S veroordelen 15ov jetpro vocatie iBaltische staten an< AJNC stuurt aan op overgangsregering Coalitie in Bonn krijgt maar moeizaam gestalte Qeid&i Soivumt WOENSDAG 9 JANUARI 1991 PAGINA 5 Veel gewonden treinongeluk verkeren nog in levensgevaar LONDEN Het treinongeluk in Londen heeft gis teren aan één persoon het leven gekost, zo hebben de Britse spoorwegen meegedeeld. Er vielen 248 gewon den, van wie er twintig ernstig aan toe zijn. De am bulancedienst had aanvankelijk gemeld dat er acht doden waren gevallen. Het ongeluk met de forensen trein gebeurde op het Cannon Street Station, een van de vele eindstations in de City of London, het financiële centrum van de Britse hoofdstad. De trein uit Sevepoak (Kent) reed tegen de stootblokken van het station op één van de drukste momenten van de dag. De eerste wagon werd als een harmonica ineen- gedrukt en een wagon uit het midden van de trein vloog in de lucht. In de trein zaten ongeveer 800 mensen. Het ongeluk gebeurde een dag nadat een rechter had besloten British Rail te vervolgen op aanklachten als gevolg van de treinbotsing van twee jaar geleden waarbij 35 doden vielen. Voedsel bereikt Sovjets HELSINKI Grote hoeveelhe den voedsel bereiken, ondanks be richten over ondoelmatigheid en corruptie in het distributiesysteem van de Sovjetunie, wel degelijk de doelgroepen. Woordvoerders van de verschillende donor-comités hebben dat gemeld. Nederlandse hulporganisaties zeggen dat hun eigen vertegenwoordigers toezicht hebben uitgeoefend bij het lossen van ladingen medicijnen die per vliegtuig naar Moskou waren ver voerd. Verscheidene donor-organi saties weten nog steeds niet wat en hoeveel er precies in de Sovjetunie nodig is. Enkele internationale do nors hebben hun campagne opge schort, andere maken plannen op de langere termijn. Akkoord over Sovjetbegroting MOSKOU De president van de Sovjetunie, Michail Gorbats- jov, en de president van de Russi sche Federatie, Boris Jeltsin, zijn het gisteren eens geworden over de begroting van de Sovjetunie voor 1991. De onenigheid tussen de Sovjetunie en de grootste Sovjetrepubliek dreigde de gehe le economie te verlammen. Een medewerker van Jeltsin zei dat de positie van het Russische par lement was gewaarborgd. Rus land had aangekondigd 83 mil jard gulden minder te zullen bij dragen aan de Sovjetbegroting dan Gorbatsjov verlangde. Geen doodstraf na Argentijnse opstand BUENOS AIRES De hoogste mi litaire rechtbank van Argentinië heeft gisteren zeven leiders van de militaire opstand van verleden jaar december veroordeeld tot gevange nisstraffen van onbepaalde duur. De aanklager had voor vijf van de ze ven beklaagden de doodstraf geëist. Aldo Feurrmann, secretaris van de rechtbank, legde uit dat de straf van onbepaalde duur betekent dat de of ficieren zeker 20 jaar in de gevange nis moeten doorbrengen voor zij in aanmerking kunnen komen voor voorwaardelijke vrijlating. Acht an dere officieren die bij de opstand waren betrokken, kregen straffen variërend van 12 tot 20 jaar. ie™ 'ASHINGTON/MOS- itaa OU De Verenigde iari taten hebben Moskou er °g isteren van beschuldigd n v e Baltische staten te inti- n d ïideren door troepenver- iD erkingen naar het ge le i ied te sturen. Premier ïnLazimiera Prunskiene staj an Litouwen heeft giste- en het ontslag van haar n sgering ingediend. >rw 'oordvoerder Fitzwater van sta; et Witte Huis noemde het be- s (jluit van Moskou provocerend contraproductief. Moskou egon deze week tienduizen- en paracommando's naar Est- in ind. Letland en Litouwen te lui uren om Baltische dienst- t a lichten te dwingen zich bij iee> un legeronderdeel te vervoe- 'gst in. De nationalistische rege- ga ngen van de drie staten zien bas it als een poging het streven Cl aar onafhankelijkheid de kop aar ii te drukken. Fitzwater noemde het Sovjetbesluit een ernstige stap naar een escalatie van de spanning". Het politiek comité van de EG zal zich morgen beraden over het ver zoek van Denemarken de Sov jetunie over te halen af te zien van geweld tegen Estland, Letland en Litouwen, Prunskiene Het ontslag van premier Kazi- miera Prunskiene van Litou wen en haar regering volgde op