Festo «Trudovi Reservi maatje [te groot voor Festo BW Damwonder Koyfman heeft niet langer coach nodig Korballers TOP blijven zeer matig presteren Lugdunum wint LFC-toernooi SPORT/ LEIDEN £eklóe6omcuit MAANDAG 31 DECEMBER 1990 PAGINA 11 iNationaal record voordeZijl/LGB kent n het Leiderdorpse zwembad De Does heeft asseije aspirantenploeg van de Zijl/LGB (Dennis %i Mark Schouten, Robin Sprinkhuizen. Guy- lo Rijneveld, Mike van Beukering en Stan Jpijker) een poging gedaan om een drietal as- jirantenrecords te verbeteren. Deze records itonden al op naam van de Zijl/LGB. In het jeval van vier maal vijftig meter vrije slag is lat gelukt. Het oude record kende een tijd <an 1.41,52. Het nieuwe record, gezwommen de boor Dennis Schouten (24,97), Robin Sprink- er luizen (24,09), Mark Schouten (25,55) en Mike a 3eukering (26,19), is nu 1 minuut 40 seconden 2 an 80/100. Pogingen om de vijf maal vijftig neter en de vier maal vijftig meter te verbete- m mislukten. FOTO: HENK SNATERSE LEIDEN TOP heeft in week tijd heel wat van haar allure verloren. De over- gangsklasser uit Sassenheim begon met verlies tegen DEVD, verloor daarna de Leidse Korfbalbeker en bleef nu bij SIOS in gebreke (16-11). Pernix presteerde aan merkelijk beter en behaalde tegen Tjoba haar tweede overwinning op rij (19-14). KNS kon haar titelaspiraties tegen Ados niet waarmaken en verloor met 9-13. Aanvankelijk kon TOP haar gebrek aan lengte ten opzichte van SIOS redelijk compenseren door de bal langdurig in de aanval te laten rondgaan, wachtend op een goede doelkans. Gerco Langelaan. Ron van der Willik, Anne van der Zaag (allen twe^mal), Barbara Romsom en Frank Nijenhuis lieten via 6-6 (rust) de score tot 8-8 gelijk op gaan. Maar toen ontstond voor het eerst een grote achter stand (10-8). Doordat de aanval op de ver keerde momneten ging schieten er bij 13- 10 een strafworp werd gemist, groeide de achterstand van TOP tot 16-10. Anne van der Zaag bepaalde de eindstand op 16-11. Pernix trok tegen hekkesluiter Tjoba de goede lijn van de afgelopen weken stevig door en won afgetekend met 19-14. De Leidse ploeg verdedigde vol overgave en kwam op voorsprong via topschutter Ro bin Arnoldus (zesmaal). Lian Tieleman (tweemaal). Kees Hortensius en Peter Kuipers. Na twaalf minuten stond het al 8-3. Daarna raakte de scherpte er van af, ook vanaf de strafworp-stip (8-6). Lian Tieleman en Kees Hortensius. die beiden vijfmaal scoorden, maakten met 10-6 een einde aan de impasse en de overwinning kwam niet meer in gevaar. Tijdens het tweede kwartier raakte KNS geheel van de wijs tegen Ados, dat via haar dames (goed voor zes treffers) van 2- 1 uitliep naar 3-9. „We gaven ze teveel ruimte en zelf durfden we niet op de goe de momenten te schieten", vatte coach René Kooien het dilemma van de oranje- hemden bondig samen. Edwin Kooien (3). Maarten Tidema (2) en Ellen Kooien kon den na 4-12 de nederlaag een wat dragelij ker aanzien geven De 9-13 einduitslag was een juiste weergave van het krachts verschil tussen beide ploegen. Steef Rooyakkers (UDWS) en Cock van Werlee (UVS) in een fel gevecht om de bal tijdens het zaalvoetbaltoernooi van LFC in de Groenoordhallen. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN LEIDEN Lugdunum is de grote winnaar geworden van het dertiende zaalvoetbaltoer nooi van LFC dat gisteren in de Groenoordhallen werd ge houden. Zowel het eetete als tweede team van de groenwit- ten toonden zich de sterkste. De grote animator van dit zaalvoetbalevenement Flip Massaar toonde zich na afloop een tevreden man. „Er gaat ontzettend veel tijd in de orga nisatie zitten maar gezien de grote belangstelling van clubs en publiek is dat ieder jaar weer de moeite waard". Het toernooi kende dit jaar eenentwintig deelnemers die met twee elftallen om de hoogste eer streden. Het zaal voetbal in de Leidse regio kent op dit moment een terugval- Vooral de belangstelling van het publiek is dalende. In de Groenoordhallen was daar weinig van te merken. Onge veer 800 toeschouwers waren afgekomen op dit traditionele evenement rond de jaarwisse ling. De deelnemende ploegen speelden in drie poules en de winnaars daarvan moesten in finalwedstrijden uit gaan ma ken wie dit jaar de hoofdprij zen mee naar huis kon nemen. Bij de eerste elftallen waren dat UDWS. Lugdunum en Roodenburg en bij de tweede elftallen LFC, UVS en Lugdu num. Voor deze ontknoping speelde een team van Leidse prominenten nog een wed strijd tegen team van voorzit ters van Leidse voetbalvereni gingen. Deze wedstrijd werd geleid door de zestigjarige Wil lem Wassink die met deze wedstrijd officieel afscheid nam van het zwarte pak. In een uiterst vriendschappelijke sfeer wonnen de prominten met 4-3 van de Het hoogtepunt van deze ontmoeting was de schitterende lob van UVS- voorzitter Bart van Leeuwen waarmee hij Wim van Duij- venbode kansloos liet. UDWS en Roodenburg beten de spits af in de finalewedstrij den De fusieclub van de Bos- huizerkade won deze confron tatie verrassend met 1-0 door een doelpunt van Cees de Roode. Lugdunum en Rooden burg deelden de punten (1-1) via doelpunten van Marcel van der Burg en Cees van Tongeren De wedstrijd tussen UDWS en Lugdunum moest de beslissing brengen. De Kik kers kwamen tegen de ver houding op achterstand door een doelpunt van UDWS-doel- man John Erades. Maar doel punten van Robert de Roo (tweemaal) en Jan van der Reyden zorgden voor de uit eindelijke overwinning. Bij de tweede elftallen ging de strijd tussen UVS en Lugdu num. Ook hier bleken de groenwitten de sterkste (4-1). Fred Sluys wint lin Noordwijkerhout bewir OORDWIJKERHOUT Bk wNSL-atleet Fred Sluys is win ti. Kiiaar geworden van de tradi tionele oudejaarsloop in K|JNoordwijkerhout. Op de vijf- 2,jtien kilometer finishte hij net infórivoor Jo Ferket van De Bata- kindjven. Clubgenoot Gé van Veen 113 'werd derde. Bij de dames was ENTl|Janny Visser van - NSL de teibipterkste. Zij liet Tineke van inisctGerwen van De Bataven ach- D viafcer zich. In Noordwijkerhout l 00"!kwamen 350 atleten aan de ptart. elbcM w.SJan Zoetemelk nablijft bij GWS ig vr J enat Sassenheim - Jan Zoetemelk iprefcheeft zijn contract als trainer k Dfbij de Sassenheimse afdelings- j"niJljclub GWS met een seizoen verlengd. De trainer uit Voor- HULIschoten is bezig aan zijn eerste 12jseizoen bij GWS. De Sassenhe- den mers staan momenteel in de ULAIt0P van afdeling zaterdag. wa,srCharles Veldhoven ["«sterk in Leuven i.OojDEN HAAG Bij internatio- Stidnale shorttrack wedstrijden in anvjhet Belgische Leuven is -de 800 3n9%ieter bij de mannen gewon- jnen door Charles Veldhoven 4.oqju»t Oegstgeest. Bij de 1000 r ■LERter werd Veldhoven