K IJ K LEIDEN „Dat ding was slecht, iedereen wist het en er gebeurdeniks" £eidóe(Sou/tcwit lokkade Jardhandig beëindigde de Leidse politie in oktober een blokka- 3 voor het filiaal van de hamburgerkoning aan de Beesten markt. Zo'n veertig actievoerders van de Boycot McDonald's jampagne werden na enkele charges en achtervolgingen opge- lakt. Enkele omstanders verleenden daarbij 'ongevraagd' bij- ]and. De meesten van de jongeren werden in de loop van de 3 weer vrijgelaten. erkiezingen gemeenteraadsverkiezingen in maart betekenden een om wenteling in het Leidse politieke leven. De VVD werd uit het col- ige gestuurd, het CDA kwam erbij. D66 groeide fors en de PvdA erloor net zo fors. De verkiezingen betekenden ook het afscheid an twee PvdA-wethouders Marietje van der Molen en Dick Tes- g. ilaar. Op 2 oktober vertrok CDA-wethouder Wilbert Hettinga. et niet volgens de regels verhuren van woonruimte boven zijn edrijf deed hem de das om. Hij werd opgevolgd door Aart van ochove. n honderdvijftig Leidse ambtenaren protesteerden in januari het Stadhuisplein tegen de magere loonsverhoging die het c had aangekondigd. De drie bonden AbvaKabo, CFO en btenarencentrum hadden de actie georganiseerd als 'opwar- r' voor de landelijke actie. Meer salarisverhoging en betere waren de inzet. foto: tejo ringers uitblijven van de bouw van een dienstencentrum aan de Lo- tzkade zat ouderen uit de Professorenwijk zo hoog dat de ggravenlaan werd bezet. Ter hoogte van de Vredeskerk werd tje zomer een volkdansdemonstratie gegeven. Het ouderen- k Zuid-Oost kreeg tot zijn ongenoegen voorlopig een onder- nen in het Buurthuis Cornelis Joppensz aangeboden van de neente. foto: wim van noort Dm zo naar voortuin te worden De boom de imposante beuk doen die twee jaar fuw! leden vanwege land ekte werd ^ftigezaagd. De boom een cadeautje voor 400-jarig bestaan Hortus. Dat werd het hele 1ves ar door gevierd. j it planten van twaalf libanonceder in Hortus ging in april makkelijk. Met krachten de boom op een en een Zaterdag 29 december 1990 pagina 9 GEMENGDE GEVOELENS IN GROENOORD NA SLUITEN VUILVERBRANDING Vijf omwonenden blikken ontspannen terug. Tweede van links J. Oostwouder. Naast haar M. Duindam en E. van Aelst. Uiterst rechts M. van Schoten. foto: tejo ringers zodat je voorlopig open moest blijven. Ai onze protesten ten spijt, bleek men tot sluiting niet bereid. En toen was daar ineens het dioxine-schandaal, het haaide zelfs menigmaal het journaal. De kranten vermeldden met grote koppen dat de l/Vis van Alkmaar en Zaandam moesten stoppen. Ook boven jouw hoofd woedde een dioxine-storm, want ook jij overschreed vele malen de norm. TNO trok bij de Leidse gemeente aan de bel en wat nooit kon, kon nu ineens wei. Jouw doodvonnis was heel snel geveld en je dagen afs VVI geteld. Vandaag ging je dicht; dat was je straf en wij... wij zijn eindelijk van je af. JANNIE OOSTWOUDER Leidse VVI, over jou is heel wat c Leidse VVI wat heb ik je gehaat Als jouw rookpluim op mijn huis was gericht, gingen bij mij alie ramen dicht. Want wat jij in die zwarte rook verborg, vervulde mij met grote zorg. Zoutzuur, cadmium lood, kwik, zink, chroom en arseen stortte je dagelijks over ons heen. En nog veel meer maar blijkbaar niet genoeg want voor sluiting vond men het nog te vroeg. O, dat je smerig was werd door niemand ontkend, daarom werd je met kalkinjecties verwend. In de hoop, dat je je dan beter zou gedragen, ach, het was water naar de zee dragen. Je bleef wie je was, daar was niets aan te doen, 't kostte alleen een paar slordige miljoen. Miljoen die Gevulei weer af moest schrijven, Wat in september 1983 begon met een 'onschuldig' bezwaar schrift van enkele omwonenden, eindigde dit jaar in de definitieve sluiting van de Leidse vuilver branding. Jannie Oostwouder, huisvrouw en strijdster van het eerste uur, blikt samen met en kele medestanders terug. Een verhaaj over tientallen bezwaar schriften, dioxine, gele rook angst, smurrie, ontmoetingen met politici, laconieke Leidse branweerlieden en het lijntje waar de buurt jarenlang aan werd gehouden. ,,lk had er persoonlijk weinig last van. Dan zeem ik m'n ramen gewoon een keer vaker, dacht ik dan. Maar wat gebeurt er met onze gezondheid. Over bijvoorbeeld tien jaar. Dat is de reden geweest dat we er veel moeite in hebben