problemen rond vordering ran studieschuld verwacht \issenbalans levert flinke risico's op voor tuinbouw Kentering voor DAF nog niet zichtbaar ilN - -« £ekUc6otncuit ZATERDAG 5 JANUARI 1991 PAGINA 3 r Veld voor vrijer tvoeren bijstandswet HAAG Staatssecretaris Ter Veld van )le zaken en werkgelegenheid ziet wel iets .contracten" tussen rijk en gemeenten, rbij de laatsten meer vrijheden krijgen bij ntvoering van de Algemene Bijstandswet uil voor garanties om bijvoorbeeld jonge- of vrouwen in de bijstand aan werk of be- kansen op werk te helpen. Ter Veld rea- de gisteren in een vraagggesprek met Ra- in West op het idee van dergelijke contracten n k directeur Van Driel van de Haagse sociale looi st deze week lanceerde. „Dat is een leuke zoel 'alen we daar duidelijke afspraken over kko en en dijken wat we kunnen doen", aldus Veld. Ze hoopt voor de zomer afspraken te nen maken met Den Haag, maar het liefst meer gemeenten. Veel gokverslaafde dienstplichtigen DEN HAAG Het aantal dienstplichtigen dat met een gokverslaving bij de landmacht in dienst komt neemt toe. Steeds meer dienstplichtigen doen een beroep op hulpverleners bij Defensie om „af te kic ken". Binnen de kazernepoorten mag niet worden gegokt met winstoogmerk. Gokautomaten die geld uitkeren zijn niet aanwezig. In katholieke en hu manistische militaire tehuizen staan ze soms wel. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst heeft de be heerders van de tehuizen gevraagd de gokautoma ten te verwijderen. De landmacht heeft in verband met het toenemend aantal gokverslaafde dienst plichtigen een memorandum opgesteld. Daarin worden voorstellen gedaan over voorlichting, bij voorbeeld in lessen, en het proberen om de gokmo gelijkheden te beperken. Naar schatting zijn er in Nederland ongeveer 100.000 dwangmatige gokkers. CNV: Geelhoed lijdt aan Europese dwangneurose UTRECHT Geelhoed lijdt net als veel andere beleidsma kers aan de dwangneurose dat Nederland zich met het oog op 1992 moet aanpassen aan het gemiddelde in de Europese Gemeenschap. Voorzitter H. Hofstede van de christelijke vakcentrale CNV zei dit giste ren in een reactie op de nieuwjaarsboodschap van prof. mr. L. Geelhoed, secretaris-ge neraal van Economische Za ken. Geelhoed pleitte-voor een drastische aanpassing van het stelsel van sociale zekerheid en een nieuw subsidiebeleid. Volgens Hofstede is het een merkwaardige conclusie dat subsidies voor gezinnen moeten worden afgebroken, terwijl de subsidies voor het florerende bedrijfsleven moeten worden verhoogd. Hofstede zegt dat Geelhoed niet bewijst dat in Nederland een inkrimping van de collec tieve sector nodig is. Ook vol gens Geelhoed is het concur rentievermogen van het Ne derlandse bedrijfsleven aan zienlijk verbeterd. Dat deze verbetering mogelijk was on danks een verhoudingsgewijs omvangrijke collectieve sector, aldus Hofstede, komt door het belang dat wordt gehecht aan collectieve voorzieningen en de bereidheid daarvoor te betalen. Hij vindt dat de EZ- man er te weinig rekening mee houdt dat de loonkosten in Nederland vergeleken met andere EG-landen nog steeds laag ziin. Het CNV is er be nieuwd naar welke collectieve uitgaven Geelhoed precies zou willen snoeien. „Het gevaar is groot dat een oplossing eenzij dig wordt afgewenteld op de uitkeringsgerechtigden. En juist zij zijn niet verantwoor delijk voor het financierings tekort omdat hun uitkeringen uit kostendekkende premies worden betaald", aldus de CNV-voorzitter. Apeldoorner gedood door messteken APELDOORN De 29-jarige Apeldoorner die donderdag door zijn vader dood in zijn tot woning omgebouwde gara ge werd gevonden is door bloedverlies ten gevolge van messteken om het leven gekomen. Sectie heeft dat gisteren uitgewezen. In de garagewoning van het slachtoffer heeft het recher cheteam verschillende