ihankar stond ls enige pal oor democratie OAS blijft ontwikkelingen in Suriname nauwgezet volgen Kans is klein op actieve deelname van Nederland aan gewapend conflict Vaalf doden bij ongeluk Madrid ■GI [ITENLAND QeidwQowuvnt ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 PAGINA 5 het boren Lp gat in de konden igswerkers iopvarenden lip voor de i Zuid redden, noed wordt de andere opvarenden omgekomen. foto: ap Gesprek premier India met leider van Sikhs NEW DELHI De Indiase premier Chandra Shekhar is gisteren bespre kingen begonnen met een leider van de sikhs om een oplossing te vinden voor het afscheidingsconflict 'in de noordelijke provincie Punjab. Het is het eerste gesprek met de regering sinds de sikhs in 1986 in opstand kwamen voor meer zelfstandigheid in het door hindu's beheerste India. De ontmoeting volgt op een bijeen komst van drie rivaliserende sikh groeperingen twee dagen geleden, die de sikhleider Simranjit Singh Mann afvaardigden om met Shekhar te on derhandelen over zelfbeschikkings recht van de welvarende noordelijke provincie. Verbod tv-uitzending over Sjevardnadze MOSKOU 'Vzgljad' (Zienswijze), een populair programma op de Sovjet-televisie, mag twee nieuwsprogramma's waarin de afgetreden minister van buitenlandse zaken Eduard Sjevardnadze cen traal staat, niet uitzenden. Presentator Aleksandr Ljoebimov zei dat de nieuwe baas van Gostelradio (de staatscommissie voor radio en tv), Leonid Kravtsjenko, had laten weten dat actuele politieke onderwerpen op dit moment ongewenst waren en dat kanaal 1, waarop Vzgljad wordt uitgezonden, een spreekbuis moet zijn van de president en diens beleid. In de Sovjetunie wordt het verbod als een duidelijke terugkeer van de politieke censuur ge zien. Volgens Ljoebimov kan een programma als Vzgliad, dat in 1987 als een van deJeerste de cen suur doorbrak, niet heen om Sjevardnadze's aftre den en diens waarschuwing voor dictatuur. (Van onze ht speciale verslaggever ver Rob Ruggenberg) fat ^AMARIBO Een ■me regen valt boven triest en verpauperd amaribo. Troosteloos- vofd alom. Uit een muur het verveloze presi- itieel paleis, eens een di oniaal pronkgebouw, ?it reeds een boompje. fs g e stad zitten de bioscopen kermis wordt druk be- de nachtclubs en disco- ^„iien trekken evenveel pu- als voor de coup. En voor visumloket van het Neder- consulaat vormen zich we rijen. De fut is eruit in Suriname. De kans dat Nederlandse ontwikke- skraan nog zal worden igedraaid is na de staats- p kleiner dan ooit. „Die b~ukn zal door al dat jarenlang ijjc tdraaien nu wel afbreken wie weet wat er dan uit- it", grapte coupleider com- ^idant Chas Mijnals deze Wie armoe lijdt, 'pi- •t' zoals dat hier heet, kan om zulke grapjes lachen, iconomie ligt aan barrels, is het land hopeloos teld. Suriname worden de ge- rtenissen van maandag nd reeds schamper betiteld als de telefoon-coup. Op die avond, om 22.25 uur, pakte Mijnals op het kabinet van het Militair Gezag de telefoon en belde naar de overkant van de straat, naar het presidentieel paleis. Hij deelde aan de rege ring, die daar vergaderde, mee dat het leger de macht had overgenomen. „U kunt naar huis gaan om daar nadere in structies af te wachten". Mede-couppleger Ivan Graan oogst vertelt wat er aan dat te lefoontje voorafging: „Die maandagavond vergaderden wij op de bovenste verdieping van het paleis, in de kamer van president Shankar, met Lachmon, de voorzitter van het parlement en met andere politici over de situatie die was ontstaan na het ontslag van Bouterse. Wij bereikten een akkoord. Dan sluipt Shankar ineens naar beneden en gaat daar stiekem een andere ver klaring voor de pers voor staan lezen. Terwijl dus nota bene boven Lachmon bezig is een samenvatting te maken van de afspraken die wij net hadden gemaakt. Dat gedrag van Shankar deed voor ons de deur dicht". Hoe het ook is gegaan (Shan kar doet er sindsdien het zwij gen toe), het geyolg was grim mig. De bandopname die de Surinaamse journalisten van zijn verklaring maakten werd kort daarop uitgezonden door het particuliere radiostation Apintie. Bij Apintie arriveer den de militairen te laat, bij de andere radiostations en bij het gebouw van de staatstelevisie kwamen zij wèl op tijd om de uitzending te verhinderen. Verbaasde t v-kijkers zagen hoe de nieuwslezer, die net be gonnen was aan het binnen landse nieuws, plotsklaps uit beeld verdween en