Dallas in Lage Landm TE K IJ K IJJI.MUÜll.HU INNENLAND Zaterdag 29 december 1990 pagina 5 Kettingbotsing bij Brelaacht doden Een enorme ravage bij Breda tginovember. Door een kettingbotsing in plotseling opkomende mist verloren acht mensen het l'en i raakten 27 mensen gewond. In totaal waren 77 voertuigen bij de botsing betrokken, veerth ao's brandden geheel uit. foto: anp DOSSIER PHILIPS 1990: EEN DROOM IN SCHERNN slagen. De vakbonden voorspelden een verlies van tienduizend arbeids plaatsen alleen al in Nederland. Het beeld drong zich op dat de patiënt Philips door ernstig bloedverlies ge vaar liep in coma te raken. Vlucht Inmiddels rijst de vraag of de aanpak van Timmer 'Operatie Centurion' gedoopt als een overhaaste terug tocht of een vlucht naar voren moet worden gezien. De meningen daar over zijn sterk verdeeld. Beleggings analisten aarzelen nog. zo blijkt uit koersverloop van het aandeel Philips. Terwijl de onderneming in feite voor een grijpstuiver te koop is, is van koersherstel nog nauwelijks sprake. Ook de aankondiging op 20 novem ber dat de winst in de tweede helft van volgend jaar zich zal herstellen heeft bepaald niet tot een hausse op de beurs geleid. De financiële basis waarop Philips moet opereren blijft daardoor angstig smal. En het 'arbeidskapitaal'? Dat likt zijn wonden en is vooralsnog vooral apa thisch. In Nederlandse produktievesti- gingen werden de onheilsboodschap pen van de centrale directie met een bijna fatalistische gelatenheid ontvan gen. In plaats van te protesteren rie pen de bonden dat Timmer er niet zou komen door alleen in het perso neelsbestand te snijden. Weliswaar dalen dan de (arbeids)kosten van de onderneming, en stijgt de winstge vendheid, maar vermoedelijk wordt daardoor ook een flink stuk omzet prijsgegeven. Timmer zou meer stra tegische keuzes moeten maken, zo werd hem krachtig aanbevolen. Keuzes Een overbodig advies. Timmer is bij Philips, dat volgens zijn chroniqueurs veel te lang is doorgegaan met altijd alles zelf te doen, wel degelijk schoon schip aan het maken. Hij lijkt te be seffen dat de onderneming eenvou digweg niet groot genoeg is om aan alle technologie-races mee te doen. Zo stapte het concern in september uit de markt voor grote telefooncen trales, werd het miljardenvretende mega-chipsproject voortijdig beëin digd en worden alleen de vitaalste onderdelen van de kwakkelende divi sie 'professionele produkten' nog overeind gehouden. Uitbesteden wat een ander goedko per kan, is het parool. Anders ge zegd: als een Japanse of Koreaanse concurrent goedkoper personal com puters kan produceren dan is Philips tegenwoordig wel bereid daar een ei gen stickertje op te plakken. Want winstmaximalisatie is het'doel. Met sterk gedrukte produktiekosten, een afgeslankte bureaucratie en meer aandacht voor goed draaiende divi sies moet dat lukken, daar gokt Tim mer op. Managers die alleen maar uit zijn op een zo groot mogelijke omzet zonder zich om de centen te bekom meren, moeten omgeschoold worden of kunnen anders opkrassen. Maar of deze operatie zal slagen hangt uiteindelijk af van één alles overheersende en vrijwel ongrijpbare factor: hoe veranderingsbereid zijn de circa 280.000 Philips-werknemers in de wereld? Worden zij aangestoken door een nieuw elan, of zullen ze net als bij eerdere reorganisaties is gebeurd kruiwagens zand in de raderen gooien? Zal Timmer er in sla gen de machtsstructuren binnen het concern te doorbreken, of zal hij net als Gorbatsjov vastlopen op de onwil van de eigen 'apparatsjiks'. Dat alles is nog uiterst onzeker. Wie er belangstelling voor heeft, hoeft echter aan één ding niet te twijfelen. De laatste aflevering van de Dallas- story in de Lage Landen moet nog geschreven worden. PAUL KOOPMAN Sail '90 Het zeilspektakel Sail '90 zette begin augustus Amsterdam een paar dagen op zijn kop. Vooral de indrukwekkende drie- en vier- masters trokken veel bekijks, zoals dit Argentijnse driemastvol- schip, de Libertad. foto: anp Het is mei 1990 en we bevinden ons te Eindhoven, in het hyper- luxueuze appartementencomplex 'Résidence De Karpen'. In de vestiaires, rooksalons, sauna's en op menig zonneterras gonst het van de geruchten. De presi dent-directeur van een van de grootste ondernemingen ter we