Nelson Mandela en de weg naar een nieuwe orde E K IJ K BUITENLANDl üeidóa&owimït We moeten de blanken verzekeren dat ze niets te vrezen hebben in de toekomst" Zaterdag 29 december 1990 f Nelson Mandela, 72 jaar, is optimistisch en vol vertrouwen. Het einde nadert van het meest opmerkelijke jaar van zijn leven. Het werd gekenmerkt door zijn vrijlating in februari na bijna drie decennia in Zuidafrikaanse gevangenissen, door bewieroking onder de zwarten en veel blanken in zijn land en door een bijna ongeëvenaarde wereldfaam. In een exclusief interview zet Mandela zijn ideeën uiteen over een toekomstig, rechtvaardig en niet-raciaai Zuid-Afrika. Het interview werd afgenomen door Anthony Heard, tot voor enkele jaren hoofdredacteur van The Cape Times. Hij maakte met zijn blad geschiedenis door als eerste 'blanke' krant een interview te publiceren met ANC- voorzitter Oliver Tambo. Dat interview, in de periode dat het nog was verboden om ANC-leiders te citeren, was indertijd een van de redenen waarom Heard door zijn werkgevers werd ontslagen. De internationale federatie van dagbladuitgevers beloonde hem in 1986 met de „Golden Pen of Freedom". Sinds zijn ontslag als hoofdredacteur werkt Anthony Heard als correspondent voor verschillende buitenlandse bladen, waaronder onze krant. Tussendoor was hij gasthoogleraar aan de befaamde universiteit van Havard in de Verenigde Staten. Nelson Mandela gelooft vast in een grondwettelijke vastlegging van de rechten van de bevolking om deze te beschermen tegen eigenmachtige ac tie van de staat. Hij steunt het idee van een meer-partijendemocratie. Hij prees blanken in Zuid-Afrika en de wereldgemeenschap in het algemeen om hun steun voor zijn levenslange strijd tegen de apartheid. Hij sprak zich in bijzonder warme bewoordin gen uit over zijn wapenbroeder Oliver Tambo, leider van het Afrikaans Na tionaal Congres, die bijna dertig jaar lang in ballingschap heeft geleefd en begin december naar zijn land terug keerde. De moeilijkste tijd ligt in nog het ver schiet: de harde onderhandelingen met de regering van president Frede- rik W. de Klerk over een toekomstige grondwet voor het land. Het is duide lijk dat de partijen op veel gebieden, afwijkende standpunten innemen en Mandela beschuldigt de regering van het ondermijnen van de afspraken met het Afrikaans Nationaal Congres. Op het ANC-congres, eerder deze maand, is de regering, onder druk van de linkervleugel van het ANC zelfs een ultimatum gesteld. Tijdens ons gesprek zwaait Mandela echter De Klerk persoonlijk lof toe, omdat de president bereid is te pra ten over en te luisteren naar de pro blemen die op tafel worden gebracht. Hoewel Mandela ontkent dat hij en dé regering met zoveel woorden 'gebon den' zijn aan onderhandelingen, maakt hij duidelijk dat beide partijen zich er voor inzetten antwoorden te vinden. Mandela verwacht duidelijk dat met succes onderhandeld zal worden over de weg naar een nieuwe orde, hoewel deze weg bezaaid zal zijn met stenen. - Als u terugkijkt op de afgelopen maanden, zoudt u dan kunnen zeg gen wat u het meest geraakt heeft in Zuid-Afrika, na zevenentwintig en een half jaar gevangenis. Was er iets dat u werkelijk diep getroffen heeft? ,,lk zou het moeilijk vinden om een enkel punt te noemen, misschien kan ik de kwestie overwegen vanuit een combinatie van factoren. In de eerste plaats werd ik op de dag van mijn vrijlating getroffen door het grote aantal blanken dat de strijd tegen apartheid leek te steunen. Ik had ook de gelegenheid om in contact te ko men met de opvattingen en stemming van de jonge mensen, studenten in het bijzonder, die werkelijk het pro- dukt waren van Bantu Education (het systeem onder de apartheid om zwar ten ondergeschikt te houden - AH), maar die de meest militante oppositie geworden zijn tegen het apartheids- beleid. Dat raakte mij ontzettend". Politiek bewustzijn „Maar wat me vooral trof was het hoge niveau van het politiek bewust zijn van de zwarten in het land. Toen ik naar de gevangenis ging was het niveau van politieke beschaving, hoe wel we in een militante traditie waren grootgebracht, veel lager dan dat wat ik vond toen ik vrijkwam. Dit werd met name weerspiegeld in de domi nante rol die het Afrikaans Nationaal Congres nu speelt. Het was interes sant te zien dat de regering geduren de de afgelopen veertig jaar gepro beerd heeft