Fatale ongelukken verstoren olympische roes van Barcelona 1 inal Ie DE DOOD AAN TAFEL, DE DOOD OP DE STOEP Sabena ZATERDAG 5 JANUARI 1991 PAGINA 21 ~-i BARCELONA - Er is iets vreemds aan de hand in Barcelona. Het gaat goed met de olympische opbouw, de meeste projecten zullen ruim voor 25 juli 1992 gereed zijn. De stad is één grote bouwput, maar bijna niemand die er over klaagt, want er komt een mooiere stad voor terug. Misschien ging het wel té goed, dachten velen de afgelopen weken. Plots gebeur den er van die vreemde dingen. Tegen slagen. Niet op olympisch gebied, maar gewoon, midden in de stad of een bui tenwijk. Ineenstortende woningen, ooit vijf hoog en ineens een hoop gruis. Door slecht beton of een gasontploffing. Of een stoep die ineens de lucht invloog; de gasleiding eronder was lek. Zes doden vielen er in de laatste maand van het afgelopen jaar, meer dan vijftig mensen raakten gewond. Zomaar, terwijl ze thuis aan tafel zaten of op straat lie pen. Alsof het niet-olympische deel van Barcelona met grof geweld wilde uit schreeuwen dat er, ondanks alle bouw nijverheid, grote delen van de stad wor den vergeten. Een niet-sportieve balans van Barcelona, stad tussen opbouw en afbraak, tussen olympische koorts en gas-psychose. Gapend gat Het begon in een buitenwijk, midden in de nacht. De vloer van de eetkamer van de bovenste van vier verdiepingen zakte in en nam de onderliggende eetkamers mee in zijn val. En man werd bedolven. Zijn bovenburen, die geschrokken uit de slaapkamer kwamen rennen, konden nog nel stilhouden voor het gapende gat achter de deur. Het ging verder in een van die tientallen majestueuze straten in de Ensanche, het halverwege vorige eeuw door Ildefonso Cerda ontworpen rechtlijnige stratenplan van Barcelona. Vroeg in de middag, rond etenstijd, vaagde een explosie vijf verdiepingen totaal weg. De twee belen dende huizenblokken moesten worden gesloopt. Twee bewoners werden ge dood. Een tiener die door de bewuste straat op wegwas naar school kwam niet meer levend onder het puin vandaan. ,„Hij spijbelt nooit", zei z'n moeder toen ze van de school belden waar hij bleef. Ruim zestig auto's konden naar de schroothoop, honderden ramen in de omgeving gingen aan diggelen' en de straat is nu al wekenlang afgesloten. Oorzaak: een gaslek in de keuken van de (lat op twee hoog. Het was nog niet afgelopen. In de voor stad L'Hospitalet knalde om acht uur 's morgens plots de stoep in de lucht. Een garagehouder werd gedood, tiental len mensen raakten door stenen en glas gewond. Onder de grond lagen gas- en elektrische leiding te dicht bij elkaar. Hel gas lekte en uit de andere buis sprong een vonkje. De avond tevoren had de hele straat nog geklaagd over een gaslucht, maar de toegesnelde experts hadden niets kunnen vinden. Het hield voorlopig op ergens in een mooie, rustige wijk van Barcelona. Een vrouw wilde 's morgens melk op het vuur zetten. Haar hele verdieping, de vierde, werd weggeblazen. Zelf ligt ze overdekt met brandwonden in het zie kenhuis. Een bejaarde vrouw die bene den op straat liep werd gedood door val lende stukken muur. En tussendoor pleegde de Baskische ter reurbeweging ETA haar bloedigste aan slag in Catalonië sinds drie jaar. Zes agenten werden vermoord. Tempo Niet dat het allemaal direct met elkaar te maken heeft, maar toch Het ging zo goed in Barcelona. Alle olympische projecten waren goed op gang gekomen, sommige werden al twee jaar voor het begin van de Spelen voltooid. De immer twistende overheden - socialistisch ge meentebestuur, conservatief-nationalisti- sche Catalaanse deelregering, socialisti sche centrale overheid - legden hun meeste ruzies bij. Te laat, in sommige gevallen, dat wel. De metro naar de olympische installaties op de