gestoken en nu natuurlijk heel blij zijn dat hij dicht is", aldus Oostwouder. Vijf omwonenden kwamen enkele da gen geleden op uitnodiging van de Leidse Courant bijeen in buurthuis Groenoord om samen nog eens over de geschiedenis van de sluiting na te praten. Als onderling besloten moet worden wie het hele verhaal voor de duidelijkheid nog eens chronologisch op een rijtje wil zetten, wijzen drie vingers resoluut in de richting van Oostwouder. Bescheiden lachend aanvaardt ze dat gebaar om vervol gens in moordend tempo data en ge beurtenissen op te sommen. Ze was er niet alleen vanaf het begin bij, maar blijkt ook nog alles feilloos uit haar hoofd te kennen. Na een hoorzit ting in september 1983 komt lang zaam het besef bij de bewoners van Groenoord, maar ook in de Meren- wijk en in het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein, dat wat uit 'die pijp' komt wel eens schadelijk zou kunnen zijn. De provincie, die verant woordelijk is voor afgifte van de ver gunning, heeft vervolgens meer dan twee jaar nodig om op een bezwaar schrift van de bewoners te reageren. Als de provincie uiteindelijk nieuwe normen en richtlijnen voor de vuilver branding opstelt, zijn zowel de omwo nenden als de Gevulei (het samen werkingsverband van gemeenten die van de ovens gebruik maken) het daar niet mee eens. De Gevulei wil versoepeling, voor de omwonenden zijn de richtlijnen niet strak genoeg. Verdenkingen In '86 sluiten ook de wijken Maredorp en Noorderkwartier zich bij de be zwaarmakers aan, al is van echte ac tie nog weinig sprake. Er volgt wel in spraak bij provincie, gemeente en bij de Raad van State. Maar de ovens maken tegelijkertijd overuren, „Voor al 's nachts kwam er vaak een licht gevende gele rook uit. Ze dachten ze ker dat we toch sliepen. Dan zat er 's ochtends een dikke smurrie op de au to's. Daar heeft eens iemand schraapsel van meegenomen naar een Gevuleivergadering. De 'heren' schrokken zich rot van wat ze zagen het glinsterde maar er iets aan doen, ho maar". Een ander voorbeeld van Oostwouder betreft het bezoek van de toenmalige oud-kamervoorzitter Dick Dolman aan de wijk: „Tijdens zijn bezoek kwam er een haast lief, klein wit rook- pluimpje uit de schoorsteen. Daar zijn we toch zo kwaad over geworden want de hele nacht daarvoor hadden de wagens van Sikkens af en aan ge reden en de vreselijkste rotzooi ge dumpt. Dat had urenlang een grote zwarte rookpluim opgeleverd. We vroegen of de computer bij de vuil verbranding nog wat percentages ge meten had, maar net die nacht was hij effe uitgevallen. Ja, ja". Hulp In hun streven de vuilverbranding dicht te krijgen kregen de omwonen den hulp aangeboden van met name een drietal raadsleden: „Christa de Boer (PvdA, red) is een van de weini gen geweest die ons van het begin af heeft geholpen. Zij hield ons op de hoogte van over wat er bij de ge meente speelde. Ook Cor Vergeer (SP, red) stond aan onze kant maar hij ging te ver. Hij wilde dat ding ge lijk sluiten en dan zou er ook geen af val meer zijn, of zoiets", aldus Oost wouder. Het viertal heeft ook wel wat positieve woorden over wethouder Hans de la Mar maar ze zijn ervan overtuigd dat ze de meeste steun hebben gehad van milieudeskundige Anno van de Veen: „Zijn naam moet er wel bij. Hij was er altijd", is het eerbetoon dat bewoonster Madeion Duindam hem geeft. Van de Veen zorgde voor de vertaling van ambtelijke brieven en technische rapporten en zorgde voor de onder steuning. Het actiecomité kreeg zelfs subsidie om Van de Veen te betalen. „Idioot eigenlijk dat we geld kregen Wethouder Hans de la Mar dooft op 31 augustus min of meer symbolisch het vuur van de ovens. foto: wim van noort. om iemand in te huren die tegen het belang van de overheid was", aldus Duindam. Dioxine Wethouder Fred Kuijers maakte zich daarentegen met zijn grapjes en woordspelingen uitermate impopulair bij de buurt. Hij hield de actievoer- sers steeds voor dat er een nieuwe vuilverbranding zou komen, maar dat tot die tijd de bestaande installatie in gebruik moest blijven. Over sluiting binnen korte tijd werd toen alleen door de omwonenden gedacht. Oostwouder: „We hebben wel harde acties overwogen maar daar hielden we niet van. Wij hebben gezinnen met kinderen en waren gewoon bang. Ik zelf heb twee kinderen en die zijn hier geboren. Ik