2eidóe Soma/nt-g- azzweek houdt vast aan •eproefde succesformule REMBRANDT VAN R[]N ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/RTV ïquête Leefbaar Leiden moet n)zin van referendum bewijzen WEEK EINDE Korte Stukken Festival met zeven opvoeringen Persoonlijk cadeau £eidóe6outa/nt ZATERDAG 5 JANUARI 1991 PAGINA 13 EN Leefbaar Leiden (LL) houdt 'n dc komende week een enquête on- eidenaars over het referendum. De eljjke. politieke partij probeert aan te dat een enquête hetzelfde resultaat als een, in de ogen van LL, zeer referendum. ,,Als de enquête dezelfde ast geeft als het referendum kunnen de toekomst het referendum dus ach- gc laten", aldus Y. de Jong van LL. nar Leiden deed bij de gemeenteraads- ïzinger die in maart van het vorig jaar 'ii gehouden, tevergeefs een poging om e zetel in de Leidse raad te behouden, mg is echter vastbesloten het over 3,5 ENI jaar weer te proberen én LL volgt de Leidse politiek volgens hem- nog op de voet. Zo heeft LL nu een lijst met vragen opgesteld die door enquêteurs op straat op voorbijgan gers worden afgevuurd. „Heeft u van het referendum gehoord?", „gaat u eraan mee doen'.'". „bent u voor of tegen het vrijlaten \'an de sluitingstijdenen „vindt u een re ferendum een goed n\iddel bij de politieke besluitvorming". Dat zijn de vier voornaam ste vragen die LL aan de Leidenaars stelt. Eind januari zijn de resultaten van de en quête bekend en na het referendum op 6 maart wordt duidelijk of LL gelijk heeft ge had. Bekende artiesten bij 11-jarige Spoorbumpers LEIDEN De carnavalsvereniging De Spoor bumpers bestaat dit jaar 11 jaar. Om dat te vie ren staan er verschillende activiteiten op het programma. Dat begint zondag met een nieuw jaarsreceptie van twee tot vijf uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40. Het echte carnavals feest wordt gehouden op zaterdag 9 februari in de Stadsgehoorzaal aa de Breestraat. Op deze avond treden onder meer Leidse Kees, Wies Cave, Imca Marina, Robert Braun, Boerenkapel De Dorstvlegels en Alexandra op. Toegangskaar ten worden uitsluitend in de voorverkoop ver kocht en kosten elf gulden. De kaarten zijn on der andere te koop bij buurthuis 't Spoortje. Ze kunnen ook telefonisch worden besteld bij A. Fuchs, telefoon 315973. K&O en LVC organiseren cursussen voor werklozen LEIDEN Voor mensen zonder betaald werk worden door de gemeente diverse cursussen georganiseerd bij K&O en LVC. De cursussen beginnen in de week van 18 februari, maar mensen die zich in schrijven op de open dag (5 januari van 10 tot 15 uur) krijgen voorrang op degenen die hun formulier per post retourneren. Uiterste inschrijfdatum 18 januari. De cursussen zijn gratis en het aantal plaat sen is beperkt. Folders liggen bij de balie stadhuis, stadsbouwhuis, buurt- en club huizen, bibliotheken en GSD). De cursus sen zijn bedoeld voor Leidenaars die een RWW-, WW- of WWV-uitkering krijgen en bij het arbeidsbureau als werkzoeken de staan ingeschreven. Ledenbestand bibliotheek Leiden zeer fors gestegen LEIDEN Het aantal leden van de Leidse bibliotheek is in het afgelopen jaar met 21 procent gestegen. De 6.545 nieuwe leden meegerekend telt de lees zaal nu 37.610 abonnees. Een stijging die voornamelijk toegeschreven kan worden aan de zondagopenstelling, een experi ment dat in oktober 1990 van start ging. Als gevolg daarvan steeg ook het aantal bezoekers van de leeszaal aan de Nieuw- straat fors, met 23 procent. De biblio theek verwacht dat deze gunstige cijfers