„Gaten schieten" in Oort-operatie GELD GOED 7 Beurs uan Amsterdar Bedroevend beurs jaar voor belegger ECONOMIE Ccidóc Souoant ZATERDAG 5 JANUARI 1991 PAGIN| S Autogas drie cent duurder ROTTERDAM Autogas wordt vandaag drie cent per liter duurder bij de vrije pom pen en bij de pompen die BK- gas verkopen. De nieuwe advies prijs is 69,9 cent per liter. Aanlei ding vor de ver hoging is de sterk gestegen prijzen voor propaan en butaan op de in ternationale markten. NCOY waarschuwt kabinet voor lastenverzwaringen RIJSWIJK Het NCOV, de christelijke werk geversorganisatie in het midden- en kleinbe drijf met 40.000 leden, waarschuwt het kabinet Lubbers/Kok het midden- en kleinbedrijf niet met lastenverzwaringen op te zadelen in het kader van de „tussenbalans". Dat heeft voorzit ter Ten Hoopen van het NCOV gisteren in zijn nieuwjaarsrede in Rijswijk gezegd. Hij pleitte ervoor de koers te blijven varen die minister Andriessen van economische zaken in de kabi netsnota „Economie met open grenzen" heeft uitgezet. Daarin wordt de rol van een concurre rend bedrijfsleven sterk onderstreept. Ten Hoopen vond dat het beleid erop gericht moet blijven dat het midden- en kleinbedrijf motor van de economie blijft en broedplaats van werkgelegenheid. Hij noemde de kleinere bedrijven „het kansbie dend deel van het Nederlandse bedrijfsleven". Miljoenenorder NAM voor Heeremac ASSEN De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft drie orders gegund voor de bouw van een olie platform in het veld F3-FB, ongeveer 220 kilometer ten noorden van Den Helder. De orders hebben een geza menlijke waarde van ruim 220 mil joen gulden. Het gaat om een produktieplatform met scheidingsinstallatie voor olie en gas, een betonnen onderbouw voor de opslag van olie en een accommodatie platform en verlaadstation. De orders gaan ten dele naar Nederlandse be drijven, waaronder een order van twintig miljoen naar de onderneming Heeremac VOF uit Leiden, een com binatie van de bedrijven Mac Dermott en de Heerema Groep. DSM houdt deur open voor fusie HEERLEN Het Limburgse chemieconcern DSM houdt de deur open voor samenwerking met een ander chemisch be drijf. Daarbij wordt niet uitge sloten dat DSM zijn eigen identiteit op geeft om over te gaan tot een fusie. Dit zegt be stuursvoorzitter H. van Liemt in het personeelblad DSM Ma gazine. Volgens de bestuurs voorzitter kan hij niet garan deren dat DSM tot in de lengte van jaren een eigen identiteit blijft behouden. „DSM zal open moeten staan voor de ge dachte, dat samenwerking en allianties zelfs op concernni veau onder omstandigheden toch te prefereren kunnen zijn", verklaart Van Liemt. Impasse Gatt doorbreken met inkomenssteun boeren MARUM De mogelijkheid om sociale inko menssteun te bieden aan boeren die in moei lijkheden zijn geraakt door wegzakkende landbouwprijzen, kan volgens Ir. A. de Zeeuw, voorzitter van de landbouwcomité van de GATT, een compromis opleveren bij de uiterst moeizame onderhandelingen voor de Gatt. Hij stelde dat de Gatt-onderhande- lingen half februari tot een resultaat moeten komen. Overeenstemming bij de GATT on derhandelingen zal er toe leiden dat de land bouwprijzen gaan dalen. Een ander probleem is volgens De Zeeuw dat de EG daarbij de exportsubsidie zal moeten opgeven, terwijl de Gemeenschap toch een grote exporteur wil blijven. Hij zag als een van de lichtpunten bij de onderhandelingen dat de meeste landen nu