„De jeugd moet steedsminder hebben van misdaad en drugs" TE K IJ K BINNENLAND Grote onzekerheid bij jonge asielzoekers Zaterdag 29 december 1990 pagina DE OPGEWEKTE STRIJD VAN AAD KOSTO Zeventien jaar lang hield hij als Tweede- Kamerlid voor de PvdA de vinger aan de pols van het justitiebeleid. Sinds november vorig jaar bepaalt hij zelf mede de hartslag. Dat was wel even wennen natuurlijk. Maar inmiddels voelt de bijna 53-jarige staatssecretaris van justitie Aad Kosto zich als een vis in het water. Hij geniet zichtbaar van z'n werk, hoewel tussen de opgewekt aaneengeregen zinnen ook wel eens woorden als 'frustrerend' en 'ellendig' voorkomen. Niet zo vreemd als je dagelijks wordt geconfronteerd met taaie problemen rond criminaliteit en asielzoekers. „Maar moedeloos ben ik niet, hoor. Dat mag ik trouwens niet worden ook, want ik zit nu juist in dit vak om moedeloosheid tegen te gaan en oplossingen voor problemen te zoeken". Ziehier! Een hoopvol teken! Aad Kos to roept het met enigszins theatrale stem uit. Nu en dan is in zijn spreek trant nog iets terug te vinden van de dominee die hij ooit had zullen wor den maar nooit werd. Als doopsgezinde jongeling studeerde hij eind jaren vijftig theologie. Toen hij echter na zijn kandidaatsexamen tot de Conclusie kwam dat een leven op en rond de kansel niets voor hem zou zijn, schakelde hij over op een rech tenstudie, waarmee hij de basis legde voor zijn politieke carrière. Het hoopvolle teken waar Kosto op doelt is de uitkomst van een onder zoek van het ministerie van justitie naar criminelegedragingen onder jongeren van twaalf tot achttien jaar. „De misdaad in z'n algemeenheid neemt al nauwelijks -meer toe, maar kijk eens: de criminaliteit onder jon geren vertoont zelfs al enige tijd een dalende lijn. Tussen 1982 en 1989 is het aantal geregistreerde criminele handelingen van jongeren met negen tien procent afgenomen!", deelt de staatssecretaris opgetogen mee. „En uit een ander onderzoek blijkt dat cri minaliteit onder de huidige opgroei ende jeugd helemaal 'uit' begint te raken. Voor drugsgebruik geldt dat ook. De tegenwoordige jeugd van dertien, veertien jaar vindt dat ouder wets en slecht". Kosto ziet deze gegevens als een ex tra stimulans om onverdroten door te gaan met maatregelen die de crimina liteit de kop in moeten drukken. „Een belangrijke pijler in dat geheel is uit breiding van controle en toezicht op straat, in flatcomplexen en in het openbaar vervoer". „Maar", voegt de bewindsman er na drukkelijk aan toe „het is ook van groot belang dat de overheid een prompte reactie vertoont op crimineel gedrag. Wie betrapt wordt op een de lict moet onmiddellijk gecorrigeerd worden. Zo iemand moet je niet laten lopen of maanden later pas bestraf fen. Daarvoor is dus ook meer perso neel bij politie en justitie nodig". „Ook over de straffen zelf zijn we de laatste jaren anders gaan denken. Gebleken is bijvoorbeeld dat alterna tieve straffen in zeer veel gevallen een heilzame werking hebben. Als iemand wegens diefstal of vandalisme een aantal uren in een bejaardentehuis of bij de plantsoenendienst moet wer ken, al is het maar een week, dan komt dat vaak hard aan. Vooral bij jongeren; die zie je na zo'n werkstraf doorgaans niet meer bij de politie te rug. Ik ben erg enthousiast over alter natieve straffen, niet alleen vanwege het effect op de dader, maar ook om dat je daarmee celruimte spaart voor de harde misdadigers. De laatste ja ren zijn de straffen voor zware mis drijven behoorlijk omhoog gegaan. Wie nu nog zegt dat Nederland een mild strafklimaat heeft, vertelt een fa beltje Echt waar, er worden tegen woordig flinke tikken uitgedeeld!". Zonden De veel voorkomende misdaad, zoals inbraak, diefstal, straatroof en vanda lisme, staat bij de burgers al jaren zeer