B 9 puinbehoud: het leger icht veel schade aan 3)e (SotiAorit V Waterschapslasten diepe polders omhoog KAREL APPEL ^^7 IAA iL tc ;IDEN OMGEVING CcidóöSommit ZATERDAG 5 JANUARI 1991 PAGINA 15 doorschoten houdt 'c ;rstboomverbranding ORSCHOTEN De traditionele ,ri stboomverbranding van Voorschoten j5, ;dt maandag gehouden. Om zeven uur iQ uonds wordt de stapel aangestoken op terrein tegenover honk-en softbalclub ■geest op de hoek van de Admiraal de (tersingel en het St. Nicolaespad. Aan ';J inzameling van de kerstbomen is ook 30, jaar een loterij verbonden. Elke spar ,rt een lot op. Wethouder J. van de 1 verricht na de verbranding de trek- r g in de kantine van Randstad Sport. (JJ hen kunnen tot 7 januari worden inge- jn, erd bij het kantoor van de reiningins- l);'ist aan de Koninklijke Marinelaan 21 1-3 jjj het gebouw van de afdeling Groen n het einde van de Thorbeckelaan in de Noord-Hofland. Burgemeester Wassenaar hekelt aggloraad: Bestuurlijke eenheidsworst met democratie op afstand WASSENAAR Het provinciebestuur heeft grote bestuurlijke uitdagingen laten liggen en zich teveel op detailpunten gecon centreerd. De regionale bestuursproblemen zijn mede ontstaan door het gebrek aan be stuurlijke daadkracht van de provincie. Een herschikking van taken tussen provincie en gemeenten heeft meer prioriteit dan de vor ming van een aggloraad. Deze scherpe kritiek op het beleid van de provincie uitte de Wassenaarse burgemeester drs. P.H. Schoute gisteravond in zijn nieuw jaarstoespraak. Centraal daarin stond de ag- gloraad-problematiek. Eind november bracht een onderzoeksteam onder leiding van prof. C. Derksen een rapport uit over de regionale problemen. Derksen stelt voor een samenwerkingsverband in te stellen waarin de gemeenten gezamenlijk beslissingen ne men die door de afzonderlijke gemeenten moeten worden uitgevoerd: de zgn. agglome- ratieraad. Tot deze aggloraad zouden in ieder geval de gemeenten Den Haag, Leidschen- dam. Nootdorp, Rijswijk, Voorburg en Zoe- termeer moeten toetreden. Op termijn zou den ook Delft, Pijnacker, Monster, Waterin gen en Wassenaar tot de aggloraad moeten toetreden. Voor burgemeester Schoute is het nog maar de vraag of een gekozen agglomeratieraad nu zoveel democratischer of dichter bij de burger staat. ,,Ik geloof daar niets van. Het resultaat is alleen maar dat het bestuur ver der van de burger komt te staan en bij weer een ander bestuursorgaan verantwoordelijk heden worden gelegd. Staat de burger .daar op te wachten? Eén ding is zeker: de vor ming van één agglomeratiegemeente, zoals Den Haag nastreeft, een bestuurlijke een heidsworst met democratie op afstand, is voor Wassenaar niet bespreekbaar". „Over deze gewetensvraag, moet Wassenaar toetreden tot deze aggloraad, moet de ge meenteraad zich de komende maand uitspre ken. Is alles wel zo vanzelfsprekend, zoals onder andere de gemeente Den Haag doét voorkomen? Onze deelneming aan het Ge west 's-Gravenhage is in de afgelopen vijf jaar met zeer gemengde gevoelens gebeurd. In Wassenaar kan men geen uitbreiding van woningbouwlocaties of bedrijfsterreinen voor de regio vinden. Wassenaar is typisch een groene buffer tussen de regio's van Den Haag en Leiden. Ons voorzieningen niveau en -behoefte sluit vaak op allerlei terreinen meer aan bij de duin- en bollenstreek dan bij de stedelijke gebieden". Dat Wassenaar sa menwerkt in en lid is van de regio Haaglan den voor wat betreft de politie, brandweer en het CPA deed Schoute af met „technische samenwerkingsverbanden". „Wassenaar wil geen filiaalhouder van Haaglanden worden. Sommigen gaan zelfs verder en maken het liefst van het Wasse naarse gemeentebestuur een depotbeheerder. Wassenaar ontglipt dan uit de handen van de Wassenaarse bevolking. Vinden wij dan, gelet ook op onze belangen in de regio, de vorming van zo'n aggloraad een wenselijke zaak? Het antwoord is duidelijk: Neen". Waarmee de burgemeester al het antwoord gaf dat straks de gemeenteraad moet gaan geven. Op maandag 21 januari zal in raad huis de Paauw een speciale avond voor in woners en gemeenteraadsleden worden ge houden waar de Wassenaarders zich kunnen uitspreken over de agglomeratieproblema- tiek. |IDEN DUINSTREEK Het Nederlandse leger tit grote schade aan in duinen. De ontspan- ig tussen Oost en West L;ngt daar geen veran- •ing in. Integendeel, er ^eigt een uitbreiding van aantal munitiebunkers het Hollandse duinge- ïfi. een gisteren uitgebrachte a onder de titel „Straalja- en kogels tussen konijnen vogels" klaagt de Stichting inbehoud over de aantas- u van „onze meest unieke" uurgebieden door het leger, pleit dan ook voor een her- Ti ning van het Structuursche ma Militaire Terreinen uit 1985. Het voornemen daartoe zou moeten worden opgeno men in de Defensienota die in februari zal verschijnen. De nota van Duinbehoud geeft een overzicht van de belang rijkste activiteiten van het Ne derlandse legér in en om de duinen. Deze zijn zeer uiteen lopend van aard. Ze variëren van laag overvliegende straal jagers tot een serie permanent aanwezigp communicatiesta tions. Duinbehoud vindt het schok kend dat er nog steeds plan nen bestaan om in een van de „mooiste" stukjes duin bij Wassenaar, namelijk „de Kom", nog zeven munitie-op slagplaatsen te bouwen. Droe vig vindt de stichting ook dat de overdracht van de al jaren niet meer in gebruik zijnde Grafelijkheidsduinen iiv de Kop van Noord-Holland wordt vertraagd, omdat Defensie in ruil daarvoor schietplateaus rond Petten in bezit wil krij gen. Oefeningen Het leger is in de gehele duin strook vanaf de Zuidhollandse eilanden tot het oosten van de Waddenzee aanwezig. De acti viteiten zijn in het Waddenge bied het grootst en meest scha delijk. Daar vinden op meer dere plaatsen oefeningen met straaljagers plaats. Daarbij wordt ook geschoten en zelfs bommen afgeworpen. Op Vlieland rijden tanks rond en op Texel oefenen mariniers met amfibievoertuigen.Het deel van het Waddengebied dat Defensie op deze wijze verstoort, is eenderde van het totale oppervlak. De stichting wil dat Defensie op zoek gaat naaf andere mo gelijkheden voor de opslag van munitie. De voorraden kun nen worden verkleind. De rest kan overgebracht worden naar minder gevoelige terreinen. Datzelfde geldt voor militaire oefeningen. Het leger kan worden afgeslankt en behoeft minder zwaar materieel. Oefe ningen hoeven niet perse in natuurgebieden te worden ge houden. Bovendien is steeds betere simulatie-apparatuur beschikbaar, waardoor ver schillende oefeningen in het veld niet meer nodig zijn. Wind verhindert verbranden kerstbomen Terwijl veel gemeenten vrijwillig op het versnip peren van kerstbomen overgaan, gebeurde dat gisteren in Sassenheim noodgedwongen. Aan de Vliegeniersweg in de wijk Postwijk waren gis teren liefst 1302 kerstbomen bijeengebracht voor een immens vreugdevuur. Dat werd echter niet ontstoken vanwege een straffe zuidwesten wind die Sassenheim in rookwolken zou hebben gehuld als de bomen in vlammen