Evert van Benthem als boer nog steeds gelukkig /voetballerlei Ski-springer Konijnenberg desnoods als Luxemburger naar Albertville SPORT EeidócSouacuit ZATERDAG 12 JANUARI 1991 PAGINpC Milla wil al weer stoppen PARIJS Als hij over een week geen profcontraet heeft gete kend stopt Roger Milla weer met voetballen. De 38-jarige spits van Cameroun. die vier keer scoorde tijdens het wereldkampi oenschap in Italië, is al een half jaar op zoek naar een club. Milla werd onlangs uitgeroepen tot Afrikaans voetballer van het jaar. Hij vraagt 750.000 dollar (140.000 gulden) tekengeld en '70.000 gulden per maand salaris. Gedurende zijn twaalf-jarige loopbaan in de Franse competitie verdiende hij nooit meer dan 10 000 gulden per maand. Voor de WK in Italië was Milla al ge stopt met betaald voetbal Op uitdrukkelijk verzoek van de Ca- merounese president ging hij mee naar het WK. Door zijn doel punten. als invaller, bereikten ..de ontembare leeuwen" de kwartfinales. Lothar Matthaus (links) is sinds deze week 's werelds beste voet baller, vinden zijn collega's en de pers. Ruud Gullit weer bijna op 100 procent MILAAN Ruud Gullit, die met twee doelpunten uit de af gelopen twee competitiewed strijden terug lijkt van wegge weest, heeft persberichten ont kend dat hij onlangs in New York in het geheim in het hu welijk is getreden met zijn Ita liaanse vriendin Cristina Pen- sa. Over zijn voetbalprestaties liet Gullit zich positiever uit: „Ik benader de vorm van voor mijn blessure. Ik zit binnen kort weer op 100 procent". Viv Anderson doet stapje terug MANCHESTER Viv Anderson heeft Manchester United in geruild voor tweede-divisieclub Sheffield Wednesday. De 34-jarige vleugelverdediger had recht op een vrije transfer. Anderson, 30-voudig international, werd in 1987 door United overgenomen van Arsenal voor ruim een miljoen gulden. Gouden Schoen Franky van der Eist KNOKKE Franky van der Eist is door de Belgische sportpers en zijn collega's uitverkoren tot winnaar van de „Gouden Schoen 1990". De 29-jarige international van Club Brugge is als meest waardevolle speler uit de competitie opvolger van doel man Michel Preud'homme. Anderlecht-spelers Luis Oliveira en Luc Nilis eindigden als tweede en derde. Michel Platini is ex vice-voorzitter NANCY De Franse bondscoach Michel Platini is afgetreden als vice-voorzitter van Nancy. Hij blijft wel als adviseur verbon den aan de club, waar hij zijn voetballoopbaan begon. „VAN HET GAT IN DE OZON-LAAG KAN IK SOMS WAKKER LIGGEN' HEERENVEEN Kwak- kelwinters hebben het Elfstedentocht-effect in de kiem gesmoord. Rayonhoofden komen niet ,meer bij elkaar, ingenieur Sipkema is uit het NOS- journaal verbannen. Boe ren, burgers en buitenlui hebben de smalle ijzers duimendik in het vet lig gen. Friesland is weer ge woon een provincie, met z'n Hans Wiegel als p.r.- man, met z'n Beerenburg, met z'n SC Heerenveen als mislukt uithangbord. Maar Evert van Benthem, J synoniem met het heroï sche spektakelstuk, feno meen van de Tocht der Tochten, rijdt nog steeds. Anoniem, op kunstovaal- tjes, dat wel. Talloze interviews gaf Evert van Benthem, inmiddels ge vorderd tot 32-jarige leeftijd, na zijn triomftochten in '85 en '86. Het beeld van de sympha- thieke veehouder, het nationa le symbool van boerenstronk en spekzwoerd, bleef kaars- recht overeind. Ook toen de commerciële wereld als een hongerige havik op hem neer streek. Frank van de Wall Bake, directeur van het bu reau Trefpunt, voorspelde Van Benthem min of meer een le ven als een luis op een zeer hoofd. Dat kwam niet hele maal uit, of beter gezegd hele maal niet. Evert is weer ge woon lid van het peloton, staat 's morgens om zes uur op om de koeien te melken, traint