reld heeft een relatie met zijn se cretaresse! En de president commissaris, die notabene óók in De Karpen woont, is daar ab soluut niet gelukkig mee. Er schijnen harde woorden gewis seld te zijn. Hoe zal dat aflopen? De vergelijking met de ranch 'South Fork' in Texas dringt zich op. Gehan deld wordt niet in olie, maar in lam pen, televisietoestellen, computers en medische apparatuur. De firma heet niet Ewing Oil maar NV Philips. En ook in 'De Karpen' woedt een strijd op leven en dood om de macht in het familiebedrijf. Er is tevens een 'co ming man'. Die heet niet 'J.R.' maar Jan Timmer, beter bekend onder de woeste bijnaam 'Orkaan Gilbert'. Re putatie: een chirurg met een cirkel zaag. De kwakkelende divisie 'consu mentenelektronica' wist hij weer ge zond te maken door negenhonderd man de laan uit te sturen. Dan rinkelt in huize Gilbert de tele foon. International phonecall. Aan de andere kant van de lijn klinkt even la ter niet de barse stem van pa Ewing, maar die van president-commissaris Wisse Dekker, de grote man achter de schermen. Het laatste uur voor Van der Klugt heeft geslagen, zo wordt Gilbert langzaam duidelijk. Wie goed kijkt ziet het lemmet al tussen Cors schouderbladen glinsteren. Een machtswisseling is aanstaande. Dallas in Nederland! Grote geld Bovenstaande reconstructie berust weliswaar gedeeltelijk op fictie, maar zeven maanden na de 'paleisrevolu tie' bij Philips is wel duidelijk gewor den dat ook in de wereld van het gro te geld Hollywoodscripts werkelijk heid kunnen worden. Zo was de rela tie van Van der Klugt met zijn secre taresse niet binnen de muren van diens directiekamer gebleven. De pa parazzi in de Lage Landen berichtten er al met smaak over en ook de defti ge pers wijdde er zijn kolommen aan. Dekker vond dat zijn oude strijdmak ker Van der Klugt te ver was gegaan; diens gezag raakte door de affaire nog verder ondermijnd. Hij waar schuwde Van der Klugt dat hij de re latie moest beëindigen. Maar diens hart bleek sterker dan zijn verstand. Begin mei sloot het net rond Van der Klugt zich. Hij had veel te hoogge spannen verwachtingen gewekt over de winstontwikkeling bij Philips. Ter wijl de president-directeur weifelende beleggers een forse 'profit' in het vooruitzicht had gesteld, liet het eer ste kwartaal een vrije val van de re sultaten zien. Dekker besloot in te grijpen en vervroegd van zijn vakantie in Californië terug te keren. De afloop is bekend. Vrijdag 11 mei, nog geen tien dagen na de bekendmaking van de catastrofale kwartaalcijfers, werd Van der Klugt voor de keus gesteld: vrijwillig opstappen of oneervol ont slag. Philips, de grootste elektronica fabrikant van Europa, kreeg een nieu we spraakmakende president: Jan Timmer alias 'Orkaan Gilbert'. Droom Dossier Philips-1990 is het verhaal van een uiteenspattende droom, de absolute ontgoocheling, een aardver- Rechtszaak oud-directeur Zetten Emotionele taferelen bij de rechtsgang in de zaak van oud-directeur en ex-psychiater van de Zet- tense Inrichtingen, Th. Finkensieper. Zowel de rechtbank als hei gerechtshof veroordeelden hem tot zes jaar gevangenisstraf. Het hof achtte bewezen dat Finkensieper frequent, zeer regelmatig en gedurende een lange periode zeer kwetsbare meisjes seksueel heeft misbruikt. Finkensieper gaat in cassatie bij de Hoge Raad. foto: anp Ineke Stinissen overleden Een vermoeid ogende Gerard Stinissen kort nadat zijn echtgeno te Ineke, na vijftien jaar in een coma te hebben gelegen, begin dit jaar overleed. Na een juridisch en ethisch steekspel tussen Gerard Stinissen, justitie en het verpleegtehuis Het Wiedenbroek werd besloten de kunstmatige voeding stop te zetten. Op de achtergrond directeur Nije Bijvank van Het Wiedenbroek. foto: sp Prof. Buck onderuit Prof. Buck (rechts) van de TU Eindhoven leidt voorzitter Toxo- peus van het Aids-fonds rond in zijn laboratorium. Prof. Buck maakte in het voorjaar met veel ophef bekend dat een door hem gevonden stof een effectief middel zou kunnen zijn ter bestrijding van aids. Later werd bekend dat de onderbouwing van zijn on derzoek niet klopte. Hij stond te weinig open voor kritiek en ne geerde strijdige meetresultaten, concludeerde een commissie van de TU Eindhoven achteraf. FOTO: anp Aanslag IRA in Roermond