IX ft, ►1\m Perez de Cuellar overweegt reis naar Baghdad Pi 2 11 Toerisme 6 12 Terrein Muidense kruitfabriek vol explosieven Nederland doet mee bij oorlog in Golf ussers lelft 65-] noeili jk ter been Mohawk-indianen botsen met politie 3 14 Dagen Gratis 5 7 15 13 Ccidóc Sou/temt Woensdag 9 januari 1991 82ste jaargang no. 24925 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Veel bewolking en perioden met regen. Nachttemperatuur omstreeks 8 graden, middag- temperatuur ongeveer 11 gra den. Vrij krachtige wind, in hoofdzaak uit het zuidwesten. Aan de kust hard tot storm achtig. Later op de dag gelei delijk minder wind. vcUl£ ■f. t/m tien lachende ddha kijkt in een ertentie van de itralische lucht- rimaatschappij intas naar de velstroom van vliegtuig. In Hand konden Boeddhisten er om lachen en de de adverten- tot een stroom klachten. De re- me-uiting is in- Idels door de itvaartmaat- appij terugge- kken. foto: ap MUIDEN De terreinen van de onlangs gesloten kruitfabriek Muiden Che mie is ernstig vervuild. Bij de vestigingen in Mui den en Ouderkerk aan de Amstel zitten op diverse plaatsen projectielen, springstoffen, nitroglyce rine, TNT en andere de- tonabele produkten in de grond. Dat schrijft directeur H.A. Mars in een vertrouwelijke brief aan de curator van het failliete bedrijf, de Amster damse advokaat C. van An- del. De kruitfabriek is in decem ber dicht gegaan door ge brek aan orders en de gerin ge belangstelling van de aandeelhouders, de Konink lijke Nederlandsche Spring stoffen Fabrieken (KNSF) en het Duitse concern Dyna mite Nobel. Binnenkort wordt beslist wat er met de uitgestrekte fabrieksterrei nen moet gebeuren. In zijn brief waarschuwt Mars niet alleen voor de ernstige ver vuiling van de bodem. Ook de sloop van de fabrieksge bouwen zou gevaren met zich meebrengen. Oud-medewerkers van Mui den Chemie onderkennen de problemen. Brandweer man H. Nauta: „Eeuwenlang is er op deze terreinen kruit geproduceerd en de gebou wen zijn oud. Overal zit dus kruit in en achter. Dan kun je niet zomaar gaan slopen, dat moet heel vakkundig ge beuren. Bovendien is er vroeger ook nog al eens wat in de grond verdwenen. Mensen die lang in het be drijf hebben gewerkt, kun nen de plaatsen wel aanwij- De KNSF, van wie de over heid voor de helft eigenaar is en de rest aan de beurs is genoteerd, wilde de fa brieksterreinen van Muiden Chemie (met een waarde van 70 a 80 miljoen gulden) aan beleggers verkopen. Volgens de oud-werknemers is de kans groot dat de ver vuiling roet in het eten gooit. Geschat wordt dat met de sloop en opruimingsactie eveneens vele tientallen miljoenen gulden gaat kos ten. Secretaris-generaal VN veroordeelt deportatie NEW YORK Secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar van de Ver enigde Naties heeft de deportatie van Palestijnen door het Israëlische leger ten sterkste veroordeeld en ge zegd dat alle gedeporteerden moet worden toegestaan terug te keren. Verwacht werd dat de uitzetting van de vier Palestijnse activisten, die eergisternacht plaatsvond, zou leiden tot protesten van de VN en tot een vergadering van de Veiligheidsraad waarin de maatregel wordt veroor deeld. Op 20 december veroordeelde de Veiligheidsraad reeds unaniem het Israëlische besluit om de depor tatie van Palestijnse activisten uit de bezette gebieden te hervatten. HOOP GEVESTIGD OP OVERLEG BAKER EN AZIZ NEW YORK VN-Se- cretaris-generaal Perez de Cuellar zal waar schijnlijk een laatste vredesmissie naar Baghdad ondernemen, voor dinsdag 15 januari het door de VN aan Irak gestelde ultimatum voor terugtrekking uit Kuwayt verstrijkt. De secretaris-generaal is volgens diplomaten ook al bezig voorbereidingen te treffen voor een eventuele VN-vredesmacht in de Golf, Geen massale uittocht Nederlanders uit Israël DEN HAAG Het advies van het ministerie van buiten landse zaken aan in Israël wonende Nederlanders om het land te verlaten als hun verblijf niet noodzakelijk is, zal niet tot een massale uittocht leiden. Het ministerie adviseerde gisteren alle toeristen de komen de weken niet naar Israel te reizen en degenen die daar re,eds verblijven tijdig terug te keren. In Israël woonachti ge Nederlanders zouden serieus moeten overwegen of hun verblijf daar noodzakelijk is. Hoewel er waarschijnlijk meer dan 12.000 Nederlanders in Israël wonen, zal het aantal dat vertrekt eerder in de tien tallen dan in de honderden lopen, zo verwacht het ministe rie. Het overgrote deel van de Nederlanders in Israël heeft, om principiële redenen voor een permanent verblijf geko zen. Zelfs bij dreiging