heuvel Montjuyic zal er daardoor niet op tijd komen, net zo min als een belangrijk deel van de rondweg en een aantal van de geplande hotels. Maar verder: het vliegveld wordt in een onwaarschijnlijk tempo tot een heuse Europese terminal getransformeerd, het olympisch dorp aan zee wordt nóg snel- jer uit de grond gestampt, op de Mont juyic ligt een van de mooiste-olympische complexen ooit gebouwd, nutteloze treinrails en pakhuizen zijn uit het zicht verdwenen, de stad krijgt er ineens vier kilometer strand bij. En de Barcelone- zen, in plaats van te klagen over zoveel werkzaamheden die het verkeer nog pro blematischer maken, trekken er 's zon dags op uit om al dat nieuwe schoons- in-aanbouw te aanschouwen. Ze willen de wedergeboorte van hun stad stap voor stap en van dichtbij volgen. Zelfs Oriol Bohigas is positief Hij is 65 jaar, wereldberoemd architect (onder meer gastdocent aan het Berlage-insti- tuut in Amsterdam) en een van de meest kritische inwoners van Barcelona. Begin jaren tachtig was Bohigas ambtenaar in dienst van de gemeente, als hoofd ruim telijke ordening. Hij dacht een groot deel van de nu uitgevoerde plannen uit. „Dank zij de Olympische Spelen komt Barcelona nu in enkele iaren tijd op het niveau, in stedebouwkundig opzicht, van steden als Amsterdam en Parijs. Al les wat er nu gebeurt had zonder de Spe len ook wel gebeurd, maar veel trager. Een van de explosies in Barcelona die al aan zoveel mensen het leven hebben gekost. De leidingen voor het olympisch dorp worden aangelegd. Die zijn wel in orde. Het zijn de gas- en elektriciteitsleidingen in de rest van de stad die de inwoners met angst doen teven. FOTO: ANP Sinds dé toewijzing van de Spelen zijn de meeste beslissingen razendsnel geno men en de uitvoering is zo mogelijk nog sneller". Bohigas noemt toevallig twee steden die in 1986 ook in de race waren voor het olympisch gastheerschap. Maar de inter nationale naam en faam van Amster dam en Parijs waren kansloos tegen de invloed van de Catalaanse voorzitter van het Internationaal Olympisch Comi té, Juan-Antonio Samaranch, die de Spe len wel eens in zijn stad wilde hebben. Volgens Oriol Bohigas hadden Amster dam en Parijs de olympische koorts ook niet zo hard nodig als Barcelona. Erfenis „Die steden hebben niet het enthousias me van de Spelen nodig om aan de stad te werken. Stedebouwkundig gezien zijn Amsterdam en Parijs al heel geordend, de Spelen hadden daaraan niet veel kun nen verbeteren. Barcelona is wat dat be treft een heel ander geval. De stad zat en zit met de erfenis van veertig jaar Fran co, een periode waarin absoluut niets aan een verantwoorde inrichting van de stad werd gedaan. Dank zij de Spelen kan die achterstand in één klap voor een groot deel worden weggewerkt, waarbij ik wel moet zeggen dat het grote voor deel is geweest dat alle plannen in 1986 al lang klaarlagen. Het is dus niet zo dat de olympische toewijzing plotseling alles in gang heeft gezet". Om alle aan ae Olympische Spelen ver wante stedebouwkundige projecten orga nisatorisch en financieel in goede banen te leiden, riepen de centrale overheid en het gemeentebestuur de Olympische Holding Barcelona in het leven. Totale investeringen van die naamloze ven nootschap: bijna 1,9 miljard gulden. Een groot deel van dat bedrag is afkomstig van de begroting van het gemeentebe stuur van Barcelona. Maar burgemeester Pasqual Maragall, die dit voorjaar de ge meenteraadsverkiezingen hoopt te win nen om volgend jaar ook zelf de Spelen te kunnen openen, liet daarnaast flink wat geld stoppen in projecten die niet di rect met de olympische bouwkoorts te maken hebben maar wel bedoeld zijn de stad 'mooi te maken' voor de verwachte honderdduizenden bezoekers van vol gend jaar. In totaal