TE K IJ K KUNST Lief zijn voor Oost-Europa maar wat gebeurt er met de Spion? CeidaeSou/uwit Zaterdag 29 december 1990 pagin Stones Mick Jagger in actie tijdens het eerste van de reeks concerten die The Rolling Stones deze zomer gaven in de Rotterdamse Kuip. De Urban Jungle toernee was de eerste van The Stones sinds 1984, nadat het er door onenigheid in de groep jarenlang naar had uitgezien dat The Stones niet meer bestonden. De toer nee sloeg allerlei records, niet in de laatste plaats financiële. Nachtwacht beschadigd Detail van Rembrandts Nachtwacht in het Rijksmuseum in Am sterdam, nadat op 6 april een geestelijk gestoorde man het we reldberoemde en onschatbare werk met een bijtend zuur had be spoten. Snel ingrijpen van een suppoost voorkwam dat het schil derij onherstelbaar werd beschadigd. Het werk kon na enkele weken al weer aan het publiek getoond worden. foto: anp Van Gogh Tientallen bezoekers verdringen zich voor een serie schilderijen van Vincent van Gogh, in de hoop een glimp op te vangen van de in het Van Gogh-museum tentoongestelde werken. Op 30 maart werd de expositie ter herinnering aan de honderd jaar eerder ge storven schilder geopend door koningin Beatrix. De expositie, ook in het Kröller-Müller Museum in Otterloo, trok meer dan een miljoen bezoekers. foto: anp Schandaal Een schandaal in de popwereld. Het duo Milli Vanilli, hier nog met hun prestigieuze Grammy Awards, moest die onderscheiding weer inleveren nadat ze hadden bekend niet zelf te hebben ge zongen op hun album 'Girl, you know it's true'. Producent Frank Farian vond ze er wel als popsterren uitzien, maar niet goed ge noeg zingen. Dus playbackten de twee er overal lustig op los. Tijdens de bekendmaking van het bedrog pleitten de twee ac teurs ervoor de Grammy's maar aan de werkelijke zangers op het album te geven. foto: epa Oost en West zijn geen vijanden meer, de 'cold war' is over, het levensgevaarlijke rood van de 'commies' is een bleek roze ge worden en het gaat er met hulp acties voor de Sovjetunie in Hol landse polders en tv-studio's op lijken dat de echte communist een Bedreigde Diersoort is ge worden. De Muur in Berlijn is neer, John Le- Carrès spion aan die Muur verleden tijd. Checkpoint Charlie is een zinloos stuk bewegwijzering geworden en Hitchcocks 'Torn Curtain' is allang via de voddenman verdwenen in de pap voor de aanmaak van kringlooppapier voor de eerste democratische 'Anzei- ger' in voormalig Oost-Duitsland. De politieke kaart van Europa is dras tisch veranderd. Maar wat moeten we met die stapels boeken die nog altijd in de winkels staan over de helden en antihelden van die Koude Oorlog? De James Bonden, de Smiley's, de per sonages waarmee LeCarré, Len Deighton, Ted Allbeury, Tom Clancy, Vladimir Volkoff, Trenhaile, Robert Littell, noem ze maar op, hun dage lijks brood verdienden? Kan de spion de deur uit? Mogen die boeken bij het Oud Vuil? Moeten al die schrijvers nu allemaal haastig iets anders gaan bedenken? Omdat hij er al zo'n dertig boeken in dat genre op heeft zitten, omdat be gin volgend jaar zijn 'No place to hide' (spelend in Amsterdam) in Ne derlandse vertaling uitkomt (uitgeverij Bzztöh) en omdat hij zeven jaar zelf deel uitmaakte van de Britse Intelli gence, The Old Firm, een gesprek met de Engelse spionageschrijver Ted Allbeury. Stasi Tijdens ons gesprek krijgt Ted All beury een telefoontje. Hij wordt naar Berlijn uitgenodigd om voor de Duitse tv een gesprek te hebben. Onder werp: Berlin, Spy City Stadt der Spionen. Is er nu ai heimwee naar het oude vertrouwde vijandbeeld van de koude oorlog? Of wordt het de be grafenis van het fenomeen? Allbeury weet het nog niet. Maar als het aan hem ligt verandert er niet eens zo veel. ,,lk ben bezig met het plannen van een nieuw boek", vertelt hij. „Dat gaat over een man die voor MI6 werkte, in Oost-Duitsland een spiona- genetwerk opgezet heeft, dat echter door een van z'n mensen verraden wordt, waarna hij zijn hele net in vei ligheid moet brengen. Hij krijgt niet genoeg geld en niet genoeg garanties van de Engelsen en hij loopt kwaad over naar de andere kant. Daar wordt hij een Stasi. En dan valt de Muur". „Er lopen op dit moment wel zo'n honderdvijftigduizend Stasi's los rond. En geloof me, de besten zijn al gerecruteerd door de KGB, sommige door de CIA. Straks hebben ze alle maal weer werk. Mijn hoofdfiguur loopt dus over, vraagt in ruil garanties dat zijn mensen niet gepakt worden en begint in omgekeerde