van een oorlog te land verkoos in het verleden de overgrote meerderheid het land niet te verlaten, aldus een woordvoerder. Nederlanders die Israël echter voor 15 januari willen ver laten maar nu geconfronteerd worden met volgeboekte vluchten, kunnen ook de boot nemen. Dit alternatief stelt het ministerie voor als het luchtverkeer van en naar Israël nog verder zou dichtslibben. Bij het ministerie draait het crisiscentrum, dat maanden geleden werd geopend om bijstand te verlenen in de gijze laarsaffaire, intussen alweer op volle toeren. die zou moeten toezien op de terugtrekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt en een bufferzone zou moeten creëren tussen Irak en de multinationale strijd macht. Vanochtend begon in een zwaar bewaakt Genève het belangrijke gesprek tussen de Amerkaanse minister van buitenlandse zaken Ba ker en zijn Iraakse ambtge noot Aziz. Aziz zei gisteren bij aankomst bereid te zijn tot positieve en constructie ve besprekingen met Baker als deze daar eveneens voor open staat. Volgens de Zwit serse minister van buiten landse zaken Felber zouden echter noch Aziz noch Ba ker met nieuwe voorstellen naar Genève zijn gekomen. President Bush heeft giste ren het Amerikaanse Con gres gevraagd akkoord te gaan met de resolutie van de VN-Veiligheidsraad die het gebruik van geweld toe staat in de Golf. In een brief vraagt hij formeel om een uitspraak waarin „het Congres steun geeft aan uit voering van alle noodzake lijke middelen" na verloop van het ultimatum. Pagina 2: Kerken vragen 'soepelheid' bij Golfonder- handelingen Pagina 7: Europese bondgenoten steunen Baker De topontmoeting in Genève ging vandaag vergezeld van vredesdemonstraties. Voor het hotel waar de besprekingen tussen de VS en Irak plaatsvonden, was een witte duif, het symbool van de vrede, neergezet. foto: afp DEN HAAG Bij het uitbreken van vijande lijkheden in de Perzi sche Golf worden de twee Nederlandse fre gatten en het bevoorra dingsschip Zuiderkruis onder Amerikaans com mando geplaatst. Minis ter Ter Beek (defensie) behoudt echter de na tionale zeggenschap en kan het veto uitspreken over de acties van de Nederlandse schepen. De regeringsfracties CDA en PvdA hebben instem mend op dit gisteren geno men kabinetsbesluit gerea geerd. Met de Amerikaanse marine is afgesproken dat de fregatten Philips van Al- monde en Jacob van Heemskerck in principe een defensieve taak krijgen. Dit betekent dat de schepen vooral betrokken worden bij het escorteren van Ame rikaanse oorlogsbodems en koopvaardijschepen en de (lucht-)bescherming van offshore-installaties. Buitenlandse Zaken heeft intussen besloten de om vang van de ambassade in Baghdad tot het hoogst noodzakelijke minimum te beperken. Voorzitter Steenkamp van de Eerste Kamer heeft ge weigerd een aantal vredes organisaties vóór dinsdag middag 16.30 uur de garan tie te geven dat Eerste en Tweede Kamer in verenig de vergadering bijeen zul len worden geroepen om te besluiten over een eventue le oorlogsverklaring aan Irak. De vredesorganisaties hebben een kort geding te gen de staat aangespannen. Het kort geding zou achter wege kunnen blijven als Steenkamp tijdig de garan tie geeft dat zal worden vol daan aan artikel 96 van de grondwet. In dat artikel staat dat het Koninkrijk al leen na voorafgaande toe stemming van de Staten- Generaal in verenigde ver gadering in staat van oorlog kan worden verklaard. RECHT Ongeveer de /an alle mensen boven jaar klaagt over moei- theden met lopen. Bij onge- jr dertig procent van de 65- ussers is ook daadwerkelijk loopstoornis vast te stellen, blijkt uit een onderzoek de faculteit geneeskunde de Rijksuniversiteit Lim- (RUL) onderzoekers hebben ver- ontdekt dat oudere man- ongeveer even vaak moei- hebben met lopen als vrou- Pijn is de belangrijkste die het lopen belem- gevolgd door moeheid kortademigheid. Het gewicht speelt volgens het onderzoek geen rol bij de loop stoornissen. Evenmin is van belang of de betrokkene ooit één van de botten in het been heeft gebroken. De onderzoe kers vonden wel een relatie tussen slechtziendheid en moeilijkheden met lopen. Het onderzoek is verricht on der 339 mensen van 65 jaar en ouder in het Zuidlimburgse Valkenburg. .Coppelmans en Roijen hebben met hun studie de studenten prijs van de stichting Weten schapsbeoefening 1990 van de faculteit geneeskunde van de RUL gewonnen. Gewapend duo overvalt ouderraad AMSTERDAM Twee gewa pende en gemaskerde mannen hebben gisteravond de ouder raad van het Augustinus Col lege in Amsterdam overvallen. De vijf mannen en drie vrou wen