fRAINER Stationsplan te rooskleurig ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/SPORT/RTV Gemeente bekijkt alternatief voor Marislaan urveillerende genten met anti- ids koffer op stap Zonder vooropleiding naar universiteit SKIL wil overleg met bestuur Morschwi jck Licht maken CcïdócSou/ia/nt DONDERDAG 10 JANUARI 1991 PAGINA 9 atwijker iwond .KENBURG Een irige voetganger uit ijk is gisterochtend 8 uur gewond ge it na een aanrijding een 37-jarige automo- uit Leiden. De Kat- ;er stak plotseling de rschoterweg ter hoogte nummer 47 over. De mobilist kon hem niet ontwijken. De voet ier is overgebracht het Diaconessehuis in ?n. De aard van de mondingen zijn nog bekend. LEIDEN Ambtenaren van de gemeente Leiden bestuderen een alterna tief voor de verkeersaf wikkeling via de Maris laan. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) heeft echter kritische vragen gesteld over dit plan. Gedacht wordt aan een soort u-bocht na de tunnel onder het Stationsplein. Verkeer dat van de Plesmanlaan komt slaat uit de tunnel direct links af. Langs de spoorlijn rijdt het dan weer terug richting sta tion. Via het kruispunt Schut tersveld, Schipholweg, Rijns- burgerweg kan het verkeer via Molen de Valk weer de stad in. De Marislaan wordt op die manier ontzien. De huidige oplossing voor de verkeersafwikkeling van het stationsverkeer betekent het doortrekken van de nu nog doodlopende Marislaan. Ver keer uit de tunnel rijdt via de Marislaan de stad in. De bewo ners zien dan zo'n 8000 auto's per dag aan hun huizen voor bijtrekken. Ze waren fel tegen dat plan. Zij opperden tijdens een inspraakavond in decem ber vorig jaar al een variant zoals die nu onderzocht wordt. Wethouder J Walenkamp (verkeer) zei gisteravond tij dens een commissievergade ring dat een u-bocht wellicht mogelijk is. „We hebben de re acties van de bewoners opge pikt. De ambtenaren hebben nog eens nagedacht en zijn aan het tekenen geslagen. De plan nen kunnen we echter nog niet op tafel leggen. Maar het is een interessante mogelijk heid om uit te zoeken en dat doen we dus ook. Het is alle maal nog volop in studie", al dus een positieve doch voor zichtige Walenkamp. De CDA-wethouder zou zo voorzichtig zijn, omdat PvdA- wethouder T. van Rij (ruimte lijke ordening) niet zo gelooft in het alternatief. Van Rij gaf gisteravond desgevraagd toe „kritische vragen" te hebben gesteld over dit plan. „We moeten dat heel goed bestude ren. Een ander idee is prach tig, dan is de Marislaan ontlast, maar is het op de lange duur technisch een goede oplossing? En dan denk ik aan een jaar of twintig. Ik heb opdracht gege ven het nog eens uit te zoeken. Bijvoorbeeld zijn de wachttij den voor de stoplichten niet te lang? Hoe zit het met de fiet sers, zijn die veilig? Leidenaar rijdt autodief klem LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar heeft gis termiddag op de Maresingel een 32-jarige auto mobilist tot stoppen gedwongen, omdat hij in zijn auto rondreed. De wagen was een dag eerder door de Hagenaar bij het Congresge bouw in de residensie. Tijdens een rit door Leiden zag de eigenaar opeens zijn auto en zette de achtervolging in. Bij de Maresingel maakte hij serveillerende agenten attent op de donkerblauwe fiat, waar na hij de auto zelf klem reed. De Haagse be stuurder bekende direct tegenover de politie de auto gestolen te hebben. In de auto werden twee radio-cassetterecorders gevonden, terwijl de stereo-apparatuur van de man ontbrak. In de kofferbak vond de politie voorts inbrekers- gereedschap. Omdat de Hagenaar in het bezit was van de huissleutel van de Leidenaar, is het vermoeden dat hij op weg was naar de woning van de man om te kijken of er nog