De tijd en liefde van de voor zijn patiënt lokter KAREI APPEL Kunst kende in 1990 censuur en records Het familiealbum van Robert Cray Irandpunt ikt terug *ev< e bd ijni t.- -VERSUM KRO's actua- aakl tenrubriek Brandpunt It in de uitzending van por;lag 30 december (22.25- ïadd® uur- Nederland 1) een ^tal reportages van het afge- n jaar terug en bekijkt wat indsdien al of niet wordt teruggekeken naar affaire-Bijlmerbajes, met •bewaker Ton Teunis die irtijd de situatie onder het r Joneel aan de kaak stelde .«..odnet directeur Van de Goor- van het gevangeniswe- Verder komen onder aan de orde de verander- ;ituatie in Zuid-Afrika en geval van mevrouw Van Geest die wilde dat haar bij het Openbaar Mi- erie vernietigd zou wor- (ADVERTENTIE) K WOU DAT IK IM EEN VOGEL WAS BEURS VAN BERLAGE NAtJNST/RTV £eidóe@ou/ia/nt zaterdag 29 december 1990 pagina 15 euwjaarsconcert lönberg Ensemble Radio West f HAAG Voor het eerst nu toch al jarenlange tra van het Nieuwjaarscon- op 1 januari door het bnberg Ensemble in de gse Philipszaal, zal dit con- integraal via de radio zijn beluisteren. Radio West |t het concert uit tussen en 17,00 uur. Schönberg Ensemble on- leiding van Reinbert de uw speelt volksliederen Berio, liederen van Re- as, een ouverture van covjev en joodse volkspoë- /an Sjostakovitsj. gen M. was éen maand voorwaardelijke celstraf en vijfduizend gulden boete geëist. De advocaat van M., mr. G. Kruyswijk, heeft gelijk na het bekend worden van het von nis hoger beroep aangetekend bij het gerechtshof in de hoofdstad. Het gaat volgens M. om „een principezaak", aldus zijn raadsman. De opgelegde straf was lager dan de eis omdat de rechtbank vond dat slechts van twee fo to's het pornografisch karakter was bewezen en niet van alle vijftien foto's die in beslag wa ren genomen en ten laste wa ren gelegd. De twee foto's to nen jeugdigen beneden de leeftijd van zestien jaar, afge beeld in een seksueel prikke lende houding. Dit is volgens de rechtbank een strafbare seksuele gedraging. Dat de verdachte M. op de zitting ver klaarde, dat hij met de door hem gemaakte foto's de seksu ele ontwikkeling van de ge portretteerde jongens tot jon geman in opeenvolgende leef tijdfasen heeft willen vastleg gen, doet aan het oordeel niet af, aldus de rechtbank. Met het verweer van de verdachte en zijn raadsman die beiden een beroep deden op het kun stenaarschap, ging de recht bank niet mee. Het te bescher men belang van de jongens stijgt volgens de rechtbank uit boven het belang van de ver dachte als kunstenaar en of het belang van de foto's als kunstwerk, zo daarvan al sprake is, aldus de rechtbank. De zaak van M. wordt gezien als een proefproces, waarin moet worden vastgesteld wat een strafbare seksuele gedra ging is in de zin van het wet boek van strafrecht. NEW YORK Voor kunstenaars was 1990 het jaar van de aardse zaken: muzikanten verdedigden zich in de rechtszaal en speelden bij de resten van de Berlijnse Muur, terwijl schrijvers begonnen aan een politieke loopbaan. Het was eveneens het jaar van Van Gogh. De overzichtsten toonstelling ter ere van zijn sterfdag trok een ongekend aantal bezoekers. Een van de schilderijen van Van Gogh vestigde op een veiling een nieuwe recordopbrengst in de kunstwereld. Toneelschrijver Vaclav Havel begon aan de eerste akte van zijn presidentschap, nadat hij op 29 december 1989 in het ambt gekozen was. In Peru verloor de schrijver Mario Vargas Llosa, die eveneens een politieke carrière startte, zes maanden later echter de race om het presidentschap. Latijns Amerika kwam met zijn schrijvers toch nog goed uit de verf omdat de Mexi caanse dichter Octavio Paz de Nobelprijs voor de literetuur won. Mede door toedoen van Havel lijkt de Westerse toneelwereld in 1990 Oost-Europa te hebben ontdekt.'In een aantal toneel stukken werd de ommezwaai van communisme naar demo cratie