van de raad die vergader den in de school werden be dreigd met een mes en een pis tool. Voor de opvang van de slacht offers heeft de politie een arts ingeschakeld die kalmerende middelen verstrekte, zo maak te zij vanmorgen bekend. De overvallers zijn de afgesloten school binnengedrongen door een raam van de toegangsdeur te vernielen. Het duo door zocht tassen en portemonnees van de slachtoffers en nam en kele persoonlijke bezittingen mee. Een Mohawk-indiaan wordt hardhandig aangehouden. CHATEAUGUAY Mo hawks in het indianenreser vaat Kahnawake in de Cana dese provincie Quebec zijn gis teren twee keer in botsing ge komen met de politie. Zeker dertien agenten en twee Mo hawks raakten gewond. Acht anderen werden gearresteerd. Aanleiding tot de ongeregeld heden was een verkeersover treding, die door een Mohawk zou zijn begaan. De Mohawks zouden bij de ge vechten in de lucht hebben ge schoten en de politie te lijf zijn gegaan met honkbalknuppels en golfclubs. De leider van de Mohawks, Joe Norton, zei dat botsingen onvermijdelijk zijn zolang de politie zich in het re servaat ophoudt, waar ze vol gens hem niets te zoeken heeft. De politie is er aanwezig sinds vorige zomer de Mo hawks naar aanleiding van een geschil over de aanleg van een golfbaan maandenlang de Mercierbrug geblokkeerd hiel den die tussen Montreal en het reservaat zit. Irak niet bij receptie koningin DEN HAAG De Iraakse ambassadeur zal morgen ontbreken op de traditionele nieuwjaarsreceptie van koningin Beatrix in het koninklijk paleis te Amsterdam. Volgens een woordvoerder van de ambassade heeft ambassadeur Al-Falaki het te druk om koningin Beatrix en prins Claus de beste wensen voor het nieu we jaar persoonlijk over te brengen. De Iraakse vertegenwoordi ging in Den Haag was wel voor de receptie uitgenodigd. Sikhs vermoorden twaalf hindoes CHANDIGARH Militante sikhs in de Indiase deelstaat Punjab hebben gisteravond in de omgeving van het afgele gen dorp Gillan twaalf wegge bruikers doodgeschoten en hun lichamen achtergelaten onder een brug. Aan de moordpartij kwam een eind, toen de politie erin slaagde het busje van de rebellen aan te houden. In het daaropvolgen de vuurgevecht wisten de op standelingen te ontsnappen. De politie trof in het busje twee mannen aan, een sikh en een hindoe, die zeiden door de rebellen te zijn ontvoerd en de agenten naar de brug leidden, waar de twaalf doden lagen. De slachtoffers waren volgens een woordvoerder van de poli tie allen hindoe. ADVERTENTIE 12 januari opening filiaal Den Haag Den Haag Denneweg 4, 070-3106314; Leiden-C: Haariemmerstr 52a-54, 071 - 127509: Amsterdam-C Molsteeg 12 hk Spuistraal, 020-259866: Amsterdam Wil lem van Weldammelaan 11, Gelderland plein, 020-440510: Vlaardingen-C: Korte Hoogstr 41. 010-4346267 18 PAGINA'S Ontmoetings centra voor joodse jongeren Diefstal in trein fors toegenomen VS veroordelen Sovjetprovocatie Baltische staten 1990 Topjaar voor NS Israëli's hebben moeite rustig te blijven Jni Bouterse roemt Nestyals,,sport- ambassadeur" Bestuur Morschwijck wegdoor problemen met SKIL Plan voor windmolenpark bij Ter Aar en Leimuiden Zorg over dumpen van lelies op exportmarkten Alles blijft groeien, ook het toerisme. En niet te vergeten de berg geld die daarvoor wordt uitgege ven. Vorig jaar was dat zelfs veertien miljard gul den. Ruim vier miljard meer dan tien jaar geleden. Er is in die tijd wel iets in het patroon veranderd. De Nederlander gaat vaker maar korter op vakan tie en is ook bereid daarvoor geld uit te trekken. De komende tien jaar wordt zo een groei van vijf procent verwacht. Een reden voor de daling van de gemiddelde verblijfsduur wordt niet gegeven. Maar het ligt voor de hand dat als je in de Leidse Cou rant wilt blijven volgen wat er in de wereld ge beurt, je natuurlijk niet te lang van huis moet zijn. GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND5/7 ECONOMIE6 KUNST/RTV 9 LEIDEN/REGIO 11/12/13 SPORT 14/15 RTV PROGRAMMAS17 WEER/PUZZEL/MENU17 Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 am: Voorl.: Straat: I Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 24-» ao> Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i1 «i n»iu 9-13 JANUARI GEOPEND VAN 10.00-18.00 UUR, TOEGANGSPRIJS F 12.50 PP in een dag de hele wereld rond' '0 exposanten uit meer dan 50 landen '>taan voor u klaar om u te adviseren en te informeren over uw aanstaande vakantiebestemming voordelige Trein Toegangsbiljetten jjy, ;Ty,f Du de NS-stations' ULU'LU'] U JAARBEURS UTRECHT/ HOLLAND

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1