Het eigenlijk goed toeven in een Sovjet-strafkamp j «se ad sanctos Mearsk Yare publiekstrekker van formaat BINNENLAND/BUITENLAND EeidócSomont MAANDAG 31 DECEMBER 1990 PAGINJp( Wie denkt aan straf kampen in de Sovjet unie krijgt de meest schrikwekkende beelden voor ogen. Maar sinds enkele ja ren kent het oude Rusland de perestroj ka. Alexander Mün- ninghoff ging een kijkje nemen in een van de kampen om met eigen ogen te zien of die verande ringen ook zijn door gedrongen in de strafinrichtingen. Hij kwam tot opmerkelij ke conclusies. Bij voorbeeld: de gevan genen met hun dage lijkse vaste rantsoe nen voedsel beginnen een bevoorrechte klasse te worden in land waar het voed seltekort steeds nij pender wordt. TOELA Van buiten ziet de kolonie voor 'cor rectieve arbeid met ver zwaard regime nummer twee' er afschrikwekkend genoeg uit: grijze muren met grote rollen prikkel draad, afgewisseld met wachttorens waarin zwart-geüniformeerde mi litairen van de binnen landse veiligheidstroepen met de kalasjnikov in de aanslag nauwgezet de gang van zaken binnen in het oog houden. Ook al zijn we niet in Siberië, maar in Toela, tweehonderd kilometer ten zuiden van Mos kou, en al is de goelag officieel sinds 1956 afgeschaft, het ste reotiepe beeld van een Sovjet strafkamp dat wij westerlin gen in de jaren van de koude oorlog hebben gevormd lijkt hier geen geweld te worden aangedaan. Maar overste Oleg Teresjenko, de 46-jarige commandant van de kolonie, oogt allerminst als een kampbeul en als we na een dag intensief praten en kijken de balans opmaken valt die veel positiever uit dan we eerlijk gezegd hadden ver wacht. In de USSR wordt streng gestraft, maar er is een onmiskenbare tendens naar humanisering en alleen al het Het werk in het strafkamp in Toela, waar metaalarbeid een grote plaats inneemt, is niet zwaar. foto'S: Alexander münninghoff feit dat het ministerie van bin nenlandse zaken ons hier toe laat zij het onder omvang rijke begeleiding mag wor den beschouwd als een pere strojka-succes. Kolonie nummer twee heeft ruim duizend langgestraften binnen de poorten: moorde naars, verkrachters, rovers, messetrekkers en brandstich ters. Ongeveer tachtig procent van hen is jonger dan dertig jaar. Hier heeft niemand een kortere straf dan vijf jaar, de meestem knappen tien, vijftien jaar op. Het betreft uitsluitend mensen die voor de eerste keer met het strafrecht in aan raking zijn gekomen, wat ook het betrekkelijk gematigde re gime verklaart: de hoop op een geslaagde terugkeer in de maatschappij is niet opgege ven. Een kwart van de gevan genen zal aan die hoop niet voldoen en, zo leren ons de statistieken, als recidivist in de gevangenis belanden. Prutsen De gedwongen arbeid is niet echt zwaar. Er is een aarde werkfabriekje en een werk plaats waar men draagbare verwarmingsradiatoren en krultangen met de opmerkelij ke naam 'glimlach-1' maakt. In een andere zaal prutsen veertig gevangenen ingespan nen kleine onderdelen voor elektromotoren in elkaar. Ei genlijk is alleen de 'polirovka' onaangenaam te noemen. Daar zijn een man of zes onder een vreselijke herrie en in onge zonde stofwolken bezig om, met gasmaskers op, de be faamde samovars van Toela zodanig te polijsten dat ze een helder-gouden glans krijgen. Maar. zegt commandant Teres jenko, de gevangenen die daar werken krijgen extra melk en voedsel, en als blijkt dat ze li chamelijk last hebben van het werk, worden ze ogenblikke lijk overgeplaatst. Zijn werkkamer is bijna gezel lig te noemen en staat vol met planten, zelfs zijn de beeltenis sen van Lenin en van Felix Dzerzjinski, de oprichter van de staatsveiligheidsdienst, op speelse wijze door klimop om kranst. De thee wordt geser veerd door een speciaal daar toe geselecteerde en opgeleide langgestrafte, die overigens to taal geen slaafse indruk maakt en door Teresjenko ook aller minst wordt afgeblaft: hij wordt bedankt voor de moeite en als blijkt dat de man de sui ker is vergeten wordt hem vriendelijk verzocht die