hoog op de top-tien van ergernis en ongenoegen. Het politieke ant woord daarop heeft echter lang op zich laten wachten. Kosto: „Ik geef toe dat de overheid daarin te kort is geschoten. Op initiatief van de VVD is begin jaren tachtig de commissie- Roethof in het leven geroepen. Die heeft een advies opgesteld over de aanpak van wat we toen nog 'kleine criminaliteit' noemden. Vervolgens kondigde in 1985 het tweede kabinet- Lubbers een groot aantal maatrege len aan in het beleidsplan 'Samenle ving en criminaliteit'. Met de uitwer king daarvan zijn we nu nog steeds bezig. We lopen inderdaad wat achter de ontwikkelingen aan". - Hoe kijkt u nu aan tegen het feit dat uw partij de stijgende Criminaliteit lange tijd heeft veronachtzaamd? Heeft de PvdA zich niet te veel blind- gestaard op de filosofie dat de mis daad vanzelf zou verminderen als ie dereen werk zou hebben en een goe de woning en een sociaal-cultureel werker in de buurt? „Wacht even! Op zichzelf waren dat goeie uitgangspunten. Maar het pro bleem is dat die medicijnen nooit vol ledig aan de maatschappij zijn toege diend". - In PvdA-kringen bestond in de jaren zeventig toch ook een sterke neiging om de criminaliteit te bagatelliseren? Zo van: 'het loopt zo'n vaart niet' of 'criminelen zijn zielig want die hebben een slechte jeugd gehad' of 'het is onzin om een extra blik agenten open te trekken'? „Ach, je moet de zonden der vaderen niet bezoeken aan de kinderen tot in het derde en vierde geslacht. De PvdA is wat dat betreft danig veran derd en ik ook. Hier zit de Aad Kosto van de jaren negentig en niet de Aad Kosto van de jaren zeventig. Ik blijf erbij dat het zojuist genoemde recept tegen criminaliteit meer werkgele genheid, meer goede woningen en een goede begeleiding van men sen op zichzelf prima is, maar dat je er niet mee kunt volstaan. Er zijn inderdaad ook andere dingen nodig". Onuitroeibaar - Bepaalde vormen van criminaliteit lijken bijna onuitroeibaar te zijn, zoals het voetbalvandalisme en de delicten die gepleegd worden door junks. Maakt u dat niet af en toe moede loos? „Het zijn buitengewoon frustrerende verschijnselen, maar moedeloos word ik er niet van hoor. De misdaad zal nooit helemaal uit te bannen zijn, maar ik blijf de hoop houden dat wangedrag een flink eind terug te dringen is. Neem nou het voetbalvan dalisme. Op dat gebied hebben we nog lang niet alles uitgeprobeerd. Ik geloof in pasjesregelingen en ik ben van mening dat je geen legers Mobie le Eenheid bij de stadions moet pos teren omdat dat juist een provoceren de werking heeft". „Maar er is nóg iets, iets dat ik bijna niet durf te zeggen. Ik heb het ver moeden dat voetbalvandalisme een tijdverschijnsel is dat op den duur - door wat voor oorzaken dan ook vanzelf minder wordt. Ik zei net al dat de meeste aankomende jongeren niets meer moeten hebben van geweld en crimineel gedrag. Dat is al een aanwijzing. Er zijn in het ver leden wel meer verschijnselen ge weest waarvan we nu zeggen: he, daar hoor je tegenwoordig eigenlijk niks meer over". „Junks vormen inderdaad een zeer groot probleem, hoewel ook op dat terrein een kentering waarneembaar is. Maar voorlopig veroorzaakt het drugsgebruik nog een heleboel ellen de. Er zijn mensen die zeggen 'laat ze toch verplicht afkicken', maar de er varing heeft uitgewezen dat dat geen zin heeft als de verslaafde niet gemo tiveerd is. We moeten natuurlijk wel proberen hen een motivatie te ver schaffen. Drang uitoefenen is goed, maar dwang is nutteloos". „Hèt is ook heel frustrerend dat we de drugs niet goed uit de gevangenis sen kunnen bannen. Junks die vast zitten weten op alle mogelijke manie ren aan hun spul te komen. De inven tiviteit van de mensen is verbijste rend! Maar ja, je kunt een gevangenis of huis van bewaring nu eenmaal niet