meer te ha len viel. KAMER VAN KOOPHANDEL WEEK UIT NAAR OUDHEDEN LEIDEN VVD-raadslid G. Bakker sprak gister avond zijn teleurstelling uit over de plaats waar de nieuwjaarsreceptie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland werd gehouden. Dat ge beurde voor het eerst in het Rijksmuseum van Oud heden aan het Rapenburg. Jarenlang hield de Kamer haar nieuwjaarstoespraak in het Stedelijk Museum De Lakenhal. Bakker vroeg tijdens een commissie vergadering waarom de Kamer een andere plaats had uitgezocht. Wethouder J. Walenkamp (economi sche zaken) vertelde dat de Kamer graag van de Pa penzaal in het museum aan de Oude Vest wilde ge bruiken, maar dat dit in verband met de staat van bepaalde voorwerpen niet kon. Hij wees erop dat er wel een mogelijkheid was in een ander gedeelte van het museum. De Kamer wilde daar echter geen ge bruik van maken. Bakker betreurde het voorval. Hij vindt dat er een mogelijkheid in een gemeentelijk pand moet zijn voor de Kamer. INSPECTEUR FINANCIËN BIJ AFSCHEID ARTIKEL 12-STATUS: J2IDEN De gemeente ,eiden stelt de plannen 'oor het stationsgebied inancieel te rooskleurig 'oor. Bovendien geeft de emeente te veel geld uit an onderwijs. Dat zei in- jecteur R. de Boer van- chtend tijdens een bij enkomst die het einde an de artikel 12-status an Leiden markeerde. )p grond van die status, die Ir wijst naar de financiële erhoudingswet, kreeg de oodlijdende gemeente de af- slopen jaren extra geld van et rijk. maar stond ze ook iin of meer onder curatele. Ie Inspectie Financiën Lage re Overheden (IFLO) is alge meen kritisch over het finan ciële toekomstbeeld zoals dat in Leiden wordt geschetst. Zo vraagt de IFLO aandacht voor de magere reserveposi tie van het gemeentelijk grondbedrijf ten opzichte van het Leidse voornemen om woningbouwlocaties tot ont wikkeling te brengen. Toch moet Leiden de komende 40 jaar de betalingen van zulke ontwikkelingen voor eigen rekening nemen. De inspectie waarschuwt daarom voor financieel opti misme en adviseert dat Lei den ook over de periode 1990-1992 van het Gemeente fonds een aanvullend bedrag van bij elkaar 11,1 miljoen moet krijgen. Ook voor 1989 komt er nog 7,1 miljoen gul den om de begroting van dat jaar kloppend te maken. In 1993 is het voor Leiden afge lopen, krijgt het niets meer en moet het „op eigen benen kunnen staan". Broos Volgens de inspectie zijn de financiële problemen van Leiden verder mede te wij ten aan de hoge onderhouds- lasten in de binnenstad van bruggen, grachten en walmu- ren. De Boer wilde vanoch tend de huidige financiële positie van Leiden niet rampzalig noemen maar „broos". „Leiden moet in 1993 met een sluitende begro ting kunnen werken maar dat betekent dat er niet in de bus geblazen kan worden", waarschuwde De Boer. Wethouder P. Bordewijk (fi nanciën) weet dat Leiden op „het scherp van de snede" belanceert en zich bij elk nieuw beleid moet afvragen in hoeverre dat beleid finan cieel mogelijk is. „In ieder geval is Leiden van de arti kel 12-status af en kunnen nu eigen keuzes worden ge maakt". was de kleine steek onder water die de PvdA- wethouder in de richting van de inspecteur maakte. Over het station kon Bordewijk de inspecteur direct duidelijk heid verschaffen. Leiden geeft er 15 miljoen aan uit. „Als het de partners niet lukt om genoeg subsidies binnen te halen dan gaat de onder tunneling niet door". RUCTURELE AANPAK IORLICHTING BIJ LEIDSE KORPS DEN De Leidse po- wordt beter uitgerust adequaat te kunnen reden als agenten met t akten aids of hepatitis imrden geconfronteerd, [fc nieuwe aanpak moet politieman of -vrouw straat beter bescher- tegen mogelijke con- en met de dodelijke te. surveillancewagen moet