instemmen met de mogelijkheid van inkomenssteun aan boeren die hierdoor in de problemen komen. Een man komt bij de belastinginspec teur. „Meneer, ik snap er niets van", roept hij wanhopig. „Ik word gek van dat formulier. Al die vragen, ik kom er niet meer uit! Ik wil onmiddellijk wor den geholpen Tjaklinkt het met een diepe zucht achter een enorme stapel aanslagbiljet ten, „...er zijn nog een paar honderd wachtenden vóór u. Volgens mij kunt u beter naar een belastingadviseur gaan „Daar ben ik al geweest", lispelt de be zoeker met ingehouden woede. „Maar dat kost me te veel geld". Nu wordt ook de inspecteur boos: „Me neer, dan schrijft u maar een brief aan de directeur-generaal van de belasting dienst!" Dat heb ik natuurlijk al gedaan!", schreeuwt de arme belastingbetaler met overslaande stem, maar die kerel schreef terug dat-ie geen tijd voor zulke dingen heeft. Hij verwees me naar u!" De ogen van de belastinginspecteur schieten vuur: „Man, van mijn part trek je bij de staatssecretaris himself aan de bel!" Waarop de bezoeker, geheimzinnig om zich heen kijkend, fluistert: „Maar....ik bèn de staatssecretaris". BELASTINGSTELSEL BLIJFT BRON VAN GRAPPEN EN GROLLEN M rrf^Mirnfc 'I t De drukte bij de belastingtelefoon zal er niet minder op worden. Het invullen van het belastingfor mulier blijft een ingewikkelde klus. DEN HAAG Grappen en grollen over 'belastin gen, zeer populair in krin gen van fiscalisten, amb tenaren en politici, had den eigenlijk uit de oude doos moeten komen. Tot een voorbije tijd moeten behoren waarin het Ne derlandse belastingstelsel nog een doolhof was. Nu het fiscale systeem door middel van de Oort-ope- ratie een grondige schoon maak heeft gehad, moet het invullen van het aan- slagbiljet een simpele klus zijn waar zelfs een staats secretaris geen moeite mee heeft. Maar het tegendeel is waar. Over drie maanden is het zo ver en moeten de aanslagbil jetten over 1990 worden inge leverd. Voor de eerste keer ge beurt dat, zoals het in vak kringen heet, onder het Oort- regime. De belastingtarieven zijn per 1 januari 1990 ver laagd, maar tegelijkertijd is een groot aantal aftrekposten komen te vervallen. Toch zal het nog een hele uitzoekerij worden welke kosten wel en niet mogen worden afgetrok ken. Niet in de laatste plaats doordat de regelingen voor de aftrek van zaken- en privé- kosten, buitengewone lasten en reiskosten alles behalve overzichtelijk zijn. Daarnaast zijn er nog altijd zes tarief groepen waarin voor elk huis houden wordt bepaald hoe hoog de belastingvrije som is. Geen wonder dat de belasting- gidsen er niet dunner op wor den. Kinderziektes De vorige regeringscoalitie, bestaande uit CDA en VVD, heeft altijd volgehouden dat de Oort-operatie noodzakelijk was. Het was de hoogste tijd voor een vereenvoudiging èn een verlaging van de belastin gen. Een commissie onder lei ding van oud-bankier Oort kwam met een advies dat in derdaad een sterke versimpe ling van het systeem beteken de. De politiek bracht er ech ter allerlei aanvullingen op aan, enerzijds om eigen stok paardjes te berijden, anderzijds om de belastingverlaging mo gelijk te maken. Natuurlijk zou 'Oort' proble men met zich meebrengen, maar die waren voornamelijk te wijten aan de invoering van het systeem. Na deze kinder ziektes zou iedereen er aan ge wend zijn. En 80% van de be lastingbetalers hoefde geen' formulier meer in te vullen omdat deze mensen louter loonbelasting