talië medeschuldig jan slachting Somalia T> wenst duidelijkheid over BVD bij Junglecommando Aanval VS moet leger Irak snel ontregelen Blusboot en hospitaal tijdig in Golfgebied AGitfENLAND EeidócSowuvnt DONDERDAG 3 JANUARI 1991 PAGINA 5 e Kruis: Russen en geen honger iEL In de Sovjetunie heerst geen en er is dus geen enkele reden voor jdhulpactie, heeft een vertegenwoordi- in nai het Belgische Rode Kruis gisteren ge- alcj terugkeer uit de Sovjetunie. De mis- ?rkeli; het Belgische Rode Kruis, die elf da- or ameft geduurd, vond plaats op verzoek i". t Belgische ministerie van buitenland- Higiem, zo verklaarde de arts. „De situatie is eten k bevredigend en veel beter dan in Ohio nië. Wij hebben geen gevallen van ma gezien", zei de arts, die eraan toevoeg- Amde noodzakelijke levensmiddelen voor- en i waren. De EG besloot op 15 decem- krantens de top in Rome de Sovjetunie voor iljard dollar aan voedselhulp te ver- ben. delhe Gijzelaars op Corsica weer vrij BASTIA Politiemensen hebben gisteravond een eind gemaakt aan de gijzeling van een tiental mensen die werden vastgehouden door 30 gemas kerde en gewapende lieden. De bende was 's och tends een bekend vakantieoord aan de kust bin nengedrongen. Volgens de politie was het de be doeling de over het terrein verspreide bungalows op te blazen, zoals ook gebeurde in januari 1990, toen ongeveer 60 huisjes werden vernietigd. De politie verijdelde de plannen echter. Ongeveer zeventig man politie omsingelde het terrein na een anonieme tip en bestormde het park even la ter. De overweldigers, die de gijzelaars in ver scheidene bungalows vasthielden, wisten te ont komen. De actie van vorig jaar was het werk van het FLNC, het Corsicaanse Nationale Bevrij dingsfront. Neutraal Ierland steunde Engeland in wereldoorlog DUBLIN Ierland, dat tijdens de Tweede We reldoorlog formeel een neutrale positie innam, heeft in het geheim steun gegeven aan Groot-Brit- tannië, zo blijkt uit documenten die gisteren zijn vrijgegeven. Voormalig premier Eamon de Valera, een hoofdfiguur in de Ierse strijd voor onafhanke lijkheid van Groot-Brittannië in de jaren twintig, gaf persoonlijk toestemming informatie over Duit se marine- en luchtvaartbewegingen rondom Ier land door te spelen aan Londen. Ook gaf hij Britse vliegtuigen toestemming te vlie gen door het neutrale Ierse luchtruim. De jaren tussen 1939 en 1945 staan in Ierland bekend als 'de Noodtoestand'. Historici hebben altijd gezegd dat het land tijdens de oorlog „neutraal was aan de kant van de geal lieerden". Sjevardnadze praat weer in openbaar MOSKOU Eduard Sjevardnad ze, de demissionaire minister van buitenlandse zaken van de Sovjet unie, heeft in een interview giste ren opnieuw zijn vrees uitgespro ken voor een militair ingrijpen. Hij zei zijn ontslag te hebben inge diend, omdat hij bang is voor een herhaling van de gebeurtenissen in 1989 en 1990, toen militair op treden in twee steden leidde tot honderden doden. In zijn eerste opmerkingen in het openbaar sinds zijn ontslag, oefende Sjevard nadze kritiek uit op het Kremlin. Maar hij prees Gorbatsjov en zei dat de leider de zwaarste taak van iedereen heeft. Drugsmoorden Colombia BOGOTA Marxistische guerrille ro's hebben de afgelopen dagen bij twee aanslagen twintig politie-officie- ren gedood. Vijftien politie-officieren vonden de dood toen zij gisteren bij een brug over de Toribio (ongeveer 700 kilometer ten noorden van Bogo ta) in een hinderlaag liepen van de marxistische Colombiaanse Revolutio naire Gewapende Strijdkrachten (FARC). De agenten maakten deel uit van de Colombiaanse anti-narcotica brigade. De overige vijf officieren kwamen dinsdag om het leven toen leden van de FARC in de buurt van Buenaven tura (500 kilometer ten westen van Bogota) een oliepijpleiding opbliezen. >rd j; gio I (opia