Fotografen knielen om een jongetje vast te leggen dat op de markt in Roermond bloemen legt op de plaats waar half mei ?t b twee Australiërs werden doodgeschoten. De auto van de Austra- hon liërs, voorzien van een Brits kenteken, werd hun noodlottig. Zij arigi werden namelijk door de IRA voor Britse militairen aangezien, erei Enige weken later werden bij toeval vier IRA-leden aangehouden die verdacht worden van de moorden. De rechtszaak is aange houden tot begin volgend jaar. foto: anp Bezoek president De Klerk Premier Lubbers begroet president De Klerk van Zuid-Afrika bij zijn bezoek aan ons land dit najaar. Tijdens het twee dagen du rende bezoek werd De Klerk onder meer door koningin Beatrix ontvangen en voerde hij gesprekken met kamerleden over de si tuatie in zijn land. Eerder dit jaar, tijdens zijn rondreis door Euro pa, was De Klerk nog niet welkom in ons land. foto: stephen evenhuis De huidige Philips-topman Jan Timmer, die de reputatie heeft van een chirurg met een cirkiaag. schuiving in ondernemingsland zon der precedent. Een honderd jaar oude reus zakte dit jaar voor het oog van de wereld door de knieën en de klap kwam even plotseling als de val van de Berlijnse Muur, de bom op Hi roshima en een ijstijd geleden: het uitsterven van de mammoet. De har de economische cijfers geven nog maar een waterige indruk van de ver borgen ziekte die plots in alle hevig heid aan de oppervlakte trad. Toch de feiten nog maar eens op een rij: 1 maart:Philips maakt een jaarwinst van 1,3 miljard gulden over 1989 bekend. De koers van het aandeel schommelt rond de 45 gulden. 10 april: Van der Klugt kondigt aan dat de kwaliteit van de winst in 1990 'sterk zal ver beteren'. 3 mei: De kwartaalwinst uit gewo ne bedrijfsuitoefening blijkt ineengeschrompeld tot zes miljoen en dat op een om zet van 12,6 miljard! Het aandeel Philips duikt onder de 33 gulden. 14 mei: Van der Klugt wordt vervan gen door Timmer. 14 juni: Timmer stelt de winstver wachting naar beneden bij tot een 'zeer laag niveau'. 2 juli: Timmer reserveert 2,7 mil jard gulden voor een ingrij pende reorganisatie, Philips komt daardoor voor 2 mil jard in de rode cijfers. De koers schommelt rond de 25 gulden. 20 nov.: Timmer reserveert nog eens 1,8 miljard gulden voor re organisaties. Het nettover lies zal daardoor uitkomen op circa vier miljard gulden. Aanpak Niet alleen de ziekte van Philips kwam als een dief in de nacht, ook de snelheid waarmee de 'nieuwe man' Timmer zijn patiënt naar de operatie tafel leidde, verraste menigeen. In plaats van met poedertjes en een streng dieet op een geleidelijk herstel aan te koersen, amputeerde Timmer hele bedrijfsonderdelen. Complete fa brieken werden van de ene op de an dere dag afgewaardeerd tot nul gul den en de verkoop of sluiting van hele afdelingen aangekondigd. De filoso fie: de pijn moet maar in één keer ge leden worden; alle niet-winstgevende activiteiten dienen te worden omge turnd of afgestoten. Hoe overrompelend deze tactiek heeft gewerkt blijkt het meest navrant uit het persbericht dat de centrale on- dernemir.raad (COR) 14 mei het land inslrde. Vai ontslagen zal in Nederlargeen sprake zijn, consta teert de)R in het communiqué op gelucht. Vij hebben de toezegging gekregedat de bestuurswisseling geen exlreorganisatie in Nederland tot gevozal hebben". Achteraf kan deze medeling alleen maar bittere lachlust wekken. Orkaan Gilbert had imrc zijn cirkelzaag al gestart toen dedernemingsraad zijn pers- berichtjeg aan het opstellen was. Op eenjzondere aandeelhouders- vergadei maakte Timmer 3 juli be kend dér wereldwijd tienduizend banen ichrapt zouden worden, waarvanker twaalfhonderd in Ne- derland.Jat is dan een van de ern stigste «meest diepgaande ingre pen in Geschiedenis van Philips", zo karaliseerde hij deze ingreep niet zon gevoel voor dramatiek. Maar dl 'meest diepgaande in greep' vbog in het niet bij de vol gende o|itie die de chjrurg met de cirkelzaaankondigde. Vijfentwintig oktober Timmer dat binnen een jaar wereijd vijfendertig- tot vijfen- veertigdnd arbeidsplaatsen extra zouden rten verdwijnen: ruim vijf tien proc van het totale wérkne- mersbest. De COR, in mei nog zo optimistiS was met stomheid ge-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25