investeert de ge meente Barcelona in de vier jaar tussen 1987 en eind dit jaar zo'n 5,2 miljard gulden in het aangezicht van de eigen stad. Maar Barcelona is zo groot. En oud, op veel plaatsen. Oude, vervallen wonin gen, oude gescheurde gas-, water- en elektrische leidingen. Soms niet eens echt oud, in jaren geteld, maar snel oud geworden door een rampzalige construc tie. Er was een periode dat er in zo kort mogelijke tijd zo veel mogelijk wonin gen uit de grond moesten worden ge stampt. Eind jaren vijftig, begin zestig stroomden de vooral uit Zuid-Spanje af komstige immigranten toe, aangetrokken door de langzaam oplevende industrie. Enkele slimmeriken leiden nu nog een goddelijk leven dank zij de 'onroerend- goedboom' van dertig jaar geleden. Ter wijl alle overheden een oogje dichtkne pen werden tienduizenden flats gebouwd en met bepaalde eisen voor veiligheid en dergelijke hoefde niet echt rekening te worden gehouden. „Er werd in één keer gewoon te veel gebouwd om alles te kunnen controleren", gaf een hoge amb tenaar laatst toe. Angst Dus zijn nu in een wijkje in Barcelona bijna honderd woningen gestut na het» instorten van de vloeren van vier eetka mers. Betonrot. Een beetje te goedkoop materiaal gebruikt. Eén man heeft dat tot nu toe met zijn leven moeten beko pen, duizenden anderen leven verder met de angst. En de verantwoordelijken vragen zich af: opknappen of afbreken? Alleen zijn er op het moment al niet eens genoeg bouwvakkers te vinden voor alle olympische projecten. De ang stige bewoners moeten nog even geduld hebben. Tot na '92. Inmiddels is er wel een stortvloed mel dingen bij het stadsbestuur binnengeko men. Allemaal mensen die wat kieren en barsten in muren en plafonds hebben ontdekt. „Meneer, ook mijn huis staat op instorten". En experts maar uitleggen dat niet elke barst hetzelfde is. Maar meer nog dan de barsten-vrees heerst in Barcelona een gas-psychose. Gaslekken en -ontploffingen zijn dage lijks nieuws geworden. De Catalaanse gasmaatschappij is de afgelopen jaren steeds meer aardgas in plaats van (in dustrieel) stadgas gaan leveren. Aardgas is minder vervuilend, maar ook een stuk explosiever. Vijf mensen kunnen dat niet meer navertellen. Het leek in de cember alsof het hele gasnet had beslo ten zijn defecten aan de buitenwereld prijs te geven. Volgens burgemeester Maragall is het geen toeval dat zijn stad plotseling met verschillende voorvallen van die aard te maken krijgt. De enorme uitbreidingen van de jaren vijftig en zestig hebben hun beste tijd gehad, denkt hij. Er moet mas saal gerenoveerd worden, zoals al ge beurt met de alleroudste wijken, en de gehele ondergrondse wirwar van kabels en leidingen zal eens grondig gecontro leerd moeten worden. Want onder het asfalt en de klinkers lijkt ook nooit veel aandacht te zijn geschonken aan wetten en regels die bijvoorbeeld bepalen hoe veel centimeter er tussen een gasleiding en een stroomkabel moeten liggen. De 'olympische' wegwerkers kunnen er van meepraten. Bij het aanleggen van de lange 'tweede ringweg' van Barcelona zijn ze ondergronds op de gekste toe standen gestuit. Niet zelden zorgden ka bels en buizen die eigenlijk op een heel andere plaats of diepte hadden moeten liggen voor onverwacht oponthoud. FOTO: AP En natuurlijk niemand die het ooit verkeerd heeft gedaan. Na een enorme ontploffing in de voorstad L'Hospitalet beschuldigden gas- en elektriciteitsmaat schappij elkaar over en weer. „Onze lei ding lag er het eerst, jullie zijn te dichtbij gaan liggen Wel toeval natuurlijk dat beide leidingen op dezelfde plaats kapot waren. Dat is de grote angst in Barcelona. Dat er nog veel meer van die tientallen, mis schien wel honderden kilometers onder grondse leidingen niet in orde zijn. Of, erger