Kerken vragen 'soepelheid' bij Golf onderhandelingen ficidócSouAOtt 'Ik wil met anderen praten over joodse leven' brieven van lezer kerk wereld beroepingen „Pinksterkerk trekt psychisch zwakken maar helpt ze niet" Aanklagers moordzaak Jezuïeten nemen ontslag *Sr CcidócSouoorit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ÊeidaeSouocwit WOENSDAG 9 JANUARI 1991 PAG - UI Aantal lutheranen met 700.000 gestegen GENEVE Het aantal lutheranen in de wereld is in 1990 met 700.000 gestegen tot 59,7 miljoen. Dit blijkt uit statistische cij fers van de Lutherse Wereldfederatie in Genève De meeste lutheranen wonen in Duitsland: 15,6 miljoen. Daar na komen de Verenigde Staten (8,4 miljoen), Zweden (7,6 mil joen) en Denemarken (4,6 miljoen). De grootste lutherse ge meenschappen in de Derde Wereld zijn te vinden in Indonesië en Tanzania. De grootste lutherse kerk is de Zweedse staatskerk. Op de tweede plaats komt de kerk in de Verenigde Staten. De Evan- gelisch-Lutherse Kerk in Nederland heeft ruim 23.000 leden. Minder priesterstudenten in Verenigde Staten WASHINGTON Voor het zesde achtereenvolgende jaar is in 1990 het aantal rooms-katholieke priesterstudenten in de Verenigde Staten afgenomen. Bij het begin van het hui dige studiejaar waren er 7.523 seminaristen, 871 (10,4 pro cent) minder dan bij het begin van het studiejaar 1989-1990, blijkt uit cijfers van het katholiek instituut voor toegepast onderzoek in Washington. In vergelijking met het studiejaar 1979-1980, toen er nog ruim 13.000 mannen in opleiding waren voor het priester ambt, is het aantal priesterstudenten met 43 procent ge daald. In het geheel niet van zichzelf spreken is een voorname vorm van huichelarij Friedrich Nietzsche Boek Tökes mag niet verschijnen in Roemenië DEN BOSCH Het boek 'De strijd om Timisoara, 1989' van bisschop Laszlo Tökes mag in' Roemenië niet verschijnen. Dit meldt de rooms-katholie ke stichting Kerk in Nood. Het boek van Tökes, die be hoort tot de Hongaarse min derheid in Roemenie, is uitge geven in Hongarije. De uitge ver probeerde onlangs 5.000 exemplaren in Roemenië in te voeren, die aan de grens evenwel „op formele gron den" werden geweigerd. Bij een nieuwe poging werd bij de grens meegedeeld dat er sinds 1 januari een nieuwe wet in werking was getreden, die bepaalt dat dergelijke boe ken pas kunnen worden inge voerd na toestemming van het Roemeense staatsbureau voor kerkelijke zaken. Enkele dagen later bleek ook toe stemming van het ministerie van cultuur noodzakelijk. De overplaatsing van Tökes uit de stad Timisoara naar een dorp op het Roemeense plat teland vormde in december 1989 de aanleiding voor de opstand tegen dictator Niko- lae Ceausescu. Middeleeuwse kunstvoorwerpen terug naar Duitse kerk DALLAS Middeleeuwse kunstvoorwerpen die door een Amerikaanse soldaat aan het eind van de Tweede We reldoorlog werden gestolen, worden teruggebracht naar de kerk van Quedlinburg in de voormalige DDR. De voormalige Amerikaanse soldaat Meador, die in 1980 is overleden, nam de kunstwer ken in april 1945 mee uit een mijnschacht in de buurt van Quedlinburg. Het afgelopen jaar werd een groot aantal er van teruggevonden in een kluis van een bank in White- wright. Onder de kunstvoorwerpen zijn een relikwieénkastje van goud en ivoor en een met ju welen versierde kam die ooit werd gebruikt door koning Hendrik I de Vogelaar (876- 936). Ook een fles van berg kristal en verschillende relik- wieënkastjes in de vorm van een hart of een toren waren doör Meador meegenomen naar de Verenigde Staten. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Nieuwe Pekela J. Riemersma te Nijbroek Bedankt voor Tjamsweer G. Muilwijk te Parre- ga-Hieslum en Tjerkwerd-Dedgum. Beroepen te Zijderveld (toez.) drs.ir. W C. Meeuse, kand. te Zeist. Aange nomen het beroep van de generale synode tot pred. voor buitengew. werkz. (docent Zomba Theological College te Malawi, Afrika) J.J. Tig- chelaar, eervol ontheven pred. te Putten; naar Weerselo mw.drs. B.M. Wabeke-Hofman, kand. te Borne. Benoemd tot vicaris te Leiden (part time) mw.drs.A.A. van der Wel, kand. te Oegstgeest, die deze benoeming heeft aangenomen. GENEVE Leiders van vier internationale kerke lijke organisaties hebben bij de ministers van bui tenlandse zaken van de Verenigde Staten en Irak aangedrongen op soepel heid en op openheid voor nieuwe voorstellen die tot een vreedzame oplossing van het conflict in de Perzische Golf leiden. De kerkleiders doen hun op roep aan de vooravond van de „historische ontmoeting" tus sen de ministers James Baker en Tariq Aziz woensdag in Genève. Zij onderstrepen dat op beide bewindslieden en hun landen een „vreselijke" last drukt. „Wat U de komende uren be slist, kan bepalen of duizen den, misschien tienduizenden mensen in leven blijven of sterven", aldus de kerklei- Zij menen dat de winst die met militaire middelen kan worden bereikt, nooit het on metelijk menselijk lijden en de verwoestingen van een oorlog kan rechtvaardigen. De brief aan Baker en Aziz is ondertekend door de secreta rissen-generaal van de We reldraad van Kerken, de We reldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken, de Lutherse Wereldfederatie en de Conferentie van Europese Kerken. De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. De novene die sinds zondag in de Martha-kerk in Den Haag wordt gehouden is een voorbeeld van de vele gebedsdiensten die' in verband met de Golf in stad en land worden gehouden. foto: Stephen evenhuis Emilio Castro, heeft dinsdag de 311 lidkerken van de We reldraad opgeroepen te blij ven bidden voor een vreedza me oplossing van het conflict in de Perzische Golf. Zijn op roep heeft op allerlei plaatsen concrete gevolgen: in diverse steden en dorpen van ons land worden de komende tijd gebedsdiensten gehoduen. „Wij vertrouwen erop dat mensen van alle godsdienstige overtuigingen zich zullen aan sluiten bij deze geestelijke po ging en zo willen bijdragen aan het scheppen van een kli maat van verzoening en sa menwerking dat zal voorko men dat de wereld zich over geeft aan de dynamiek van een militaire oplossing met catastrofale gevolgen", aldus Castro. Castro heeft Perez de Cuellar persoonlijk steun betuigd voor alle pogingen om het conflict op vreedzame wijze op te los sen. Hij wijst erop dat de we reld in toenemende mate be zorgd en „werkelijk verbijs terd" is over de kans op een oorlog in de Perzische Golf. De kerken hebben laten blij ken zich sterk tegen zo'n oor log te verzetten, aldus Castro. DALFSEN De pink stergemeenten in Neder land trekken door hun warmte veel mensen met psychische problemen, maar hebben veelal niet de deskundigheid in huis om ze te helpen. Boven dien bestaat er angst voor dergelijke deskundigheid. Pinkstergelovigen zijn eerder geneigd alleen voor deze mensen te bid den. Dat zei mevrouw C. Karsten, voorganger van een pinkster gemeente in Zeist, gisteren tij dens de jaarlijkse conferentie van de Evangelische Allian tie. Ongeveer 120 voorgangers uit diverse kerken woonden de tweedaagse conferentie met het thema 'pastoraat' bij. Volgens Karsten, die pastora le vakken doceert aan de Pinksterbijbelschool in Lunte- ren, vormt de aantrekkings kracht van de pinksterge meenten zowel een sterk en zwak punt van de beweging. De 'warmte' die de gemeen ten uitstralen „kan ontaarden in sociale controle, betutteling en gebrek aan ruimte". SAN SALVADOR De twee belangrijkste staat- saanklagers die onder zoek doen naar de moord in 1989 op zes jezuïeten priesters hebben ontslag genomen. De twee aanklagers zijn afgetreden „om het bu reau van het openbaar ministerie aan het den ken te zetten over hoe het deze zaak behandelt", zo is vernomen uit krin gen van de rechtbank. De zes priesters, hun huis houdster en haar 15-jarige dochter werden in november 1989 doodgeschoten op een universiteitscampus in een periode dat linkse rebellen van de FMLN, het Nationale Bevrijdingsfront Farabundo Marti, een offensief waren be gonnen tegen het leger in El Salvador. Negen