richting te werken. Hij weet niet precies wat, maar hij voelt dat er iets aan het ver anderen is. En hij zorgt voor een klei ne verzekeringspolis: chantagemateri- aal tegen enkele vooraanstaande Westduitsers, tegen de KGB en tegen de Britten. Verder kan ik het je niet vertellen, want verder ben ik niet. Wat ik bedoel is: spionage zal er altijd zijn. Niet alleen tussen Oost en West, niet alleen tijdens een Koude Oorlog. Het zit in onze aard, denk maar aan Sam son en Delilah, aan Mata Hari. Ze mo gen me in Berlijn dan gaan uithoren over Berlin, Spy City, ik geef je op een briefje dat er meer spionage gaande is in Wenen of in Zuidwest Drie tenoren Drie tenoren gaven tijdens het Wereldkampioenschap Voetbal in Italië een concert dat onmiddellijk werd geafficheerd als 'het concert van de eeuw'. Het optreden van v.l.n.r. Luciano Pavarotti, José Carreras en Placido Domingo werd wereldwijd op televisie uitgezonden in 69 landen. foto: ap Ted Allbeury heeft de eerste ex-Stasi al opgevoerd in zijn nieuwe spionageroman. foto: thus ockersen Turkije. Daarnaast is het fair om te stellen dat mensen als Len (Deigh ton), LeCarré en ikzelf al lang geen simpele spionageverhalen meer schrijven. We schrijven romans die toevallig tegen de achtergrond van spionage spelen. In wezen schrijven we over menselijke relaties". Secret Service Ted Allbeury weet wat spionage be treft waar Abraham de mosterd haalt. In '39 solliciteerde hij op een ohdui- delijke advertentie waarin iemand ge vraagd werd die'verschillende talen sprak voor een functie in het leger, hij kon zich aanmelden in het achterhuis van een onooglijk Londens kappers zaakje en zeven jaar later verliet hij Her Majesty's Very Secret Service in de rang van 'lieutenant-colonel'. Hij had informatiewerk gedaan in Addis Abeba („een compleet immorele stad, een paradijs voor spionnen"), hij had tegen de Italianen gewerkt („dat was leuk"), hij had na de oorlog in Duits land meegeholpen met de de-nazifi- catie. En hij had er genoeg van. „Ik werd er gek van. Je zat voortdurend ook privé mensen te ondervra gen. Het was een tweede natuur ge worden". Hij had daarna de meest uiteenlopende banen een reclame bureau, disc-jockey voor alleen maar sweet music' op een piratensta- tion tot een klap in zijn persoonlij ke leven (het verdwijnen van zijn eer ste vrouw en dochtertje) hem aan het schrijven zette. Hij was toen 53. In middels is hij 73 en heeft zo'n dertig tal boeken gepubliceerd. Spionagero mans hoofdzakelijk. Len Deighton schreef over een van z'n boeken: „Een spionage-klassieker met alle ingrediënten die je de hele nacht aan het lezen houden". Des- mond Bagley zei: „Allbeury demon streert een vakmanschap dat ik hem benijd". De grote, witharige, ketting- rokende schrijver zelf: „Ik verkoop niet zoveel als Deighton of LeCarré, maar al m'n boeken zijn nog in druk. Al kost de pocketuitgave van mijn eerste nu tweemaal zoveel als inder tijd de gebonden uitgave. In de bi bliotheken word ik anderhalf miljoen keer geleend per jaar. Michael Caine heeft een aantal opties op boeken en karakters genomen, maar een film is er nog niet van gekomen. Ik krijg net een fax binnen dat de Engelse Inde pendent Television interesse heeft voor een verfilming. Ik moet blijven schrijven als ik niet wil dat mijn vrouw en dochters (zijn tweede echtgenote is twintig jaar jonger. BJ) straks in een kantine limonade moeten in schenken". „Ik zit niet in de miljonairsklasse van LeCarré. Daarvoor ben ik te laat be gonnen. Mijn handschriften gaan naar een universiteit in Amerika, want daar word ik als schrijver gewaardeerd. Hier is het: je schrijft geen Literatuur, je bent maar een Verteller. Ik kreeg laatst een telefoontje uit de Verenigde Staten van een student die op mijn werk wilde promoveren. Of het klopte dat ik Duitse politici haatte? Ik begrijp niet hoe hij er aan kwam, want ik heb bij mijn weten nog nooit zoiets neer geschreven. Maar ik moet zeggen dat ik Kohl wel als een erg zware olifant door de politiek zie stampen. Een Helmut Schmidt had misschien het zelfde gedaan, het had er alleen wat aaqdiger uitgezien". Rolls Royce Bovenin z'n huis in Kent, met zicht op de plaatselijke wijngaarden, heeft All beury een kamer voor zichzelf inge richt die je zo als de werkplaats van een professionele spion zou kunnen bestempelen. Een indrukwekkende set radio's en scanners, waarmee hij niet alleen de politie, telefoonge sprekken uit cellen, maar ook de uit zendingen