belicht, onder meer in produkties over Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov en het leven in Roemenië. In een stuk over een verzonnen land was het voor iedereen duide lijk dat Tsjechoslowakije werd bedoeld. De teloorgang van de Koude Oorlog tussen oost en west maakte de terugkeer van de verbannen Sovjet-cellist en dirigent Mstislav Rostropovitsj naar Moskou mogelijk, waar hij het Amerikaanse Nationale Symfonieorkest leidde tijdens een emotioneel concert. Muur Een concert van een ander ka liber had plaats in Berlijn. Na de val van de muur kon daar DEN HAAG De Koninklij ke Bibliotheek in Den Haag heeft vanaf 10 januari een ex positie gewijd aan leven en werk van de vooral door zijn sprookjes bekend geworden Deense schrijver Hans Christi an Andersen. Het materiaal, bestaande uit onder meer brie ven, manuscripten, eerste in juli de rockopera 'The Wall' worden opgevoerd, onder lei ding van voormalig Pink Floyd-lid Roger Waters. In de opera, die 200.000 roókfans naar de herenigde stad trok, waren onder meer rollen weg gelegd voor Cyhdi Lauper, Joni Mitchell en Van Morri- Andere muzikanten moesten zich bij de rechter verant woorden voor hun produkten, nadat ze voor Amerikaanse rechtbanken waren aange klaagd. Judas Priest en 2 Live Crew werden echter door de jury vrijgesproken van het respectievelijk aanzetten tot zelfmoord én het spuien van obscene taal. Het popduo Milli Vanilli viel wereldwijd door de mand en werd door het pu bliek berecht toen bleek dat ze op hun hitalbum geen woord zelf gezongen hadden. De twee leverden de eerder in ont vangst genomen Grammy Award maar weer in. In de VS leek 1990 het jaar om kunstenaars te vervolgen. Een jury in Ohio sprak in oktober een galerie en de directeur vrij van een aanklacht wegens obsceniteit, omdat in de expo sitieruimte erotische foto's van de overleden fotograaf Robert Mapplethorpe te zien waren. De foto's van Mapplethorpe, maar ook de prent van Andres Serrano waarop een kruis beeld in urine is afgebeeld, slingerden in de VS het debat aan over de rol van de Natio nale Stichting voor de Kunst, die nota bene medesponsor was van een tentoonstelling waarop foto's van Mapplethor pe te zien waren en eens klei ne toelage naar Serrano had gestuurd. Van Gogh Op kunstgebied was 1990 ze ker het jaar van Vincent van Gogh, de Nederlandse schilder wiens honderdste sterfdag werd herdacht met een grote overzichtstentoonstelling waar 1,2 miljoen bezoekers op af kwamen. Een ander record vestigde Van Gogh postuum met een van zijn schilderijen. Op een veiling bracht 'Portret drukken en foto's, is voor het merendeel afkomstig uit het Andersenmuseum in Odense en was nog niet eerder te zien in ons land. De expositie maakt ook duidelijk dat An dersen meer deed dan sprook jes schrijven. De expositie heeft als titel 'Mijn leven is een aardig sprookje'. van dr. Gachet' 82,5 miljoen dollar op tijdens de hoogtijda gen van de kunstmarkt in 1990. In de herfst was aan de euforie een einde gekomen en zakten de prijzen weer. Een wetenschappelijk onderzoek wees verder uit dat Van Gogh niet wegens psychische proble men zijn oor afsneed, maar dat een pijnlijke midden-ooront steking, die door artsen niet was opgemerkt, hem daar toe dreef. Uiteindelijk zou Van Gogh om die reden ook zelf moord gepleegd hebben. Een van de grootste kunst diefstallen uit de geschiedenis vond in 1990 plaats in Boston. Twee als politieagenten ver klede mannen stalen daar schilderijen met een gezamen lijke waarde van honderden miljoenen dollars uit het Isa bella Stewart Gardner mu seum. In april raakte de Nachtwacht van Rembrandt beschadigd, toen een bezoeker chemicaliën tegen het doek wierp. De stiefdochter van Pi casso zag zich genoodzaakt om meer dan 400 schilderijen van de Spaanse meester aan de Franse regering te „schen ken", als onderdeel van ach terstallige betalingen