beschikking krijgen over koffer met een basisuitrus- bestaande uit een contai- voor vuile injectienaalden, iverphandsehoenen, een ddoekje voor beademing, ters om eigen wondjes af ikken en medicinale alco- als ontsmettingsmiddel. Ier moeten er op het bu- aan de Langegracht veel lijsten komen met infor- over aids-hulpverleners, n de agenten voortdurend Ie hoogte worden gehou- van nieuwe ontwikkelin- en moet er jaarlijks een lichtingsbijeenkomst wor- georganiseerd. Korpslei- en basisgezondheidsdienst leggen nog in welke vorm ian worden gegoten. Voor wkomers worden in elk mhaalbijeenkomsten" ganiseerd. len leiding voor de voorlich- campagne was een voor in juni vocig jaar. Een htende man die op het station door agenten aangehouden, probeerde zijn arrestatie te ontkomen te schreeuwen dat hij had en een van de agen- in de hand te bijten. Dat Ie tot grote onrust bij het se korps en tot een stort- van vragen richting ba- zondheidszorg. Na onder- bleek de bewuste man ndelijk geen drager van HIV-virus. iet voorval kregen de poli- ensen de mogelijkheid te en zich te laten vaccineren hepatitis B (geelzucht). Ook werd besloten voorlich ting te geven aan alle agenten die in hun werk contact heb ben met het publiek. Zowel aids als hepatitis B worden overgedragen via bloed-bloed contact of geslachtsgemeen schap en kunnen dus via de zelfde hygiënische maatrege len worden voorkomen. Bo vendien kreeg hepatitis B voolgens de korpsleiding ten onrechte veel minder aan dacht dan aids, omdat de kans op het oplopen van deze ziekte veel malen groter is en even eens jaarlijks slachtoffers eist. De 170 agenten die werden voorgelicht zijn goed te spre ken over de voorlichting. En kelen stelden hun mening bij en lieten zich alsnog ook inen ten tegen hepatitis B. De voor lichting spitste zich vooral toe op de medische aspecten van aids en hepatitis B en op de psychologische en sociale as pecten. De agenten wilden onder meer weten of alle 17 Leidenaars van wie bekend is dat ze aids hebben, druggebruikers zijn. Dat is niet het geval, maar het korpsleiding waarschuwt de agenten wel om vuile injectie naalden die op straat worden gevonden met handschoenen en de nodige voorzichtigheid af te voeren. De vraag of het niet „bezopen" is dat voor rijden onder in vloed wel bloed gevorderd kan worden en voor aids niet blijft voorlopig open, zo meldt de basisgezondheidsdienst de agenten. Zolang de wet het testen op het HIV-virus niet verplicht stelt, is daar weinig aan te- doen. Overigens is de kans op besmetting door con tact via bloedende wondjes met een drager'van het virus klein: ongeveer één op de tweehonderd gevallen. De politie krijgt verder als ad vies mee dat bij het benaderen van verdachten voorzichtig moet worden opgetreden. Ver dachten die dreigen met bij ten, kunnen worden afgestopt door ze een wapenstok dwars in de mond te steken of ze een jas over hun hoofd te trekken. ADVERTENTIE De V.V. Noordwijk zoekt voor zijn A junioren, waarvan het hoogste elftal uitkomt in de Landelijke Jeugd, eerste klasse, een voor de trainingen voor de eerste drie A junioren-elftallen op de dinsdag- en donderdagavonden en voor begeleiding op zaterdag. chriftelijke sollicitaties met opgave van referenties n salarisindicatie zenden aan de heer T. de Zoete, uinkant 78, 2203 NL Noordwijk, binnen 14 dagen a verschijnen in dit blad. Eetgroep Buurthuis Dijk 33 aan de Apothekersdijk houdt iedere woensdagavond een driegan- genmaaltijd voor 55-plussers. De kosten zijn zes gulden per keer. Op dièten wordt gelet en gezelligheid staat voorop. Voor meer informatie: 071- 125736. Prestatieloop De Leidse ren- en toervereni- ging Swift houdt zaterdagoch tend een prestatieloop. De start vindt plaats om kwart voor elf vanaf het clubhuis aan de Willem van de Made- weg. Vanaf kwart voor tien kan worden ingeschreven voor de 5. 