Bestuur Morschwijck weg door problemen met SKIL „Als de politiek nee blijft zeggen tegen bewoners wordt het niets" ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/KUNST/RTV 3YMLERAAR Ï0EKT SOEPELE LENING Persoonlijk cadeau CeidócSouoont WOENSDAG 9 JANUARI 1991 PAGINA 11 an Hulst pleit voor politieschool in regio IDEN/NIEUWERKERK AAN N IJSSEL Politie-regiochef S.J. Hulst pleit voor een eigen oplei- Igsschool in de Randstad. Daarmee 1 de per 1 januari van dit jaar he mde fusiemanager het personeels- ort in de regio Zuid-Holland-Mid- i beter aanpakken, oor herintreders, sollicitanten van- andere opsporingsdiensten en loolverlaters is dit van belang", zei Hulst vanmiddag in Nieuwerkerk den IJssel tijdens de niéuwjaars- eenkomst van het district 's-Gra- ihage. De regiochef noemt het be- ijpelijk dat vanuit het bestuur en jus- e met zorg over dit probleem is ge- oken. n Hulst, die in de komende drie jaar taak heeft om 35 gemeenten nauw ;t elkaar te laten samenwerken, zal zich dit jaar nadrukkelijk bezighouden met de groepsindeling in de Rijn streek. „De gemeentelijke herindeling binnen de landgroepen Nieuwerkerk, Nieuwkoop, Alkemade, Hazerswoude en Leiderdorp hebben ons genood zaakt ook een groepelijke herindeling voor te bereiden. Het meest springt hierbij in het oog de samenvoeging van belangrijke delen van de groepen Alkemade en Leiderdorp. Naar ver wachting zal de herschikking stap voor stap dit jaar plaatsvinden". Om de gehele fusie zo optimaal moge lijk uit te kunnen voeren, sprak Van Hulst de hoop uit dat in Leiden „zo snel mogelijk een korpschef zal wor den benoemd". De termijn waarbinnen dit moet gebeuren, bracht hij niet ter sprake. Open huis bij Emilie Knappert LEIDEN De Leidse Scholen gemeenschap Emilie Knappert houdt donderdag 17 januari open huis. De afdelingen vakopleiding kappen en uiterlijke verzorging presenteren zich in het schoolge bouw aan de Storm Buysingstraat 18c. Nieuw is de opleiding be diende dames- en herenkappen. Een tweejarige dagopleiding, waarbij minder eisen worden ge steld aan de vooropleiding. Be langstellenden kunnen van 18.30 tot 21.30 uur terecht voor infor matie, het bijwonen van demon straties en adviezen op het gebied van kappen, schoonheidsverzor- ging en voetverzorging. Aannemingsbedrijf Sehouls in handen van Van den Herik LEIDEN Van den Herik Beheer BV uit Slie- drecht heeft het Leidse aannemingsbedrijf Gebr. Sehouls overgenomen. Welk bedrag met de overname is gemoeid, wilde woordvoerder Struik van Van den Herik Beheer niet zeggen. „Het bedrag is wel contant betaald". De over name heeft geen gevolgen voor de ruim zestig personeelsleden van Sehouls. De overname vindt plaats met het oog op de Europese eenwording. Van den Herik, waarvan sinds kort ook het Helderse bedrijf Huiberts deel uitmaakt, wil als middelgrote onderne ming zijn positie op de binnenlandse markt versterken. Met de ruim zestig personeelsleden van Gebr. Sehouls meegerekend, werken mo menteel 150 man voor Van den Herik. Het be drijf verwacht dit jaar een omzet van ongeveer 60 miljoen gulden te halen. G. Sehouls zei gisteren in een reactie dat de be slissing om met de Sliedrechtse onderneming in zee te gaan, genomen is om de continuïteit van het aannemingsbedrijf te verzekeren. Zo stond er geen opvolger klaar om de Leidse zaak voort te zetten. Ondanks de overname blijft Gebr. Sehouls onder leiding van twee (G. Sehouls en F. van Doorn) van de vier huidige directeuren zelfstandig