zelfvertrouwen bij Sollicitatieclub Werklozen hervinden ALLER LEI(DS) Geslaagd kringloopproject door inzet vrijwilligers Fraaie reiswekker SeidócSou/ta/nt STAD OMGEVING/KUNST/RTV 'olitie krijgt veel klachten ver overlast van vuurwerk Leidse christelijke jongeren kunnen intekenen voor Amerika s LEIDEN „Sollicitan- ten vergeten vaak dat j een werkgever heel wat I wint om jou aan te ne- o'sj men. We beginnen hier altijd met een zogenaamd 'opscheprondje', waarbij de deelnemers twee mi nuten lang positief over zichzelf moeten vertel len. Na tien seconden is het veelal stil. De men sen mogen zichzelf graag afkraken". De vaardig heid om je bij een poten tiële werkgever goed te presenteren bezit nog lang niet iedereen. Judith Driece en haar collega I Evien Tjabbes dragen genoeg praktijkvoorbeelden aan om TTTjj dat te onderbouwen. Op initi- Loc" atief van het Arbeidsbureau park Leiden proberen zij mensen 05] die langer dan een half jaar °P I werkloos zijn met gerichte V trainingen meer zelfvertrou wen en uitstraling te geven, zodat de werkgevers niet meer om de cursisten van de Sollicitatieclub heen kunnen. Sinds april van dit jaar, het moment waarop de eerste liegti groep van ongeveer vijftien werklozen aan de training van gemiddeld elf weken be gon, zijn 54 mensen aan werk geholpen. „We hebben nog niemand gehad, die we niet konden helpen. Zo'n 84 pro cent stroomt uit met een baan", meldt Judith Driece met gepaste trots. Verschil Nadat de nodige theoretische kennis maken van een vraag- en aanbodanalyse, oe- fengesprekken, bijeenkom sten met personeelsfunctio narissen en het oefenen in schrijven van brieven is bijgebracht, blijven de deel nemers vier maal per week een middag of ochtend het pand aan de Boommarkt be zoeken Judith Driece: „Ze blijven terugkomen totdat ze een baan hebben. De sollici tanten vervallen anders weer in het oude patroon". In die periode gaan zo'n tien tot twaalf brieven per week de deur uit. En daarin verschilt de Sollicitatieclub van soort gelijke initiatieven. Tijdens de theoretische cur sus, die drie weken duurt, krijgen de deelnemers een aantal manieren van sollici teren aangereikt. Judith: „Zij moeten zelf bepalen welke het beste bij hun past. Voor iemand die een baan in een winkel zoekt heeft opbellen of langsgaan vaak meer zin dan het schrijven van eén brief. En mensen die niet we ten wat ze willen doen, raden we aan om eerst een oriënta- tiegesprek te voeren". Alles gebeurt op geheel vrij willige basis en voor de deel nemers zijn er geen kosten aan verbonden. „Maar de mensen moeten wel gemoti veerd zijn en zich ook ver plichten om h,et af te ma ken". Evien Tjabbes vult haar collega aan: „We zijn dan ook best wel streng. De mensen moeten op tijd ko men. Het is een soort partti me-baan waar ze werkritme opdoen". Evien weet zelf ook als beste wat de deelnemers moeten doorstaan. Op één van de pu blicatieborden in het pand hangen de namen van hen die inmiddels een baan heb ben gevonden. Ergens in het midden staat Evien Tjabbes met daarachter de naam van de Sollicitatieclub als werk gever. Zo wist de coördinatri ce uit eigen ervaring dat ze tijdens haar sollicitatiege sprek niet serieus moest in gaan op de vraag: „Waarom moeten we jou niet aanne- „Ik schoot erom in de lach" bekent zij nu. Maar