militairen zijn beschul digd van de moorden maar nog altijd niet voorgeleid. Le den van het Amerikaans Con gres die het gerechtelijk on derzoek hebben geobserveerd, beschuldigden in een rapport het Salvadoraanse leger het onderzoek te ondermijnen via „meineed, geheugenverlies, obstructie en stilzwijgen". „Wij geloven dat de gewapen de strijdkrachten in El Salva dor met succes de zaak sabo teren en bepaalde officieren van eventuele vervolging hebben gevrijwaard", aldus het rapport. De Verenigde Staten hebben als gevolg van deze kwestie de militaire hulp aan El Salvador gehalveerd. Washington is echter van plan deze beperking ongedaan te maken nadat onlangs is be richt dat de FMLN twee Amerikaanse soldaten hebben doodgeschoten. INITIATIEVEN VOOR ONTMOETINGSPLAATSEN JOODSE JONGEREN APELDOORN/ARNHEM In een tijd dat de hele wereld angstig afwacht of er na 15 januari in de Golf een verwoestende oorlog ontstaat, waarin de joodse staat Israël vroeg of laat wordt meegezo gen, komt de simpele me dedeling dat er op 16 ja nuari in de binnenstad van Arnhem een 'joods café' wordt geopend bizar over. Het plekje, dat de uitdagend positieve naam 'Joffie', Hebreeuws voor „fijn", meekrijgt, wordt de verzamelplaats voor mensen met een joodse achtergrond die in of na de oorlog zijn geboren en die elkaar in ongedwon gen sfeer willen ontmoe ten. Het café is een initia tief van het joods maat schappelijk werk in Am sterdam, dat her en der in Nederland ontmoe tingsplekken voor joodse oudere jongeren wil creëren'. De Apeldoorner Jacques van Gelder is be trokken bij het Arnhemse initiatief. „Ik ben op zoek naar m'n joodse identi teit." „Niks vreemds", vindt Jac- 3ues van Gelder (33) uit Apel- oorn een van de oprichters van het café, als hij wordt ge confronteerd met vragen over het opmerkelijke initiatief. „Wij waren al veel langer op Jacques van Gelder: „Mensen met joodse achtergrond met el kaar in contact brengen." foto: pers unie zoek naar een mogelijkheid der, betrokken geraakt bij het om mensen met een joodse café, „omdat ik op zoek ben achtergrond elkaar te laten naar m'n wortels." „Ik heb ontmoeten. een aantal contacten in de Hij is als zoon van een joodse joodse sfeer. Toen in juni vo- vader en een christelijke moe- rig jaar het joods maatschap pelijk werk in Nederland een bijeenkomst hield voor men sen met een joodse achter grond heb ik me aangemeld voor het opzetten van activi teiten. Ik hoop dat zoveel mo gelijk mensen willen mee doen." Jacques van Gelder zegt zich de laatste tijd meer bewust te zijn geworden van zijn joodse verbindingen, hoewel hij niet verheelt dat hij, met 'slechts' een joods vader, voor de or thodoxe wetten geen jood kan zijn. „Een erkenning via de li berale joodse gemeenschap is mogelijk, maar dan zal ik flink moeten studeren, me moeten laten besnijden en een rituele bekeringshandeling moeten ondergaan. Ik weet nog niet of ik zover wil gaan." Een verdere ontdekking van zijn joodse identiteit zou voor lopig kunnen liggen in het joodse café, waar hij veel mensen hoopt te ontmoeten „die op de een of andere ma nier bij het jodendom zijn be trokken" of die „van huis uit iets hebben meegekregen, misschien zelfs uit de tijd van de grootouders." Binding Waarom daarvoor dan in deze moderne, ontkerkelijkte, tijd nog een apart joods café nodig is? „Omdat een aantal dingen joodse mensen bindt, die je in een niet-joodse omgeving niet kunt vinden." Waar em dat dan in zit? Hij aarzelt. „Het jood-zijn heeft een zekere invloed op je le ven, vind ik. Dat zit gewoon in je. Ik voel dat zo. Samen met andere mensen die dat voelen kun je praten over Is raël, maar ook over het verle den van onze ouders. Heel veel van dat verleden heeft te maken met de geheimen van de oorlog, toen er heel veel is gebeurd met onze familiele den. Mijn grootouders en m'n oom zijn vermoord. Mijn va der is gevlucht uit Wester- bork en is ondermeer onder gedoken geweest in Voorst, Olst en Wijhe. Omdat de ge neraties uit en na de oorlog dezelfde