Lachmon: „Ik weet van geen coup AFRIKA STERFT VAN DE HONGER GIRO 555 Vaticaan wil bemiddelen in Golfoverleg DAT LATEN WE TOCH NIET GBEUREN! DEN HAAG eorge Bush 'man van het jaar' met twee gezichten Polen krijgt ondernemer als premier Kapers geven zich over REISSHOW INDONESIË soc giniUITENLAND QeidMQowuvnt MAANDAG 31 DECEMBER 1990 PAGINA 5 )emonstraties in Argentinië egen gratie juntaleiders lUENOS AIRES In de Argentijnse hoofdstad luenos Aires hebben tienduizenden mensen giste- en geprotesteerd tegen de vrijlating van de junta- piders die tussen 1976 en 1983 met geweldadige de f nderdrukking Argentinië regeerden, en. legal Menem moordernaar" scandeerde de menigte, uiting ge beid en aan haar ongenoegen over het generaal pardon dat de al en rgentijnse president Carlos Menem zaterdag afkondigde. lêa*e [enem zei bij de bekendmaking van de vrijlating dat hij rerk e wonden van de natie wil sluiten en de burgers wil vqï- 'f jenen met het leger. '1 |e zes juntaleden die zijn vrijgelaten worden door men- mem enrechtenorganisaties verantwoordelijk gehouden voor verdwijning van 30.000 Argentijnen Videla gaat te communie, één dag na zijn vrijlating. Japan: achttien nieuwe ministers TOKYO De Japanse premier Toshiki Kaifu heeft zaterdag, onder druk van leiders van de regerende Liberale Democrati sche Partij (LDP), zijn kabinet ingrijpend gewijzigd. Hij is er volgens waarnemers in geslaagd een aantal ministers op sleutel- posten te behouden, terwijl hij geen politici heeft benoemd die in verband gebracht worden met corruptieschandalen. Minis ter Ryutaro Hashimoto van fi nanciën en Taro Nakayama van buitenlandse zaken houden hun functies in het nieuwe kabinet. Achttien ministers zijn vervan gen. Demonstrerende Albanezen eisen vrijlating gevangenen TIRANA In Albanië is de bevolking gisteren in grote getal len de straat op gegaan om de eis van de oppositie voor uitstel van de verkiezingen en vrijlating van politieke gevangenen kracht bij te zetten. Dit heeft een woordvoerder van de opposi tie gemeld. De schattingen over het aantal deelnemers aan het protest lo pen uiteen van 10.000 tot 40.000 mensen. De demonstranten riepen de regerende Communistische Partij op de verkiezingen die gepland zijn voor 10 februari uit te stellen. De oppositionele Democratische Partij, die op 12 december het levenslicht zag, nadat president Ramiz Alia oppositiepartijen toestond wil meer voorbereidingstijd. Eerder op zondag maakte de Griekse politie bekend dat onge veer 650 Albanezen „met hun voeten hebben gestemd" en de wijk hebben genomen naar Griekenland. De meerderheid van de vluchtelingen bestaat uit leden van de Griekse minderheid in Albanië. (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) IARAMARIBO Jager- ath Lachmon staat be- end als de man van het ,j iuigend riet dat zich al weer opricht'. Hij 'rgreioemt zich volgeling van lahatma Gandhi, maar h( neer dan deze geweldloze et eweldenaar is hij een ■rmiinan van het compromis. :st. l lij wringt zich nu in alle vachten om aan de mili- A he aire coup in zijn land een rondwettelijke basis te even om erger te :e| voorkomen, al li jgen Us voorzitter van de Suri- aamse Nationale Assemblee, et 51 leden tellende parle- wa lent, kreeg hij zaterdag pre- les de vereiste 34 leden bijeen m de door de militairen ver- Dei eiste machtswisseling tot stand te brengen. Hij is ook de be langrijkste man van het Front, de regeringscoalitie, en als zo danig ging hij ook akkoord met de door de militairen ver langde nieuwe verkiezingen. Redenen genoeg om hem het vuur na aan de schenen te leg gen. Zijn antwoorden zijn op merkelijk, zoals: „Ik weet van geen coup". Is dit spel, is dit een poging zijn prestige overeind te hou den, of meent hij het werke lijk? „Er is helemaal geen staats greep", zegt Lachmon met stemverhefffing. „Een coup wordt toch niet gepleegd door dat een president en een vice- president voor hun functie be