Wim Ruska verafschuwt huidige judo- taktieken Action Skoatter eerste paard van één miljoen voetballerlei SPORT £iidae6ou/ia*it ZATERDAG 5 JANUARI 1991 PAGINA 9 Rentree van bejaard duo GENT Theo Custers en Bob Hoogenboom samen 81 zijn nu actief in de vierde klasse van het Belgische voetbal. Ze heb ben beiden de keepershandschoen weer opgenomen en aange trokken. In de loop van dit seizoen namen de twee doelmannen, die vroeger menige spits in de eerste klasses tot wanhoop dre ven, maar inmiddels toch al een tijdje van onder de lat verdwe nen waren, opnieuw onder de lat plaats. Mechelse cafébaas Cus ters (40) reist elke dag van Mechelen naar Farciennes, zo'n 100 kilometer verder. Hij moet de vierdeklasser voor degradatie be hoeden. Ex-Nederlander Bob Hoogenboom (41), ooit uitkomend voor Ajax, speelde jarenlang voor Lokeren én speelt nu bij Heir- nis in Gent. Hij werkte bij een electricien, maar ging volgaarne in op het verzoek van de Gentse vierdeklasser om een doelman sprobleem tijdelijk op te lossen. Ernie Brandts stille krach t Gascoigne geschorst ANTWERPEN In elk elftal zijn er spelers die zelden of nooit uit de anonimiteit treden. Bij Germinal Ekeren loopt een speler rond die in 1978 met het Nederlandse elftal op het WK in Ar gentinië de finale speelde, in datzelfde jaar met PSV de Europa Cup won tegen Bastia, en met de Eindhovense club ook drie maal de landstitel behaalde. Er was een doelpunt tegen Beerschot nodig om hem onlangs te rug te brengen in de publiciteit: Ernie Brandts. „Ik heb totaal geen moeite met die rol op het tweede plan", zegt de bijna 35- jarige Nederlander. „In elk elftal heb je types zoals ik nodig. Als ik gedurende de hele wedstrijd de spits van de tegenpartij aan banden kan leggen, dan breng ik het team op die manier ook iets bij. Het is natuurlijk wel zo dat je dan minder in de belangstelling komt, maar dat is inhaerent aan de functie die ik binnen het1 elftal bekleed". Brandts is aan zijn tweede seizoen bij Germinal bezig na een vertrek bij Roda JC. Ondanks zijn voor een voet baller respectabele leeftijd, denkt de Noordbrabander nog niet aan afhaken. „Daarvoor doe ik het spelletje nog veel te graag", lacht hij. LONDEN De tuchtcommissie van de Engelse voetbalbond heeft international Paul Gascoigne voor drie wedstrijden ge schorst. De middenvelder van Tottenham Hotspur kreeg op Nieuwjaarsdag in de thuiswedstrijd tegen Manchester United (1- 2) de rode kaart. „Gazza" had herhaaldelijk de scheidsrechter beledigd. Sovjet voor FC Magdeburg MAGDEBURG De Duitse club FC Magdeburg heeft de 82- voudige Sovjetrussische international Anatoli Demjanenko aan getrokken. Hij tekende een contract tot juni 1992. Demjanenko kwam het laatst uit voor Dynamo Kiev. De transfersom zal ver moedelijk circa 55.000 gulden bedragen. FC Magdeburg werd negende in het laatste seizoen van de Oberliga. OUD-WERELDKAMPIOEN BEGINT NIEUW GEVECHT TEGEN PUUR RESULTAAT EDAM Vooral z'n rech ter oorschelp verraadt dat Willem Ruska een1 loop baan als judoka achter de brede rug heeft. Een be scheiden vorm van een bloemkool-oor herinnert de inmiddels vijftigjarige zwaargewicht 's morgens bij het scheren aan diens twee wereldtitels, twee gouden olympische me dailles, zeven Europese kampioenschappen en nog een hele reeks andere judo-prijzen. „Verder heb ik zelden met blessures te maken gehad. Alleen in de vier jaar dat ik in Ja pan aan profworstelen deed, ging er nog wel eens wat mis". Het oplopen van een bloem kool-oor behoort tot de inge wortelde beroepsrisico's van zowel judoka's, worstelaars als rugby-spelers. Vooral bij grondgevechten raakt het oor vaak in de kreukels, met soms een bloeduitstorting tot gevolg. In andere lichaamsdelen trekt de bijbehorende donkerblauwe plek doorgaans wel weer weg, maar de oorschelp biedt daar toe geen ruimte. En zo onsta-at er, als er niet tijdig wordt in gegrepen, nieuw