lilitaire vakbonden positief ver zenden Patriot-squadrons ïush verzekert aël van steun Bedrijven zwijgen over veiligheidsmaatregelen Fregatten onder leiding van de VS. Maar waar? Nederlandse militairen blijven in Sinaï-woestijn Personeel veldhospitaal vertrekt later iNj IITENLAND CcidócSoiwcmt ZATERDAG 12 JANUARI 1991 PAGINA 5 triarch Baghdad: Kuwayt definitief geannexeerd IDAD De annexatie door Irak van Kuwayt is na de aringen van president Saddam Husayn en van de regering litief. Men mag niet op een terugtrekking hopen, in elk ge niet op een volledige terugtrekking van Irak uit Kuwayt, tde rooms-katholieke patriarch van Baghdad, mgr. Raphael zegd. De patriarch geldt als een aanhanger van het regime Qgc ak. ^nieent de patriarch dat het internationale recht gerespec- dient te worden. „Maar alleen als Israël de VN-resoluties de bezette gebieden aanvaardt, Syrië die over Libanon, ;jje die over Cyprus enzovoort". zal hij de komende dagen een kerkelijke delegatie uit Irak in, die een vredesmissie zal ondernemen naar het Vaticaan, '^a fereldraad van Kerken in Genève, het Europees Parlement e raatsburg, de VN in New York en verder de bisschopscon- er ities en raden van kerken in de landen die troepen naar de hebben gezonden li, Senator SAM NUNN, You're Becoming SADDA A'S Best Friend J ywtfmetiapptttot •-jgygKg" IM v;. Op een groot bord langs een snelweg in de buurt van het Amerikaanse Atlanta laat een voormalige aanhanger van senator Sam Nunn weten het niet eens te zijn met de opstelling van de parlementariër. Nunrukeerde zich tegen de Golfpolitiek van presi dent Bush. foto: ap Nederlandse artsen gaan naar Jordanië DEN HAAG De Nederlandse hulporgani satie Artsen zonder Grenzen (AzG) stuurt morgen twee medewerkers naar Jordanië. De vertegenwoordigers gaan daar een hulp actie voorbereiden om vluchtelingen uit Irak op te vangen en van medische verzor ging te voorzien als de Golfcrisis escaleert. De oi-ganisatie heeft het verzoek om assis tentie te verlenen bij de opvang ontvangen van de Jordaanse overheid en het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van de VN. AzG heeft vorig jaar direct na de in val van Irak in Kuwayt ook gezorgd voor de opvang van vluchtelingen in Jordanië. Het land heeft inmiddels de grenzen met Irak gesloten omdat het de vluchtelingen niet meer kan onderbrengen. DEN HAAG Defensie ziet nog geen aanleiding de Nederland se militairen in verband met de oorlogsdreiging in de Golf terug te halen uit de Sinaï-woestijn. De 84 militairen maken deel uit van een vredesmacht in het grensgebied tussen Egypte en Israël. Na de akkoorden van Camp David werd in 1982 ook een Nederlandse detachement in de Sinaï gestationeerd. Als in het Midden-Oosten oorlog uit breekt en Saddam Husayn Israël aanvalt, bevinden de militai ren zich dicht bij de vuurlinie. De Multinational Force and Ob servers (MFO), waar de militairen deel van uit maken, beslist in principe over evacuatie van de vredesmacht. Daarnaast draagt de Nederlandse regering de verantwoordelijkheid over zijn ei gen onderdanen in het gebied. „De zaak is niet aan de orde", aldus een woordvoerster van Defensie. „Misschien dat op de veertiende of vijftiende meer is beslist". (Van onze sp parlementaire redactie) BI HAAG De vak- aa den voor militair be- sy ispersoneel staan posi- tegenover de uitzen- ezig van twee Patriot- 1 adrons van de Konink- c e Luchtmacht naar c 1-Oost Turkije. „We den er al een beetje mee gehouden", is woordvoerder Berg af van de christelijke /e( id ACOM, één van de c otste vakorganisaties r militairen. De Nederlandse squadrons 502 en 503, normaal gesproken bi vakkerend in de Duitse plaats Stolzenau (Nedersaksen), be staan in totaal uit ongeveer tweehonderd personeelsleden, onder wie vijftien dienstplich tigen. Zowel de ACOM als de vakbonden voor dienstplichti gen AVNM en VVDM vinden dat de diensplichtigen alleen op vrijwillige basis naar Tur kije mogen. De luchtmacht-eenheden rei zen maandag af. Vandaag al vertrekken tien 'verkenners' naar het gebied om kwartier te maken. De squadrons beho ren tot de Vijfde Groep Gelei de Wapens van de luchtmacht die onder leiding staat van ko lonel J. Tees en in Stolzenau