nog, dat er ergens in huis iets niet met de gasleiding klopt. Bij enkele van de gasontploffingen van vorige maand is niet meer na te gaan hoe de ramp nou had kunnen ontstaan. „Een fout van de consument", zeiden ze bij de gasmaat schappij. Maar die consument kon zich niet meer verdedigen, lag in het graf. Vergeten Opvallend is wel dat veel van die 'con sumenten' alleenstaande zestig-plussers zijn. Bejaardentehuizen zijn in Spanje een zeldzaam goed. Misschien niet eens zo'n groot gebrek, als de familie haar so ciale verplichtingen tegenover vader, moeder, opa of oma maar zou nakomen. Maar veel van die ouderen zien nooit ie mand meer. Afgelopen zomer werd op verschillende plaatsen in Barcelona een dozijn bejaarde mensen dood aangetrof fen. Thuis overleden, al dagen eerder, en niemand die het had gemerkt. Ze waren 'vergeten', alsof ze niet meer bestonden. Zoals op het moment een aanzienlijk deel van Barcelona 'vergeten' lijkt. De stad leeft, ongetwijfeld, en met veel mensen gaat het heel goed. Niet voor niets loopt de verkoop van de toe komstige woningen in het olympisch dorp soepel. Prijzen voor de twee- tot vierkamer-appartementen: 250.000 tot bijna een miljoen gulden. Maar voor dat laatste bedrag heb je wel zicht op zee, iets wat in Barcelona tot voor kort zo goed als onmogelijk was. Tot voor kort ook leefde de stad in die roes waarin aspirant-kopers in lange rij en moesten wachten om zich voor een van die luxe-appartementen in te schrij ven. Een roes waaruit velen plots zijn wakker geschrokken door de betonrot en de lekkende gasleidingen. Het vergeten Barcelona klopte wanhopig op de deur. De laatste krottenwijk van de stad is zo juist door bulldozers platgewalst, maar de grens tussen een tochtige barak en een veilige woning blijkt met het jaar kleiner te worden. „Er is ook na 1992 nog een hoop te doen", beaamt Oriol Bohigas. Want ook al is de stad voortvarend op talloze fron ten bezig, zelfs in Barcelona kan niet al les tegelijk. De voorvallen van de afgelo pen weken kwamen de verantwoordelij ken, socialistisch stadsbestuur en natio nalistische deelregering, daarom erg slecht uit. Er is organisatorisch en finan cieel nauwelijks ruimte om aan andere dan 'olympische' zaken voldoende aan dacht te besteden. Maar zomaar over de doden heenstappen konden ze ook weer niet, want er staan verkiezingen voor de deur. Een keiharde stembusstrijd om de macht in een stad die met de week meer in de internationale aandacht komt te staan. En een stad waarmee het, ondanks alles, goed gaat. Te goed misschien, twijfelen steeds meer Catalanen. Maar ook zij hadden niet durven denken dat de eerste slechte voortekenen zo explosief en do delijk zouden zijn. EDWIN WINKELS door Jo Wijnen Nu British Airways en KLM niet de hand hebben kunnen léggen op Sabena, voel ik mij gerechtigd enkele opmerkingen te maken over de Belgische luchtvaartmaatschappij en deszelfs te Zaventem gevestigde vliegveld. Ik loop nu niemand meer voor dé voeten, maak feen slapende honden meer wakker en rijg derhalve straks niet meer de schuld als er iets mis gaat. Laat ik daarom maar met Zaventem beginnen. Dat is een vliegveld dat ligt ingeklemd tussen een aantal dorpen ten noorden van Brussel, te weten Nossegem, Zaventem, Diegem, Machelen en Steenokkerzeei Men moet die 'inklemming' niet vergelijken met die van Schiphol. In Steenokkerzeei stijgen de vliegtuigen zowat midden in het dorp op. In Diegem en Machelen vliegen ze bijna de nokpannen van de daken. En zelfs in een wijdere kring van dorpen en stadsdelen laat 'Zaventem'zich zeer duidelijk gelden. Ik neem aan dat ook in plaatsen als Kortenberg, Erps-Kwerps, Kraainem, Meisbroek en Vilvoorde met instemming is kennisgenomen van het feit dat Zaventem voorlopig niet tot