Wat moeten mensen God vragen in verband met golfcrisis? Ceidóc Soman Oproep tot gebed vindt veel weerklank brieven van lezer kerk wereld Openbaar onderwijs steeds meer bijzonder Schoolwijzer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £aidM<2owumt VRIJDAG 11 JANUARI 1991 PAC Marahishi laat TM'ers voor vrede mediteren MAASTRICHT Tijdens een tweedaagse conferentie van de transcendente meditatie-beweging (TM) morgen en zondag in het Maastrichtse expositie- en congrescentrum (MECC) zal de stichter van deze beweging, marahishi Mahesh Yoghi, de ruim 7000 deelnemers proberen te beïnvloeden om de Golfoorlog te voorkomen. Volgens de marahishi kan van 7000 wereldburgers 'zo'n uitstraling uitgaan dat de wereldvrede onafwendbaar is. De deelnemers aan het congres komen uit alle landen van de wereld. Aansluitend aan de vredesconferentie vindt de inaugu ratie plaats van het eerste academisch jaar van de Marahishi Vedic-universiteit Holland plaats. De eerste cursus voor 3000 studenten wordt in het MECC gegeven. Kerken bezorgd over groei van zondagsarbeid LEIDSCHENDAM De Nederlandse kerken zijn bezorgd over de groei van de zondagsarbeid. De algemene zondagsrust wordt aan economische belangen ondergeschikt gemaakt. Dit hebben de voorzitters van de Rk Bisschoppenconferentie, de Hervormde en Gereformeerde synode (respectievelijk kar dinaal dr. A.J. Simonis, ds. B. Wallet en ds. E. Overeem) kort geleden vastgesteld tijdens hun regelmatig overleg. Zij willen hierover met de werkgeversorganisaties praten. Marginalise ring van de zondag als 'dag des Heren' betekent een breuk met de religieuze traditie van ons land. Dat zal de onkerkelijkheid bevorderen. Voor gelovige mensen wordt het steeds moeilijker om gezamenlijk aan hun geloof vorm te geven. Het is een zegen te kunnen vergeten Kamerlid De Visser: belang kerken miskend UTRECHT De kerken worden volgens PvdA-Twee- de Kamerlid Piet de Visser door veel mensen, onder wie helaas vele politici, be schouwd als instituten in de marge van de samenleving. „Dat is zowel in kwantitatief als in kwalitatief opzicht een ernstige miskenning van het maatschappelijk belang van de kerken". De Visser zei dit donderdag in Utrecht bij de start van de jaarlijkse kerkelijke geldwer vingsactie Kerkbalans. De ac tie, een initiatief van zeven kerkgenootschappen, wordt voor de negentiende keer ge houden, dit jaar onder het motto 'Teken van geven'. Be kend werd gemaakt dat de negen miljoen gelovigen in 1989, net als vorige jaren, weer ietsje meer hebben gege ven voor het plaatselijk ker- kewerk. De rooms-katholie- ken zijn hierin relatieve ach terblijvers. Elk weekeinde gaan er ruim anderhalf miljoen mensen naar de kerk. aldus De Visser. Hij was niet precies op de hoogte van de cijfers van KNVB, maar vermoedde dat voetballend Nederland een dergelijke score niet haalt. „Onder die anderhalf miljoen schuilen uiteraard ook zon daars. Maar ik heb nog nooit ergens gelezen dat zij door de politie tegen hoge kosten in het oog moeten worden ge houden wegens hun neiging treinen, trams of bussen te Het „zwaar geestelijk werk" van 6.500 priesters, predikan ten en pastorale werkers en naar schatting 650.000 vrijwil ligers wordt zwaar onderge waardeerd, ook financieel, vindt De Visser. Niet alleen voor kerkmensen en randkerkelijken, maar voor de hele samenleving is het van belang dat de kerk in stand wordt gehouden. „Als er ooit een tijd is geweest voor de kerk om een boodschap voor de mensen te hebben dan is het nu, nu we zonder het besef van Zijn Geest steeds meer dreigen te verval len in een gruwelijke leegte en