nog even te halen. Het is duidelijk dat de per soonlijke instelling van de commandant bepalend is voor de sfeer in de kolonie. Wat dat betreft is de keuze van Toela voor ons bezoek wellicht geen toeval en de meegekomen hoge ambtenaar van het mi nisterie geeft later ook toe dat elders de relatie met de gevan genen een stuk minder soepel verloopt. In andere kolonies komen nog wel excessen voor, zegt hij. Gevechten tussen ge vangenen onderling, gijzeling van artsen tijdens het spreek uur en meer van dat soort za ken. Hier nooit. Hoeveel van dit soort kolonies er in de USSR zijn mag de man niet zeggen „Alles goed en wel, maar het blijft een zware tijd voor de mannen", meent Teresjenko als we aan onze rondgang over het terrein beginnen, „vrij heidsberoving is een zware straf en daar komt bij dat ik verplicht ben om ze volgens de wet extra te straffen als ze overtredingen begaan. En dat doe ik dus ook, al weet ik dat het niets helpt als ik ze in de isolator stop. En het draagt nergens toe bij als ik hun recht op bezoek of het krijgen van post en pakketten beperk". De isolator is overigens lang niet zo afschrikwekkend als het woord doet vermoeden. De ge vangene blijft overdag mee draaien in het arbeidsproces, krijgt ook hetzelfde eten als zijn maten maar wordt 's nachts apart gehouden, om dat het „doorgaans herrie schoppers betreft" die op de groep een slechte invloed heb ben. Onbevangen Opvallend is de onbevangen wijze waarop men in het bij zijn van de commandant en andere leden van de leiding kritiek levert. Misja (30), ver oordeeld tot vijf jaar wegens straatschenderij, heeft in het eerste jaar dat hij nu achter de rug heeft vier keer bezoek mogen ontvangen van zijn verwanten en dat vindt hij te weinig. Valentin (24) hij heeft vijf jaar wegens aanran ding is acht maanden na zijn veroordeling zeer ontevre den omdat hij nog niet één keer bezoek heeft mogen ont vangen. Op de vraag van de commandant naar de reden, antwoordt hij nogal brutaal: „Vanwege de bureaucratische rimram hier, dat weet u best". Teresjenko laat het voorval passeren zonder er iets van te zeggen. Zijn adjudant meldt even later, dat Valentin vier keer de interne reglementen heeft overtreden en daarvoor op deze wijze gestraft is. Het vergrijp bestond eruit dat de jongeman steeds op eigen houtje op het terrein rondliep, waar dat uitsluitend groepsge- Tachtig procent van de langgestraften in het strafkamp is jonger dan dertig jaar. wijs mag geschieden. „Dat is nu zo'n voorbeeld van een ex tra straf die ik verplicht ben uit te delen", zucht de overste. „Neem van mij aan dat ik het niet graag doe". De 26-jarige Sergej die vijf jaar zit wegens poging tot moord, zit psychisch in de problemen omdat zijn vrouw hem niet meer wil zien. Gelukkig voor hem geldt dat niet voor zijn twee dochtertjes, die hem sa men met zijn moeder zijn ko men opzoeken. Pjotr (23), zes jaar wegens agressieve landlo perij, heeft in de twee jaar dat hij hier zit zijn ouders geen en kele keer op bezoek gehad. „Maar dat ligt aan hen", weet hij. „Ze willen niet komen om dat ze niets hebben om mee te nemen. Ze wonen in een dorp waar niets te krijgen is, van daar". Fjodor (42), vijftien jaar we gens moord, meent na zes jaar ervaring in deze inrichting dat het leven er wel draaglijk is, ook al word je er niet beter van. „En het eten, dat mag ook wel eens veranderen", roept hij ons na. Bij alle gesprekken luistert de kampleiding aandachtig mee, al krijgen we niet de indruk dat daardoor bepaalde zaken verzwegen worden. Wel is duidelijk dat de gevangenen van ons bezoek al dagen van- tevoren op de hoogte gebracht waren. Nikolaj zit tien jaar uit na een poging zijn vrouw te vermoorden en hij overhan digt ons een brief met het ver zoek die aan de autoriteiten in Moskou door te geven. Het is de enige keer dat Teresjenko uit zijn slof schiet: „Wat haal je je in je hoofd, kerel? Je hebt toch al antwoord op je eerste verzoekschrift gehad9 Of niet soms?", roept hij. „Ja, maar ik acht mezelf