Een kleurrijke Nederlander in de VS Zelfs de gezaghebbende New York Times schrijft over Willem van Engelenburg. Bijvoorbeeld over zijn hotel vlakbij Cape Canaveral, waar de gasten zich ware astronauten kunnen voelen in een kamer die de situatie in een space shuttle nabootst. Op het parkeerterrein staan enkele sportwagens in de vorm van dit ruimtevoertuig. Hiermee verrast de 58-jarige Nederlander regelmatig het Floridase verkeer. Voordat hij door zijn hotel nauw betrokken raakte bij de gebeurtenissen op Cape Canaveral, oefende deze excentrieke Nederlandse Amerikaan de meest uiteenlopende beroepen uit. Hij was bijvoorbeeld veehouder, fabrieksarbeider, politie-spion, geneesheer-directeur, een succesvolle ondernemer in de reclamewereld en vervolgens in de wereld van het onroerend goed. Een interview. 'MISTER SPACE AMBASSADOR' De excentrieke Nederlander rijdt rond in auto's in de vorm van een space shuttle. TITUSVILLE T In Titusville is zijn hotel 'The Space Shuttle Inn' niet moeilijk te vinden. Vrijwel alle bewoners van dit stadje in het zon nige, Florida kennen de eigenaar Willem van Engelenburg, die ze 'Bill' of 'William' noemen. De meesten van hen werken in de ruimtevaart op het nabijgelegen Cape Canaveral, waar de space shuttles worden gelanceerd. Van Engelenburg loopt vrolijk gasten groetend en grapjes makend door zijn hotel. Hij is net zo enthousiast en extra vert als veel Amerikanen en oogt door zijn woeste krullebol beslist informeler dan de gemiddelde Nederlandse hotelei genaar. Zijn Hollands is na 35 jaar Ame rika nog opmerkelijk goed. In zijn hotel hangen foto's van vrijwel alle astronauten met daaronder hun handtekeningen. Hij kent ze allemaal persoonlijk, uiteraard ook de Nederland se astronaut Wubbo Ockels. Van Enge lenburg: „Als ze hun familie willen laten zien waar ze werken, logeren ze meestal hier. In dit hotel worden bovendien al lerlei bijeenkomsten van het ruimte vaartcentrum gehouden". Er hangen ook foto's van enkele Russi sche kosmonauten. „Die verbleven hier vorig jaar, toen ze kennis mochten ma ken met Amerikaanse astronauten en hun werk. De nieuwste technologische ontwikkelingen mochten ze achter niet zien. Daarom was een heel circus aan CIA-agenten meegekomen. De Russi sche delegatie telde op haar beurt een stel PR-medewerkers en journalisten, die in feite KGB-agent waren. Over en weer hielden ze elkaar nauwlettend in de ga ten met de daarvoor gebruikelijke appa ratuur. Maar verder was de sfeer heel ontspannen". Toeristen Behalve astronauten en hun familieleden logeren in de Space Shuttle Inn ook veel gewone toeristen. Ze willen met eigen ogen zien waar de nieuwste ruimteveren worden gelanceerd en verdiepen zich in het verleden van de ruimtevaart in het bijhorende museum van het Kennedy Space Center. Daarnaast zijn velen ook geïnteresseerd in het wildreservaat dat hier, paradoxaal genoeg, aan grenst. In het moerasachtige nationale park wemelt het van de 'alligators' en exotische vo gels. De nabijgelegen stranden met wui vende palmen, zijn zo rustig dat er grote schildpadden broeden. Het percentage ruimtevaart-enthousias telingen is hoog in Van Engelenburgs hotel, want soort zoekt soort. Van Enge lenburg zelf is zo fanatiek dat hij in au to's rijdt, die de vorm hebben van een space shuttle. Vanuit dezelfde opvallen de wagen deelt hij tijdens lanceringen al- lijd de informatiekranten van Cape Ca naveral uit aan de pers en andere be langstellenden, wat hem de bijnaam op leverde van 'Mister Space Ambassador'. Vorig jaar creëerde hij in zijn hotel een Space-kamer. Deze bevat een bed in de vorm van een space shuttle. De zon en de maan, die op donkere wanden zijn geschilderd, zien er vanuit een echt