danken?" Maar de president tréedt toch niet voor niets af? „Ach, de president is er verve lend van geworden dat ieder een elke dag maar klaagt en staakt en barricadeert, en dat het slecht gaat, en dat er geen voedsel meer in het land is. Dus zegt de president: 'Okay, als ik «het niet goed doe, laat iemand anders het dan maar Het is al laat. Na afloop van de beslissende Assemblee-verga dering, waarop de afgezette president en vice-president zijn vervangen door politici die de goedkeuring van de mi litairen hadden gekregen, is Lachmon niet naar het presi dentiële paleis gegaan. Daar vindt een feestelijke receptie plaats, waarop Desi Bouterse, Ivan Graanoogst en de andere coupplegers de nieuwbenoem de Kraag en Wijdenbosch uit bundig feliciteren. Lachmon daarentegen zoekt zijn heil op een rustig hotelter ras, waar hij tevergeefs- hoopt even te kunnen uit blazen. De bejaarde politicus blijkt niet van zijn stuk te brengen. In zijn ogen heeft er geen staatsgreep plaatsgevon den. Acties van militairen? „Ik weet van geen acties". Zelfs het feit dat de militairen op de televisie meedeelden de macht te hebben overgenomen, wuift hij weg. „Wat ze voor de tv meedelen is hun zaak. Er wordt zoveel voor de tv mee gedeeld, maar je hoeft toch niet op alles in te gaan". „Ga je gang" Als het geen coup was, wat dan wel? „Men heeft nieuwe verkiezin gen gewild. Wij hebbèn dat eerst geweigerd. Nou, zij wil den dat toch, en nu zeggen wij: ga je gang". Dat lijkt toch wel veel op af dwingen, maar nu wordt Lachmon boos: „De verkiezin gen zijn niet afgedwongen! De kleine partijen, de vakbonden, iedereen wilde die verkiezin gen. De economie komt niet op gang, er komt geen hulp uit Nederland, dus moet er een nieuwe regering komen, von den ze. Nou, wij voelden dat ik niet". niet zo. Maar zij willen het, en De zaterdag benoemde presi- nu zeggen we: probeer het dent en vice-president hebben maar. Als het volk ontevreden vooral tot taak die nieuwe ver over ons is, zullen ze ons wel kiezingen voor te bereiden. De wegstemmen. Maar dat geloof benoemingen hebben de in stemming van de militairen. Lachmon droeg er persoonlijk zorg voor dat er voldoende parlementsleden in de zaal za ten om de verkiezing door gang te kunnen laten vinden. Volgens sommige parlements leden hadden de militairen ge dreigd nog dezelfde avond in te grijpen als deze twee niet zouden worden benoemd. Lachmon wil daar niets van horen. „Niemand heeft mij be dreigd. Ik laat mij niet bedrei gen. Ik doe slechts wat de grondwet vraagt. Er waren va catures en daarin moest wor den voorzien". Als Lachmon niet zou hebben meegewerkt, zouden zijn rol en die van het parlement snel zijn uitgespeeld. „We blijven het proberen", zegt Lachmon, „net zolang totdat we een duurzame democratie geregeld hebben. We zijn bezig, het is een moeizame weg, die wij al leen afleggen, zonder enige hulp of steun". sbr® WASHINGTON Het 5 g. Amerikaanse weekblad ïidsl Time heeft president Bush I ot 'man van het jaar' uit- g< [eroepen. Time beschrijft er A lush als een tweeslachtig nS tyrliticus die succesvol is het internationale front maar faalt in zijn binnen landse politiek. )e aanwijzing door Time van Ie vrouw of man van het jaar trijgt in de VS traditioneel [rote aandacht. Het vermaar- Ie blad maakt de keuze niet ip basis van verdiensten, maar ip basis van invloed van de letrokkene op de gebeurtenis- en in de wereld en in Ameri ca in het bijzonder. De Time- ntgave van deze week toont ip de voorpagina twee gezich- ten van George Bush: een (in ternationaal) dat wilskracht en succes uitstraalt en een (natio naal) gezicht dat pessimisme en twijfel uitdrukt. President Bush wordt binnen en buiten de VS bewonderd voor de per soonlijke diplomatie waarin hij een internationale coalitie te gen de Iraakse invasie van Kuwayt heeft gesmeed. Maar binnen Amerika verwijten ve len hem dat hij meer in het buitenland dan in zijn eigen bevolking en