zich ook in 1991 zullen voortzetten, om dat de dienstverlening nog verder wordt uitgebreid. Met ingang van morgen wor den namelijk ook cd's in alle genres uit geleend. Cursus over het omgaan met tieners LEIDEN Volksuni- versiteit K&O begint eind van deze maand met een cursus „Omgaan met tieners". Er worden acht avonden besteed aan zaken als huiswerk, ta ken in huis, uitgaan, ro ken, alcohol, ruzie en het vrijlaten van je kind. Voor ouders en anderen die al dan niet beroeps matig met tieners te ma ken hebben. Inlichtin gen: A. Witteveen, tele foon 143624. ™=|CONCOURS, WORKSHOPS EN TROFEE TOEGEVOEGD AAN PROGRAMMA ,EIDEN De Leidse tzzweek belooft volgens Ie organisatoren dit jaar /eer grootser, drukker, n vooral swingender te /orden dan ooit tevoren, iet zwaar gesponsorde irogramma, dat van 12 at 19 januari wordt afge- /erkt, kent enkele novi eten zoals workshops, en heuse trofee voor de leste band en den con- ours voor jonge jazz-or- cesten. laar dc traditionele onder den zoals Jazz in de Waag, e kroegentocht en het Key [own festival blijven de hoofdmoot vormen. Wereld sterren als Ronald Arahams en landelijke grootheden als Pim Jacobs en Rita Reys doen Leiden aan. Op een vijftal „podia" zal het derde grote evenement van Leiden na de Lakenfeesten en 3 oktober zich vanaf aan staande zaterdag afspelen. Het Waaggebouw aan de Aalmarkt is daar de voor naamste van. Daar wordt tot in de vroege uurtjes jazz ge speeld. Het avondprogramma telt telkens een ander hoofd nummer waarvan de opening met Ronald Arahams al ge lijk een van toppers vormt. Nieuw talent kan zich tijdens workshops in het voorpro gramma aan het publiek voorstellen. Een deskundige jury die ongetwijfeld door het enthousiasme van het pu bliek zal worden beïnvloed, reikt aan het einde van de week de Golden Tulip Trofee uit aan de meest tot de ver beelding sprekende artiest. Op beide zaterdagmiddagen zijn de voorronden van het door een opleidingsinstituut in het leven geroepen Dixie Swing Concours waaraan acht jonge orkesten aan mee doen. D,e winnaars mogen optreden tijdens het Key Town Jazz festival. Dat festi val in de Stadsgehoorzaal moet op de slotdag het abso lute hoogtepunt voor de ware jazzliefhebber zijn. In zes za len spelen evenzovele bands uit binnen- en buitenland tot vroeg in de ochtend. „De voorverkoop loopt goed dus dat wordt een volle bak", weet organisator J. Bemer zeker. De kroegentocht op woens dag 16 januari zal ook tijdens deze twaalfde editie van de jazzweek naar verwachting het meeste publiek op de been brengen. Ongeveer veertig kroegen doen mee en hebben live-muziek in de zaak. Volgens organisator C. Elzenga een aantal: „Waar Leiden trots op mag zijn". Tijdens deze avond rijden de borrelbussen met hun zwaar besnorde chauffeurs met strohoed weer kris-kras door de binnenstad. Na afloop zijn er extra bussen om de feest vierders terug naar huis te brengen. Voor de wat oudere jazzfans treden Pim Jacobs en vrouw Rita Reys volgende week dinsdagavond op in de Stads gehoorzaal. Zij worden bege leid door Bernard Berkhout en Frits Landesbergen. Op een steenworp afstand wordt in de sfeervolle ambiance van de Taffee- of tempelzaal in het Rijksmuseum voor Oudheden een George Gershwin concert gegeven door diverse artiesten. „Daar komen we nu al tweehon derd plaatsen voor tekort", vertelt Elzenga met enige trots. K&O brengt evenals twee jaar geleden op de donderdag in de Kapelzaal aan de Haze- windsteeg een optreden van Paola Tuin en haar