onschuldig", ant woordt Nikolaj, „en misschien kan meneer hier me helpen". Het is een wat pijnlijke situa tie, die wordt opgelost met de belofte, gedaan door mijn mi nisteriële begeleider uit Mos kou, dat het rekest onverwijld zal worden behandeld, maar wel langs de voorgeschreven weg moet worden ingediend. Bevoorrecht De vrij algemene klacht over het eten is Teresjenko intussen wel in het verkeerde keelgat geschoten. Hij haalt het menu van de week erbij: pap, thee, suiker, brood, erwtensoep, vermicelli, vlees en vissoep prijken op het document, dat nauwkeurig de voedingswaar- de per dag bijhoudt. De meeste calorieën worden verstrekt op maandag (2787), de minste op dinsdag en zaterdag (2635). „Niet slecht, als je bedenkt dat de staat maar 54 kopeken per dag per gevangene aan voe ding uitgeeft", meent onze Moskouse begeleider. Volgens hem zijn gevangenen, gezien de deplorabele voedingstoes tand in de vrije wereld, zo langzamerhand bijna als een bevoorrechte klasse te be schouwen want zij hoeven zich geen zorgen te maken over eten en drinken, zoals de rest van de bevolking. Het bij wijze van strafmaatregel korten op het eten is in 1988 afgeschaft als een niet-humane hande ling. Galina Pozdnjakova, de arts van de strafinstelling, legt uit dat er geen bijzondere ziektes te noteren vallen: „Epide mieën zijn hier niet. Wat ik het meest tegenkom zijn aan doeningen van de luchtwegen, maag- en darmklachten, maagzweren en simulanten. Want iedereen wil zich wel eens een paar dagen drukken van het werk. Ik haal ze er meestal na een dag of twee uit, verdere sancties komen er niet. Onze voorraad genees middelen is normaal, in elk geval beter dan in de stad. Ik ben het ermee eens: gevange nen zijn momenteel de best verzorgde groep van onze sa menleving". „Het is weliswaar niet zo als bij u, waar iedere gevangene een eigen cel heeft met kleu rentelevisie", zegt luitenant Tsjikov, een van de groepslei ders van de kolonie, „maar naar onze maatstaven is de toestand hier meer dan rede lijk". We krijgen de slaapzalen te zien in de 'kommoenalka' waar de gevangenen zijn on dergebracht. Geen tralies, geen cellen met ijzeren brit sen, maar meer een slaapzaal met stapelbedden die iets dich ter op elkaar staan dan bij onze jeugdherbergen. Tsjikov, die verantwoordelijk is voor een groep van 93 man, om schrijft de algehele sfeer als positief. Men behandelt hem met respect, hij op zijn beurt laat iedereen in zijn waarde en dat werkt goed, vindt hij. Ont sporingen, zoals in het leger waar nieuwelingen op wrede wijze worden ontgroend en vaak worden verkracht en an derszins misbruikt, komen hier niet voor. „Ik denk dat dat komt doordat men hier uitgaat van een onvrije situa tie, die je slechts met onderlin ge kameraadschap enigszins draaglijk kunt maken", is zijn mening. „Het is juist zo, dat nieuwelingen hier door de ve teranen extra geholpen wor- Ongecensureerd De dagindeling is geënt op die van het leger: reveille om zes uur, ochtendgymnastiek, ont- jiv AI eri illy bijt, en om half acht afn dor naar het werk. Van twaalf twee wordt er geluncht vijf uur, na het werk, eerst een klein uur politi voorlichting, gevolgd vrije tijd, avondeten om uur en dan weer vrije tijd 'ie dat om tien uur het licht gaat „De politieke voorl ting", zo vertelt ons de woordelijke officier, „is siiri enige tijd van zijn ideologis ian lading ontdaan. Veel min he dan vroeger proberen we het communisme te verkoj ai In plaats daarvan geven bruikbare informatie over i wikkelingen in de same ving, zodat de mannen t niet van vervreemden". Te jenko voegt er aan toe, dal gevangenen alle kranten censureerd mogen lezen. In vrije tijd wordt er volgens i heel wat gestudeerd schriftelijke cursussen. Er muziek- en toneelclubs en ite: voetbal, volleybal, tafelten e gymnastiek en schaken zeer populaire tijdspassei res gen. Het is een bijna idylli aiB beeld, dat te mooi lijkt waar te zijn. Maar de gast reF ren verzekeren om strijd zulks nu juist het resultaa van recente ontwikkelingei de sfeer van humanisei on van het strafrecht en de stip z uitvoering. Teresjenko: geet niet dat het er in deze lonies veel harder aan ging. Nog maar twee jaar g» 'êc den maakte honger een c van de straf uit, en het bt dat zoiets onmenselijk is, is kortgeleden gaan dagen. 