volledig waterdicht maken. Begrijp me goed: dit is geen defaitisme, hoor. We mogen ons daar absoluut niet bij neerleggen. Met strenge en regelma tige controles kunnen we toch heel wat bereiken, daar ben ik van over tuigd". Asielzoeker Een aanzienlijk onderdeel van Kosto's portefeuille bestaat uit het vreemde lingenbeleid. Een ondankbaar onder werp omdat de verantwoordelijke bewindspersoon veelvuldig bloot staat aan kritiek. Vooral de PvdA en de kleine linkse fracties hebben de afgelopen tien jaar menigmaal de vin ger geheven tegen het asielbeleid van de voormalige staatssecretarissen Korte-Van Hemel en Elberta Haars, daarbij voortdurend hamerend op een ruimhartige benadering. De ironie wil nu dat Aad Kosto, door nood gedreven, een strenger beleid voert dan al zijn voorgangers. „En toch", zegt Kosto met een mengeling van verwondering en voldoening, „lig ik in de Tweede Kamer niet zwaar on der vuur". „Dat komt doordat de tijden dras tisch zijn veranderd. In 1980 meldden zich maar 1330 asielzoekers aan onze grenzen. Dit jaar hebben we er al twintigduizend binnengekregen! Bo vendien is het aantal buitenlanders dat om economische redenen naar Nederland komt enorm toegenomen: mensen die in hun eigen land in ar moede leven hopen hier een beter bestaan te "kunnen opbouwen. Heel begrijpelijk, maar we kunnen nu een maal alleen iemand officieel als vluch teling erkennen als hij of zij in eigen land wegens politieke overtuiging, ras of geloof wordt vervolgd. Economi sche asielzoekers horen hier dus niet thuis, hoe ellendig hun toestand ook vaak is". „Dit alles dwingt ons dus tot vrij in- grijpende maatregelen. Die enorme golf asielzoekers van de laatste tijd verstopt en vertraagt de procedure, terwijl m'n ambtenaren nu al als beesten werken om de vele duizen den oude dossiers te behandelen. Bo vendien veroorzaakt dié aanwas een nijpend tekort aan tijdelijke opvang ruimte. Denk maar aan de proble men die we deze zomer hebben ge had over die vakantieparken. Huis vesting blijft hard nodig, want hoe flinterdun het verhaal van een asiel zoeker ook is, je kunt zo iemand niet onmiddellijk weer het land uit zwie pen. ledereen moet een eerlijke kans hebben, hoewel ik vind dat er wel een snellere schifting moet plaatsvinden tussen degenen die geen schijn van kans maken en de mensen die wèl met een aannemelijk verhaal komen". Snelle selectie „Deze zomer heb ik die snelle selectie we dat zelf want je moet toch de avond doorkomen". Piet Zweers is directeur van Valentijn, dat tot afgelopen zomer een internaat was van het Bijzonder Jeugdwerk. Het moest echter als zodanig worden gesloten. Zweers zocht nieuwe moge lijkheden en vond die na een rondreis langs opvangcentra voor asielzoe kers. Hij werd getroffen door de om standigheden waaronder kinderen zonder ouders daar moeten leven. Hij klopte aan bij het ministerie van wvc en vroeg of minderjarige asielzoekers opgevangen konden worden in Valen tijn, waar ze voorbereid kunnen wor den op plaatsing in een opvanggezin. Les in de Nederlandse taal neemt daarbij een belangrijke plaats in. Volgens Zweers weten de kinderen meestal niet waar ze aan begonnen zijn. „Een Iraans broertje en zusje waren nog maar net hier binnen toen ze ijskoud vroegen of ze even hun moeder mochten bellen dat ze veilig waren aangekomen. Die kinderen hebben er geen geen idee van hoe ver ze van huis zitten. Een ander voorbeeld: een jongen uit Somalië kwam in Brussel uit het vliegveld stappen. Hij schrok zich wild toen hij zag dat iedereen blank was. Thuis had hij misschien een of twee blanken gezien. Dat is dan een echte cultuur schok voor zo'n jongen". Zweers zegt in het begin geschokt te zijn geweest door de verhalen die hij van de gevluchte kinderen te horen kreeg. „Dan word je bijna niet goed. Ze zijn