5an Am hard op weg naar faillissement Mediaraad: geef omroep concessie voor vijf jaar Exportwaarde vlees iets lager dan in '89 Levensverhaal H.C. Andersen in Koninklijke Bibliotheek NDT gast bij Stroom :CONOMIE/KUNST/RTV CcidócSouaont WOENSDAG 9 JANUARI 1991 PAGINA 9 DEN HAAG Om de penheid en de dynamiek an het publieke omroep- lestel te handhaven moet olgens de Mediaraad aan inroepen concessies voor ijf jaar worden verleend, an het einde van een ancessie-periode moet 'orden bekeken of een mroeporganisatie mag lijven voortbestaan. Dat lijkt uit een gisteren ge- ubliceerd advies aan de linister van WVC. Ie Mediaraad meent dat een omroep in zo'n stelsel aan vier soorten eisen moet voldoen. Als algemene eis wordt gesteld dat een omroep zich houdt aan reclamevoorschriften en niet dienstbaar is aan winst door derden. Voor wat betreft de programma's moet iedere con cessiehouder een volledig pro gramma bieden. Het bieden van cultuur, informatie en educatie zijn daarin belangrij ke elementen. Ook moet een omroep borg staan voor een zekere verscheidenheid. Een nieuwkomer moet bieden wat nog niet bestaat. Van de concessie-aanvrager wordt verwacht dat hij repre sentatief is voor een bepaalde maatschappelijke, culturele of godsdienstige behoefte. Voor iedere aanvrager geldt een mi nimaal ledenaantal van 150.000 leden. Het gaat daarbij om zuivere ledenaantallen. De koppeling tussen het lidmaat schap en het abonnement op het programmablad van de omroep komt te vervallen. Tenslotte wil de Mediaraad de mening van de bevolking pei len. Door middel van steek proeven moet worden vastge steld welke omroepen naar de mening van de bevolking niet kunnen worden gemist. De burger zou zich daarbij moeten kunnen uitlaten over twee omroepen die volgens hem of haar moeten blijven bestaan. Uitvoering van het voorstel van de Mediaraad zou erop neerkomen dat het verschil in hoeveelheid zendtijd tussen A- ,B- en C-omroepen verdwijnt. Iedere omroep krijgt evenveel zendtijd Wordt een bepaalde zendtijd niet gebruikt, dan kan die tijd aan een andere omroep worden geschonken. De indeling van de omroep verenigingen op de verschil lende radiozenders en televi sienetten ziet de Mediaraad als een zaak van de omroep zelf. Samenwerking tussen de ver schillende omroepen moet worden gestimuleerd. Voor fu sies is in het door de Media raad voorgestelde systeem ech ter geen plaats. De minister van WVC moet beslissen of een concessie wordt verlengd, danwel een nieuwe omroep wordt toegela ten. Ook het maximaal aantal concessies is een zaak van de minister. De vaststelling van het aantal is gerelateerd aan de totale hoeveelheid zendtijd en het daarvoor beschikbare geld. Volgens Mediaraad-voor zitter A. van der Louw is het denkbeeldig dat de overheid in een bepaalde situatie min der geld beschikbaar stelt. Het aantal omroepen zal dan afne men. Van der Louw meent dat een concessiestelsel zo spoedig mo gelijk moet worden ingevoerd. Voor de eerste keer moet dan worden uitgegaan van de acht bestaande omroepen. Zij zou den zeven jaar de tijd moeten krijgen om hun positie te be wijzen. Verder gaat de raad er vanuit dat aan de positie van de NOS niet wordt getornd. Wel zou sprake kunnen zijn van een splitsing van deze organisatie in een bundeling van geza menlijke activiteiten en een programma-organisatie. In die organisatie zouden ook de acti viteiten van kleine zendge machtigden als het IKON De Mediaraad heeft zich in het verleden ook wel eens voor stander getoond van een con cessieperiode van vijf iaar. Dat voorstel stuitte om bedrijfseco nomische redenen op grote be zwaren bij de minister van WVC. Zo wordt in het wets voorstel voor commerciële om roep ook uitgegaan van een periode van tien jaar. Zo'n lan ge periode heeft volgens de Mediaraad echter het nadeel dat gedurende