„Extra stapje op weg naar betaalde baan" im A iii 1 Flink doorzetten op scholingsproject voor werkzoekenden lAkSj LENA DE GRAAFSCHOOL VOOR HERINTREEDSTERS: £eidóc@ou/ttMit 9 ZATERDAG 12 JANUARI 1991 PAGINA 3 UNIEKE KANS OM MBO-DIPLOMA TE HALEN DEN HAAG - Een kindercrèche om de hoek, schoolvakanties vrij, een goede bereikbaarheid met het openbaar vervoer. Dat zijn een aantal van de specifieke mogelijk heden die de Lena de Graafschool naast haar op de arbeidsmarkt ge richte opleidingen biedt. Deze vrouwenvakschool verzorgt oplei dingen voor vrouwen die na een tijd niet gewerkt te hebben op nieuw een betaalde baan willen. Maar vaak is hun diploma verou derd of sluit niet meer goed aan bij de huidige arbeidsmarkt. Het gebouw van de Lena de Graafschool aan de Koningin Emma-kade in Den Haag is aan de buitenkant grauw en groot. Als de deur opengaat ruik je met een de geur die standaard pleegt te zijn in oude schoolgebouwen. Lange hoge gangen en weerklinkende voetstappen. ..Weet je dat we nog geaarzeld hebben toen we dit gebouw toegewezen kregen van de gemeente?", zegt Alice Mitten- dorp. directeur van de school. „We wa ren bang dat het schoolse uiterlijk de vrouwen zou afschrikken. Maar dat valt allemaal mee, we hebben zelfs leerlingen gehad die hier nog op de lagere school hebben gezeten". In tegenstelling tot de buitenkant is het interieur van de school vrolijk geel en wit. De lokalen zijn prachtig ingericht met lichtgrijze bu reau's en moderne computers. De Lena de Graafschool werd op initia tief van de Vrouwenbond FNV opge richt in 1986. In totaal zijn er negen vrouwenvakscholen in Nederland, waar van er zes samenwerken in de Stichting Vakopleiding Vrouwenbond FNV. De opleidingen die de vrouwenvakscholen bieden variëren van systeembeheren, ho reca-, medisch receptioniste- tot grafi sche opleidingen. De voornaamste be staansreden is herintreedsters, vrouwen die door bijvoorbeeld het opvoeden van kinderen een tijd niet gewerkt hebben, de kans op een betaalde baan te geven. „Het doel is dat meer vrouwen econo mische zelfstandigheid krijgen. Onze school is dan een stapje extra", aldus Alice Mittendorp. „Als toelatingseis wordt nooit meer dan mbo gevraagd, maar dc meeste cursussen^ijn toeganke lijk met lbo. mavo of mulo. De mini mumleeftijd van 25 jaar is ook een voor waarde. Er is geen maximumleeftijd, maar de meeste vrouwen zijn tussen de dertig en veertig jaar oud. De kosten van de cursussen zijn laag gehouden. De les sen zijn gratis, alleen voor de boeken moet worden betaald. Maar dat bedrag is nooit hoger dan honderd gulden. Geld mag nooit een belemmering zijn. Voor vrouwen met kinderen is de kindercrè che hier om de hoek. Tegen een vergoe ding van twee gulden vijftig is het kind een dag onder de pannen en krijgt het een luier en een boterham. Daarnaast hebben de vrouwen gedurende de schoolvakanties van de kinderen vrij". Sollicitatietraining Het lesprogramma en de cursusduur va riëren. De ene opleiding duurt twee jaar, de andere tien maanden. Minimaal twee cn een halve dag en maximaal vier da gen per weck is er les op school. De op Werken met de computer staat ook op het lesprogramma van de Lena de Graafschool leiding is wel een deeltijdopleiding. Het huiswerk kost tien tot vijftien uur per week. Naast de vakken voor de oplei ding krijgt iedere leerling de lesgroep "training en begeleiding'. Daarin wordt bijvoorbeeld uitgelegd hoe de vrouwen kunnen leren te leren. Vaak hebben ze dat een hele tijd of helemaal niet ge daan. Daarnaast is sollicitatietraining heel belangrijk. Hoe schrijf je een sollici tatiebrief, of hoe voer je een sollicitatie gesprek. In bijna elke opleiding gaat de vrouw op stage of werkbezoek. Vervolg opleidingen worden niet gegeven. Bin nen 'training en begeleiding' wordt wel een beeld geschetst van de vervolgoplei dingen die aansluiten op de Lena de Graafschool". Dat de opleiding een succes is blijkt uit de cijfers. Jaarlijks melden zich driehon derd vrouwen aan voor een cursus, ter wijl er honderdtachtig plaatsen zijn. Tachtig procent van de vrouwen, die re latief oud zijn voor de arbeidsmarkt, vindt binnen een jaar na de opleiding een betaalde baan. „Dat zoveel vrouwen een baan vinden komt omdat we de cursussen afstemmen op de regionale arbeidsmarkt. Niet elke' opleiding is dus overal te volgen. In Den Haag is er wel een horeca-opleiding (waar