het ANC te onderdruk ken. Niet alleen is de regering daar niet in geslaagd, maar het ANC is op gekomen als de sterkste politieke or ganisatie in het land binnen en buiten het parlement". „Verder waren er de verrichtingen van kameraad Oliver Tambo, die de organisatie leidde binnen het kader van het collectief leiderschap. Zijn bij drage was enorm, en dat is waaraan zijn gezondheid ten gronde is gegaan zijn inzet voor de beweging". „Dat zijn de zaken die een enorme in druk op me hebben gemaakt. En na tuurlijk de overweldigende steun die we kregen van de internationale ge meenschap. Ik vond dat een unieke ontwikkeling, waarbij je geen lijn kunt trekken tussen de landen van Europa en die van Afrika, Azië en Latijns- Amerika, waar conservatieven en li beralen zich altijd voluit achter de strijd tegen de apartheid geschaard hebben. Hoewel we radicaal van me ning verschilden over de te voeren strategie, leed niettemin hun inzet voor de anti-apartheidstrijd geen twij fel". Rechtvaardig - Bent u na uw vrijlating behandeld zoals u het had verwacht, door de re gering, door de Zuidafrikanen, door de pers, door de wereld - vindt u dat u eerlijk bent behandeld? „In de eerste plaats was ik nogal ver rast door de ontvangst die ik kreeg van onze eigen mensen, zowel zwart als blank, toen ik uit de gevangenis kwam. En ik was nog meer verrast door de ontvangst die wij als organi satie kregen van de pers en de inter- Neison Mandela in gesprek met onze correspondent Anthony Heard. nationale gemeenschap. De steun die we van de kant van de pers krijgen is, natuurlijk, niet eensluidend. Er zijn er die nog steeds de status quo willen handhaven, maar er zijn veel conser vatieve kranten die ons hebben ge steund in de strijd tegen apartheid en die rechtvaardig over ons hebben ge- schreyen. Dus ik vind dat ik als deel van de bevrijdingsbeweging recht vaardig ben behandeld door dit land, de pers en de internationale gemeen schap. Ik denk dat mijn bezoeken aan Afrika, Europa, Canada en Amerika heel belangrijk geweest zijn en we zijn President F. W. de Klerk in staat geweest tijdens onze reizen grote sommen geld in te zamelen; dat wil zeggen, ik praat nu over cash". - Vooruitkijkend naar 1991, wat kan er, verwacht u, redelijkerwijs bereikt worden bij de onderhandelingen? „Het volgende punt bij onze gesprek ken met de regering is het bepalen van de te volgen weg. Dat betekent dat we moeten overwegen hoe de mensen gekozen moeten worden die plaats zullen nemen rond de onder handelingstafel en een grondwet zul len opstellen; iets wat we daarbij niet uit het oog moeten verliezen is dat onze problemen niet opgelost kunnen worden zonder dat de regering daar bij betrokken is en, omgekeerd, dat onze problemen niet opgelost kunnen worden zonder het ANC. Of we het leuk vinden of niet, de dwang der om standigheden noodzaakt ons samen te werken. We hebben al heel wat be reikt in die richting en ik heb ondanks de botsingen, waarvan sommige heel ernstig zijn, reden te geloven dat we in staat zijn die op de lange duur weg te werken en de vooruitgang te boe ken die het land en de gemeenschap van ons verwacht". De Klerk - Voelt u zich gebonden aan onder handelingen met De Klerk? „Nee, niet echt gebonden. Ik bedoel, wij zetten ons in voor onderhandelin gen en hoewel De Klerk en zijn rege ring dingen gedaan hebben die hun ernst over onderhandelingen in twijfel trekken, ben ik er van overtuigd dat *- Op wat voor manier kunnei ideeën en plannen ervoor zorgei de verschillende bevolkingsgro zich veilig voelen? „Het lijkt mij dat geen enkele meenschap in dit land bang ho» zijn voor de toekomst als ze k naar onze politiek zoals die is g muleerd in het Vrijheid Handvest is een zeer progressieve politiek is geen andere politieke organ» die dezelfde opvattingen heeft kondigd, omdat onze politiek d< kerheid biedt dat geen enkele de mogelijkheid krijgt een andé domineren. Dat is in feite een kw die ik aan de orde heb gesteld in nota aan de regering voor ik de malige president P.W. Botha moette. Ik zei dat een van de k ties waarmee het ANC en de reg< geconfronteerd zouden worden angst zou zijn van de blanken, vrezen dat de instelling van een n derheidsregering gelijk staat aa overheersing van zwarten over ken. En we moeten hun daarom zekeren dat ze niets te vrezen he in de toekomst. Het is niet mot op de zaken vooruit te