in de avonduren zijn ranke lijf. Want je weet maar nooit. Geen onderwerp gaat Van Benthem uit de weg, in de hel verlichte, practisch verlaten kantine van 'schaatstempel' Thialf in Heerenveen. Hij heeft pittig getraind, veelvul dig stayerend achter de dikke kont van Yep Kramer. Vrolijk lachend aan een formica-tafel- tje. natte kop van een snelle douche, hoopt hij op een gezel lige babbel. Interviews vindt hij nog steeds leuk. mits de vragen enige originaliteit ver raden. Het lot van de Bekende Nederlander, altijd weer het zelfde gezeur. Grinnikend beaamt Van Ben them zijn positie als interes- Bijna zes jaar geleden werd Evert van Benthem op slag beroemd. Zijn triomf in de Elfstedentocht, 22 jaar na Reinier Paping, promoveerde hem tot volksheld. Half Nederland stond op z'n kop, klunen werd een begrip en Sint Jansklooster een bedevaartoord. Een jaar later deed de boerenzoon het nog eens dunnetjes over op de Bonkevaart. Zijn kostje leek gekocht. 'Piggelmee', vanwege schoenmaatje 38 en een gewicht van 60 kilogrammetjes, snelde van winkel-opening naar tv-programma, luisterde braderieën op en presenteerde zelfs enige tijd een eigen programma op televisie. Nu bivakkeert hij weer in de betrekkelijke anonimiteit. Niks miljonair, niks kapsones. „Ik ben blij dat ik een gewone boer ben gebleven." sant object voor de media, mits de R in de maand is. „Ze halen me graag van stal. Prima hoor. Nu is het even in de mode om negatief over het marathon- schaatsen te schrijven omdat de publieke belangstelling te rugloopt. Het zou allemaal niks meer voorstellen. Daar wil ik ook best over praten Alleen houd ik ze wel voor dat een tijdje strenge vorst alles verandert. Wedden dat alles en iedereen weer achter ons aanloopt als er weer natuurijs is? Spannende verhalen schrij ven, beelden van bevroren snorren en baarden. Dan is het weer de populaire sport. Zo gaat dat, we hebben het hele circus twee keer meegemaakt. Bijna drie keer, trouwens. Dat zijn de meeste mensen al ver geten". Aapjes kijken Evert van Benthem, nog steeds de gewone man, met een bekende kop. „Op straat vind ik het geen probleem om herkend te worden. Mijn vrouw Janet wel. Het hoort erbij, meestal is het zelfs leuk. Het wordt minder, zeker. Ook geen probleem. Alhoewel er nog steeds autobussen met toe risten heel langzaam door onze straat rijden. Een soort aapjes kijken, dat snap ik dan weer niet Verder heb ik er geen problemen mee om bekend te zijn, het heeft zelfs voorde len" Prompt verschijnt een school blozende bakvissen aan tafel, bedelend om een handte kening. Geduldig signeert Van Benthem verfrommelde velle tjes. „Mag ik er ook één voor m'n tante". Dan een blik in de glazen bol van Van Benthem. Komt er ooit opnieuw een Elfsteden tocht of zal het gat in de ozon laag en het bijbehorende broeikaseffect de boel beder ven? Van Benthem, heel se rieus: „Van het gat in de ozon laag lig ik wel eens wakker. Omdat het volgens de geleer den boven Nieuw-Zeeland zit en juist daar naar toe zou ik best willen emigreren. Daar zijn we ook mee bezig geweest, begin jaren tachtig. Het idee is nog niet helemaal verdwenen. Een boer in Nederland heeft het moeilijk. De wetgeving wordt steeds strakker, er mag maar zoveel procent fosfaten op het land, dit mag niet, dat kan niet; vrijwel op alle fron ten moet het boerenbedrijf worden aangepast. De zeven magere jaren zitten er aan te komen. Milieu? Daar ben ik mee bezig. Van huis-uit. Geen papiertjes op straat gooien, om maar wat te noemen. Bij ons komen geen spuitbussen met drijfgas de deur in. Binnenkort werk ik mee aan een adver tentie van het ministerie van VROM over het milieu, dat spreekt me aan Autorijden? Dat doe ik