een NAVO-taak vervult. De ongeveer negentig voertuigen waarop de systemen zijn ge plaatst worden vervoerd met C-5 Galaxy transportvliegtui gen van de Amerikaanse luchtmacht. De uitzending is voor drie maanden. In de ver vanging is ook al voorzien; de taak zal worden overgenomen door twee squadrons van de Derde Groep Geleide Wapens, die ook in Duitsland is gesta tioneerd. Het kabinet reageerde gisteren binnen een paar uur op het verzoek dat Turkije, net als Nederland lid van de NAVO, aan het militaire commando van het Noordatlantisch bond genootschap had gedaan. Tur kije is het enige NAVO-land dat aan Irak grenst. De Tur ken vroegen de bondgenoten, met het oog op Iraakse aanval len, om luchtverdedigingssys temen van het type Patriot. Net als Nederland voldeden ook de Verenigde Staten aan dit verzoek. „Normale taak" ACOM-woordvoerder Berg hoef zegt dat zijn bond „elke vorm van oorlog" betreurt: „Maar voor het beroepsperso- neel is dit een normale taak. We gaan daar dezelfde werk zaamheden uitvoeren als in Duitsland. Het is een kwestie van inpakken en wegwezen". Wel wil de ACOM dat Defen sie net als bij de marine een crisiscentrum inricht voor fa milieleden. Dit centrum zou in Duitsland moeten komen om dat daar vrijwel alle naaste fa milieleden van de militairen De AVNM kan wettelijk niets tegen doen tegen de uitzen ding van dienstplichtigen. Wel zal de AVNM aan Defensie vragen om de dientsplichtge militairen goed voor te lichten over de uitzending zodat voor de soldaten een evenwichtige afweging is te maken. „Het mag niet zo zijn dat de solda ten puur voor het avontuur en het geld gaan", aldus woord voerder Friedrichs. Oefening Amerikaanse troepen op oefening in de woestijn van Saudi-Arabië. foto: afp icretaris-generaal Perez de Cuellar beantwoordt vragen van [nalisten na een ontmoeting in Parijs met president Mitterand. foto: afp INGTON De nerikaanse onderminis- van buitenlandse za- Lawrence Eaglebur- reist vermoedelijk idaag naar Israël om de ering daar ervan te zekeren dat de Vere- ie Staten Israël zullen inen wanneer dat land gevallen wordt door ident Bush heeft woens- n na het mislukken van het verleg tussen de Ameri- ïse minister van buiten- 1se zaken Baker en zijn kse ambtgenoot Aziz het uit genomen Eagleburger r Israël te sturen. Aziz liet ifloop van het gesprek we- dat Irak zeker Israël zal vallen wanneer oorlog uit- kt in de Golf. ;rikaanse functionarissen bezorgd over de eenheid het internationale nootschap tegen Irak meer Saddam Husyan een val op Israël uitvoert. Lan- als Syrië en Saudi-Arabië teren, theoretisch gezien, steeds in staat van oorlog Israël en zijn sinds jaar en tegenstander van de war- ïlaties tussen de VS en Is- ivolging van de Egypti- president Mubarak heeft de in ballingschap verke- de Kuwaytse minister van rgie gisteren laten weten Israël het recht heeft zich- te verdedigen wanneer wordt aangevallen, sident Özal van Turkije zei gisteren in een interview met de Washington Times dat on geveer 800 Iraakse militairen naar zijn land zijn overgelo pen. Volgens hem is het Iraak se leger gedemoraliseerd en moe na de achtjarige oorlog met Iran. Özal zei dan ook te verwachten dat een eventuele oorlog van korte duur zal zijn. De gedeserteerde militairen zeiden dat de Iraakse troepen massaal op de vlucht zullen slaan als ze met de overmacht van de alliantie worden gecon fronteerd, aldus Özal. Een overgelopen hoge officier zei dat er zelden met de vliegtui gen en tanks wordt geoefend wegens gebrek aan brandstof en reserve-onderdelen. Cable News Network (CNN) en drie lokale Amerikaanse te levisiestations hebben een tv- boodschap geweigerd waarin aan Amerikaanse militairen wordt gevraagd of ze bereid zijn hun leven te geven voor oliebelangen in het Midden- Oosten. In de dertig minuten durende boodschap wordt ge zegd dat de Emir van Kuwayt ,,wa"cht tot Amerikanen hun bloed laten vloeien voor zijn olie". „Stuur onze mannen, vrouwen en kinderen niet de dood in" zo vraagt het comit van familieleden van militai ren in de Golf in de tv-spot aan de Amerikaanse president Bush. Volgens Bob Casazza, een functionaris van het televisie station WJLA-TV in Washing ton, is de spot