derde. Op 16.0de 1500 meter werd Jan Hoo- is Igeveen uit Woubrugge tweede [achter de Belg Alain de Rui- Tjter. Bij de vrouwen won op de gi ijlOOO meter de Haagse Priscilla jErnst. Bij regio-wedstrijden in IDen Haag behaalde René jSteijn uit Wateringen de limiet "ingpp de 800 meter die hem het oekjrecht geeft uit te komen bij de ligdnationale kampioenschappen, t tijSteijn, pas bezig aan zijn twee- elude seizoen bij het shorttrack, jraffelde de 800 meter af in andjl.26.33. :e o( z'j'Zusjes Ossendrijver ,eviPchaatsen in Collalbo 'i89_ n apEN HAAG Een gedeelte lenVan de Zuidhollandse schaats- lekielectie verbleef de afgelopen in j£veek in het Noorditaliaanse >eg<fcollalbo. De Rijswijkse zusjes )0 lJOssendrijver brachten daar lijtfnkele goede tijden op de stfdokken. Manuela reed de 500 roejneter in 43,46 seconden en de dapOO meter in 2.14,28. Esmeral da Ossendrijver sprintte naar ig dj!4,72 en voltooide de 3000 me- enefer in 3.46,49. De Haagse Eve- n Jien Veldkamp liet 46,89 (500 tneter) en 2.22,31 (1500 meter) noteren. LISSE De zesde editie der Vlugt, ■sl'Vr. van het internationale da- v.anJStichting Spo gAnnet Keur ■Festo) werd ■ijdens het ioernooi ge- l<ozen tot de LISSE De zesde editie van het internationale da mes basketballtoernooi in Lisse is ongetwijfeld de meest succesvolle tot nu toe geweest. Volgepakte tribunes, hoogwaardig ba- setball en een uitstekende organisatie zorgden voor een geweldige sfeer. Tru dovi Reservi afkomstig uit het Russische Gorki was evenals vorig jaar win nend finalist. Festo BW verloor kansloos (63-38). Het gemak Trudovi Reservi de finale won, vormde eigenlijk een beetje een anti-climax want een dergelijk toernooi verdiend hoogspanning in haar laatste wedstrijd. Festo BW had in de weg naar de fi nale al teveel krachten moeten gebruiken. De Russinnen daarentegen le ken geen enkele hinder te on dervinden van het zware pro gramma. Svetlana Kovtinenko schoot vanachter de driepunts- lijn Festo makkelijk op af stand. Kovtinenko tekende in dit toernooi voor de meeste driepunters (13). Annet Keur, die de titel 'Most Valuable Player' van het tournooi mee kreeg, antwoordde als enige namens Festo en dat was niet genoeg. Waar Festo in de pou lewedstrijd nog maar net aan het korste eind trok (58-60) werd de finale al in de eerste helft beslecht (rust 29-19). Ondanks het gemis aan span ning in de finale keek Ad van der Vlugt, lid van het bestuur van de Stichting Sportpromo- tie Bollenstreek, uiterst tevre den terug op het tournooi. De Stichting is speciaal voor dit tournooi opgericht en van der Vlugt samen met vele andere vrijwilligers waren verant woordelijk voor de perfecte organisatie. Wat dat betreft heeft men l leerd van de vorige vijf tour- nooien. In een vroeg stadium werden de mogelijke deelne mers benaderd en dat resul teerde in eeen sterke bezetting met ondermeer de nationale teams van België en Denemar ken, Sparta Praag, de al ge noemde Russinnen en Neder lands kampioen Amiga Den Helder. Tevens werd veel zorg besteed aan ondermeer de aankleding van de hal en werd er in Festo' een belangrijke sponsor ge vonden. Als we de onont koombare vergelijking met het grote mannen tournooi in Haarlem maken, dan kan Lis- se die natuurlijk nog lang niet aan. Maar Lisse heeft dan ook geen fl. 400.000,— te besteden. Wat wel uit