wel. Dat zouden we eigenlijk ook niet meer moeten doen, geef ik toe". In de hemel Terug naar de Elfstedentocht. Komt-ie wel, komt-ie niet. Wordt Van Benthem onsterfe lijk als de allerlaatste winnaar of komt hij gewoon in de he mel? Van Benthem: „Ik hoop dat ik gewoon in de hemel kom En voor 2050 zijn er al weer minstens vijf Elfsteden tochten verreden. Die ozon laag? Geen probleem Voor 1985 riepen er zoveel dat de tocht nooit meer zou worden verreden. De gemalen waren aan het pompen, de industrie had teveel gifstoffen geloosd, van alles haalden ze erbij. En toen werd-ie bijna drie keer gehouden". Ander onderwerp. Het hoge woord moet eruit. Is Evert van Benthem al miljonair? Diplo matiek antwoord: „De belas ting pakt je aan alle kanten". Toch werd er links en rechts geroepen dat er minstens een miljoen gulden op de winnaar van de Elfstedentocht lag te wachten. Van Benthem: „Nu nog hoor ik vaak: dat jij nog boer bent, je kan met jouw naamsbekendheid toch veel meer verdienen. Die zien gou den bergen. Is niet juist. Om te beginnen is er in onze sport geen bal te verdienen. Abso luut onvergelijkbaar met voet bal, tennis of autosport, om wat te noemen. Ruud Gullit, Boris Becker, Alain Prost, dat zijn jongens die miljoenen aan hun sport verdienen. En daar naast nog wat meepakken met reclame. Bij mij was er alleen naast de sport wat te verdie nen. Met het openen van win kels, dat soort dingen. We zit ten in Nederland, jawel. Een miljoen? Echt onmogelijk. Yvonne van Gennip maakte precies hetzelfde mee". Van Benthem gaat vervolgens voorrekenen. „Vraag voor een winkel-opening nu eëns 5000 gulden, al is dat een prijs die bijna niemand zal willen beta len. Om aan een miljoen te ko men moet je toch vlot 200 win kels openen. Afgezien van het gebrek aan tijd daarvoor, komt dan de belasting nog even langs. Van een miljoen gulden moet je dan zo'n 700.000 weg brengen. Nee, het schip met g.eld is niet langs geweest. We hebben het goed, iets beter dan gemiddeld. Tegenwoordig doe ik per jaar hooguit vier winkel-openingen. Een vil laatje naast de boerderij heb ik er aan overgehouden. Moest ook, want de oude boerderij was een ramp. Heel hard toe aan een complete verbouwing. In de winter vroren je alle lei dingen dicht. Moesten we 's. morgens vroeg bij de buren een keteltje warm water ha len". Van Benthem, vader van twee zoons, wil er maar mee zeggen dat geld lang niet altijd geluk kig maakt. „Zou zo'n jongen als Becker nou gelukkig zijn? Ik weet het niet, betwijfel het zelfs. Ik in ieder geval wel. Ik kan nog gewoon rustig gaan winkelen in Meppel of Emme- loord. En volgens mij scheelt het dat ik een gewone boer Evert van Benthem deelt nog graag een handtekening uit en schuwt de aandacht voor de kleintjes niet. FOTO: PERS UNIE ben gebleven. Boeren is het mooiste wat er is. Vrij leven, in de natuur, eigen baas, ik hoef niets anders. Ik zal trou wens wel moeten". De ambassadeur van Sint Jansklooster, een vlek in de kop van Overijsel, wil ook nog wel even terugblikken op de massa-hysterie die hem des tijds overviel. Als in een roes werd hij geleefd. Lubbers, Wiegel, Beatrix en Claus, alle maal knuffelden ze het nieu we idool. Hij kreeg de fraaiste cadeaus, uit alle delen van het land. Borduurde voort op zijn naamsbekendheid met de wat harkerig gepresenteerde tv-se- rie 'Groen en Grondig', ver scheen in zo'n beetje alle praatprogamma's die Neder land bezit - en dat zijn er nog al wat. Slechts flarden Van Benthem voelde het als een flits aan zich voorbij trek ken. Slechts flarden bleven in zijn brein achter. „Dat stieren sperma was verreweg het fraaiste cadeau, de reis naar Nieuw-Zeeland het mooiste. Ik heb nu koeien van dat sperma, het