opereren. J. en G. Sehouls zullen af scheid nemen. Woordvoerder Struik van Van den Herik is van mening dat door de overname de concur rentiepositie wordt verbeterd. „We zijn nu niet alleen meer op de natte disciplines gericht, maar ook op de droge", aldus Struik. Zo is Van den Herik Beheer met name betrokken bij bag ger- en zuigwerken, kust- en oeverwerken en waterbodemsaneringen. Daarnaast ontwikkelt het bedrijf slibscheidingsinstallaties en heeft het een eigen laboratorium. Gebr. Sehouls houdt zich bezig met grondverzet (saneringen), wegenbouw, rioolbouw en landschapsinrich ting. Exhibitionist aangehouden LEIDEN Een 36-jarige Katwijker is gister morgen aangehouden op het Stationsplein om dat hij enkele vrouwen wat al te nadrukkelijk attent maakte op zijn openstaande gulp. Toen de mannelijke agenten arriveerden knoopte hij snel zijn kleding dicht, maar daardoor kon hij zijn aanhouding niet voorkomen. De man heeft bekend al maandenlang met losse broek door de straten te lopen „omdat hij de innerlij ke drang niet kon weerstaan". Autokrakers in De Zilk DE ZILK Autokrakers zijn vannacht actief geweest in De Zilk. Vijf auto's waren het doel wit, bij een daarvan bleef het bij een poging. Uit twee auto's werd de radio gestolen en uit een wagen een attachékoffer met papieren ter waarde van 400 gulden. Van de auto's werd het slot van het portier met een schroeven draaier opengebroken. De inbraken werden verspreid over het dorp gepleegd. BRANDBRIEF BUURTHUIS NAAR GEMEENTERAAD LEIDEN Het bestuur van Buurthuis Morsc hwijck aan de Topaas laan is afgetreden. Aan leiding is het groeiende aantal problemen met de overkoepelende Stich ting Sociaal Kultureel Werk in Leiden (SKIL). De verhouding tussen het bestuur en de SKIL is zo slecht dat er niet meer te besturen valt in Morschwijck. Zo schrijft het bestuur in een brandbrief aan de ge meenteraad. Morschwijck pleit in de brief voor een goede verhouding tussen SKIL en de buurt- huisbesturen. En tussen de gemeente en huisbesturen. SKIL moet de huisbesturen ondersteunen en niet weg pesten. Als dat niet veran dert, moet SKIL worden op geheven. Zo staat met hoofd letters in de brief. Het be stuur hoopt hiermee een dui delijk signaal naar de Leidse politiek te geven. In;de brief wordt een lange reeks knelpunten opgesomd. De betalingsregeling van vakleerkrachten door SKIL liet lang op zich wachten, waardoor planning en begro ting moeizaam van de grond kwamen. Ook voelt het be stuur zich onvoldoende ge steund bij de personeelsbezet ting. Vanwege de aanvanke lijk starre en formele hou ding van de SJCIL laat het invullen van een vacature inmiddels een half jaar op zich wachten. Een kandidaat voor de vervanging van de coördinatrice moest uit Den Bosch worden gehaald. Het bestuur vindt dat SKIL hier voor reiskosten uit moet ke ren. Zodat die kosten niet rechtstreeks drukken op de rekening van Morschwijck. De SKIL werkt echter zon der enige verklaring niet mee aan het verzoek van Morschwijck. Behang En er zijn meer problemen. Zo heeft de SKIL de nota HARMO volgens het bestuur star en rigide uitgewerkt. Het buurthuis krijgt, zonder het nodig te hebben, schoon- maakuren en verliest con ciërge-uren aan een ander buurthuis. Problemen op fi nancieel gebied zijn er ook. SKIL meldt het bestuur dat het buurthuis zakelijk goed draait. Twee weken later krijgt het bestuur te horen dat er allerlei tekorten blij ken te zijn. Het is het bestuur niet duidelijk wat er is ge beurd met