De Zwarte Weduwe: synoniem met nazisme en antisemitisme I FFTII IFKKFfi,SLANK MET !0i MALSOVIT uit de weekbiade SUSKEnWISKC ELSEVIEF Deetman: gekozen burgemeester nog niet onder tapijt FLORENTINE ROST VAN TONNINGEN SCHRIJFT MEMOIRES 't Natuurlijke afslankrecept van uw warme bakker! Oud en Nieuw BINNENLAND Said&aQowuMit DONDERDAG 3 JANUARI 1991 PAClfe DEN HAAG De gekozen burgemees ter behoeft van Tweede-Kamervoorzit ter Deetman nog niet onder het tapijt te worden geschoven. Ondanks de regel rechte afwijzing van het kiezen van een burgemeester door zijn partijgenoten van het CDA meent Deetman dat dit onderwerp een eerlijke kans moet krij gen. Hij zei dat gisteren tijdens een nieuw- jaarsgesprek met de vereniging van par lementaire journalisten. De uitspraken die het CDA-kamerlid Van der Heijden onlangs deed hebben Deetman 'verdro ten'. Van der Heijden heeft de gekozen burgemeester volgens Deetman te vroeg afgeschreven. Het afgelopen jaar was Deetman voorzitter van een speciale ka mercommissie voor bestuurlijke en staatkundige vernieuwing. De commis sie, die de politiek dichter bij de burger wil plaatsen, kwam met een groot aan tal aanbevelingen. Maar over de geko zen burgemeester nu nog door de ko ningin benoemd wordt nog in de commissie gediscussieerd. In het voor jaar, of uiterlijk in de zomer, valt een besluit over het rapport. Als kamervoorzitter heeft Deetman overigens volgens cijfers van de afde ling voorlichting vorig jaar geen en kele vergaderdag meegemaakt waarop alle 150 Kamerleden aanwezig waren. Het hoogste aantal werd gehaald op 11 december (145). Het aantal aansluitin gen op de de draadomroep van de Tweede Kamer is vorig jaar gegroeid tot boven de 2,3 miljoen. Ruim 21.000 men sen volgden vorig jaar vergaderingen van de Tweede Kamer vanaf de publie ke tribune. Iets meer dan de bijna 20.000 uit 1989, maar een stuk minder dan de ongeveer 28.000 mensen die in de jaren 1987 en 1988 kwamen luisteren. Buiten 's lands vergaderzaal, op het Binnenhof, is het aantal demonstraties en protestbijeenkomsten de laatste vier jaar sterk gestegen. In 1990 waren het er zelfs 110, vooral als gevolg van het aantal boerendemonstraties. In 1989 wa ren het er nog zesentachtig, in 1988 ze ventig en het jaar daarvoor 59. Kamervoorzitter Deetman heeft vandaag zijn traditionele nieuwjaarsre de gehouden. foto: dijkstra DEN HAAG Dankbaar kijkt de weduwe terug op haar leven. Wij hadden dat misschien niet ge dacht, maar Florentine Sophie Rost van Tonnin- gen-Heubel koestert aan gename herinneringen. „Naast mijn gelukkige jeugd, en mijn verdiept mooi huwelijk, was een van mijn hoogtepunten het contact met Adolf Hit ler", schrijft ze in haar zo juist verschenen memoi res. Het openbaar ministerie on derzoekt of ze strafrechtelijk vervolgd kan worden, maar de weduwe, die al tweemaal eerder veroordeeld werd, gaat onverdroten door. „Een fossiel uit de Tweede Wereldoorlog", noemt Richard Stein van de Stichting Bestrijding Antisemi tisme (Stiba) haar en ze doet haar uiterste best aan die om schrijving te voldoen. Jarenlang heeft de weduwe van mr. Meinoud Marinus Rost van Tonningen (tweede man van de NSB, president van De Nederlandsche Bank in oor logstijd, Obersturmführer bij de Waffen SS) geleurd met haar autobiografie, maar nie mand wilde die uitgeven. Uit eindelijk is ze uitgeweken naar België, waar Koen Vanhabost van uitgeverij/boekhandel De Krijger bereid bleek 'Op zoek naar mijn huwelijksring' op de markt te brengen in een oplage van 2500 exemplaren. Als 'Zwarte weduwe' heeft mevrouw Rost van Tonningen zich de afgelopen jaren al doen kennen als verblind en onver beterlijk, maar wie haar boek leest staat toch versteld van haar