Nieuwe Vaart start opleiding ogistiek en transport voor lbo „Op je allereerste dag niet door de porceleinkast gaan" LEIDEN SPEERPUNT IN RANDSTAD Licht maken fieldt Sou/ia/nt EIDEN OMGEVING CeidocSoivumt DONDERDAG 3 JANUARI 1991 PAGINA 9 n undeling Leidse geneeskunde met Rotterdam en TNO CIDEN Het medisch onderzoek en onderwijs in Zuid-Holland worden ge- ndeld en onder één „paraplu" gebracht. Daartoe gaan de faculteiten genees- nde in Leiden en Rotterdam en de hoofdgroep gezondheidsonderzoek van om JO samen in een koepelorganisatie. Het is de bedoeling dat die koepel wordt uis mengesteld uit de beide academische ziekenhuizen, de Daniël den Hoed Kli- ten ek in Rotterdam en het Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescherming Leiden. at ve telde gistermiddag prof.dr. W. Daems, decaan van de Leidse faculteit in »en jn nieuwjaarstoespraak. Daems deelde mee dat de beide Colleges van Bestuur ta- iet die uitbreiding instemmen en dat ook de Raad van Bestuur van TNO die n" annen in beginsel aanvaardt. Daems pleitte er verder voor ook de te stichten Lde iderzoekscholen in de regio in de koepel te betrekken. Op welke medische ter- ol inen de drie instellingen gaan samenwerken, hoeveel scholen er komen en en aar ze worden gevestigd is nog niet bekend. ali ver de faculteit wist Daems verder te melden dat 1990 met een batig saldo kon orden afgesloten. Hij verbond hieraan de conclusie dat de faculteit in finan- eel opzicht beheersbaar te maken is. Om de managementstructuur van de fa- ilteit te versterken vond Daems het een goed idee om in navolging van Zwe- :n de nieuw benoemde hoogleraren een intensieve managementopleiding te ge- MAN RIJDT MET 160 DOOR ROOD LEIDEN/WASSENAAR Een 37- jarige Leidenaar is gistermiddag in Wassenaar aangehouden nadat hij met hoge snelheid in zijn auto door Leiden had gereden. Omtsreeks één uur reed de man op de Willem de Zwijgerlaan. Hij „duwde" een recher chewagen op en haalde vervolgens met hoge snelheid de politie in. Ver der negeerde hij het stopteken van de politie en reed vervolgens door rood op de Schipholweg, het Stationsplein en de Plesmanlaan. Door de extreem hoge snelheid (meer dan 160 kilome ter per uur) moest de politie de ach tervolging staken. Een telefoontje naar het korps van Wasssenaar was genoeg om de man daar aan te laten houden. Jongetje (3) door broer gered van verdrinkingsdood KATWIJK Een 3-jarig Kat- wijks jongetje is gistermiddag door zijn broer van de verdrin kingsdood gered. Het kind is ver moedelijk spelenderwijs in een vijver bij de Rijnsoever terecht gekomen. Omdat de peuter enige tijd werd gemist ging de broer op onderzoek. Hij haalde de jongen uit het water en waarschuwde zijn vader. Tot het moment dat de ambulance ter plaatse was heeft hij reanimatie toegepast. Zwaar onderkoeld is het kind vervolgens naar het AZL overgebracht. De toestand van het kind is zorgwek kend. VVD pleit voor andere naam voor Jacobswoude JACOBSWOUDE Met spoed moet wor den nagegaan of de gemeente Jacobswoude een andere naam kan krijgen. Daarvoor pleitte gisteravond het VVD-raadslid H. van Woerden in de eerste raadsvergadering van de nieuwe gemeente. Volgens Van Woerden zou in de nieuwe naam het woord Braassem moeten worden verwerkt. Dat zou in den lande meer aanspreken dan Jacobswoude. Burgemeester D. Brouwer de Koning zegde toe op korte termijn te zullen bekijken of een en ander is te realiseren. Dieven stelen geld en video HAZERSWOUDE