We worden gewoon kampioen met Alphen „Zonder goede spelers kan een trainer niets bereiken" 'CddócGouoatit FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Onder redactie van Keës van Kesteren Wensen Hoewel het nieuwe jaar al twaalf da gen oud is willen wij in deze eerste Hutspo(r)t van het nieuwe jaar alle sporters in de Leidse regio veel sportief succes toewensen. Omdat in de meeste competities de beslissingen nog moeten vallen willen we ons alvast wagen aan enige voorspellingen. Wij van deze rubriek denken: dat Quick Boys na een nek-aan nek-race met plaatsgenoot Katwijk kampioen van de eerste klasse A wordt; dat de vreugde in de kustplaats zo groot is dat een standbeeld van interim-trainer Ar jen van der Werf op Nieuw Zuid wordt onthuld door Melbi Raboen en Leen Aandewiel; dat UVS behouden blijft I voor de hoofdklasse ondanks het feit dat de blauwwitten geen wedstrijd win nen in Leiden; dat een verzoek van voorzitter Bart van Leeuwen om vol gend seizoen alle wedstrijden buiten Leiden af te werken door de KNVB wordt afgewezen; dat DIOK er in slaagt om Castricum wederom terug te wijzen; dat Jolanda Grimbergen niet langer als „die vriendin van Leo Vis ser" door het leven moet; dat Wim Ei lander na een verloren wedstrijd toe geeft dat de tegenstander sterker was dan FC Lisse; dat de dames van BV Lisse en Grashoppers behouden blijven voor de eredivisie; dat Rijnsburgse Boys medio maart weer de eerste thuis wedstrijd op Middelmors speelt; dat ASC kampioen wordt in de afdeling zondag en Sleutels de titel pakt in ae afdeling zaterdag; dat John Eelman opnieuw zijn contract met Noordwijk verlengt en besluit om op Duinwetering te gaan wonen; dat de Leiden Mara thon succesvol verloopt; dat de fusie tussen VTL en VNL doorgaat; dat het tennis in de Leidse regio een beetje van PETER-PAUL EN JAN-WILLEM SCHEERDER: ALPHEN AAN DEN RIJN - Hoe wel nog bijna de helft van de com petitie voor de boeg staat, aarzelen Peter-Paul en Jan-Willem Scheer der geen moment. Het eerste team van de Squash Rackets Club Al phen wordt dit seizoen voor de tweede achtereenvolgende maal ge woon kampioen. Waarmee dan te vens op en met eigen krachten het hoogste squashplatform van Neder land, de eredivisie is bereikt. Peter-Paul en Jan-Willem Scheerder zijn als eerste en tweede singelaar de steunpi laren van het eerste team van de SRC Alphen. Beide gelden als talent in hun sport, al zullen ze dat zelf in eerste in stantie bagatelliseren. ,,Er loopt feitelijk nauwelijks talent rond in Nederland. Je kunt echt niet zeggen, dat wij keihard moeten trainen om op hoog niveau te kunnen spelen", klinkt het in koor. „Ik denk, dat als ik drie keer per week een conditietraining zou volgen, dat ik al tot de beste acht spelers van Nederland be hoor", voegt de jongste van de twee squashende broers, de zeventienjarige Peter-Paul Scheerder toe. Als 'talent heb ben' valt die uitspraak trouwens ook uit te leggen. Topsport 'el Pakistan en Australië leveren bij squash de wereldtoppers aan. Daarnaast vindt de sport gretig aftrek in de landen, waar beschaafd engels de voertaal is. Peter- Paul Scheerder is net teruggekeerd van de British Open Juniors, waar hij met echte topsport kennis maakte. De ver schillen in de wereld zijn erg groot. De veelvoudig Nederlands titelhouder bij de jeugd - hij verspeelde ooit de titel in de categorie tot en met zestien jaar, miste dit jaar de erepalm bij de achttienjari gen, maar wist wel tot en met 20 jaar te winnen - overleeft in