zouden zijn opgegaan. Daarom werd besloten tot vernippe- ren. De jeugd kreeg voor elke boom een lot waarmee waardebonnen te winnen zijn. De trek king is op 16 januari, foto: henk van den ende Politiebureau Meeuwenveld Nieuwveen wordt opgeheven NIEUWVEEN Het politie bureau aan het Meeuwenveld wordt binnenkort opgeheven. Dit is besloten door de stuur groep gemeentelijke herinde ling Nieuwveen. Het bureau aan de Vrijenhoek in Zeven hoven blijft volgens burge meester J. Huigsloot om prak tische redenen gehandhaafd. Zo is de ruimte daar geschik ter voor verhoor. „Met de sluiting van één van de twee bureaus loopt de ge meente vooruit op de reorga nisatie van de hele politie", merkt Huigsloot op, „Het zal mij niets verbazen als er bu reaus in andere gemeenten door de landelijke reorganisa tie moeten sluiten". Postcommandant J. Ooster veen neemt voorlopig de func tie van commandant van de nieuwe gemeente Nieuwveen over, Postcommandant J. Ro- meijn van de oude gemeente Nieuwveen vervult voorlopig kaderwerkzaamheden voor de groep Nieuwkoop. De defini tieve aanstelling volgt volgens groepscommandant adjudant A. van Wijk over enkele maanden, na de reorganisatie in Nieuwveen. Wat er met het leegkomende gebouw gaat ge beuren is nog niet bekend. Deze beslissing ligt volgens Van Wijk bij de districtscom mandant. Voor de brandweer in de twee samengevoegde gemeenten Zevenhoven en Nieuwveen verandert niets, behalve dat de Zevenhovense brandweercom mandant R. de Waal comman dant blijft. De brandweercom mandant van de oude gemeen te Nieuwveen, I. Bos, wordt in de nieuwe organisatie 2e brandweercommandant. or trouwe :nst bij landweer Katwijk TWIJK Dertien le- van de vrijwillige Jindweer van Katwijk gisteravond door bur- neester G. -van Mont- onder leiden. Voor N.J. Haas die inmiddels de ndweer heeft verlaten, er een koninklijke De overige daalf spuitgasten kregen jfderscheidingen voor 10, J1/2, 15 of 20 jaar trouwe enst. lasnoot, die een zilveren in de orde van anje Nassau heeft gekre- is 32 jaar vrijwilliger de Katwijkse brandweer jeest. Per 1 september "ift hij eervol ontslag ge- vanwege het berei- van de 55-jarige leeftijd. 958 werd de Katwijker gesteld als brandwacht, jaar later werd hij be tot brandwacht eer klasse en in 1973 tot ifdbrandwacht. isnoot was voorts achttien irpersoneelsvereniging DIJKGRAAF UIT DEN BOOGAARD IN NIEUWJAARSTOESPRAAK: RIJPWETERING Eigena ren van grond in de Gogher- polder in Roelofarendsveen gaan in 1992 meer water schapslasten betalen dan die in de minder diepe en ondiepe polders. Tijdens zijn nieuw jaarstoespraak zei dijkgraaf J. Uit den Boogaard van het wa terschap De Veen- en Geest landen gisteravond, dat dit het gevolg is van de nieuwe wa terschapswet die per 1 januari 1992 van kracht wordt. De bij eenkomst van het waterschap vond plaats in restaurant De Paerdeburgh in Rijpwetering. Nu is de waterschapsomslag voor iedereen gelijk. Een ex tern bureau is ingeschakeld om de zogenaamde kostentoe- delingsverordening van de grond te krijgen, Dit betekent dat er een gedifferentieerd ta rief wordt ingesteld. Er wordt onderscheid gemaakt tussen de polders met zogenaamd gering belang, met belang en die met groot belang. De polders met gering belang zijn die gebieden die maximaal één meter onder Rijnlands Boezempeil liggen. Dit peil komt overeen met het peil van de Kagerplassen en van de Braassemermeer. Hier onder valt met name de Duin streek. De polders met belang liggen tussen één en tweeën