begelei- De Amerikaan Ronald Ara hams, een van de toppers van de Jazzweek. foto: pr der Erik van der Luit. De zelfde avond neemt het Leid se Studenten Jazz Gezelscha- po een live-CD op in het Volkshuis aan dé Apothe- kersdijk. Luid applaus en aanmoedigingen verplicht dus. Het stemmige slotak koord van de jazzweek heeft zaterdagmiddag plaats in de Hartebrugkerk aan de Haar- lemmertraat waar een vrij wel uitverkocht gospelcon cert wordt gegeven door the Ambassadors. jdragen: Kees van Her- n, Peter van der Hulst, tul de Vlieger en Joep van /ster Hubert de Jon- ■an Sassenheim is bezorgd, heeft inmiddels zijn eerste in Sassenheim volge- akt en geconstateerd dat er kloof is tussen het bestuur de inwoners. „Wie geen emdeling is in het bestuur- Jeruzalem, moet dat con- eren", zo begon de burger- er deze week zijn nieuw- stoespraak. gens De Jonge is een groot van de Sassenheimse be- :ing niet geïnteresseerd in plaatselijke politiek het- n onder andere blijkt uit doorgaans lege publieke lune bij raads- en commis- 'ergaderingen. Een ander I van de Sassenheimers, us De Jonge, zet zich in ïtrouwen en machteloos- tegen de lokale politiek iinteresse, wantrouwen en :hteloosheid dus. Onge- jfeld geven die drie )rden nu juist de gevoelens :r van de receptiebezoe- s die de rest van De Jon- betoog moesten aanhoren, bezorgde burgemeester, maar niet snapt dat de senheimers niet vaker -fr hem komen luisteren, een poging een verdere zet tot discussie over de of tussen bewoners en be- ir te geven: „We leven in in een maatschappij i de pociale evolutie een nd is waar te nemen, waar iet streven naar persoonlij- 'ndividuele vrijheden •rop staat. Dit streven gaat van de eigen capaciteiten mogelijkheden en daarvan fl niet iedereen er even van gekregen zodat de 'sequentie een grotere on- jkheid is". it u ér nog? Mooi, want De ging nog verder: „De itieke partijen, de een dan de ander, doen be en van meer gelijkheid, ■htvaardige verdeling en ancipatie staan hoog in het ndel. Wil men echter de often waarmaken dan zal ndividuele vrijheden eten inperken; in feite dus ie doelstellingen die onver- gbaar zijn. Landelijk en op opees niveau spelen deze "instellingen ook. De in- |d van Brussel maakt het gemakkelijker een even- it te vinden tussen die stromingen omdat het -beleid meer uitgaat van, vaarschijnlijk ook niet an- kan, het creëren van 'waarden die eigen capa- iten en mogelijkheden jls meer kansen geven". En zo bazelde De Jonge nog een kwartiertje door, daarmee de laatste in lokale politiek geïnteresseerde Sassenheimer op de vlucht jagend. De Jonge is geen vreemde in bestuurlijk Jeruzalem, nee. En in Baby- Ion zullen ze hem ook wel kennen. Sterren „Langs de lijn stonden zo'n vijftienhonderd toeschouwers: fans uit Haarlem en Heemste de, maar ook vrienden van buiten" Een passage uit het verslag dat Trouw-journalist Evert Mathies schreef over de nieuwjaarswedstrijd tussen de Koninklijke HFC en de oud- intérnationals. Niet bijzonder zult u zo den ken. Dat verandert echter als de verslaggever Cees Goe- koop als één van die kornui ten ten tonele voert. In zover re opvallend, omdat de keren dat Goekoop de publiciteit haalt, dat meestal gebeurt uit hoofde van zijn functie, bur gemeester van Leiden. Ondanks dat Mathies ook in zijn artikel het beroep van de Leidenaar niet ongenoemd laat, bekruipt toch het gevoel dat hij Goekoop eerder heeft aangehaald vanwege zijn per soon dan het beroep dat hij uitoefent. Waar het schrijven van een boek en een