betalen. De aan slagbiljetten gaan immers al leen naar de betalers van in komstenbelasting. De grens hiervoor ligt ver in de 60.000 gulden. Toch zijn alle betrokkenen na het eerste 'Oortse' jaar niet werkelijk gelukkig. Het sy steem is nog steeds ingewik keld en velen vragen zich af of de hogere inkomens niet een beetje té veel ten ko^te van de lagere inkomens heb ben geprofiteerd. Daarnaast heeft de Kamer het slechte voorbeeld gegeven door voor zichzelf een buitengewoon gunstige belastingvrije onkos tenvergoeding te regelen, ge heel in strijd met de geest van 'Oort'. Ook is de belastingmo- raal ondergraven doordat een andere toonaangevende groep bestaande uit burgemeesters een speciale regeling krijgt voor de ambtstoelage die door 'Oort' was beperkt. Met een simpel voorbeeld is de ingewikkeldheid van 'Oort' aan te tonen. Iedereen kon nu eindelijk eens berekenen hoe hoog z'n netto loon zou zijn, redeneerde het vorige kabinet. In de drie belastingtarieven ruim 35% over de eerste 42.000 gulden, 50% over de volgende 42.000 en 60% over de rest zijn immers de premies voor sociale verzekeringen ook al verwerkt. De praktijk leert echter dat van een duidelijke bruto-netto berekening geen sprake is. Ten eerste is er de overheve lingstoeslag die over de sala rissen wordt uitgekeerd. Deze toeslag, die niet meeteelt bij de berekening van het pensioen of andere uitkeringen en ver zekeringen, wordt gegeven als compensatie. Werknemers betalen sinds de invoering van 'Oort' ook de premies die voorheen door hun werkge vers werden betaald. Omdat zij er daardoor netto flink bij zouden inschieten, wordt het loon kunstmatig verhoogd met de toeslag. Slechts weinigen weten hoe hoog hun toeslag precies is. Ten tweede wordt op veel salarisbriefjes nog steeds een splitsing gemaakt tussen belastingen en premies, en weet niemand precies over welk bedrag het tarief wordt geheven. Ten derde geven veel werkgevers een bruto of netto toeslag op het salaris, al dan niet als gevolg van de be perking van de aftrekposten. En zo kunnen we nog wel een tijdje doorgaan. Een ander belangrijk aspect in het fiscale verkeer is het reis kostenforfait. De originele Oort-regeling was, hoewel niet overdreven moeilijk, zeker niet simpel. Maar per 1 augus tus vorig jaar is het reiskosten forfait een monstrum. Op zich hadden Kamer en kabinet daarvoor een legitieme reden, namelijk de bescherming van het milieu. De aftrek van au tokosten werd beperkt, de af trek van openbaar-vervoer kosten in bepaalde gevallen verruimd. De uitwerking werd echter zo onoverzichtelijk dat zelfs staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) on langs toegaf dat de nieuwe re geling alles behalve de schoon heidsprijs verdient. Koude kermis Ook wat betreft de lastenver lichting zijn velen van een koude kermis thuis gekomen. In de lagere inkomensgroepen geldt dat uiteraard de 700.000 bejaarden met een klein aan vullend pensioen. PvdA-frac- tieleider Wöltgens vocht er in de herfst van vorig jaar een ruzie over uit met premier Lubbers. Wöltgens eiste een compensatie, maar Lubbers weigerde die aanvankelijk. Vooral omdat hij voor „een re latief kleine groep" niet het fiscale stelsel overhoop wilde halen. Uitendelijk werd voor dit jaar een compromis buiten de belastingen gevonden. Maar als in de loop van '91 blijkt dat de bewuste gepensioneerden inderdaad wederom fors ver lies lijden, is volgend jaar een fiscale