vele jaren na aanvang de prikkel zal ontbre ken om aan de eisen van de wet te voldoen. Def Leppard- gitarist Steve Clark dood aangetroffen LONDEN Steve Clark, gita rist van de Britse heavy metal- band Def Leppard, is gisteren door zijn vriendin dood aange troffen in zijn woning in het Londense district Chelsea. Volgens een woordvoerder van Scotland Yard waren er geen verdachte omstandighe den. Woensdag wordt sectie verricht op het lichaam van Clark, die 30 jaar was. Def Leppard begon ooit in een ga rage in Sheffield, Noord-Enge- land, en tekende in 1979 een platencontract met Polygram. Volgens een Amerikaans over zicht uit 1989 verdiende de band jaarlijks zo'n 15 miljoen VERMINDERING VEESTAPEL ONBESPREEKBAAR MIJN LEVEN IS EEN AARDIG SPROOKJE. )EN HAAG Een eigen eugdboekenmuseum, en lan het liefst in Limburg imdat dat gemakkelijk lereikbaar is voor zoveel nensen, ook uit de omrin- [ende landen. Dat is ei- jenlijk de droom van Ja- jues Engels, docent aan de Rijkshogeschool Maas tricht. Naast docent is Engels ook de nitiatiefnemer van de ten- oonstelling 'Mijn leven is een aardig sprookje...' over het le- 'en van de Deense auteur lans Christian Andersen 1805 - 1870). De expositie is vanaf 10 januari in de Ko- linklijke Bibliotheek in Den laag te zien. Tot nu toe moet Engels het doen met het organiseren van een aantal tentoonstellingen 'ver de jeugdliteratuur, het hoofdvak waarin hij lesgeeft. Maar ze zijn wel bijzonder. De expositie in de Koninklijke Bi- >liotheek is een verzameling van originele eerste drukken, manuscripten, brieven en il lustraties van Andersen. Daar naast hangt er een echte Dali met de afbeelding van een van de sprookjesfiguren van de Deense schrijver. Omdat het vorig jaar honderd- vijftig jaar geleden was dat de hoeken van sprookjesschrijver Andersen voor het eerst in het Nederlands vertaald werden, hesloot Engels dat dit het juiste moment was om zijn werk naar Nederland te halen. Bo vendien kon hij nu een collec tie uit het Andersenmuseum in Odense, Denemarken tot zijn beschikking krijgen. Engels meent dat Andersen belangrijk was voor de litera tuur omdat hij de eerste auteur was van cultuursprookjes, ge baseerd op elementen van volksvertellingen. De Deense sprookjesschrijver werd er zo wel om bewonderd als veraf schuwd. Zo was hij vaste gast bij Europese vorsten en rege ringen, terwijl hij in Denemar ken de grond werd ingeschre ven. Pas nadat de schrijver in het buitenland ontdekt werd begonnen zijn landgenoten het werk te waarderen. Feit is dat hij een radicale stijlvernieu wer was. Eigen jeugd Engels:,, Andersen gebruikte voor zijn sprookjes gebeurte nissen uit zijn eigen jeugd. Zo ontstond het verhaal over het tinnen soldaatje door een Franse soldaat die portier was van het bejaardenhuis waar Andersens grootmoeder ver bleef. Die portier vertelde de jonge Hans verhalen en gaf hem Frans speelgoed, waaron der dat bekende tinnen sol daatje". „Zijn liefde voor literatuur kreeg hij door zijn stiefvader; men weet niet helemaal zeker of hij door zijn stief- of echte vader is opgevoed, die hem al tijd voorlas. Het bijzondere is dat Andersen opgroeide met theater en literatuur, terwijl z'n moeder wasvrouw en zijn stiefvader een ambachtsman was. Later heeft hij altijd ge zegd dat hij uit een landbouw- agrarisch gezin kwam. Dat is niet waar, maar hij romanti seerde zijn eigen' jeugd. Een sprookje is een uitlaatklep om een betere wereld te schetsen dan die waar je in verkeert. Andersen was erg trots en hij vond het jammer dat hij in fei te 'uit de goot' had moeten op groeien". De schrijver was ook erg ijdel. En dat is goed te zien op de tentoonstelling in de Konink lijke Bibliotheek. In zijn tijd ontwikkelde de fotografie zich, en er zijn ook veel foto's van Andersen gemaakt. Al leen al door die foto's is