half meter onder dit peil. Hieronder vallen de polders ten westen van de lijn Oud Ade, Koudekerk en Oude We tering. De polders met groot belang liggen dieper dan twee ënhalve meter onder de Ka- Jubileum en afscheid van molenaars en machinisten „Paraat". Ook binnen de kerk verricht hij de nodige arbeid. Hij is vijfentwintig jaar collectant voor de her vormde Gemeente in Kat wijk aan Zee en sinds 1988 diaken van die Gemeente. Tenslotte bestiert Haasnoot in het dagelijks leven een kruidenierswinkel, die hij in 1963 overnam van zijn vader. Voor hun jubileum bij de brandweer in de kustplaats reikte Van Montfrans aan twaalf brandweerlieden een onderscheiding uit. Twintig jaar in dienst waren de heren H. Kuijt, C. Pronk, L. van der Plas en L.D. Parle- vliet. Voor vijftien jaar dienst was er een lintje voor C. van Duijn, J.C. van Duy- venvoorde, G.C. Schaap, J.J. van der Plas en W. Haas noot. Een koperen jubileum vierde gisteren A. van Duijn en tenslotte werden P. Hou- waard en J. Schaap gehul digd voor het tien jaar vrij williger zijn. RIJPWETERING Diverse machinisten en molenaars namen gisteren afscheid van water schap De Veen- en Geestlanden. Een aantal van hen vierde een jubileum. Zij werden uitgebreid bedankt door dijkgraaf J. Uit den Boogaard. De Dijkgraaf merkte op dat het waterpeil zeer be langrijk is voor het waterschap. Dat peil is af hankelijk van machinisten en molenaars die hun werk jarenlang onder moeilijke en primi tieve omstandigheden hebben moeten doen. L.C. van Bohemen, machinist van de Duiven- voordse-Veenzijdse molen in Wassenaar, vierde zijn 25-jarig jubileum. Voor Van Bohemen was het dubbel feest. Hij was gisteren ook jarig. De 84-jarige L.J. Cozijn nam afscheid. Hij was sinds 1927 molenaar van de Hogeveense molen in Noordwijkerhout en 40 jaar molenaar van de Lageveense molen in Lisse. Afscheid werd ook genomen van machinist R. Duiker (77) van de Roodemolenpolder in Voorhout. Hij was 14 jaar actief. C.J. van der Eijk (68) was 39 jaar machi nist van de Lageveense polder in Lisse. Ook hij nam afscheid. Van der Eijk wordt opgevolgd door zijn zoon. C.D. van der Geest (65) was 32 jaar machinist/molenaar in de Zweilanderpol- der in Alkemade. Hij nam afscheid, evenals G.J. Heemskerk (66), die 23 jaar machinist was van de Noordzijderpolder in Noordwijkerhout. J.C. de Koning (79) was 41 jaar machinist van de Knippolder in Voorschoten en ook hij nam gis teren officieel afscheid. De dijkgraaf zwaaide ook J. Korsman (71) uit. Korsman was 43 jaar machinist van de Oosteinderpolder in Hillegom. J.J. van Leeuwen (62), machinist van de Ruyge- laanse- en Zonneveldpolder in Valkenburg, vierde zijn 25-jarig jubileum. P.M. van der Pouw Kraan (65) nam gisteren afscheid. Hij is 42 jaar in vaste dienst geweest en blijft nu op jaarbasis machinist/molenaar van de Hoogma- dese polder in Hoogmade. P.J. Zonneveld (2) vierde een jubileum. Hij is 40 jaar molenaar van de Papen wegse polder in Voorschoten. Sinds een jaar is hij tevens machinist. gerplassen. Dit zijn de gebie den in Roelofarendsveen en dan met name de Gogherpol- der en in Woubrugge. De mensen in de diepe polders gaan meer betalen. Hoe de be dragen komen te liggen kon Uit den Boogaard nog niet vertellen. Investeringen Een jaar geleden is het Water schap de Veen- en Geestlan den opgericht uit een fusie van het Waterschap de Oude Ve nen en de polderafdelingen Middengeest en Zuidgeest. Met tevredenheid constateerde de dijkgraaf dat iedereen toch vrij