het positieve saldo van het buurthuis bij overna me door de SKIL. Dan wordt plotseling de administratie in beslag genomen. Het bestuur wordt niet van tevoren op de hoogte gesteld en vindt dat de bekende druppel. Zoals de SKIL nu functio neert is er geen plaats meer voor een huisbestuur, aldus Morschwijck. Het bestuur meent dat buurthuizen ge dragen dienen te worden door de wijk waarin ze staan. En de afstand tussen bestuur ders en buurthuis mag niet te groot zijn. Bovendien moet het bestuur behoorlijk wat bevoegdheden hebben. „Voor een huisbestuur dat alleen over de kleur van het behang mag beslissen, krijg je geen vrijwilligers meer", weet Morschwijck. Het bestuur stelt ook prijs op overleg met de gemeente. Dat is sinds het bestaan van de SKIL niet meer mogelijk. SKIL wilde vanochtend nog niet reageren op de brief. „We maakten net de post open en daar zat de brief bij. Die moet eerst nog gelezen worden", zo liet een woord voerder weten. Viaduct wordt verbreed De werkzaamheden aan het viaduct van Rijks weg A44 over de Plesmanlaan hebben deze week een serieuze aanvang genomen. Binnen kort zal een extra rijbaan worden gecrëerd. De palen die het nieuwe wegdek moeten dragen, zijn al geplaatst. De doorgang onder het viaduct moet worden verbreed in verband met het doortrekken van de secundaire weg 4. Die weg loopt vanuit Katwijk nu nog door tot aan de Oude Rijn, om daar af te buigen naar de oude route. De S4 wordt doorgetrokken zodra het vi aduct is verbreed en de invoegstrook kan wor den opengesteld. Verkeer vanuit Katwijk kan dan rechtdoor rijden vanaf de Plesmanlaan. Door de werkzaamheden wordt vrachtverkeer hoger dan 3.80 meter omgeleid via de afslag Oegstgeest en de Rijnsburgerweg richting sta tion, om daar de normale route via de Churchill- laan in de richting van Utrecht weer op te pik ken. De maatregel geldt vooral voor verkeer dat Leiden vanuit noordelijke richting nadert. De omleiding blijft tot 1 april van kracht. Na die da tum geldt weer de normale doorrijhoogte van 4.60 meter. foto: wim van noort ursusbrochure LVC IDEN Het Leids Vrije- s Centrum heeft de nieuwe susbrochure gepresenteerd. d\t jaar start het LVC met volgende cursussen: saxo foon, grafisch vormgeven, gi taar, percussie, fotografie, te- j kenen en schilderen, work shop pop en poen, publiciteit voor popgroepen, volksdansen werklozencursussen. Be- ngstellenden kunnen voor eer informatie terecht bij het ids Vrijetijds Centrum aan Breestraat 66, tel. 146449. reep in kassa mensa !IDEN Vier onbekende igens hebben gisteravond lucratief bezoek gebracht de universitaire mensa De k in de Kaiserstraat. Een 1 de kassières had de kassa m laten staan om een klant iselgeld te kunnen geven n een van het viertal een ;ep in de la deed. De jon- ïs sloegen daarna meteen op vlucht. Bij het tellen van geld bleek een biljet van I gulden te zijn verdwenen. (ADVERTENTIE) hij snel naar de Semeentelijke Kredietbank eiden. )aar maken ze persoonlijke sningen tot f. 30.000,-vlot in *de, Zonder moeilijk gedoe en eheel op de persoonlijke ituatie afgestemd.Tegen een ige rente en soepele aflossings- oorwaarden. lus plezierig geregeld allemaal, latzelfde geldt trouwens voor en doorlopend krediet van de 1KB om steeds over wat extra leid te kunnen beschikken. lok interessant voor u? Welkom yoor nadere informatié. *flp werkdagen van 9.00-12.30 ur en donderdagavond van 7.30-19.30 uur. ellen kan natuurlijk ook. CjK GOED VOOR C4B UW LENING Gemeentelijke