zinloosheid". De Visser wees op „de nieuwe religie, die wij economische vooruitgang noemen". „We hebben het in het westen ideologisch en materieel ge wonnen van een goddeloos communisme, maar het is de vraag of we inmiddels onze eigen ziel niet verkocht heb ben aan de niets ontziende, al- lesgelijkschakelende wel vaartsgod, die alsmaar wil groeien, ons helemaal opeist en geen tijd gunt, zelfs bijna geen zevende dag meer". Mr. J.M.C. Klok, die namens de RK Kerk bij Kerkbalans is betrokken zei dat voor zijn kerk de gestage jaarlijkse stij ging van de kerkelijke bijdra gen in de nabije toekomst on voldoende is om de stijging van de loonkosten bij te hou den. Ook de kosten van de in standhouding van de kerkge bouwen zullen de kerken nog voor problemen stellen, aldus Klok, die hiermee niet alleen op de historische gebouwen doelde. DR. SPIJKERBOER: BIDDENDE MENS ZIT IN DILEMMA AMSTERDAM De cri sis in de Golf zit veel mensen hoog en het bid den daarvoor ook. Dat heeft de Amsterdamse Hervormde Kerk dr. A.A. Spijkerboer ervaren. Hij heeft zich publiekelijk via de NCRV radio uit gesproken voor het niet concreet bidden voor de Golfcrisis, omdat zoals hij zegt: „ik niet weet waar voor ik moet bidden". Veel mensen hebben op die visie gereageerd. „Heel begrijpelijk dat mensen reageren; de Golfcrisis zit ve len erg hoog. Terecht, denk ik, wie zou zich niet vreselijk zorgen maken over wat daar er eventueel staat te gebeu- In een toelichting op zijn standpunt over het bidden zegt ds. Spijkerboer dat er zijns inziens sprake is van een patstelling, van een dilemma. Een gebed waarin wordt ge vraagd dat de Verenigde Sta ten mogen kiezen voor de voortzetting en intensivering van de economische boycot om zodoende de oorlog te voorkomen, kan op kortere of langere termijn afschuwelijke consequenties hebben. De boycot is tot nu toe lang niet waterdicht gebleken en zal waarschijnlijk nooit echt een effectief middel kunnen wor den. De 'vreedzame' weg van de boycot zal mede daarom tot gevolg kunnen hebben dat Sadam Hussein zijn bewape ning verder kan op te voeren en te perfectioneren. Nu al is hij staat met zijn chemische wapens, gemonteerd op raket ten, verafgelegen doelen te bereiken en over hoeveel tijd is hij in staat een atoombom te Dr. A.A. Spijkerboer maken?", aldus ds. Spijker- Daarom", vervolgt hij, „weet ik niet wat de kerk moet bid den en concludeer dus dat de kerk niet specifiek voor de Golf moet bidden, maar dat ze veeleer tegen God moeten zeggen dat ze niet weet wat te bidden". Veel kerkelijke oproepen tot gebed zoals die in de publici teit komen, vragen om het af zien van oorlog, met als alter natief diplomatiek overleg en de voortzetting van de boycot, constateert ds. Spijkerboer, „en met zulke oproepen heb ik dus, want die bepleiten in feite een versterking van de positie van Hussein". Zijn standpunt om maar niet concreet te worden in het gebed voor de Golf wordt niet door iedereen gedeeld, zo is de Amsterdamse predikant gebleken tijdens de radio-uit zending. Veel mensen waren van mening dat de kerk altijd moet kunnen bidden en veler. vonden het merkwaardig dat een predikant zegt dat er maar niet gebeden moet wor den. Ds. Spijkerboer: „Na tuurlijk kan er gebeden wor den en wat mij betreft ge beurt dat ook. Maar ik zou dan willen bidden om wijs heid voor regeringen. Concre ter wil ik niet worden. En er is natuurlijk het model voor het gebed bij uitstek, het Onze Vader, waarin eerst drie maal Gods zaken aan de orde ko men: zijn Naam worde gehei ligd; zijn Koninkrijk kome en zijn wil geschiede, dat wil zeg gen dat mensen Hem gehoor