niet ie dereen reageert zoals zij deed. Nog te vaak laat de sol licitant de normen en gren zen van het gesprek door de werkgever bepalen. „Je hoeft echt niet op alle vragen te antwoorden, speel de bal dan maar terug", zegt Evien Tjab bes. Zij wil het niet omschrij ven als Haagse bluf, maar noemt het eerder een op eer lijke manier vertellen wat je waard bent. Dienblaadje Om dat te kunnen moeten Judith en Evien de sollicitan ten in het begin regelmatig bijsturen. „Je moet vooruit kijken en op een dienblaadje je informatie aanbieden. Van het telefoontje vooraf zeggen de meesten: „Laat maar zit ten, ik schrijf wel een brief". Maar, je onderscheidt je daar mee wel van je concurrent en als je goede vragen stelt blijft dat bij de werkgever hangen. Van jouw kant kun je met die informatie je kwaliteiten in de brief laten blijken". Het benadrukken van je goe de punten, betekent gelijktij- (links) en Judith Driece in de trainingsruimte van de Sollicitatieclub. FOTO: ANDRÈ VAN HAASTEREN dig het verzwijgen van je minder sterke kanten. Judith Driece: „De mensen vertellen soms te veel. Zo vertelde ie mand telkens de reden waar om ze ontslagen was. De mensen vergeten dat dat soort dingen negatief ontvan gen worden". Desondanks zijn ontslag en het niet afmaken van de stu die onderwerpen die moge lijk toch tijdens een gesprek ter tafel komen. „De sollici tanten kyinnen het daar moeilijk rpee hebben. We oe fenen dan net zo lang totdat ze op een eerlijke en positie ve manier een goed verhaal kunnen vertellen". De coör dinatrices hebben daarbij di verse middelen tot hun be schikking. Het modern inge richte gebouw heeft meerde re vertrekken waarin tekst verwerkers, video- en opna meapparatuur staat. Uiterlijk Na elke sollicitatie wordt op nieuw bekeken wat goed of fout is gegaan. „We nemen de gesprekken door en con troleren de brieven voordat ze de deur uitgaan. Bij de oe- fengesprekken komt ook het uiterlijk ter sprake. Een ver koper kan moeilijk met te vet haar aankomen, of we ra den iemand aan wat minder after shave te gebruiken". Evien Tjabbes omschrijft het later als: „We proberen ie mands techniek en tactiek te verbeteren". Voorlopig zijn het veel (Ju dith: „Te veel") academici die profiteren van de aanwijzin gen van de twee coördinatri ces. Het probleem met hen is vaak dat ze moeilijk plaatsba re studierichtingen hebben gevolgd. „Ze hebben soms ook oogkleppen op, omdat ze alleen m'aar in de richting solliciteren waarvoor ze ge leerd hebben". Evien vult haar aan: „Ie mand moet solliciteren op werk dat hem of haar aan staat. Het belangrijkste is dat mensen gemotiveerd zijn om het werk te doen wat ze wil len doen. Anders zitten ze binnenkort weer met de ge bakken peren". PETER VAN DER HULST ARKT VOOR TWEEDEHANDS GOEDEREN BLIJFT GROEIEN IIDEN Het is er toch- lekker rommelig en nieJotgoedkoop. „De Kring bp" zoals het vrijwilli- Irsproject aan de Volmo- igracht in de volks- ind heet, is haar zesde ingegaan met goede loruitzichten, een steeds prijjotere naamsbekendheid i met zeer zeker een bij- 'age tot vermindering In het afvalprobleem. inzet van de vrijwilli gs is enorm en coördina- Simon van der Hengst n dan ook niet anders _||n tevreden terugkijken 52ji de toekomst vrolijk te- jmoet zien. 52l 62finaf de Volmolengracht ver- idt