vreesde voor hun gezond heid. Het grote dioxineschandaal in Italië in '86 werd door de bewoners aangegrepen om de enige noemens waardige 'straatactie' te houden. „In Italië was het natuurlijk wel erger. We deelden wat al te opruiende pamflet ten uit. De vergelijking met Leiden was achteraf gezien te ver gezocht", vindt Oostwouder. De installatie bleef jarenlang achterlo pen bij de te halen milieunormen en het duurde tot vorig jaar dat een uit spraak van de Raad van State dat niet toeliet. Daar kwam nog bij dat in september 1989 ook de eerste 'echte' meting werd gehouden. Toen de re sultaten daarvan afgelopen maart be kend werden gemaakt, was de beslis sing de installatie te sluiten nog maar een kwestie van dagen: „Op woens dag werd er in het buurthuis een poli tiek forum voor de verkiezingen ge houden. Daar durfde nog niemand het woord 'dicht' te zeggen. Op don derdag werden echter de resultaten bekend en op vrijdag werd besloten hem dicht te gooien", herinnert Emile van Aalst zich die maartdagen. „Dat ding was slecht en iedereen wist het. We hebben uiteindelijk ook van ieder een gelijk gekregen", is de slotuit spraak van Oostwouder. Van Aelst maakt het een-tweetje af: „Dat ding mocht nog niet dicht omdat er veel geld ingestoken was en nog niet was afgeschreven. Een ordinaire geld kwestie". De exacte sluitingsdatum bleef ondui delijk totdat minister Hans Alders tij dens een werkbezoek dit voorjaar aan Leiden uitsluitsel gaf: „Vóór de zomer", en de bewoners mochten hem thuis komen opzoeken als het niet zo was. Reinigingsdirecteur M. Logtenberg en Gevulei-voorzitter Kuijers hielden zo'n snel besluit voor onmogelijk. Maar een brand eind april op het terrein van de vuilver branding maakte voor iedereeen dui delijk dat de bunker aan de Floris Vesterstraat dicht móest. „De timing van die brand was uitste kend", geniet Van Aelst nog na terwijl hij met duim en wijsvinger een rondje maakt. „Op het moment van de mel ding werd er voor Kuijers een af scheidsreceptie gegeven. Toen bran- weercommandant Mark en Logten berg daar in alle haast moesten ver trekken, werd het natuurlijk hét ge sprek van de dag. Verder hadden we net die avond een actievergadering belegd die natuurlijk extra druk werd bezocht". Angstig Bewoonster M. van Schoten kon er minder om lachen: „Het was best angstig en griezelig. De buurt zat on der een dikke laag rook. De brand weer kwam vertellen dat we de ramen dicht moesten houden maar als je het bureau belde dan zeiden ze dat je be ter je huis en de wijk kon verlaten". Het optreden van de brandweer wordt door Oostwouder als twee slachtig en leugenachtig omschreven: Als je ze vroeg of er nog giftige stof fen waren vrijgekomen dan zeiden ze dat ze hadden gemeten en er niets was gevonden. Laat me niet lachen. De meeste metingen hebben jaren geduurd. Maar onze brandweer had het effe in een uurtje geregeld". Op vrijdag 31 augustus werden de vuren gedoofd tot grote vreugde van de omwonenden die er een feestje in het buurthuis van maakten. Daar werd onder meer geganzebord met miniatuur vuilniszakjes als pionnen. „De provincie geeft vergunning af. Ga vijf plaatsen terug", was het soort hu mor dat de gelegenheid sierde. Oost wouder besloot met een gedicht, (zie boven) LOMAN LEEFMANS Dode bij actie arrestatieteam Een arrestatieteam van de Haagse politie schoot op donderdagavond 19 juli aan het Leidse Barn steenpad een man dood. Met vijf anderen zou de Hagenaar een overval willen plegen. Een misdrijf waarvan ze er in Den Haag en omgeving als tien zouden hebben gepleegd. Bij een daarvan werd een juwelier neergeschoten. Toen een van de verdachten bij de aanhouding in Leiden een revolver trok, schoten twee leden van het arrestatieteam op hem. Hij overleed ter plaatse. foto: wim van noort Dino's Bewoners van de Pesthuislaan werden deze zomer getracteerd op een foldertje. Daarin stonden de plannen voor het Nationaal Natuurhistorisch Museum in en om het Pesthuis. De nieuwbouw stond echter op hun zeventiende-eeuwse huizen gepland. De vier gezinnen die bedreigd werden met noodgedwongen verhuizing, pikten dat niet. Tijdens de dino-tentoonstelling, die tussen 28 juni en 28 oktober het recordaantal van 366.000 bezoekers trok, werd geprotesteerd. foto: wim van noort

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29