zaam zijn. Pas dan komen ónze dingen aan de orde. Ons dagelijks brood bijvoorbeeld en de bede dat het kwaad ons niet de baas wordt". Schending Ds. Spijkerboer licht toe dat zijn standpunt over het bid den niet is ingegeven door de wandaden van Hussein als zo danig. Want Hussein is niet de FOTO: DIJKSTRA enige die de internationale rechtsorde schendt. „Je moet altijd oppassen om al te ge makkelijk politieke gebeurte nissen te vergelijken, maar als ik denk wat Rusland met de Baltische staten heeft gedaan, hoe de Verenigde Staten in Midden Amerika eigen orde op zaken stelt, is Hussein niet de enige die de rechtsorde ne geert. Daar zit niet de moeite; wél in de impasse die is ont staan omdat je niet weet wat wijsheid is. Wat je ook vraagt in het gebed, het is altijd slecht wat er gebeurt". Zijn opvattingen werden be vestigd door een in ons land wonende Irakees, die geluis terd had naar de uitzending waarin ds. Spijkerboer. „De man vertelde dat hij precies kon navoelen wat ik bedoel de. Hij sprak van de ver schrikkingen van het Hus- sein-regime. Een persoonlijk voorbeeld daarvan is het feit dat vijftien broers en neven van hem op dit ogenblik zeer tegen hun wil in het Irakase leger zitten. Eruit stappen is onmogelijk. Oorlog met Hus sein is inderdaad verschrikke lijk, vond ook hij, maar waar om zal het resultaat van het alternatief (overleg, boycot) minder verschrikkelijk zijn?" Israël Ds. Spijkerboer heeft zich over allerlei dingen verbaasd tijdens de Golfcrisis en wel in het bijzonder over de in ver houding geringe aandacht voor Isra-1. „Je leest dan er gens in een zinnetje halver wege een artikel hoe de Isra- -li-rs gasmaskers uitgereikt kregen. Kennelijk ontgaat het ons wat voor huiveringwek kends daar gebeurd is: de slachtoffers van Auschwitz, hun kinderen en kleinkinde ren hebben in eigen land gas maskers nodig om zich te be schermen tegen gas van Sad dam Hussein; hem geleverd door Duitse firma's. Afschu welijk, zo'n gebeurtenis. Maar het haalt de krantekoppen niet". Slechte dingen kunnen aan leiding zijn tot bezinning, be kering, zo blijkt steeds. Ook de Golfcrisis kan aanleiding zijn om stil te staan bij de rol van de westerse landen op de achtergrond van het conflict en dan het liefst op het con crete, persoonlijke niveau. „Een bezinning op bijvoor beeld de enorme energie-con sumptie van ons westerlingen, .waardoor de olie zo belangrijk wordt. Of, anders gezegd, of we niet bidden om ons dage lijks bróód, maar inmiddels taart zitten te eten". „Ik zat onlangs in een taxi. De chauffeur zei: 'meneer, er komt oorlog in de Golf omdat wij allemaal zo graag in onze eigen auto willen rijden'. Ik vond, dat goed gezegd". LUTSEN KOOISTRA (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De landelijke bijeenkomst 'Golf van vrede' zondagmiddag in Amsterdam (Mozes en Aëronkerk) wordt georganiseerd door de lande lijke Raad van Kerken, de Amsterdamse Raad van Ker ken en het Mozeshuis in sa menwerking met Pax Christi Nederland en het IKV. Tot de sprekers behoren voorzitter prof. dr. D. C. Mulder van de Raad van Kerken en Sienie Strikwerda, voorzitter^ van het Komitee Kruisraketten Nee. Bisschop J.G. ter Schure van Den Bosch heeft de gelovigen in zijn bisdom gevraagd maandag nadrukkelijk te bid den voor de vrede. Op deze 'gebedsdag voor de vrede' zouden alle kerken en kapel len in het bisdom open moeten zijn. De andere bis schoppen volstaan met het onderschrijven van de (her haalde) oproep tot gebed van de Raad van Kerken. De Ge reformeerde Kerken en de Nederlandse Hervormde Kerk hebben zich ook achter de oproep geschaard. Overal