maatregel nodig, zo heeft Lubbers toegegeven. De alleenstaandentoeslag, die vol gens 'Oort' had moeten ver dwijnen, bestaat nog steeds, zij het gekortwiekt. Zonder deze toeslag zou een aantal alleen staanden op nog meer achter stand worden gezet. Wat hen in '92 boven het hoofd hangt, weet niemand. De modale inkomens zijn netto gestegen, maar lang niet zo veel als die van de rijkeren. Bovendien heeft de gemiddel de werknemer gemerkt dat hij bij zijn baas veel minder kan declareren, dan wel over ont vangen onkostenvergoedingen belasting dient te betalen. Ge lukkig is in de meeste bedrij ven een aanvaardbare oplos sing gevonden. Maar er zijn bijna net zo veel regelingen als er ondernemingen zijn. Elk bedrijf 'doet' het op z'n eigen manier. En de mensen met ho gere inkomens, die gewoonte getrouw veel meer aftrekpos ten hadden, zijn massaal op zoek naar nieuwe mogelijkhe den. Kortom, door de combi natie van belastingtarieven en -groepen, aftrekposten, ver goedingen en buitengewone lasten is niet te zeggen hoeveel mensen er vooruit of achteruit zijn gegaan. Een groep waaro ver het CDA zich zorgen maakt zijn de kostwinners die er door 'Oort' minder op voor uit zijn gegaan dan tweever dieners. Onlangs is CDA-frac- tieleider Brinkman weer in de bres gesprongen voor degenen die van één inkomen een ge zin moeten onderhouden. Het zal geen verbazing wekken als het CDA daar in een later sta dium op terugkomt en genoeg doening voor de kostwinners eist. Rechter De inkomenseffecten van 'Oort' zijn puur theorie. Ze zijn altijd door Financiën berekend op basis van standaard aftrek posten. In de praktijk heeft bijna iedereen wel één of meerdere 'eigen' kostenposten die strafks wellicht niet meer van de belasting kunnen wor den afgetrokken Daarom zul len velen proberen via de rechter hun gelijk te halen. Dat is een beproefde methode om een aftrekpost te scheppen waar niet alleen de betrokke nen zelf maar ook anderen iets aan hebben. Want een uit spraak van de rechter is bin dend. Recentelijk is daarvan een goed voorbeeld gegeven. De Hoge Raad, de hoogste rechtelijke instantie, stelt in een nog niet gepubliceerd ar rest dat ouders de kosten voor particuliere kinderopvang kunnen aftrekken, voorzover deze kosten hoger zijn dan de bedragen die moeten worden betaald aan gesubsidieerde crèches. Hoe vaker dergelijke uitspraken worden gedaan, des te meer gaten er in 'Oort' wor den geschoten. Buiten dit hele verhaal blijkt dat het belastingstelsel een grabbelton is voor de overheid die altijd al geld te kort komt maar de komende jaren wel erg in de rode cijfers dreigt te belanden. Bij de invoering van 'Oort' is met geen woord ge rept over heilige huisjes als hypotheek- en lijfrentes. Nau welijks een jaar later zijn dit posten geworden waar door politici met begerige ogen naar wordt gekeken. Formeel val len deze rentes niet onder de Oort-operatie, maar dat zal de belastingbetaler worst wezen. Beperking van aftrek betekent gewoon onrust op de fiscale markt. Net als de voortduren de pogingen vanuit het kabi net om lastenverzwaring tot een geaccepteerde methode te maken met de bedoeling de overheidskas te spekken. PvdA-fractieleider Wöltgens doet het wat subtieler. Hij stelt voor de belastingvrije bedra gen en de inkomensschijven niet meer automatisch aan de inflatie aan te passen. Dit lijkt onschuldig maar kan neerko men op lastenverzwaring. Want per 1 januari zijn de be dragen