lopen praten over de feitelijke maatree die getroffen zullen worden on verschillende bevolkingsgroepen rust te stellen. Maar het volstaat ik zeg dat we ons er goed van be zijn dat die angst, alhoewel plaatst, erg oprecht is en het is kwestie waarmee we ons, gezame met de regering, terdege mee moeten houden". Prestatie - Wat is uw mening over het on handelingsproces tot dusver? De singen waarover u sprak, waren erger dan u verwachtte? imffT 4 ige FOTO: RASHID LOMBARD WÊÊMRËBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊBÊMI we een sterke zaak hebben en in staat zullen zijn hen ervan te overtui gen dat zij de verwachtingen waar moeten maken. Zoals u weet heb ik hem een integer man genoemd, zowel in mijn politieke werk binnen als bui ten het land. Dat beeld is nu enigszins aangetast als gevolg van de gebeur tenissen van de afgelopen weken, maar ik denk dat hij alles zal doen wat in zijn macht ligt om de proble men die het hele proces bedreigen, op te lossen. - Wat voor Zuid-Afrika staat u voor ogen? „Welnu, dat is heel eenvoudig: een Zuid-Afrika dat is gebaseerd op het Vrijheid Handvest (een manifest op gesteld door het ANC en politieke bondgenoten in de jaren vijftig), de basis van onze politiek. Een niet-raci- ale samenleving waar alle bevolkings groepen gelijk zijn voor de wet, en waar alle vormen van raciale discrimi natie zijn afgeschaft. Het is een Zuid- Afrika met een grondwettelijke ver klaring van de rechten van alle bur gers, een verklaring die is verankerd in de zekerheid dat een ieder die vindt dat zijn rechten worden be dreigd of geweld is aangedaan, toegang heeft tot een onafhankelijk rechtsorgaan. Dat is het Zuid-Afrika dat ons voor ogen staat. Het is een Zuid-Afrika waar politieke partijen zullen zijn, waar op een afwijkende politieke mening niet gereageerd zal worden op een manier die blijk geeft van een gebrek aan geduld en politie ke tolerantie. Het bestaan van partij en zal aanvaard zijn". „Ik vind dat de gesprekken mei regering over het algemeen goed verlopen. Gezien de achtergrond ons land zou het niet redelijk zij verwachten dat van de ene dag o| andere overeenstemming wordt reikt. Het feit dat we bijeen kui komen om te praten is al een prt tie op zich. Ik heb er vertrouw» dat we alle kwesties die de kom» twaalf maanden onze aandacht opeisen - en waarvan sommige gevoelig zullen zijn - kunnen 0|J sen". - Er is door sommigen gezegd een constituerende vergadering rfui direct gekozen lichaam dat ptt grondwet moet gaan opstellen, ,n systeem waaraan het ANC de vi keur geeft, hoewel de regering anr ideeën lijkt te hebben) na verkil gen een situatie met zich meebtfe dat de winnaar alles naar zijn /in. kan zetten. Gelooft u dat? Laj „Nee, ik denk het niet. Alle regerij1,^ organen in democratische landenlUe gebaseerd op vrije en ongehorde verkiezingen. Dat is de grondslag^, de democratie in bijvoorbeeld,^ westerse wereld en er is geen enL reden waarom wij een andere foriL zouden moeten kiezen. Als we^. grondwet willen opstellen die gel, waardig is en loyaliteit geniet, m»Dtts de mensen die deze grond0f moeten opstellen de juiste volrr^ i ten krijgen. Een vande kwe^h waarmee wij ons bezighouden ij» e verzekeren dat de angsten vaa kant van de minderheden weggj' men worden. Ik twijfel er niet er voldoende goede wil is van deH van het ANC en de regering oiLk bekijken hoe de verschillende b*0f kingsgroepen in dit land geru£ steld kunnen worden over hun f komst". Uithoudingsvermogen - Op een meer persoonlijk nih hoe gaat het met uw gezondheid uithoudingsvermogen. Er liggen i( slopende maanden in het versh Maar nu ziet u er opmerkelijk uit. Hoe blijft u fit; hoe blijft u aii\ baas? „Het lijdt geen twijfel dat mijnl gramma de afgelopen maanden <i beladen is geweest, maar dat i ook weer niet overdreven woif aangezien ik niet alles alleen ho doen. Ik maak deel uit van een 1 en ik werk met uiterst capabele meraden, die in staat zijn het werf delen op zo'n manier dat ik de spanning aan kan. Tot zover bet ik dat ik het wel red. En in de gel genis ben ik natuurlijk gewend raakt aan zware lichamelijke oefd gen. Ik denk dat dat me gehoj heeft. Hoewel ik niet langer de heb ze zo consequent te doen de gevangenis". - Maar u doet wel wat oefeningei „Ik doe wat oefeningen. Althani i probeer het". ANTHONY HE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 36