van Iraqi radio kan ontvan gen. Buiten staat een Rolls Royce van een wat ouder bouwjaar voor de deur. Wil die blijven rijden, moet 'spy- writer' Ted Allbeury dan echt niet nieuwe wegen inslaan? Tenslotte is het terrein van handeling zich de laat ste jaren al aan het verplaatsen ge weest. In Martin Cruz Smiths 'Gorki Park' was het corruptie in plaats van spionage en werd een Russische poli tieman de held. John LeCarré verzet te met zijn verfilmde 'Russia house' de bakens ook mét de poli tiek. Is het niet de hoogste tijd voor een rondje Irak, of een ommetje Chi na? Allbeury: „China interesseert me niet zo, dat is me te ver weg. Ik ben thuis in Europa. Amerika, daar kom ik ook niet aan. Dat is het terrein van de Amerikaanse thrillerschrijvers. En dat zijn de allerbesten. Maar laat de Brit ten nu maar spionage-romans schrij ven. En daarin ben ik nooit zo'n K de-Oorlogfanaat geweest. Ik wil li zien dat mensen overal hetzelfde Spionnen waar dan ook zitten in zelfde business. Ik ben MI6, kom rug uit Berlijn in Londen en hoor .i, dan eerst bij 'Facilities' te mei Daar zeggen ze: „Moet je nou ech tijd in dat Kempinski slapen? D k d toch wel iets goedkopers in Ber »in( En waarom al die taxi's? Is er gee ieli Bahn meer? Op hetzelfde mon D staat mijn arme Russische collegi he zijn bazen in Moskou: Waarom z ,e altijd in dat Connaught hotel? |r- hebben toch een huis in Hampste ^r En z'n vrouw thuis zegt: Weet je k d zij van Polanski een nieuwe was chine heeft gekocht? Daar moe toch wat aan doen. Hij is maar I tein en jij bent majoor!". Gestapo „Het gaat mij om de 'gewoonl van spionage. Dat geval van vrouw die bij mij komt in Duitslani de capitulatie. Ze komt pleiten i haar kleinzoon. Hij was voor de i log bij de Kripo (recherche) daarna bij de Gestapo gekome'n had in Bergen Belsen iets uitgevo Maar dat vrouwtje had het over goeie jongen, een fantastische v voor z'n kinderen, die niemand k\* zou doen. Op dat moment realise me dat dat mijn grootmoeder is daar zit. Dezelfde hoed-met-vo veertje, de kersen erop, de voile de valse 'tas de beauté'. En ik dl hoe het zou zijn geweest als wi oorlog hadden verloren. Ik gens in Newcastle een lezing voor personeel van boekhandel V Smith. Ik vërtel ze over mijn trai in een hotel in Derbyshire, in die een geval van 'high security'. S C daar een klein dik dametje op uw zegt: 'Ik herinner me je wel, jij was Bei rotzak die altijd drie klontjes suiki it V z'n koffie moest'. Werk van de gr iaa ste geheimhouding, maar door iroe klontjes suiker word je herinnerd ron „Tijdens het de-nazificatieprogra l ze in '44/'45 kregen we hele boekwf met namen van mensen 'die we nl ten oppakken. Soms wel honderd| dag. Die gingen naar een kamp. r sommigen zaten daar al twee zonder een proces te hebben gel Daar ben ik over gaan klagen, er kunnen ook onschuldigen bij zit Het probleem was dat er geen r ters waren. Te veel rechters wi joodse Amerikanen en de Duit protesteerden omdat die nooit oi vooroordeeld konden zijn. Toen ik hoorde ben ik eigen maatstaven aanleggen. Waren onze arrestante '32, '33 of '34 al bij de partij, dan gen ze voor de bijl. Waren ze lid worden in '38 of later omdat ze derwijzer waren en zich bij het moesten aansluiten of zoiets, maakte ik een 'deal' met ze: Je I gaan, maar je zorgt ervoor da weet waar je bent. Als je 'm sm laat ik je echt arresteren". Bij Allbeury is de spion dan wel dood, maar hij is een ander ge\ den. Hij lijkt in de verste verten meer op James Bond. En hij mist de ideële scholing van andere 5 genoten. Hij is getaand en verwe gepokt en gemazeld door die school van het leven. Zoals Allb zelf. Eén ding is wel een opvalli verandering voor de grijze, vrien< ke Engelsman. Behalve in die zei tien andere talen, gaan z'n bof voor het eerst in Oost-Europa schijnen. Het eerste briefje kwam een Poolse uitgeverij die door darnosc is opgezet. Allbeury: lief briefje. Ze hadden een twef hands exemplaar van een boek op de vlooienmarkt van GdalD gekocht. Of ze het mochten uitge Ze hadden het al vertaald". BERT JANS 'gr Muur Hoe hoog de muur ook was tussen Oost- en West-Berlijn, hij was niet hoog genoeg voor het spektakel The Wall, dat in juli in Berlijn gehouden werd. Dus werd er alsnog een uit grote blo bestaande muur gebouwd in het niemandsland tussen de (toen nog) twee Duitslanden. De brengst van het door prominente popmusici uitgevoerde spektakel ging naar een goed doel.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 30