inter view bij Adriaan van Dis alle maal niet toe kan leiden? Blijft echter de vraag wat Goekoop op die druilerige nieuwjaarsdag langs het Haar lemse lijntje deed? Helemaal wars van sport is hij niet, dat bleek wel bij Van Dis, waarin Goekoop uit de doeken deed dat hij een fervent liefhebber van zeilen is. Maar voetbal? Dat is toch wel even wat an ders. Er lijkt maar één verklaring mogelijk: de Leidse burge meester is er achter gekomen dat Odysseus, lang voordat de Engelsen wisten dat de bal rond is en in een netje gescho ten moet worden, op Ithaka de sterren van de hemel speelde. Vuurwerk (1) Stelde het tijdens de jaarwis seling van twaalf maanden geleden al niet veel voor, de laatste overgang van oud naar nieuw was helemaal om te huilen. Waar de mensen thuis de mond vol hadden van goedkope cider en oliebollen en in mindere mate de vette flappen, hadden de heren en dames journalisten van de dagbladen, de radio-reporters en televisie-presentatoren de mond vol van de welhaast se reen aandoende rust tussen twaalf en twee, alleen zo nu en dan onderbroken door een ratelband, mitrailleurvuur of een ouderwets matje met 700 „scheten". Slechts in een en kel geval werd vuurwerk van een zwaarder of zelfs levens gevaarlijk kaliber onder schept of afgestoken, zoals de partij mortierstaven die in de Golfoorlog niet zou hebben misstaan. Kortom, voor een beetje sensatiezoeker was het in Leiden slecht toeven. Ook in de Leidse randge meenten, de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek was het opvallend rustig. Sier J 1>SS1311 - - dus rustig. Wellicht wordt er binnenkort meer geknald en vernield als in Irak een po tentaat nog een lont in het kruitvat steekt. Twee weken te laat voor de kalender, maar het zal een flink vuurwerk worden. Dat wordt pas echt een wisseling van oud en Eigenwijs (1) Burgemeester Maarten Boelen lijkt rechtstreeks op een con frontatie met de gemeente raad van het kersverse Rijne- veld af te stevenen. De discus sie gaat over de vraag of Boe len nu wel of geen lid van provinciale staten mag blij ven. Boelen was tot 1 januari burgemeester van Nieuw- veen, Rijnsaterwoude en Lei- muiden en hij combineerde die functie met het statenlid- maatschap voor de VVD. „Dat kan niet meer", vinden de po litici van Rijneveld. „Dat kan heel goed", zegt Boelen. Dat ja en nee-spelletje is begonnen toen Boelen werd benoemd tot burgemeester van Rijne veld (Hazerswoude-Koude- kerk-Benthuizen) .op 18 de cember. De politieke partijen reageerden verheugd op de komst van Boelen, maar merkten wel op dat de nieu we burgemeester geen lid van provinciale staten kan blijven. Boelen zal zijn handen meer dan vol krijgen aan zijn nieu we gemeente, zo vinden de politieke partijen. De nieuwe baas van Rijneveld liet in een interview weten dat het sta tenlidmaatschap juist zo nut tig is. „Ik weet alle ingangen bij de provincie, kan zo bin nen lopen bij de gedeputeer de", argumenteerde hij. Boe len merkte natuurlijk wel wijselijk op dat hij de wens van de meerderheid van de gemeenteraad zal respecteren. Dat herhaalde hij tijdens de eerste raadsvergadering van Rijneveld, afgelopen woens- Van Rijn-jaar Eigenwijs (2) Het geboortehuis van Mozart zullen vele hon derdduizenden bezoekers in het jaar van deze componist moeiteloos weten te vinden. In ver gelijking met dat monumentale pand in Salz burg, staat de vroegere woning van Rembrandt van Rijn maar in schril contrast. Slechts de ge denksteen, met daarin uitgehouwen „Hier werd