bindweefsel. En daarmee een vervorming, die later alleen nog via plasti sche chirurgie ongedaan kan worden gemaakt. „Ik ben niet zo ijdel dat ik er wat aan heb laten doen", aldus Ruska over zijn deels misvormde gehoor orgaan. „Bovendien heb je meestal geen tijd om de trai ningen ervoor te onderbreken, want je moet dan ook een tijd je rust houden. En trouwens, in Japan (de bakermat van de judo-sport; red.) is het een schande als je als judoka géén bloemkool-oren hebt. Daarom gebruikten ze bij Peter Ade laar twee hamers. Toen hij tij dens een stage in Japan lag te slapen, zette een Japanse judo leraar een hamer tegen de achterkant van het oor van Adelaar. Met een andere ha mer sloeg hij keihard" op de voorkant. Die lange zat met een rechtop in z'n bed. Maar hij heeft nu wél een bloem kool-oor", grapt Ruska la chend. Slachtoffer Voor Wim Ruska kwam er geen gereedschapskist aan te pas. De geboren Amsterdam mer dankt zijn souvenir aan één van zijn vele gevechten. Die hij meestal in zijn voor deel beslechtte. Toch vergaar de Ruska (zevende dan) nooit de enorme bekendheid die zijn rivaal en voorganger Anton Geesink uiteindelijk zelfs het bobo-pak opleverde. „Ik ben onder meer het slachtoffer ge worden van de actie tegen de Israeli's tijdens de Spelen in München. Dat was veel meer wereldnieuws dan de twee fi nales die ik won. Daar had ik tien jaar lang zes uur per dag voor getraind". „Trainen", zo houdt Ruska herhaaldelijk voor, „heb ik ei genlijk altijd leuker gevonden dan de wedstrijden". De we reldkampioen van '67 en '71 zag de wedstrijden vooral als graadmeter voor de vorderin gen waarvoor hij tijdens de trainingen in touw was ge weest. „Tegenwoordig gaat het alleen nog maar om het resul taat", klaagt hij aan de voora vond van het NK alle catego- riën, dat vandaag in 'Nieuwe- gein wordt gehouden. „Beh Spijkers is een perfecte judoka, maar de rest bestaat haast vol ledig uit rommelaars. Het neigt veel naar .vrije-stijl-wor stelen in een judojas", aldus Ruska, die in 1967 (ook) de na tionale titel Grieks-Romeins- worstelen verwierf. Koeien In de jaren tachtig voegde hij nóg een Nederlands kampi oenschap aan zijn imposante lijst toe: als catamaran-zeiler. „Eigenlijk had ik na mijn judo-periode besloten nooit meer aan wedstrijden te doen. Maar toen ik in mijn eigen ca tamaran zat, dacht lekker veel vaart te hebben en opeens een ander voorbij zag zoeven toen ben ik me toch weer op wedstrijden gaan concentre ren. In 1986 werd ik Neder lands kampioen in de C-klasse Supercat", meldt de voormali ge marineman niet zonder trots. Evenals in de judosport ging aan deze titel een lange perio de van voorbereiding vooraf. „Ik heb geen les genomen; ik dacht het zelf wel te kunnen. Maar 'na anderhalf jaar bleek dat ik al die tijd mijn roertjes helemaal verkeerd had afge steld. Voor de helft in het wa ter, in plaats van helemaal. Daardoor werd dat ding bij harde wind onbestuurbaar en heb ik herhaaldelijk mijn vrouw moeten bellen als ik weer ergens was aangespoeld bij Hoorn of bij Lelystad. Eén keer vloog ik hier, bij Katwou- de, met catamaran en al zó over de basaltblokken. Ik be landde in een weiland. Midden tussen de koeien, die me alle maal heel stompzinning ston den aan te kijken", buldert Ruska, die in het driebanden biljarten nu weer een nieuwe passie heeft gevonden. „In mijn visie is het de tech niek die het spelletje bepaalt. Ook in het judo. Ik heb altijd geprobeerd de krachtfaktor zoveel mogelijk overboord te zetten", betoogt hij. Wim Rus ka stond altijd te boek als de taktische judoka, de man die zijn titels pakte door snel te scoren en vervolgens die voor sprong te verdedigen? „Jawel, dat klopt wel een beetje", beaamt hij. „Maar met vrijuit judoën ben ik in '67 wereld kampioen (in Salt Lake City; red.) geworden. Toen ik twee jaar later bij de WK verloor van een Belg, werd ik afge schreven door