de twee enerver ende basketbaldagen mag wor den geconcludeerd is dat het Lisse tournooi nog verder kan groeien. Ad van der Vlugt noemde al landen als Spanje en Italië waar zeer sterke competities worden gespeeld. Wellicht dat teams uit die lan den in de zevende uitgave van het Lisse tournooi vertegen woordigd zullen zijn. Lisse heeft dit jaar in ieder geval wél hoge verwachtingen ge schept voor het volgend jaar. ROTTERDAM Hij is zestien lentes jong en heeft inmiddels niet min der dan zes wereldtitels op zak. De laatste behaal de hij deze week in Rot terdam tijdens het wereld kampioenschap dammen voor junioren. Zonder de anderen een schijn van kans te geven, prolon geerde de Israëliër, met nog twee ronden te gaan, zijn wereldtitel. Koyfman; een damwonder dat geen coach meer nodig heeft. ..Alles zit in mijn hoofd. Ik train door de partijen elke dag in gedachten na te spelen". De verandering van houding is opvallend. Na een lacherig potje kaarten met de Neder landse deelnemers van het toernooi gaat Yigal Koyfman er even voor zitten. Gezicht in de plooi en een serieuze blik. „Zeg alsjeblieft nooit dat ik een Rus ben. Ik ben een jood die zestien jaar in de USSR ge leefd heeft", legt hij uit, in vloeiend Engels. Igor, zoals hij in Rusland genoemd werd, is negen maanden geleden ge ëmigreerd naar Israël. Een droom die werkelijkheid werd voor de tiener, die, zoals hij zelf zegt, jarenlang als een hond geleefd heeft in de Sov jetunie. „Ik was joods, succes vol en intelligent. Drie eigen schappen waar in de Sovjetu nie geen plaats voor was. Het systeem had een grijze massa nodig; geen eigenwijze indivi duen zoals ik". Eigenwijs of niet, Yigal Koyf man presteerde het om reeds op achtjarige leeftijd vele dam- toernooien te winnen. Wonend in Bendery, een stad in Molda vië „met slechts 120.000 inwo ners", leerde zijn vader hem al op,zesjarige leeftijd dammen. Een jaar later trainde hij met een coach en won zo'n beetje alles wat dammend los en vast zat. Tot op heden heeft hij een aardige zegereeks op zijn naam staan. Enkele voor Deelden: tweemaal kampioen van Mol davië bij de senioren, vier maal Sovjetrussisch kammpi- oen bij de pupillen, twee we reldtitels bij de aspiranten en vier wereldtitels bij de junio ren. Hij was zelfs tegelijkertijd aspiranten- en juniorenwe reldkampioen. Humor Yigal Koyfman toont zich een jongen met humor .die af en toe ontzettend diep op de za ken ingaat. De jaren in de Sovjetunie en zijn emigratie naar Israël hebben hem duide lijk aan het denken gezet. „In de Sovjetunie werd altijd ge zegd: denk erom, je sport voor je land en niet voor jezelf. Nu weet ik wel beter Ik dam voor mijzelf en de mensen om me heen Niet om een systeem in stand te houden". Toch heeft de jeugdige dam mer niet alleen slechte herin neringen aan zijn voormalige woongebied. „Als ik die rode vlek zie op de landkaart, hou ik van mijn stad, mijn huis, en mijn vrienden. Mijn leven daar was best oké. maar het socialistische systeem werkt gewoon niet. Voor jullie wes terlingen is het moeilijk voor te stellen om vermoord te kunnen worden, omdat je niet in het systeem past. Ik wist al tijd dat ik joods was, maar mocht van mijn ouders niet te veel over Israël praten. Dat zou mijn dood betekend kun nen hebben", zegt Yigal Koyf man verbeten. Geld Het feit dat hij een