Een videorecorder en circa vierhonderd gulden aan contanten. Dat was de buit van een inbraak die giste ren tussen vijf en elf uur 's avonds werd ge pleegd in Hazerswoude. De dieven kwamen de woning aan de Potgieterlaan binnen met behulp van een valse sleutel. Speelautomaat opengebroken KOUDEKERK Bij een café/snack bar in Koudekerk is in de nacht van 1 op 2 januari inge broken. Dat werd gistermiddag ont dekt. De dieven vernielden om bin nen te komen een ruit en namen een aanzienlijk geldbe drag mee, dat uit een gokautomaat in de snackbar werd gehaald. Hoeveel precies is gestolen is nog niet bekend. Inbraak bij universiteit LEIDEN Onbekenden hebben tussen 21 december en gisteroch tend een geldkistje met tweeduizend gulden, en een pot met twintig gul den gestolen uit een kluis in een universiteitsgebouw aan de Wasse- naarseweg. Er zijn geen sporen van braak gevonden. De sleutel van de kluis waar het kistje inzat lag echter gewoon in een sleutelkast. Computer gestolen LEIDEN Onbekenden hebben tussen 31 december en gisteroch tend een computer ter waarde van achtduizend gulden gestolen uit een bedrijfspand aan de Einsteinweg. Bij het bedrijf zijn geen sporen van braak aangetroffen. £IDEN Scholenge- ïeenschap Nieuwe Vaart an het Lammenschan- jark is een van de zes holen in Nederland die aat deelnemen aan de ieuwe opleiding Logis- ek en Transport voor eerlingen in het lager be- oepsonderwijs (lbo). Het xperiment gaat met in- ang van het schooljaar 991/1992 van start en liedt jongeren meer dan oede mogelijkheden op e arbeidsmarkt. )e Leidse school Nieuwe 'aart is de enige waar de op- ;iding in de Randstad gevolgd an gaan worden. De andere eelnemende scholen zijn ver- preid over de rest van Neder- ind, waaronder het voor de ervoersector belangrijke Ol- enzaal nabij de Duitse grens. Op 24 januari maken de geza menlijke werkgeversorganisa ties en de vakbonden in de vervoerssector hun initiatief bekend. De opleiding is van des te meer belang in verband met de naderende openstelling van de Europese grenzen in 1992. Nederland zal het in de internationale concurrentie slag vooral moeten hebben van een goede en snelle orga nisatie en logistiek. Oplossing De nieuwe opleiding moet een oplossing bieden voor het structurele tekort aan vakbe kwame logistiek- en vervoers- deskundigen op lbo-niveau. Beide richtingen worden uit sluitend op mbo- en hbo-ni- veau gegeven, waardoor be drijven worden gedwongen leerlingen te werven die ei genlijk al voor een andere richting hebben gekozen. Het gemis van een dergelijke op leiding op lbo-niveau deed zich de laatste jaren steeds meer gevoelen doordat werk gevers steeds hogere eisen gin gen stellen aan hun personeel. Dat leidde tot een onhoudbare schaarste op de arbeidsmarkt. NOB Wegtransport, de Fede ratie van Nederlandse Kraan verhuurbedrijven (FNK), EVO en de vervoersbonden FNV en CNV namen daarop het voor touw. De PCB Wegvervoer/K- VO en Nederlands Vervoer sloten zich later aan, het Ne derlands Chirstelijk Werkge versverbond (NCW) verleent ondersteunende diensten. Ook de ministeries van Verkeer en Waterstaat, Sociale Zaken en Werkgelegenheid en het mi nisterie van Onderwijs hebben inmiddels met het experiment ingestemd. Nieuwe Vaart werkgevers hun oog op Nieu we Vaart laten vallen omdat „op de school al vakken wor den gegeven die voor de nieu we opleiding onontbeerlijk zijn, zoals voertuigtechniek én administratie". Een evenredi ge spreiding