geweigerd om dat daarin wordt gezegd dat de troepenzending alleen bedoeld is om de emir weer aan de macht te brengen en om de olie te beschermen. DEN HAAG Erg veel wil de woordvoerder van de Amerikaanse ambassa de niet kwijt over de be veiligingsmaatregelen nu de angst vopr terroristi sche aanslagen lijkt toe te nemen. „Ik wil alleen maar zeggen dat we de Iraakse dreigingen uiterst serieus nemen", luidt het korte commentaar. In soortgelijke korte frasen la ten vrijwel alle woordvoerders van grotere bedrijven en in stellingen zich uit. Hoewel nie mand het ronduit wil toege ven, lijkt de angst voor terro ristische aanslagen van de kant van Irakese of Palestijnse groeperingen toegenomen. Met het verstrijken van het VN-ul- timatum op 15 januari lijken sabotage, bomaanslagen of an dere terroristische activiteiten steeds meer tot reële mogelijk heden te gaan behoren. Die indruk wordt althans be vestigd door directeur J.P.A. Huges van de Nederlandse Veiligheidsdienst. Zijn bedrijf is de grootste particuliere be veiliger in Nederland en Hu- ges constateert de afgelopen dagen een toenemende vraag van zijn klanten naar extra beveiligingsmaatregelen. „Veel bedrijven vragen ons naar de mogelijkheden van extra dienstverlening of extra personeel wanneer er werke lijk een oorlog in de Golf zou ontstaan", aldus Huges, die overigens geen namen wil noemen van zijn klanten. Cij fers over die toegenomen be langstelling kan hij ook nog niet geven; in de loop van vol gende week gaan de regionale kantoren van zijn bedrijf de extra behoefte inventariseren. Sommige bedrijven vragen volgens Huges alleen maar om naast de huidige dagbewaking van bedrijfsterreinen ook va ker 's nachts te komen sur veilleren. Het eventueel inzetten van ex tra personeel is volgens Huges overigens niet zo eenvoudig. „Mensen van bedrijfsbevei- lingsdiensten worden vóór in diensttreding allemaal ge screend door politie. Daarnaast moeten ze intern worden op geleid. Wanneer er plotseling meer behoefte is aan perso neel, kun je dat dus niet in eens tevoorschijn halen". Of hij als gevolg van de Golfcrisis met een tekort aan personeel komt te zitten is overigens niet gezegd. Tot nog toe hebben de meeste bedrijven enkel nog maar gevraagd rekening te houden met de mogelijkheid van een grotere vraag om dienstverlening. Gelaten Voorzitter J. Wegstapel van de Vereniging van Particuliere Beveiligingsorganisaties (VPB) reageert gelaten op de angst voor aanslagen. Een toene mende vraag naar beveili gingsdiensten heeft hij nog niet geconstateerd, al acht Wegstapel het ook niet hele maal uitgesloten. Het lijkt hem wel „nogal onwaarschijnlijk" dat bedrijven zich voor extra bescherming tot de beveili gingsdiensten zouden wenden. „Wanneer je echt bevreesd bent voor terroristische aan slagen, dan is de politie toch de eerst aangewezene om naar toe te stappen. Wij kunnen in feite niet meer dan goed oplet ten of er een verdacht iemand over je terrein loopt. We zijn niet bewapend. Als je serieus rekening houdt met bomaan slagen of schietpartijen, kun nen wij toch weinig doen". Nagenoeg alle betrokken be drijven doen er het zwijgen toe wanneer hen gevraagd wordt naar de aard en omvang van hun extra maatregelen. Zo is inmiddels duidelijk dat vooral in het Rotterdamse ha vengebied angst heerst voor acties. Zowel politie als bedrij ven erkennen dat het vaak moeilijk is het grote havenge bied effectief te beschermen. Zoals bekend hebben de afge lopen maanden op het ECT- terrein in de Rotterdamse ha ven diverse transacties plaats gevonden ten behoeve van Amerikaanse legertransporten. De veronderstelling dat ECT mogelijk doelwit is voor even tuele acties, lijkt zo gek niet. De Rotterdamse politie wil echter niet meer kwijt dan dat „de zaak uitgebreide aandacht heeft". Donderdag is er bij het ministerie van binnenlandse zaken overleg geweest, waar aan onder andere de Rotter damse politie heeft deelgeno men. De woordvoerder wil ook over de inhoud daarvan verder niets meedelen. Schiphol Ook op luchthaven Schiphol zou sprake zijn van verhoogde paraatheid van bewakings diensten en veiligheidsfunctio narissen. De luchthavendienst van de rijkspolitie wil, net als vele