Lubbers: rijk fors afslanken PvdA: verlaag belastingtarief WAO-UITKERING NIET ALTIJD TOT 65E Ingaan weduwnaars pensioen afhankelijk van tijdstip aanvraag Toerisi blijft groeiei Deetman geeft Mai een kat Informatie moet meer orgaandonors opleverer BINNENLAND ËofdóeSou/iant WOENSDAG 9 JANUARI 1991 PAG11 Drie gevallen van nekkramp in Breda BREDA In de regio Breda zijn weer drie gevallen van nekkramp gemeld. De slacht offers zijn een meisje van zes tien jaar uit Breda, een meisje van vier jaar uit Zundert en een jongetje van drie jaar uit Teteringen. Volgens de GGD zijn ze alle drie in het Ignati- usziekenhuis opgenomen en maken ze het nu redelijk. De GGD-woordvoerder zegt dat het om drie op zichzelf staande gevallen gaat. Die wijzen niet op een beginnende nekkramp epidemie. POLITIE ROLT COCAÏNELIJN OP AMERSFOORT/CURACAO De Amersfoortse- politie heeft in samen werking met de politie van Curacao een omvangrijke cocanelijn opgerold. Er werden zeven mensen aangehou den. De zaak kwam aan het rollen nadat deze zomer op Curacao een man werd aangehouden die cocaïne naar Nederland wilde vervoeren. Dat leidde tot een omvangrijk onderzoek in samenwerking met de politie van Curacao. Uiteindelijk werd 6,5 kilo cocarie in beslag genomen. Drie van de aangehouden mannen zijn inmid dels op Curacao veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van 4,5 tot 8 jaar. Korpschef Zwijndrecht naar bedrijfsleven ZWIJNDRECHT De korpschef van de Zwijn- drechtse gemeentepolitie, commissaris S. Brink, ver laat uit onvrede over de toekomstige situatie, zijn korps. Hij wordt met in gang van 1 april commer cieel directeur van een Heerjandams bedrijf in electro- en beveiligings techniek. Brink verwacht van de nieuwe regiokorpsen wei nig goeds. De scheidende korpschef ziet veel meer voordelen in samenwer king tussen korpsen on derling. Arts drie maanden geschorst AMSTERDAM Het Medisch Tucht college in Amsterdam heeft dinsdag de homeopatisch arts J. drie maanden ge schorst in de uitoefening van de ge neeskunde. De afgestudeerd basisarts (een arts die zich niet in een bepaalde geneeskundige richting heeft gespecialiseerd), die sinds 1986 een ho- meopatische praktijk voert, is volgens het tuchtcollege vorig jaar april bij een patiënte te lang doorgegaan met het geven van een zinloze homeopatische behandeling in een le vensbedreigende situatie. Het college verwijt de arts onder meer te lang te hebben gewacht met een ziekenhuisopname van de bewuste patiënte. De patiënte, een oppervlakkige kennis van de arts, zocht in april vorig jaar contact om dat zij ernstige hoofd- en oorpijn had. De wegens zinloze behandeling vrouw kreeg van J. homeopatische middelen voorgeschreven en onderhield telefonisch contact waarbij de middelen enkele keren werden aangepast. De echtgenoot van de patiënte begon zich echter na een paar dagen ernstige zorgen te maken over de toestand van zijn vrouw - zij had onder meer hoge koorts - haalde er een andere arts bij die werkzaam was in een re gulier ziekenhuis. Deze constateerde onder meer een dubbele longontsteking en oordeel de dat de vrouw diende te worden opgeno men in een ziekenhuis. De patiënte weigerde dit echter en bleef homeopatische middelen gebruiken. Enige dagen later zag ook de homeopaat de noodzaak van ziekenhuisopname in. Hij con cludeerde echter - gezien de onwil van de pa tiënte - dat zij nog wel een aantal uur respijt had. Deze conclusie is volgens het tuchtcolle ge ten onrechte getrokken. Elfjarige jongens bekennen grafschennis STADSKANAAL Twee elf- jarige jongens uit Stadskanaal hebben bekend vorige week zeventig grafzerken te hebben vernield op de gemeentelijke begraafplaats aan de Brugkade te Stadskanaal. Dat heeft een woordvoerder van de politie gisteren bekendgemaakt. De