in het land wordt ge volg gegeven aan de oproep: In de Marthakerk in Den Haag bijvoorbeeld wordt al sinds 5 januari dagelijks de rozenkrans gebeden voor de vrede. De parochie in de Schilderswijk wil daar tot en met maandag mee doorgaan. Van de vele diensten maan dag kunnen worden genoemd die in de Haagse Kloosterkerk die in de Leidse Maranatha- kerk, in de rooms-katholieke kerk aan de Van Limburg Stirum straat in Noordwijk en die in Oegstgeest, in de Willi- brorduskerk. De joodse gemeente in Den Haag is niet van plan een aparte dienst te houden, zegt rabbijn Pinchas Meijers. Di rect na de bezetting van Ku- wayt door Irak heeft het op perrabbinaat in Israel de sy- nagoges in de wereld opgeroe pen bijzonder te bidden voor vrede in het Midden-Oosten. De Haagse gemeente heeft aan die oproep voldaan en vier weken lang aandacht be steed aan het conflict rond de Perzische Golf. Meijers heeft nog altijd hoop op een vreed zame oplossing van het Golf- conflict, „al houd ik mijn hart vast voor Israel". De joodse gemeente in Am sterdam overweegt volgens secretaris H.M. Polak binnen kort een speciale dienst voor vrede in het Midden-Oosten en voor behoud van de staat Israël te houden. Er wordt ge dacht aan een dienst op een vastendag. Een woordvoerder van het platform van islamitische or ganisaties in Rotterdam ver wacht niet dat vrijdag tijdens de diensten in de moskee spe ciale aandacht aan het Golf- conflict wordt besteed. De ge beden die tijdens de diensten worden gezegd, komen alle uit de Koran en het is voor moslims ongebruikelijk daar speciale gebeden aan toe te voegen. Collecte gasmaskers Het moderamen (bestuur) van de Evangelische Broederge meenten (de Hernhutters) in Nederland heeft de acht aan gesloten gemeenten gevraagd te collecteren voor gasmas kers voor de Palestijnse be volking in de door Israël be zette gebieden. De kerk, die ruim 10.000 le den telt onder wie vele Su rinaamse Nederlanders re ageert daarmee op de Israëli sche maatregel om aan joodse inwoners gratis gasmaskers te verstrekken. De Palestijnen moeten 50 shekel (40 gulden) betalen voor een masker. De Israëlische regering heeft daartoe besloten omdat de Pa lestijnen bepaalde belastingen niet behoeven te betalen. Directeur drs. R. Nafthaniel van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) kritiseert de oproep van de Evangelische Broeder gemeenten, onder meer om dat de kerk voorbij zou gaan dat de Palestijnen op de bezet te gebieden geheel achter Saddam Husayn staan. Het Overlegorgaan van joden en christenen in Nederland (Ojec) heeft de kerken opge roepen hun solidariteit met Israël te topen nu Irak onom wonden zijn agressieve bedoe lingen jegens dit land heeft uitgesproken. De gerefor meerde synode-voorzitter ds. E. W. Overeem zegt desge vraagd dat de Raad van Ker ken in zijn oproep tot gebed mede Israël op het oog heeft. Woensdag vroeg de Raad de plaatselijke gemeenten en pa rochies opnieuw te bidden voor het voorkomen van een oorlog in het Midden-Oosten. Op 17 december van het vorige jaar bracht staats secretaris Wallage het ka binetsstandpunt naar bui ten over 'Verantwoorde lijkheid voor onderwijs'. Dit was naar aanleiding van een discussie door minister Deetman op gang gebracht in de nota 'School op weg naar 2000'. Een commissie on der leiding van de vroe gere professor Hirsch Ballin gaf op die nota commentaar. En daar re- ageerte het kabinet nu weer op. Het lijkt allemaal misschien een beetje ingewikkeld, maar het gaat om een toch vrij sim pele, maar wel uiterst belang rijke vraag: in hoeverre is de overheid verantwoordelijk voor onderwijs en in hoeverre zijn dat dé scholen zelf? Daar bij gaat het ook over het ver schil' in positie tussen het openbaar en het bijzonder on derwijs. En met name ook over de positie van het open baar onderwijs zelf. Openbaar onderwijs In het begin van de nota die het kabinetsstandpunt weer geeft komt al een interessant facet van dat openbaar onder wijs naar voren. Wallage ci teert dan onder meer een A.B.O.P.