geboren op den 15den juli 1606 REMBRANDT VAN RIJN", bevestigt deze historische plek in de Weddesteeg (boven). De huidige bewoner van het pand vindt dat waarschijnlijk te weinig eer voor deze Hollandse grootmeester. Een te kening met daarop het hoofd van Van Rijn af gebeeld, moet voor wat meer publiciteit zor gen. Want, wachten tot het 'Van Rijn-jaar' aan breekt zet nu immers weinig zoden aan de dijk. foto's: tejo ringers vuurwerk, uiteenlopend van Bengaalse vuurpotten tot vuurpijlen met de meest fan tastische exotische namen, maar bijna allemaal met een hele simpele kruit-compositie gevuld, beheersten het lucht ruim. Vanaf de flats een prachtig gezicht, voor de be woners van de op alle andere dagen van het jaar meer be geerde eengezinswoningen veel minder imposant. Maar toch een leuk schouwspel. Vuurwerk (2) Voor liefhebbers van 'echt' vuurwerk viel er in de Leidse Haarlemmerstraat nog wel wat te beleven. Daar schoot een goed gemikte vuurpijl on der de dakrand van een ap partement om de brandweer even later een uurtje werk te bezorgen. Wel wat eentonig, steeds weer die gele vlamme tjes. Maar verder gebeurde er zo goed als niks: auto's wer den omgeleid om relletjes op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Marnix- straat te voorkomen en op de Stevenshofdreef werd een Leidenaar aangehouden om dat hij automobilisten staande hield en klappen verkocht. En dat was alles. In de regio gebeurde zo moge lijk nog minder. Voor een en kele inwoner verliep oudejaar desondanks minder aange naam dan gehoopt. Koester je wekenlang voorpret over je zelfgemaakte vuurwerkbom, en dan word je gegrepen door agenten in burger. Had je even niet goed opgelet. Ook niet zo slim natuurlijk, om pal onder de neus van een twee tal Sassenheimse mannetjes putters een winkeletalage op te blazen en een paar meter verder te gaan staan kijken naar de puinhoop die je hebt aangericht. Geen schijn van kans had de jongen toen hij nog probeerde weg te-komen. Een nachtje cel, een proces verbaal en een leuke boete (schade 25.000 gulden) zullen' zijn deel wel zijn. Maar het was vreemd dat Boelen tijdens die vergade ring niet meteen beloofde dat hij zich zou terugtrekken als statenlid. De raad maakte woensdag immers zonneklaar duidelijk dat de burgemeester van Rijneveld niet in provin ciale staten mag zitten. Dan kies je toch eieren voor je geld als nieuwe burgervader. Het is niet bepaald slim om de goede verstandhouding met de raad al in de eerste verga dering op het spel te zetten. Maar nee, eigenwijze Boelen kondigde aan met een notitie te komen over deze materie. Aan de hand van die nota moet de raad gaan discussië ren over de voors en tegens van het statenlidmaatschap van de burgemeester. Dat zal nog een aardige discussie wor den. Boelen vindt het name lijk heel gewoon dat hij zijn zin krijgt. Hij regeerde Nieuwveen, Rijnsaterwoude en Leimuiden met straffe hand en was het niet gewend veel tegenspraak van de ge meenteraden te krijgen. Het is dus even wennen voor Maar ten Boelen, maar binnenkort weet ook deze liberaal weer wat democratie is. LEIDEN Het Korte Stukken Festival Leiden dat vrijdag 11 januari wordt gehouden biedt dit jaar een avondvullende, wereldomvattende cultu rele reis met klassieke en lichte muziek, tempel- dans, toneel en audio-vi- suele presentaties. Het KSFL wordt voor de ne gende maal gehouden en opent met licht klassiek door het blazersensemble Wind kracht 10. Een 2000 jaar oude Indiase dans, een afrocaraï- bisch