zaak kwam mede aan het rol len doordat een van de ouders vermoedde dat haar zoontje bij de grafschennis betrokken was geweest. De ouders waren bij de verhoren aanwezig. Vol gens hen hadden de kinderen geen besef van de ernst van hun daad (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De afslan king van het ambtenaren apparaat bij het rijk moet veel meer opleveren dan het kabinet aanvankelijk meende. De beperking van het aantal ambtena ren dient „enige miljar den" op te brengen, zo zei premier Lubbers gister avond voor de VARA-te- levisie. Ook stelde Lubbers dat de wao-uitkering niet altijd tot het 65e jaar (de pensioenleef tijd) mag worden uitbetaald. Met zijn pleidooi voor een for se afslanking steunt Lubbers feitelijk de mening van PvdA- fractieleider Wöltgens. Wölt- gens wil een forse inkrimping van het personeelsbestand van de overheid bereiken door een gedeeltelijke vacaturestop, maar Lubbers gaf niet aan hoe hij het wil bewerkstelligen. Wel zei Lubbers dat de afslan king, die aanvankelijk enkele honderden miljoenen moest opleveren, wat hem betreft op de tweede plaats komt van manieren om het gat op de rijksbegroting te dichten. Bovenaan Lubbers' lijstje staat een bezuiniging op subsidies, waar ook vele miljarden gul dens weg te halen zijn. Met name in de volkshuisvesting en het openbaar vervoer gaat veel geld om, betoogde Lub bers. ,,Wat dat betreft leven we eigenlijk boven onze stand". Op de derde plaats komt voor Lubbers een bespa ring op de uitkeringen voor arbeidsongeschiktheid (wao) en ziekte. „PvdA realistisch" „We moeten afwegen of het niet oneigenlijk is dat de wao- uitkering altijd tot het 65e jaar wordt betaald", aldus Lubbers. ,,Het maakt nogal een verschil of iemand op z'n 27e of op z'n 57e de wao ingaat. Het is haast onverteerbaar dat jonge men sen voor het leven tot de wao zijn veroordeeld. Dat is één van de grote zwakten in het systeem". Daarnaast vindt Lubbers dat er een onder scheid moet worden gemaakt naar inkomen. Ook wil hij dat het wao-stelsel wordt vergele ken met regelingen in het bui tenland „waarbij we er niet bij voorbaat van uitgaan dat ze het daar slechter doen dan wij". Lubbers' opmerkingen komen op een moment dat de kabi netsbesprekingen over de 'tus senbalans' goed op gang begin nen te komen. De afgelopen dagen stond het kabinetsbe raad meer in het teken van de Golfcrisis. Volgens Lubbers is het miljardentekort van de overheid „geen natuurramp" en heeft het kabinet „geen slechte beurt" gemaakt. „Dat doen we wél als we de proble men niet oplossen", aldus de premier, die te kennen gaf dat hij de uitnodiging van de VARA volgaarne had aan vaard. „Ik kwam hier om over de rol van de PvdA als coali tiepartner te praten. Ik vind het prima dat omroepen zich profileren en banden hebben met bepaalde organisaties". Net als in het weekblad Vrij 'Nederland van deze week zei Lubbers dat de PvdA een goe de coalitiepartner is. Volgens Lubbers is de PvdA realis tisch, gezien recente uitspra ken van Wöltgens die een jaar geleden nog ondenkbaar wa ren. Lubbers meent dat de PvdA „weer rekening houdt met de mening van de stem mers die menen dat de samen leving rechtvaardig moet wor den ingericht maar dat er ook een evenwicht tussen rechten en plichten nodig is". Lubbers geeft in het VN-inter- view toe dat hij zich in twee CDA-VVD-coalities heeft ver keken op de problemen met de wao en de ziektewet. „Ik heb in dat opzicht mijn karwei niet afgemaakt". Premier Lubbers: „Het maakt nogal een verschil of iemand op z'n 27e of op z'n 57e de wao ingaat". FOTO: STEPHEN EVENHUIS Industriebond FNV eist 4% in metaal (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Een looneis van 4%, verlaging van de vut- leeftijd en een grotere aanvul ling op de wao-uitkering. Dat