antisemitisme, haar nazis me, haar racisme. Ze camou fleert haar opvattingen niet, ze beweert niet dat ze een en an der niet 'gewulit' zou hebben, of dat we de Shoah genuan ceerd moeten zien. Nee, voor Rost van Tonnitigen-Heubel is het gewoon zo dat de joden de oorlog begonnen tegen de ede le Adolf Hitler, wiens streven door God zelf was ingeblazen. Land en volk Florentine Sophie Heubel (1914) werd in een gegoede Duitsgezinde familie geboren en verhaalt daar geestdriftig over in haar boek. Hoe haar vader op koninginnedag de Duitse vlag naast de Neder landse hing, hoe haar zus niet met een kleurling trouwen mocht, hoe ze met haar broer tenniste tegen ptinses Juliana („Ons werd dringend verzocht haar altijd te laten winnen"), hoe ze de Duitse cultuur kre gen ingegoten: „Wat werd er niet allemaal in Duitsland ge daan, hoe heerlijk waren de gesprekken met jeugdigen, met die kameraadschap, vrolijk heid en inzet voor zijn land en volk, dat waren allemaal ei genschappen, die ons hier in Nederland vrijwel vreemd wa ren". Zo begon het; op z'n pad vinders. Maar toen ze als biolo- gie-studente in Berlijn stage ging lopen, werd het al ernsti ger. „Ik beleefde van heel dichtbij de opkomst van Hitier! Dat in deze stad mee te mogen maken, was reeds een beleve nis, zo adembenemend, dat niemand mij deze historische tijd meer kon ontnemen, ik ademde stukje bij beetje geheel dit nieuwe tijdperk in, met zijn kameraadschap, discipline en geestdriftige inzet". Vandaar is het geen grote stap naar de vaststelling dat de communisten „onder leiding van de jood Kurt Eisner" de macht wilden grijpen en dat de nationaal-socialisten moedig genoeg waren om dat te voor komen. De weduwe memo reert Mein Kampf, waarin Hit- Ier uiteenzet hoe Duitsland ge red moet worden „uit de han den van het joodse kapitalis me". Tegen het „onheilvolle geknoei van zogenaamde intel lectuelen en kunstenaars, wier ziekelijke breinen producten produceerden die men als on taard erkennen moest", stond Hitier pal, evenals de door Flo rentine bewonderde Himmler, Seyss-Inquart, Rauter, Mussert. De Nederlandse neutraliteit beschouwde ze als een farce „omdat de diverse regeringen zich allang aan joods-kapitalis tische zijde geschaard hadden" en dat terwijl „het joods we reldcongres reeds in het jaar 1933 namens de gehele joodse natie aan Duitsland de oorlog had verklaard". Uitstraling Gedachtig de „wortel en aard" gekregen van haar ouders, de „erfmassa van hen in mij", zet te Florrie met haar broer Wim een Nederlandse variant van de Hitlerjugend op, de Jeugd storm. In die hoedanigheid ontmoette ze ook mr. Meinoud Marinus Rost van Tonningen, tweede man der NSB, twintig jaar ouder dan zij. „Zowel op de lagere school als ook op de middelbare school toonde Mei noud zich een oplettende intel ligente leerling. Hij deed plichtsbewust eerst zijn huis werk, alvorens te gaan spelen". Rost had in opdracht van Mus sert uitgezocht hoe het stond met de homoseksualiteit bin nen de NSB, Florentine deed hetzelfde binnen de Jeugd storm; het „contact tussen ons was niet meer te verbreken". Weldra kwam de dag dat Rost vroeg: „Florelore, wil je mijn vrouw worden. Florelore, ik neem je mee naar het erfgoed mijner voorvaderen, hun machtige roepstem van hun volkse bewustzijn zal je ver rukken, kom ik zal je alles to nen". Na enkele spannende da gen, omdat Himmler slechts toestemming voor een huwe lijk wilde geven als hun beider stamboom 'zuiver' was, trouw de het nationaal-socialistische stel op 21 december 1940. „In Hotel Adlon wachtte ons een fantastisch onthaal, door Himmler georganiseerd. Het was voor het eerst dat Hitier mijn hand nam, en mij geluk wenste... Wat een uitstraling had deze