door heel Neder land is nu nog niet de opzet. „Deze maand worden nog wel andere scholen aangewezen die gaan fungeren als klank bord. Zij kunnen als het ex periment een succes isook bij het project worden betrok ken", aldus Sanders. Ook aan de laatste eis van werkgevers en bonden, dat de school niet betrokken is bij fusiebespre kingen, voldoet de Leidse school. De voorbereidingen voor de nieuwe opleiding zijn nog in volle gang. In overleg met de andere vijf scholen moeten nog afspraken worden ge maakt over opleidingsniveau, leerplan, lesmateriaal en na scholing van docenten. De nieuwe opleiding moet leerlin gen ook een goede aanloop bieden naar de beroepsoplei dingen mbo, kmbo en leerling wezen. Voor de betrokken scholen ligt de winst in het kunnen aanbieden van een interessant onderwijsaanbod met een zeer gunstig arbeids marktperspectief. De beroepen waarop de nieu we opleiding zich toespitst zijn chauffeur, kraanmachinist, heftruckchauffeur en maga zijnbediende. Na een tweejari ge algemene onderbouw kun nen de leerlingen zich in het derde jaar specialiseren per bedrijfstak. In het afsluitende vierde jaar worden de vakken uitgediept en wordt definitief gekozen tussen de richtingen chauffeur/kraanmachinist en magazijnbediende/heftruck chauffeur. Een deel van de op leiding moet plaatsvinden in de dagelijkse praktijk bij be drijven. Ideeënbus betaalt uit Twee werknemers van het Hoogheemraadschap van Rijnland werden gistermiddag beloond voor een idee dat zij jaren gelden in de ideeënbus hadden gestopt. Uit handen van dijkgraaf Van Tuyll van Serooskerken kregen N. Lelieveld en C. van der Hoogen (links op de foto) ieder vijf duizend gulden. Met de ideeën van de twee werd in de afgelopen vijf jaar bijna een ton be spaard. Lelieveld, werkzaam in Leiden-Noord, bedacht een extra schot voor een zuiveringsma chine voor slib. Hierdoor nam de hoeveelheid slib af, wat een besparing opleverde van 47.500 gulden. Van der Hoogen, die in Katwijk werkt, ontwierp een vangnet waarmee een drijflaag van slib kan worden opgevangen. Besparing: 50.000 gulden. foto: wim van noort Bouwer Gavi REGIOCHEF S.J. VAN HULST AAN DE SLAG iin financiële problemen ;EIDEN Het Duitse nachine- en installatiebe- rijf Babcock AG uit )berhausen, het bedrijf at uitgekozen is om de ~iëintegreerde Afval Ver werkingsinstallatie (Gavi) bij Ypenburg te bouwen, zit diep in de rode cijfers. Dat blijkt uit het jaarverslag van het bedrijf. Babcock sloot het boekjaar 1989/90 af met ten verlies van 300 miljoen -park. Lende het vorig boekjaar (88- 19) nog een omzet van 5,4 mil- ard mark, na belastingaftrek ileef er toen nog maar een narginale winst over van 73.000 mark. De huidige ver lezen worden voornamelijk veroorzaakt door de milieu- echnieken waarmee Babcock ich bezighoudt en de bouw ran grote verbrandingsinstal- aties. Grootste probleem dat iabcock parten speelt is het eit dat het bedrijf in tegen- telling tot zijn concurrenten Heen onderdelen van grote nstallaties bouwt, let verlies wordt grotendeels tot een bedrag van 80 miljoen) 'pgevangen door de verkoop 'an stukken grond en gebou- ven, maar heeft op die wijze Ie afgelopen tien jaar naar rordt aangenomen zo'n mil- ard mark ingeteerd op eigen oederenkapitaal. Dr. Heyo chmiedeknecht kwam mei 'orig jaar bij het bedrijf in ienst als voorzitter van de dad an bestuur om Babcock reer gezond te maken. Hij erwacht dat het bedrijf tegen 993 weer uit het dal is