hoe het scherm op 'storing' ging. Kort daarop verscheen de presenta tor weer, en vervolgde met de rubriek 'buitenland'. Omdat de Surinaamse kranten donderdag zowel de volledige 'verboden' verklaring van de president publiceerden als ook de 'overeenkomst' die de le gertop die kerstavond met de politici had bereikt, kan Suri name haarscherp de achter grond van de staatsgreep zien. Uit die stukken blijkt duidelijk dat president Shankar hoe zijn beleid verder ook beoor deeld moge worden op die maandag als enige pal heeft gestaan voor de Surinaamse parlementaire democratie. En er blijkt ook uit dat de rege ring en de andere politieke lei ders wel heel snel door de knieën zijn gegaan voor de dreigementen van de militai- Toen gisternacht ook het 51 le den tellende parlement zonder boe of ba het afgedwongen ontslag van de regering slikte, was het fiasco van de demo cratie in deze vijftien jaar jon- Tijdens hun inhuldiging in 1988 stonden president Shankar en vice-president Arron zij aan zij met Desi Bouterse. Inmiddels heeft het tweetal als gevolg van een staatsgreep het veld moeten ruimen. ge republiek wel compleet. Puur en alleen uit angst gaf het parlement daarmee een grondwettelijk tintje aan een ordinaire soldatencoup. Waarover waren politieke lei ders het die kerstavond met de militairen eigenlijk eens ge worden? De 'samenvatting' die Lachmon maakte laat het zien: president én regering zouden aftreden, er zouden voor eind maart verkiezingen worden gehouden, voorbereid door een soort 'nationaal tussenkabinet'. Vooral dat laatste schoot presi dent Shankar in het verkeerde keelgat. De president, kon ak koord gaan met nieuwe ver kiezingen, 'op grond van maatschappelijke realiteiten', zij het dat hij een wat langere termijn realistischer vond: ui terlijk eind mei. Maar dat 'na tionaal kabinet', dat klopte niet, dat kon niet, vond Shan- Joker En zo liep de man die door Bouterse voor joker werd uit gescholden en die een zwakke ling en een naprater wordt ge noemd, naar beneden en legde voor de pers zijn eigen verkla ring af in een laatste po ging wellicht om het onheil af te weren. „Een ieder die zich strikt wenst te houden aan de grond wet en deze respecteert, zal zich erbij neer moeten leggen dat de uitslag van de laatst ge houden verkiezingen geen ruimte laat om tegemoet te ko men aan dergelijke wensen", zei Shankar. „De grondwet geeft immers duidelijk aan dat de president op grond van de verkiezingsuitslag een rege ring moet vormen". En in zo'n opvatting passen geen militairen, ook al zwaai en die nog zó hard met de vage en daarom zo gevaarlijke artikelen 177 en 178 uit die zelfde grondwet. Artikel 177 zegt dat het „natio naal leger mede arbeidt aan de nationale opbouw en de bevrij ding van de natie". En artikel 178: „Het Militair Gezag heeft de opdracht om de voorwaar den te garanderen waardoor het Surinaamse volk een vreedzame overgang naar een democratische en sociaal ge rechtvaardigde maatschappij kan realiseren en consolide- Het is voor de militairen sim pel een kwestie van selectief lezen geworden. De grondwet geeft het bestuur van het land onomwonden in handen van het gekozen parlement, de Na tionale Assemblee. Maar coup pleger Ivan Graanoogst ziet dat anders: „Die macht ligt in derdaad bij de Assemblee, maar is er niet genoeg gepraat, is er niet lang genoeg gemoti veerd? Wij zijn niet de enigen die zich stoorden aan het on vermogen, de onwil, de on macht van deze regering. Waar liggen de grenzen?" De Surinaamse militairen hou den er wat de democratie be treft duidelijk eigen grenzen op na. Van onze medewerker A.H. Lind DEN HAAG De uiter ste datum voor Saddam Husayn om zijn troepen uit Kuwayt terug te trek ken nadert angstig snel en de kansen op een gewa pend conflict tussen Irak en de geallieerde troepen stijgen zienderogen. De Nederlandse regering heeft landgenoten in onder meer de Golfstaten Qatar, Bahrayn, de Verenigde Arabische Emira ten en het oostelijk deel van Saudi-Arabië të verstaan gege ven dat een verder verblijf in deze streken niet is aan te ra den. Hun vertrek voor 15 ja nuari is geboden, voorzover zij niet onmisbaar zijn. De waar schuwing wordt uiteraard in gegeven door de toenemende spanning in het Golfgebied, maar zal ook wellicht zijn ge baseerd op het bekend worden van het feit dat op 2 december jongstleden het afvuren van twee Iraakse proefraketten pas in een