het besluit van het parle ment in Vilnius de door de re gering ingestelde prijsverho gingen van 200 tot 800 procent te verwerpen. De verhogingen leidden tot onrust in de hoofd stad, waar het tot schermutse lingen kwam tussen betogers van de Russische en Poolse minderheden, Litouwse tegen- demonstranten en de politie. Prunskiene was één van de meest populaire politici in de Baltische staten. Ze werd pre mier nadat Litouwen zich op 11 maart onafhankelijk van de Sovjetunie had verklaard. Daarvoor was de premier, die in 1943 in het dorpje Vasiulis- kiai nabij de grens met Wit- Rusland werd geboren, werk zaam als econome. Eerst als docente industriële economie aan de universiteit van Vilni us, daarna als hoofd van een agronomisch centrum en ver volgens van een instituut voor management. In 1989 kwam ze in het parlement namens de communistische partij, die ze kort daarop verliet. Prunskiene kreeg de naam een pragmatisch politicus te zijn gedurende de Litouwse crisis, toen Gorbatsjov de onaf hankelijkheidsverklaring met een volledige boycot beant woordde Terwijl Moskou zijn rebelse deelstaat economisch afsneed, reisde Prunskiene alle grote westerse hoofdste den af om steun te vinden voor haar landje. Tot in het Witte Huis wist ze een voet tussen de deur te krijgen. Zelfs De politie zette gisteren een waterkanon in tegen de betogers die in Vilnius protesteerden tegen voorgestelde prijsverhogingen. toen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker in de zomer Moskou be zocht, slaagde de „ijzeren dame van het Balticum" erin hem nog voor Gorbatsjov te spreken. Op aandringen van Prunskiene bereikten Vilnius en Moskou begin juni een compromis om een einde te maken aan de boycot: Litou wen zou zijn onafhankelijk heidsverklaring niet intrek ken, maar „invriezen" om on derhandelingen met Moskou mogelijk te maken. Die ge spreken zijn ooit van de grond gekomen. „Het vertrek van Prunskiene zal tot een versterking van het nationalisme leiden", aldus een afgevaardigde. In haar af scheidsrede sprak Prunskiene met geen woord over de prijs verhogingen. Zij bracht ver slag uit van haar onderhoud met Michail Gorbatsjov die FOTO: AP middag. De Sovjetpresident weigerde het transport van pa racommando's naar het Balti cum te bespreken. Gisteren waren al meer dan honderd militaire voertuigen geteld die Vilnius binnenreden vanuit een nabijgelegen militaire ba- Muqdisho veranderd in spookstad MUQDISHO In de Somalische hoofdstad Muqdisho wordt ie, ïog, steeds strijd geleverd tussen regeringstroepen en verzets strijders van het Verenigd Somalisch Congres (USC). Door de jtu gevaarlijke situatie in de stad kon de evacuatie van de laatste groep buitenlanders gisteren niet doorgaan. Italië zou vandaag opnieuw een poging wagen. De Franse mari- neslaagde er wel in met behulp van helikopters 47 westerlingen tn de Somalische kuststad Merka in veiligheid te brengen. Sinds het weekeinde zijn ruim 700 buitenlanders geëvacueerd uit de ato hoofdstad. Ooggetuigen verklaarden dat Muqdisho na tien dagen van gevechten is veranderd in een spookstad, waar de wet van Ie jungle heerst en soldaten en rebellen aan het plunderen zijn jeslagen. Er is geen stroom, waterleiding en voedsel meer. Het imbassadegebouw van de Verenigde Staten en de vertegen woordiging van de Europese Commissie zijn vorige week even- icns door plunderaars leeggehaald. Het is nog steeds onduidelijk •aar president Mohamed Siad Barre zich bevindt. Volgens het 'SC zijn bij de gevechten in Muqdisho zeker 2000 mensen om iet leven gekomen en zijn meer dan 4000 gewonden gevallen. JOHANNESBURG Het >P< Afrikaans Nationaal Con- ongres (ANC) heeft gisteren I® ipgeroepen tot een confe- entie van alle Zuidafri- jï taanse politieke partijen, ai Die conferentie zou een di ivergangsregering moeten nstellen om de apartheid snel te beëindigen. ur In een verklaring noemde het 'MANC een dergelijke conferen- I tie een eerste stap, waarbij „al- [emene uitgangspunten" vast- jesteld zouden moeten worden 10 voor een nieuwe grondwet. r Ook zou het gezamenlijke con- c gres moeten bepalen wie de [rondwet gaat opstellen. Te- 'ens wil het ANC dat er een