiletpa- van accu's tot doekjes et schoonmaken van au- in; alles verdwijnt in De Nederlandse squadrons 502 en 503 zijn niet bang voor wat hen in Turkije te wachten staat, maar nemen voor de zekerheid van alles voldoende voorraden mee. minste niet zo tegenaan te hik ken". snel tempo in de gereedstaan de wagens. Ook de Patriotra ketten zelf worden van hun vertrouwde', op Oost-Duits- land gerichte lanceerplaats ge haald. Evenals cfe radar, com- municatie-apparatuur en het computergestuurde mobiele commandocentrum. En tussen de bedrijven door moeten ook nog een hoop privézaken gere geld worden. „Toch heb ik het liever zo dan dat je het weken van tevoren hoort", zegt Pa trick van T^nt. „Het is wel kort dag, maar je zit er ten- Harry Beuving (een blonde, vrolijke kop boven een groen uniform) oogt niet alsof het komende vertrek naar een lo catie op 200 kilometer afstand van de Iraakse grens veel in druk op hem maakt. „Ach ja, je weet dat het kan gebeuren. En we zijn er in principe klaar voor", neemt de sergeant-ma joor even tijd voor een praatje. „Ik was met verlof in Neder land toen ik het hoorde en moest meteen terug. M'n grootste zorg was of ik voor die tijd nog even naar de kap per kon. Ja, je zal er maar een tijd zitten zonder kapper in de buurt. Dus zat ik vanochtend meteen om acht uur in de kap persstoel." Harry woont met z'n vrouw in Stolzenau. „Mijn vrouw is hier zelf ook in dienst en weet dus een beetje hoe het toegaat. Ze is heel zelf standig, dus over haar maak ik me niet zo'n zorgen. Zelf vind ik het geruststellend dat we in Turkije op een vliegbasis zul len zitten, dus niet midden in de rimboe". Ook sergeant Bert Viersma was in Nederland toen hij het nieuws hoorde. „M'n moeder was er helemaal onderstebo ven van, ze is enorm bezorgd." Zelf was hij 'verrast' door de uitzending naar Turkije. „Ik vind het niet leuk, maar het moet gewoon. Je bent beroeps, dus je weet dat het kan gebeu ren. Angst? Nee, nog niet echt. De spanning is er natuurlijk wel, maar over het algemeen minder dan verwacht. Er heerst hier een vrij relaxte sfeer". Echtgenote, kind en hond van Viersma blijven in Stolzenau achter. Zijn vrouw heeft het niet gemakkelijk met zijn aanstaande vertrek. „Ze zei nog: was nou maar gewoon timmerman geworden, dan was zoiets nooit gebeurd. We hebben de zaak wel goed door gepraat en ze heeft besloten niet naar familie in Nederland te gaan. Hier hebben de men sen veel steun aan elkaar. Als er iets is, kan iedereen bij el kaar terecht. Toch is het voor haar heel moeilijk, want wij zijn hier niet zoals de marine gewend om lange tijd weg te gaan. Onze oefeningen duren normaal gesproken niet langer dan een paar dagen". Zelfs voor majoor Snoek, de .commandant van squadron 502, was er aanvankelijk spra ke van een steen in zijn maag. ..'t Is onverwacht, omdat we hier in principe gericht zijn op Oost-Duitsland. Maar we zijn er klaar voor, omdat we ge wend zijn om in opperste staat van paraatheid te werken. In geval van een oefening is het hele zaakje hier in anderhalf uur weg. Maar omdat je nu met allerlei voorraden reke ning moet houden, duurt het langer". Informatiecentrum Voor de achterblijvers is in Stolzenau een informatiecen trum opgericht. Yolanda Wub- ben, hoofd bureau voorlichting van de basis: „De verwachting bij de vrouwen dat hun man nen uitgezonden zouden wor den, was er wel in de periode kort na de inval in Kuwayt, maar toen bleek dat er geen F- 16-eenheden gingen en ook geen mariniers, dacht men dat het wel los zou lopen". Het in formatiecentrum kreeg vrijdag veel telefoontjes van veront ruste ouders in Nederland. „Met name ouders van dienst plichtigen die hier gelegerd zijn, omdat het eerste bericht was dat er ook dienstplichti gen mee zouden gaan. Er kwa men ook veel praktische vra gen van de echtgenotes". Wubben wil de vrouwen actief betrekken