man!" Teleurgesteld over zijn loop baan bij de NSB, nam Rost van Tonningen in januari 1945 dienst bij de Waffen SS in Amerongen om Nederland te verdedigen tegen de Geallieer den. In maart zocht zijn vrouw hem op. „Ik zat op mijn mans schoot, en we omhelsden el kander - op dat moment wer den twee lichamen tezamen tot een eenheid gesmolten, waarbij mijn man's hand op mijn buik rustte, waar over enkele we ken mijn jongste zoon uit voort zou komen". En dan vervolgt ze in hoofdletters: „Dit was ons laatste samenzijn, ons afscheid, nooit zou ik mijn man, of mijn man mij meer terugzien". Vreselijke nacht Rost van Tonningen werd op 17 mei in Eist, bij Amerongen, gearresteerd door de Canadese Field Security en op 20 mei overgebracht naar Utrecht. Volgens zijn weduwe is hij vervolgens eind mei naar de strafgevangenis in Schevenin- gen overgebracht, daar dagen lang mishandeld en uiteinde lijk op 6 juni vermoord. „Toen mijn man weer na een vreselij ke nacht naar buiten werd ge dreven om hem met een volle ton faecaliën te bevuilen, heeft een bewaker hem plots gegre pen en over een 1.25 meter hoge leuning van het trappor taal gewerkt". Deze versie van de gebeurtenissen is hoogst on waarschijnlijk. Weliswaar wer den de gevangenen in Scheve- ningen inderdaad slecht be handeld (de voorbeelden die Rost van Tonningen daarvan geeft lijken regelrecht ont leend te zijn aan het stan daardwerk van dr. L. de Jong), maar aan de officiële lezing dat Rost zelfmoord pleegde hoeft niet getwijfeld te worden. In een gedocumenteerd artikel in NRC/Handelsblad heeft Ge rard Mulder aangetoond dat Rost zichzelf over de ballustra- de wierp en dat daar geen be waarder aan te pas kwam. Toenmalig politieman en oog getuige W.M. Erwich: „Rost deed een stap richting trappen huis, liet plotseling het tonnetje vallen, stapte op de ballustrade af en gooide zich er met zijn hoofd voorover overheen". De na-oorlogse tijd ervoer de jonge weduwe van Rost als een 'omgekeerde wereld'. Eventjes verkeerde zij in 'een zekere ongewisheid', maar de grafolo gie redde haar: „Ik constateer de dat eerstens mijn man een uiterst intelligent handschrift had, dan werd de handteke ning van Hitier voor mij een openbaring, wat intelligentie betreft". Later schrijft ze: „Wat voor kracht en eenvoud straalt er van de Führer uit! Alleen al het feit, dat Hitier zelf in Ber- chtesgaden, beneden aan de berg sigaren voor zijn gasten kocht bij een klein winkeltje en gezellig een praatje maakte met de winkelier die in zijn vrije tijd edelweissplantjes kweekte getuigt van zijn een voud". Dat is haar conclusie, vijftig jaar na dato. „Hitier moet men zien als het werk tuig van de Schepper de over koepeling - het vervullings plan. Hitler deed niets wat hem niet opgedragen werd van hoger hand". Strafvervolging Dit merkwaardige mengsel van kwaadaardigheid, naïvi teit, vuilspuiterij en dementie had volgens B.E. Nota, secreta ris van de Stichting Centraal Orgaan Verzet en Slachtoffers, nooit gepubliceerd mogen wor den. Al in oktober, toen be kend werd dat de weduwe met haar autobiografie zou komen, heeft dé stichting een telegram aan de minister van justitie ge stuurd met het verzoek publi- katie te voorkomen. „Kwetsing van onze mensen moet voorko men worden", aldus Nota. Het openbaar ministerie is inder daad in actie gekomen tegen r Rost van Tonningen. Eind december werd huiszoe king bij haar verricht en offi cier van justitie Van Zanten verklaarde een onderzoek te zullen starten naar overtreding van artikel 137e van het Wet boek van Strafrecht: „Straf baar is hij die een uitlating openbaar maakt die, naar hij weet of redelijkerwijs moet vermoeden, voor een groep mensen wegens hun ras, hun