succesvol dammer is, heeft enigszins in zijn voordeel gewerkt. Hoe jong hij ook was, hij kreeg elke maand een forse toelage op zijn bankrekening gestort en leefde financieel dan ook beter in de Sovjetunie dan mo menteel in Israël. „Geld is fijn, maar niet het belangrijkste. Dat ik nu tussen mijn eigen volk leef, daar gaat het om", zegt het jonge damtalent dat ondertussen damtrainingen verzorgt in zijn nieuwe land. Veel Sovjetrussische topdam- mers zijn van joodse komaf. Gantwarg, Valneris, Fourman. Volgens Yigal Koyfman is dat geen toeval. „Dammen is edu catie, jezelf ontwikkelen. In de joodse gemeenschap is educatie het hoogste goed. Als iemand intelligent is, brengt hij dit over op zijn kinderen. Joden zijn vaak goed ontwikkelde mensen die zich voortdurend verder willen ontwikkelen. Dat staat nu eenmaal boven relaties aangaan en geld ver dienen. Intelligentie en dam men zijn onlosmakelijk met el kaar verbonden. Intelligentie betekent de kracht om je her senen te gebruiken. Met dam men doe ik niks anders". Plicht De gedrevenheid, waarmee de wereldkampioen over zichzelf vertelt, is tekenend voor zijn om de concentratie te behou- Dat hij altijd met zijn sport be zig is, blijkt gedurende het ge sprek wel erg duidelijk. „Zo juist speelde ik een potje kaar ten met de Hollanders. Erg ge zellig. Maar denk je dat ik mijn hoofd er bij had° Welnee, ik zat al met mijn gedachten bij de partij van morgen", al dus Yigal Koyfman. Niet alleen dammen doet hij op hoog niveau. In de Sovjetu nie speelde hij van jongs al aan viool en studeerde af aan de middelbare muziekschool Momenteel heeft hij echtei meer oog voor dammen. „Ik heb er de tijd niet meer vooi aangezien ik dammen toch be langrijker en interessanter vind". In Israël benadert de fanatieke dammer zijn studie al net zo serieus als het dam spel. Bijna alle vakken stu deert hij op het hoogste ni veau „Het is erg zwaar en ik leer dan ook elke dag tot mid den in de nacht. Maar niets is te moeilijk voor mij. alles is mogelijk. Als iemand niet zijn hoogste niveau bereikt, is dat puur een kwestie van luiheid. Ik ben ook lui, want ik leer niet tot drie uur 's nachts", zegt hij met een glimlach. „Daarom zal ik ook nooit mijn hoogste niveau bereiken". Leeftijd Geen geringe uitspraken voor een tiener. Het is duidelijk dat hij in veel dingen zijn tijd ver vooruit is. Zijn leeftijd, de we reldtitels en filosofische ge dachten vindt hij echter totaal niet bijzonders. „Wat is nou leeftijd: Ik ken mensen die op hun veertigste minder ontwik keld zijn dan een kind van vijf. Het maakt niet uit wan neer je geboren bent. Het gaat erom hoe je vervolgens met je zelf en anderen omgaat. Ik vond het altijd interessant om vrienden te hebben die vijf tot tien jaar ouder waren. Die hebben ten minste iets te ver tellen waar ik wat van kan le ren". Geen wereldkampioen meer zijn, lijkt Yigal Koyfman geen prettige gedaéhte „Succes is houden wat je hebt. Ik moet er niet aan denken dat ik op een gegeven moment geen wereld kampioen meer ben bij de jeugd omdat ik met de senio ren mee doe. Dit jaar is er ook een nieuwe aspiranten kam pioen van de wereld. Dat bete kent dat ik ex-wereldkam- pioen ben. Afschuwelijk toch9". ANNELIEKE DIJKSTRA Yigal Koyfman: „Geld is fijn, maar niet het belangrijkste". houding ten opzichte van het leven. Dammen