7 „Het was het aangrijpendste dat ik ooit heb meegemaakt" REGIO £eidóe(2ou/umt EIGENAAR G. NOORLANDER KIJKT TERUG OP RAMP HUIS TER DUIN '90- Brand Een uitslaande brand bracht dinsdag 16 januari grote schade toe aan de houthandel van Thijs Mooren aan het Zuideinde in Roe- lofarendsveen. Een loods, kantoor en garage gingen in vlammen op. De brand was wegens de enorme rookontwikkeling tot in de verre omtrek te zien. Een zoon van Thijs Mooren liep verwondin gen op. FOTO: WIM VAN NOORT Drama Een politiek drama in Leiderdorp. Wethouder J. den Boeft (CDA) overleefde op 6 februari een motie van wantrouwen niet en nam ontslag. Collega-wethouder G. Keijzers (PvdA) was solidair en stapte ook op. Den Boeft (links op de foto) werd verweten dat hij de raad vitale informatie over de verbreding van rijksweg A4 had onthouden. foto: wim van noort Puinstort In april leek de strijd nog hopeloos. Riet Dekkers (Leefbaar Lei derdorp) en Peter Lankhorst (Groen Links) voerden op 20 april actie tegen de puinstortplaats in Leiderdorp. Zij deden dat op het dak van het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp, omdat de stortplaats vlak in de buurt van het ziekenhuis zou worden aan gelegd. De strijd was echter niet vergeefs. De Raad van State gaf Riet Dekkers later op alle punten gelijk waardoor de stortplaats er nooit zal komen. FOTO: henk van den ende Verlost Valkenburg werd in mei verlost van het vele verkeer dat sinds jaar en dag door de dorpskern denderde. Gedeputeerde Ted Jansen (verkeer) opende, geholpen door Romeinse soldaten, op 14 mei het eerste deel van de S 4. Sinds die dag wordt verkeer om Valkenburg heen geleid. Volgend jaar is ook het tweede deel van de S 4 klaar en dan is er eindelijk een goede verbinding tus sen Katwijk en Leiden. Ook Voorhout kreeg er een belangrijke weg bij. Op 10 juli opende Jansen de omstreden Oosthoutlaan. Deze weg geeft met name inwoners van de wijk Oosthout een goede verbinding met de A 44. FOTO: henk van den ende Aanslag Het altijd zo rustige Oude Wetering werd dinsdagavond 20 no vember opgeschrikt door een moordaanslag. Slachtoffer was de 58-jarige B. van der Meer die in zijn woning aan de Plantage in het gezicht werd geschoten. Hij overleefde de aanslag. De politie heeft de dader nog niet te pakken. Wel werd na enkele dagen in Leiden een auto gevonden die is gebruikt bij de aanslag. Een motief is ook nog niet duidelijk, maar een afrekening in de on derwereld wordt niet uitgesloten. foto: wim van noort Zaterdag 29 december 1990 pagim Storm Mijlpaal Voorhout bereik te in april een mijlpaal. Op 21 april werd Suzan ne de Jong gebo ren en dat bete kende dat het bollendorp tien duizend inwoners telde. Op 25 april bezochten loco burgemeester D. IJdo en de nieu we, maar nog niet beëdigde burgemeester M. de Goeij-Smul- ders het gezin De Jong, dat door de komst van Su zanne vier kinde ren telt. foto: henk van den ende Overwinning Stakers bij Heine- ken vieren feest in Avifauna nadat de rechter op 1( februari had geoor deeld dat hun ao ties rechtmatig wa ren. De werkne mers staakten om dat de bierbrouwei zevenhonderd ar beidsplaatsen wilde schrappen. Heine ken beloofde een nieuw plan en de stakers gingei weer aan het werk Onlangs werd be kend dat er 250 ar- beidsplaatsen ver- dwijnen zonder ge-|g| dwongen ontsla- B In een vliegende storm op de avond van don derdag 25 januari brak brand uit in Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Drie leden van de vrijwillige brandweer van Noordwijk, Niek Steenvoorden, Gerrit Heeringa en Jan de Rid der, vonden de dood toen zij in het hotel wer den ingesloten door het vuur. Noordwijk rouw de. Gé Noorlander (54) is eigenaar van het ho tel. ,,Dit had niet mogen gebeuren. Al het mate riële is te vervangen, maar als je zo'n afschuwe lijk bericht krijgt, is ook dat niet van belang. Als ik pver de vloer loop waar het is gebeurd, denk ik aan die mannen terug. Ik