zijn de belangrijkste voorstel len die door de Industriebond FNV op tafel zijn gelegd voor de cao-onderhandelingen in de metaal en elektrotechnische in dustrie. De komende twee weken mo gen de leden zich over de voor stellen uitspreken en er even tueel aan sleutelen De eerste onderhandelingsronde is ge pland voor 1.4 maart. Het totale eisenpakket kost 7,48% van de totale loonsom oftewel ruim 643 miljoen gulden. Behalve genoemde voorstellen wil de bond onder meer uitbreiding van het aantal vakantiedagen van 23 naar 25 en een werk week van 36 uur bij bedrijven die in 2- of 3-ploegendienst werken. Voor bedrijven met continudienst moet een werk week op maximaal 33,6 uur worden gesteld. Ook blijft ver betering van de arbeidsomstan digheden een speerpunt in de onderhandelingen. Na veel du wen en trekken kwam er vorig jaar tussen bonden en werkge vers een regeling tot stand waarbij werknemers die in de wao terechtkwamen gedurende een jaar recht hadden op een aanvullende uitkering. In de nieuwe cao moet dat recht wor den verlengd tot twee jaar. Ook moet deze regeling gaan gelden voor werknemers die na 25 dienstjaren arbeidsongeschikt worden; momenteel ligt die grens op dertig dienstjaren. Voor vervroegde uittreding, eventueel in deeltijd, zouden in de nieuwe cao ook werknemers van 56 jaar en ouder in aan merking moet komen. Nu geldt de vut bij 62 jaar. Volgens eerste onderhandelaar H. Peperkamp van de Indus triebond FNV zullen met name de uitbreiding van de vut-rege- ling en de aanvulling van de wao strijdpunten tijdens de on derhandelingen vormen. In te genstelling tot het bestuur van de bond vindt Peperkamp dat de onzekere toestand in het Midden-Oosten geen aanleiding is de looneisen in de metaalin dustrie te verlagen. PvdA-kamerlid Melkert: „Wij vinden dat ons voorstel serieus door het kabinet moet worden bekeken" (Van onze parlementaire redactie) LELYSTAD Het belas tingtarief voor de laagste inkomens moet worden verminderd. Daarvoor kan de bijna drie miljard gulden worden gebruikt die het kabinet heeft ge reserveerd voor een verla ging van het btw-tarief van 18,5 naar 17%, zo zei PvdA-woordvoerder Mel kert gisteravond op een spreekbeurt in Lelystad. Het CDA, de coalitiegenoot van de PvdA, weigert op het voorstel van Melkert re reage ren. „We wachten eerst tot het kabinet met een plan komt in het kader van de tussenba lans", aldus de woordvoerder van de fractie. Wel verwees de woordvoerder naar de af spraak in het regeerakkoord. Daarin heeft de coalitie onge veer drie miljard gulden gere serveerd voor lastenverlich ting in de vorm van btw-ver- laging. Tot nog toe heeft het kabinet, geplaagd door de gro te overheidstekorten, niet hard gezegd dat die verminde ring werkelijk doorgaat. De PvdA echter vindt een verla ging van het laagste tarief in de loon- en inkomstenbelas ting (dit jaar 35,75%) „recht vaardiger, beter voor de koop kracht en goedkoper voor de schatkist". Volgens Melkert zou de koopkracht door de btw-verlaging met gemiddeld 0,75% toenemen, waarbij de laagste inkomens iets minder en de hogere inkomens wat meer profiteren. Een verla ging van het belastingtarief ter waarde van 2,7 miljard gulden levert een koopkrachtverbete ring op van bijna twee keer zoveel. Dit voordeel neemt af vanaf een bruto-inkomen van 60.000 gulden. „Wij vinden dat ons voorstel serieus door het kabinet moet worden beke ken", aldus Melkert. Hij erkende dat een btw-verla- ging beter past in het streven naar Europese fiscale eenheid. In tal van Westeuropese lan den is het btw-tarief lager dan in Nederland. „Daarom is het denkbaar dat het kabinet tot een combinatie komt van btw- verlaging bijvoorbeeld met een half procent en iets minder tariefsverlaging", al dus Melkert. De problemen kunnen niet al leen