messen en een hoeveelheid drank gevonden. De drankvoorraad is waarschijnlijk afkomstig van een inbraak bij een slijterij in Apeldoorn eerder deze week. Volgens de Apeldoornse politie is het zeker dat drankge bruik ,.een grote rol" heeft .gespeeld in de gebeurtenissen in de garage-woning. De toedracht is nog onbekend. De 21-jarige man die ge wond werd aangetroffen in de garage-woning en door de politie is aangehouden, is inmiddels op last van de rechter commissaris voor zes dagen in bewaring gegaan. Het ver hoor van deze man verloopt moeizaam. Onduidelijk is nog of hij iets met de steekpartij te maken heeft. Gevangenen ontsnapt Agenten staan met ladders bij de muur waaro ver gisteren vier mannen ontsnapten uit het huis van bewaring De Koepel in Haarlem. Tij dens het luchten ver scheen een gewapende man op de muur die de bewakers on der schot hield. De vier verdwenen in een gereed staande auto. Volgens de woordvoer ster van Jus titie zijn er de laatste tien tallen jaren geen ont snappingen meer ge weest uit het Haarlemse huis van be waring. FOTO: ANP Zittingen van Adviescollege droevig ritueel DEN HAAG De zittingen van de Adviescommissie voor Vreemdelingenzaken zijn niets anders dan een ritueel. De commissie sust ons bezwaarde geweten bij de tweede kans die de vreemdelingen daar krijgen. Dat schrijft de wetenschappe lijk onderzoeker aan de uni versiteit van Amsterdam Anil Ramdas in een nog niet gepu bliceerd artikel in het blad van Amnesty International. Het ministerie van justitie wil dat de rechter publicatie van het artikel tegenhoudt en heeft daartoe een kort geding aangespannen dat donderdag dient. Ramdas heeft bij wijze van uitzondering de besloten zittingen en beraadslagingen van de Adviescommissie bijge woond. In zijn artikel be schrijft hij hoe het horen van een vreemdeling in zijn werk gaat en hoe de argumentatie bij de oordeelsvorming eruit ziet. Volgens Ramdas dringt de vergelijking met de rituelen van primitieve volken in de omgang met vreemdelingen zich op. Hij spreekt van verne deringen, testen en beproevin gen voor de vreemdelingen, doen hem doen denken aan initiatie-rituelen. Hij vindt de macht van de „vergaand". „De voorzitter bepaalt wat er ter sprake komt, wat op welk tijd stip moet of mag worden ge zegd, wat redelijk is en hij mag de vreemdeling in de rede val len". De voorzitter en de secretaris hebben volgens Ramdas bo vendien de macht te bepalen wat wel en niet van betekenis is. „De tolk heeft daarbij niet zelden de neigihg om een kor te weergave te geven van zo wel vraag als antwoord". Tij dens de zitting woerden door de tolk volgens Ramdas auto ritaire spottende, sarcastische, misleidende of insinuerende opmerkingen weggefatsoe- neerd, misverstanden glad ge streken en wordt de indruk gewekt dat het ging om een openhartig en vredig vraagge sprek". Ramdas concludeert: „De zit ting van de adviescommissie is een droevig, maar begrijpelijk ritueel, waarmee de onmacht van het Nederlandse volk wordt getoond. Het onvermo gen om de vervolgden van de wereld te helpen door ze mas saal toe te laten tot het eigen grondgebied en in de eigen stelsels van verzorging. Dat is dan ook de rationaliteit van dit ritueel". Vorig jaar hebben in Nederland in totaal 21.208 personen een verzoek om asiel ingediend. De asielzoekers wa ren afkomstig uit 95 verschil lende landen. In 1989 bedroeg het aantal asielverzoeken bijna 14.000. Het ministerie van jus titie, dat de jaarcijfers vrijdag bekend maakte, verwacht 25,000 asielzoekers in 1991. Vereniging wil BVD-dossiers mogen inkijken UTRECHT Nu de Binnenlandse Veiligheids Dienst circa drie kwart van haar dossiers wil vernietigen, is er geen reden meer om inzage in deze dossiers te weigeren aan de mensen of organi saties over wie het gaat. Inzage werd tot nu toe geweigerd van wege