en de schijven nog met 2% verhoogd als compensatie voor de stijging van de prijzen. Als Wöltgens zijn zin krijgt en het kabinet per jaar bekijkt of en in hoeverre de 'inflatiecor rectie' wordt toegepast, is het mogelijk dat de burger duur der uit is. Achter de schermen is alweer de volgende commissie in op dracht van het kabinet bezig de bezem door het belasting systeem te halen. Deze groep vooraanstaande fiscalisten zal, onder leiding van de Amster damse belastingdeskundige Stevens, halverwege dit jaar een rapport uitbrengen. Het is te hopen dat dit advies, onge twijfeld gebaseerd op een ri goureuze vereenvoudiging, door de politiek serieuzer wordt behandeld dan dat van Stevens' voorganger Oort. An ders zal het repertoire grappen en grollen over het belasting stelsel zeker worden uitge- ROB SEBES Slotkoers vrijdag 4 j V" aalberts 53.8 abn-amro pr 5.0 acf hold c 31.2 ahrend gr c 176 0 amsl rubber 3 80 auto ind pr 47.00B 47.00B bam groep 70.00 70.90 batenbbeh. 113 00 112.50 beers 101.00 101.00 begemann 136 50 136.00 belindo c 355.00 355.00 boer druk 255.00 254.50 boer wink c 72.30 73.30 bolsc 173 00 177.00. bos kalis c 12.65 12.60 braai beh 29 50 29.50 bredero 18.00 ONG breder c 17.30 ONG breevaslc 11.30 1140 burg heybr 2900.00 2900.00 calvè 980 00 980 00 calvè c 980.00 98000 calvepr 835 00 835.00 2.25B 2.25 156 00 158.00 217.50 217.00 101.50 104.00 ihc caland 45.00 44.00 kondor wes 32.00 32.00 kbb 94.50 94.50 kbb c pr. c 91.00 91.00 koppeJpoorl 256.00L 256.00L krasnapols. 221.00 224 00 landre gl c 58.00 58.00 medicoph c 58.00 60.00 melia int 5.95 5.95 mend gans 4100.00 4100.00 moeara 1070.00 1070.00 moeara opr 141000 140000. moeara cop 14100.0 14000.0 palthe pirelli tyr polynorm c porc (les randstad h. schuttersv 37.00 smit int c 41.80 sphinx c 158.50 staal bank c 12.10 stad rott c 44.40 telegraaf c 89.00 text twenthe 74.00 tulip comp 29.20 tw kabeth c 11100 ubbink 81.00 unil 7 c pr unil.6 pr unil.4 pr vk sk intl2.1875 allied signal 27 7/8 273/4 am brands 38 3/4 377/8 american tel 29 3/4 30 asarcoinc 27 1/8 267/8 bethlehem 131/4 131/2 boeing 44 3/4 463/8 canpac 16 3/4 165/8 chevron cor 71 71 Chrysler 121/2 127/8 Citicorp 13 133/8 cons edison 23 1/2 231/2 cons nat ga 43 1/2 435/8 du pont 35 1/4 357/8 exxon 51 511/2 lord 26 263/8 genlelec 55 1/4 545/8 genl motors 34 33 genl public 45 1/8 453/8 goodrlch 38 377/8 goodyear 181/8 173/4 hewlett-pac 313/4 311/4 intl flavor 73 1/8 727/8 intl paper 52 1/4 53 kim 12 121/2 merck ine 86 5/8 mobil corp 56 1/4 royal dutch 77 1/8 santa (e 6 5/8 sears roeb 25 5/8 texaco 581/2 unilever nv 89 3/8 utd technol 471/8 westingh el 27 3/8 woolworth 29 Voorzichtig Voor de belegger is 1990 een bedroevend slecht jaar ge weest. Veel koersen zijn flink gedaald. De oorzaken zijn be kend: de crisis in het Midden oosten; de onrust in de Sov jet-Unie en de achteruitgaan de economie van de Verenig de Staten. De indexcijfers van de grote beurzen in de wereld spreken boekdelen. De ontwikkeling van het befaamde Dow-Jone- sindexcijfer van 30 vooraan staande Amerikaanse indus trieaandelen is een goede in dicatie: hoogste stand 1990 2999,75; laagste 2365,10; 31 de cember 2633,66. De indexcij fers van vrijwel alle andere beurzen daalden eveneens scherp. Natuurlijk was het Midden-Oosten daarvoor ver antwoordelijk, maar niettemin is het totaalbeeld voor de geïnteresseerde beleg ger alarmerend. Ik noem als voorbeeld de wereldindex, die