11 of 15 kilometer. Kleed- en douchegelegenheid zijn aanwezig. Foto 's In buurthuis Op Eigen Wie ken in de Merenwijk is een cursus fotografie voor begin ners gestart. In het buurthuis aan het Valkenpad 3 is een doka en kan kennis worden gemaakt met de verschillende mogelijkheden die de fotogra fie biedt. De kosten zijn vijf tien gulden per maand. Voor informatie: 071-212893. Computers Het Leidse Volkshuis begint deze maand met een compu tercursus voor 55-plussers. Ook wordt begonnen met een studiekring van ongeveer vijftien personen die weke lijks bij elkaar komen en hun onderwerp kiezen. Voor in formatie: 071-149180. Christendom Dr. W.J. Ouweneel uit De Bilt spreekt morgen over het ver val van het christendom in de Streekschool voor BBO, Lam- menschanspark 1. Ouweneel gaat in op de leegloop en de puinhopen van de kerk. Aanvang om kwart voor acht. Na afloop is er gelegenheid tot vragen stellen. Inlichtin gen bij E. de Jong, Faljeril- straat 2 Leiden, tel. 175383. Gemeente Leiden mag bedrijven niet boycotten LEIDEN/DEN HAAG De Kroon heeft de besluiten van twaalf gemeenten en een stadsdeelraad over het voeren van een economisch anti- apartheidsbeleid vernietigd. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken woensdag meegedeeld. Het betreft de gemeenten Am sterdam, Culemborg, Delft, Groningen, Haarlem, Leeu warden, Leiden, Oss, Rheden, Vlissingen, Wormer en Zaan stad en de stadsdeelraad Am sterdam Zuid-Oost. Deze hadden besloten bij voor keur geen zaken meer te doen met bedrijven die relaties on derhouden met Zuid-Afrika. Dit voorkeursbeleid vormt volgens de regering een on aanvaardbare doorkruising van haar Zuid-Afrika-beleid en zou daarmee strijdig zijn met het algemeen belang. Wegens de onderlinge verwe venheid van het voorkeursbe leid met andere elementen van het door de gemeenten voorgenomen anti-apartheid- beleid, zijn de raadsbesluiten in hun geheel vernietigd. Het niet aankopen van pro- dukten en diensten uit Zuid- Afrika en het niet accepteren van sponsoring van eigen pro jecten door bedrijven die ban den hebben met Zuid-Afrika kunnen volgens de regering wel door de beugel. Als deze maatregelen op zich zelf staan hoeven zij geen doorkruising van het rege ringsbeleid op te leveren, al dus Buitenlandse Zaken. Het ministerie maakte tevens be kend dat de schorsing raadsbe sluiten van Rotterdam en de deelraad Amsterdam-Water- graafsmeer zijn opgeheven, nu deze besluiten zijn aangepast. In één jaar 32 ramen kapot LEIDEN De Bedrijfs Tech nische School aan de Vondel laan heeft het in het afgelopen jaar zwaar te verduren gehad. De directie van de school deed bij de politie aangifte van 32 vernielde ramen. De schade bedraagt ruim zesduizend gul den. FOTO: WIM VAN NOORT M. Dons: „De keuze viel op cursussen waarvoor weinig voorkennis is vereist". STUDEREN A LA CARTE INITIATIEF LETTERENFACULTEIT LEIDEN Studeren aan de universiteit zonder vooropleiding. Tot voor kort was dat onmogelijk, maar met de nieuwe stu- dievorm a la carte kunnen binnenkort ook minder- geschoolden hun intrede maken in het bolwerk van kennis. De Leidse fa culteit der letteren biedt hen een pakket met twaalf afgeronde studie thema's. Een nieuw initiatief waarbij gebruik wordt gemaakt van een reeds beproefde methode. Zo maakte de vakgroep ge schiedenis vorig jaar al een voorzichtig begin met het stu deren a la carte. In twaalf hoorcolleges werd de archeolo gie en geschiedenis van de scheepvaart behandeld. „Er was veel belangstelling voor", zegt coördinatrice M. Dons. „Jong