u onze correspc lent Aart Heering) MOQDISHO Bij -aatgevechten in de ische hoofdstad :iseWsk° Tussen opstan- u5en en troepen die i wet zijn aan president waaBarre zijn de afgelo- 1 v°cagen meer dan vijf- mtu^rd slachtoffers ge- >urge sevi^1 y! de Europese Gemeen- Barre heeft gisteren voor een staakt-het-vu- orijdens het bestand zou- pogingen kunnen ondernomen om de worchatting 500 buitenlan- toen)nc*er w'e twee Neder- r VOis, te evacueren. van ^O-jarige Barre p0je elk moment verwacht. [ongiee zou een einde komen fmeer dan 20 jaar lang schrikbewind dat werd erkt door corruptie, jn„em het Italiaanse ontwik- ^pbeleid, dat de dictator De Somalische president Mo- hamed Siad Barre. FOTO: AFP tegen beter weten in in het za del heeft gehouden. Somalia, aanse kolonie was en daarna nog tien jaar als VN-mandaat- gebied door Italië is bestuurd, heeft steeds nauwe banden met het voormalige moeder land onderhouden. De elite spreekt uitstekend Italiaans en het nationale gerecht is spa ghetti. Siad Barre, die zelf de Italiaanse opleidingsschool voor carabinieri heeft doorlo pen, verklaarde een jaar gele den vergenoegd dat Somalia eigenlijk een Italiaanse pro vincie was. Barre heeft dan ook veel aan de Italianen te danken. De enige universiteit van het land wordt sinds haar stichting in 1973 volledig door Italië gedreven en gefinan cierd. Tussen 1981 en 1988 ont ving Somalia in totaal tweeën eenhalf miljard gulden aan hulpprojecten. Het overgrote deel van dat geld blijkt echter terechtgekomen bij Barre, die in Rome kind aan huis was en onder zijn familieleden kwis tig overheidsfuncties en op drachten verdeelde. Wat dat betreft waren de Italianen trouwens weinig beter. Een aanzienlijk deel van het ont- vikkelingsgeld belandde bij de tot 1950 een Itali- duizenden artsen, ingenieurs, onderwijzers en universitaire docenten die als projectmede werkers in Somalia vijftien tot vijfentwintigduizend gul den onbelast per maand ver dienen. Aanhang belonen De hulp aan Somalia is door de verschillende ministers van buitenlandse zaken dan ook vooral aangewend om de trou we aanhang te belonen met lu cratieve functies, volgens het in de Italiaanse politiek vige rende cliëntèlesysteem. Barre begon zijn carrière als alleen heerser na een staatsgreep in 1969 met een variant van het toen populaire 'afrosocialisme'. Daardoor kon hij rekenen op sympathie en geld van de Rus sen en de Italiaanse commu nistische partij. Maar in 1977 stortte hij zijn land in een heil loze oorlog met het buurland Etiopië omwille van de vol strekt onvruchtbare Ogaden- woestijn. Anderhalf miljoen vluchtelingen kwamen daar door naar Somalia, dat nu met naar schatting zeven miljoen inwoners het op zes na armste land ter wereld is. In de jaren '80 werd de binnenlandse re- In de Kenyaanse hoofdstad Nairobi zijn de laatste VN-medewerkers aangekomen die Somalia ont vlucht zijn. pressie steeds sterker en de be stemming van het ontwikke lingsgeld steeds onduidelijker. Ondanks herhaalde protesten dacht de Italiaanse regering er niet aan om de steun aan het regime-Barre stop te zetten en in 1985 bracht premier Craxi zelfs een vriendschapsbezoek aan zijn collega in Moqdisho. In juli van dit jaar werden bij een betoging tegen Barre in een voetbalstadion door diens lijfwachten ruim zestig men sen doodgeschoten, maar kort daarop verklaarde de Italiaan se minister van buitenlandse zaken De Michelis, dat de epi sode weliswaar betreurens waardig was, maar geen reden vormde om de hulp ter discus sie te stellen. Natuurlijk spelen ook niet-humanitaire overwe gingen een rol bij de Italiaanse steun aan de trouwe vazal Barre. Een bruggehoofd van meer dan 3000 kilometer So malische kust kan van groot strategisch belang zijn, bijvoor beeld in geval van een oorlog in de Perzische Golf. Met de val