-commentaar waar meer vrijheid voor openbare scholen wordt bepleit voor de vormgeving van de openbare identiteit. Jaren geleden heb ik al eens de toenmalige A.R.- senator Hendrik Algra in een toespraak met verve horen uitleggen dat de vrijheid van onderwijs alleen betrekking heeft op het bijzonder onder wijs. Immers, het gaat om het vrij zijn van de overheid. En het openbaar onderwijs is overheidsonderwijs dus is de vrijheid van onderwijs (uit de Grondwet) er niet op van toe passing. Nu is er een tijd geweest dat met name in het voortgezet, onderwijs de rijksoverheid flink wat eigen rijksscholen had. Maar nog even, en alle openbaar onderwijs zal ge meentelijk onderwijs zijn. Dat staat dus een stuk verder van die rijksoverheid vandaan, die volgens de Grondwet het openbaar onderwijs moet re gelen. Vanwege die afstand zien we nu de laatste tijd een trend om die openbare ge meentelijke scholen in feite steeds meer te behandelen als bijzondere scholen. In dat licht moet men ook zien de wens van de ABOP dat open bare scholen meer vrijheid zouden moeten krijgen voor de vormgeving van. die open bare identiteit (ik ben er ove rigens wel blij om, dat hier nu toch eens duidelijk blijkt dat niet alleen bijzondere maar ook openbare scholen zich zullen moeten inspannen voor het waarmaken van hun identiteit!) In de nota van Wallage zet die trend om de gemeentelijke openbare scho len in zekere zin te behande len als bijzondere scholen zich Maar daarbij wordt er tevens maar vanuit gegaan dat het goed is, dat voor het openbaar en het bijzonder onderwijs zo veel mogelijk dezelfde voor schriften gelden. En dat nu is en blijft een heel discutabel punt wat niet strookt met de Grondwet. Daarin staat bij voorbeeld niet dat de voor schriften voor het openbaai en het bijzonder onderwijs ge lijk, wel dat ze gelijkwaardig moeten zijn. Maar Wallage wil die voorschriften wel zo veel mogelijk gelijk doen zijn om het openbaar onderwijs ook zoveel mogelijk als bij zonder onderwijs te kunnen behandelen. Hij gaat zelfs nog een stapje verder getuige de zin uit de nota (blz. 6): „Ook inhoudelijk ziet het kabinet overigens geen reden om voor het open baar onderwijs voorschriften vast te stellen, waar het bij zonder onderwijs vrij zou zijn." Een zin om goed te ont houden, want die gaat .wel erg ver. Senator Algra zou zich 'in zijn graf omdraaien' als hij het had kunnen horen! Toe passing vindt deze opvatting van Wallage in deze nota in zijn opvatting over eindter men en kerndoelen. Men weet, dat van de kant van het confessioneel onderwijs daar tegen steeds grote bezwaren zijn ingebracht, omdat men bang was dat ze in strijd zou den zijn met hun eigen identi teit. Nu is in het wetsontwerp Basisvorming de mogelijkheid gecreëerd voor scholen die overwegend bezwaar hebben tegen de overheidskerndoelen om eigen kerndoelen te ma ken. Het merkwaardige is nu, dat Wallage meldt, dat het ka binet er in principe niet afwij zend tegenover staat om openbare scholen ook die mo gelijkheid te geven. Daarbij wordt onder meer als argu mentatie gegeven, dat die rijkskerndoelen niet alleen in strijd mogen komen met de vrijheid van richting van het bijzonder onderwijs. Nee, schrijft