snel de draad te pakken had. Hij verwacht dat het ko mend jaar de werkdruk toe neemt. „Naast de gewone wa- terschapstaken van alle dag moet er een groot aantal in vesteringen worden gepleegd, zoals aan kaderwerkzaamhe den en oeverbescherming, bouw en renovatie van gema len, het vernieuwen van stu wen en duikers en het bagge ren van de hoofdwatergang". De totale investeringen bedra gen 2,5 miljoen gulden. Ook wees hij op de bestuursverkie zing die in april wordt gehou den. In het kader van de na tuur en milieu gaat het water schap ook steeds meer tijd en aandacht in de overlegstructu ren steken. Onder redactie van Ton Pieters. ij het begin van het nieuwe ar 1931 bracht de Leidsche Want een beetje voetbal- ted an de oppervlakte. Uit ijnacker. „Dit seizoen speelt e voetbalvereeniging Pijnac- er voor het eerst met twee ftallen in de competitie van in Haagschen Voetbalbond e klasse). Het terrein van ijnacker blijkt echter al bij- Dnder slecht te zijn. Vrijwel meeste Haagsche clubs die Pijnacker moeten spelen omen met talrijke klachten irug. In het Off.Örgaan van t Gymnastiek- en Sportver eniging Sparta, afdeeling oetbal (S.V.C.) lezen we die- aangaande het volgende, ge dreven door oud-scheids- chter J.M.van der Moolen: let derde elftal van de V.C. ging naar Pijnacker om 'iaar te spelen tegen Pijnac- t 2. Op een stukje land dat dere beschrijving tart, het- elk nog geen 40 M.breed as en de grenslijnen op pl.m. I centimeter van een diepe oot liepen, en waarvan de ipervlakte bestond uit een mne brei van klei en zaag- 1, moesten onze spelers, hun insen op de eerste plaats achten te verdedigen. Van lethal was geen sprake, men in dezen varkenspoel niet loopen, zoodat in een mi- mum van tijd alle spelers 'erdekt waren met bagger, oeg hierbij een tegenpartij e zich van dit alles niets mtrok en gelijk een troep 'Sgen door de bagger vloog, in laat het zich wel inden- m met hoeveel pleizier onze 3e elftallers deze ontmoeting hebben gespeeld. Dank zij het meer dan schitte rend optreden van scheids rechter Van Westering kwa men de spelers van beide par tijen er zonder ongelukken af. Alle respect voor de heeren van de terreincommissie van den H.V.B., die den moed hebben gehad èen dergelijk stukje land voor voetbal ge schikt te verklaren. V.C.S.T. 3, dat enkele uren vóór ons dien dag op dit veld moest spelen tegen Pijnacker 1, zag één harer spelers finaal on dergaan in een der slooten die het veld omzoomen". Een mededeling: „Prof. en Mevrouw Carp zijn tot hun leedwezen verhinderd Zon dag 4 en 11 Januari te ont vangen". „Troubadour" schreef een vers „naar aanleiding van de volkstelling die momenteel gehouden wordt". „Omdat de Nederlandsche Maagd, Het juist getal precies wil we ten, Wordt op de man af ons ge vraagd Wie of wij zijn en hoe wij heeten. 't Gaat alles met het grootst beleid, En al of niet voor eigen wel zijn. Zoo blijkt dat wij in dezen tijd, Geen uitgezonderd, wel in tel zijn. De teller met getel belast, Staat ov'ral, huis aan huis, aan 't bellen, Waarmee hij heusch niet eerder past, Voordat hij klaar is met het tellen. Hij is als teller aangesteld, Van Pa en Ma, de meid en Tante, En krijgt bovendien zijn geld Precies naar 't aantal van zijn klanten. En al zegt Opa: 'k tel niet Omdat mijn uren reeds geteld zijn, Men vraagt hem wat hij was en dée, Omdat z'er eenmaal op ge steld zijn. Hij doet het dus omdat het most, Maar zit er danig bij te zwee- ten. Maar hoeveel dat getel nou kost, Dat zou ik wel eens