en oud waren zeer geïn teresseerd. Vooral ook mensen die het niet zien zitten om eerst het colloquium (voorexa men - red.) of het VWO te ha len". Tegen de tachtig cursis ten volgden de colleges over de scheepsvaart. Eén thema Om aan de groeiende behoefte in cursussen van hoger niveau te voldoen, werd voor het sa menstellen van een pakket de gehele letterenfaculteit bena derd. „Wat dat betreft zit je in Leiden erg goed", benadrukt Dons. „Het bestuur heeft ge zegd het liefst te kiezen voor een afsluitend pakket rond één thema. Wil je je openstel len voor een grote groep men sen dan moet je het aanbod op iedereen afstemmen. De keuze viel daarom op cursussen waarvoor weinig voorkennis is vereist". Deze extra mogelijkheid om je kennis of algemene ontwikke ling uit te breiden, is volgens Dons niet het enige voordeel van deze nieuwe studievorm „Aan de andere kant is het leuk om te kijken of het vak je aanstaat. Laat je je als student inschrijven dan zit je er direct voor een heel jaar aan vast". Niet alleen interessant voor de mensen zonder een vooroplei ding, maar ook voor studeren den die eens in de keuken van een ander vakgebied willen kijken. Voor de kosten 200 gulden per cursus hoeven ze het in de ogen van Dons niet te laten. De drempels zijn dus bewust laag gehouden. Dat betekent geenszins dat aan de inhoud van de hoorcolleges ook maar iets is veranderd. „De cursis ten zitten gewoon tussen de studenten. Als voorwaarde geldt wel dat het aantal cursis ten het aantal studenten niet mag overschrijden". Dons vindt het onzin dat voor deze colleges een VWO-diploma no dig is. „De benodigde voorken nis is niet in diploma's uit te drukken, want wat zeggen die? Het gaat er niet om of er veel voorkennis aanwezig is, maar om de interesse van de mensen voor een onderwerp". De docenten staan volgens Dons heel enthousiast tegen over het initiatief. „Dat bete kent niet dat ze meer tijd kwijt zijn". Het afsluitende tenta men blijft bijvoorbeeld achter wege. De cursisten krijgen slechts een certificaat met de mededeling dat zij colleges hebben gevolgd. „Dat maakt het heel vrijblijvend", beves tigt Dons. „Anders zou de grens met andere vormen van inschrijving vervagen. Het is dus niet zo dat je via deze me thode uiteindelijk kan afstude ren". Het enthousiasme valt echter niet alleen bij de docenten waar te nemen. De telefoon in het kamertje van Dons stond de afgelopen weken nauwe lijks stil. Zo ook tijdens het ge sprek met de coördinatrice. Terwijl zij rustig iets uitlegt, fungeert de telefoonbeant- woorder op de achtergrond als storende factor. Aan de lijn hangt één van de inmiddels ruim achthonderd mensen die reageerden. De brochure die gemaakt is in een oplage van duizend stuks ligt daarom weer bij de drukker „Het loopt voorspoedig", luidt de bescheiden reactie van Dons. „Je weet niet wat je de eerste keer kunt verwachten". Over het aantal inschrijvingen kan ze niets zeggen. Cursisten kunnen zich vanaf heden aan melden. Van een mogelijk suc ces wil ze daarom nu nog niets weten. „De evaluatie vindt pas na afloop plaats. Dan wordt gekeken of we gaan uitbrei den". Twaalf cursussen Voorlopig is de keus nog be perkt. De twaalf cursussen die in februari van start gaan, zijn: 'Afrocentrisme als tegencul tuur', 'Duitse constituties'. 