ruimteveer vrijwel hetzelfde uit. Op het plafond flonkeren de sterren. Door een raam met een telescopische ruit is bij helder weer soms de echte space shuttle te zien. Met wat fantasie waan je je hier in de ruimte. Idolaat Van Engelenburg is helemaal idolaat van ruimtevaart sinds de eerste mens voet op de maan zette. Toen hij in 1980 over woog dit hotel dichtbij Cape Canaveral te kopen, dachten zijn vrienden dat hij zich tc veel liet leiden door zijn stok paardje. Van Engelenburg: „Ze dachten dat ik gek was geworden. Dit hotel zagen ze als een slechte investering omdat Titusville in die tijd economisch vrijwel kapot was doordat president Johnson in 1972 bijna alle ruimtevaartactiviteiten had ver plaatst naar Houston. Maar ik wist dat men bezig was met de ontwikkeling van de space shuttle en dat die vermoedelijk vanaf Cape Canaveral gelanceerd zou gaan worden". Langzaam maar zeker ging het hotel weer lopen. Zeker nadat Van Engelenburg zich er in 1985 per soonlijk mee ging bemoeien, stroomden de ruimtevaartfanaten en overige toeris ten toe. Relatief veel Nederlanders bezoeken zijn hotel. Een groot aantal van hen vindt het wel leuk om hier in hun eigen taal te kunnen converseren, want er werken di verse Hollanders. Sommigen komen uit nieuwsgierigheid naar hun excentrieke voormalige landgenoot. „De aanwezig heid van Hollandse gasten compenseert voor mij grotendeels een van de nadelen van dit land. Dat is dat Amerikanen geen gezelligheid kennen". Van Engelenburg bezoekt Nederland nog steeds zo'n vijf maal per jaar. „Ik vind het heerlijk om er te zijn. Het is fijn om met Hollanders zaken te doen en samen met vrienden en familie stamppot te eten". Boerderij Van Engelenburg groeide op in Veenen- daal. Daar hadden zijn ouders een boer derij en een kleine kruidenierswinkel. Van Engelenburg heeft een paar jaar op de boerderij van zijn ouders gewerkt, maar de wijde wereld lonkte naar hem. Hij droomde van een grote farm aan de andere kant van de oceaan. In 1957 be sloot hij te emigreren naar Canada. Op zijn 25e verjaardag arriveerde hij in Winnipeg. „Nog nooit had ik me zo een zaam gevoeld. Ik was de enige die niet door iemand werd afgehaald. Ik sprak nauwelijks Engels en had maar veertig dollar op zak. In mijn Hollandse winter- plunje bevroor ik bijna, want er stond een ijzige pool wind. Toch besloot ik niet naar het opvangcentrum voor immi granten te gaan. Ik had gehoord dat je dan lang op een baantje kon wachten, want er was nogal wat werkloosheid. Daarom liep ik de ijskoude nacht in op zoek naar fabrieken. Het eerste bedrijf zei 'nee'. Maar dat verandere op slag in 'ja' toen ik op eigen initiatief rommel ging opruimen die voor de deur lag. Sindsdien heb ik nooit meer zonder werk gezeten". Drugs-agent Via-via kreeg hij het opmerkelijke aan bod om undercover-werkzaamheden te gaan verrichten in combinatie met een universitaire studie in de tijd van de baas. Hij verhuisde van de ene onder wijsinstelling naar de andere en kreeg steeds een nieuwe naam en nieuwe pa pieren. Van Engelenburg hield zich vooral bezig met narcoticazaken. Aan vankelijk ging het om het ontmaskeren van dealers op universiteiten, daarna ook om het grotere werk. Van Engelenburg: „Ik vond het span nend omdat je het volle leven meemaak te. Je kwam overal. Maar een paar keer werd dat werk me bijna noodlottig. Bij voorbeeld toen ik een omvangrijke drugslijn was binnengedrongen. Ik had een afspraak met een van de grote bazen achter de schermen. Normaal praat je mèt die lui gewoon in een hoek van de bar. Maar die keer zei de barkeeper: 'De baas wil je graag achter spreken'. Ik zag aan zijn blik dat er iets niet klopte en rende weg. Intuïtief besloot ik niet in mijn