An dersens' ontwikkeling te zien, van jonge tot oude man. Mislukt Andersen was niet alleen sprookjesschrijver. Hij had een enorme interesse voor theater. Op zijn veertiende vertrok hij naar Kopenhagen om 'be roemd te worden'. Tot zijn twintigste schreef hij ook uit sluitend toneelwerken. Maar daarin mislukte hij. De direc ties van de theaters weigerden zijn werken. „Ik denk dat dat vooral te wijten is geweest aan zijn jonge leeftijd", aldus En gels. het reizen. Zijn voorkeur ging uit naar Italië, al was het al leen maar om de temperatuur. Hij had grote moeite met kille oorden als Denemarken en Nederland, dat hij drie maal bezocht. Nederland werd als 'drassig' omschreven in zijn dagboeken, die ook op de ex positie te zien zijn. De schrij ver kwam vaak in Engeland, en voerde zijn hele leven lang een enorme correspondentie, onder meer met Charles Dic kens. Op het eind van zijn le ven werd er iemand meege stuurd om Andersen op zijn reizen te vergezellen, bang als men was dat de reislustige oude man iets zou overko men". Engels nodigde de studenten van de Akademie voor Beel dende Kunsten uit Maastricht uit om sprookjesfiguren als 'Het meisje met de zwavelstok jes' en 'Het lelijke eendje' op kunstzinnige -wijze uit te beel den op de tentoonstelling. Er zijn bijvoorbeeld foto's geno men in de omgeving van Maastricht waarop sprookjesfi guren zijn geprojecteerd. Ook zijn er als boekillustratie twee poppenkastfiguren gebruikt om het verhaal 'Grote Klaas, kleine Klaas' weer te geven. „Naast het werk van de stu denten draait het natuurlijk om Hans Christian Andersen zelf. In de expositie zijn uitga ven in onder andere het Spaans, Engels, Duits, Deens en Nederlands opgenomen. En te maken is met de bank Bankers Trust een overbrug gingskrediet geregeld van 150 miljoen dollar. Daarvan is 50 miljoen dollar afkomstig van United Airlines. Met deze maatschappij sloot Pan Am onlangs een akkoord voor de verkodp van routes op Londen en andere belangen voor 400 miljoen dollar. Het overbruggingskrediet en de dertig miljoen dollar die Pan Am zelf nog in kas heeft moeten de liquiditeitsbehoefte dekken tot later deze maand de laatste betaling van 270 miljoen dollar van United Air lines binnenkomt. De Ameri kaanse regering gaf gisteren voorlopige goedkeuring aan de transactie met United Andere maatschappijen hadden be zwaar gemaakt omdat deze maatschappij, toch al de groot ste in de Verenigde Staten, te sterk zou worden. Het aanvragen van uitstel van betaling was een voorwaarde die Trans World Airlines (TWA) aan Pan Am stelde om tot een fusie te komen. TWA, ook een zwakke broeder in de Amerikaanse luchtvaart, bracht onlangs een overne mingsbod uit van 375 miljoen dollar. Pan Am toonde zich bereid te praten, maar ver langde van de beoogde partner een overbruggingsfinanciering zoals die nu is verkregen bij Bankers Trust. Volgens een woordvoerster van Pan Am is TWA niet bij de gisteren be kendgemaakte financiering betrokken. Niettemin is over neming door TWA volgens luchtvaartdeskundigen nog steeds één van de weinige red dingsboeien voor Pan Am. Ook acquisitie door United Airlines wordt genoemd als mogelijkheid. Pan Am, opgericht in 1927, leed over de eerste negen maanden van het afgelopen jaar een verlies van 268 mil joen dollar op een omzet van bijna drie miljard dollar. Top- nieuwjaarstoespraak tijdens een vergadering in Rijswijk zei hij vanmiddag wel dat het op peil houden van de produk- tie bewijst dat de vee- en vleessector nog steeds gelooft in een definitieve oplossing Met minister Bukman blijft hij van mening dat een verminde ring van de veestapel onbe spreekbaar is. Lagere prijzen In kilo's werd in het afgelopen jaar weliswaar (3,5 procent) meer vlees geëxporteerd, maar door de lagere prijzen daalde de uitvoerwaarde tot 9,2 mil jard