denk niet dat dat ooit zal verdwijnen". ,,lk was zelf in Rotterdam en rond kwart voor zes juist in mijn wagen ge stapt toen 'k het hoorde. Via de radio: 'Huis ter Duin staat in brand'. Ik ben gestopt en heb in het Hilton gepro beerd telefonisch contact met het ho tel op te nemen, maar dat lukte niet. Toen heb ik naar huis gebeld, waar mijn dochter nog net kon bevestigen dat het bericht klopte en dat mijn vrouw naar het hotel was. Daarna viel de verbinding weg. Het was een ab solute ch'aos in Nederland". ,,lk kan me herinneren dat ik in mijn auto ben gestapt maar moeilijk van het terrein afkwam. Zeker zeshonderd meter heb ik achteruit moeten rijden. Alles zat vast, alles was geblokkeerd en overal zwaailichten. De stad uitko men ging ook niet. Eerst probeerde ik het via Pijnacker, maar moest terug omdat er bomen over de weg lagen. Toen via Alphen, maar overal zat het vast. Uiteindelijk arriveerde ik niet eerder dan half tien in Noordwijk. Daar zag ik de complete ravage". Verzekering ,,Je staat daar en ziet je hotel bran den, maar je kunt het eigenlijk niet geloven. Het eerste wat je je afvraagt is: zijn alle gasten eruit? Dat bleek zo te zijn, een hele geruststelling. Daarna kan ik me herinneren dat ik stil stond bij de verzekering. We hadden een redelijke polis, wist ik. Heel erg jam mer dat dit nu gebeurt, dacht ik nog, juist op een moment dat Huis ter Duin steeds beter ging lopen. We hadden de zaken aardig op de rit. Toen wist ik van het afschuwelijkê ongeval nog niet,s". „Op een gegeven moment kwam ik burgemeester Hoffmann tegen, maar die zei weinig. Later heb ik pas beseft dat hij het waarschijnlijk op dat mo ment al heeft geweten. Ik ben nog naar Hotel Oranje gegaan waar veel van onze gasten werden opgevangen en heb met hen zitten praten. Pas rond elf uur hoorde ik dat de drie mannen waren omgekomen. Toen zag ik hjet allemaal niet meer zitten". „Al het materiële is te vervangen, ma4r herstellen en herbouw was hele maal niet meer in beeld. Niets is ver der belangrijk. Dit had niet mogen ge beuren, spookte door mijn hoofd, maar het is gebeurd. Het is het meest aangrijpende geweest dat ik ooit heb meegemaakt. Ik heb lange tijd niet geweten wat er verder moest gebeu ren. Zelfs het besef dat er wat moest gebeuren kwam veel later". „De pers was in die tijd kogelhard. Ze belden me om commentaar, maar ik Huis ter Duin de dag na de brand. FOTO: HENK VAN DEN ENDE was eenvoudig niet in staat dat te ge ven en liet dat via mijn secretaresse weten. In de krant stond dan de vol gende dag zoiets als: 'Noorlander vond het niet nodig commentaar te geven'. Het was heel teleurstellend om dat te ervaren". „De hele heisa over wat er met het personeel moest gebeuren, hoe we de boel weer zouden herbouwen, kwam pas veel later. Huis ter Duin is een stukje Noordwijk en andersom. Dat dat zo moest blijven, daar was ie dereen het hier over eens. Toen er eenmaal plannen waren, heeft er ook niemand bezwaar gemaakt. Uniek voor een bouwplan van dprgelijke omvang. Het leek wel of alle Noord- wijkers het eens waren. Huis ter Duin is een soort gemeenschappelijk be zit". Lamp „Over de oorzaak van de brand heb ik mijn twijfels. Een proef zou hebben uitgewezen dat het een lamp op het dak is geweest. Diep in mijn hart denk ik dat het zo niet is gebeurd. Hoe dan wel? Ik weet het niet. Mis schien kortsluiting of iets dergelijks, kabels die door de gigantische storm zijn gaan schuren en beschadigd raakten. Feit is dat de brand beneden het eerst is ontdekt. Het personeel bespeurde rook in de keuken. Ze hebben toen een paar tegels verwij derd en daar achter bleek het te branden. Als een brand op het dak ontstaat dan zou je toch verwachten dat het vuur zich van boven naar be neden verplaatst. Maar goed, de des kundigen hebben geoordeeld, ik heb het maar zo gelaten". „Er js later veel onzin over de brand in de publiciteit gekomen. Het be ruchte rapport van