1 steeds hebben we prikl *id draad en wachttorens met daten die na een waarsc wingsschot gericht moeten ren bij een vluchtpoging, heb ik overigens al meer tien jaar niet meer mee maakt. Nog steeds hebben straffen die ik niet mens» vind: beperking van voedl pakketten en van bezoek familieleden. Ik moet ze voeren, maar het moment ze worden afgeschaft door parlement is niet ver map Wat we dan overhouden is £-0( systeem dat ook zware lyr I digers zoals moordenaars £k( verkrachters na hun eeiïest misdrijf nog een kans getk» omdat ze buiten de gevangefka! worden gehouden en in a3,k gehumaniseerde strafkolofij(?i hun oriëntatie op de mat k schappij niet geheel hoevenijns verliezen". I ALEXANDER MÜNNINGH(PP{ F amilieberichten „Gelijk het gras is ons kortstondig leven" Volkomen onverwacht werd uit ons midden weg gerukt mijn intens lieve man, onze fantastische vader, zoon, broer, zwager en oom JACOBUS BERNHARD VAN HEEK op de leeftijd van 49 jaar. We hadden je nog zo hard nodig. 29 december 1990 Middenweg 12 2371 GR Roelof arendsveen Gelegenheid tot condoleren op woensdag 2 januari 1991 van 19.00 tot 20.00 uur in „De Spreng", achter de Geref. kerk te Oude Wetering. De rouwdienst zal worden gehouden op donderdag 3 januari om 13.00 uur in de Geref. kerk te Oude Wetering, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op het kerkhof aldaar. Heer is mijn herder, mij ontbreekt niets. CO VAN HEEK Oude Wetering: J. van Heek-van Houten Kudelstaart: Ina en Arie de Vos Dronten: Gert Jan van Heek Roelofarendsveen: Jan en Wilma van Heek Theo en Eliza van Heek Leiden: Ella en Maup Gortzak Oude Wetering: Aad en Wilma van Heek Neven en nichten BERNARDUS GERHARDUS HENDRIKSEN weduwnaar van Johanna Maria Vink op de leeftijd van 88 jaar. Bussum: Riet en Joop Sassenheim: René en Corry Alphen a.d. Rijn: Wil en Henk Sassenheim: Ben en Marja Voorhout: Margareeth en Leo kleinkinderen en achterkleinkinderen 30 december 1990 „Huize St. Bernardus" Hoofdstraat 82, Sassenheim Correspondentieadres: Angelenhorst 10 2171 VM Sassenheim Er zal een avondwake worden gehouden op dins dag 1 januari om 19.00 uur in de Kapel van „Huize St. Bernardus". De gezongen Uitvaartmis zal worden opgedragen op woensdag 2 januari om 14.00 uur in voornoem de kapel, waarna wij hem zullen begeleiden naar zijn laatste rustplaats, in het familiegraf op het parochiekerkhof van de St. Pancratiuskerk te Sassenheim. Vader ligt opgebaard in het mortuarium van „Huize St. Bernardus". Jullie vader was zo trots en blij met jullie om zich heen Jouw ogen straalden warm en zacht dat deed mijn hart verwarmen Al heb jij ons verlaten Jij laat ons nooit alleen Al wat jullie van hem bezitten is altijd om mij heen. JAN VAN TONGEREN in de leeftijd van 39 jaar. Mieke van Tongeren-Bakker Joey Dionne 30 december 1990 Witte Singel 7, 2371 CB Roelofarendsveen. Wij bidden voor Jan tijdens de avondwake woens dagavond 7 uur in de Parochiekerk St. Petrus Banden te Roelofarendsveen, daarna gelegenheid tot condoleren. Gezongen uitvaartmis donderdag 3 januari om 10.30 uur. Bezoektijden mortuarium: „Huize St. Jacobus", Noordeinde 189 te Roelofarendsveen, dagelijks 15.30-16.15 en 19.30-20.15 uur. Diep bedroefd geven wij kennis van het plotselinge overlijden van onze zoon, schoonzoon, broer, zwager en oom JAN VAN TONGEREN MEDEDELING Familieberichten kunnen dagelijks tot 8.30 uur 's-morgens worden aangeboden. Voor de zater dagkrant tot vrijdagavond 17.00 uur. Op 20 december jl. is geheel onverwachts op de Steffenberg in Vught overleden onze moeder en oma weduwe van H. M. van Wely Correspondentieadres: Gerda Emke van Wely G. S. v. Ruwiellaan 108 3621 XC Breukelen begrafenissen crematies lammermarkt 43 leiden 