Overgang naar directie cultuur jaar uitgesteld STAD OMGEVING/RTV WEEK EINDE Persoonlijk cadeau CcidócSouwrvt ZATERDAG 12 JANUARI 1991 PAGINA 13 rtere kennismakingstijd ir studentenverenigingen DEN De Leidse studentenverenigin- inoeten niet langer vasthouden aan een ïismakingslijd van drie weken voor we leden. De Raad voor Studentenbe- (RSb) vindt dat achterhaald en niet verantwoord. De faculteiten mogen jweek echter ook niet meer gebruiken informatiedagen en studievoorlichting, kan beter in de introductieweek plaats en, misschien trekt dat ook meer deel- ers. Tijdens de eerste echte onderwijs- t moet gewoon onderwijs worden gege- Zo luidt het advies. De grote studenten- nigingen, Minerva, Quintus en Augusti- zijn bereid hier aan mee te werken. In- ing binnen één jaar is echter niet moge- Opnamen Tussen kunst en kitsch in Leiden LEIDEN In het Rijksmuseum voor Oudhe den aan het Rapenburg vinden op maandag 25 februari de opnamen plaats voor het Avro-pro- gramma Tussen kunst en kitsch. De door Cees van Drongelen gepresenteerde tv-productie wordt een week later, maandag 4 maart, om 19.20 uur op Nederland 2 uitgezonden. Tijdens twee sessies kunnen mensen voorwer pen aan experts aanbieden om te laten taxe ren. Zo zijn er specialisten aanwezig op het ge bied van schilderijen en prenten, aardewerk en poreelein, brons en zilver, glas, uurwerken, archeologie, antieke munten, jugendstil en art deco. De sessies duren van 11.00 tot 13.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Toegangskaarten kosten 3,50 gulden en zijn te bestellen bij het museum of bij de Avro, tel: 035-717232. Ruud Van Hemert legt acteren uit LEIDEN Regisseur Ruud van He mert geeft tijdens het weekeinde van 2 en 3 februari een kennismakingcursus acteren in de Droomfabriek. Van He mert, bekend van de films Schatjes, Mama is boos en Honneponnetje, pro beert aan de hand van fragmenten en eenvoudige speloefeningen duidelijk te maken wat er komt kijken bij het acte ren in films. Van Van Hemert is bekend dat hij een aanhanger is van de Ameri kaanse school van acteren. Hij zal trach ten duidelijk te maken waarom. De cur sus loopt op zaterdag en op zondag van 10.00 tot 18.00 uur in de Droomfabriek aan de Oude Singel 56 in Leiden. Voor inlichtingen: 020-853117. Politieke partijen kunnen weer plakken L-EIDEN De propagandamiddelen voor Leidse politieke partijen in ver kiezingstijd zijn onvoldoende. Dat staat in een ambtelijke notitie. Voor stel is om het aantal houten borden voor verkiezingsposters van 9 naar 30 uit te breiden. De 110 aluminium achterhaalde aanplak borden worden afgestoten. Politieke partij en mogen de houten ?borden van twaalf vierkante meter, gratis gebruiken. Daar naast worden aluminium borden gebruikt, die groepsgewijs op vijftien locaties in de stad staan. De huur van deze borden is zo laag, dat ze de gemeente alleen maar geld kosten. Per jaar zo'n 17.000 gulden. Ook voor commerciële doeleinden worden de borden nauwelijks meer verhuurd. Nieuwe vormen van reclame zijn interessanter dan de lichtmetalen borden uit de 60'-jaren. Van commerciële kostendekkende ver huur is sinds 1980 geen sprake meer. Op papier bestaan nog andere propagandamid delen voor de politieke partijen: plekken op twee blinde muren, spandoeken, op tochten en het rijden met (geluids-)wagens. Verspreid over de stad staan nog 18 vrije aanplakborden. Maar eigenlijk moeten deze borden het wildplakken terugdrin gen. De houten borden zouden beter over de stad moeten worden verspreid. De negen borden worden al jaren op dezelfde plek ken geplaatst. In nieuwe buitenwijken staan ze niet. In de nota wordt een „logisch netwerk" voorgesteld. VOOR STADSGEHOORZAAL: ,EIDEN De over- ang van de Stadsge- oorzaal naar de ge- S.eentelijke directie unst en cultuur is nog ïn jaar uitgesteld. Dit mdat de plannenma- erij voor het nieuwe lturele trefpunt aan e Breestraat zeker nog en jaar in beslag eemt. Groenoor^lhal- ndirecteur A. de Jong oudt de zaal voorlopig zijn pakket. -orbereidingen kosten leer tijd dan gedacht, be- A. van der Ree van directie. „We hebben inochtend nog