opge- rabbeld. lienstverlening (Oor bedreiging ran Engelsman den haag/noordwij- KERHOUT De twee Noord- vijkerhoutse broers die in sep- ember 1988 dreigden een En- lelsman door zijn knie te ehieten zijn veroordeeld tot en 160 uur dienstverle- ling. Voor de Haagse recht- »nk werd twee weken gele ien zeven en negen maanden evangenisstraf geëist. De loordwijkerhouters bedreig en de Brit omdat hij de fiets ran een van hen zou hebben «stolen. De fiets werd terug- fivonden maar omdat hij be- chadigd was, eisten de beide 'roers geld van de man, die overigens de diefstal ontken- Ie. De Engelsman is verschil- ende keren door het tweetal astig gevallen. Eenmaal werd en alarmpistool op zijn knie [gericht en gedreigd het ge wricht „aan barrels" te schie ten als hij niet met vierhon derd gulden over de brug zou komen. Van deze laatste be dreiging deed de man aangifte, kaarna de aanhouding van het fweetal volgde. LEIDEN/REGIO „Een andere kleur stoel is prachtig, maar het gaat om de mensen. We moeten er voor zorgen een integere politie te krijgen". Regiochef S.J. van Hulst heeft met ingang van dit nieuwe jaar een zware last op zijn schouders gekregen. Als fusie manager moet hij zorgen dat de 35 gemeenten in het district Zuid-Holland-Midden nauw met elkaar gaan samenwer ken. De operatie dient in 1993 te zijn voltooid. Gisteren maakte Van Hulst tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst alvast kennis met het Leidse korps. Van Hulst verwacht dat met name de gespecialiseerde afde lingen van de politie de gevol gen van de fusie zullen voelen. „Voor de mensen die het dage lijks gezicht van de politie be palen, agenten en hoofdagen ten, verandert er het minst. Meer veranderingen ziin te verwachten bij facilitaire functies en meer speciale on derdelen. Dat soort functies zijn sneller te wijzigen. Maar, hoe gaat dat proces verlopen zonder dat mensen al te kwetsbaar worden?", is daarbij één van de vragen die Van Hulst in de toekomst bezig zul len houden. De ervaring die Van Hulst in het verleden heeft opgedaan komt hem daarbij goed van pas. In 1980 verliet hij na elf jaar het district Dordrecht en ging hij voor de Algemene In spectie werken. Daar gaf hij onder meer leiding aan de centrale teams en bemoeide hij zich met grootschalige politie acties zoals de gijzelingen. Eind 1989 werd hij comman dant van het district Den Haag en op 21 december werd Van Hulst evenals de Leidse korps chef H. Mostert door minister I. Dales benoemd tot chef van één van de 25 regio's in Ne derland. Per 1 januari van dit jaar heeft hij de leiding over zo'n 1.400 politiemensen die werkzaam zijn in 35 gemeenten. Waar Van Hulst vooral voor wil wa- Regiochef S.J. van Hulst: „Voor de agent veran dert er het minst", foto: wim van noort ken is dat bij de uitvoering van de fusie de beroepscode van die medewerkers in het gedrang komt. „Een politie man of -vrouw moet een posi tieve houding uitstralen. Dat heeft te maken met klantbe- wustzijn, niet klantvriende lijkheid, want de politie hoeft niet altijd vriendelijk te zijn. Die uitstraling van het korps is zeer essentieel. Bij een fusie belandt die aandacht voor de beroepscode maar al te snel tussen wal en schip". Van Hulst kan het zichzelf niet vergeven wanneer de politie over enkele jaren goed georga niseerd is en gelijktijdig het gezicht van het korps voor het publiek onherkenbaar is ge worden. Zware criminaliteit Groot voordeel van de samen werking is dat de korpsen