overigens nog plaatsen vrij zijn), in Assen weer niet. Het komt ook voor dat we een cursus al na een jaar aanpas sen, veranderen of opdoeken", aldus Mittendorp. Prioriteiten „De prioriteiten van de Lena de Graaf school liggen op het ogenblik bij het toe gankelijk maken van technische oplei dingen en opleidingen voor allochtone vrouwen. Dit jaar zijn we gestart met een opleiding tot medisch receptioniste voor Turkse en Marokkaanse vrouwen. Vijf en dertig procent van de vrouwen die hier op school een opleiding volgt is van buitenlandse komaf. Door de oplei ding medisch receptioniste ligt dit aantal nu iets hoger. Voor deze cursus geldt een minimumleeftijd van achttien jaar. Om dat allochtone vrouwen eerder kinderen krijgen zijn het dus ook jongere herin treedsters". „De vrouwen die een opleiding bij ons willen volgen moeten wel zeer gemoti veerd zijn. Allereerst moeten ze ver plicht deelnemen aan de voorlichting^ dagen. Op die dagen wordt getoond wat de Lena de Graafschool is, wat de oplei dingen zelf inhouden en wat de moge FOTO: STEPHEN EVENHUIS lijkheden op de arbeidsmarkt met die opleidingen zijn. Hierna kunnen de vrouwen zich aanmelden. In de aanmel dingsformulieren wordf onder meer naar opleiding, werkervaring maar vooral naar de motivatie gevraagd. Daarna volgt een uitnodiging voor een kennis makingsgesprek met twee docenten van de betrokken opleiding. In dat gesprek moet duidelijk worden wat de vrouwen verwachten nè de opleiding, met het di ploma op zak. Ze moeten echt een reëel beeld hebben van de arbeidsmarkt. Het is voor ons belangrijker dat vrouwen aan het werk komen dan dat ze alleen maar een opleiding volgen". PASCAL MESSER Belangstellenden kunnen kontakt opne men met de Lena de Graafschool, Konin gin Emmakade 119 te Den Haag, tele foonnummer 070-363 59 63. DEN HAAG - Een aantal werk zoekenden in de regio Den Haag werd vorig jaar in de gelegenheid gesteld om in twee en een half jaar tijd een middelbaar beroepsonder- wijsdiploma te halen. Een laatste kans om de tegenwoordig onmisba re papieren binnen te halen. Terug naar de schoolbanken dus. Maar wel kosteloos èn met de garantie van het arbeidsbureau op een pas sende baan. Absolute voorwaarde was wel dat de cursisten met een flinke dosis motivatie aan de oplei ding begonnen, want ze krijgen dit alles zeker niet cadeau. Voor het halen van het examen moet be hoorlijk 'geblokt' worden. Adjunct-directeur Hiddink van de MTS Leyweg werd zo'n twee jaar geleden door het arbeidsbureau en het ministerie van onderwijs benaderd. Hem werd gevraagd eens na te gaan of hij in staat was in de Residentie een scholingsproject voor langdurig werklozen, of zoals Hiddink liever zegt werkzoekenden, op te zetten. Dit in het kader van het landelijke Pro gramma Additionele Scholing (PAS-pro- ject). Hij had de 'keuze uit een lespro gramma in samenwerking met het bedrijfsleven, het Centrum Vakopleiding Volwassenen (CVV) of een op de prak tijk gericht technisch-onderwijsprogram- ma. „We hebben toen contact gezocht met het arbeidsbureau, het CVV. en het MLO-Den Haag (middelbaar laboratori umonderwijs). Na veel overleg kwamen we uiteindelijk op deze vorm uit", ver telt Hiddink. Gekozen werd voor twee opleidingen. De MTS ging een opleiding elektronika verzorgen en de MLÓ kwam met de nieuwe opleiding milieukunde. Voor het project werd een leerplan opge steld dat ter goedkeuring aan zowel het arbeidsbureau als het ministerie werd voorgelegd. „In het voorjaar van 1990 kregen wc uiteindelijk van het ministerie groen licht", zegt Hiddink. De kandidaten voor het project werden door de arbeidsbureaus uit het eigen be stand geselecteerd. Deze kandidaten móesten wel minimaal een diploma mavo op D-niveau hebben. Maar het strengst werd geselecteerd op motivatie. Optimistisch „De opleiding is fulltime. Dat betekent dat dc cursisten zo'n 36 dag-uren per week op school zitten. En dat vraagt een flinke dosis doorzettingsvermogen", licht de MTS-adjunct toe. Uiteindelijk bleven er 39 kandidaten over. Voor de elektronika-opleiding 20 en de resteren de 19 begonnen vol goede moed aan de opleiding milieukunde. De eerste anderhalf jaar van de richting elektronika is verdeeld in twee delen. „De cursisten krijgen drie dagen per week theorie en twee dagen praktijk", legt Hiddink uit. „In deze dagopleiding kunnen dc cursisten de eerste drie certi ficaten behalen