overlegd, ;aar het lijkt ons beter om zaak uit te stellen. Zodat tijd en ruimte hebben m de zaken goed te rege- Z ;n". Wel wordt een pro- li ctgroep gevormd waarin Jong en de directie zit ting hebben. Gezamenlijk worden zaken als achter stallig onderhoud geregeld. De Stadsgehoorzaal moet volgens het stappenplan uit groeien tot een bloeidend muziek- en congrescen trum. Maar voordat er op drachten worden uitgedeeld aan architecten, moet eerst een funderingsonderzoek worden gehouden. Van der Ree verwacht daar de ko mende week een besluit over. De kosten van het on derzoek bedragen zo'n 15.000 gulden. De toekom stige cultuurtempel wordt dan bekeken op scheuren en ook wordt gemeten of er nog beweging in het ge bouw zit. „Toen in de Bree straat de tramrails werden weggehaald, had dat nogal wat invloed op het gebouw. Staat het nu stevig op po ten, of gebeurt er nog van alles mee? We hebben on derschat hoe belangrijk dat is voor investeringen voor een lange periode", legt hij uit. Daarnaast wordt een onder zoek gehouden naar de „ex ploitatie nieuwe stijl. We zijn cijfers aan het verzame len. Bijvoorbeeld hoe groot is de behoefte aan congres ruimte in Leiden. Daarvoor hebben we onder meer overleg met het Leids Con gresbureau. We willen straks een heldere exploita tievorm neerleggen". Als bekend is hoe de inrich ting van de Stadsgehoorzaal eruit gaat zien en wat de kosten daarvan mogen zijn, wordt pas de opdracht voor een voorlopig schetsont werp verstrekt. De Amster damse architect Pieter Zaanen is voorlopig om ad vies gevraagd. „We schatten dat we het hele jaar nodig hebben, er moet nog heel veel gebeuren. En we gaan heel degelijk te werk. Dat verlangt de Leidse politiek ook van ons", aldus Van der Ree. Golflegers lopen in T-shirts uit Leiden De Leidse zeefdrukkerij Emco aan de Flevodwarsweg maakt 40.000 T-shirts voor verschil lende legeronderdelen van de internationale strijdmacht in de Golf. Via een bedrijf dat goede contacten onderhoudt met de Amerikaanse strijdmacht in Duitsland haalde directeur M. Veel van Emco de order bin nen. Eerder maakte Emco al T- shirts voor de Engelsen die met de opdruk van een „De sert Rat" nu door de Saoedi- sche woestijn rondlopen. Ook onderdelen van het Canadese leger lieten bij Emco shirts ma ken en wel met een kaartje van het golfgebied geflankeerd door de vlag van Canada. Met het Nederlandse leger heeft Veen eveneens zakelijke con tacten, maar een opdracht voor het maken van T-shirts die te maken hebben met het Golf-conflict heeft hij van de Nederlandse strijdkrachten niet gehad. Op de nieuwe katoentjes voor de Amerikaanse soldaten staat het woord „Desert Shield" in gotische letters waaronder een afbeelding van Dart Veder uit de film Star Wars. Veen denkt dat als hij het groene licht krijgt om de shirts te maken hij slechts tien dagen levertijd heeft, maar dat is volgens hem haalbaar. Waarschijnlijk via Rotterdam vinden de shirts, die bij elkaar precies de in houd van een container vor men, hun weg naar het Golfge bied. FOTO: WIM VAN NOORT (dragen: Frank Buur- n, Kees van Herpen, Ge- "e Klerk, Rudolf 5ijn en Paul de Vlieger Iraut st in de Lissese CNB-hal- dinsdag. De bolbloemen- toonstelling Midwinterflo- verd geopend en wie kon beter doen dan de direc- van de Bond van Bloem- B enhandelaren Sjaak Ver- ilen? Alles was in kannen - kruiken. Sjaak die een toe- lakje zou houden en ver- a (ens bij wijze van ope- "jshandeling een nieuwe ten doop moest houden. schrik moet de organisatie de tentoonstelling echter het hart zijn geslagen bij" aanhoren van Vermeu- woorden. „Het moest 3ar eens uit zijn met die zo- aamde nieuwe leliesoorten de markt overspoelen en "^pesten. De markt krijgt er Swijze van spreken iedere minuten een om de oren. men weet er geen andere mee dan ze maar te dum- bij de Italianen, die er ^volgens niet, te weinig of lat voor betalen", aldus de ■Ase woorden van Sjaak, die S a boos leek. I twijfeld zullen de organi- en naar hun hoofd heb- gegrepen. Hoe moet dat ks met .die doopplechtig- En dan de mensen van irma Vletter en Den Haan Rijnsburg. Hadden jaren j k gestoken in