'Ge schiedenis van het Jodendom', 'Griekse cultuur in bloeitijd', 'Indonesische geschiedenis: 1942 - heden', 'Klassieken van de oudere Nederlandse letter kunde', 'Meubelkunst en meu belambacht', 'Theater inter continentaal', 'Triomf van de barok', 'Tussen Lastman en De Lairesse', 'Waar komt het ka pitalisme vandaan7' en 'Wer ken uit de wereldliteratuur'. Het bestuur weet dat dit maar een kleine selectie is uit het totale aanbod van de universi teit. Daarom kan iedereen zich ook als letteren-toehoorder in schrijven voor andere onder werpen. „We willen de men sen ook de mogelijkheid bie den om iets anders te doen voor die 200 gulden. Maar daarvoor moet wel eerst met de vakgroepen overlegd wor den", noemt Dons de enige be perking. De brochure 'Studeren a la carte' kan schriftelijk worden aangevraagd bij het Bureau van de Universiteit, Ant woordnummer 10368, 2300 WB Leiden. Een postzegel plakken is niet nodig. Linksonder op de envelop moet 'Letteren a la carte' vermeld worden. PETER VAN DER HULST „WE ZIJN NIET ZO STAR EN RIGIDE" LEIDEN De Stichting Sociaal Kultureel Werk in Leiden (SKIL) is „niet blij" met het aftreden van het bestuur van Buurthuis Morschwijck. Dat zei ad junct-directeur T. Fluits- ma gistermiddag over de brandbrief die het bestuur naar de gemeenteraad heeft gestuurd. Hij wil zo snel mogelijk overleggen met het opgestapte be stuur en de „ruzie" oplos sen. Reden voor het bestuur van het buurthuis aan de Topaas laan om op te stappen is de slechte verhouding met de SKIL. Problemen stapelden zich op. De stichting wordt in de brief een starre en rigide opstelling verweten. Fluitsma vindt dat de zaken „genuan ceerder" liggen. „We gaan niet uitgebreid bestrijden dat wat in de brief staat niet klopt, maar we zijn minder star en rigide dan ons wordt verwe ten". Door de komst van de over koepelende SKIL zijn de ver houdingen veranderd, legt hij uit. Maar er wordt nog volop gediscussieerd over hoe dat er uiteindelijk uit gaat zien. Hoe veel centraal wordt geregeld en wat voor bevoegdheden voor de buurthuizen overblij ven. „Het is geen geheim dat niet alle buurthuizen gelukkig zijn met de komst van de SKIL. Morschwijck ziet het als een van de weinige veel nega tiever, maar daar moet een mouw aan zijn te passen". Reiskosten Morschwijck wil dat SKIL een reiskostenvergoeding betaalt voor een vervanger die uit Den Bosch moet komen. SKIL kan daar niet aan beginnen, vertelt de adjunct-directeur. „Het is een probleem, dat wordt door ons erkend. Maar we kunnen geen uitzondering maken voor individuele geval len. Dan klopt iedereen hier aan en daar hebben we niet de financiële middelen voor. Dat is lastig, maar we moeten aan deze lijn vasthouden", geeft hij toe. Aan het beleid vasthouden, geldt ook voor het toewijzen van schoonmaak- en conciër ge-uren. Morschwijck heeft conciërge-uren verloren. Fluitsma heeft daar wel begrip voor, maar vindt dit geen aan leiding om het huidige sy steem op de helling te zetten. „De toewijzing van de uren gebeurde vroeger nogal wille keurig. Als er toevallig een aanvraag lag bij het verdelen van de subsidie, dan werd dat gehonoreerd. Nu gelden objec tieve normen, de schoonmaak- uren worden nu toegewezen per vierkante meter. Een sy steem waar wij best wel blij mee zijn eigenlijk". De bekende druppel voor het bestuur van Morschwijck was het zomaar „in beslag nemen" van de administratie van het buurthuis. „In de brief wordt gesuggereeerd dat we met een deurwaarder langs zijn geko men. We erkennen dat we de buurthuizen van tevoren niet voldoende hebben ingelicht. Maar het ging om een accoun tantscontrole en niet om frau de. SKIL wilde dit in verband met de kosten op het eigen bu reau laten doen. Dus moesten er wat stukken uit de buurt huizen worden opgehaald. Die stukken worden ook weer te ruggebracht. Maar ik kan me voorstellen dat dit een slechte indruk heeft gemaakt", aldus Fluitsma. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) j J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de storingsset naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9