nterimregering komt die toe dicht kan houden op de over lang naar een zwarte meer- lerheidsregering. Het ANC acht een overgangsbewind no- - lig, omdat de bestaande rege ring op apartheid gebaseerd is en de rassenscheiding nooit Het ANC liet weten nog de nodige twijfel te koesteren over de wil van de regering van president F. de Klerk om de apartheid te beëindigen. De Klerk heeft eerdere oproepen tot de vorming van een inte rimregering afgewezen. Op de vraag of De Klerk van het jongste ANC-voorstel op de hoogte is gebracht, zei vice- voorzitter Nelson Mandela dat de president niets heeft gezegd wat er op zou kunnen wijzen dat zijn Nationale Partij niet 'aan een grote conferentie zou deelnemen. In de ANC-ver- klaring benadrukte Mandela dat alle partijen aan de confe rentie moeten deelnemen, in-' clusief de Conservatieve Par tij, die tegen de afschaffing van de apartheid is, en de In- katha, de Zulu-beweging waarmee ANC-aanhangers de laatste jaren een bittere strijd uitvechten die aan duizenden het leven heeft gekost. Zoeken Suriname eist actie Den Haag tegen AD PARAMARIBO Suriname dreigt met maatregelen tegen Nederland als de regering in Den Haag niet corrigerend op treedt tegen het Algemeen Dagblad, zo heeft minister Robby Ramlakhan gezegd te gen de Nederlandse ambassa deur Pieter Koch, die hij giste ren op buitenlandse zaken ont bood. Het Algemeen Dagblad heeft volgens Ramlakhan „onge gronde beschuldigingen" geuit aan het adres van de Suri naamse minister van defensie Rupert Christopher. Correctie van de Nederlandse regering zou moeten voortvloeien uit het toezicht dat ze heeft op na leving van de perscode. De krant bracht in haar editie van gisteren Christopher in ver band met moorden op 26 maart 1990 op het kabinet van het militair gezag. Twee lijf wachten van Junglecomman doleider Ronnie Brunswijk zouden toen door Christopher en een andere legerautoriteit zijn doodgeschoten. Ramlak han spreekt van een „flagran te miskenning van de integri teit van het Surinaamse justi tiële apparaat". Het openbaar ministerie in Paramaribo heeft geen enkele aanleiding gevon den om Christopher van welk feit dan ook te beschuldigen. t)DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE Lupardi, totaal verbouwereerd, biedt weinig tegenstand wanneer Rob en Prudon hem in een stoel duwen en hem stevig knevelen. „Spreek!", buldert Rob hem toe, „wat moeten we doen om Amsterdam te redden? Je zult dit met je leven beko pen, schurk, als je je geheim niet verraadt!". Lupardi, doods bleek stamelt, dat het niet zijn schuld isWat heeft die stomme brandweer er ook mee te maken, meent hij. Het bluswater heeft gedaan. Maar de ramp kan slechts worden bezworen, wan neer boven de Dam een ander soort bom wordt uitgegooid. Ja, hij heeft de projectielen in voorraad. Daêr staan ze. Meer hoeft Rob niet te weten. Ross heeft de telefoon al gegrepen en belt Marga op die tien minuten later al met Willy op weg is naar Schiphol. Vlug, vlug! Staat de helikopter van Ross klaar! Benzine in de tank? Ja, alles is gereed. En een paar minuten later snorren zij. hoog in de lucht, al weg in de richting van de stad waar Rob op het dak van Lupardi's laboratorium klaar staat. Italiaanse telefoonmunt verdwijnt ROME De „gettone" ver dwijnt. De roodkoperen Itali aanse telefoonmunt, waarvan iedere toerist wel eens een sta peltje in handen heeft gehad, wordt na meer dan vijftig jaar afgeschaft. Nu de moderne te lefooncellen ook werken op munten van 100, 200 en 500 lire en het gebruik van tele foonkaarten steeds meer inge burgerd raakt, beschouwt de Italiaanse telefoonmaatschap pij SIP de gettone als een las tig reliek dat niet past binnen de postindustriële maatschap pij. Over twee jaar moet er geen een meer van in omloop zijn, zodat de ouderwetse in bars en restaurants opgestelde openbare telefoons onbruik baar worden. (Van onze. correspondent Rink Drost) BONN Al voor Kerst mis vorig jaar had Helmut Kohl in Berlijn door de twaalfde Bondsdag geko zen willen worden tot de nieuwe bondskanselier: de eerste in vrijheid gekozen regeringsleider van de verenigde Duitsers. Tot nu toe moet hij echter genoe gen nemen met