zeer laat stadium werd ontdekt. Nu liggen Bahrayn, Qatar en het oostelijk deel van Saudi-Arabië binnen het be reik van de Iraakse SCUD B raketten die gifgas kunnen be vatten. Extra voorzichtigheid is dus geboden, zij het dat nu niet direct moet worden aan genomen dat reeds bij de aanvang van een gewapend conflict tot zulke uiterste maatregelen zal worden over gegaan. Gelukkig zijn de anti-gaspak- ken voor de Nederlandse be woners de afgelopen dagen aangekomen en gedistri bueerd. Zij hebben de pakken overigens met enige scepsis' zien komen, omdat ze het on gemak van het dragen van deze kledij niet zo zien zitten. Gezien de hoge kosten van de pakken (per stuk meer dan duizend gulden) zou het mee sturen van een of twee militai re adviseurs veel waarde heb ben toegevoegd aan dit initia tief. Nu heeft men volstaan met het meezenden van Het Handboek voor de Soldaat. Voor wat betreft het eventueel deelnemen aan een gewapend conflict, dat hoogstwaarschijn lijk in gang zal worden gezet door de Verenigde Staten, staat Nederland voorlopig nog langs de zijlijn. Hoewel de ex- taakgroepcommandant Van Gurp bij zijn aankomst in Ne derland aangaf dat de samen werking tussen de geallieer den, met name de marines van de WEU-landen, uitstekend is, is er althans naar buiten toe nog geen vaste commandover houding bekend gemaakt voor een gewapend conflict. Het ligt uiteraard voor de hand dat een en ander onder Amerikaanse leiding zal ge beuren. In hoeverre voor de Nederlandse marine een schie tende rol zal zijn weggelegd, valt nog te bezien; onze sche pen zijn qua bewapening niet bedoeld voor delname aan walbombardementen. De luchtverdedigingscapaciteit is uitstekend, niaar eerder be doeld voor bescherming van eigen schepen. Aangezien van Iraakse zijde nauwelijks be hoeft te worden gerekend op een zeestrijd, ligt het voor de* hand dat Nederland zich eerder zal blijven bezighouden met de handhaving en contro le van het handelsembargo. Het zenden van troepen wordt weliswaar doorde regering niet geheel uitgesloten, maar zal in dat geval toch beperkt blijven tot geneeskundige en of genie-eenheden. Als deze althans nog op tijd kunnen ar riveren. De houding van de regering is in dit opzicht in de ogen van de geallieerden waarschijnlijk weinig doortas tend, temeer omdat al veel eerder om vergroting van de Nederlandse deelname was ge vraagd. Het ziet er daarom naar uit dat Nederland zich nauwelijks of niet actief in het gewapend conflict zal mengen. Iets an ders is dat toch overwogen moet worden in hoeverre de marineschepen een rol zullen moeten gaan spelen bij het verlenen van eventuele bij stand en/of evacuatie van landgenoten in de regio. Zeker nu een aantal luchtvaartmaat schappijen heeft aangekondigd te overwegen vluchten naar het Golfgebied na 9 januari te annuleren. De tijd begint te dringen! (De auteur is kapitein ter zee b.d.) lm RCELONA Bij een 2 keersongeval even bui- Madrid zijn gistermid- zeker twaalf mensen het leven gekomen en anderen gewond ge- ïfct de/i slachtoffers zaten in een ringcar die door te hoge lheid uit de bocht vloog en ;n een paal van een ver- -j ^irsbord botste. De bus werd ja-jj rbij in tweeën gespleten, ongeluk is het tweede ern- e in een week waarbij een is betrokken. Afgelopen zondag kwamen bij Malaga tien mensen om bij een botsing tussen een touringcar en een klein personenbusje. In totaal vielen in Spanje tijdens de kerstdagen 118 doden in het verkeer. Jn Spanje is voor de zoveelste keer alarm geslagen vanwege dat grote aantal doden in het kerstverkeer. Het totale aantal slachtoffers komt dit jaar, net als een jaar geleden, boven de 6000 uit. Het Spaanse verkeer eist daarmee bijna 17 dodelijke slachtoffers per dag. De gevaarlijkste regio is het noordoostelijke Catalonië, waar per 1000 kilometer weg jaarlijks 54 doden vallen. Jaar lijks vinden er in heel Spanje 100.000 ongevallen met doden en/of gewonden plaats, waar van 30.000 in Catalonië. Een kwart van het totale aan tal doden in 1990 was tussen de 18 en 23 jaar. Een groot deel van die jongeren kwam om bij een ongeval dat tussen elf uur zaterdagavond en vier uur 's nachts plaatsvond. Liefst 65 procent van de slachtoffers had meer dan 0,8 promille al cohol in het bloed. De overheid hoopte begin dit jaar met een strengere wet het aantal ongevallen terug te dringen. In de eerste maanden liep het aantal doden iets te rug, maar