godsdienst of hun levensover tuiging beledigend is, of aanzet tot haat of discriminatie van mensen, of gewelddadig optre den tegen persopn of goed van mensen wegens hun ras, hun godsdienst of hun levensover tuiging". Of de weduwe, die al tweemaal eerder wegens over treding van dit wetsartikel werd veroordeeld, ook nu voor de rechter zal moeten verschij nen is nog niet bekend. Het openbaar ministerie verwacht hierover niet eerder dan half januari een beslissing te kun nen nemen. De verspreiding van 'Op zoek naar mijn huwelijksring' ge schiedt voornamelijk per post. De uitgever die vanwege zijn Belgische lokatie immuun is voor het Nederlandse recht verstuurt ze naar zijn klanten. Mede daarom, en van wege de geringe oplage, is de kans dat het boek bij een Ne derlandse boekhandel in de winkel komt te liggen niet al te groot. Maar mocht het voor komen, dan zal de Stichting Bestrijding Antisemitisme niet aarzelen een aanklacht tegen de verkoper in te dienen, zegt voorzitter Richard Stein. Dat wil niet zeggen dat Stein niet erkent dat het boek een zekere educatieve waarde heeft als re laas van rassenwaan en als his torie in de marge, ondanks of dankzij alle onjuistheden. In eerste instantie zegt hij dat Rost van Tonningen „een fos siel is uit de nazi-tijd op wie we zuinig moeten zijn". Maar vervolgens stelt hij vast dat on belemmerde publicatie toch te veel bezwaren heeft. „Als Rost van Tonningen dit mag, dan zitten we over een paar maan den met een hele stapel van boeken waarin Auschwitz wordt ontkend en dergelijke, zonder dat we er iets tegen kunnen doen. Dat is de prakti sche kant van de zaak. De principiële is dat er geen ge loofwaardigheid mag worden gegeven aan antisemitisme. We moeten die maatschappelijke norm handhaven en boven dien ook rekening houden met de gevoelens van maatschap pelijke groepen". Stein begrijpt dat sommigen dit ervaren als een belediging van hun beoor delingsvermogen, maar hij wijst er op dat van ongestoorde publicatie de suggestie uitgaat dat antisemitisme mag en dat wil hij tot elke prijs voorko men. Hij hoopt dan ook dat het komt tot strafvervolging tegen de 76-jarige Florentine Sophie Rost van Tonningen-Heubel en dat zij veroordeeld wordt. Haar hoge leeftijd weerhoudt hem daarvan niet. „Luister eens, de Duitsers hebben daar een hele mooie uitdrukking voor: Ein- mal gebrannt, zweimal vor- sicht". STEVO AKKERMAN DE NIEUWE AVONTUREN VAN cathplptn cum Ai, ook lm wpins gpnopno mho op mum ms bp- SCHUL0/60 VAN BAAHOSTHHTPA'J (N HPT "&PT00VPAPN PPNI6HE PPPHOPN. BPPSTPN, KINOPAPN Of TP A NOP AP PPA50NPN OP APCHTBANN VP IDF HAAA VONNIS HPT AFKAPPPN VAN OP APIHTPAHAND, UUA6ING PN L'IKVPABAANDIN6 01 FXPCUM NOPST PtAATSVINDPN NAt'J OP 6APNSSLHPI0ING NPT HPT LAND VAN HAN NA AA LPTN UPCHf HON ONTSNAPPPN NA PPN LANSP ZWPAFTOiHT KUAN IP V/TPINO PUK TPAflHT B'J PPN B0PAPN6P7IN IN BPAHPNBOi HIP A VPA- BLPPP TP PNI6P tud ON 0AN SP00AL00S TP VPAOU'JNPN IN OP PUT I Helft van hengelaars vist zonder akte AMSTERDAM Ruim vier op de tien sportvissers in Ne derland is niet in het bezit van de wettelijk verplichte sportvisakte. Van de henge laars tussen de vijftien en de negentien jaar vist bijna driekwart zwart. Dit blijkt uit een enquête die het NIPO heeft gehouden in opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS), die de cijfers be kend maakte, is verbijsterd. Vorig jaar werden naar schatting 510.000 sportvisak tes verkocht, ruim 40.000 minder dan in 1988. ADVERTENTIE Val snel en verantwoord kilo s af Bel voor verkoopadressen de Malsovit-Infolijn: 3V1T 03410-13458. De oliebollen zijn op, de strij kers de lucht in en de kerst bomen opgebrand. De jaar wisseling is weer achter de rug en dat betekent