Conditie van politie is ial tien jaar belabberd Overpompen brandstof Maersk Yare gestaakt Kritiek politiebond op doemdenken korpschefs bekkens» Geen Duitse uitkering voor ex-dwangarbeiders binnenland £eidóe(2otMcmt DONDERDAG 3 JANUARI 1991 PAGINA 3 blitie Tilburg neemt eer vrouwen aan ILBURG De politie van Tilburg •ft in 1990 - voor het eerst in de orpsgeschiedenis - meer vrouwen an mannen in dienst genomen. Te- •nover 21 mannen, traden vorig jaar, verschillende functies, 25 vrouwen tot het Tilburgse korps, aldus Dofdcommissaris R. Gerrand van de kaailburgse politie gisteren tijdens zijn ere ieuwjaarstoespraak. Volgens Ger- nd is het niet alleen zaak meer -ouwen te werven, maar ook te zor- 1 dat vrouwen in de organisatie erkzaam blijven. Dat kan volgens de oofdcommissaris door verruiming an an mogelijkheden voor kinderop- ang en deeltijdwerk, en stimulering herintreding van vrouwen. Versnipperen Kerstbomen verdwijnen in een houtversnipperaar. In veel gemeenten in Ne derland mogen, om het milieu te ontzien, tijdens en na de jaarwisseling geen kerstbomen meer worden verbrand. In plaats daarvan worden ze versnipperd om te wor den verwerkt tot com post. In Den Haag en Lei den echter rust nog geen verbod op de verbran ding van de bomen met de daaraan verbonden traditionele vreugdevu ren. foto: cor de kock Leeuwarder gedood met scherp voorwerp LEEUWARDEN De 33-jari- ge inwoner van Leeuwarden, die met oud en nieuw in zijn woonplaats om het leven kwam, is gedood door een scherp voorwerp. Aanvanke lijk dacht de politie van Leeu warden dat de man werd ge dood door ontploffend vuur werk in zijn mond. Uit sectie bleek echter dat het slachtof fer aan een slagaderlijke bloe ding is overleden. De oorzaak hiervan zijn twee sneetjes in de hals. De politie wil moord niet uitsluiten. Buurtonder zoek leverde tot nu toe echter geen nieuwe gegevens op. Infolijn over orgaandonatie UTRECHT De Werkgroep Do- norwerving start aanstaande maandag een telefonische infor matielijn voor vragen over or gaan- en weefseldonatie. De werkgroep wil zo proberen vra gen en problemen op te vangen maar ook te registreren zodat er een beeld komt van wat er over dit onderwerp onder de bevol king leeft. Het nummer (06- 8212166) bestaat voorlopig nog maar uit één lijn en is op werk dagen tussen 9 en 20 uur bereik baar. De vragen worden beant woord door vrijwilligers. De tele foonlijn wordt vooral gesubsi- deerd door WVC. Jongen gedood onder trein UTRECHT Op een spoorwegover gang in Bilthoven is gistermiddag een 16-jarige jongen uit die plaats onder een intercity gekomen. Hij was op slag dood. Het ongeluk vond plaats op het baanvak Utrecht- Amersfoort waar de jongen wilde over steken. De gemeentepolitie in De Bilt verklaar de dat de spoorbo men gesloten wa ren. Oorzaken zijn arbeidsomstandigheden en macho-cultuur •i )EN HAAG De condi- ie van veel politiemensen vu Nederland is al tien m lar om te huilen. Om de maoveel jaar barst een dis- de ussie los over de gebrek- leii [ige bedrijfsgezondheids- !en org bij de politie en ver- 'olgens gebeurt er niets. ,Het is een zootje", meent ce, rakbondsvoorzitter L. van yn Ier Linden van de Neder- no andse Politie Bond ca,NPB). Vie op de politieschool de ijk loogste cijfers behaalt, maar egi n de sporttest onvoldoende aa. iresteert, krijgt geen diploma, lóveel waarde hecht de over- leid aan een goede lichamelij- te conditie van agenten. Maar ïeeft men het diploma een- j bilaal binnen, dan is er geen ïaan die nog kraait naar de li- ihamelijke conditie van poli- in3 iemensen. Er bestaan geen ei reuringen of jaarlijks terugke- tv rende sporttests die politië le nensen dwingen hun conditie )p peil te houden. Het móet dus niet. De politiemensen die hun conditie toch willen bij- •m houden worden "gehinderd ,evdoor onregelmatige werktij- L den. De toenemende werk druk zet aan tot roken, drin- en ken en onregelmatig eten, wat penog steeds als stoer geldt bin- e ïen de politie. Kortom, in plaats van de toegenomen spanningen te ontladen in sport, grijpen