van Barre zullen de pro blemen van Somalia nog lang niet voorbij zijn. Somalia-ken- ner Pietro Petrucci legde gis teren uit, dat de drie oppositio nele groepingen steunen op verschillende regionale clans, die elkaar ook naar het leven staan. Na de verovering van Moqdisho kunnen die om de tafel gaan zitten, maar waar schijnlijker is dat zij onderling de burgeroorlog zullen voort zetten, waarna zioch voor dit al zo zwaar geplaagde land een uitzichtsloze 'Libanese situatie' zal openen. Griekse premier wil amnestie voor Albanezen ATHENE Griekenland gaat de Albanese regering vragen een amnestie af te kondigen voor de duizen den vluchtelingen van Griekse afkomst zodat de zen naar Albanië terug kunnen keren. Griekse functionarissen ont kenden gisteren echter dat er plannen zouden zijn de vluch telingen te dwingen weer te rug te gaan. Albanië op zijn beurt ontkent de Griekse be schuldigingen als zou Tirana de exodus om economische re denen aanmoedigen evenals met oog ,op de komende ver kiezingen in februari. Het onafhankelijke Atheense tv-station Antenna liet weten dat de Griekse premier Mitso- takis bij zijn bezoek aan Alba nië op 13 januari de regering daar gaat vragen een amnestie af te kondigen voor de vluch telingen. Antenna baseerde zich op bronnen in Tirana. Mitsotakis zou in ruil daarvoor Griekse investeringen aanbie den. Afgelopen nacht zijn opnieuw 300 vluchtelingen de grens overgestoken. Dat brengt het aantal vluchtelingen binnen een week op 5000. 1990 'moordjaar' voor Amerikanen NEW YORK Het afgelopen jaar is in de Verenigde Staten een recordjaar geweest wat be treft het aantal moorden. Vol gens kranteberichten werden in 1990 meer dan 23.200 Ame rikanen vermoord. Dat is vijf procent meer dan in 1989. Ten minste negentien steden heb ben een nieuw record geves tigd in moord en doodslag. De statistiek biedt echter één troost. Weliswaar werden in 1990 de meeste moorden in de Amerikaanse geschiedenis ge registreerd, maar de verhou ding tot het bevolkingsaantal was lager dan in het jaar 1980. Toen was er sprake van 10,2 moorden op 100.000 Amerika nen, in 1990 waren het er slechts 9,3. zevn1ng ';nd ii :ho 'rei HAAG Het VVD- ;geerlid Dijkstal wil het ilijl weten van de moge- ja1? betrokkenheid van jJjBinnenlandsé Veilig- te^dienst BVD niet het in Suri- onder leiding van oohswijk. informeert in taiftelijke vragen aan minis- no!ales (binnenlandse zaken) heremier Lubbers naar de juistheid van beschuldigingen van de Surinaamse bevelheb ber Bouterse. Bouterse heeft in zijn oudejaarstoespraak gezegd bewijzen te hebben dat de BVD betrokken is bij de recru- tering, de financiering en pro paganda van Brunswijks Jun glecommando. Dijkstal wil we ten waarom die steunverle ning zou gebeuren en wat de aard van de BVD-relaties dan wel is, Venezuela streeft naar een ontmoeting van de Latijnsa- merikaanse landen om te overleggen over collectieve sancties tegen Suriname, met het doel het herstel van het burgerbewind daar te bevor deren. Waarnemend minister van buitenlandse zaken Adol- fo Taylhardat heeft dit giste ren bekend gemaakt. De bij eenkomst zou „zo spoedig mo gelijk" in Caracas plaats moeten hebben. Venezuela verbrak na de coup van 24 de cember de diplomatieke en de economische betrekkingen met Suriname. Anti-Iraaks radiostation in Golfgebied BAGHDAD Vanaf een ge heime lokatie in het Golfge bied richt sinds enkele dagen het radiostation 'De Stem van Vrij Irak' gedurende enkele uren per dag propaganda-uit- zendingen tot „ieder huis in Irak en de massa's van de Arabische natie". De uitzen dingen hebben een overwe gend politiek karakter. Het is niet bekend wie de uitzendin gen verzorgt, maar vermoede lijk zijn het de Iraakse opposi tiegroepen die de afgelopen weken in Syrië bijeenkwamen om een coalitie te vormen te gen het bewind