worden opgelost met be zuinigingen, betoogde Melkert. „Want het zal de burgers een zorg zijn of de politici in Den Haag bezuinigingen wel of niet tot de lastendruk rekenen. Ze merken het in hun beurs. Ik hoop dat met name CDA- fractieleider Brinkman deze wijze raad eens ter harte zal nemen". DEN HAAG Weduw naars van vrouwelijke ambtenaren, die hun echt genote na 1 januari 1986 hebben verloren, krijgen recht op een weduwnaars pensioen. De datum van ingang van het nabestaan denpensioen ligt maxi maal een jaar voor de da tum waarop het is aange vraagd. Dat blijkt uit een voorstel van minister Dales (overheidsper soneel) aan de centrales van overheidspersoneel. De centrales hebben bezwaar tegen de beperking van de in gangsdatum. Een weduwnaar die zijn echtgenote bijvoor beeld in 1988 verloor en in 1989 een aanvrage voor het toen nog niet bestaande weduwnaarspensioen indien de, krijgt het met ingang van 1988. Een weduwnaar die zijn echtgenote eveneens in 1988 verloor, maar de uitkering pas in 1991 aanvraagt, krijgt het pensioen met ingang van 1990. Met de terugwerkende kracht zal naar schatting 50 miljoen gulden zijn gemoeid. Vanaf 1991 kost de regeling 70 mil joen gulden. De ambtenarenbonden konden het met de vorige minister van binnenlandse zaken Van Dijk niet eens worden over een na bestaandenpensioen. De bon den vonden zijn ontwerp-inte- rimwet te beperkt wat betreft de groep rechthebbenden (al leen weduwnaars van op of na april '86 actieve vrouwelijke ambtenaren) en de terugwer kende kracht. Het ABP kent overigens sinds september 1989 weduwnaarspensioenen toe op grond van deze ont- werp-interimwet. SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN UltgeverlJ/Wavery Productions Druk werk in Oeteldonk Nog ruim een maand en het is weer carnaval. In Oeteldonk zoals 's Hertogenbosch in die dagen weer heet wordt al druk gewerkt aan de praalwagens die tijdens het carnaval door de Bossche straten trekken. Vorig jaar kon de optocht vanwege zware storm niet doorgaan. In het vertrouwen dat daarvan deze keer geen sprake is wordt er door de diverse carnavalsverenigin gen weer van alles aan gedaan om een gooi te doen naar een prijs. FOTO: ANP UTRECHT De landers hebben in gelopen jaar aan bil en buitenlandse va" in totaal voor 14 gulden uitgeven. InL gelijking met tien jaa leden betekende daj toeneming van 4,5 pi toen de bestedingei kwamen op 9,8 gulden. Directeur mr. J.A.T. Co sen van het Nederlan reau voor Toerisme (N' gisteren bij de opening Vakantiebeurs in Utre komende tien jaar een toeneming van vijf proi verwachten. Weliswaar gemiddèlde verblijfsdui daald, maar daar staat over dat de Nederlant vaker en korter op uitg bereid zijn hiervoor me uit te trekken. Hij signaleerde echter oo wikkelingen die verdere in de weg kunnen staa gaat het Europese marl ta deel in de wereld nog omlaag. Het opengaan i Europese binnengrenzen een verscherping van derlinge concurrentie in'e wijl er onder bereisde ten een hoge graad van diging aan het ontsta; a Maar tweede en derde v ties komen steeds me trek. Ook moeten er ni bestemmingen en vorme vakanties komen, terw ook meer behoefte bestaf61 rust en ruimte tijdens c kanties. De vakantiebeurs Utrechtse Jaarbeurs duuL en met zondag. Bij het a zijn duidelijk waarneei een toenemende belangsl voor verre bestemmingen zen op individuele meer aandacht voo Zo besteedt de beurs aai aan de in 1791 overleden ponist Mozart, Dublin al turele hoofdstad van in 1991 en het 700-j «taan van Zwitserland Op het gebied van actiei kanties bestaat er een aanbod. Zo zijn er natu I zen naar IJsland, fietste I op de Krim en in Sifctf zeetrektochten langs in de Indonesische Voor de rustzoekers zijni der meer zon- en zeevaki DEN HAAG Minister Weggen van verkeer en terstaat houdt