Londen de eerste ronde niet. „Zo'n jongen als Simon Par ke, die daar als eerste staat geplaatst, staat al bij de top-20 van de wereld. Hij verloor de finale van de Dutch Open van Peter Marshall. Tegen zulke spelers heb ik geen schijn van kans." De eenent wintigjarige Jan-Willem beaamt de uit spraak van zijn broer. „In 1987 stond ik in het Nederlands jeugdteam opgesteld, dat in Warmond de WK afwerkte. Dan merk je, dat het gat met de echte top heel groot is." De broers Scheerder hebben zich in zes jaar tijd opgewerkt tot de sub-top van Nederland. Peter-Paul staat vooraan en geldt als een belofte. De VWO-leerling beschouwt zichzelf echter als echte ama teur, bij wie het spelplezier voorop staat. De vele jeugdtitels hebben bij hem nog niet de twijfels over een carrière in het squash weggenomen. Peter-Paul, die in zijn jonge jaren de districtstennistitel in de leeftijdsgroep tot en met 10 jaar won, en twee jaar later tweede bij de twaalfja rigen alsmede titelhouder op binnenba nen werd, speelt ook nog eens hockey in' het eerste jongensteam bij de HC Al phen. Jan-Willem mist dan wel die jeugdtitels, qua resultaat doet de oudste Scheerder niet voor de jongste onder. De heer Oliver van het tweetal, die be stuurskunde aan de Erasmus Universi teit studeert, speelde twee seizoenen ge leden al in de eredivisie in het tweede team van Dickysquash. Competitie De ervaring in die hoogste klasse van Nederland komt Jan-Willem als captain van het eerste team van de SRC Alphen goed van pas. Vorig seizoen werd met sponsor Detach een driejarenplan opge steld om in Alphen met eigen kweek een team in de eredivisie te formeren. Sa men met Raymond van Kasterop en André Chevalier werd met een impone rende overmacht de titel in de tweede divisie veroverd. In dezelfde opstelling wordt nu de eerste plaats in de eerste di visie ingenomen met feitelijk nog maar één concurrent, Victoria II uit Rotter dam. Na acht wedstrijden werden door Detach/Alphen, na een zwakke start, 32 punten veroverd. De Rotterdammers volgen op één punt, maar mogen alleen maar promoveren, als hun hoofdmacht uit de eredivisie duikelt. De momentele nummer drie van de ranglijst, Rhijenhof volgt op de respactabele afstand van 11 punten. Donderdag wacht de beslissende ont moeting met Victoria II. De oudste Scheerder, die zich de laatste districts kampioen van Zuid-Holland mag noe men, omdat om die titel niet meer wordt gespeeld, is vol vertrouwen. „We hebben in de eerste competitiehelft met 5-0 van ze gewonnen. Ik verwacht ook bij de uitwedstrijd geen problemen. Al hoewel, Raymond is door zijn enkel heen gegaan en ik heb een lichte vorm van Pfeiffer." Om ferm te besluiten. „Kijk, we worden gewoon kampioen. Daar kan niemand ons vanaf houden. Detach/Alphen is ook sterk in de breed- te. Raymond zit heel dicht bij mij en André stond in een A2-toernooi van het Junckers-circuit al eens in de halve fina le. Zelfs onze reserve is sterk, Hans Do- derer won in Antwerpen het B-toernooi van onze materiaalsponsor Oliver." Op de vraag of de SRC Alphen ook in de eredivisie overeind zal blijven, ant woorden de Alphenaren bevestigend. „Jan-Willem is een goede rallie-speler. Misschien, dat zijn volley dan wat min der is, maar van hem win je gewoon niet gemakkelijk", verhaalt Peter-Paul over zijn oudere broer. „Als je tegen Peter- Paul het tempo er niet uithaalt en niet goed kan plaatsen, dan heeft Peter-Paul de aanval. Juist bij hem zijn de volleys heel gevaarlijk en dan scoort hij