auto te stappen, maar met behulp van mijn pistool het eerste voertuig dat langskwam aan te houden. Dat was een taxi met passagiers. Ik was ontdekt en moest weer verhuizen en een nieuwe identiteit aannemen. Later hoorde ik van de politie dat in mijn auto een bom was geplaatst en bovendien dat een vriend, met wie ik in dezelfde organisa tie was geïnfiltreerd, in beton op de bo dem van een rivier was gevonden. Dat gaf in '65 de doorslag. Ik stopte ermee omdat ik op het punt stond te gaan trou wen. Bovendien had ik toen mijn medi cijnenstudie al afgemaakt". Hij promoveerde en nam een baan aan als medewerker bij de Canadese variant van de Nederlandse Gezondheidsinspec tie. Hier bracht hij het tot directeur. Een paar jaar later kreeg hij in Amerika een soortgelijke baan. Ditmaal was hij ver antwoordelijk voor het voorkómen van gezondheidsrisico's, bijvoorbeeld door vaccinatie, in de gehele staat Michigan. „Iedereen dacht dat ik daar mijn hele le ven zou blijven. Maar ik stopte er plot seling mee toen het ministerie weigerde voldoende geld beschikbaar te stellen voor een beter onderkomen van mijn medewerkers. Hun werkkamers leken werkelijk op kippenhokken". Reclamebureau Een paar weken later verraste hij ieder een met de opening van een reclamebu reau. „Ik had er geen opleiding voor ge volgd en ervaring had ik ook niet. Ik ben er alleen aan begonnen omdat twee goe de vrienden voor mij wilden werken: een getalenteerde tekstschrijver en een goede fotograaf. Ik hield me bezig met de zakelijke kant van het werk. Het liep goed doordat ik op het idee kwam om voor bedrijven niet alleen de reclame, maar ook de training van hun personeel te verzorgen. Zo konden ze hun beloftes over betere service en dergelijke nako men. Op den duur kregen we steeds meer grote klanten. De concurrentie bood 2,5 miljoen dollar voor mijn zaak. Dat aanbod heb ik aangenomen. Voor mij is de uitdaging weg als een onderne ming geheel geslaagd is. Ik had bewezen dat ik succes kon hebben met iets waar ik geen verstand van had". Onroerend goed Van Engelenburg begon weer met iets geheel nieuws. Hij ging als vertegen woordiger voor een firma in onroerend goed land verkopen. Hij bracht het tot directeur marketing en gaf zijn dertig collega's les in verkooptechnieken. Ge wapend met veel nieuwe kennis begon hij in '75 een eigen onroerend-goedfir- ma, eerst in land en daarna in bouwpro jecten. Als beleggingsconsulent kocht hij op provisiebasis voor welvarende cliën ten, onder wie verscheidene Nederlan ders, appartementencomplexen en derge lijke. Van Engelenburg, die net als veel Amerikanen zeer open is over zijn eigen verdiensten, onthult dat hij in goede ja ren zo'n 1,5 miljoen voor zijn bemidde ling kon toucheren. Dat geld belegde hij weer in projecten, waar hij vaak voor zo'n tien procent in deelnam. Tussen '81 en '83 steeg de Amerikaanse hypotheekrente echter van 9 naar 21 procent. Veel huurders konden de ver hoogde huurpenningen niet betalen, waardoor de leegstand opliep van een half naar veertig procent. Zwaar weer voor Van Engelenburg. Hij moest een verlies incasseren van negen miljoen dollar. „Dat was een van de moeilijkste periodes van mijn leven. Mijn vrouw en ik gingen scheiden en daarbij nog eens die malaise in de onroerend-goedwereld. Enkele collega's pleegden zelfmoord, in de hoop dat hun gezin dan op dezelfde voet zou kunnen doorleven van het le- vensverzekeringgeld. Voor sommige mensen heeft geld écht te veel waarde. Een 'ruimtekamer' is de nieuwste attractie van het Best Werstern Hotel van Wim van Engelenburg. FOTO: MARJO VISSER Voor mij was het belangrijkste dat ik li chamelijk en geestelijk gezond bleef. Dat is mijn sociale zekerheid, want daarmee