politiemensen naar ongezond voedsel, drank en sigaretten. De meerderheid van volwassen Nederland doet niet anders, maar zij hoeft geen verdachten te achtervol gen die in hun vlucht rennen, springen en klauteren. Oud nieuws Politiemensen moeten dat soms wel, maar lichamelijk zijn ze daar lang niet allemaal toe in staat. Van veertig pro cent van de geüniformeerde politiemensen is de conditie onder de maat. Dat verkondig de voorzitter P. Slikker van de Landelijke Overleggroep Be drijfsartsen van de politie (LOB) gisteren. „Oud nieuws", meent G. Vlek, onderzoeks coördinator van de hoofdafde ling politiebeleid bij het minis terie van binnenlandse zaken. Tien jaar geleden heeft hij uit gebreid onderzoek gedaan naar de lichamelijk gesteld heid van de Nederlandse poli tie en kwam tot exact dezelfde conclusie. Maar nu diverse korpsen vergrijzen, kampen met onderbezetting en reorga nisatieplannen, wordt de pro blematiek weer actueel, meent Slikker. Maar in feite speelt de proble matiek al minstens tien jaar. Vlek: „Periodiek staat er ie mand op en dan waait er weer wat stof op, maar uiteindelijk gebeurt er niets want de con ditie van politiemensen heeft geen prioriteit". Waarom heeft de conditie wél prioriteit op de opleidingen en wordt zij met een daarna verwaarloosd? „Op de opleidingen stelde de aan dacht voor conditie aanvanke lijk ook weinig voor. Een aan tal jaren geleden zijn de pro gramma's aangepast. Dat ging vrij gemakkelijk omdat je de opleidingen centraal kunt aan pakken. Maar met meer dan honderd korpsen gaat dat veel moeilijker". Zelfvertrouwen In tegenstelling tot commer ciële bedrijven beseffen poli tiekorpsen volgens Vlek niet wat het belang is van een goe de conditie van de werkne mers. „Politiemensen met een goede conditie hebben niet al leen minder kans op hart- en vaatziekten, maar ook minder gevoelens van angst. Ze heb ben meer zelfvertrouwen en dat kan heel belangrijk zijn wanneer ze in gevaarlijke situ aties moeten optreden of in grijpen. Maar het zijn allemaal indirecte effecten die in de da gelijkse praktijk moeilijk zijn af te dwingen. Je kunt nooit aangeven dat iemand met een belabberde conditie slecht functioneert", aldus Vlek. Het is onmogelijk om aan te geven welke missers de politie jaar lijks begaat vanwege een ge brekkige conditie van agenten of hoeveel agenten onnodig in het ziekbed belanden omdat ze minder weerstand hebben. Vlek kan niet eens berekenen wat de jaarlijkse kosten zijn van het ziekteverzuim onder politiemensen omdat een lan delijke registratie ontbreekt. „Het bedrijfsleven heeft allang begrepen dat de gezondheid van de werknemers een be langrijke kostenpost vormt en overal zie je dan ook bedrijfs fitness ontstaan. Maar bij de politie is de bedrijfsgezond heidszorg altijd een onderge schoven kindje geweest". Simpelweg bedrijfsfitness is volgens Vlek niet voldoende. „Fitness moet een onderdeel zijn van een goede bedrijfsge zondheidszorg. Naast bedrijfs artsen, psychologen en maat schappelijk werkers moeten er bij de politie mensen komen die een taak hebben voor de algemene conditie: geestelijk en lichamelijk. Het is te dol dat we dat nog niet hebben". Training Wat betreft de lichamelijke conditie denkt Vlek aan een jaarlijkse test, waarbij de nor men worden afgestemd op de persoon en functie. Aan een 'zittende' politieman of -vrouw hoeven lichamelijk minder ei sen te worden gesteld dan aan een collega die veel op straat is Het valt voor agenten niet mee bij hun drukke werkzaamheden met dodelijke ongevallen, arresta ties en zelfmoorden van de sigaretten af te blijven. foto: anp te vinden. Wie zakt voor de keuring zou volgens Vlek een oefenprogramma moeten vol gen van minimaal één uur per week verplichte training. Vol doet de conditie na drie maan den nog niet aan de normen, dan zou de betreffende agent verplicht een bijscholingspro gramma moeten volgen. Maar de vakbonden voelen weinig voor dwangmatige maatregelen. Van der Linden van de NPB: „Ik geloof niet in dwangmatige maatregelen. Er zullen stimuleringsmaatrege