staatsbelang, maar dat belang is niet meer aan de orde als dossiers toch in de papiermolen gaan. Onder dit motto wordt volgende week in Utrecht de Vereniging Voorkom Vernietiging opgericht. De vereniging wil mensen en organisaties bundelen, die er tegen zijn dat de BVD de aange kondigde vernietiging van driekwart van haar honderdduizen den dossiers vanaf 1 mei doorzet. De intiatiefnemers voor de vereniging vinden dat betrokkenen inzage moeten krijgen in de dossiers. N HAAG De Lan- °mijke Studenten Vak- id (LSVb) en twee •echtse advocaten ver- v chten grote problemen "t g >r de wijziging van de t Studiefinanciering, ds 1 januari hoeft de »en >rmatiseringsbank bij jrg ulden niet langer het ir deel van de rechter af wachten; een deur- irder met een dwang- rel kan meteen over- lat in tot beslaglegging, sid lister Ritzen van Onderwijs wacht dat de Informatise- pbank elke maand tiendui- dwangbevelen de deur uit zal doen. De dwangbevelen worden gestuurd naar deur waarders, die aankloppen bij studenten waarvan - de Infor matiseringsbank nog geld te goed heeft: schoolgeld of geld van de stüdiefinanciering. De deurwaarder incasseert het geld of treft een betalingsrege ling van maximaal 24 maan den. In het uiterste geval wordt direct beslag gelegd op spaartegoeden of huisraad. Ex- studenten die menen dat de Informatiseringbank een fout heeft gemaakt en protest wil len aantekenen, kunnen via een kort geding schorsing van invordering aanvragen. Maar voordat de uitkomst van het kort geding bekend is, is de betalingsregeling al ingegaan. En die kan bij schulden van soms meer dan tienduizend gulden oplopen tot 400 of 500 gulden per maand. „Als je een RWW-uitkering hebt kun je dat natuurlijk nooit betalen", zegt de Utrechtse advocaat M. Vaandrager. Zij begrijpt niet hoe de Tweede Kamer drie weken geleden akkoord heeft kunnen gaan met de wetswij ziging. Vóór 1 januari werd bij een geschil niets ingevorderd totdat de rechter had beslist wie er fout zat: de student of de Informatiseringsbank. „Dat is normaal. Dat gebeurt bij elke vordering als twee partij en het niet eens zijn". Spijkerhard Het ministerie wijst op de mo gelijkheid van een kort ge ding, maar dat is volgens Vaandrager geen echte oplos sing. „Een kort geding is een dubbele procedure. Je moet je verzetten tegen het dwangbe vel én tegen het stopzetten van de executie. Daar komen weer twee rechters aan te pas en twee dagvaardingen. En justitie maar klagen over het aantal gerechterlijke procedu res". Volgens de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) is het kwaad al geschied als het kort geding wordt aangespan nen. „De betalingsregeling wordt dan al ingezet alsof ie mand bij voorbaat schuldig is bevonden", aldus een woord voerder. De meeste wanbetalers waren tot noch toe ook schuldig. Van de in totaal 25.000 mensen die vorig jaar een dwangbevel ontvingen, hebben er 231 mensen protest aangetekend. De rechter heeft over nog slechts zeven gevallen uit spraak gedaan. In alle zeven gevallen werd de informatise ringsbank in het gelijk gesteld. De Informatiseringsbank ver wacht ook in de resterende 224 gevallen aan het langste eind te trekken. Uiteindelijk krijgt de bank haar geld dus wel, maar véél later dan gewenst. De opgelopen vertragingen door de rechtzaken kost de in formatiseringsbank jaarlijks tientallen miljoenen. „Maar dat rechtvaardigt niet het spij kerharde optreden van de in formatiseringsbank", aldus de studentenvakbond. EN HOBBES Besluit kolencentrale Maasvlakte geschorst DEN HAAG Er mag nog geen conventionele, met poe derkool gestookte elektrici teitscentrale worden gebouwd op de Maasvlakte. De voorzit ter van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven heeft gisteren het besluit van de minister van economische zaken geschorst omdat het in strijd is met