Congres naar steun heeft gezocht voor een mogelijke oorlog tegen Irak. Die binnenlandse steun, zo blijkt uit opiniepeilingen, is al maandenlang zeer aarzelend. Voorts kampt George Bush in eigen land met een economi sche recessie die er met de dag ernstiger gaat uitzien. Voorts zorgen verslechterende rassen- relaties, omvangrijke dakloos heid en een ontembare groei van de criminaliteit voor een sombere sfeer in Amerika. Bush toont, ook volgens Time, onvoldoende leiderschap om die feitelijke problemen en de resulterende Amerikaanse ge moedstoestand ten goede te doen keren. Velen in de VS geloven dat de zwakke bin nenlandse politieke basis voor Bush hem zal verhinderen ten oorlog te trekken tegen Irak. Anderen geloven juist dat de president een spoedig en zono dig militair succes in de Golf crisis nodig heeft om ook de Amerikaanse economie en al gehele stemming weer in op waartse richting te krijgen. Time maakt de keuze 'man van het jaar' op basis van invloed van de betrokkene op de ge beurtenissen in de wereld en in Amerika in het bijzonder. FOTO: AP/TIME IVARSCHAU De Poolse resident Lech Walesa heeft aterdag Jan Krzysztof Bielec- ci voorgedragen als nieuwe aftr iremier. Bielecki, die in het 'f ja rarlement zit voor Gdansk en lan het hoofd staat van een adviesbureau, is kennelijk ge kozen vanwege zijn kennis van zaken op het gebied van de markteconomie. Het door hem opgerichte bedrijf heeft enkele recente privatiseringso peraties in Polen begeleid. Bie lecki verklaarde dat hij zou proberen op het terrein v^n de economie een „program-een heid" te scheppen op basis van het „schokprogramma" van minister van financien Leszek Balcerowicz. Bielecki zei bin nen enkele dagen zijn voorstel voor een interim-kabinet be kend te zullen maken. Daarin wil hij mensen „met heel veel ervaring" combineren met mensen „die net zo onbekend zijn als ik". jaa n h ALGIERS Twee Algerijnse deserteurs die tijdens ;en binnenlandse vlucht een toestel van Air Algerie ïadden gekaapt, hebben zich gisteren zonder-geweld overgegeven en de 46 gijzelaars die nog in het vliegtuig zaten laten gaan. De kapers dwongen de piloot van de Boeing 737 zaterdag te lan den in Annaba in het oosten van het land, waar de autoriteiten met hen gingen onderhandelen. Met tussenpozen lieten de ka ders in totaal 36 passagiers, onder wie twee Nederlanders, vrij, naar de overige 46 en de bemanning werden tot gistermorgen vroeg aan boord gehouden. De twee kapers zijn deserteurs uit Ghardaia in de Sahara. Tijdens de onderhandelingen in Annaba zouden de kapers brandstof hebben gevraagd om Libië of Egyp te te kunnen bereiken. Aanvankelijk hadden ze de piloot ge dwongen koers te zetten naar Tunesië, maar het vliegveld van Carthago gaf geen toestemming om te landen. (ADVERTENTIE) THEATER TOURNEE DOOR HEEL NEDERLAND m.m.v. WIETEKE VAN DORT - Spectaculaire diapresentatie - Uitgebreide reisinformatie van Sumatra tot Irian-Jaya WOENSDAG 2 JANUARI KON. SCHOUWBURG DEN HAAG -REIZEN Aanvang 20 00 Kaarten aan de kassa f 12,50 Bij reservering vooraf f 10,-- Bellen naar; Hoofdkantoor in Hoofddorp 02503-41334, SOC-reizen reiswinkel 070-3469723 of uw eigen ANVR reisbureau Onze nieuwe brochure '91-'92 is uit. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE 786 Op het elektronenscherm van zijn radarapparaat heeft lupardi nauwkeurig de bewegingen van de duiven gevolgd en van minuut tot minuut weet hij waar de vogels zich bevinden. An derhalf uur nadat de vogels weer van de „Zuiderzee" zijn wegge vlogen, strijken ze weer neer op hun platje in Amsterdam en Lu pardi neemt hun grijnzend de kokertjes met de kostbare inhoud cx^af. Ziezo, nu eerst kan hij zijn onderzoekingen met kracht voort zetten. Hij is nu bezig met iets, waarvan de wereld nog nooit heeft gehoordOndertussen heeft Ross de verdwijning van de diamanten gemerkt. Direct waarschuwt hij Rob en beiden onder zoeken nauwkeurig de hut. Het enige wat