een 'intenationale hub' met maar liefst 75 Europese bestemmingen wordt omgebouwd, hetgeen lol een verdubbeling van het aantal vluchten zou hebben geleid. Naar Nederlandse begrippen is de nationale luchthaven van België nu al een soort permanente milieuramp waarvan ae luidruchtige gevolgen aag en nacht hoorbaar zijn. Zou Zaventem voor de reizigers nog een zegen of een triomf van doelmatigheid er, comfort zijn, dan was het allemaal nog tot daar aan toe. Maar de luchthaven heeft de smerigste toiletten en de onvriendelijkste douaniers van geheel Europa, kent eindeloze vertragingen, kampt op gezette tijden met alles verlammende stakingen, is voor het overige een oord van verwarring en ongemak en verstrekt voor 48 franken de slapste en slechtste koffie van de wereld die bovendien uit morsige plastic bekertjes genuttigd dient te worden. Om mij niet geheel bekende redenen stapt men op Zaventem zelden in een vliegtuig door wat men doorgaans als een 'slurf aanduidt. Meestal moet de reiziger een eindje naar het gereedstaande toestel lopen. Ook wordt hij vaak met een autobus naar het vliegtuig vervoerd dat, raadselachtig ver weg, op een eindeloze betonvlakte gereed staat. Bij slecht weer heeft de reiziger dan ook altijd een paraplu nodig. Zaventem is het moederhuis van Sabena, een noodlijdende en onder schulden gebukt gaande maatschappij die zoetjesaan een nationaal ongerief begint te worden en die zich bedient van een hoeveelheid zeer oude Boeings waarin ik mij - als min of meer geregeld luchtreiziger - ongaarne en zelfs met een zekere vrees neerlaat. Het verschil tussen de zogenaamde business- en economy-class is mij nimmer duidelijk géwordén, ofschoon de prijsverschillen tussen beide klassen zeer aanzienlijk zijn. Enkele weken geleden heb ik nog een in uiterst beleefde bewoordingen gestelde schriftelijke klacht bij Sabena ingediend naar aanleiding van een ticket aat mij voor veel te veel geld is verkocht, maar zelfs de ontvangst van mijn brief is mij niet bevestigd, laat staan dat ik'een bevredigend antwoord heb ontvangen. Hier betrof hel een geval van elkaar tegensprekende en onvoldoende geïnstrueerde medewerkers, op de vriendelijkheid en behulpzaamheid waarvan ik overigens niets aan te merken heb. Ervaring heeft me geleerd dat men nog beter met de maatschappijen van zulke kleine landjes als Malta en IJsland kan vliegen, dan met de nationale maatschappij van Belgie die nota bene vanuit de 'hoofdstad' van Europa opereert. Het wordt allemaal nog schokkender als men weet dal een op Zaventem gevestigde Belgische chartermaatschappij veel betere en modernere toestellen heeft dan Sabena. Er wordt niettemin nagenoeg alles aan gedaan om die chartermaatschappij te beletten haar vleugels naar behoren uit te slaan, als gevolg waarvan ze zich dan ook al een keer tot de Europese Commissie heeft moeten wenden voor hulp. Ik reken Sabena niet tot de typisch Belgische problemen. Er zijn in dit land tal van ondernemingen die perfect werken, die zeer bij de tijd zijn, die zich van de modernste middelen bedienen en die op internationaal niveau van de hoed en de rand weten. Of het zou moeten zijn dat alle moeilijkheden moeten worden gezocht in het feit dat de Belgische overheid nog steeds een dikke vinger in de Sabena-pap houdt. Sabena is intussen in een toestand verzeild geraakt waarop men de aan de luchtvaart wezensvreemde term 'hozen of verzuipenzou kunnen toepassen. Mogelijk dat KLM en British Airways de gaten aie in de romp van deze onderneming zijn geslagen, nog hadden kunnen dichten. Dat zou overigens een miljoenen verslindende operatie zijn geweest waarvan ik het welslagen niet graag zou hebben willen voorspellen. £eidóc6ou/umt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21