dat de nieuwe weekbladen, na een weekje vakantie, vanaf van daag op hun vertrouwde plek in de boekhandel liggen. Zo rond Oud en Nieuw hangt er altijd een sfeer van bezin ning. Wat hebben we het af gelopen jaar gepresteerd en wat staat ons de komende twaalf maanden te wachten HP/De Tijd liet de parlemen taire pers beoordelen hoe de vaderlandse politici het er in 1990 vanaf hebben gebracht en men koos toch verras send PvdA-fractieleider Thijs Wöltgens als 'politicus van het jaar'. Niet slecht voor de man, die gedoemd leek te zijn z'n dagen te slijten als knecht van Wim Kok. Het nieuwe jaar 1991 zal volgens Elsevier het jaar van de Russische uittocht worden. Nog even en dan mogen 300 miljoen Sovjets vrij reizen. En dat heeft de nodige gevol gen voor de rest van Europa. HI>DETIJD Onbewust dwaalden op oude jaarsavond de gedachten af naar die verrukkelijke confé rence van Youp van 't Hek een jaar geleden. Naar z'n Buckler-bier, de ruitjesbroe ken en de quasi-gelukkige ge zinnetjes. Want ook nu weer liet Seth Gaaikema heel wat kansen liggen. Gelukkig is Van 't Hek bezig met een 'come back'. Na een jaar van relatieve stilte, afgezien van de commotie rond zijn werk zaamheden als voetbaljourna list bij NRC Handelsblad. In Theater de Tobbe in Voor burg is de cabaretier deze week begonnen met een reeks 'leesvoorstellingen' waaruit in het voorjaar de nieuwe show 'Alles of nooit' moet ontstaan. Reden voor HP/De Tijd om het carrière verloop van Van 't Hek aan een nader onderzoek te on derwerpen. Met 79 punten werd Thijs Wöltgens de beste politicus van het afgelopen jaar. 'Ai mabel', 'oprecht', 'brutaal', 'bereid bruggen te slaan', 'kan Lubbers op zijn nummer zet ten', zijn zo de typeringen van de parlementaire journa listen. In een reactie op zijn pas verworven eretitel zegt Wöltgens onder meer: „...Het moet gewoon spannender in de politiek worden, er moet meer passie komen". Wat ooit een ontmoetings plaats was voor kneusjes en muurbloempjes, is, aldus HP/ De Tijd, inmiddels uitge groeid tot een min of meer geaccepteerd verschijnsel: de contactadvertentie. Ben je een geslaagd zakenman cq - vrouw, maar heb je te weinig tijd om contacten te leggen? De krant biedt tegenwoordig uitkomst. Het verschijnsel gaat hand in hand met de toenemende individualise ring. „Ik liep met kloppend hart de trappen op naar haar flat. Dat is griezelig hoor. Daar sta je dan voor die deur, je belt aan en denkt: nu gaat het gebeuren". Een andere manier om een vaste partner tegen te komen is het huwelijksbureau. Maar het rommelt nogal in bemid- delingsland, stelt HN-magazi- ne deze week. De Raad van Toezicht funcioneert al jaren niet meer en een onderzoeks rapport van het ministerie van WVC blijft in een la lig gen. Ton van Schaik voor spelt dat het aftreden van bis schop Gijsen van Roermond slechts een kwestie van tijd is. De Wende lijkt in zicht, schrijft hij. De Roermondse muur begint scheuren te ver tonen. Half december ver baasde de bisschop vriend en vijand door twee nieuwe vi carissen te benoemen, aan hen verregaande bevoegdhe den af te staan en mee te de len zelf op de achtergrond te blijven. „Maar Gijsen is niet de man om in de coulissen te )dh gaan staan en alleen in nai he bisschop te blijven", alcj te Van Schaik. „Een werkeli, he sanering zal alleen door ameft ren kunnen gebeuren". t B De orthodox-religiem, Amish en Mennonieten k 1 het platteland van Ohio nië Pennsylvania zeg ma ge het Staphorst van Ameie ka hebben geen tv en i w dio. Ook de gewone kranten: taboe Die staat immers ilja met foto's: verfoeilijke ben. den van menselijke ijdelhe Toch zijn deze diepgelov mensen, herkenbaar aan h zwarte kleding en strooM hoeden, niet geheel