de pers. Daar door was ik zo geprikkeld, dat ik in '71 (Ludwigshafen; red.) inderdaad het resultaat voorop heb gesteld. Toen werd ik op taktische wijze wereldkam pioen", aldus Ruska, die ver volgens enkele jaren het ambt van bondstrainer bekleedde. Via een heftig conflict, uit mondend in een door het bu reau van de judobond suizende schrijfmachine en een schor sing van Ruska, kwam een eind aan die periode. Waar mee ook de kennis van de kampioen grotendeels verlo ren ging voor het bescheiden Nederlandse judowereldje. Lening In meer opzichten ging het Ruska vervolgens minder voor de wind dan zijn rivaal Gee sink, die zich al vlot een chalet in de besneeuwde Alpen kon veroorloven. Amsterdammer Ruska heeft Abraham inmid dels zien passeren in zijn een gezinswoning in Edam. Voor dien bewoonde-Ruska kleinere onderkomens in Amsterdam, want in tegenstelling tot Gee sink heeft hij het als judoka nooit erg breed gehad. „Er is eens een rel ontstaan toen ik met een titel ook, een reisje naar Spanje won. Ik was in tien jaar niet op vakantie ge weest. Daar in Spanje had ik niet in mijn onderhoud kun nen voorzien. Dus vroeg ik aan de bond om duizend gul den, want ik had per slot van rekening een hoop reclame voor ze gemaakt. Weet je wat de reactie was? 'We zijn hier geen Bank van Lening!' Kijk, dat bedoel ik nou. Ik heb de bond altijd tégen in plaats van mee gehad. Zij kregen tonnen subsidies, maar daar werden parties van georganiseerd en wij judoka's hebben er nooit een stuiver van gezien". Tegenwoordig heeft Ruska, nu rondrijdend in een brede Duit se automobiel, echter weinig reden tot klagen. De voormali ge kelner en nachtportier is nu mede-eigenaar van een speel- automatenhal nadat hij op droevige wijze afscheid had moeten nemen van zijn Am sterdamse „sportsociëteit" in het bekende Casa Rosso. Daar bij kon via de mazen van de wet onder meer ook een casino worden ondergebracht. „Ik houd zelf helemaal niet van gokken, maar het was een verschrikkelijk mooie zaak. Totdat er een schoonmaker uit werd gegooid, die wat vreem de dingen op z'n geweten had. Hij kwam later, op mijn vrije dag, terug, met een jerrycan met benzine en stak de boel in de fik. Daarbij kwamen der tien mensen om het leven. De dader hebben ze gepakt, maar hij komt waarschijnlijk dit jaar los. Eigenaar Joop de Vries is een paar jaar erna overleden. Hij heeft het zich waarschijn lijk toch erg aangetrokken". Denken Via het inmiddels ter ziele ge- gane Amsterdamse team Mus cle Power en de privébegelei- ding van Peter Adelaar en het talent Dennis Raven („Dat werd het grootste debacle dat ik heb meegemaakt") bleef Ruska ook zijdelings betrok ken bij de judosport. Dit jaar begint Ruska weer aan een nieuw hoofdstuk in zijn strijd tegen het resultaatjudo. Hij had er wel oren naar om in de sportschool van voormalige worstel-wereldkampioen Bert Kops in Amsterdam volgens zijn visie een judoteam van de grond te tillen. Ruska: „Ik zit wel eens hardop te denken. Eigenlijk zou er een soort jury commissie moeten komen met daarin echt goede ex-judoka's, die zuiver op techniek beoor delen. Zoals bijvoorbeeld bij turnen. Ik weet het, het is een fata morgana. Maar het zou zo moeten zijn dat het wedstrijd judo geheel wordt losgemaakt. Dat zou eigenlijk een geheel andere naam moeten krijgen. En het accent moet weer op de training komen te liggen. Toen ik met Dennis Raven in Japan was, hebben we samen tem peltrappen op en af gehold. Na drie keer stond hij over te ge ven, terwijl ik nergens last van had. Meneer zag dat ge woon als een vakantietripje. Nou, dat was in onze tijd wel anders..." ROB LANGEVELD TERBAND Action Skoatter is rond de jaar wisseling naar de legen darische winsom van één miljoen gesneld. De ze venjarige draver is daar mee het eerste in Neder land gefokte paard dat die mijlpaal bereikt. Nu de ui terste leeftijd van koers- gerechtigde