een nieuwe en zaten in hun zondagse te genieten van wat zo'n Je dinsdagmiddag moest n worden en daar werd ntjes nog voor de doop bloem al weer terug de I nd in geprezen. Vermeulen de lijn van betoog had doorgetrok- dan had hij de bloem na- -rlijk nimmer gedoopt. Hij j de lelie achteloos van ta- moeten slaan met de rug zijn hand. Of hij had hem J rmidden moeten breken de ogen van de talrijke I lekers. Of hem woedend l ui de grond moeten smij- Of tot snot moeten ver- •pen onder zijn schoenen, of... r niets aan de hand. Hij >te de bloem „Heraut", de figuren die vroeger met veel trompetgeschal aan kondigden dat er iets ging ge beuren En vervolgens zelf niets deden. Gesol De samenvoeging van de di verse dorpen in de Rijnstreek is voor sommige ambtenaren een zeer vervelende aangele genheid. Door de samensmel ting van, zoals dat zo mooi heet, de ambtelijke apparaten zal hier en daar wel eens zijn geslikt. Niet iedereen zal te vreden zijn met zijn of haar nieuwe functie. Maar het zwaarst hebben vier gemeen tesecretarissen het toch te verduren. Dat zijn Jacob Hos pes (Nieuwveen), Jan Bons (Zevenhoven), Wout Bello (Leimuiden en Rijnsaterwou- de) en Ton Meester (Wou- brugge). Hospes en Bons wil len allebei gemeentesecretaris van de nieuwe gemeente Nieuwveen (Nieuwveen en Zevenhoven) worden en Bello en Meester zijn in de markt voor Jacobswoude (Leimui den, Rijnsaterwoude en Wou- brugge). In Jacobswoude kwamen de raadsleden er niet uit en moet nu een psycholo gische test uitsluitsel geven. De „winnaar" krijgt de baan; nummer twee wordt gedegra deerd tot loco-secretaris. In Nieuwveen wordt in besloten vergadering door de politici beslist. De afvaller krijgt niet eens een baantje, die wordt op wachtgeld gezet. En zo zit er toch een schoonheidsfoutje in de gemeentelijke herindeling. Al tijden was immers bekend dat de dorpen zouden samen gaan en dan is het een slechte zaak dat er nu op zo'n genan te wijze wordt gesold met dit viertal. Het is duidelijk dat er niet aan ze is gedacht. Met de burgemeesters kon blijkaar wel zorgvuldig worden omge sprongen. Die werden niet onderworpen aan psychologi sche tests of op wachtgeld ge zét. Nee, die wisten ruim van tevoren dat ze weer burge meester zouden worden: van een grotere gemeente. Alle burgemeesters zijn beter ge worden van de herindeling, dat kunnen straks twee ge- meentescretarissen niet zeg gen. Make it Als gemeenten reclame voor zichzelf moeten maken, on dergaan anders zo nuchtere ambtenaren en bestuurders een complete gedaanteverwis seling. Geen middel wordt ge schuwd om ondernemers over de streep te trekken om zich maar te komen vestigen. Lei den is wat dat betreft geen haar anders. De gemeente presenteerde op haar nieuw jaarsreceptie voor de tweede keer haar eigen promotie WfflÈBm Slepen! Gezien aan de Haagweg in Leiden. Onduidelijk is of in dit geval een collega-sleepwagen. uitrukt om de doorqang op de stoep weer vrij te maken. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN blaadje. Het veelkleurige drukwerkje heeft de toepasse lijke naam „Leiden" en als ondertitel Magazine voor eco nomie, cultuur en toerisme. Leidenaars zullen er hun stad slechts sporadisch in herken nen. En er niet altijd even blij mee zijn. Het dagboek van wethouder Joop Walenkamp geeft het geheel gelukkig een menselijk tintje. Joop wordt iedere ochtend wakker ge maakt door zijn dochters. Toch een leuk weetje voor al die ondernemers van heinde en verre. Nog veel leuker zijn de stuk jes in de buitenlandse talen. Italiaanse, Engelse en Duitse gegadigden. Voor elk van hen heeft de gemeente een woord je in eigen taal over. De Duit sers wordt gewezen op de lan ge relatie tussen Leiden en hun vaderland. De Oostenrij ker Freud ging zelfs op va kantie in Noordwijk en ont moette Gustav Mahler in Lei den. Maar het historisch besef zit in Leiden diep. De be vriende ondernemende Duit sers wordt erop gewezen dat de Tweede Wereldoorlog een dieptepunt was in de Duits- Leidse betrekkingen. Tegen woordig is dat heel anders. Duitsers zijn weer welkom in „Leiden-am-Meer", waar Duits nogal eens de tweede