anderen, weer niets zeg gen over de inhoud daarvan, „om mogelijke terroristen niet in de kaart te spelen". De Nederlandse Spoorwegen zegt „op veel voorbereid" te zijn. Navraag leert echter dat er momenteel op andere dan incidentele strategische trans porten geen extra maatregelen worden genomen. Dat was volgens woordvoerster I. Buurman wel het geval bij de treintransporten van Duits land naar de Rotterdamse ha ven, enkele maanden geleden. Bewaking en veiligheid van Nederlandse bedrijven en in stellingen is één van de aspec ten waar het Landelijk Coör dinatiecentrum Openbare Orde en Veiligheid (LCC) zich mee bezig houdt. Het centrum valt onder verantwoordelijk heid van het ministerie van binnenlandse zaken. Op vra gen over de mogelijkheid dat er in Nederland terroristische aanslagen zullen worden ge pleegd door Irakezen wil hoofd H.C.J. Roijers niet in gaan. Het LCC heeft daarover contact met onder meer de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD), maar wat de ge varen zijn. welke objecten het doelwit van aanslagen kunnen zijn en welke maatregelen er precies worden genomen wil Roijers niet kwijt. „Elk bedrijf heeft natuurlijk van huis uit verantwoordelijk heid voor zijn eigen veiligheid. Daarnaast kunnen er extra maatregelen nodig zijn die on der verantwoordelijkheid van burgemeesters of commissaris sen van de koningin vallen. Die overleggen daarover met justitie en korpschefs. Wij in formeren hen over de stand van zaken, zij informeren ons over de maatregelen die zijn genomen", aldus Roijers. Net als de particuliere beveili gingsdiensten heeft het LCC de afgelopen dagen vragen ge kregen van verontruste bedrij ven, die wilden weten of ze voor extra bewaking moesten zorgen. Reden voor het LCC om de komende dagen ook de politiekorpsen in het land te informeren over mogelijke ri sico's, zodat bedrijven en in stellingen bij de plaatselijke politie te rade kunnen. JEAN—PIERRE GEET fn In alle vroegte werd gisteren een Nederlands militair veldhospitaal in een Boeing 747 geladen met bestemming Golfgebied. foto: anp DEN HELDER Doordat de KLM de vlucht van maandag naar Dubai heeft geschrapt, zal het personeel van het veld hospitaal van de koninklijke marine (53 mensen), dat op die dag naar Dubai zou gaan, niet vertrekken. De marine, die zelf geen vliegtuigen heeft die 53 mensen kunnen vervoeren, onderzoekt nu op welke wijze het personeel naar de Golf kan worden gebracht. De ma rine voert gesprekken met En geland en België of de groep met een militair toestel uit een van die landen mee kan. Don derdag liet de KLM weten Ondertussen is Rob met de helikopter op Schiphol geland Marga en Willy brengen hem weer naar Amsterdam. „Waar len we heen rijden?", vraagt Marga, „naar de Dam?". „Dat is t nodig", antwoordt Rob, „ik heb van de lucht uit al gezien, het daar in orde is. Maar ik wou nog wel een paar woorden selen met mijn vriend Lupardi. Rij maar naar het laborato- wanneer ze daar aankomen, blijkt de vogel gevlogen te zijn. Nieuwsgierig kijken ze rond. Het ziet er maar griezelig uit, vinden de meisjes; de slangen-planten van de geleerde vertonen nu al een beetje leven en als Rob één der „slangen" met een stokje kietelt, sist het „beest" zelfs even!. Willy belt ondertussen Ross op, maar de portier van zijn hotel zegt, dat meneer nog niet is teruggekeerd. Ook Prudon is niet op zijn kamer. Wat nu? „Ik ga met Skip op speurtocht", besluit Rob. Hij geeft Skip de lucht van een stofjas van Lupardi en dan gaat het de straat op. De meisjes volgen in de auto. vanaf volgende week geen tussenlanding meer te maken in Dubai. Deze maatregel is er een in een reeks waarmee de luchtvaartmaatschappij de diensten op het Midden-Oos ten uit voorzorg verder in krimpt. IKV: schepen uit Golf terugtrekken DEN HAAG De kerkelijke vredesbewegingen IKV en Pax Christi hebben de Tweede Kamer opgeroepen elke Ne derlandse betrokkenheid bij militaire acties in de Perzische Golf te vermijden. De marine schepen moeten bij een .oorlog uit de Golf worden terugge trokken, aldus de vredesbewe gingen in een brief die is aan geboden aan kamervoorzitter Deetman. IKV en Pax Christi menen dat het gebruik van massaal geweld in de Golf