de laatste maanden van het jaar hadden de zwaar dere boetes al geen invloed meer op het rijgedrag van veel Spanjaarden. Wintersportplezier De kerstvakantie is door veel Nederlanders aangegrepen om te gaan skiën in de Alpen. Maar ook voor'angiaufen zijn er op het ogenblik mogelijkheden genoeg. Zoals hier bijvoorbeeld in de prachtige omgeving van het Sertigtal bij Davos in Zwitserland. foto: ap Tunesische extremisten aangeklaagd TUNIS Tunesië heeft 102 fundamentalisten aangeklaagd omdat zij van plan waren met geweld een islamitische staat te stichten, zo is gisteren uit officiële bronnen vernomen. De beschuldigden, leden en sympathisanten van de Islami tische Beweging Nahdha, be raamden sabotagedaden en moordaanslagen en verzamel den informatie over veilig heidstroepen, legeropslagplaat- sen, ambassades en huizen van hoge regeringsfunctionarissen, aldus de zegslieden. Zij voeg den daaraan toe dat Nahdha op het punt stond de plannen uit te voeren. Volgens Abdelfattah Mourou, een Nahdha-leider die nog op vrije voeten is, maken de aan klachten deel uit van een cam pagne van de voorstanders van de harde lijn binnen de regering om fundamentalisti sche demonstraties te voorko men als er oorlog uitbreekt in de Golf. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Het standpunt van de ambas sade van Suriname in Washington lijkt enigzins af te wijken van dat van de nieuwe machthebbers in Suriname, die van me ning zijn dat er helemaal geen staatsgreep is ge weest. Glenn Alvares zei gisteren na afloop van de stemming bij de OAS dat hij zijn instructies krijgt van het ministerie van buitenlandse zaken in Para maribo. Hij voegde daaraan toe dat er nog te weinig infor matie is om een duidelijk beeld te vormen hoe het ver der zal gaan. De Nederlandse ambassadeur J. Meesman, die als waarne mer bij de OAS het woord voerde, verklaarde dat Neder land de staatsgreep veroor deelt. 'Hij deelde de OAS offi cieel mee dat Nederland de economische hulp aan Surina me tot nader order heeft opge schort. De Amerikaanse vertegen woordiger bij de OAS, ambas sadeur Luici Einaudi, zei dat de staatsgreep in Suriname in fel contrast staat met het pro ces van democratisering dat in Zuid-Amerika aan de gang is. De Verenigde Staten en Vene zuela- wilden bij de veroorde ling van de staatsgreep het verst gaan. Zij stelden voor de secretaris-generaal opdracht te geven de situatie in Suriname te blijven volgen en regelma tig verslag uit te brengen aan de permanente raad van de OAS. Op grond daarvan zou de OAS de aard van zijn be trekkingen met Suriname na der moeten bepalen. Andere landen, met name Brazilië, vonden dat te ver gaan en noemden een derge lijk toezicht van de OAS een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Surina me. In de compromistekst van de resolutie staat dat de secre taris-generaal van de OAS de sjtuatie in Suriname moet vol gen, zonder het beginsel van niet-inmenging te schenden, en de permanente raad van de OAS van de loop der gebeurte nissen op de hoogte moet hou den. De 77-jarige Johan Kraag, die is voorgedragen als niewe pre sident, was onderwijzer en met name voor de onafhankelijk heid van Suriname politiek ac tief. Hij is parlementariër, mi nister, statenvoorzitter en, in de periode 1963-1969, vice-pre sident geweest. Momenteel is hij ere-voorzitter van de NPS, de creoolse partij van Henck Arron. Kraag zei enkele dagen gele den al te zijn gepolst voor de kandidatuur, maar in eerste instantie heeft hij hierop „ja noch nee gezegd". „Ik heb uit eindelijk ingestemd vanwege het belang van het land". Over de militaire ingreep op kerstavond wilde hij niets zeg gen: „Mijn mening mag ik daarover niet prijsgeven". De kandidaat-president staat bekend als een criticus van Arron. Kraag zei gisteren geen overleg met zijn partij noch met voorzitter Arron te heb ben gehad, wel sprak hij met partijleden. De voor het vice-president- schap genomineerde Wijden- bosch was in 1987, in de laatste periode van de formele heer schappij van Desi Bouterse, door de legerleider aangesteld als premier. Toen het leger zich geleidelijk uit de officiële politiek terugtrok werd hij voorzitter en lijsttrekker van de aan de militairen gelieerde Nationaal Democratische Par tij (NDP). Bij de verkiezingen dat jaar won zij slechts drie van de 41 zetels in het parle ment.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5