zijn overigens geen top pers. Ze herinneren me wel aan die tijd, verder denk ik er weinig aan. De eerste keer de Elfstedentocht winnen was een verrassing voor iedereen, ook voor mezelf. Bij de tweede keer, toen ik solo aankwam, had ik de beste dag van m'n leven. Zo goed en sterk heb ik me daarna nooit meer gevoel'd. Daarvoor ook niet, trouwens. Op video heb ik het één keer teruggezien. Alle kranteknip sels liggen in een doos op zol der. Ik ben nog te beroerd om ze in te plakken. Ja, misschien later, als ik opa ben". RUUD DE JAGER Ten tijde van de Olympische Winterspelen van 1988 in Calgary was Gerrit Jan Konijnenberg de ideale zonderling om te portretteren. Vrijwel alle Nederlandse media hingen aan de lippen van de skispringer met domicilie op de Utrechtse heuvelrug. Hij was nog net niet zo'n attractie als de bobsleeërs uit Jamaica en Puerto Rico, maar tochNa zijn optreden op de schans van Calgary en de nieuwjaarsschans van Garmisch Partenkirchen was het nieuwtje er af. Het werd stil rond het sneeuwkonijn. Maar hij springt nog steeds. De stilte doet hem goed. „Ik stond in de picture toen ik nog helemaal niet kon springen. Eigenlijk ben ik nu pas bezig met wat ik moet doen: trainen". DEN HAAG Hij is, zegt hijzelf, tegenwoordig niet meer direct herkenbaar als de vliegende Hollan der als hij van de schans springt. Dat was hij drie jaar geleden nog wel, toen hij na iedere afsprong als een houten klaas recht op zijn ski's bleef staan. Nu durft hij al aardig naar voren te leunen. Daarin ligt voor een belangrijk deel het succes van het schansspringen. „Het is hetzelfde als met fietsen: als je voorover ligt snij je beter door de wind. Hoe platter je ligt, des te ver der kun je komen. Met skispringen is dat een kwestie van angst over winnen. Het gaat al een stuk beter dan twee jaar terug, maar ik hang nog steeds wel eens aan de noodrem". Afgelopen zomer probeerde hij nog iets nieuws. Eenmalig. „Ik wilde de V-stijl doen, dan doe je de skipunten uit elkaar, waardoor je nog meer kunt zweven De jongens die het echt kunnen, zeiden dat ik dat moest doen als ik echt goed wilde worden. De punten gin gen een beetje ver uit elkaar en ik dook er tussendoor. Dat deed pijn. Maar ik moest me groot houden, want ik had wat pupillen van de Nederlandse Ski Vereniging bij me, die ik begeleid. Die kun je moeilijk laten zien hoe pijnlijk zo'n val is". Konijnenberg wil nog steeds goed worden, maar de V-stijl heeft hij voorlopig even afgezworen. Hij wil toch ook wel graag heel blijven. Olympisch ticket Zijn doel is nog altijd hetzelf de. Hij wil in 1992 van de Olympische schans van Al bertville. Niet om, zoals in 1988, als voorspringer het spoor te trekken maar als deelnemer. Kan dat niet als Nederlander, dan eventueel maar als Luxemburger. Van het NOC moet Konijnenberg om voor een olympisch ticket Gerrit-Jan Konijnenberg raakte donderdag geblesseerd aan zijn voet en is voor enkele weken uitgeschakeld. FOTO: SP aanmerking te komen bij de Als ze me dan niet willen stu- eerste acht eindigen bij het ko mende wereldkampioenschap in Italië of bij de eerste acht in het wereldbekerklassement. „Dat is natuurlijk niet te doen. dan moet ik maar hetzelf de doen als Mare Girardelli, gewoon kijken of ik voor Lu xemburg kan starten. Ik zou mezelf niet zijn als ik niet op alle mogelijke manieren zou proberen de Spelen te halen. De lobby loopt al". Omdat in 1992 de Europese grenzen ver vagen, heeft hij goede hoop. Total loss Hij heeft wel geleerd om voor zichzelf op te komen. Zo leeft en sport de 27-jarige al jaren. Hij heeft zijn tachtig procents baan bij de Nederlandse Sport Federatie ingeruild voor een halve baan bij het communica tie- en