veel", stelt Jan-Willem over zijn jongere broer. Twee stijlen, die beide succes kunnen opleveren, zijn in het team vertegen woordigd. „We kunnen een geheel Al phens topteam maken, als ook interna tional Michael Vertogen weer op het oude honk terugkeert. We moeten de sponsor, die nog een jaar te gaan heeft, daarover maar eens benaderen. Maar we willen niet zomaar Raymond en André buiten het team zetten. De bond heeft een plan om in de eredivisie met vijf in plaats van drie spelers uit te komen. Wij zijn al heel erg breed en kunnen met een Squashtalenten Peter-Paul (links) en Jan-Willem Scheerder zien opgewekt uit naar het behalen van de titel en een plaats in de eredivisie voor de SRC Alphen. FOTO: HENK SNATERSE speler van het kaliber Vertogen zelfs in de eredivisie een belangrijke rol spelen." Vooralsnog mag de beslissende wedstrijd om de titel in de eerste divisie niet wor den onderschat. Filosoferen over de toe komst heeft alleen zin als de dichtsbij- zijnde horde, Victoria II, gecencentreerd en moeiteloos wordt genomen. PETER KLEIN OEGSTGEEST - De korfbalvereniging Fiks is bezig aan een opmerkelijk goed seizoen. Halverwege de zaalcompetitie voeren de Oegstgeestenaren met twaalf punten uit zeven wedstrijden ongeslagen de ranglijst aan in de eerste klasse G. De verantwoordelijke man voor dit succes is trainer Daan Vreeken. Hij is bezig aan zijn eerste seizoen bij de Oegstgeester korfbalvereniging. De hoge klassering van Fiks is voor Vreeken een onver wachte suprise. „Als iemand mij aan het begin van het seizoen gezegd zou hebben dat wij op kop zouden komen, had ik hem uitgelachen, want zelf dacht ik aan een plaats ergens in de middenmoot". Vanmiddag om kwart voor vijf in de Apollohal wacht Fiks een lastig obstakel. Streekgenoot Pernix komt op bezoek en gezien de uitslag van de eerste wedstrijd (17-18 winst voor Fiks) lijkt het voor de koploper een lastige middag te worden. Het feit dat Daan Vreeken zelf jarenlang in het eerste van Pernix speelde geeft het duel een extra dimensie. Het is dit seizoen voor het eerst dat Fiks en Pernix elkaar in competitieverband in de Apollohal ontmoeten. Zij speelden op 21 december 1968 de allereerste korf balmatch in deze hal en verder stonden zij in 1986 tijdens de voorronden van de Leidse Korfbalbeker tegenover elkaar. Beide ontmoetingen werden gewonnen door Fiks. Daan Vreeken was toen niet van de partij. Hij was tussen 1970 en 1986 met korte onderbrekingen wel in de hoofdmacht van Pernix te vinden, om na zijn afscheid als trainer te begin nen bij Fiks. Ondanks de goede prestaties van zijn ploeg relativeert de in Rijnsburg wonen de Vreeken zijn aandeel. „Je moet het aandeel van trainer niet overdrijven. Tal van factoren bepalen het succes. Ik heb een half jaar gecoacht bij Pernix, in de periode dat Rob /van Dort ziek was, maar dat was helemaal geen succes. Ik werd geconfronteerd met spelers waar mee ik zelf jarenlang gespeeld had en dat zorgde voor de nodige problemen. Bij Fiks kwam ik als buitenstaander binnen en dat geeft een heel andere verhouding tussen trainer en spelers. Je kunt als be ginnend trainer alleen maar blij zijn met de huidige prestaties (op het veld staat Fiks in de tweede klasse ook aan kop), maar ik heb ook het geluk dat Fiks op het moment een goede ploeg heeft met een paar hele goede korfballers. Als je een middelmatige ploeg tot je beschik king hebt dan kun je als trainer ook niet veel beginnen". Hoop... haar glans verliest; dat UDWS onder leiding