merries in Nederland is verhoogd tot negen jaar en in Duitsland tot acht jaar, lijdt het bijna geen twijfel dat het mil joen de komende jaren nog ruim zal - worden overschreden. Het heeft er de laatste twee jaar om gespannen nadat 1989 als rampjaar kon worden te boek gesteld. In de stal van mede-eigenaar Eelke Kruis heerste er in dat seizoen een down-stemming. De trainers Appie Bosscha en Bianca Hul- leman stonden machteloos toen het paard tijdens een koers in Drachten een knie blessure opliep. Kruis: „Het paard was gewend om vanaf de start in volle vaart naar de finish te draven. Om haar een beetje te sparen, probeerden we Action in de race wat in te houden, om op het juiste mo ment naar voren te schieten. Dat was heel moeilijk voör haar. Ze is nu eenmaal heel ei genwijs en wil altijd de koppo sitie nemen. Nu kwam ze ach ter en tussen haar tegenstan ders te lopen en kon ze zich amper inhouden. Ze liep daar bij een beenblessure op, nadat de voorste knieën tegen elkaar waren geslagen. De knie werd dik, maar dat zakte na goed behandelen weer af". ..De volgende koers ging het echter helemaal mis. Na dui zend meter bleef ze staan. Ze voelde zich niet lekker en de knie werd tweemaal zo dik. Het duurde al met al vier maanden voordat ze er weer een beetje bovenop was. En eerlijk gezegd dachten wij dat het nooit meer goed zou ko men. De zwerende plek is he lemaal versteend en als de knieën tegen elkaar komen, voelt ze er niets meer van. We hebben zelfs met 'Spriders' ge werkt, maar haar huid bleek zo teer dat er meteen proble men ontstonden. Dat liep dus op een teleurstelling uit. We hebben er maar één keer ge bruik van gemaakt. Ze kon niet meer normaal lopen. Kos ten noch moeite hebben we gespaard. We deden er van al les aan om haar terug op de baan te krijgen. Ze kreeg een vitamine E-kuur en een scha pewollen vachtje op We beslo ten wel te wachten tot ze echt weer fit was. Eind '89 was het zover en konden we weer met haar koersen". Sterke start De 'vliegende Friezin' werd ooit vermaard om haar sterke startschot. Met volle vaart zoekt ze altijd de koppositie op om vervolgens de concurrentie het nakijken te geven. „Met de jaren is ze misschien iets wij zer geworden, maar die instel ling heeft ze nog altijd", glim lacht Kruis. „Ze kan in ieder geval iets langer wachten en pas later toeslaan. Bovendien hebben we haar vrouwelijke cyclus, die haar met name in het voorjaar parten speelde, nu iets beter onder controle. We hebben daarbij de hulp van Eise Soete, een leraar die aan uitgebreide voedingsonderzoe ken doet. We zijn in staat haar eiwitbehoefte te reguleren. Action Skoatter krijgt speciaal voer en dat is misschien wel het geheim van de smid. Het is zelfs zo ver gekomen, dat het bedrijf Fuite uit Genemuiden is overgegaan tot de produktie van de Action Skoatter-brok- ken. Het is erg voedzaam, maar moet gedoseerd worden gegeven", aldus Kruis. Het succesverhaal van Action Skoatter begint op een rokeri ge draversveiling in Pesse met de aankoop van de merrie Miss Dartel. Eelke Kruis glim lacht als hij terugblikt op de curieuze historie. „Gaastra en ik kochten het paard eigenlijk per ongeluk. Ik was er op die veiling al een paar keer in ge slaagd het tweede bod te heb ben. Daar maak je dan een sport van en als tweede bieder kun je honderd gulden incas seren. Gaastra en ik besloten op Miss Dartel in te zetten. Ik deed een bod van 4500 gulden. Miss Dartel was drachtig van de hengst Gallant Prince. Ik bleek de hoogste bieder. In juli 1983 werd het veulen geboren bij de fokkerij van Evert Gaa stra uit Oudeschoot. De inwo ners worden 'Skoatters' ge noemd en Gaastra gaf de gebo ren veulens de toevoeging Skoatter mee. Het werd dus Action Skoatter". Roodschimmel .Gaastra herinnert zich die ge beurtenis nog goed. „Kruis was net terug van vakantie toen ik hem belde en vertelde dat de veulen van Miss Dartel