een EG-richtlijn uit 1985. De minister heeft zijn besluit genomen zonder eerst te laten onderzoeken wat de gevolgen van de centrale voor het milieu zijn. De voorzitter deed zijn uitspraak in het beroep van de oliemaatschap pij Texaco. De oliemaatschappij voelde zich ernstig benadeeld. Zij zegt de kennis en ervaring in huis te hebben voor de bouw van een installatie waar kolen worden vergast voor gebruik in de elektricteitscentrale. Een dergelijke installatie is minder schadelijk voor het milieu. Aanvankelijk was de Tweede Kamer ook voorstander van een dergelijke kolenvergas- singsinstallatie, maar ze zwichtte twee keer voor het argument dat een vergasser op de Maasvlakte technisch niet mogelijk zou zijn. De voorzit ter van het college meent dat de minister zijn beslissing nu kan heroverwegen en alsnog in een zogenaamde milieu-ef fectrapportage kan aangeven wat de gevolgen voor het- mi lieu zijn. „Dan kan ook blijken of Texaco voldoende kennis en ervaring in huis heeft om nu al een kolenvergassingsinstal- latie te kunnen bouwen", al dus de voorzitter. Uitspraken van het College van Beroep zijn bindend. Texaco is voorlo pig tevreden over de uit spraak. niet dat er zo onderscheid wordt gemaakt tussen agrari sche produkten", zei de nieu we voorzitter van beide schap pen, J. van der Veen, gisteren. Dat gebeurde op de dag, dat hij tijdens een zeer druk be zochte bijeenkomst in de Nieu we Kerk in Den Haag als zo danig werd geïntroduceerd, te gelijk met het afscheid dat zijn voorganger ir. J.E.C. Spitho ven ten deel viel. De beide produktschappen hebben grote invloed op de gang van zaken in de agrari sche sector en zijn daar, zo vinden zij zelf, beslist niet meer Weg te denken. Toch wordt er in overheidskringen nogal eenS gediscussieerd over het nut van deze publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, een discussie waarbij de nieuwe voorzitter nu graag in positie ve zin een duit in het zakje doet. Rechtstreeks komend uit Washington waar hij twee jaar verbleef als Nederlandse landbouwraad kan hij met kennis van zaken zeggen dat „het buitenland jaloers is op dit kostbare instrument". Hij vindt dat de overheid niet on der het mom van 'afstand ne men' moet proberen in feite haar bemoeienis te vergroten. „In welke andere sector wil men zoveel investeren in een dergelijke organisatie als in de onze? Ik vind dat de politiek zoiets beslist niet moet belem meren". Koffiedik Overigens groeit het opper vlak aan tuingrond in Neder land nog steeds. Landelijk ge zien is de door de tuinbouw benutte oppervlakte in 1990 met één procent gestegen. De daarop onder meer uitgeoefen de voedingstuinbouw is in 1990 sterker gegroeid dan de sierteelt, waarbij vooral de vergroting van de afzet in het verenigde Duitsland een rol heeft gespeeld. Hoe het in het nieuwe jaar zal gaan is koffiedik kijken. De nieuwe voorzitter van de beide produktschappen acht de vooruitzichten voor de tuin bouw over het algemeen goed. De komende jaren is immers een verdere uitbreiding van de EG te verwachten, onder meer met Oostenrijk en wellicht en kele Oosteuropese landen. In de praktijk komt dat neer op vergroting van de afzetmarkt. Als de kwaliteit van de pro dukten maar op peil blijft, is volgens hem een sterke groei in alle sectoren waarschijnlijk. Belangrijk vindt Van der Veen ook dat Nederland voor .de problemen rondom de we genaanleg een juiste oplossing vindt. De plannen voor de tol heffing noemt hij ronduit grie zelig. „Het heffen van tol kost net zoveel als het oplevert. Het leidt alleen maar tot tijdverlies en dat is slecht voor de han del". De gisteren geuite vrees van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen voor de gevolgen van de export van Klasse Il-groenten, naast Klas se I, vindt men bij het pro- duktschap voor Groenten en Fruit geheel