van Saddam. ïej— Prudon, die weet welke gevaarlijke experimenten Lupardi '®}tijd aan de Zuidpool heeft willen doen, vertrouwt de geleer- ^lerminst en in een telefooncel belt hij Rob op. „Kom eens "r naar het laboratorium van Lupardi", vraagt hij. „Ik geloof ïr'die magere geleerde weer iets in zijn schild voert". Rob direct een taxi en ontmoet voor de deur van het laborato- Prudon. Samen gaan ze naar boven, maar Lupardi hoort piet direct, omdat hij bezig is met het dresseren van zijn dui ven. „Wat voert-ie toch uit?", fluistert Rob; „moet je die planten daar zien, Prudon; het lijken wel slangen. Bah, wat stinkt die rommel". Maar dan kijkt Rob onwillekeurig op de detector, die hij nog steeds om zijn pols draagt. Fel licht de detector op. Ha! dus Lupardi moet de diamanten in zijn bezit hebben. Maar dat had hij, Rob, toch ook wel eerder kunnen bedenken.... Lupardi kan nu eenmaal kunsten uithalen die een ander niet kan. STRATEGIE: HEVIGE BOMBARDEMENTEN TER VERKORTING LANDOORLOG (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Nu een. oorlog in het Golfge bied snel dichterbij lijkt te komen, wordt uit de sa menstelling van de Ame rikaanse en Iraakse troe penmachten en uit uit spraken van politieke en militaire leiders steeds duidelijker welke vorm en welk verloop de onver hoopte strijd zou kunnen aannemen. De grootste onzekerheid be treft niet de vraag wie de oor log zal winnen, maar in welke fase van de strijd Irak feitelijk verslagen zal zijn. Beperking van het aantal slachtoffers aan weerszijden is een humanitaire en politieke prioriteit van pre sident Bush, die vooral daarom zal kiezen voor de massale, in tensieve en snelle aanval. Weinigen in de VS twijfelen er aan dat de Amerikaanse luchtmacht een hoofdrol zal spelen in de eerste uren en da gen van de oorlog. Zulks in de verwachting dat de 600.000 Iraakse troepen in bezet Ku- wayt fysiek en electronisch prompt en definitief kunnen worden afgesneden van het commando en de aanvoer van uit Irak. Daarmee zou het lot van de Iraakse bezettings- en verdedigingstroepen in Ku- wayt meteen al hopeloos zijn. Washington hoopt - maar ver wacht niet - dat dat al genoeg zal blijken om die troepen in staat van ontreddering te brengen en de lust tot vechten te ontnemen. De luchtaanvallen zullen naar alle waarschijnlijkheid 'snachts plaatshebben, om het Amerikaanse technologische voordeel van nachtapparatuur uit te buiten. Tomahawk kruisraketten met conventio nele lading en F-117A (voor radar onzichtbare) gevechts vliegtuigen kunnen de bevels structuur voor de Iraakse luchtmacht uitschakelen door radiozenders te vernielen. Krachtige storingsapparatuur kan de radiofrekwenties van de Iraakse piloten onderling onbruikbaar maken. Eveneens om zo mogelijk bin nen enkele uren luchtover- wicht te krijgen, kunnen de in Turkije gebaseerde F-11 I's en de A-6-aanvalsvliegtuigen van de Amerikaanse vliegdeksche pen de Iraakse radar-instralla- ties vernietigen met HARM- en Tacit Rainbow-raketten die zich door radarsignalen naar hun doel laten leiden. Verbindingen Geleid door AWACS vliegen de radarstations, die 600 vijan delijke vliegtuigen tegelijk kunnen onderscheiden en vol gen, zullen F-15's, F-16's en Hawkeyes van de luchtmacht en F-14's van de maripe het luchtruim boven Irak en Ku- wayt 'schoonvegen' van Iraak se toestellen, voor zover die niet al op de grond zijn vernie tigd door onder andere de gro te B-52 bommenwerpers die vanaf 10.000 meter hoogte vliegvelden kunnen vernieti gen. De VS beschikken onder meer over bommen die niet bij het neerkomen exploderen, maar op diverse latere tijdstippen, zodat het onmogelijk is voor de vijand om bijvoorbeeld snel een vliegveld te repareren. De totale Iraakse luchtmacht be staat uit slechts 700, veelal verouderde, gevechtsvliegtui gen. De VS