handelstaal is, volgens de ge meente. In alle talen spelen uitgaansleven en geschiedenis een rol. Maar in het Engels maakt de gemeente zich er toch met een Jantje van Lei den van af. Daar heten de bruine cafés „brown cafés". Je zou haast zeggen: „make it a little". Voorbeeld Overheidsdienaren dienen het goede voorbeeld te geven. Het kwam dan ook wat eigen aardig over toen onlangs bleek dat de Noordwijkse top ambtenaar J. Korver illegaal een schuurtje had gebouwd bij zijn huis aan de Binnenkant in Noordwijk. Korver is hoofd van de afdeling bouw- en wo ningtoezicht van de gemeente en moet nota bene het ont staan van illegale bouwsels te gengaan. Fractievoorzitter Koos Smit van de VVD had er in ieder geval geen goed woord voor over, onlangs in de commissie. Smit vergeleek Korver met een dronken poli tieman die het rijden onder invloed controleert. „Ambte naren denken zich van alles te kunnen veroorloven", en „ongeloofwaardig", aldus Smit in zijn smalende com mentaar. "Wethouder Vic Sal man bleek Smit echter al voor te zijn geweest. Hij had Kor ver berispend toegesproken en de ambtenaar zal zijn bij gebouwtje dan ook spoedig moeten slechten, of ervoor moeten zorgen dat het een le gale aangelegenheid wordt. Ruud Dessing, de CDA-voor- man opende vervolgens de aanval op Smit. Hij was het wel met zijn liberale collega eens, maar vond het geen stijl om Korver publiekelijk aan te vallen. Niemand die er overigens aan dacht wat uitgerekend het hoofd van bouw- en woning toezicht ertoe bewogen heeft om zelf illegaal te gaan doen in zijn tuin. Het kan pure ar rogantie zijn geweest. Maar het is ook mogelijk dat Kor ver voor één keer in zijn le ven onstuimig uit de band wilde springen en toen is hij provocerend aan het timme ren geslagen, in de weten schap dat zijn buurman direct zou gaan klikken bij het ge meentebestuur. Kloof Er gaapt een grote kloof tus sen* politiek en burgers. Inwo ners van Sassenheim hebben maar weinig belangstelling voor de plaatselijke politiek. Daar moet wat aan gebeuren. Deze hartekreet werd tijdens de nieuwjaarsreceptie ge slaakt door burgemeester Hu- bert de Jonge. Maar kennelijk heeft De Jong niet hard ge noeg geschreeuwd want de Sassenheimse politiek heeft weer wat aanhang verloren. Wat is er gebeurd? In een commissievergadering werd deze week gesproken over de aanleg van drempels in vier straten. Nadat de commissie leden uitgebreid over dit. on derwerp hadden gesproken en het agendapunt afrondden kwam een vijftiental perso nen de vergaderzaal binnen. Het bleken bewoners te zijn van de straten waarin de drempels moeten komen. Zij wilden ook hun woordje doen en meldden zich keurig om vijf voor acht in het gemeen tehuis. Ze waren er rond die tijd omdat in de gemeentelijke advertentie in het plaatselijk weekblad stond dat de verga dering om acht uur zou begin nen. De bijeenkomst was ech ter al om half acht van start gegaan. „Eh, ja, u mag nog wel wat zeggen", zei een be dremmelde wethouder Nia Wagemakers-van Oursouw tegen de bewoners. Die waren echter te verbouwereerd om dat te doen en keerden onver- richterzake huiswaarts. De kloof tussen politiek en bur gers begint in Sassenheim zo langzamerhand gapende vor men aan te nemen. Vergaderwoede Een bestuurlijk besluit gaat meestal via vele schijven maar het SDB, een organisatie van tien gemeenten in de Duin- en Bollenstreek, spant hierin een fraaie kroon. Dat bleek deze week in de Noord- wijkerhoutse commissieverga dering welzijn toen een kwes tie over twee formatieplaatsen aan de orde kwam. De com missie had niets meer te advi seren want daarvoor was het inmiddels al te laat, „De pap is gestort", zeggen ze dan in Noordwijkerhout. Het voor stel was te laat in de commis sie gekomen omdat het in het SDB de volgende schijven had moeten passeren: aller eerst gaat het ambtelijk advies naar het dagelijks bestuur van het SDB. Vandaar wordt het doorgesluisd naar het portefe- uillehoudersoverleg van het SDB, en daar gaat het terug naar het dagelijks bestuur. Dan komt het in de plaatselij ke colleges van burgemeester en wethouders die het door sturen naar