Kredietbank ■eiden feestraat 24, bstbus 11300,2301 EH Leiden 071-254145 FOTO: WIM VAN NOORT De drie voorzitters van de wijkgroepen, van links naar rechts Marjan Grotenhuis, Roel Roos en José van Schie. WIJKGROEPEN SOCIALE VERNIEUWING STARTEN IN FEBRUARI LEIDEN Burgemeester Cees Goekoop liet er maandagavond tijdens zijn nieuwjaarstoespraak geen onduidelijkheid over be staan. De grote uitdaging voor de gemeente Leiden in 1991 is het laten slagen van de sociale vernieu wing (SV). In de praktijk zal het uitko men van deze wens voor een groot deel afhangen van drie zogeheten voorzitters die door de gemeente zijn aangesteld. Alle drie geven ze er blijk van zin in te hebben. Het feit dat ze ook alle drie ambtenaar zijn bij de gemeente zien ze niet als een nadeel: „We behoren on afhankelijk te zijn en voelen ons niet gehinderd door onze kennis van het ambtelijk ap paraat", grapt Marjan Groten huis. Als de gemeente ergens nee tegen zegt en de buurt is daar voor dan zal ik me er toch sterk voor maken", bena drukt Grotenhuis haar autono me positie binnen de gemeen te. Samen met Röel Roos en José van Schie is zij een van de drie uitverkorenen. Een jaar lang gaan zij ieder een groep leiden die bestaat uit vier ambtenaren, vier bewo ners en vier vertegenwoordi gers van instanties die samen problemen in de aangewezen wijken moeten bespreken, ini tiatieven ontwikkelen kortom de SV gestalte geven. De overtuiging dat het goed komt met de SV zit hem vol gens Grotenhuis hierin: „De politiek heeft zich sterk ge maakt voor de sociale vernieu wing. Zij willen meer betrok kenheid, deelname en nieuwe initiatieven van de burger. Als de politiek nee blijft zeggen te gen de wensen die uit de wij ken komen, dan wordt het niets en moet je misschien als voorzitter van een zo'n groep je conclusies trekken. Maar zo ver is het nog lang niet". Toch houdt zij wel rekening met het feit dat niet alle vragen, wen sen en ideeën die uit de SV- groepen komen, gerealiseerd kunnen worden: „Maar dan kan ik in ieder geval goed uit leggen waarom niet", is haar verkapte waarschuwing. De eerste taak van de drie zit er bijna op; het samenstellen van de werkgroepen in de drie achterstandswijken waarvan ieder er één onder zijn of haar hoede heeft. In februari zijn de eerste, langverwachte ver gaderingen. Roos is de SV- voorzitter voor de wijken Noorderkwartier, de Kooi, Groenoord en Maredijk. Direct na zijn aanstelling kampte hij al met een probleem. Zowel zijn gebied als de scepsis bij de bewonersorganisaties, met name in Groenoord, waren groot. Daar vond men zich niet erg verbonden met Noord. Hij heeft daarom de samen stelling van de groep moeten aanpassen. Zo heeft hij zes vertegenwoordigers van bewo nersorganisaties toegelaten. Verder wilden de bewoners dat hun bestaande, reguliere overleg met de gemeente, de zogeheten projectgroepen, niet zou kpmen te verdwijnen als de sociale vernieuwing in wer king treed. Roos is daarmee akkoord gegaan. Grotenhuis (Pancras Oost, Havenwijk en het gebied tussen Herengracht en Zijlsingel) en Van Schie (Slaaghwijk) kenden ook soortgelijke problemen maar ook die zijn nu opgelost. De gemeentelijke directies worden door de SV min of meer gedwongen beter samen te werken. De vier ambtena ren die per groep deelnemen, vertegenwoordigen niet alleen hun eigen maar ook een clus ter van directies. Dat mag vol gens het trio al een voorbeeld van bestuurlijke vernieuwing worden genoemd. Naast amb tenaren en bewoners