gulden. Daartegenover stond een invoerwaarde van 1,8 miljard, zodat het positieve handelssaldo van de vee- en vleessector altijd nog 7,4 mil jard gulden bedroeg. Het vleesverbruik in Neder land is gelijk gebleven. Per hoofd van de bevolking consu meerde men in het afgelopen jaar 66,3 kilogram. De popula riteit van varkensvlees liep per Nederlander zeven ons te rug, maar van rundvlees en kalfsvlees is per inwoner van ons land elk drie ons meer ge geten, van lamsvlees één ons Het aantal geslachte runderen steeg met 140.000 tot 1,2 mil joen. Dat komt voornamelijk door importen uit de voorma lige DDR (60.000 stuks). Het aantal varkensslachtingen bleef nog net onder de 20 mil- Onzorgvuldig Voorzitter Tazelaar pleitte in zijn toespraak voor een menta liteitsverandering bij een aan tal mensen die in de vee- en vleessector werkzaam zijn. Hij doelde op het onzorgvuldig handelen van een enkeling ten aanzien van de gezondheidssi tuatie van de dieren. Ir. Taze laar noemde als voorbeeld het uitbreken van de varkenspest in een deel van Noord-Bra bant. Ondanks het feit dat er een vervoersverbod was inge steld, is daar toch nog een aan tal varkens naar andere be stemmingen dan het slachthuis vervoerd. Ook zijn uit de voormalige DDR tegen var kenspest geënte dieren naar diverse Eurpese landen ge bracht. Dat gebeurde met val se certificaten. Als actueel voorbeeld noemde hij de uit braak van Abortus Bang in het zuiden van ons land. Hoewel het in deze gevallen om een zeer klein aantal ging, is daar mee toch een groot rssico gelo pen. „Eén geval is er één te veel", aldus ir. Tazelaar, wij zend op de catastrofe die zich in België heeft voltrokken. Ir. Tazelaar liet voorts een dringende waarschuwing ho ren aan het adres van het ka binet. Nieuwe bezuiningen in het kader van de zogenaamde tussenbalans mogen naar zijn oordeel niet ten koste gaan van de vee- en vleessector. Hij is bang dat bij de besparingen in het kabinet over 10 tot 15 miljard gulden aan nieuwe be zuinigingen, het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij niet buiten schot blijft. ..Omdat er van een kale kip niets te plukken valt, sluit ik niet uit dat zal worden ge probeerd de rekening door te schuiven naar het bedrijfs- Tenslotte zei de voorzitter dat het hem wat waard zou zijn als de samenwerking tussen het Produktschap Vee en Vlees met dat voor Pluimvee en Eie ren zou worden verbreed. £W YORK Pan Am urporation, het moeder- ■drijf van de Ameri- lanse luchtvaartmaat- happij Pan American forld Airways, heeft gis- ren uitstel van betaling ngevraagd. jarenlange problemen van n van de pioniers in de in- rnationale luchtvaart hebben armee een voorlopige cli- bereikt. Pan Am wordt naast Continental Airlines Eastern Airlines de derde ote Amerikaanse maatschap die in surséance van beta- verkeert. Am heeft een beroep ge- op hoofdstuk 11 van de ikaanse faillissementwet- Dat biedt bescherming om een re- mogelijk te maken, maatschappij zal al haar normaal Om dat mogelijk man Thomas Plaskett ver klaarde gisteren dat de toch al moeilijke financiële situatie aanzienlijk is verslechterd door de zwakte van de inter nationale economie, de sterke stijging van de brandstofprij zen door de Golfcrisis en de fi nanciële gevolgen van de ter roristische aanslag op een Pan Am-vliegtuig boven Schotland in december 1988. Alleen al de stijging van de brandstofprij zen kostte de maatschappij sinds augustus 150 miljoen dol lar. De problemen bij Pan Am spe len al jaren. Steeds wist de maatschappij het hoofd weer enige tijd boven water te hou den door bezittingen te verko pen. Al in 1980 werd het ma jestueuze hoofdkantoor in New York van de hand ge daan voor 400 miljoen dollar. Een jaar later ging de winstge vende hotelketen Interconti nental voor 500 miljoen dollar naar het Britse concern Grand