de gemeentelijke commissies (zoals die van wel zijn in Noordwijkerhout, waar het dus in dit geval laat kwam) waarna het ter sprake komt in de gemeenteraad. En dan moet het algemeen be stuur van het SDB er nog een uitspraak over doen. Dat ont lokte Jan Bierhoff van D66 deze week in de Noordwijker- houtse commissie de opmer king: „De wereld gaat aan vergaderwoede ten onder". De VVD vond dan ook dat het functioneren van het SDB maar eens aan de kaak moet worden gesteld. Misschien kan de Noordwijkerhoutse commissie welzijn een voor stel in die richting doen. Zo'n voorstel moet dan wel eerst de hele bovengeschetste weg afleggen, alvorens de commis sie over haar eigen voorstel een advies kan gaan uitbren gen. OVERVALLER: „Alles leek net een droom" LEIDEN/DEN HAAG Een 26-jarige Rotterdam mer, die gisteren voor de rechtbank in Den Haag terechtstond wegens een gewapende overval die hij vorig jaar op 3 april pleeg de op een Leids slacht huis, kon zich het voorval maar met moeite voor de geest halen. „Alles leek net een droom", hield hij rechtbankpresident mr. Van Rossum voor. Oorzaak hiervan was dat de verdachte, die een volledige bekentenis heeft afgelegd, voor de overval de nodige hasj had gebruikt. Nadat hij een pistool bij zich had gestoken, vertrok hij met twee vrienden naar Leiden om het slachthuis te overvallen. Daar aangekomen richtte hij zijn vuurwapen op een mede werker en riep: „Geld, anders schiet ik". De overvallers kre gen daarop in een plastic tas een geldbedrag mee: 18.000 gulden volgens de verdachte, 40.000 gulden volgens de aan gifte van het slachthuis. „Ik heb in elk geval niet meer dan vijfduizend gulden gehad", verklaarde de verdachte. Dat bedrag ging op aan gokken en drinken. Officier van justitie, F. Slits, noemde het „meer geluk dan wijsheid" dat het pistool niet is gebruikt. „Dat is alleen maar te danken aan het feit dat er geld werd afgegeven. De on veiligheid in de samenleving neemt toe. Bij een gewapende overval hoort een forse straf en ik eis daarom het volle pond: vier jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf". Hij nam bij deze hoge eis mede in overweging dat de overval nauwkeurig was voorbereid. De verdachte had een dag in het slachthuis gewerkt om de situatie te verkennen. Ook het feit dat de Rotterdam niet in geldnood zat, liet hij zwaar wegen. Diens advocaat Weski noemde de eis echter „schok kend hoog". „Mijn cliënt heeft spijt en voert elke dag ge sprekken met een maatschap pelijk werker om de gebeurte nissen te verwerken". De twee andere overvallers moeten nog terechtstaan. De rechtbank doet uitspraak op vrijdag 25 ja nuari. Leidse artsen onderzoeken moedervlekken op Curacao LEIDEN Drie mede werkers van het Acade misch Ziekenhuis Leiden vertrekken deze maand naar Curasao om daar de bevolking te onderzoeken op moedervlekken. De drie, arts-assistent in op leiding M. Crijns, staflid dr. W. Bergman en prof.dr. B. Vermeer, wil len bekijken of onregel matige moedervlekken door het overvloedige zonlicht op het eiland daar vaker voorkomen dan in het koude Neder land. Dat staat vrijdag in het blad Cicero van het ziekenhuis. Ook gaan ze onderzoeken of mensen met een lichte huid meer van die moedervlekken hebben dan mensen met een donkere huid. Dat vermoeden bestaat maar er is nog nooit onderzoek naar gedaan, aldus de drie. Dergelijke moeder vlekken kunnen kwaadaardig worden en melanoom (een vorm van huidkanker) veroor zaken. Ieder mens heeft gemiddeld 25 moedervlekken. Die ontstaan tussen het derde en twintigste levensjaar, vooral op aan zon licht blootgestelde huid. Een moedervlek bestaat uit een opeenhoping van pigmentvor- mende cellen. Op het zonnige eiland zullen vijfhonderd schoolkinderen en vijfhonderd volwassenen wor den onderzocht. Die resultaten worden terug in Nederland vergeleken met Nederlandse controlegroepen. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: i M i-1 n i rm tn obonnewent morden geweigerd Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2S01 VC Den Haag. I" I ■in.iinii»i.ii.mnniiu

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13