bij het hele gebeu ren. „Het is de bedoeling om dagelijks over en weer nieuwsbrieven te sturen, zodat de mannen én de vrouwen op de hoogte blijven. Verder ko men in het informatiecentrum allerhande faciliteiten, zoals faxapparaten, telefoons en te lex, zodat er op elk gewenst moment contact mogelijk is". Wubben verwacht dat het in formatiecentrum ook zal die nen als 'emotioneel steunpunt'. „Er zijn allerlei mensen bij be trokken, zoals de aalmoeze nier, een dominee, een sociaal raadsman. Maar we verwach ten ook dat de vrouwen bij el kaar steun zullen zoeken. De Nederlanders in Stolzenau vormen een heel hechte ge meenschap". FRANCISCA MULLER Boven: De afvuurrichting van het geleide wapensysteem Patriot. Onder: Commandant J.D. Tees. foto's: anp MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE Skip is een prima speurhond en hij leidt zijn baas zonder .en naar het restaurant van Wang Hang. Zo, denkt Rob, de 'de is dus hierheen gevlucht.... Maar wat voert hij in zijn I? Hij heeft de bedreiging van Ross en Rob natuurlijk nog fêrgeten en wie weet op welke plannen hij nou zit te broe- .,Weet je wat", zegt Rob tegen Marga en Willy, „rijden jullie Tjaar het kroegje op de hoek van de Prins Hendrikkade en pldersekade; daar zitten Larry, Taaie Toon en Peer de rmer. Laat ze direct hierheen komen, want het kan wel eens een flinke knokpartij worden". De auto raast weg en Rob gaat alleen naar binnen. Wang Hang begroet hem minzaam, maar Robs hoofd staat niet naar vriendelijke praatjes. „Waar zit Lu- pardi?", vraagt hij. Wang Hang doet alsof hij niets weet. Maar Rob ziet Skip naar het vertrek achter het restaurant lopen. Daar moet de professor zich dus ophouden. „Hou je maar niet van de domme", zegt Rob, „je weet best, dat Lupardi hier is gewees- t....of nóg is". ZIERIKZEE/STOLZE NAU De NAVO over weegt haar permanente Atlantische eskader (Stan ding Naval Force Atlan tic) over te brengen naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee. De re guliere oefening van het eskader in de Noordzee is afgelast. Van het vijf tot tien mijnenjagers en -ve gers omvattende eskader maakt ook de Nederland se mijnenjager Zierikzee deel uit. De Zierikzee heeft een kleine vijftig opvarenden. „Binnen de NAVO wordt het niet denkbeeldig geacht, dat er een dreiging van mijnen ont staat in het oostelijk deel van dé Middellandse Zee", aldus woordvoerder H. Cornelje van de marine in Den Helder, de thuishaven van de Zierikzee. Hij sluit uit, dat het eskader doorvaart naar de Golf. Vandaag zou het eskader van uit de thuishavens vertrekken naar een centrale haven. Dit „opformeren" is voor onbe paalde tijd uitgesteld. Ook de Nederlandse opvarenden zijn geïnformeerd over een moge lijke verlegging van het oefen- gebied naar de Middellandse Zee. Volgens Cornelje worden de voorraden mogelijk afge stemd op het vertrek naar die streken. De bewapening van de Zierikzee. die slechts be staat uit een 20mm mitrailleur, zal niet worden aangepast aan de oorlogsdreiging. Dat is tech nisch moeilijk te realiseren. Mogelijk zal het eskader wel worden uitgebreid met sche pen met zware bewapening, die de verdediging van de mii- nenjagers tegen luchtaanval len op zich nemen. De twee Patriotsquadrons van de Koninklijke Luchtmacht zullen waarschijnlijk niet van daag vertrekken naar Turkije. De Koninklijke Luchtmacht hoopte dat er vandaag Ameri kaanse Galaxy-vliegtuigen be schikbaar zouden zijn, maar de Amerikanen blijken die zelf hard nodig te hebben. Als transport per vliegtuig niet mogelijk blijkt, zal het mate rieel per schip naar Turkije vervoerd moeten worden, wat twee weken zal duren Een aantal luchtmacht militairen van de afdeling Explosieven Opruiming (AEO) van het kamp Princebos bij Gilze-Rij- en is toegevoegd aan de af vaardiging naar Turkije

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5