Wallage, „er moet ook voor worden gewaakt dat zij er niet aan in de weg zullen staan dat het onderwijs aan openbare scholen met eerbie diging van ieders geloofs- en levensovertuiging zal worden gegeven." Uiterst merkwaar dig: rijkskerndoelen, die on geschikt zouden zijn voor het openbaar onderwijs. Tenzij men dat openbaar onderwijs, zoals hiervoor als trend gere leveerd, steeds meer laat op schuiven in de richting van bijzonder onderwijs... Bestuursvorm Zoals men weet is er de laat ste tijd ook veel te doen ge weest over de bestuursvorm van het openbaar onderwijs. Zou die ook niet meer bijzon der moeten worden, bijvoor beeld meer losgemaakt van de gemeente? Ook hier komt Wallage weer mee. En hij doet dat door de z.g. twee-pet ten-theorie ten tonele te voe ren. Een gemeentebestuur heeft nl. altijd twee taken ten opzichte van het onderwijs. Aan de ene kant heeft het wettelijke taken ten aanzien van het gehele onderwijs. Aan de andere kant is het ook be voegd gezag van het openbaar onderwijs. En die twee zaken komen nogal eens met elkaar in strijd. Vandaar dat hij toch nog eens wil laten onderzoe ken of er niet een andere be- door drs. K. de Jong Ozn. stuursvorm voor het openbaar onderwijs mogelijk is. Ook hier is de trend weer duide lijk. Een zeer discutabele. De Onderwijsraad heeft gelukkig op een aantal punten al be zwaar aangetekend. De dis cussie is bepaald nog niet af gelopen. Dogma - In het artikel over de encycliek die paus Johan nes Paulus II zal uitbrengen - in onze krant van gisteren - staat een fout. Niet het dogma van de Onbevlekte Ontvange nis werd in 1950 afgekondigd, maar het dogma van Maria ten Hemelopneming. Hoop voor Afrika Is er nog hoop voor Afrika? Voor de zoveelste keer drei r( hongersnood toe te slaan in grote delen van het zwarte nent. Twintig miljoen mensen zullen sterven indien het Westen niet snel voedsel stuurt. Er heerst scepsis in dat Westen. De Westeuropese regeringen staan voor de taa >d' armlastige Oost-Europa op de been te helpen. Dat kosr' enorme smak geld, maar het is wel tevens een investei de eigen toekomst. ■jacl 'n dot. irke Dat geldt niet voor voedselhulp aan hongerend Atee 1 Wat zich in de Sahel en de Hoorn afspeelt heeft voor d ropeanen een te verwaarlozen politiek belang. De West-rT pese burgers hebben dezelfde aarzeling als hun regeril|J. Een kerstpakketje aan een nooddruftige Roemeen stui tenminste weer eens wat anders. Afrika blijft toch maa bodemloze put waarin hulpgoederen verdwijnen als sn voor de zon. j BOVENDIEN zijn de Afrikanen voor een belangrijk zelf schuld aan hun ellende. Niet de gewone mensen - zijn zoals altijd en overal alleen maar slachtoffer m <-'J" wèl hun corrupte, oorlogszuchtige regeringen. In de m 1CIJ landen waar de hongerdood om de zoveel tijd genadeloo slaat, heerst sinds jaar en dag een even zinloze als blo oei burgeroorlog. Sudan, Etiopië, Angola en Mozambique vaste punten op de agenda van zowel de hulporganisati !rf' de wapenfabrikanten. Rivaliserende groeperingen zij rlJc druk bezig met het afslachten van elkaar, dat er geei,uc overblijft om te zaaien en te oogsten. ie* *?rd oet En dus mag de burger in Nederland en elders in Euro portemonnee trekken, in de hoop dat ten minste een 1 van zijn gift terecht komt bij de mensen die nu dreig oei creperen van de honger. Want of het geld en het voedse,ns juiste bestemming vinden is, uitgerekend in de traditi Afrikaanse hongerlanden, twijfelachtig. Hetgeen het cyi alleen maar doet toenemen. ONDANKS dat cynisme mag er deze week eigenlijk discussie zijn over de vraag of we hongerend Afrika m