achtergronden heb ben, ontstaat er een vertrou welijk sfeertje. Dat geeft een gevoel van verbondenheid." Hij voegt er onmiddellijk aan toe: „Katholieken kunnen ook vertrouwelijkheid hebben met elkaar natuurlijk. Een verschil is dat zij in een veel uitgebreidere sociale structuur leven. Onze sociale structuur is in de oorlog vrijwel wegge vaagd. Daarna is er nog een groepje orthodoxe joden over gebleven die samen religie be leven. Daarbuiten was er voor joden met een liberale leefs feer niets meer. We willen nu iets nieuws opzetten. Ik wil nu niet alleen meer praten over het verleden, over de rotzooi die er geweest is in de oorlog, ik wil praten over het joodse leven. Ik wil er veel meer van te weten komen." De joodse leefsfeer is volgens Jacques van Gelder vroeger in huis goed te merken ge weest en komt altijd weer te rug. „Mijn vader gebruikte veel jiddische woorden. Wij aten thuis geen varkensvlees en paling en zo. Doe ik nog niet, hoewel dat heus niet be tekent dat ik echt kosher leef." Er was en is verder een grote verbondenheid met Israël. „Ik ben er verschillende keren geweest en heb ooit getwijfeld of ik er zou blijven. Heb ik toch niet gedaan. Ik voel me gewoon Nederlander en heb het hier naar de zin. Boven dien is in Israël leven nu be paald niet prettig. Het land raakt vol en het leven is er zwaar. Je moet nu verschrik kelijk gemotiveerd zijn om er te wonen. Hoewel, Israël blijft voor ons altijd wel een moge lijke vluchthaven." In het joodse café hoopt Jac ques van Gelder goede ge sprekken te kunnen voeren met mensen uit het „joodse volk" tegen de achtergrond van populaire en traditionele joodse muziek. Thema-bijeen komsten, waarbij ook de Pale stijnse kwestie wordt aange roerd, eventueel in het bijzijn van Palestijnse jongeren, zijn in de toekomst zeker niet uit gesloten. Hoeveel jongeren er op 16 januari worden ver wacht weet Van Gelder niet. „We hebben geen idee hoe veel mensen met een joodse achtergrond er zijn die daar wat mee willen doen. Het zouden er best veel kunnen zijn." Bang voor acties tegen het café, dat elke tweede woensdag van de maand is geopend, is hij niet („dat is in Nederland na de oorlog nog nooit gebeurd"), maar uit vei ligheidsoverwegingen wordt het adres van het café voorlo pig niet openbaar gemaakt. Geïnteresseerden kunnen bel len: Jacques van Gelder: 055- 421258. ARVID VAN DER WOLF Tijd rekken in Zwitserlanc Bij aankomst in Zwitserland voor de bespreking van op diplomatiek topniveau met zijn Amerikaanse ambtg rd; Baker, heeft de Iraakse minister van buitenlandse zake atii req Aziz zich gisteravond wat redelijker uitgelaten di de narrige woordkeus die hij gebruikte bij de aanvaardinjle de Amerikaanse uitnodiging. Hij ging op het voorstel zei hij enkele dagen geleden, „uit eerbied voor de werel [et nie en wegens de normen en gebruiken in sommige lan D Aziz weet zulke gotspes met een stalen gezicht te verk Dm gen. Men kan er zich aan ergeren, maar men doet er vei dig aan er niet te veel waarde aan te hechten. Evenmin rigens vormt de wat redelijker taal die hij gisteravon bruikte, reden om van het overleg van vandaag opzienb vo de resultaten te verwachten. De Irakezen zouden zwaar hebben geblunderd inditftj niet waren ingegaan op de 'laatste kans' van Washingtoi positie van Bush in eigen land zou bij een weigering aan lijk zijn versterkt. Bovendien: zolang er wordt gepraat, er niet geschoten en Saddam Husayn is soldaat genoeg weten dat hij in een militaire confrontatie met de Ame nen weinig kans maakt. Dus speelt hij op tijd. Hij heef heel handig gedaan met de gijzelaars en hij probeert he C de met het diplomatieke gesprek van vandaag in Zwi land Van een doorbraak of van een duidelijker zicht opty vreedzame afloop van de Golfcrisis zal vanavond geen ke zijn. Op het moment dat we dit schrijven, vlak voo st ontmoeting Aziz-Baker, was het zelfs de vraag of de bi komst meer zou worden dan een kort ritueel waartoe bi regeringsleiders zich verplicht voelen terwille van de pu ke opinie in eigen land en elders in de wereld. James heeft vandaag ongetwijfeld de onvoorwaardelijke uitva f van de VN-moties geëist; hij kan en mag niet anders. 