adviesbureau van Fer- dy Oyen en Lex Coene. Dan kan er meer worden getraind. De importeur van zijn Fi- scher-ski's springt financieel flink bij en hij praat momen teel met de Verenigde Spaar bank, de bank die ook Erik de Bruin, Frans Maas, Emiel Mellaard en Eline Coene steunt. Van het NOC heeft hij één van de 200 Audi's toege zegd gekregen, die het comité heeft uit te delen. Dat laatste kwam bijzonder goed uit, om dat hij vorige week in Zwitser land zijn andere auto total loss reed. Ook gekregen van een sponsor, maar al aardig versle ten. De Zwitserse die zijn oude wagen plat reed, betaalde handje contantje een schade vergoeding. „Daarvan kan ik nu mooi m'n toernee ter voor bereiding op het WK betalen". Publiciteit „Het is sappelen, dat wel, maar je krijgt er wel een gigantisch mooi leven voor terug. Sport en en reizen. En relatief heb ik het van alle Nederlandse skiërs natuurlijk toch het bes te. Omdat ik interessant ben voor de media, ben ik altijd re delijk gesponsord". Gerrit Jan Konijnenberg bleef afgelopen periode ook in de luwte van de publiciteit, om dat hij de grote wedstrijden links liet liggen. Hij stortte zich afgelopen twee seizoenen op de Europa Cupwedstrijden, wedstrijden voor de mindere goden. En sprong naar de niet eerder bereikte afstand van 85 meter. Hij gokt deze winter op een sprong van honderd me ter. „Maar wat het leukste is, ik ben nooit meer laatste. Ik laat er altijd wel zeven of acht achter me: Roemenen, Noren, Canadezen, maar ook wel eens een verdwaalde Zwitser". Op de lijst van de pakweg 200 mindere goden neemt hij on geveer de 150ste plaats in. Folklore Het WK noordse nummers in het Italiaanse Val di Fieme, van 7 tot 17 februari, moet Ko nijnenberg laten schieten we gens een voetblessure die hij donderdag tijdens een training in het Oostenrijkse Salzfelden opliep. Zijn rentree is gepland in maart, bij de Universiade in Japan. Waar hij meer wil zijn dan een folkloristische be zienswaardigheid. „Ik deed ja ren mee óm het meedoen, dan was ik al blij er bij te zijn. Maar als je het leert, wordt het pas echt leuk en dan wil je ook geen laatste moer zijn. Of dat lukt weet ik niet, want ik weet niet of de jongens uit de lan den die ik in de Europa Cup achter me laat straks ook star ten. Als die er in Italië niet blijken te zijn, denk ik dat ik maar acuut enorme pijn in mijn rug krijg. Want ik wil geen laatste meer worden, dan baal ik enorm". Konijnenberg kan ook aardig uit de voeten op alpine ski's, maar zijn echte liefde is toch het springen. „Ik heb wel een tijdje geskied. Dat moet je ook wel goed kunnen anders wordt het niets. Je springt met 90 kilometer per uur van de schans af en je komt met 100 kilometer per uur neer. Bin nen 100 meter moet je op die ijsplaat kunnen remmen an ders lig je in het publiek. Daarvoor moet je aardig kun nen skiën. En op de schans zelf moet je gevoel voor glij den en richting hebben". Vlinders „Ik wilde ook meer dan ge woon skiën. Ik gaf les op een kunstbaan in Soesterberg en daar bouwden jongens een schansje voor het freestyle- skiën, daar ben ik voor het eerst gaan springen. Ik ski nu bijna nooit meer gewoon. Je zelf de berg op laten sleuren en dan weer naar beneden glijden is te passief als je sprin gen gewend bent. Van een goede sprong krijg je redelijk vlinders in je buik. Voor je als alpine skiër dat vlindergevoel krijgt, moet je toch wel heel hard naar beneden. Als we niet kunnen springen dan skiën we nog wel eens, en dan worden we regelmatig van de piste gestuurd omdat we te hard gaan. Negen van de tien verwondingen bij skispringers komen ook van andere dingen dan het springen. Als sprin gers iets doen gaan ze name lijk voluit om hun kick te