len bedacht moeten worden die mensen vrijwillig tot sport en aanzetten. Hoe die er uit moeten zien, weet ik ook niet". Maar de 'macho'-be- drijfscultuur binnen veel poli tiekorpsen is volgens Slikker nog niet rijp voor een bewuste levensstijl met gevarieerd, ge zond eten, meer bewegen, ge matigd drinken en niet roken. In samenwerking met een ge dragsdeskundige zal een door dacht programma worden ont wikkeld dat politiemensen er van moet overtuigen dat het ook stoer is om gezond te le ven. Slikker denkt daarbij aan een groepje gemotiveerde poli tiemensen die model moeten staan voor de in totaal 36.000 dienders. Van der Linden: „Drinken en roken horen his torisch bij de flinke jongens cultuur van de politie. Maar het wordt wel minder". Even als Vlek hoopt Van der Lin den dat er nu eindelijk een volwassen bedrijfsgezond heidszorg komt. „Het is heel droevig maar de bedrijfsge neeskundige begeleiding is al tijd een verwaarloosd gebied geweest. Eigenlijk is het een zootje. Daarnaast zal de ar beidsomstandighedenwet beter benut moeten worden, zodat de werkdruk afneemt. Want het valt niet mee om in alle drukke bezigheden met daar bij dodelijke ongevallen, arres taties en zelfmoorden van de sigaretten af te blijven als je je hebt voorgenomen om te stop pen met roken". MONIQUE VAN DE VEN Jongen getuige van moord op moeder MAASTRICHT Een veer tienjarige jongen is er getuige van geweest, hoe zijn 31-jarige moeder tijdens een overval door drie gemaskerde mannen koelbloedig is vermoord. Een dertig man tellend recherche- bijstandteam is gisteren met een grootscheeps onderzoek begonnen naar de toedracht. In de nacht van dinsdag op woensdag forceerden de man nen de achterdeur van de wo ning, waarna zij onder ande ren de moeder van de van het leven beroofde vrouw en haar drie kinderen van 14, 11 en 7 jaar aantroffen. Allen werden ze, met uitzondering van het slachtoffer en haar oudste kind van 14, naar een slaapka mer gebracht en daar opgeslo ten. Het in de huiskamer ach tergebleven kind werd ge boeid en moest machteloos toe zien bij het vermoorden van zijn moeder. Hoe dit gebeurd is wil de politie niet kwijt. Na dat de daders het huis hadden verlaten zag het 14-jarige kind kans alarm te slaan. De echt genoot van de omgekomen vrouw brengt een vakantie door in zijn vaderland Turkije Verdachte bekent brand stichting winkelcentrum ASSEN Een 20-jarige in woner van Assen heeft be kend de brand te hebben ge sticht die op de vroege nieuwjaarsmorgen een win kelcentrum gedeeltelijk in de as legde. Het vuur verwoest te drie winkels en beschadig de belendende panden en de overkapping zwaar. De scha de loopt in de miljoenen gul dens. Aanvankelijk bekende de man alleen een inbraak in de afgebrande dierenspeci aalzaak, waarbij hij een kooi met vogels meenam, waar mee omstanders hem op straat hebben zien lopen. Gisteren verklaarde hij te genover de politie dat hii vervolgens een hoeveelheid stro in dezelfde winkel heeft aangestoken voordat hij het pand verliet. Een motief voor zijn daad kon de man niet geven. «elJitkeringslast van SVB vorig faar fors omhoog MSTELVEEN De Sociale 'erzekeringsbank (SVB) heeft orig jaar 5,3 miljard gulden teer uitgekeerd dan in 1989. e SVB keert aow (ouder- jdom), aww (nabestaanden) en ^akw (kinderbijslag) uit. In zijn nieuwjaarsrede vertelde presi dent-directeur mr. P.A. Schaafsma van de SVB dat de totale uitkeringslasten vorig jaar 39,8 miljard gulden be droegen. Het grootste deel van de las tenstijging is veroorzaakt door de Oort-operatie, die een wijzi ging in de heffing van de premies volksverzekering en loonbelasting inhoudt. Tegen over de hogere lasten staan echter ook hogere premie-in komsten. aow en aww worden via een omslagstelsel betaald, de akw uit de algemene mid delen. Andere oorzaken van de stijging van de lasten zijn een groei van het aantal aow- ers met 29.000 tot 2.040.000 en van het aantal weduwnaars 21.600 tot 27.000. Het hier mee gemoeide bedrag is gerin ger dan dat van de effecten, van de Oort-operatie. Voorts zijn de