071-126618 30.000 Kinderen, verdeeld over allerlei soorten internaten, pleegge gezinsvervangende tehuizen, kunnen niet terugvallen op hun eigen ouders. Het Nationaal Fonds Kinderbescher ming springt daarom bij met financiële hulp. Zo worden noodzakelijke voor zieningen voor de opvoeding vaak toch nog mogelijk. Steun daarom het Nationaal Fonds Kinderbescherming. DEIBESCHEIMU GIRO 404040 SCHEVENINGEN BOMVOL SCHEVENINGEN Mocht Smit Internationale ooit advies nodig hebben bij het vlot trekken van zeeschepen, dan kunnen ze met een gerust hart te recht bij de naar schatting honderdvijftigduizend toeschouwers die zondag middag naar de verrich tingen van de slepers stonden te kijken. Onderling discussiërend kwa men ze met de meest fraaie oplossingen om het Britse con tainerschip Maersk Yare voor de kust van Scheveningen weg te trekken. Van het weg zuigen van het zand rondom de boot tot en met het uitladen per helikopter en het aanbren gen van rubbere drijfmatras- sen. Het meest gehoorde idee was het „geven van een duw tje door een stelletje vrijwilli gers", of opmerkingen van ge lijke strekking. Verstopt Als er een schip is gestrand dan heb je geen Stichting Toe risme nodig om volk naar de kust te krijgen. Zeker niet met Automobilisten werden 'gek' DEN HAAG De verkeersdrukte richting kust heeft gezorgd voor een flink aantal „kop-staart" botsingen. Bij twee aanrijdin gen op de Utrechtsebaan moesten drie automobilisten en een motorfietser na het ongeluk naar het Westeinde Ziekenhuis worden vervoerd. Zij konden na behandeling naar huis. Volgens de Haagse politie heerste er door de opstoppingen veel irritaties. Sommige automobilisten belden zelfs woedend via de autotele foon naar de politie om hen onomwonden mee te delen dat ze „gek" werden. mooi weer. De toegangswegen waren rond het middaguur volledig verstopt. Ook de slim me Hagenaars die dachten via sluiproutes de boulevard te be reiken kwamen van een kou de kermis thuis. Zelfs de trams en bussen waren afgeladen. Want iedereen wilde weieens zien hoe de Mearsk Yare, toch sinds donderdagavond al een kwart slag gedraaid, als een hulpeloze reus een bad nam in ondiep water. Op de boulevard, de hoger ge legen dijk en uiteraard het strand zag het zwart van de mensen. Rijen dik aanschouw de men, al dan niet voorzien van scanners en verrekijkers, de kolos. De zich rap geïnstal- leeerde uitbaters van snac kwagentjes deden hele goede zaken. Broodjes warme worst gingen voor de somma van drie gulden grif van de hand en wie een opmerking maakte kon de wind van voren krij gen. Sterker nog: men mocht blij zijn dat sommige snack heren hun vrije tijd hadden opgeofferd om het publiek te voorzien van spijs en drank! Stress Tegen half drie hield een flink aantal mensen het voor gezien en keerde huiswaarts. Althans, dat was de bedoeling. Maar ook nu zat het verkeer muur vast. Met en beetje geluk deed je er drie kwartier over om vanaf de Visafslag de Duin straat te bereiken. En op zijp moment zie je exact hoe hetfer gesteld met de tolerantiegrd en de stressbestendigheid sommige Hagenaars. Dc drukken, luidde blijkbaar I opdracht. Het maakte niet hoe en wie je aanreed, maar doordrukte. Van j_ aardige lieden, de echte herij in het verkeer, werd dankb% misbruik gemaakt. Dit tot te ergernis van de automobilL ten achter hen die op hfc claxon stonden te timmert alsof ze deelnamen aan een i levisiequiz met gemakkelijk vragen. En waar was de v< keerspolitie. Tja, zij bleken enigen die op hun snelle mo' ren voorbij raasden en raasd en raasden... De files bleven lang aanhoji den. Met name de Utrecht: ec baan stond nog geruime t|oe stampvol dampende autc0o Maar eenmaal thuis kon ied^ een in elk geval zeggen han containerschip in zijn vo js glorie te hebben zien ligg< an Voor het avondeten werd 1 ej dankt, want die broodjes we en me worst lagen nog net ar muurvast in de maag als en Maersk Yare voor de Schevta ningse kust. LOEK MOQar

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6