heeft er bijna 2000 in het Golfgebied. In de Amerikaanse luchtaan val zullen ook wégen, bruggen en electriciteitscentrales in Irak en Kuwayt kapot worden gegooid, evenals de gelokali seerde chemische en nucleaire installaties. In Kuwayt zelf en over de grens met Irak zullen kleinere bommen- en rakettenwerpers de tankposities van Saddam Husayn aanvallen. Vuurfront De Amerikaanse luchtmacht en raketinstallaties in Saudi- Arabië zullen echter nooit in staat zijn alle honderden zwaar verdedigde en ingegra ven Iraakse tank- en andere fortificaties uit te schakelen. Als een nederlaag in de lucht en als psychologische besto king van de Iraakse troepen met pamfletten en radio-uit zendingen niet tot 'verdoving' leiden, zal vrijwel meteen een landoorlog moeten volgen om Kuwayt te bevrijden. Hoe die zou verlopen, daarover zijn de deskundigen minder eensge zind. De VS zijn vooral be vreesd voor de Iraakse raket ten van buitenlandse makelij en hun chemische en bacterio logische wapens. Als Israël in de strijd betrok ken zou worden, kan een heel ander en meervoudig front ontstaan. De strategie ter bevrijding van Kuwayt laat ten slotte de vraag onbeantwoord wat er na een overwinning van de VS moet gebeuren met en in Irak. Kan een overlevende Saddam Husayn aan de macht blijven om zijn gehavende leger weer op te bouwen? Moet de VS mi litair aanwezig blijven in de regio? Het zijn vragen die ra ken aan de fundamentele kwestie die ook in de VS ve len zich stellen: waartoe leidt uiteindelijk die hele oorlog, waarvan de strategie dan wel voorziet in een snelle en klin kende overwinning, maar waarvan het nut veel onzeker der lijkt dan het feitelijk ver loop. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De blus boot 'Smit New York' van Smit Internationale, die het ministerie van defen sie heeft ingehuurd voor werkzaamheden in de Golfregio, kan desgewenst ruimschoots vóór 15 janu ari ter plekke zijn. De New York bevindt zich binnen enkele dagen varen van het gebied waar de inter nationale vloot momenteel opereert. Over het uitzenden van een veldhospitaal zal de Neder landse regering vanavond een beslissing nemen. Een aantal kernministers, onder wie Ter Beek van defensie en Van den Broek van buitenlandse zaken, bespreekt dan de stand van za ken rondom de Golfcrisis. Het ministerie van defensie wijst er op dat het hospitaal, dat be staat uit tenten en een heel scala aan medische appara tuur, door de lucht vervoerd kan worden. Volgens de Algemene Federa tie voor Zeevarenden is nog niet duidelijk of de circa dertig opvarenden van de Smit New York in het gebied kunnen werken op basis van vrijwil ligheid. Hetzelfde probleem geldt voor enkele Nederlandse koopvaardijschepen die sedert enkele dagen zijn ingescha keld bij het transport van met name Amerikaans en Brits mi litair materieel. De Federatie wil volgende week een onderhoud met de Nederlandse redersvereniging over de arbeidsvoorwaarden van opvarenden in het golfge bied. De federatie wijst er op dat in de cao is bepaald dat zeelieden een toeslag van hon derd procent op hun gage krij gen voor werkzaamheden in een oorlogsgebied. Ook kan men weigeren in een oorlogs regio dienst te doen. Federatiebestuurder E. Sarton: „Iedereen weet dat als het VN-ultimatum verloopt, de kans op een gewapend conflict in het gebied erg groot is. Wij willen al voor die tijd alle Ne derlandse opvarenden die er niets voor voelen hun leven in de waagschaal te stellen, uit het gebied hebben. Maar tot nu toe hebben we alleen van Verton nog de toezegging dat vanaf die datum alleen nog maar vrijwilligers meevaren". Ook in de woestijn van Saudi-Arabië houden sommige Amerika nen een huisdier. Hier speelt sergeant Denise Coleman uit Ohio met haar hondje Sandy. FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5