helpen. Natuurlijk moet dat gebeuren, zo royaal en zo mogelijk. Zelfs als we tot in lengte van jaren voedsel Afrika moeten blijven sturen, raken we in het welvai Westen echt niet aan de bedelstaf. NIETTEMIN wordt het hoog tijd om de regeringen v Dl^ betrokken landen enige harde waarheden onder ogi t brengen. De echte vijand de vernietigende droog a\, kan alleen met vereende krachten worden bestreden betekent dat de burgeroorlogen moeten stoppen en d dictatoriale eenpartijstaten ten grave moeten worden gen. De Afrikaanse leiders dienen in navolging van de ropese communisten het failliet te erkennen van hun economie. Pas wanneer aan deze voorwaarden is voli kan structurele ontwikkelingshulp effect sorteren en ku de hongerlanden op termijn zelfredzaam worden. Pas neer aan deze voorwaarden is voldaan, komt er hoop Afrika. Maar ondertussen blijft noodhulp noodzakelijk ,n li Brieven graag kort jn duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezc stukken te bekorten Moorden In het artikel 'Aantal moorden in Den Haag dit jaar sterk toe genomen' laat hoofdinspecteur S. Bloemsma zich als hoofd bureau zware criminaliteit on zorgvuldig uit over de moord op M. Elbouyadi in april 1990. Hij zegt kennelijk: „Dit is nu zo'n geval waar de politie na hard werken de dader in zijn kraag grijpt, die vervolgens tien jaar hoort eisen en daarna door de rechter wordt vrijge sproken. Gebrek aan bewijs. In het pand hebben we zijn vingerafdrukken gevonden. 'Dat kan kloppen, ik ben er weieens geweest', verklaarde de betrokkene ijskoud. Hij bleef hardnekkig ontkennen iets met de moord te maken te hebben. Het verhoor was extra moeilijk, omdat hij een buiten lander was. Hij loopt vrij rond, maar ik beschouw de moord als opgelost." Deze weergave is onjuist. De politie wist vante- voren dat meerdere personen - onder wie de verdachte - in het pand kwamen, zoals de po litie ook wist dat het slachtof fer meerdere vijanden had. Er waren géén vingerafdrukken. Er was een krant, waarop een gedeelte van een linker wijs vinger van de verdachte zou kunnen staan. De kwaliteit van het politie-onderzoek was gering, omdat belangrijk gevens waren veroi zaamd. Die gegevens i niet op de verdachte, ma andere, meer belangheblia daders. De rechtbank sprak de dachte na een nauwgeze:. derzoek tijdens een langd terechtzitting vrij. De of! van justitie ging terecht n hoger beroep. Zelfvertra a is een mooie eigenschap, u men kan overdrijven: h&:f[ specteur Bloemsma heeft monopolie op de waai Zijn uitlatingen zijn ook>n' tamelijk. Zo'n uitspraak iel herroepelijk: de verdacl n niet schuldig bevonden, vrijspraak behoort onaa baar te zijn. (MvT 1913 art. 430 WvSv). De rechl 1 heeft onpartijdig en me zicht geoordeeld over een stige buitenlander, die merkt werd door een taal en cultuur. Dan opgeluchte betrokkene, zich inspant een goedi de samenleving te niet achteraf aangeduid den als moordenaar. Ik het daarom laakbaar, j hoofdinspecteur Bloemsn hoofd van het bureau criminaliteit zich deze u gen in uw krant heeft v( i loofd. Mr. B. B. Jagt, advocaat DEN HAAG £eid&e (Sowuvnt Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071-122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za van 14.00 tot 15.00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgiro)! per maand f. 25,70 per maand per kwartaal f. 76,60 per kwartaal per jaar f. 294,30 per jaar 29 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswi 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANfNV 473 575 515 POSTBANK «IV 663 050 ANK NV NK BV 6

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2