in geen enkele verhouding staat tot het beoogde doel: het ver trek van Irak uit Kuwayt. Zij vinden dat de Kamer moet kiezen voor verscherping van het handelsembarogo en de re gering moet opdragen dit standpunt in het internatio naal overleg uit te dragen. (Door A.H. Lind) DEN HAAG In de brief aan de Tweede Ka mer, waarin het rege ringsbeleid wordt voor gesteld bij het onver hoopt uitbreken van een gewapend conflict in de Golf, heeft het kabinet gesteld dat in dat geval het Nederlandse smal deel onder operationele leiding van het Ameri kaanse opperbevel ter zee zal gaan opereren. Over het exacte gebied waar in dit gebeurt wordt geen eenduidige aanwijzing gege ven, terwijl dit nu juist van cruciaal belang is voor het ri sico dat de schepèn eventueel gaan lopen. Eén ding is dui delijk, namelijk dat men in de Golf blijft en niet (zoals de Belgen) de Golf zal verlaten. Iets anders is dat men het ge bied waarin thans geopereerd mag worden, onder de huidi ge omstandigheden heeft be grensd tot 27 graden 30 mi nuten noorderbreedte. Dit zou betekenen dat de escorte diensten die de Nederlandse fregatten zullen verlenen bij een conflict ook daar eindi gen. In dat geval is het risico dat de schepen lopen door luchtaanvallen of mijnenvel den, nauwelijks of niet aan wezig. Iets anders is schepen worden geacht hun escortediensten uit te breiden tot aan een eventuele inva- siekust voor Kuwayt. In dat geval lopen de risico's wel op en bestaat er wel degelijk ge vaar Zeker van mijnenge vaar kan dan sprake zijn. maar dat is tot nu toe niet ter sprake gekomen omdat de controle op het economisch embargo zich een kleine tweehonderd kilometer van de Iraakse kust heeft afge speeld. Het leggen van mij nen heeft daar meer voeten in de aarde dan een defensief mijnenveld voor de eigen kust. Daarnaast kunnen dichter bij de kust nog res tanten van de oorlog tussen Iran en Irak aanwezig zijn. De mate van gevaar hangt ook af van de mijnenjaagca- paciteit ter plaatse die, nu de Belgen hebben aangegeven de Golf te zullen verlaten, hoofdzakelijk zal bestaan uit de Amerikaanse en Britse mijnenvegers en -jagers. Het opereren onder Ameri kaanse operationele leiding houdt in dat de Amerikaanse marinebevelhebber de sche pen naar zijn beste inzicht ta ken zal toebedelen, waarbij verwacht wordt dat de Ne derlandse eenheden zullen handelen conform de richtlij nen die ook gelden voor de Amerikaanse eenheden ter plaatse. Dat betreft ook de zogeheten 'rules of engage ment', hetgeen het toepassen van de gevechtsregels in houdt. Leiding Dat is een normale gang van zaken, maar het is wel zo dat deze gevechtsregels van de NAVO immer worden voor gelegd aan de politieke lei ding alvorens zij van kracht worden verklaard, omdat zij soms tot ongewenste escala ties kunnen leiden. Dit geldt speciaal in tijden van oplo pende spanning. Het is van belang inzicht te hebben in deze regels alvorens men het besluit neemt de operationele leiding over te dragen. Het bepalen van het moment van de overdracht van deze leiding moet daarom niet op een soort automatisme berus ten, maar het resultaat zijn van gedegen militair-politiek overleg. De marineleiding heeft zich daar uiteraard op geprepareerd, maar het is de vraag of ook de eenvoudige politicus voldoende op de hoogte is. Overigens blijft onder alle omstandigheden het laatste woord over de inzet van de marine-eenheden altijd nog bij het nationale commando, in die zin dat wanneer spe ciale opdrachten worden ver strekt de groepscommandant van de Nederlandse marine eenheid zich altijd het recht kan voorbehouden eerst het marinecommando te raadple gen. Dat zal zich echter al leen onder uitzonderlijke om standigheden voordoen. Daarnaast zal de groepscom mandant van de marine-een heid uiteraard het eigen na tionale commando geregeld over de stand van zaken in lichten. Aangenomen mag worden dat de bemanning van de schepen de escortediensten met enthousiasme zal ver richten, omdat dit nu uitgere kend de taak is waarvoor zij zijn opgeleid. Een voorwaar de is wel dat de wijze waarop geopereerd mag worden dui delijk is, zodat frustraties vermeden worden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5