is niet het be langrijkste maar winnen geeft hem het gevoel geslaagd te zijn „in een deel van dit le ven". Yigal Koyfman: „Ik speel om me te ontwikkelen. Winnen is natuurlijk leuk en bevredigend, maar het is niet alles. Dat ik nu vier keer we reldkampioen ben bij de jeugd is fijn maar legt ook een enor me druk op me. Niet van bui tenaf, maar van hieruit", wijst hij op zijn voorhoofd. „Toen ik aan dit toernooi begon, moest ik gewoon winnen. Die plicht legde ik mijzelf op. In 1992 wil ik met de senioren meedoen en wereldkampioen worden. Dat zou dit jaar misschien al gelukt zijn als ik mee mocht doen", zegt Yigal Koyfman zelfverzekerd. Het was ook een vreemde gang van zaken voor het jonge damtalent. Aangezien hij in fe bruari naar Israël emigreerde, wilde hij deze zomer in Portu gal, tijdens het - senioren - Eu ropese kampioenschap, uitko men voor zijn nieuwe land. De Israëlische dambond stelde een keurige brief op waarin Yigal Koyfman naar voren werd geschoven als de Israëli sche afgevaardigde voor het toernooi. De werelddambond, de FMJD, bleek hier geen ge noegen mee te nemen. Yigal Koyfman woonde niet lang ge noeg in zijn nieuwe land en mocht er nog niet voor uit ko men. Hij: „Met een telefoontje wil den ze het afdoen. Geen offi ciële brief, niks. Ik ben toen toch naar Portugal gereisd. Daar kreeg ik van mister Pi- card (toernooicoördinator FMJD, red.) te horen dat ik in geen geval mee kon doen. Zo waren de regels nu eenmaal. Ik ben toen maar weer terug naar huis gegaan". Reservelijst Enkele maanden later kreeg hij echter bericht dat hij in Groningen, voor het wereld kampioenschap senioren, op de vijfde plaats van de reser velijst stond. „In feite gaven ze toe dat ik mocht spelen", zegt Yigal Koyfman. „Alleen was het natuurlijk onwaarschijn lijk dat er vijf dammers ziek zouden worden". Dit gebeurde inderdaad niet, dus deed hij voor de vierde maal mee met de junioren. De eerste maal was hij dertien jaar en werd meteen kam pioen. Hij is dan ook de jongste dammer die ooit wereldkam pioen bij de junioren (tot twin tig jaar) werd. Met zijn vierde titel, die hij deze week in Rot terdam behaalde, kan hij we derom in het Guinness-record- boek. Nog nooit werd een dammer viermaal achter el kaar jeugdwereldkampioen Vechter De vraag is. wanneer de bijna 17-jarige Yigal Koyfman de senioren van het bord zal spe len. Naar eigen zeggen duurt dat niet lang meer. „In 1992 FOTO: STEPHEN EVENHUIS doe ik mee met het senioren WK. Ik denk dat ik grote kans heb om bij de eerste drie te eindigen. Ik ben nu eenmaal een vechter, dat is mijn kracht. Ik ga niet voor een re mise. Als je echt een kampioen bent, win je al je partijen ge woon. Veel dammers zijn te snel tevreden en sturen aan op remise om in de race te blij ven. Ik hou niet van dat uitge rekende". Tevredenheid over een partij deelt hij op in twee delen. De sportieve voldoening en de mentale Yigal Koyfman: „Meestal ben ik sportief wel tevreden. Damtechnisch zit het vaak wel goed. Mentaal ligt het bij mij wat moeilijker. Ik ben constant in strijd met mezelf. Mensen zien mij spe len en denken dat ik het mak kelijk heb omdat ik zo relaxed dam. Maar zij zien alleen mijn gezicht en weten niet wat er allemaal in mijn hoofd omgaat. Daar is het altijd een gevecht

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11