verstokT van nieuws. Al honderd jfl verschijnt in de regio weekblad The Budget (opia 18.000). Geen wereldnieu in de kolommen van het bl; maar louter ditjes en datj zoals: „Wollie Detweiler he^- een beer door haar veld^, zien lopen", en „Abe Beacf heeft een slapende vos in z schuur ontdekt". Verder de week de start van een niew serie onder de titel 'Zwerv-j 0 in Nederland'. is! De cover van Elsevi schreeuwt het bijna uit. „U>ei tocht. De Russen willen wet In een reeks verhalen waÈBa het weekblad zich aan voc.ag spellingen over een eventu€>r( uittocht van Sovjet-burgë naar het Westen. Elsevi^- medewerkers namen ei kijkje bij de oostgrens vj Oostenrijk. Met volgepakt3 wrakkige auto's komen I.Y! Russen aan. Bij de grens orjJ moeten ze het tweede ijzerf31 gordijn'. Volgens oud-minP, ter Max van der Stoel worc de Sovjetunie bij een toen)n' mende chaos een gevaar voF.' de vrede in Europa. „Econ' mische hulp aan Polee Tsjechoslowakije en Hong*et rije is geen filantropie, ma.f1 welbegrepen eigenbelang*s schrijft hij in een artikel. M™ Jaap Hoeksma, tot voor kcF1 jurist bij de Hoge Commissar ris voor de Vluchtelinge'1? noemt de reacties op de m^ gelijke komst van Russe- nogal overspannen. „Ik vejn gelijk het met de afwijzend" houding van de Britten trv genover de liberalisering ve" het personenverkeer binne de EG. Ze zijn bang dat he Europa straks, via de Kanaa tunnel, naar Groot-Brittann zal vluchten. Zeg eens eerlij! ziet u dat ook gebeuren?" Tot en met 25 februari is i het Centre Pompidou in Pi rijs de expositie Art Pubkr< cité Kunst en reclame -er te zien. Onmiddellijk denk dan aan het soepblikje vaük Andy Warhol. W.F. Hermanai verdiepte zich in het themn en kwam tot de volgendg conclusie: „een moeilijke tem, toonstelling". M Ondanks de sterke ontkerke/j lijking hoeven godsdienstsen ciologen niet bang te zijin voor hun boterham, „Er ber staat ook een crisis in de s«ai culariteit", zegt prof. Dekkeïd godsdienstsocioloog aan dtt VU in Amsterdam. „De roegf naar waarden, New Age einr holisme geeft aan dat we ee ook met een volledig raticf neel denken niet uit zijn gdï komen. Er blijft dus nog gev noeg te meten Naast een interview met Els ke ter Veld, waarin de staats secretaris onthult dat ze ii november heeft overwogei op te stappen, deze week ik VN ook aandacht voor Surr name. Tijdens de kerstcou] werd zoals bekend geen scho gelost, geen arrestatie ver, richt. Er is zelfs van te vorel overleg geweest tussen legee en politie. Een opmerkelijl feit, aldus Rudie Kagie, wan burger- en militaire politic liepen elkaar de laatste tijr voortdurend voor de voeter?' Voor sommige Surinaams^ politiemensen werd de afgee lopen jaren de druk te groot Zij vluchtten naar Nederlam met koffers vol belastend mai teriaal tegen corrupte militaifi ren. In VN luchten zij anoa niem hun hart. Ook aan hei- woord Lioe A Joe, een uit Su riname afkomstig kaderlif van de Nederlandse Politie bond. „In het afgelopen jaaii is de situatie totaal onwerkj baar geworden. De Surij naamse politie is gedegrai deerd tot een soort bewal kingsdienst. Van het eigenlijl ke politiewerk komt niet) meer terecht. Dat is te gel vaarlijk geworden". f Op 1 december nam drl R.W.D. Oxenaar afscheid all directeur van het museunfl Kröller-Müller. Meer dan een, kwart eeuw drukte hij z'n stempel op het museum! breidde het uit met nieuwj bouw en een beeldenpark: „Aan thematische tentoonl stellingen heb ik altijd de pesj gehad; wanneer je een thems aanwendt gaat het niet meer om de kwaliteit maar om heij verhaal, het plaatje. Dat soorj exposities vind ik 'boeken'r daar hoef je niet met die wer-t sjouwen", l tooit" t»ttmal

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4