alleen een bord op de voor nummer 13 de 94kats van de Kringloop. Via witte garage wordt het ei- lijke pand bereikt dat met 125|ar meer dan 600 vierkante 141 eter wordt afgeschermd door blok huizen tussen Oude jel, Langegracht en Vol- Hengracht. Eenmaal binnen Kt het op een immens zooit- maar al snel wordt duide- dat er toch enige lijn is gebracht. Kringloop bestaat bijna zes .r. Afgekeken van een s'oort- flijk project in Den Haag ird met subsidie van de ge- .._:ente Leiden en inzet van inalieudefensie en de Vrijwilli- jrscentrale met de Kringloop fgonnen. Ook andere instan- ?s zoals het Koningin Julia- ifonds en het arbeidsbureau jtaalden mee. Inmiddels zijn twaalf vrijwilligers, een be dde coördinator en sinds 'ee jaar is de Kringloop self- •porting. „We halen spullen door tweemaal per week busje te huren, maar men- komen ook zelf spullen ngen. Je moet dan denken voorwerpen waar een ge- e tweedehandszaak geen resse voor heeft omdat het lang blijft liggen, maar larvan het toch zonde is om weg te gooien", legt Den ngst kort de werking van t project uit. Een deel van een van de twee zalen van De Kringloop. In twee grote toonzalen staat alles uitgestald. De ""voorzaal heeft een kledinghoek, wat rekken met oude pockets, keu kengerei, elektronica en koel kasten. Verder een allegaartje aan lampen, speelgoed en ge woon goed bedoelde troep. Het tweede halletje is geheel ge vuld met stoelen, banken en tafels en doet sterk denken aan een kerkhof van een meu belboulevard. De prijzen zijn er ook naar en met een beetje geluk haal je er nog een leuke tweezitter weg voor praktisch De omzet en bekendheid van de Kringloop blijven volgens Den Hengst stijgen. Hoewel de reclame voornamelijk van mond tot mond moet gebeu ren, is de groei ook het afgelo pen jaar weer meer dan tien procent geweest. Echte winst wordt er niet gemaakt maar dat is ook duidelijk niet de op zet. De ongeveer 100.000 gul den die worden verdiend, zijn nodig voor de hqur van het pand en de busjes, de ene be taalde kracht en de grootste slokop: de BTW. Gelukkig zijn er de vrijwilli gers. De helft van hen heeft een baan of studeert, de ande re helft helpt met behoud van uitkering. Hun taak is het op halen, uitladen, sorteren, eventueel repareren en hope lijk verkopen van de inge brachte spulletjes. De ope ningstijden zijn woensdag en zaterdag van twaalf tot zes, donderdag en vrijdag van tien tot zes en op koopavond nog van zeven tot negen uur. „En dan zijn we veel meer uren open dan andere kringloop winkels in andere steden", verzekert vrijwilliger H. Peer- deman met enige trots. Kwartjes Nog geen minuut na zijn uit spraak komt een van de busjes binnen. Met een mannetje of vijf wordt in een rap tempo uitgeladen en al wandelend even snel de prijs „Dit moet toch een paar dub beltjes opleveren", vraagt een van de mannen zich hardop af terwijl hij een matras op zijn hoofd draagt. Een meisje weet zich tussen de sjouwers door naar de kassa te bewegen. Zij vraagt zich af wat de twee koffiemokken kosten die ze heeft gevonden tussen de huis houdelijke gebruiksvoorwer pen. Ze laat ze zien en met een kennersoog zegt Peerdeman: „Wat dacht je van twee kwar tjes?". De koop wordt gesloten. Twee mokken aan de vuilnis belt onttrokken en herge- LOMAN LEEFMANS BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Wesley zn. van H. J. Kattenberg en M. C. J. den Eisen; Wilhel- mina Margaretha Johanna dr. van A. W. F. van der Lans en C. M. H. Verhoeven; Eli sabeth Christina dr. van R. A. Kuijt en J. J. Ouwehand; Chen-Ping Jacqueline dr. van S. K. Hu en Y. Hu; Lisanne dr. van B. H. J. Kaptifn en J. P. H. Hoogervorst; Joy ce dr van R. J. van der Blom en J. M. Crama; Jacob zn. van I. Schaddè van Dooren en J. J. Houwaard; Bastiaan Arie zn. van M. Schaap en E. S. A M. van der Plas; Veerle Silke Chrissie dr. van W. Ra- vensbergen en J. H. F. M. Brekelmans; Patrick Albert zn, van A. G. van der Mei) en C- den Haas; Jelle Michiel zn. van G. E. van de Wege; Robin zn. van M. R. Apel doorn; Roeland Wolter zn. van J. W. IJssel de Schepper en A. M. L. van Dijk, Laura dr. van R. van der Tuijn en M. Kolk, Bethel dr. van Y. Ghebbreyohanes en W. Brhane; Fabian Adriaan zn. van A. Dekker en M. H. A. Frankenmolen; Ilse Jeanne Maria dr. van A. M. Captein en A. A. M. Bunnik; Ha- nae dr. van A. Belkasmi en H. Nakhil; Des- ley Esmé dr. van H. J. J. Dokman en P. H. P. den Heijer; Charles zn. van P. P. Klui vers en I. A. W. Hermans; Brian Calvin Le- roy zn. van N. van den Eijkel en D. A. F. Idenburg; Willem zn. van J. A. P. Romljn en M. J. J. de Haan; Berry Ronald zn. van R. van Heyningen en W. van Rij; Serena Alida dr. van E. van der Weijden en A. de Lange; Desiree dr. van C. Duijverman en I. Vierkant; Robin zn. van J. van Klaveren en E. Meijvogel; Lianne dr. van C. D. Ouwe- hand en C. Klinkenberg; Nienke dr. van P. Poeliejoe en R. F. B. van Dongen; Tom zn. van G. de Graaf en J. Bakker; Sanne dr. van J. T. M. Zwetsloot en G. Veldhuizen; Esther, dr. van H. P. Zweistra en E. P. D. Sonneveld; Glenn zn. van J. Dijkstra en L. Zuijderduin; Aaltje dr. van H. van der Wildt en A. Tapsa; Safya dr. van M. B. Rashwan en I. A. M. Glasbergen; Berber Margaretha dr. van J. H. L. M. Galema en M M. de Winter; Jan Ysbrand Albertus zn. van J. H. L. M. Galema en M. M. de Winter; Lieke Maria dr. van J. H. L. M. Ga lema en M. M. de Winter; Adriaan zn. van W. de Vreugd en W. G. van Strien; Andrea Ester Maria dr. van H. C. M. Boskamp en J. B. A. M. Brockbernd; Fatima dr. van M. F. de Mooij; Eric zn. van J. C. Haasnoot en G. J. van der Gugten; Carl zn. van J. W. G. Tolido en J. M. Verhart; Grietje dr. van N. A. Kuijt en M. J. van Duijn; Giovan ni Lestyo zn. van P. N. Wongsokario en K. K. Djasmadi; Masha Cornelia Maria dr. van A. J. M. Berkhout en M. J. T. Christi- aanse; Eefje Anna dr. van G. J. Friedhoff en P. Bogerd; Danila Luiza dr. van H. J. Nieuwenhuijs en D. L. Neves; Danielle Me lissa dr. van E. D. Koolmoes en M. C. van der Knaap. Gehuwd: D. Reefman en J. Vennix; F. van Wezel en N. C. Boel; H. G. Arends en E. A. K. Moespot; P. G. Laterveer en E. J. M. van der Meer; C. H. J. Hilders en M. I. Schoeman, R. J. B. Hageman en S. de Waard; C. F. van Klaveren en A. D. de Jonge; J. Kruidhof en S. Lootsma; C. J. M. Ulenkate en E. H. van der Laaken. en V M. Woldring; M. L. Erades en J. H. J Betcke. Overleden: P. Bogerd geb. 26 jan. 1958, man; J. Staas geb. 29 april 1918, man; H. C. P. Dries geb. 16 okt. 1925, man; E. J. Kok geb. 30 juli 1922 echtgenote van P. J. F. Hartman; H. Pieket geb. 16 jan. 1915, vrouw; M. P. Guijt geb. 28 sept. 