die nodig zijn voor het diploma". Daarna gaan, als alles goed verloopt, de cursisten al werken. „Het arbeidsbureau heeft ons de garantie ge geven dat er na die anderhalf jaar een baan voor hen is. We zijn daar erg opti mistisch over", aldus Hiddink. De rest van de benodigde certificaten, voor het diploma zijn er in totaal zes nodig, heb ben de cursisten na nog één jaar avond opleiding binnen. Een behoorlijke opga ve want voor de reguliere deeltijdoplei ding staat vier vijf jaar. Ijzeren discipline „Het is best wel zwaar", vertelt Jan Zeg waard. Hij is 28 jaar en één van de elek- tronika-cursisten. „Er werd gesteld dat we geen huiswerk kregen naast de taken die we op school moesten verrichten. Dat is belachelijk natuurlijk. In de prak tijk komt het erop neer dat je zowel in de avonduren als in de weekends hard bezig bent. Je hebt voor deze opleiding een ijzeren discipline nodig". Gewillig Toch is Zegwaard, die vorig jaar zonder werk kwam te zitten nadat hij acht jaar zonder papieren bij een installatiebedrijf had gewerkt, blij met deze kans. „Voor mij is het leuk om op deze manier het diploma te halen. Ik had de ervaring en wilde graag de papieren", aldus Zeg waard. De andere opleiding in het kader van het PAS-project is een hele nieuwe in de wereld van het mbo. Al voor er sprake was van het project was drs. F.M. van Wezel, directeur van de MLO-Laborato- riumtechniek in Den Haag. die net als de MTS Leyweg een onderdeel is van de scholencombinatie Haagland, met een paar collega's bezig met een nieuwe af studeervariant van de MLO-chemie: mi lieukunde. „Bedrijven worden wat mi lieuvervuiling betreft steeds meer met de neus op de feiten gedrukt. De behoefte aan deskundigen op dit gebied neemt toe", legt Van Wezel uit. Toen hij door Hiddink werd gevraagd om een bijdrage te leveren aan het PAS-project vond hij het een goed idee om deze nieuwe rich ting bij het project onder te brengen. De opleiding tot milieukundige is op de zelfde manier gestructureerd als de elek tronika-opleiding. De eerste anderhalf jaar dagschool, met een theoretisch en een praktisch gedeelte, gevolgd door een jaar avondschool. En net als Hiddink twijfelt Van Wezel er niet aan dat zijn cursisten een baan zullen vinden. „Wij zijn nu bezig met het vergaren van sta geplaatsen. Dat lukt aardig. We vinden bij de bedrijven een gewillig oor", aldus dc MLO-directeur. Hij trekt daarbij de vergelijking met de MLO-chemie. „Leer lingen van de MLO-chemie hebben meestal al voor ze hun diploma daad werkelijk op zak hebben een baan". Dat het opleidingsproject zwaar is blijkt wel uit het feit dat er al acht mensen zijn uitgevallen. „Je moet goed beseffen dat het voor deze mensen, die al een be hoorlijke tijd van school af zijn, moeilijk is om weer in het scholingsritme te ko men", legt Hiddink uit. Toch is het hem nogal tegengevallen. „Het uitvalpercen tage is enigzins zorgelijk te noemen", vindt Hiddink. Verwijt Het ontbreken van scholingsritme is echter niet' de hoofdoorzaak voor het vroegtijdig verlaten van de opleiding meent onderwijscoördinator van het PAS-project R.C. van Rossum. „Uit ge sprekken met de uitvallers blijkt dat pro blemen in de persoonlijke sfeer meestal de reden is. Juist omdat de opleiding zo veel tijd vergt kan dat problemen ople veren aan het thuisfront. De cursisten zijn aan het eind van de dag vaak zo moe dat huisgenoten klagen dat ze niks meer aan hun hebben. Of ze hebben geen tijd meer voor huishoudelijke ta ken en dat vergt van de partner veel be grip". aldus Van Rossum. Toch hoopt Hiddink dat hij aan het eind van het project tussen de 25 en 30 mensen een diploma kan geven. De deelnemers hoeven niets voor hun opleiding te betalen. Hoewel daar in het begin onduidelijkheid over was behou den de cursisten gewoon hun uitkering en worden de kosten door de overheid en het arbeidsbureau opgebracht. Het ministerie van onderwijs heeft voor dit soort projecten een bedrag van 10 mil joen op de onderwijsbegroting gezet. Eenmalig wel te verstaan. Het PAS-pro ject krijgt dus waarschijnlijk geen ver volg. „En dat is jammer", vindt Hid dink. „Want zowef wij als de arbeidsbu reaus willen door met het project". DAVE ABSPOEL tal leerlingen van de richting milieukunde is hier onder begeleiding van een docent bezig met een practicum. FOTO.STEPHEN EVENHUIS.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27