van suc cessierechten. Parretti Grote delen van Hollywood, het centrum van 's werelds filmindustrie, kwamen in 1990 in buitenlandse handen. De Japanse elektronica-gigant Matsushita kocht MCA Inc., de eigenaar van Universal Stu dios. Pathe Communications Corp., met aan het hoofd de Italiaanse financier Giancarlo Parretti, legde de hand op MGM-UA Communications Co. Veel films die Hollywood in 1990 uitbracht hadden de mafia als onderwerp. Miljoe nen Amerikanen schaarden zich het afgelopen jaar voor de buis voor de tekenfilmserie „The Simpsons". Zij vielen echter in het niet bij de 90 mil joen mensen die in India het mythologische hindoe-epos 'Mahabharata" volgden. DANIEL WAKIN Associated Press 'Trits' over rouwadvertenties HILVERSUM Het NOS-ra- dioprogramma 'Trits' (maan dag: Radio 5 om 16.30 uur) heeft in zijn onderdeel 'Taal' gekozen voor het thema 'Taal en de dood'. Er wordt een in terview uitgezonden met de socioloog Franke, die onder zoek heeft gedaan naar twee eeuwen rouwadvertenties. Expositie over H.C. Andersen 'Godfather Part III' krijgt zeven Golden Globe nominaties Fotograaf Mevrouw Bernice Factor met haar echtgenoot in het Beth Israel Hospital in Boston. FOTO: IKON dat er zo'n lange documentaire in een keer op het scherm werd getoond. Relevant Dat de IKON in samenwer king met de HOS en RVU 'Near Death' uitzendt, komt omdat de omroepen het een relevant onderwerp vinden, dat ondanks de Amerikaanse invalshoek ook terugslaat op de Nederlandse situatie. „Ik denk dat veel mensen zich kunnen identificeren met de gebeurtenissen op het scherm", aldus Ruud Moll, hoofd film van de IKON. „Bo vendien krijg je er vroeger of later allemaal mee te maken". Zes uur is een hele zit. Toch weet Wiseman, eigenlijk zon der veel moeite, de aandacht vast te houden. Het gevoel van verveling wordt telkens weer stevig de kop ingedrukt en omgezet in fascinatie, doordat er een medisch-technische dis cussie plaatsvindt, dan wel omdat de emotie van de hoofdrolspelers alle aandacht opeist. Echte emoties wel te verstaan, waar in 'Medisch Centrum West' nooit iets van terug te zien is. HANS PIËT AMSTERDAM „Kijk, op deze foto sta ik samen met Stevie Ray Vaughan. Het plaatje is genomen vlak voordat Stevie eerder dit jaar met een helicopter verongelukte. Inderdaad, een verschrikkelijk onge luk", zegt de Amerikaanse bluesgitarist /zanger Ro bert Cray. „Ik mocht Ste vie ontzettend graag. Net op het moment dat het hem beter ging dan ooit, kwam hij om het leven". Robert Cray zit ontspannen in de comfortabele fauteuil van een Amsterdamse hotelkamer en bladert door een album met kleurenkiekjes. Een boek vol foto's die hij onderweg heeft genomen. „Hier, drie leuke meisjes, hè. Zijn ergens in de twintig. Je gelooft het niet, maar het zijn de drie vriendin nen van John-Lee Hooker, (la chend) Ja, die man is 73 jaar oud... Maar eigenlijk is er niets nieuws onder de zon, want John heeft z'n leven lang al een leger vrouwen om zich heen gehad. Net wat je zegt: je snapt niet wat die jonge meis jes in zo'n ouwe kerel zien. Maar schijnbaar oefent John aantrekkingskracht uit op vrouwen. Ik ken B.B. King ook vrij goed, maar achter die man holt geen vrouw aan. Ik denk dat King wel eens jaloers is op Hooker". Meerdere vrouwen „Nou ja, ik ben zelf ook niet zo'n man die er meerdere vrouwen op na houdt. Ik ben echt wat je noemt een 'one- woman-man'. Kijk, hier heb je een foto van mijn vrouw. Wij zijn vorig jaar getrouwd. Ach ter haar kun je nog net een glimp van Stevie Ray Vaug han zien. Gelukkig is zijn dood in Amerika niet onopgemerkt voorbij gegaan. De radio en te- levisie hebben er veel aan dacht aan besteed. Daar ben ik blij om, want met Stevie is een belangrijke bluesartiest verlo ren gegaan. Ik kende hem al een jaar of elf en ik prijs mij achteraf gelukkig dat ik in de laatste twee shows heb gestaan die hij