ongegrond. Er komt nog deze maand een ver ordening voor een nieuw kwa liteitsmerk, het KCB-leeuwtje. Als het Centraal Bureau er voor zorgt, dat het uitsluitend produkten met dit leeuwtje van welke van deze twee klassen dan ook voorziet van het eigen merk „Holland meisje", dan is er geen vuiltje aan de lucht. AAD VAN HOLSTEIN effecten van de snelle achter uitgang van de Britse markt niet volledig kunnen opvan gen", aldus de bestuursvoorzit ter. Volgens Van der Padt is er op de markt nog geen kentering zichtbaar is. Het kostenbespa- rings- en efficiëncyverbete- ringsprogramma dat in 1990 is opgezet, wordt ook het ko mend jaar voortgezet. Zo maakte DAF in november al bekend dat voor het eind van 1991 ruim zevenhonderd ar beidsplaatsen moeten verdwij nen. Ook wordt in de eerste weken van dit jaar de produk- tie stopgezet. Het totaal aantal werknemers is volgens Van der Padt inmiddels vermin derd van 16.782 tot 15.400 aan het eind van 1990. De hoge verliezen kwamen niet geheel onverwachts. In oktober vorig jaar maakte de onderneming bekend dat over 1990 rekening moet worden gehouden „met een belangrijk verlies". Het concern heeft in het afge lopen jaar 53.785 voertuigen geproduceerd, bijna vijfdui zend minder dan in 1989. Vooral bij de trucks zijn zware klappen gevallen. In 1990 maakte de Eindhovense on derneming zesduizend vracht wagens minder dan in 1989. Het aantal bestelwagens liet wel een groei zien van 23.616 naar 24.500 wagens. Volgens DAF is in de meeste belang- rijkse landen van Europa het marktaandeel toch gegroeid. De belangrijke factoren die het resultaat hebben beïnvloed waren vooral de lagere afleve ringen in het Verenigd Ko ninkrijk, de sterk toegenomen druk op de marges, de hogere rentelasten als gevolg van de voorraadontwikkeling en de verlaging van de produktie in de tweede helft van 1990 om de voorraden terug te bren gen. Bestuurder F.Koolen van de Industriebond FNV heeft vrij dag niet geschrokken gerea geerd op het verlies van DAF. „Het is bekend dat het mo menteel slecht gaat met het bedrijf. Het is natuurlijk een enorm verlies, maar we had den het wel verwacht", (Vervolg van de voorpagina) EINDHOVEN Volgens DAF bestuursvoorzitter Van der Padt, die gisteren het verlies van 150 mil joen gulden over 1990 be kendmaakte, gaat een te rugval met meer dan der tig procent over het gehe le jaar in één van de be langrijkste markten aan geen enkele onderneming ongemerkt voorbij. êlterdamse agenten bekijken de motor waarmee een overvaller gisteren vluchtte. Hij schoot bij „DAF is daarop geen uitzonde- 1 overval op het postagentschap een 65-jarige man door het hoofd die zich met de gang van ring. Hoewel wij een aantal n en bemoeide. Het slachtoffer raakte ernstig gewond. fundamentele maatregelen p FOTO: ANP hebben genomen, heeft dit de Minister P. Bukman (links) was op de afscheidsreceptie van ir. J.E.C. Spithoven aanwezig om een koninklijke onderscheiding uit te reiken. Mevrouw Spithoven speldde de versierselen op. FOTO: STEPHEN EVENHUIS van de voorpagina) '(r !N HAAG De tussen- ans, die het kabinet- !:bbers binnenkort gaat ih naken, levert flinke ri- op voor de tuin- iw. Met name de roep de verlaging van de f niet door te laten Ie »n, valt slecht in tuin- ïwkringen. Ook plan- om sierteeltprodukten het hogere btw-tarief belasten vallen slecht. Nederland dat doet, zullen I ere EG-lidstaten volgen, zo rdt gevreesd. Het Land- iw Economisch Instituut 'ft intussen berekend een ander in Europees verband «duizend arbeidsplaatsen gaan kosten. Produktschap voor Sierge- ssen en het Produktschap r Groenten en Fruit zetten i dan ook af tegen de ge- 'htenstroom hierover. „Er is jd wel iets van waar als ze fee proefballonnetjes opia- Maar wat er ook uit de komt: wij willen beslist

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3