van John Verschoor naar de derde klasse promoveert; dat alle spor ters en verenigingen die niet genoemd zijn niet teleurgesteld zijn; dat al die sporters en verenigingen hun eigen sportieve wensen in vervulling zien gaan. Hoop De vooruitzichten voor Rijnsburgse Boys-speler Huug Aandewiel waren somber. Een zware enkelblessure be dreigde zijn voetbalcarrière. Het nieu we jaar biedt hem echter weer enige hoop. Na vier maanden vanaf de zijlijn het voetbal te hebben bekeken, mag hij weer voorzichtig gaan trainen. Een po sitief bericht, niet alleen voor Aande wiel maar ook voor de voetballiefheb bers uit de Leidse regio. Want een creatieve voetballer als Huug Aande wiel zorgt altijd voor iets extra's. Daar om wensenwij van Hutspo(r)t Huug een voorspoedig herstel toe. Kriebels De winterstop duurt voor de meeste voetballiefhebbers te lang. Langzamer hand begint het weer te kriebelen. Het voetbal in de zaal en de vriendschappe lijke wedstrijden zijn slechts surrogaat in vergelijking met het competitie-voet bal. Daarom deze week alvast een op warmertje in de vorm van een volle tri bune op Nieuw Zuid. Over twee weken is het weer zover. Daan Vreeken: Fiks heeft een ideale mix van jeugd, routine en kwaliteit". FOTO: HENK SNATERSE De algemene verwachting was dat de Oegstgeestenaren een moeilijk seizoen zouden krijgen. Vreeken was zich daar van bewust maar tilde niet zo zwaar aan de sombere voorspellingen. „Wij spelen zelf op het veld in de tweede klasse en dan kom je in de zaal tegen clubs als Oranje Wit, Pernix en VEO, die alle maal wel eens in de overgangsklasse hebben gespeeld. Je bent dan op papier al snel de mindere, maar ik had er zelf altijd wel vertrouwen in. Ik denk dat Fiks met Hendrik Hooymeier en Ma thijs de Visser, die beiden dit seizoen hun debuut maakten, behoorlijk aan macht heeft gewonnen. Verder speelt Theo Vreeken (de jongste broer van Daan Vreeken) dit seizoen de sterren van de hemel. Zeker gezien zijn presta ties van vorig jaar. Hij scoort elke wed strijd flink wat doelpunten ook al wordt er door de verdedigers van de andere teams goed op hem gelet. Maar niet al leen deze spelers draaien goed het hele team speelt met zelfvertrouwen. Ieder een werkt hard voor elkaar en is bereid eikaars fouten goed te maken. Fiks heeft op dit moment een ideale mix van jeugd, routine en kwaliteit. En dat staat borg voor het behalen van goede presta ties". Naast de eigen kwaliteiten beschouwt Daan Vreeken de 17-18 overwinning op Pernix op de eerste speeldag als beslis sende factor voor de huidige toppositie. „Dat was een sensationele uitslag, ook voor mij, al ken ik Pernix natuurlijk ere goed. Door die overwinning is het zelf vertrouwen enorm gegroeid. Je kunt je afvragen of wij zonder die overwinning net zo gepresteerd zouden hebben als nu het geval is. Het zal echter zeer moeilijk worden om die prestatie te herhalen. Pernix is uit een diep dal teruggekomen. Het winnen van de Leidse Korfbalbeker is daar een uitstekend voorbeeld van. Ik denk dat het een hele open wedstrijd gaat worden. De heren van Pernix zijn iets beter dan die van Fiks maar daar staat tegenover dat onze dames sterker zijn. De vorm van de dag en schot zul len beslissend gaan worden. In elk geval hebben wij het voordeel dat we thuis spelen. We zijn er in ieder geval op ge brand om zeker in de Apollohal ongesla gen te blijven". ZATERDAG 12 JANUARI 1991 PAGINA 41 DAAN VREEKEN EN HET SUCCES VAN FIKS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 41