kinderbijslagen en het mimimumloon (waar aan aow- en aww-pensioenen zijn gekoppeld) op 1 januari en 1 juli aan de loonindex aange past en is de kinderbijslag voor het eerste kind met 85 gulden verhoogd. Alleenstaande be jaarden en bejaarden met een partner jonger dan 65, alsmede aww-ers zonder kinderen heb ben een eenmalige uitkering van vijftig gulden gekregen in december 1990. Per 1 januari van dit jaar zijn de aow- en aww-pensioenen opnieuw verhoogd, omdat de bruto-minimumlonen met 1,26 procent zijn aangepast aan de ontwikkelingen van de loonin dex. De kinderbijslag voor het eerste kind is per 1 januari 1991 met ruim zestig gulden omhoog gegaan. Ondergelopen uiterwaarden De grens tussen land en water is in de omgeving van Arnhem nauwelijks meer te onderscheiden. Dit schip koerste gisteren bij Rheden langs de ondergelopen uiterwaarden van de IJssel. De bomen geven zo ongeveer de scheidslijn aan. Door vroeg smelt water en veel regenval is het waterpeil in de Nederlandse rivieren de laatste week twee tot drie meter gestegen. foto: anp DEN HAAG De Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) vindt het hoog tijd dat de poli tiechefs eens oplossingen aan dragen voor het tekort aan po litiemensen. ACP-voorzitter Blijleven heeft dit vanmorgen voor de AVRO-radio gezegd. Blijleven oefende kritiek uit op de negatieve geluiden die in de nieuwjaarstoespraken van de verschillende korp schefs doorklonken. „Je merkt uit al die nieuwjaarstoespra ken dat het water tot de lippen staat. Nu verwacht ik van het management dat men ant woorden gaat geven". „De korpsleiding moet niet meedoen aan het roepen van alleen maar sombere dingen, dat kan wel eens averechts werken op de motivatie van de politieman. We hebben als ACP jarenlang geroepen: hou die scholen bezet. We hebben alternatieven aangedragen: neem marechaussees over, probeer het politie-assistent- schap op een verantwoorde wijze inhoud te geven". „Als vakorganisatie zijn wij vaak geneigd een heel somber beeld te schetsen van de ar beidsomstandigheden. Als het politiemanagement dat nog eens onderstreept dan zijn we het eens, maar probeer dan ook eens met ons samen te denken in de richting die we moeten gaan om het op te los-, „Daarvoor is een forse uitbrei ding nodig van de politiesterk te in de komende jaren. Dan praat ik over duizenden men sen, wil je een antwoord geven op de uitstroom van 57-, bij de reorganisatie mogelijk zelfs 55- jarigen," aldus Blijleven. CASPER EN HOBBES door bill waterson HOBBESPEÊP'T.PAP.'! HIJ SPP0N6 OP HET dwiemKWAAfjir' 'J HOeeES SPP0N6 NIET OP HET PEP!! EN NU SLA PEN U1JÜ 000H!JIJ 5PP0N6 WBi OP HET PEP NOU.AMARJIJ^ SU3E6/MET PE onderzoek naar oorzaak stranden vrachtboot DEN HAAG Het overpom- Cen van de in totaal vijftig ton randstof van het gekapseisde containerschip Maersk Yare is in de loop van gistermiddag gestaakt. Volgens een woord voerder van het gemeentelijk havenbedrijf van Den Haag gebeurde dat in verband met het de harde wind. „Als het weer beter wordt, gaan we weer verder", aldus de woordvoerder gistermid dag. Hij verwachtte dat in de loop van vandaag weer met het wegpompen van de brand stof kon worden begonnen. Gevaar voor weglekken van de brandstof van het op acht honderd meter voor de kust van Kijkduin gekanteld lig gende schip is er volgens hem niet. De Havenstaatcontrole van de Scheepvaartinspectie is gisteren begonnen met het verhoren van de bemannings leden van het gestrande Britse vrachtschip. Uit de verhoren moet duidelijk worden hoe het schip in moeilijkheden kon ra ken en of er voldoende ge kwalificeerd personeel aan boord van het schip was op het moment dat het schip stuur loos werd. De gegevens daar over zouden zich op dit mo ment nog op het schip bevin den. De gegevens uit de ver horen worden opgenomen in een rapport dat naar de afde ling scheepsongevallen van het directoraat-generaal van de scheepvaart en maritieme zaken zal gaan. Inspecteur Jansen van het district Rotter dam van de Havenstaatcontro le verklaarde dat de normen waaraan het