Metropolitan. Z veren Koksmuts Onder het toeziend oog van vakgenoten is sous-chef R. Sambo uit Lelystad op de Horecava in de RAI druk bezig met het berei den van een gerecht waarmee de kok meedingt naar de Zilveren Koksmuts in de categorie 'Les Routiers'. De prijsuitreiking vindt morgen plaats. foto: anp RIJSWIJK De groei is er uit in de Nederlandse vee- en vleessector. Zowel in de veestapel zelf als in de groei van de exportcij fers. In 1989 ging nog voor een recordbedrag van 9,5 miljard aan vlees de grens over, in 1990 kwam men niet verder dan 9,2 mil jard gulden. DEN HAAG Stroom (Haags Centrum Voor de Beeldende Kunst) laat ter inwijding van haar nieu we bovenzaal aan de Ko ninginnegracht met in gang van vandaag zes Haagse instellingen „ui ting geven aan het cultu rele klimaat in Den Haag". Het Nederlands Dans Thea ter is de eerste in de reeks. Vanavond vanaf acht uur laat het NDT met de pianis ten RaymondLangewen en Jan Schouten zien en horen hoe dansbegeleiding in z'n werk gaat. Adjunkt zakelijk leidster van het NDT, Arlet- te van Boven schetst de danscarrière vanaf de eerste danspas tot na het hoogte punt op vrijdagavond 18 ja nuari om 20 uur. Vanaf 9 tot en met 19 januari exposeert de vaste decorontwerper van het NDT, Walter Nobbe, met het proces van ontwerp naar voorstelling in maquettes, te keningen, foto's en video's. Vanaf 23 januari tot en met 2 februari presenteren het Ko ninklijk Conservatorium en de Interfaculteit Beeld en Geluid de voorstelling 'Het kunstonderwijs in Den Haag in beweging'. Installaties van kunstenaar Servaas in Kijkhuis Den Haag Uit vandaag bekendgemaakte cijfers van het Produktschap Vee en Vlees blijkt verder dat de totale vleesproduktie van ongeveer 2,5 miljoen ton in 1990 niet is gestegen ten op zichte van de drie voorgaande jaren. Volgens ir. R. J. Taze laar, voorzitter van het pro duktschap is het zolang er een milieuprobleem bestaat acceptabel dat de vleesproduk tie stabiel blijft. Maar in zijn er is veel gebruik gemaakt van persoonlijke collecties van illu stratoren als Lidia Postma en Sabine Friedrichson. Er was foto: sp eigenlijk zoveel materiaal dat we hele collecties hebben moeten weigeren bij gebrek aan ruimte", aldus Engels. DEN HAAG Vier in stallaties en sculpturen van de kunstenaar Ser vaas van Int. fish-handel Servaas Zn zijn woens dag 23 januari en donder dag 24 januari te zien in het Kijkhuis in Den Haag. De installaties bestaan uit een techniekbeweging op basis van luchtdruk. Het is combinatie van een of meerdere monitoren met ob jecten als een veertje, een zweep of olievaten die door de luchtdruk in beweging worden gebracht. De tentoongestelde werken zijn onder andere 'Court of Justice' (1986), waar in de toeschouwer op een niet misverstane wijze wordt ver oordeeld voor passief kijkge drag. Acteur Helmert Wou denberg speelt de rechter die met een klap van zijn hamer de beklaagde doet opveren uit zijn stoel. De kritiek is in de vorm van een kermisattractie gegoten, waardoor de bezwa ren tegen geestdodend televi- sievermaak zich op ironische wijze tegen zichzelf keren. Het latere werk van Servaas is ge baseerd op zijn schildersach tergrond. Mondriaans 'Broad way Boogie Woogie' vormt het uitgangspunt voor de sculp tuur Dance Mr Mondriaan' (1988). Tegenover de primaire kleuren van het doek van Mondriaan stelde Servaas zijn 'crash-paintings' waarvan staalplaat het grondmateriaal vormt en oranje de hoofdkleur iqueezedriver p de vakbeurs Karwei in de Utrechtse Jaarbeurs, die vanaf 17 januari geopend is voor het pu- iek, is een squeezedriver een van de noviteiten. Deze schroefboormachine werkt zonder batterij- i, accu of stroom. Door het bewegen van de handel in het handvat wordt de machine aangedre ven. foto: dijkstra

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9