volgens k; voorzitter Deetman te v rekening met de oppi Daarmee krijgt deze on den minister opnieuw eei nadat ze begin dit jaar do parlementaire pers tot sl ste politicus van 1990 wen geroepen. „Mevrouw Mai in de Kamer wel eens d uit waarvan ik me af doe je de oppositie wel r aldus Deetman in een view in het jongste nui van het weekblad Elsevii Deetmans ogen is het bete Maij in de Kamer een 1 draagvlak creëert. Over heeft Deetman ook een lo woord voor de minister Zo noemt hij het politiek dat Maij-Weggen haar i gangster Smit-Kroes „qua kenbaarheid en persoon heid volledig heeft vei gen". Bovendien vecht ze haar standpunt en dat spi Deetman wel aan. GROTE BEHOEFTE AAN 06-NUMMER DEN HAAG Vrijwel onafgebroken rinkelt de telefoon van de Werk groep Donorwerving. Sinds afgelopen maandag bestaat het 06-nummer waarop iedereen zijn vra gen over orgaan- en weefseldonatie kwijt kan, en nu al is duidelijk dat de behoefte eraan groot is. Zo'n negentig telefoontjes komen er dagelijks bin- Dat het onderwerp donatie on der de bevolking leeft, staat voor A. van Netten, directeur van de Werkgroep, wel vast. „Niet in de laatste plaats door het" recente wetsvoorstel om iedereen die niet uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven geen donor te willen zijn, wel als donor te beschouwen na over lijden", zegt Van Netten. Uit een enquête van haar werkgroep bleek dat 81 pro cent van de Nederlanders in geval van ziekte in aanmer king wenst te komen voor een orgaantransplantatie. Slechts twintig procent toonde zich echter bereid zelf een donor codicil te ondertekenen. „Een veel te grote tegenstelling", vindt Van Netten. De oorzaak voor dat verschil ligt volgens haar in de angst van mensen om over de dood na te denken. Met haar informatie-lijh hoopt ze meer mensen ertoe te bewe gen wel een codicil te onderte kenen. Er bestaat momenteel nog een groot tekort aan do nor-organen. „Een nierpatiënt moet rekening houden met 1350 wachtenden voor hem of haar". Volgens de directeur sterven geregeld patiënten als gevolg van gebrek aan donor organen. Een deugdelijke wet waarin donorschap en trans- plantie wordt geregeld ont breekt nog steeds. Van Netten is dan ook voorstander van de voorgestelde Wet op Orgaan donaties, waarin nabestaanden alleen mogen beslissen over gebruik van organen van een overledene, wanneer deze geen codicil ondertekend heeft. „Nu geldt nog steeds de Wet Lijkbezorging uit 1869, waarin het woord transplantie helemaal niet voorkomt. Ook al heeft een overledene een codicil ondertekend, dan nog is toestemming vereist van de nabestaanden". Naast het beantwoorden van vragen wil de Werkgroep Do norwerving ook zoveel moge lijk vragen inventariseren. De gegevens die uit die registratie naar voren komen gaat de werkgroep gebruiken om in de toekomst betere voorlichting te kunnen geven over donor schap. De tot nog toe meest ge stelde vragen komen volgens Van Netten van oudere bel lers, die willen weten of leef tijd een rol speelt bij donor schap. „Anderen willen weten waar je een codicil kunt ver krijgen, of vragen wat het ver schil is tussen je lichaam na ie dood ter beschikking van de wetenschap stellen en orgaan donor worden". De werkgroep wil ook de in formatie van de tien de mende organisaties die d formatielijn in het leven ben geroepen, beter coör ren. Tot nog toe werd de formatie te versnipperd I lijn ministerie van volksgeï heid, dat twintigduizend den beschikbaar stelde, deelnemende organisaties onder meer het Rode Krui Koninklijke Nederli Maatschappij ter Bevorde van de Geneeskunst, de I stichting en de Nederla Brandwonden Stichting, lijn is elke werkdag te b ken van 09.00 uur tot 2O.0Ê op telefoonnumer 06-82121 JEAN-PIERRE GEE!

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4