ha len, dat wil nog wel eens fout gaan". RENÉ VAN HATTUM door Frank Werkman Darts n Als u de afgelopen week weg naar de baas iemand tegengekomen met opvall rode ogen en een paar ste wallen er onder is de kan n0 groot dat u te maken heb or, gehad met een dart-lief he Deze week is in Frimley Green de strijd om de wereldtitel pijltjes-gooien gehouden en de Engelse televisie heeft daar uitgeb 1(j over bericht. Elke avond vanaf een kwartier na middernacht heeft BBC2 samenvattingen van een iiw uitgezonden van dit spekt „j] na er eerder op de dag oo ruimschoots aandacht aan hebben besteed. Nederlandse inbreng was dit jaar niet, daar in Fr in Green, waar een toernooi de wereldtitel weer vrijw louter een Engelse aangelegenheid was. Een verdwaalde Zweed, een p Australiërs, sommige Amerikanen en wat liede vroegere Britse kolonies zorgden voor het deelnemersveld uit de res de wereld. Hoewel ze nu slechts een paar kleine eilanden tot hun beschikk je hebben, denken ze aan dt n overkant van de vijver nt jj' steeds in het groot. Zoals ook doen bij bowls, snook ja honden-handicapraces. Die laatste drie typisch Engelse excentriciteiten li me doorgaans koud. Dat Goudse-kaasjes rollen is slechts voor 40 plussers ii kwadraat, dat gatenbiljarl duurt me te lang en dat ci achtige geblaf werkt me zenuwen. Darten vindt ik evenwel een fascinerende bezigheid. Dat heeft nu werkelijk alles om de aandacht geboeid te houd JJ' Zo'n partijtje bestaat uit onderdelen in zogenoemdé_ legs, die samen een set vormen; het gaat om prt en karakter. Bezwaar is dat ook bij darts naarmai toernooi vordert het aam sets per wedstrijd toenee1 Daardoor wordt zo'n pa. toch weer een slopende aangelegenheid. Maar eei samenvatting is alleszins pruimen. Het mooiste van darts is evenwel het voorkomen een aantal deelnemers. Ni nou die twee vedetten, Ei Bristow en Jocky Wilson, ken ze via de Engelse tele inmiddels een beetje en w dat ze mannen in bonus i die een stick-up niet mee nodig hebben. Anders zoi het op een lopen zetten al ze zou ontmoeten. Ik ken hun achtergrond 1 E Het kan dus best zijn dat i; zich de fijne kneepjes van pijltjes gooien in de pub c hoek tussen elf en twee ei en elf daags he ben eigen gemaakt. Ik vrees echter ze andere oefenlokaties hebben gebruikt. Zo een ic ze uren, dagen, maanden j jaren de gelegenheid hadi r om de double tops en trip seventeens te verfijnen. 0 over de bull's eye maar te zwijgen. Zo'n dartbord lijkt overig regelrecht handwerk uit l' vrije-expressie ruimte van een of andere penitentiaii inrichting. Wat ze aan materiaal voor het fabrict n van knijpers over hadden werd pijlsnel daarvoor aangewend. Het psychologisch effect t de inrichting van het ver\ in zo'n staatshotel is onmiskenbaar. Iemand, dt kosten van hare majesteit1 enige tijd achter dubbel geïsoleerde muren mag logeren, moet een onbedwingbare aandrang s hebben zo snel mogelijk tl de spijlen door te komen, pijltje tussen twee van dit1 ijzerdraadjes willen mikki i' dan een logisch vervolg. De wedstrijdkleding van deelnemers in Frimley Gi toont ook al aan dat de h\ (waar zijn de dames?) geu zijn losse tenues te drage Déze vormeloze hemden echter bont gekleurd en meestal voorzien van de geborduurde naam van dt drager op de rugzijde. Ze worden bij voorkeur los hangend over de broekral gedragen, maar verhullen geenszins de doorgaans vt onderlijven van de persol in kwestie. Maar wat wil je als je bij trainen voor deze bezighe slechts een beperkt parko afwerkt van pakweg drie drie meter en je hooguit passen voor- en achteruit doen. Naar verluidt wordt in Dartmoor overigens aan e nieuwe generatie topspelei gewerkt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10