Binnenlandse Za ken. Ook daar heb ik eigenlijk nauwe lijks op gereageerd hoewel het vol onwaarheden stond. Een punt van kritiek was dat er een houten vloer in de liftruimte lag. Dat was inderdaad zo, alleen: die vloer is volledig intact gebleven, terwijl van sommige beton nen vloeren centimeters was afge brand. Dat de brandwerende wanden niet waren doorgetrokken boven de verlaagde plafonds was een fabeltje. Volstrekte onzin. Volgens mij was het allemaal niet meer te controleren, al les was zo vreslijk kapot". „Er is wel iemand van het ministerie bij me geweest met een minimaal vra genlijstje. En hij kreeg wat monsters van gebruikte materialen mee. Dat was alles. Moet je met die informatie een rapport samenstellen, vroeg ik me nog af. Maar misschien zijn die mensen erop getraind uit minimale in formatie grote conclusies te trekken. Toen het rapport uitkwam, bleken mijn twijfels terecht te zijn geweest". „Ik heb nooit de behoefte gehad op de verhalen te reageren, nee. Ik heb het maar zo gelaten. Je kunt er ook niets mee. Wat moet je daar nou te genin schrijven? Ik vond het niet op zijn plaats het er weer uitgebreid over te gaan hebben. Ik heb me alleen voorgenomen het bij de nieuwbouw nog beter te doen. Nadat de eerste berichten in de pers waren versche nen, heb ik wel contact gezocht met de Leidse brandweercommandant Mark. Het concept-rapport, waar ook hij zeer ongelukkig mee was, is nog wel aangepast, maar er bleven veel onwaarheden in staan". Verder „Tijdens het hele proces van plannen makerij voor de nieuwbouw hebben bij mij die drie overleden brandweer mannen op de achtergrond meege speeld. Het is de vervelendste tijd ge weest die ik ooit heb meegemaakt. Toch moet je wel verder. De datum voor de heropening is op 15 juli 1991 gesteld en dat is nog steeds het ge geven. Het hoogste punt is inmiddels bereikt". „We hebben stilgestaan bij wat de te kortkomingen in het hotel waren voor de brand. Die proberen we nu te v«. mijden. Zo komen er drie afeonderl;j; ke keukens. Ook komen er meerf" ruimere vergaderfaciliteiten, waé het ook mogelijk is televisieopnarr te maken. Bij de ministersconferol ties die we in het verleden hebbe| gehad bleek dat we daar niet goi voor waren ingericht. Verder kome ml er honderdveertig extra hotelkamer Im waardoor het nu mogelijk wordt helrrc appartementencomplex Duindistel ii f' de verkoop te doen en worden er be |v< tere parkeervoorzieningen aangelegd re Vierhonderd plaatsen ondergronds Qe een paar honderd bovengronds". uir „De brandveiligheid van het nieuv, Jg( gebouw wordt uniek voor Nederlant se begrippen. In alle ruimtes kome j,q rookmelders en een sprinklerinstalgg latie. De brandweer zou bij een even tuele volgende ramp niet naar binne n hoeven. De sprinklerinstallatie blui ,j(l zelf het vuur. Natuurlijk is deze inves ar tering ook ingegeven door het onge luk dat heeft plaatsgehad. Dit ma fo nooit meer gebeuren. Maar ee schuldgevoel over de dood van d -r drie heb ik niet. Huis ter Duin wa honderd procent in conditie. Vergete a doe ik ze nooit. Als ik over de piel loop waar het is gebeurd, denk ik hen. Altijd". PAUL DE VLIEGEI Voor meteorologen was 1990 een meer dan interessant jaar. De zomer was tropisch en de win ter werd vooral ge kenmerkt door he vige stormen in ja nuari en februari. De kust had het daarbij zwaar te verduren zoals blijkt uit deze foto die op dinsdag 27 februari op het strand in Katwijk werd gemaakt. Het gebouw van de reddingsbrigade bleek opgewassen tegen windkracht 10. foto: henk snaterse Paalzitten Noordwijkerhout beleefde in de zomer de laatste editie van het wereldkampioen schap paalzitten. Op zondag 29 juli stapten zeven kampioenen on der massale be langstelling van hun palen. De twee vrouwen en vijf mannen had den het precies 115 uur op hun ongemakkelijke zitplaats boven het Oosterduin- semeer uitgehou den. foto: henk van den ende

Leidse Courant | 1990 | | pagina 28