ooit zou geven. Die laat ste avond in Wisconsin was gi gantisch. Eric Clapton kwam nog'het podium op en we zijn met z'n allen aan het jammen geweest. Jimmy, Stevie's broer, was ook van de partij, net als Buddy Guy. We speel den 'Sweet Home Chicago'. Toen de show was afgelopen, namen we afscheid van elkaar met het idee dat we elkaar binnenkort weer zouden ont moeten. Tragisch, dat ik Stevie nooit meer zal zien. Ik had met hem toch een vrij hechte band. Hij was een gitarist met wie je terdege rekening moest houden. Ik vind het trouwens jammer dat iedereen zijn drug sproblemen steeds weer opra kelt. Eerlijk, die jongen had de laatste drie jaar zijn zaakjes heel goed voor elkaar. Hij was helemaal 'clean'. Relativeren „Als zulke verschrikkelijke dingen gebeuren leer je relati veren. Alles is maar betrekke lijk. Ik ben gelukkig met wat het leven mij van dag tot dag heeft te bieden. Dat heb ik wel geleerd, want ik ben van niets opgeklommen tot iets. Ik heb dagen gekend dat ik geen geld had om snaren voor mijn gi taar te kopen en dat ik liftend naar een trptreden moest. Mijn eerste hoogtepunt in de mu ziek was dan ook het moment waarop ik een busje kon ko pen om de instrumenten in te vervoeren. Kijk, dat soort din gen vergeet ik niet. Op dit mo ment leid ik het.leven van een ster. Maar wat houdt dat in? Reizen van hotelkamer naar hotelkamer. En die kamers hebben allemaal dunne mu ren, zodat je precies hoort wat je buren doen en zeggen. Nee, daarom is het belangrijk om na elke tournee een paar maanden thuis te zijn. Gewoon je benen onder je eigen tafel steken en naar je eigen televi sie kijken. Dat zorgt ervoor dat je weer bij zinnen komt. Iemand die voortdurend op tournee is, raakt volslagen overspannen". HARRY DE JONG veroordeeld wegens kinderporno AMSTERDAM De rechtbank in Artisterdam heeft gisteren de 43-jarige Newyorkse fotograaf en dominee D.M. uit Ameri ka veroordeeld tot vijf honderd gulden boete we gens het openlijk tentoon stellen van pornografische foto's van kinderen. Te- Beeld uit 'The Godfather III', met Andy Garcia als Vincent Manci- ni. FOTO: AP LOS ANGELES 'The Godfather Part III' is ge nomineerd voor zeven Golden Globes, de film prijs van de in Hollywood werkzame, niet-Ameri- kaanse journalisten. Het derde deel van het mafia- epos verdient volgens de bui tenlandse broodschrijvers on der meer Golden Globes voor de beste film, beste regisseur en beste acteur, buitenlandse journalisten in Hollywood ge nomineerd voor zeven Golden Globes, waaronder beste film, beste regisseur en beste acteur. Regisseur Francis Ford Coppo la, hoofdrolspeler Al Pacino, acteur Andy Garcia en mede scriptschrijver Mario Puzo, al len genomineerd, krijgen op 19 januari tijdens de uitreiking van de Golden Globes te ho ren of zij de prijs in ontvangst kunnen nemen. De Franse film 'Cyrano de Bergerac' behoorde onder de genomineerden voor beste bui tenlandse film, samen met 'Dreams' van Akira Kurosawa, 'The Nasty'Girl', 'Taxi Blues' en 'Requiem for Dominic'. Het epische gangsterverhaal 'Goodfellas' van regisseur Martin Scorsese kreeg vijf no minaties, waaronder beste film. Ook 'Dances with Wol ves' van acteur-regisseur Ke vin Costner scoort hoog met zes nominaties. In de categorie komedie of musical werden Warren Beatty's 'Dick Tracy', 'Ghost', 'Pretty Woman' en 'Reversal of Fortune' elk vier keer genomineerd. Naast Al Pacino en Kevin Costner kregen ook Richard Harris voor 'The Field', Jere my Irons voor 'Reversal of Fortune' en Éobin Williams voor 'Awakenings' een nomi natie als beste drama-acteur. Een Golden Globe-nominatie voor beste actrice kregen Kat- hy Bates voor 'Misery', Anjeli- ca Houston voor 'The Grifters', Michelle Pfeiffer voor 'The Russia House', Susan Sarandon voor 'White Palace' en Joanne Woodward voor 'Mr. and Mrs. Bridge'. De regisseurs Coppola, Costner en Scorsese moeten