1980, zoon; G. S. Narindra Mahal geb. 17 mei 1988, zoon; A. de Jong geb. 5 juli 1921 gehuwd geweest met J. Staffeleu; E. Knoester geb. 19 mei 1916, man; M. H. de Vreede geb. 17 aug. 1948, man; A. Woud- stra geb. 30 aug. 1896 gehuwd geweest met J. Kager; P. C. van den Bos geb. 5 maart 1921, vrouw; J. A. van Pelt geb. 24 nov. 1939, man; J. Lammers geb. 12 sept. 1918, man; J. Laman, geb. 21 okt. 1898, man; L. H. van der Post geb. 18 feb. 1900, man; J. M Sinteur geb. 9 okt. 1887 ge huwd geweest met J. Mieremet; H. Tisseur geb 17 sept. 1913, man; T. A. Wilbrink geb 23 juli 1915 echtgenote van M. H. A. Vaneker; J. L. W. Hermanides geb. 4 junj^ 1906 gehuwd geweest met W. F. A. van Dijk; W. J. Uittenbogerd geb. 11 jan. 1941, man; G. H. Greve geb. 22 juli 1923, man; E. C. P. Keijzer geb. 13 juni 1916 echtgenote van G. F. Meijer; E. van Zan ten geb. 29 juli 1899 gehuwd geweest met A. C. Boogaarts. Slotfeest LVC-cursisten tonen tijdens een cursusslotfeest op zater dag 5 januari wat zij geleerd hebben. Bezoekers kunnen onder anderen genieten van saxofonisten, gitaristen en percussionisten. Het slotfeest in het LVC-gebouw aan de Breestraat 66 begint om 21 uur. Toegang gratis. Cursussen Het LVC heeft een nieuwe cursusgids uitgegeven. Naast de vaste onderdelen zijn ook nieuwe lessen in het pro gramma opgenomen, zoals ondersteuningsworkshops voor muzikanten. De bro chure is gratis verkrijgbaar bij het LVC aan de Bree- straat. Van 5 januari t/m 8 februari kunnen belangstel lenden zich inschrijven. Film De Pink Puppies, jongeren afdeling van de Leidse Werkgroep Homoseksuali teit, vertoont zondag 6 janu ari de film 'Victor, Victoria De voorstelling in het pand Langegracht 65 begint om 20 uur. Concert De Bulgaarse pianiste Jenny Zacharieva geeft zondag 6 januari een concert in de Stadsgehoorzaal. Werken van Handel, Chopin en Pro- kovieff worden ten gehore gebracht. Aanvang half Spreekuur M. Brouwer, conservator van de Provinciaal-Romein se afdeling, houdt op zondag 6 januari een archeologisch spreekuur. Het is bedoeld voor iedereen die gratis ad vies wil inwinnen over oude voorwerpen. Tussen 13 en 16 uur kunnen de mensen met hun voorwerpen terecht in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28. Cursussen Art centre De Droomfabrjek' begint twee nieuwe^cursus- sen. Op 7 januari starten de lessen verfcalen vertellen. Inlichtingen en opgave bij Joost Swagerman 020- 246917, of Postbus 1644, 1000 BP&jnstérdam. Op 8 januari -Beginnen lessen toneel en improvisatie. Er zijn groe- penvoor beginners, licht ge- vórderden en gevorderden. Inlichtingen en opgave bij Amanda Wolzak, 070- 3601630. Deze handige opvouwbare quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: Naam: I Postcode/plaats: II --MAANDAG 31 DECEMBER 1990 PAGINA 9 .MENSEN HEBBEN DE NEIGING ZICHZELF AF TE KRAKEN' IDEN/REGIO De over- van te vroeg afgestoken rwerk in Leiden en de re- remeenten valt volgens de erse politiekorpsen dit jaar mee. Wel kreeg de politie enorme hoeveelheid tele- Hjes te verwerken over ge- soverlast, maar ongevallen, melingen of andere ernstige denten bleven uit. „Hier en r een brandje maar de over bleef beperkt", aldus een irdvoerder van de Leidse bc Jassenheim werd de geluids overlast van knallers en ka nonslagen nog het meest rigo- reus