zij vinden is een duive- veertje, maar wat kan dat nu betekenen? Samen maken zij dan een rondgang over het schip, maar hun detectors lichten niet op, zodat zij wel tot de conclusie moeten komen, dat de stenen niet meer aan boord zijn. Zij begrijpen er niets van. Toch geen gratie Griekse kolonels ATHENE De Griekse con servatieve regering van Kon- stantinos Mitsotakis ziet af van de procedure die had moeten leiden tot de vrijlating van de leden van de militaire junta, die van 1967 tot 1974 aan het hoofd stond van het dictatoria le bewind in Griekenland. Dit besluit werd na een buitenge wone kabinetsvergadering ge nomen om te voorkomen dat de socialistisch-communisti- sche oppositie munt zou slaan uit de 'humanitaire' maatregel de dertien gevangen kolonels te gratieren. Eerder op de dag had minister zonder porte feuille Mikis Theodorakis al verklaard dat de regering van haar besluit zou terugkomen, „omdat zij alleen niet de ver antwoordelijkheid op zich kan nemen" voor een besluit dat in Griekenland een storm van protesten heeft ontketend. Vuurpijl oorzaak dood acht mensen BREMEN Bij een brand in een opvanghuis voor Oosteu- ropese vluchtelingen in Bre men zijn zaterdag acht mensen om het leven gekomen. Een 36-jarige bewoner van het cen trum heeft bekend dat de brand ontstond toen hii vuur werk uit zijn raam afschoot. Een defecte vuurpijl vloog weer naar binnen, waarop een matras vlam vatte. Vier vol wassenen, onder wie twee zwangere vrouwen, en vier kinderen kwamen op de derde etage van het opvangcentrum door verstikking om het leven. Indiase kinderen verdrinken na aanvaring NEW DELHI Zeker 32 Indiase schoolkinderen en elf man onderwijzend personeel zijn verdronken toen twee bo ten waarop zij onderweg wa ren op de Jalmagi-rivier in het oosten van het land kapseis den; 120 personen werden ge red. De boten, die met elkaar verbonden waren, botsten en sloegen om toen een tiener de macht over het roer verloor. (Vervolg van de voorpagina) VATICAAN-STAD/ BAGHDAD Het Vati caan zal zich mogelijk als bemiddelaar opwerpen in het Golfconflict, aldus kardinaal Agostino Casa- roli, jarenlang de rechter hand van paus Johannes Paulus II. Nu de kans op een dialoog tus sen VS-president Bush en pre sident Husayn van Irak prak tisch nihil is, kan volgens Ca- saroli alleen de interventie van een gezaghebbend en on afhankelijk persoon een dia loog op gang brengen. Volgens Baghdad worden „duizenden" Iraakse en Arabi sche vrijwilligers in kampen van het Volksleger opgeleid tot zelfmoordcommando's die de Amerikaanse troepen zul len aanvallen als het tot oorlog komt. Islamitische afgevaar digden uit meer dan 17 landen zullen een gezamenlijke strate gie opstellen om de „agressie" te weerstaan, zei minister Ab dullah Fadhil van godsdienst zaken gisteren in de Iraakse hoofdstad. De delegaties ko men op 9 januari voor een driedaagse conferentie bijeen. Ook in Kuwayt bereiden de Iraakse troepen zich voor op oorlog. Volgens een hoge func tionaris uit de olie-industrie heeft Irak een pijplijn ge bouwd langs de kust, van de olie-installatie van Ahmadi tot aan Khafji bij de grens met Saudi-Arabië. Door de ope- ningskleppen, die over de hele pijplijn zijn aangebracht, open te gooien kunnen de Irakezen olie uit de leiding omhoog la ten spuiten en aansteken, om zo een muur van vuur op te stellen. In Baghdad worden geruchten ontkend over een massabeto ging die in de Iraakse hoofd stad zou worden georganiseerd waar een terugtrekking uit Kuwayt zou worden geëist om Husayn zo een uitweg te bie den. Volgens die geruchten waren leidende figuren van de regerende Ba'ath-partij van plan een demonstratie te orga niseren op 10 januari. Aziatische diplomaten in Baghdad hebben gezegd dat Irak duizenden extra man schappen naar de grens met Turkije stuurt. De Franse stafchef, generaal Maurice Schmitt, heeft Bagh dad gewaarschuwd dat het ge bruik van biologische wapens uiterst