zich in 1990 heeft bewogen tussen een hoogste stand van 571,0 en een laagste van 423,1. Op 28 december, de laatste al gemene beursdag van het jaar, was de stand nog slechts 461,8. De meest dramatische daling heeft de beurs van To kio laten zien. Daar bereikte de Nikkei-index op 4 januari 1990 een hoogste stand van 38712,88 om op 1 oktober nog slechts op 20221,86 te staan. Stand op 28 december: 23848,71. Ultimatum Iets van alle onzekerheid zal pas weggenomen worden op dinsdag 15 janauri, wanneer het ultimatum van de Vere nigde Naties aan Irak afloopt, zodat het antwoord op de vraag „oorlog of vrede in het Midden-Oosten" is beant woord. Op dit moment blijkt steeds opnieuw dat Nederlands klei ne en middelgrote bedrijven hun orderportefeuilles goed gevuld weten te houden. Dat is natuurlijk bijzonder plezie rig. De automatisch daaruit voortvloeiende vraag hoe het met de winstmarges is gesteld, wordt helaas doorgaans niet beantwoord. Uit incidentele publikaties blijkt echter dat goed gevulde orderportefeuil les bepaald niet betekenen dat ook nog wat verdiend wordt. Erg naar zijn natuurlijk de re sultaten van krukkebenen als Philips, DAF, KLM, Pirelli, Vredestein, om eens enkele namen te noemen. Al deze ondernemingen roepen om het hardst dat het in 1991 be ter zal gaan. Vooral in het ge- val-Philips zou ik zeggen: eerst zien, dan geloven. Opvallend zijn de slechte prestaties van de belegginfs- fondsen. Hun vermogensver- liezen zijn vaak niet gering. De beleggers die dachten in deze fondsen een veilige ha ven te vinden voor hun spaarpenningen, zijn er soms bekaaid afgekomen. De pres taties van de fondsbeheerders zijn uiterst matig. Een school meester zou zeggen: vijf plus tot zes min. Het valt dan ook niet te verwonderen dat steeds meer mensen een toe vlucht zoeken in spaar- of de positorekeningen. Kleine belegger In het buitenland blijkt het zelfde beeld voor de beleg gingsfondsen te bestaan. Ik lees dat de „amateurs" het soms beter doen dan de pro fessionele fondsbeheerders. De kleine belegger kan zijn beleggingsstrategie veel con sequenter uitvoeren dan de fondsen. Bij rentestijgingen kan hij bijvoorbeeld zonder problemen zijn obligaties op ruimen en vervangen door obligaties met coupons, die dichter bij het geldmarktni veau liggen. Indien een groot beleggingsfonds zoiets pro beert, dan dalen de koersen in een recordtempo. In de Duitse Bondsrepubliek, om een voor beeld te noemen, zijn de re sultaten van de aandelenfond sen in 1990 beneden het ge wenste peil gebleven en doen alleen de fondsen die in vasr te-rentedragende waarden, zoals obligaties en geldmarkt papier, beleggen het zonder meer goed. Begin december, zo lees ik, was het vermogen van 40 van de 100 aandelen fondsen met minimaal tien procent gedaald. Aangezien de koersen in december nog verder terugvielen, moet het totaalbeeld er beslist niet vro lijker op zijn geworden. De opmerking van veel fondsbe heerders dat zij het toch maar beter hebben gedaan dan de beursindexcijfers vermag de beleggers niet te imponeren. Onroerend goed Zelfs de prestaties van de be leggingsfondsen in onroerend goed zijn niet om over naar huis te schrijven. Onroerend .goed biedt, zoals u weet, zo'n geweldige goede bescherming tegen inflatie. Nu, vergeet het maar. Wie ziet hoeveel nieuw gebouwd commercieel onroe rend goed in de provincie nog te huur of te koop staat, kan zich terecht afvragen of de misère in deze