ver der gaan kijken dan hun ge meentegrenzen. Vooral voor de aanpak van de zware crimi naliteit van groot belang. „Door de versnippering is daar niet aan toe gekomen", aldus Van Hulst. Hij noemt het wel een eis „dat een balans wordt gevonden tussen het lokale ge zicht van de politie en de re gionale activiteiten. Lokaal moet gebeuren waar de men sen lokaal zorgen over hebben. Zaken die weinig met één ge meente te maken hebben, die nen regionaal aangepakt te worden". Korpschef H. Mostert, die zelf is benoemd tot regiochef in Zuid-Limburg, vroeg gisteren tijdens de nieuwjaarsbijeen komst van Leidse politie juist aandacht voor die lokale en dan met name Leidse kwes ties. Mostert, die de sleutelstad het hart van de regio noemde, deed dit met de overhandiging van een presse-papier met daarin het wapen van het Leidse korps. Opdat hij ook aan Leiden blijft denken wan neer hij dit kleinood op de re gionale papieren legt. Van Hulst toonde daar wel be grip voor: „Het is terecht dat hij daar aandacht voor vraagt, maar dat geldt ook voor plaat sen als Katwijk en Noordwijk. Ze hebben allemaal hun eigen identiteit. Je moet daarom op je eerste dag als fusiemanager niet door de porceleinkast gaan en proberen de identitei ten af te breken. Het risico is dan groot dat de fusie mislukt. Coolsingel Dat de belangen tussen de ge meenten onderling verschil len, ontkent de fusiemanager niet. Maar dat geldt volgens hem voor elke regio. ..Wat er op Goeree Overflakkee ge beurt heeft weinig met de Coolsingel te maken", geeft hij als voorbeeld. „Hoe groter de regio, hoe groter de kans op uitersten. Je moet ook niet proberen om dat te ontken- Aan de andere kant ziet Van Hulst met de invoering van een regiokorps ook voordelen. Zo kan een klein team nu maar moeilijk enkele mensen afstaan voor speciale opdrach ten. Van Hulst: „In de toe komst kan ik tegen een regio waarin 1.400 man werken, zeggen dat ik een team van vijf man voor een jaar nodig heb". Zo kan er tijdens het sei zoen in de toeristenplaatsen beter gewerkt worden. Strafrecht Gelijktijdig met de reorganisa tie bij de politie pleitte Mostert gisteren voor een betere straf rechtelijke aanpak. Hij maakte zich boos over het feit dat vo rig jaar Colombianen, die vast zaten voor drugssmokkel, vrij kwamen vanwege procedure fouten. „Die kapitaalvernieti ging in de tweede en derde termijn is toch van de gekke", zei Mostert. Ook in de komende iaren zijn problemen te verwachten, om dat de regio's van het Open baar Ministerie niet gelijk zijn aan de politieregio's. Van Hulst: „Onze hoop is erop ge vestigd dat als er in 1993 één korps is, ook de rechterlijke macht een eind op streek is". PETER VAN DER HULST Gerard van der Hoeven uit Zoeter- woude neemt uit handen van burge meester Eenhoorn de Voorburgse Taalprijs in ont vangst. Van der Hoeven, hoofd van de afdeling voorlich ting van de ge meente Voorburg, schreef samen met ambtenaar Rob Spoel in begrijpelijk Nederlands een brief over het vang netfonds en de Al gemene Bijstands wet. Tussen novem ber 1988 en maart 1989 volgden 125 Voorburgse ambte naren de cursus 'begrijpelijk schrij ven'. Het succes wordt zo groot ge noemd dat de ge meente Den Haag de actie helder schrijven inmiddels heeft overgenomen. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de storingsset naar: J Naam: - J Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar |^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9