aangepakt. Tijdens het af gelopen weekeinde werd van zeventien kinderen het vuur werk in beslag genomen omdat ze dat ruim voor het aanbreken van het nieuwe jaar afstaken. Het ging hierbij om jongens in de leeftijd van 13 tot 16 jaar. Naast de in beslagname kregen ze nog een boete van twintig In Noordwijk werd gistermid dag een jongen op het Vuurto renplein verrast toen een stie- kum afgestoken rotje in zijn ei gen doos met vuurwerk be landde. In één enorme knal was de knul door zijn hele voorraad heen en hoefde de politie niet op te treden. Een ruit van basisschool de El- kerlyck aan de Klimopzoom in Leiderdorp moest bij een vuur- werkaanval ontgelden en sneu velde. Ook hier kreeg de politie een reeks meldingen te ver werken evenals in Rijnsburg, Noordwijkerhout en Alkemade. LEIDEN Steeds meer Nederlandse jongeren ma ken gebruik van de moge lijkheid om een paar we ken naar Amerika of Ca nada te vertrekken. „Na het eindexamen een leuke besteding van de zomer vakantie. En in goede handen bij een gastgezin", zo typeert voorzitter C. Hulsman van de Chris telijke Emigratie Centrale (CEC) de jaarlijkse uitwis seling van Nederlandse en Amerikaanse jongeren naar eikaars continent. Dit jaar is de CEC begonnen met het werven van jongeren voor een trip naar de overzijde van de oceaan in de Leidse re gio. Een forse uitbreiding van het oude werkgebied, dat zich jarenlang concentreerde rond het Zuidhollandse Mijdrecht en Elburg in Overijssel. In Oegstgeest is het gezin Waale sinds een jaar actief betrokken bij de werving in de Leidse re gio voor het CEC. Jongeren die deelnemen aan de uitwisseling, worden ge huisvest bij gastgezinnen in het Amerikaanse Grand Ra pids en vanaf volgend jaar ook bij Dordt College in Iowa. Voor Canada is dit jaar een nieuw uitwisselingsnetwerk tot stand gekomen met als pleisterplaatsen de christelijke enclaves in Edmonton en To ronto. De uitwisseling staat bij de CEC voorop, zo onderstreept Hulsman. „Jongeren kunnen voor een paar weken naar de States of Canada, maar het is wel de bedoeling dat als tegen prestatie hun Nederlandse ge zin als gastheer optreedt voor Amerikaanse of Canadese jon geren. Als dat goed geregeld is, kost zo'n reis ook niet meer dan de reiskosten zelf en wat zakgeld", rekent Hulsman de benodigde twee tot tweeënhalf duizend gulden voor. Dat bedrag is voldoende voor een verblijf van vijf weken in Grand Rapids, de plaats waar veel Nederlandse emigranten heen trokken tijdens de emi gratie-hausse in vroeger eeu wen. In de Amerikaanse stad stamt eenderde van de bevol king af van Nederlandse voor ouders. Van de christelijk geo riënteerde bevolking richtte een aantal van hen de Dutch International Society (DIS) op, die fungeert als zusterorgani satie van de CEC. Dit jaar werd het aantal gastadressen uitgebreid van 15 aan elke kant van de oceaan naar 35. Een forse uitbreiding, meent Hulsman. De CEC heeft in middels brieven verstuurd aan een groot aantal kerken in Leiden. Ook scholen in de Leidse regio, Noordwijk en Katwijk krijgen binnenkort een brief in de bus. Jongeren, in de leeftijd van 15 tot 17 jaar kunnen zich aanmelden voor de uitwisseling bij het CEC- hoofdkantoor, Koningin Em- makade 167, 2518 JM in Den Haag. telefoon 070-3602927.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9