het opne men tegen Bernardo Bertoluc- ci voor 'The Sheltering Sky' en Barbet Schroeder voor 'Re versal of Fortune'. De Golden Globe Awards worden gezien als indicatie voor de in hoger aanzien staande nominaties van de Academy Award, die de Os cars uitdeelt. tor, die aan een beademings machine ligt en liever dood wil, nog leeft en thuis wordt verzorgd. Liefde Wiseman toont met hoeveel tijd en met hoeveel liefde de dokter met zijn patiënt bezig is. Aan de ene kant stelt de be handelend arts zich strijdvaar dig op tegenover zijn patiënt, aan de andere kant zinkt de moed hem wel eens in de schoenen. „Het is alsof ik een zware steen een berg opduw om vervolgens te zien hoe hij weer naar beneden rolt". De 60-jarige filmer legde tach tig uur menselijk lijdèn vast, met hier en daar een sprankje hoop en de bijna onmenselijke opgave voor doktoren en ver pleegsters om steeds weer die keuze te moeten maken tussen een mogelijk ondraaglijk leven en de definitieve dood. Als kij ker mag je vanuit je luie stoel meevoelen met de emoties van mensen tussen wie een steeds wijder wordende wig wordt gedreven door een (snel) afta kelende gezondheid. Soms zijn de beelden, in al hun eenvoud, uiterst aangrijpend. Zo toont de documentaire de hoogbe jaarde mevrouw Sperazza, die machteloos naast haar bewus teloze echtgenoot Charlie zit en op een gegeven moment onder de dekens naar zijn ge rimpelde hand zoekt en deze liefdevol in die van haar legt. De wanhoop is groot als ze even later zegt: „Hij is mijn le ven, hij is mijn leven". Geen oordeel Wiseman registeert alleen. Hij spreekt geen oordeel uit, mengt zich niet in de discus sies die doktoren en verpleeg sters voeren. Ook niet als de begroting van het ziekenhuis onderwerp van gesprek is en blijkt dat zo'n tachtig procent van het geld opgaat aan de verzorging van de laatste drie weken van het leven van de patiënten. De kijker ziet hoe de dokter die het leven van een patiënt in Gods hand legt, even later God weer een handje helpt. Wiseman bekijkt dit alles op een afstand. Hij laat op in drukwekkende wijze het com plexe ziekenhuissysteem zien. Het blijkt een oerwoud van opties en keuzes, waarin de simpele lijn tussen goed én fout niet zomaar is te trekken. Technisch is 'Near Death' ui terst simpel gefilmd. Er wordt veelal gebruik gemaakt van lange shots. Wiseman, inmid dels een van 's werelds be roemdste documentaire-film ers: „Ik heb aan alle mensen die in beeld verschijnen toe stemming gevraagd en gekre gen. Als iemand is verwikkeld in een lang ziekteproces is dat gemakkelijker dan wanneer iemand na een ongeluk bin nenkomt. Eerstgenoemde groep is inmiddels gewend aan het gegeven". Daarbij spreekt in zijn voor deel dat Frederick Wiseman te boek staat als een integer fil mer. Hij is ruim een jaar bezig- geweest het materiaal te mon teren en kreeg in Amerika, waar het door het niet-com- merciële PBS werd uitgezon den, alleen maar positieve re acties op dit werkstuk. Ook daar was het de eerste keer Robert Cray: „Met Stevie Ray Vaughan is een belangrijk bluesgitarist verloren gegaan' _r;ui LVERSUM De ~J| DN is er behoorlijk nts op de bijna zes uur d ende documentaire i ar Death' in een keer unnen uitzenden. Het uiteindelijk een kleine roep met relatief wei zendtijd en als de HOS RVU dan ook niet wa- bijgesprongen, was de er een indringend slag over het reilen en en in een Amerikaanse misckenhuis misgelopen. KKIcer van deze documentaire rederick Wiseman, die tus- d september en november 3 zes weken lang op de in- ;ive care-afdeling van het dse Beth Israel Hospital in Amerikaanse Boston film- In 'Near Death' staan vier enten centraal: John Ga- (72), Bernice Factor (78), ïuel Cabra (33) en Charlie razza (73). Tijdens de afti- ïg blijkt dat drie van de zieken inmiddels zijn eden en dat Bernice Fac-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17