sector al een dieptepunt heeft bereikt. In een Duits dagblad las ik ove rigens dat de onroerend-goed- markt in het Zwitserse kan ton Tessin volkomen ingestort is. Het blad spreekt van mil- joenenverliezen bij de ban ken, faillissementen van on- roerend-goedondernemingen, aanklachten tegen speculan ten en grote advertenties vol aantrekkelijke huur- en koop aanbiedingen. In Tessin daal de de waarde van de verhan delde objecten met 60 procent. Onfrisse toestanden dus. Een logisch gevolg van alle negatieve ontwikkelingen te zamen is dat weer eens de be zem zal moeten worden ge haald door ondernemings- land. Hoeveel directieleden worden gewogen en te licht bevonden? Het moeten er nogal wat zijn, vrees ik. In dit verband wil ik in het bijzon der wijzen op het feit dat de fouten vaak niet liggen bij de hoogst verantwoordelijke man of vrouw, maar bij een con spirerend en heel vaak on kwetsbaar middenkader. Aardig in dit verband is dat Nederland geen uitzondering vormt op de algemene regel. Ook in landen als Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten is op hoog manage mentniveau nogal wat herrie ontstaan. Een probleem apart vertonen de Amerikaanse fi nancieringsinstellingen die hun geld moeten verdienen door overnametransacties, „management buy-outs" en dergelijke. Er gebeurt op dit gebied weinig of niets meer, zodat de financiële positie van die financieringsinstellingen in enkele gevallen précair is geworden. Voor de beleggers en zelfs voor de speculanten van de wereld is 1990 dus een aller belabberdst jaar geweest. Wordt 1991 beter? optimisme AMSTERDAM Amsterdam lacht, Amsterdam huilt. Dit keer reageerde Beursplein 5 iets vriendelijker op de berich ten over mogelijke onderhan delingen tussen Irak en de Verenigde Staten. Erg overtui gend was het herstel echter niet. De CBS-stemmingsindex ging bescheiden omhoog met een half puntje op 80 punten. Op de handelaren maakten de over het algemeen bescheiden winsten op het koersenbord weinig indruk. „De ene keer gaat alles omlaag en de andere keer, als er weer wat positieve berichten uit het Midden-oos ten komfen, kan alles weer om hoog. Wat moet je met zo'n markt?", klaagde een hande laar. De omzetten waren niet al te hoog. In totaal noteerde de handel een omzet van 800 miljoen, waarvan een beschei den aandeel van 429 miljoen aan aandelen. Tot nu toe de hoogste omzet in aandelen in het nieuwe jaar. De koersin- dex steeg iets van 168,1 naar 168,4 punten. Van de 259 geno teerde fondsen gingen 89 fond sen naar boven en moesten 6.7 noteringen een verlies at teren. Vooral de hoofdfondsen I net als donderdag \vi zien. KLM was koploper de sterke daling van de prijzen. Daardoor daler brandstofprijzen voor luchtvaartmaatschappij, was gedurende de dag va noteerde een slot var21 winst van 1,10. Fusie ners Nationale Nederla en NMB-Postbank stondf de belangstelling van de b gers. Vooral Nationale N landen was gevraagd. De zet was groot met een bi van f 55,7 miljoen. Daa stootte Nationale Nederla de traditionele koploper omzet top-30 lijst Koninl Olie van de troon. NMB- bank behoorde tot de ste stijgers onder de hoofdfon en verliet de markt mei winst van 1,10 op 40,2 olies gingen net als dondt omlaag door de sterke d van de olieprijzen. Dit moest de oliemultinat f 0,60 afgeven op 130. De twee chemiefondsen beurs, Akzo en DSM, vel den een tegengestelde b ging-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6