gevaarlijk kan zijn voor de mensen die ze gebruiken. De Britse regering dreigde president Husayn met massale vergelding indien hij gebruik maakt van chemische of biolo gische wapens. De voormalige Britse minister van defensie Denis Healey verweet presi dent Bush de crisis in de Golf tegemoet te treden als een gevecht tussen schoolkinde ren. „Wat echt zorgwekkend is", aldus Healy, „is dat Bush' angst over te komen als een zacht eitje hem er toe gebracht heeft zich te gedragen als een imitatie-Rambo, die een onwil lige wereld duwt in de rich ting van een ramp". DE SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES door Edwin Winkels Wenskaarten BARCELONA Nieuwjaarswensen. Als je aan het eind van elk jaar weer vergeet verre vrienden en bekenden zo'n kaart te sturen, ontvang je zelf gelukkig ook steeds minder van die plichtmatige schrijfsels van mensen die je anders nooit een brief schrijven of een keer telefonisch naar je Spaanse belevenissen informeren. Ze hopen maar dat je met de jaarwisseling weer net zo gelukkig bent als zij. Dit jaar valt het helemaal mee met die kaarten. Nog geen één viel er in de bus van 'segundo segunda', tweede verdieping, tweede deur van een bescheiden flatje in Hospitaiet, een immense voorstad van Barcelona. Dank zij de Spaanse post. Laatst was er een discussie op tv tussen allemaal buitenlanders die in Catalonië wonen. Vraag: heeft dit land Europees niveau? Onder het antwoord 'nee' viel steevast de dienstverlening. Gezondheidszorg, openbaar vervoer, de belastingkantoren. Het valt soms niet mee, die wachttijden en lange rijen. Maar de post slaat dus alles. 'Correos' heet de PTT in het Spaans. Het werkwoord 'correr' betekent hardlopen. Elke overeenkomst berust klaarblijkelijk op toeval. Verwende Nederlanders zeuren natuurlijk gauw, maar zelfs de Spanjaarden jammeren dat een briefje tussen Barcelona en Madrid bijna nooit binnen de beloofde 48 uur aankomt. En dat zijn dan nog de twee grootste steden. Net als overal in Europa is tijdens deze feestdagen allemaal nog wat erger. In Barcelona en de kantoren in de omgeving liggen op het moment zo'n vijf miljoen brieven en twee miljoen pakjes op verspreiding te wachten, al dagenlang. Sommige pakjes zijn al een maand lang niet aangeraakt. Andere zullen inmiddels helemaal verdwenen zijn. Laatst werd een postbode op een beetje pijnlijke manier betrapt. Het pakje dat hij had meegepikt bleek een bompakket van de ETA- terroristen te zijn. Zijn vrouw ligt nu zwaar gewond in het ziekenhuis. Hier in Hospitaiet besloten de 150 postbodes vlak voor Kerst in staking te gaan en tot 4 januari niets te bezorgen. Uit solidariteit met 23 collega's die door de directie gestraft zijn. Begin december hadden zij geweigerd de straat op te gaan omdat het wel erg hard regende en omdat zij nooit een fatsoenlijk regenpak hebben gekregen. Voor straf wil de directie hun loon inhouden of hen zelfs ontslaan, en dat wordt het leger postbodes, dat door het publiek ook al dagelijks wordt belaagd, te gortig. Probleem is wel dat ze op de expeditiekantoren niet meer weten waar ze de zakken post moeten laten. En er waren toch al te weinig tijdelijk aangetrokken sorteerders en postbestellers om de kerststroom te verwerken. Het is de grote klacht van de vakbonden, zeker van de vertegenwoordigers in Barcelona. De provinciale PTT-chef heeft tussen kerst en oud en nieuw zijn kantoor opnieuw laten inrichten, voor 175 000 gulden, zeggen ze, maar hij vond het niet nodig genoeg hulpkrachten te werven. Te duur. Misschien heeft die baas wel gelijk. Een brief verstuur je hier al voor drie stuivers, dus echt rijk kunnen ze bij 'Correos' nooit zijn. En dank zij die slechte naam van de Spaanse posterijen hebben veel mensen een gemakkelijke smoes als ze weer vergeten zijn kerstwensen te versturen ..Zullen wel ergens zijn zoekgeraakt. Schuld van de post". 1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5