zijn post als demissionair kanselier, de leider van de vorige regering die de zaken waarneemt totdat de nieu we regering de dagelijkse leiding van de Bondsrepu bliek heeft overgenomen. Aan Kohl en zijn Christlich- Demokratische Union (CDU) ligt vertraging niet. Even min aan de Beierse zusterpartij CSU onder voorzitterschap van minister Theo Waigel van financiën. Nee, de liberale FDP onder haar gewiekste voorzitter Otto Graf Lambs- dorff houdt het been stijf. Niet de CDU en de CSU waren de feitelijke winnaars van de Bondsdagverkiezingen van 2 december, maar de liberalen. Kohl mag zichzelf dan als de grote winnaar hebben laten vieren, de Unionspartijen le den toch maar, zij het gering, verlies. De vette winst was voor de FDP. En dat wil Lambsdorff weten. Stug houdt hij in de coalitie-onderhande lingen voet bij stuk. Onver bloemd maakt hij gebruik van de wetenschap, dat de Union spartijen geen redelijk alterna tief voor de FDP hebben. De tegenstellingen van de CDU /CSU tot de sociaaldemo cratische SPD zijn zo oneindig veel groter, dat deze partij als regeringspartner volstrekt niet in aanmerking komt. Schoppen Gisteren werd in de onder handelingen in de bondskan- selarij in Bonn het heetste hangijzer aangepakt: de finan ciën. Centraal staat de vraag hoe de Duitse eenheid gefi nancierd moet worden. Op slechts één punt zijn alle on derhandelaars het met elkaar eens: ze zouden zichzelf wel kunnen schoppen voor hun verkiezingsbelofte, dat voor de financiering van de Duitse eenheid geen belastingverho gingen zullen worden doorge voerd. Ze hebben zich al in menige bocht gewrongen om daar onderuit te komen. Lambsdorff durfde- zelfs te be weren dat zijn partij belasting verhogingen in de campagne nooit had uitgesloten. De op positie en de pers hebben hem geholpen bij het opfrissen van zijn geheugen. De graaf houdt nu over dit onderwerp zijn mond, evenals woordvoerders van de CSU (de Beierse minis ter Stoiber) en de CDU (de Hessische minister-president Wallmann), die hetzelfde had den durven beweren. Tot nu toe is slechts één alter natief gevonden voor de belas tingverhoging: een verhoging van de telefoontarieven. De stijging zal ongeveer 6 procent bedragen. Daardoor is de Bun- despost in staat vier jaren lang twee miljard mark extra uit de winst aan de staatskas uit te Geen beslissingen Uiteraard kwam het gisteren in de onderhandelingen niet tot nieuwe beslissingen. Daar voor zijn de tegenstellingen te groot. Op tafel liggen nog de zelfde eisen en afwijzingen die het gezelschap voor Kerstmis tot een pauze deden besluiten en die in de afgelopen weken zelfs tot een fikse ruzie tussen de FDP en de CSU leidden. Lambsdorff blijft vasthouden aan zijn eis, voor de vijf nieu we deelstaten lagere belasting tarieven te hanteren dan voor het gebied van de oude Bonds republiek. Waigel blijft dat strikt afwijzen, al toont hij zich bereid tot een compromis. Maar van dat compromis wil de de FDP in december al niets weten. Het gaat om het in 1992 vervroegd invoeren van de eerste fase van de her vorming van de vennoot schapsbelasting. De van op brengsten onafhankelijke ka pitaalbelasting en de vermo gensbelasting zullen worden afgeschaft. Mogelijk zegent de tijdsdruk dezer dagen de on derhandelaars met wat meer compromisbereidheid Ook de andere agendapunten bergen rijkelijk conflictstof in zich. Zo tekent zich een stij ging af van de werkgevers- en werknemersbijdragen voor de werkloosheidsverzekering. En zo lijkt het ongedaan maken van de beloofde daling van de aow-premie een besloten zaak. Wanneer de coalitiepartners daarover niet gaan ruziën zul len de sociale partners dat bij hun loononderhandelingen stellig gaan doen. Ten aanzien van de invoering van een zogenaamde verzor gingsverzekering staan de standpunten van de Union spartijen en de FDP haaks'op elkaar. De eerste willen aan deze verzekering een verplicht karakter geven, de FDP houdt vast aan vrijwilligheid. Het lijkt erop dat hier het beproef de middel moet worden toege past om het probleem voor eerst van tafel te krijgen: men stelt vast dat het probleem on derkend wordt en geeft ver volgens een commissie op dracht tijdens