vormen diverse instanties een derde onderdeel van de SV groepen. Vertegenwoordigers uit de zorgsector, sociaal cultureel werk, de woningbouwvereni gingen als ook uit het onder wijs, werk en scholing nemen deel. Samen met de wijkagen ten, en uiteraard de voorzitters zelf, bestaat een groep uit on geveer vijftien personen. Geslaagd Roos heeft voor zichzelf nogal hoge eisen gesteld om de SV in Leiden Alsof hij het van een briefje voorleest, ratelt hij een reeks goede voornemens op. Verbe tering van het woon- en werk- limaat, betere werkgelegen heid, verbreking van de logge overheid, het betrekken van de bewoners, en zo weet Roos er nog een paar. „De tijd moet het leren", besluit hij. Groten huis gaat het succes van de SV afmeten aan de mate van te vredenheid van de deelnemers aan de werkgroep: „En dat be tekent natuurlijk ook dat er wat bereikt wordt". De presentatie van SV ging aanvankelijk gepaard zonder veel finaciële ondersteuning. Dat was een van de punten van kritiek op de SV. Voor het realiseren van wensen is im mers geld nodig. Volgens Roos komt daar enige verbetering in. Een voorstel om twee ton voor de werkgroepen in 1991 te krijgen ligt op tafel maar daar moet nog over beslist worden. „Laten we eerst maar eens beginnen", is het slotak koord van Van Schie. LOMAN LEEFMANS Literair Burcht Literair presenteert morgenavond een conversa tie tussen de Amsterdamse criticus A. Merthens en de schrijver van „De advocaat met de hanen", T. van der Heijden. Het gesprek begint om kwart over acht in socië teit de Burcht, Burgsteeg 14 in Leiden. Cursussen Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126 begint deze week met diverse cursussen en kinderprojecten. Voor be ginners worden cursussen Spaans, origami (Japans pa- piervouwen), aquarelleren en pergamano (Columbiaans pa pier versieren) gegeven. Kin deren kunnen meewerken aan een boek of koekjes ver sieren. Voor peuters en hun ouders begint een kennisma king met muziek. Vrouwen kunnen verder nog terecht voor conditietraining. Meer inlichtingen zijn verkrijgbaar via telefoonnummer 071- 412515. Aikido Aikido Vereniging Shi Zen Ryu is deze maand begonnen met haar activiteiten. Aikido is een budovorm, een Japan se bewegingskunst gebaseerd op geweldloosheid en inner lijke harmonie. De lessen worden twee maal per week gegeven op dinsdag- en vrij dagavond en beginnen op 8 januari. Op 22 januari begint de introductiecursus van ze ven tot kwart over acht. De lessen worden gegeven in de Suze Baartschool in de Drie Octoberstraat. Inlichtingen bij M. Men tink, tel. 126302. Egypte In het Rijksmuseum van Oudheden gaan eind januari cursussen van start over het Oude Egypte. Op 29 januari wordt een begin gemaakt met de zes weken durende lessen over de cultuur van het Oude Egypte. Een dag la ter start de cursus over cultus en rituelen. Beide sessies kos ten 165 gulden. Later in het jaar start een cursus hiër ogliefenschrift. Belangstel lenden kunnen zich voor in formatie wenden tot Huub Pragt, tel: 146246. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voorl: I Adres: Postcode/plaats: Telefóon: (voor controle bezorging) J I I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: I Adres: J Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: XI J N B Indien doortoe aanleiding beilaal, h an een ver/oei om een abonnement worden gewegerd I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. Inz

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11