willen weten". „Eindelijk, na een doodstrijd van verscheidene dagen, is maarschalk Joseph Joffre Za terdagmorgen 3 Januari be-' zweken. De ontslapene had de leeftijd van 79 jaar bereikt. Met hem is een der grootste zonen van Frankrijk heenge gaan en heel het land rouwt bij zijn doodsbaar. In een dag order van den minister van oorlog aan het leger werd ge zegd: „Maarschalk Joffre heeft Frankrijk gered aan de Marne. Hij heeft de krachtsinspanningen van den vijand gebroken. Zijn ziele- grootheid, zijn ontembare wilskracht, zijn bij voortdu ring bewezen diensten hebben Er zijn niet veel eeuwigdurende lucifers meer, zoals die van meneer Ringer uit Wenen. FOTO: SP de eindoverwinning mogelijk gemaakt". Omtrent het afsterven verne men wij nog, dat pater Belle- soeur heeft te kennen gege ven, dat de maarschalk hem meermalen verzocht met hem te bidden. Daarom had pater Bellesoeur zijn eigen crucifix bij den stervenden geplaatst. Het was buitengewoon ont roerend, hoe de maarschalk meermalen poogde mee te bidden en het crucifix vroeg, om het te omhelzen. Dinsdag avond begint de nationale uit vaart, Woensdagmiddag zal een groot troependefilé plaats hebben langs het front van het „Hotel des Invalides". In de St.Lodewijkskerk zal het stoffelijk overschot in de maarschalkscrypte voorlopig worden bijgezet". Een advertentie. „Vogellief hebbers! Pracht zingende goudgele man kanaries wor den op proef geleverd; dito popjes, .parkieten 1 gld., 10 stuks 8 gld., oranjewevers, rijstvogels, nachtegalen, dui ven, koekeroes, mooie pape- gaais, goudvisschen, mooie hondjes enz: enz. Kareis Morschstraat 29". „De Weensche scheikundige dr.Ferdinand Ringer heeft oc trooi aangevraagd voor een „eeuwigdurenden lucifer". die, ter grootte van een gewo nen lucifer, de mogelijkheid biedt ongeveer zeshonderd maal te worden aangestoken. De geheele lucifer is vervaar digd van hetzelfde chloride, dat den kop vormt van,een Zweedschen lucifer („Tand- stickor"), doch dr.Ringer is erin geslaagd, bij deze chlori de-massa een stof te mengen, die door stikstofontwikkeling tijdens het branden het uit gaan vergemakkelijkt en bo vendien verhihdert, dat het lucifershoutje bij een geringe warmteontwikkeling zelf in brand geraakt". (ADVERTENTIE) F TENTOONSTEll HAAGS GEMEENTEMUSEUM MEESTERWERKEN, SCULPTUREN. RECENTE SCHILDERIJEN STADHOUDERSLAAN 4 DEN HAAG r ABN AMRO EN SHELL IK WOU DAT IK EEN VOGEL WAS AMSTERDAM GROTE FORMATEN INGANGBEURSPLEIN DE BEURS VAN BERLAGE Excursie IVN-Alphen aan den Rijn houdt morgen de tra dition ele n ieu wjaarsexcur- sie langs de Zegerplas in Alphen. De wandeling start om twee uur op de parkeerplaats van de Oos terbegraafplaats aan de Verlengde Aarkade. LTV De jaarvergadering van de Land- en Tuinbouwvrou- wen (LTV) Roelofarends veen wordt maandag ge houden. Vanaf half acht wordt er vergaderd in café 't Veen. Na afloop vertelt en demonstreert DA-dro gist Elma van Berkel een en ander over make-up. Munten De Numismatische Kring Bollenstreek houdt dins dag de eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar. Dat ge beurt vanaf zeven uur 's a- vonds in het Poelhuis aan de Vivaldistraat in Lisse. De toegangsprijs bedraagt voor niet-leden /3,50. In formatie: F. Hak voort, 02520-15217. Soos Ouderen kunnen dinsdag middag terecht in de soos van de KBO die van half twee tot vijf uur wordt ge houden in De Schelft in Noordwijkerhout. Ook niet-georganiseerde oude ren zijn welkom.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15