de kabinetspe riode oplossingen aan te dra gen. Wraakacties bedreigen leden Tsjechische geheime dienst PRAAG Als de lijst met de ruim 140.000 na men van agenten, infor manten en medewerkers van de Tsjechoslowaakse Geheime Dienst (STB) pu bliek zal worden gemaakt, zullen overal in het land wraakacties losbarsten. De minister van Binnen landse Zaken van de deel republiek Tsjechië Tomas Sokol houdt zijn hart vast voor bloedige vergel dingsacties tegen voorma lige STB-medewerkers en hun families. „Geef ze de kans zonder ophef en schandalen voorgoed het veld te ruimen. Hun gezinnen en kinderen kunnen moeilijk medeverantwoordelijk worden gesteld. Het is bovendien niet altijd gemakkelijk te taxeren waarom iemand, al dan niet uit vrije wil, hand- en span diensten aan de Geheime poli tie verleende", aldus de minis ter. Hij is bang dat publicatie van de namen niet alleen gro te psychologische schade in de samenleving zal aanrichten, maar zelfs tot bloedvergieten kan leiden. Minister Sokol wil de voornaamste STB-leden maatschappelijk uitrangeren, maar niet laten afslachten. Anderen daarentegen staan er op dat de namen van de oud medewerkers zo snel mogelijk gepubliceerd worden, omdat het volk recht heeft te weten wie al die jaren als verklik kers hebben gewerkt. En nog steeds. Want de begin vorig jaar officieel opgeheven en ontmantelde geheime dienst leidt een veel taaier leven dan werd verondersteld. Of beter: dan werd gehoopt. Veel oud-agenten zijn 'onder gronds' gegaan Zij ontmoeten nog regelmatig hun superieu ren. Soms onder chantage: wie de contacten met de geheime dienst nu zou willen verbre ken, wordt gedreigd met ont hulling van belastend materi aal. Het netwerk van de eer tijds machtige en gevreesde STB bestaat nog steeds. De parlementaire commissie die werkt aan het onderzoek naar de gebeurtenissen rond de 17e november 1989 de dag waarop de val van het com munistische regime werd inge luid heeft onthuld dat in de vorige parlementaire onder zoekscommissie zelfs infiltran ten van de oude Geheime Dienst zaten, om het werk van die commissie zoveel mogelijk te ontregelen. Volmachten De huidige, tweede parlemen taire commissie, onder voorzit terschap van plaatsvervan gend minister van Binnen landse Zaken en journalis t/uitgever Jan Ruml, heeft van het parlement vergaande volmachten gekregen. De commissie heeft daar ook uit voerig gebruik van gemaakt. Ruim honderd vooraanstaande van de Geheime Dienst, gene raal Alojz Lorenc. Hij weigert te getuigen op grond van een medische verklaring waarin staat, dat de generaal momen teel aan paranoia lijdt. Eind deze maand moet het Tsjechoslowaakse parlement beslissen over bekendmaking van de 140.000 namen. Com missielid Stanislav Devaty, fractielid van Burgerforum, is een fel voorstander van publi catie. Hij is ervan overtuigd dat een aantal oud-leden van de Geheime Dienst, die onder- grohds nog altijd actief is, droomt van herstel van de oude communistische machts structuren. Devaty gelooft dat alleen publicatie, van hun na men ze uit die valse droom zal helpen. Leden van de STB waren rond 17 november 1989 en ook daarna uiterst actief. Ze infil treerden in stakingscomites, studentenbewegingen en nieu we democratische bewegingen, zoals Burgerforum. Het Tsjechoslowaakse nationale persbureau heeft de afgelopen tijd ook buitenlandse ooggetui gen van de 'fluwelen revolu tie' opgeroepen voor de parle mentaire commissie te getui gen. De commissie is vooral geïnteresseerd in tv- en film opnames en foto's van demon stratieve bijeenkomsten, pro testbetogingen en vechtpartij en tussen politie en betogers. Sins de omverwerping van het oude regime zijn regelmatig leidende politici ter verant woording geroepen voor hun connecties met de voormalige geheime dienst. Momenteel loopt er een onder zoek tegen de Tsjechische mi nister van Milieu, Bedrich Moldan, die met de STB gecol laboreerd zou hebben De mi nister ontkent ten dele. Hij zegt benaderd en zelfs ge dwongen te zijn mee te wer ken. maar te hebben gewei gerd. Hangende het onderzoek is de minister 'met vakantie'. FRANS WUNANDS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5