dierenvertelprogram- ma met muzikale begelei ding, de Baclava's uit Europa die door middel van ironi sche en honingzoete lullaby's een reisverslag geven. To neelgroep Per Expressie II brengt een grimmig sprookje met ertwten, duivels en an dere schimmen, Har Tortike brengt een audio-visuele pre sentatie en toneelgroep Tan go speelt „Anziehungskraf- te". Het festival begint om half negen en duurt tot elf uur en wordt gehouden in micro-theater Imperium. Horecabedrijven gunnen kijkje in de keuken LEIDEN/REGIO Een aantal van 178 horeca bedrijven in het hele land houden op zaterdag 12 januari open huis. Onder het motto „Kijk in de Keuken" stellen de bedrijven hun deuren open voor belangstellenden en voor jongeren die een carrière in de horeca overwegen. De ondernemers zorgen voor een rondlei ding en geven demonstraties en toelichting. „Kijk in de Keu ken" wordt dit jaar voor de tweede maal gehouden. Vorig jaar kwamen er ongeveer 4000 bezoekers en dit jaar verwacht het organiserende onderwijscentrum Horeca uit Zoetermeer 4500 belangstellenden. In de Leidse regio doen vijf bedrijven aan de open dag mee. Het gaat om Holiday Inn en de Koornbrug in Leiden, Alberts Corner in Leiderdorp, IJssalon Heemskerk in Rijnsburg en Auberge de Kievit in Wassenaar. Schuttersveld en Jacobsgracht onder handen LEIDEN Op de St. Jacobsgracht en de Hoefstraat en bij het Schuttersveld worden vanaf komende maandag werkzaamhe den uitgevoerd. De St. Jacobsgracht en de Hoefstraat zijn zes weken lang voor het verkeer afgesloten. De reden is dat het ri ool in opdracht van de gemeente wordt vernieuwd en het weg dek hiervoor tijdelijk moet worden opengebroken. De bewoners wordt verzocht om het huisvuil en de auto's niet in de straat te plaatsen. Omleidingsroutes voor doorgaand verkeer worden door middel van borden aangegeven. Op de hoek van het Schut tersveld en de Rijnsburgersingel begint de bouw van een kan toor van woningbouwvereniging Ons Doel. De werkzaamheden gaan anderhalf jaar duren. Kunst De Leidse kunstenaar Martin van Dijk exposeert van 6 ja nuari tot en met 15 februari eigen werk in de LAK-gale- rie. Krachtige en heldere kleuren kenmerken de ab stracte maar desondanks fi guratieve composities. De LAK-galerie is te vinden aan de Cleveringsplaats 1. Rondleiding In het rijksmuseum voor vol kenkunde aan de Steenstraat 1 wordt morgen een rondlei ding verzorgd langs de expo sitie Asmat, schilden en sculpturen. Er wordt vooral aandacht besteed aan het ce remoniële leven van de As- mat, waarbij dood en voorou derverering centraal staan. De Asmat is een volk dat leeft in zuidwest Nieuw-Gui- nea (Irian Jaya). Aanvang twee uur, kosten f2,50. Aan melden een kwartier voor aanvang bij de portier. Diabetes Diabetes (suikerziekte) kan erfelijk zijn. maar het kan ook andere oorzaken hebben. Hoe zit het nu met die erfe lijkheid en hoe groot is de kans om suikerzieke te wor den door erfelijkheid'?. Over dit onderwerp geeft dr. P.D. Maaswinkel dinsdagavond een lezing. Zij is werkzaam op het klinisch genetisch centrum in het AZL. De bij eenkomst wordt gehouden in de aula van gebouw 50 le etage (het oude poortgebouw) van het AZL aan de Wasse- naarseweg 6 in Leiden. Aanvang acht uur. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: 11 Voorl: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Adres: .Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. Inz j ÜH.Il,' i'lil'lliWlilWl

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13