geslagen met een zweep, hun ouders zijn spoorloos verdwenen, een oudere broer is voor hun ogen ge marteld of gedood. Je kunt je dat bij na niet indenken". Het regime in Valentijn is strak: om zeven uur opstaan en ontbijten, van acht tot negen uur corvee en dan naar school, 's Avonds is er weer corvee en dan tijd voor ontspanning. Om tien uur gaat het licht uit. „Deze kinderen hebben behoefte aan duide lijkheid. Dat eisen ze van je". Hij begrijpt ook wel waarom. „Ze zijn hun hele leven bedonderd dus waar om zouden ze mij dan ineens blinde lings vertrouwen. Het is gevaarlijk om met onze westerse begrippen hun ge drag te verklaren. Daarvoor zijn de cultuurverschillen vaak veel te groot. Als ze iets aan mij vragen en ik zeg 'daar moet ik goedkeuring voor heb ben van het ministerie' dan zeggen ze: bel de minister dan. En dat menen ze, want in hun corrupte vaderland was het waarschijnlijk heel gewoon dat je autoriteiten zo benadert, dat je wat regelt door met geld te zwaaien. Als ik dat niet wil dan zijn ze boos. Ze snappen dat gewoon niet". Onderlinge conflicten in de vier groe pen waarin de kinderen zijn onderge bracht, zijn tot op heden zelden geës caleerd. „We hebben wel een keer een grote fout gemaakt door Soma- liërs tegen Etiopiërs te laten voetbal len. Dat was net zo fanatiek als Ne- derland-Duitsland. En na afloop hoog oplopende conflicten in de kantine". „Maar als het echt uit de hand loopt, heeft dat vaak een andere reden. Als ze het idee krijgen dat er niet genoeg moeite wordt gedaan om een opvang gezin te vinden, dan kan dat tot frus i- traties leiden. Zo erg dat er wel eert een stoel door de ruit gaat. Dan kom I die opgekropte woede, die vaak ui I het vaderland is meegenomen, er ii één keer uit". „Die kinderen hebben ook zovee S meegemaakt. Ze hopen hier rust e geborgenheid te vinden, een warn Hi nestje. Maar ze worden onzeker at p£ ze merken dat het vinden van een op m vanggezin lang gaat duren. Ze voeler sc zich dan van het kastje naar de muu gestuurd". Zweers signaleert nog een ander pro bleem: zo'n twintig van de zeventii bewoners van Valentijn zijn naar hij vermoedt te oud. In principe is Valen tijn bedoeld voor kinderen tot en mei zestien, maar Zweers is ervan over tuigd dat oudere kinderen een valse leeftijd opgeven. „Ze weten dat ze bi de douane meer kans maken zals ze zeggen dat ze zestien zijn. Kinderen worden in Nederland zelden direct te ruggestuurd. En wij kunnen die leeftij den niet controleren. Ik kan zelf we aan die jongens zien of ze vijftien ol I twintig zijn, maar je kunt niets bewi) I zen want ze hebben geen papieren". I Om de stroom van te 'oude' kinderen f in te dammen, is Zweers momenteel E in gesprek met het ministerie. „Er moet iets gebeuren want ze passen t niet in onze programma's. Ze hebben weinig interesse in scholing en ont- Pi trekken zich daar ook aan. Maar zi daardoor vragen ze wel extra aan- re dacht en die kunnen wij niet geven oi Daar zijn we niet voor". ti IES VAN RU pi Zonder ouders, zonder geld, zonder papieren. Elk jaar komen er zo hon derden kinderen in Nederland aan. Op Schiphol, in de haven van Rotter dam, of ze stappen zomaar ergens midden in het land uit de trein. Ze ko men onder meer uit Somalië, Eritrea en Iran. Ze zijn vijftien of zestien jaar, maar soms pas tien. De Staat der Nederlanden vangt deze jonge vluchtelingen op, in afwachting van hun asielaanvraag en mogelijke verlening van de vluchtelingenstatus. In opvangcentrum Valentijn un Nuns peet verblijven zo'n zeventig minder jarige asielzoekers; tussen hoop en vrees want ook in Nederland is hun toekomst onzeker. „Het is geweldig met deze kinderen te werken, maar ze zuigen'je als het ware helemaal leeg", vertelt groeps leider Sjaak Fijnenberg. „Vooral als ze hier wat langer zijn en je