kon ik mijn schip drijvende houden. Ik verkocht mijn negen auto's, kantoor en enkele beleggingsobjecten en ging wonen in een eenvoudig appartementje en rij den in een kleine tweedehands. Onder tussen lukte het geld bij elkaar te krijgen om mijn schuldeisers te betalen en een faillissement te voorkomen". Van Engelenburg had het geluk dat hij de Best Western Space Shuttle Inn van de bank mocht houden. Hij kon daar naast ook een aantal nieuwe hotels ko pen. Zijn enthousiasme voor deze bran che werd zo groot dat hij in '85 besloot om de Space Shuttle Inn persoonlijk te gaan leiden. Ook hierin viel hij op, niet alleen vanwege zijn hobby, de ruimte vaart, maar vooral doordat hij zich in grote mate instelde op de Europese markt. Zo nam hij personeel in dienst dat verschillende Europese talen sprak en zijn Amerikaanse werknemers moes ten alles leren over de gebruiken en ge woontes in Europa. Van Engelenburg besloot afgelopen jaar dit ook in een groter verband te organi seren, want het bloed kruipt waar het niet kan gaan. Hij richtte de Internatio nal Coop op, waarbij zich al snel 31 an dere Best Western hotels aansloten. Voor het personeel daarvan organiseerde deze duizendpoot een intensieve cursus over de gewoontes en gebruiken in de Europese landen Dat is geen overdreven luxe, want veel functioneert anders in de Verenigde Sta ten. In de meeste restaurants komt de bestelling van de hoofdmaaltijd bijvoor beeld pas in de keuken terecht als de gasten hun salade opscheppen bij de sa- latbar. Veel Europeanen weten dit niet en besluiten soms na lang wachten hun heil elders te zoeken. Velen komen er ook met vallen en opstaan achter dat het bedienend personeel in de Verenigde Staten zeer teleurgesteld is als het niet als vanzelfsprekend vijftien procent fooi krijgt. In de meeste restaurants is dat na melijk de belangrijkste inkomstenbron voor de obers. Om Babylonische spraak verwarringen te voorkomen, motiveert Van Engelenburg de andere Best Wes tern hotels hun brochures, menukaarten en veiligheidsinstructies te vertalen in alle Europese talen. En zij volgden zijn advies op om meertalig personeel in dienst te nemen. Hij wil dezelfde opleiding en begeleiding bieden aan andere hotelketens via zijn nieuwe bureau 'Global Marketing en Management Service'. Waarom wil hij zijn concurrenten versterken? „Ik zie dat anders. Het is een goede zaak als Ameri kaanse hotels internationaler worden, i Daarbij wil ik een Amerikaans waar- borgmerk voor hotels gaan invoeren, dat staat voor een internationale benadering 1' van Europeanen. Dat is mijn ideaal". f Mentaliteit Van Engelenburg heeft er geen spijt van r gekregen dat hij bijna 35 jaar geleden de i oceaan is overgestoken. „Canada en r vooral de Verenigde Staten passen beter j bij mijn mentaliteit. Het klimaat voor f ondernemers is gunstiger. Er zijn veel minder wettelijke belemmeringen. Het is h veel eenvoudiger om iets nieuws begin nen, omdat je niet overal vergunningen 1 en diploma's voor hoeft te hebben. Je fa kunt gewoon iemand in dienst nemen fa die het vak wèl kent. Een voordeel van I de Verenigde Staten is ook dat men daar fa anders tegen succes aankijkt. Als je lek- L ker verdient, hoef je dat niet te verber gen, want iedereen gunt het je. Als je fa pech hebt, zoals ik in '83 had met het f onroerend goed, zegt men hier: 'De vol- l gende keer beter'. Het maakt niet zoveel uit als je dan even een stapje terug doet. f Er zijn volop mogelijkheden om weer nieuwe zaken te organiseren. Er is meer F ruimte, letterlijk en figuurlijk. Dat spreekt me zo aan en natuurlijk ook het zonnige klimaat van Florida". MARJO VISSER ■CeidóeSouMWit'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 44