een heel mooie roodschimmel was. De kleur was heel apart en omdat ook Kruis wel van iets speciaals houdt, waren we er erg blij mee. Dat Action het als sportpaard zover zou bren gen, besef je dan nog niet. Zo iets maak je nooit meer mee. Ik moet wel zeggen dat ik mij altijd meer bezig heb gehou den met de fokkerij. Kruis richtte zich meer op de sport", zo licht Gaastra toe. Action Skoatter verkaste, anderhalf jaar oud, naar de stal van Eel ke Kruis in Terband, waar een fraaie trainingsbaan beschik baar was. Kruis: „Het viel ons meteen op dat de merrie in het veld nooit galoppeerde. Hij had een hele mooie gang. Dat was al een te ken dat het paard enige klasse bezat. Voor het overige is het toch altijd weer afwachten. Miss Dartel was voordat Ac tion successen boekte, voor de slacht verkocht. Daar hebben we achteraf erg veel spijt van gehad". Eelke Kruis is sportman in hart en nieren. Nadat hij voor zitter en mede-oprichter werd van 'De Sprinters', de 'wilde' bond van korte-baandravers, sprorig de vonk voorgoed over. Nadat Action in de nationale wedstrijden in de baan kwam en meteen successen boekte, stelde het stichtingsbestuur van de Nederlands Draf- en Rensport (NDR) Kruis voor een moeilijke keuze. Hij mocht meedoen aan het officiële cir cuit, mits hij stopte bij de Sprinters. Anders stond hem een verbod te wachten. „Het ging zo goed met Action. Dat maakte de stap iets eenvoudi ger. Eerst mis je wel de gezel ligheid van De Sprinters". Eigenzinnig Voordat Action Skoatter in de baan kwam, dreef haar eigen zinnigheid Kruis eenmaal tot het uiterste. „Soms vertikte ze het gewoon en bleef ze staan wanneer ze niet verder wilde. Ik heb haar een keer zoveel klappen gegeven, dat ze uit eindelijk toch gehoorzaamde. Na die gebeurtenis heeft ze nooit meer geweigerd. Ze moest eerst wel wennen aan haar pikeur Appie Bosscha, die bij mij in dienst kwam. Die probeerde ze eerst uit. Voor mij had ze inmiddels ontzag. Zelfs als ik in mijn, auto zat en claxoneerde, als ze bij Appie weer een keertje halsstarrig was, gehoorzaamde ze meteen. Na veertien dagen was Appie haar de baas en boekte ze de ene na de andere zege. Ze werkt zich echt kapot en een zweep is nooit meer nodig ge weest". De zeven keer dat 'de Vliegen de Friezin' het eerste seizoen in koers kwam, won ze vier maal, werd ze tweemaal derde en viel ze slechts eenmaal bui ten de prijzen. Het prijzengeld liep op naar 20.000 gulden. In 1987 maakte ze internationaal furore met een eerste prijs in Mönchengladbach, waar de wereldvermaarde Every Way werd geklopt. Action Skoatter was op slag razend populair bij de oosterburen. Geldbuidel Buitenlandse interesse voor de draver kon niet uitblijven. Al- win Shockemöhle zwaaide met een goed gevulde geldbuidel. Kruis: „Wij moesten vragen wat we wilden hebben. Geld was geen probleem voor hem. Hij kon zich daarom niet voor stellen dat wij het paard niet kwijt wilden in de veronder stelling dat met geld alles te koop was. Wij hadden echter al zo'n plezier van het paard beleefd, dat er bij ons geen sprake was om in te gaan op zijn aanbod". In 1987 werd Action Skoatter Nederlands kampioen. Het ab solute -topjaar was 1988. In dat jaar verzamelde Action Skoat ter de lieve som van 400.000 klinkende guldens. Na een iets minder verlopen 1989, is de merrie weer volop 'in the pic ture'. Op 4 november zette ze in Gelsenkirchen en passant recht wat daar twee jaar gele den misging, door zowel de se rie als de finale op haar naam te schrijven. Destijds sprong ze daar na de start weg, iets wat haar daarvoo^ nooit was over komen en daarna ook niet meer. SYBE JOOSTEMA Wim Ruska (50) in zijn woonplaats Edam: „Judobond kreeg tonnen subsidie, organiseerde parties en wij zagen er geen cent van". foto: stephen evenhuis Action Skoatter gaat op weg naar de winst in de Grote Prijs van Nederland in 1988. foto: anp door Frank Werkman Rimram