beter le ren kennen, komen ze met hun verha len op de proppen over de vreselijke dingen die ze hebben meegemaakt en dan blijkt dat ze daardoor vaak psy chische problemen hebben. Ze vra gen veel aandacht, maar die kunnen we ze niet voldoende geven. Want het is belachelijk met hoe weinig geld we hier moeten rondkomen. We krijgen van de overheid minder dan de helft van wat er voor kinderen in een ge woon jeugdinternaat wordt neerge teld. En daar moet alles van worden betaald. Wil je wat extra voor die kin deren doen, dan betaal je dat uit ei gen zak. Geld voor het huren van een videootje is er niet. Nou, dan betalen In Nunspeet verblijven jonge kinderen die in hun eentje naar ons land zijn ge komen. Hopend hier in een pleeggezin te worden opgenomen. FOTO: PERS UNIE Aad Kosto heeft het vermoeden dat voetbal I vandalisme een tijd- verschijnse is dat op den duur door vu voor oorzaken dan ook - vanzelf minder bij wijze van experiment laten toepas sen. Wie duidelijk om louter economi sche redenen hierheen kwam vaak ging het dan om Oosteuropeanen werd te verstaan gegeven dat het in dienen van een asielaanvraag zinloos zou zijn. Sommigen, die desondanks volhardden, werden in bewaring ge steld in afwachting van uitzetting". „Die methode had succes: er waren aardig wat mensen die eigener bewe ging rechtsomkeer maakten en het aantal Oosteuropeanen dat zich hier meldde nam zienderogen af. Het ach ter slot en grendel zetten van asiel zoekers is inmiddels door enkele rechterlijke uitspraken verboden. Maar er staat nu wel een wijziging van de Vreemdelingenwet op stapel, die elke asielzoeker verplicht zich te allen tijde op een bepaald adres voor de vreemdelingenpolitie beschikbaar te houden. Wie daar niet aan voldoet, loopt de kans alsnog te worden vast- - Het is de vraag of de politie een ver dwenen asielzoeker nog te pakken krijgt. Zo iemand kan toch gewoon verdwijnen in de illegaliteit? „Tja, dat risico zit er in. Er lopen nu naar schatting al zeker zestigduizend illegale vreemdelingen in Nederland rond, nergens voor verzekerd en uit gebuit door werkgevers en huiseige naren. Allemaal mensen die niet via normale grensposten ons land zijn binnengekomen of die na een afge wezen asielverzoek opeens waren verdwenen. Helaas ben ik niet bij machte om dat probleem een-twee- drie op te lossen. Veel politiekorpsen kampen met personeelstekorten en vaak zegt men wel wat beters te doen te hebben dan illegalen op te spo ren". „Ik blijf er wel voortdurend op hame ren, tegen iedereen die het maar ho ren wil, dat het ontzettend belangrijk is arme landen zoveel mogelijk te hel pen met voedselhulp en ontwikke lingshulp ter plekke. De acties voor de Russen, die nu overal in West-Eu ropa worden gehouden, zijn daar een mooi voorbeeld van. Daarmee kunnen we hopelijk voorkomen dat vele dui zenden Russen na het van kracht worden van de Emigratiewet in hun land als economisch vluchteling hun „Alleen als het om heel moeilijke slissingen en' schrijnende gevallet gaat. Dan wil ik zelf de knoop door hakken. Soms gaat het daarbij on kinderen. Dat zie je trouwens steed vaker gebeuren: minderjarigen die hun eentje uit een ver land op Schipl hol aankomen. Die zijn dan in veel ge vallen zogenaamd onder geleide va een volwassene in het vliegtuig ge stapt. Op Schiphol maakt zo'n bege leider zich dan uit de voeten of h zegt: 'Dat kind hoort helemaal niet b mij'. Dit jaar hebben we al vijfhon derdvijftig alleenstaande minderjarigi asielzoekers ontvangen. Die kinderer kun je natuurlijk moeilijk terugsturen In Nunspeet hebben we inmiddels apart opvangcentrum voor ze, Hui» Valentijn, waar ze ook onderwijs krij I gen. Op den duur komen ze dan ho pelijk in een pleeggezin terecht" DICK VAN RIETSCHOTS I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 24