schip moet vol doen Engelse normen zijn, om dat het onder een Britse vlag voer. De Scheepvaartinspectie Nederland kan daardoor nu niet zeggen of twaalf beman ningsleden voldoende was voor het bevaren van een vrachtschip als de Maersk Yare. Het onderzoek zal zich toespitsen op de vraag of de bemanningsleden, zoals de stuurman en de machinist, voldoende gekwalificeerd wa- Asielzoekers in lege kazernes DEN HAAG Het ministerie van defensie biedt kazernes aan voor de opvang van asiel zoekers. Ook het Rode Kruis en het Leger des Heils over wegen ruimte beschikbaar te stellen. De opvang is bedoeld voor Oosteuropeanen. Na inkrimping bij de land macht komen kazernes leeg. Welke dat zijn, staat in de De fensienota die dit voorjaar ver schijnt. Het ministerie van WVC doet geen mededelingen over de aangeboden hulp. „Dat is voorbarig. De betrokkenen, met wie we vlak voor kerst op ambtelijk niveau hebben ge praat, hebben niet meer dan hun goede wil uitgesproken. Concrete besluiten zijn niet ge nomen", aldus een woordvoer der vanochtend. McDonald's boekt in Nederland recordomzet AMSTERDAM De hamburgerketen McDonald's heeft in Ne derland in 1990 een recordomzet geboekt van j 238 miljoen, ruim 28 procent meer dan de 185 miljoen in 1989. Over winst of winstverwachtingen kon het concern nog niets kwijt. „Onze cijfers moeten nog worden geconsolideerd met die van het moe derconcern in de Verenigde Staten", verklaarde financieel di recteur H. Drayer. In 1991 rekent de hamburgerketen op een omzet van meer dan 300 miljoen. Dit jaar opent het concern in Nederland tien nieuwe restaurants, waaronder één in Amster dam, Utrecht en Eindhoven. Bij McDonald's in Nederland kwa men vorig iaar meer dan 75 miljoen mensen over vloer. Het con cern is sinas 1971 in Nederland gevestigd. Nu zijn er in ons land zestig restaurants, waarvan er tien een McDrive-faciliteit heb ben. McDonald's in Nederland telt 4600 werknemers. DEN HAAG Mensen die in de Tweede Wereld oorlog in Duitsland dwan garbeid hebben verricht, kunnen geen uitkerings rechten ontlenen aan de Duitse sociale verzekerin gen. Zij hebben in voorko mende gevallen een Ne derlandse uitkering ont vangen op grond van een ruim dertig jaar oude overeenkomst tussen ons land en Duitsland. Het is uitgesloten dat deze overeenkomst met terugwer kende kracht ongedaan wordt gemaakt. Dat heeft staatssecre taris Ter Veld van Sociale Za ken gisteren in een notitie aan de Tweede Kamer laten we ten. Begin vorig jaar wilde de Ka mer dat de staatssecretaris zou overleggen met de Vereniging Dwangarbeiders Nederland over uitkeringsrechten van mensen die in de Tweede We reldoorlog gedwongen in Duitsland werkten. Deze vere niging vindt dat ex-dwangar beiders recht hebben op een individuele uitkering van de Duitse sociale verzekeringsin stellingen. Hun probleem hangt samen met de zogenoemde Vierde Aanvullende Overeenkomst bij het Nederlands-Duits ver drag inzake de sociale verze kering van 1951. Deze regelt dat Nederlanders tijdens hun tewerkstelling in Duitsland werden geacht in ons land verzekerd te. ziin voor de In validiteitswet, die de financië le gevolgen van invaliditeit, ouderdom en overlijden verze kerde regelt. Betrokkenen die een beroep op deze wet deden, kregen dan een uitkering alsof zij daar voor tijdens hun verblijf in Duitsland normaal waren vejr- zekerd. In ruil voor het over nemen van deze verplichtin gen, ontving ons land in de ja ren vijftig een vergoeding van 20 milioen gulden van de voormalige Bondsrepubliek De Vereniging Dwangarbei ders heeft nu voorgesteld in overleg met Duitsland te tre den, de vergoeding van 20 mil joen terug te betalen en in ruil daarvoor alsnog individuele (Duitse) uitkeringen toe te kennen aan ex-dwangarbei ders. Ter Veld wijst dit af. Duits land is door te voldoen aan haar verplichtingen de over eenkomst volledig nagekomen Nederland kan daar als ver dragspartner niet op terugko men, vindt zij. Bovendien zou het tal van praktische proble men opleveren.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3