Het nieuwe jaar al ingewijd Met de bazen en collega's geklonken en gedronken tijdens zo'n obligate nieuwjaarsbijeenkomst, zoals die dezer dagen her en der worden gehouden? Elk zichzelf respecterend bedrijf heeft na de jaarwisseling aan het eind van een werkdag een poosje ingeruimd om het personeel in de gelegenheid te stellen elkaar eens in een wat andere ambiance mee te maken. Dit soort recepties is in een bepaald opzicht buitengewoon vermakelijk. Je kunt je eens op een andere manier met je meewerkende medemens verstaan tenslotte; een soort contact dat op de werkvloer te sporadisch opbloeit. .Bazen blijken dan ook maar gewone mensen en naarmate meer aan Bacchus wordt geofferd schrompelen hiërarchische hegemoniëen links en rechts ineen tot plezierige personele proporties. In die sfeer ontstaat een voortreffelijke voedingsbodem voor dat ongedwongen babbeltje met die goedlachse, donkerharige dame van de afdeling documentatie of een vlotte tête a tête met die charmante, besnorde jonge chef van het rekencentrum. Je ziet ook andere amusante dingen. Zoals die collega's, die quasi losjes koutend in de rij gaan staan om de directie óók het allerbeste toe te wensen. Onder wie die lieden, die niet altijd even helder het verschil zien tussen een stevige hand en een wit voetje. Of juist wel? Ach, van mij mag het tijdens zo'n nieuwjaarsbijeenkomst, die echter helaas meer moet zijn dan een podium voor met elkaar pratende collega 's. Er moet zo nodig worden gespróken. Halverwege het samenzijn eigent de baas zich een microfoon toe om de aanwezigen een vooraf zorgvuldig geprepareerde boodschap toe te toeteren. In zo'n verhaal schetst hij de positie van het bedrijf, die steevast tot lichte tevredenheid én enige zorg aanleiding geeft. Uitpraken waarmee je alle kanten op kunt, want het moet natuurlijk wel gezellig blijven; de keiharde beleidsbeslissingen worden wel in de directiekamer meegedeeld. Ook de sportwereld kent deze verplichte nummers. Daar staan ze dan, de leden van het bestuur van de club; keurig in het gelid om de belangstelling van binnen en buiten het hoofd te bieden. Ter meerdere eer en glorie van die figuren, die zich tijdens deze bijeenkomst volgaarne eenmaal per jaar louter aangenaamheden laten aanleunen. Waarbij de penningmeester nog het glanzendst glimt, want bij elke toast rinkelt de kassa. Al geruime tijd is het in de beroepsmatig bedreven sport gebruikelijk dat een voorzitter naast een vol glas ook de holle frase in de mond neemt tijdens die jaarlijkse, soms ook door de media bezochte reünie. Ook hij heeft vanwege die laatste gasten wat voorgekauwd. Hij gewaagt derhalve van prima plannen, die mits financieel allemaal degelijk onderbouwd vanzelfsprekend moeten leiden tot een hoger prestatie niveau. Want daar gaat het tenslotte allemaal om. Zonder prestaties geen publiek, zonder publiek geen poen, zonder poeha geen publiciteit. De dag na de speech kijkt de voorzitter gauw in de krant om te zien of zijn betoog voldoende hout heeft gesneden om de kolommen te halen. Vaak geen vergeefse zoektocht, want een beetje bla bla doet het nog altijd in het vluchtige sportwereldje. In die hang naar 'scoren verliezen bestuurderen echter nog wel eens het gevoel voor proporties uit het oog. Nemen ze te gretig de plaats in van het puikje van hun leden, voor wie raakschieten het doel is. Of moet zijn. Maar als binnen de lijnen de verrichtingen te wensen overlaten kan er altijd nog vanaf de wal wat worden gestuurd. Met vaak louter regelrechte rimram. In deze dagen van goede voornemens en beste wensen voeg ik aan die lawine daarom nog één opwekking toe. En omdat ook deze week toch nog helemaal bol staat van de clichés kan dat voor een keer best met een bekende, zelfs ietwat sportief getinte kreet: spreken is zilver, maar zwijgen is goud. Proost!

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9