1 Aziz heeft ongetwijfeld een paar bescheiden handreiki in zijn koffer meegebracht. Baghdad zou bijvoorbeeld de ruiming van Kuwayt kunnen aanbieden, maar dan sli gedeeltelijk. Saddam Husayn en Aziz hebben vandaag gelegenheid gekregen vage compromisvoorstellen te li ren, die als enige echte functie hebben James Baker en de chef Bush in een lastig parket te brengen. jsl el Het is te hopen dat het eenheidsfront van de VN ni«n elkaar spat na de eerste de beste verzoenende echo die daag later op de dag wellicht namens Saddam Husayn tu de Zwitserse Alpen weerkaatst. Dat risico is niet denkl dig, gezien bijvoorbeeld het verloop van het EG-beraa 0 Luxemburg, en gezien de politieke opstootjes in veel va 1Z( landen die deelnemen aan de multinationale krijgsmach e Naarmate de kans dat het menens wordt toenej wordt de roep om soepelheid jegens Irak overal steeds lui Naast de tegenwerking op zijn eigen thuisfront vormt grootste zorg van het moment ongetwijfeld de wankeli t digheid van het bondgenootschappelijk allegaartje, waar hij in geval van nood de oorlog in zou moeten. Minister mes Baker zal vandaag in Zwitserland zijn rug wel hebben gehouden; de vraag is of dat met uitzondering ei Engeland nog enigszins zal lukken bij de leiders vai i vierentwintig andere landen die zich hebben geschaard ter de resoluties van de Veiligheidsraad van de VN Irak. B ei Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonc stukken te bekorten. Stigma tisering De NS plaatst paginagrote ad vertenties om zich te excuse ren tegenover 'het publiek' voor de te verwachten drukte als gevolg van de invoering van de OV-jaarkaart voor stu denten. De studenten hebben het gedaan. Het kan de studenten niet ver weten worden dat zij zoveel mogelijk gebruik maken van de kaart, die zij in meerder heid niet hebben gewild. Van extra drukte is nog niets te merken, maar zelfs al wordt het zo druk als de NS zegt te vrezen, is het niet hun schuld, maar van degenen die hem hebben ingevoerd terwijl er al een tekort aan materieel was. Want het is het toppunt van hypocrisie dat de NS eerst dat tekort laat oplopen, de klan tenservice tot een minimum terugbrengt, overal drukte en wachttijden creëert, om ver volgens de OV-jaarkaart in te voeren en de ongemakken toe te schrijven aan de studenten. Die worden tegelijkertijd ge stigmatiseerd. Door de kaart zijn zij in trein en bus duide lijk herkenbaar. En door alle drukte die de NS maakt is nu al een negatieve reactie te be speuren ten opzichte van dé student. Zeker als er (zoals al jaren het geval is) geen zit plaatsen zijn. Wordt het tijd de zaak eens om te d en? Minister Ritzen van derwijs en de NS zouden excuses moeten aanbieden de studenten. Tien procen komen inleveren voor OV-jaarkaart waarmee je niet eens normaal in T kunt zitten Elwin Lammers, Student geschiedenis, LEIDEN. Vossejaóht De krant meldt bijzonde den over „de traditionele sejacht in de Bommi waard". Tientallen j tientallen paarden, hondei honden. Tegen één vos. Ku N. Pleumekers, DEN HAAG. (Naschrift. Voor wie het gelezxen heeft: het gaat om een echte vos. Redactk OV-treinfeest Waarom worden in de I voetbalsupporters die ver lingen aanrichten „voet vandalen" genoemd en blij studenten die hetzelfde i „studenten"? Is dit ook vorm van bewuste of oi wuste discriminatie? P.G. Martens, DEN HAAG. UitgaveWesterpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor. Apothekersdijk 34. Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon. 071 - 313 677 van ma t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za van 14.00 tot 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW Bij automatische betaling Bij betaling per acceptgirokaai per maand f. 25,70 per maand f. per kwartaal f. 76,60 per kwartaal per jaar f. 294,30 per jaar f. 299,3 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2