H Forse en prijzige auto met passende prestaties Voorlichting per computer: Wegwijs in autolease CcidócSomunt Rover klaar voor concurrentieslag na flinke gamma-uitbreiding DIE OUWE FIETS VAN U is AUTO ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 PAGINA TEST AUDI 100 AVANT TDI: AVANT-GARDE DIESEL Begin dit jaar bracht Audi voor zijn grote modellen een zeer opmerkelijke tur bodiesel-motor uit. Zojuist stelde Audi een nieuw model 100 voor, waarin opnieuw die motor zal fi gureren. Evenals de semi- stationcar uitvoering Avant komen dieselver sies van de nieuwe 100 pas in de loop van volgend jaar uit. Dat weerhield ons er niet van nu een Avant TDI te proberen met die bijzondere diesel; dit 'oude' model blijft nog lever baar, diens motor gaat onver anderd naar de nieuwe model- lep over. Sinds 1990 biedt Audi in de 100 nieuwe diesels. De 2,0 liter vijfcilinder zonder turbo werd vervangen door een 2,4 liter (met 82 in plaats van 70 pk), de 2,0 turbodiesel door een 2,5 TDI (met 120 in plaats van 100 pk). Deze TDI combineert alle vooruitstre vende diesel-technieken die in personenwagens worden toe gepast. Hij heeft elektronische inspuitregeling, zoals BMW- diesels. Hij heeft een volledig ingekapselde motor, zoals Mer- cedes-diesels. En hij heeft di recte inspuiting, zoals verder alleen de Fiat Croma biedt. Passend Een Audi 100 is een forse en prijzige auto, dus worden aan een dieselversie daarvan hoge eisen gesteld. Met 88 kW/120 De Audi Avant heeft een tweeledig karakter. Je kunt er veel inladen, en dan is het gunstig een TDI te weinig toeren. hebben met veel trekkracht Ij FOTO: j Blik in het interieur van de Audi 100 Avant. pk valt de TDI in vermogen tussen de zwakste en middel ste benzinemotoren in, dus dat zou voldoende moeten zijn. Het aardige zit hem in de ver bruikscijfers: de TDI zou min der verbruiken dan de veel zwakkere 2,4 zonder turbo of oude 2,0 turbodiesel. Verant woordelijk daarvoor is eerst en vooral het principe van directe inspuiting, in plaats van voor- kamer-injectie (zoals de ande re diesels hebben). Een extra voordeel is dat een direct inge spoten diesel zelden voorgloei- en nodig heeft bij het starten. Een levensgroot nadeel is in het algemeen het behoorlijk hogere geluidsniveau, dat in de Audi 100 klasse bepaald zou misstaan. De proef op de som: bij een graad of vijf vorst startte de TDI altijd onmiddellijk zonder voorgloeien, en ook zonder vieze rookpluim. Het geluids niveau na de koude start ligt natuurlijk wat hoger dan bij warme motor, maar je zult er de buren zeker niet mee wak ker maken. Van ochtendhu meur heeft de TDI geen last, hij wil er desnoods meteen goed aan trekken (al hoor je een diesel eerst rustig op tem peratuur te laten komen, voor een maximale levensduur). Eigenwijs Eenmaal warm loopt de motor nog rustiger. Er is niets van te merken dat het een turbo-ag gregaat betreft - in zoverre dat er geen gefluit waarneembaar is of een (laag) toerengebied waarin de turbo nog niet werkt. De diesel heeft een breed toerenbereik, maar de trekkracht is zodanig gelijk matig verdeeld dat geen drin gende aanleiding bestaat hoge toerentallen op te zoeken. Dat is alleen nodig wanneer je een snel optrekkende benzine-auto zou willen bijhouden, iets waartoe de Avant TDI zeer wel in staat is; hij kan in circa 10 s. naar 100 km/h sprinten. Meer voor de hand liggend is om gebruik te maken van de enorme motorsouplesse, die te rugschakelen bij inhalen op de snelweg onnodig maakt. De motor staat op 'elektro nisch geregelde' hydraulische motorsteunen, die schudden bij stationair draaien moeten opvangen, zonder dat de motor teveel bewegingsvrijheid krijgt bij hoger toerental. Inderdaad schudt de TDI nooit, geheel trillingsvrij is hij echter ook niet. Dat zal vooral te wijten zijn aan het cilindertal: een vijfcilinder laat zich niet volle dig balanceren. Een beetje tril ling in de wagenbodem voel je altijd. Ook het rommelende geluid van een vijfcilinder is kenmerkend bij deze diesel aanwezig. De volledige inkap seling van de motor met ge luiddempend materiaal mist zijn uitwerking toch niet, want ook een vijfcilinder benzine- Audi hoor je altijd nog iets. Terugverdienen Wat valt er op de TDI-versie aan te merken? Wel, op de praktische eigenschappen niets. De Audi 100 is een niet erg lichtvoetige auto. Comfor tabel en zonodig snel reizen ligt hem, een paar pittige bochten vlot omronden niet. De besturing is daarvoor te weinig gevoelig, de auto helt flink in bochten en verandert voelbaar met enige tegenzin van richting. In de nieuwe 100 is dat verbeterd, maar een sportlimousine zoals een BMW werd het nog niet. Bij dat wat bezadigde karakter past een diesel uitstekend. Ook de TDI is bij snel reizen volkomen in zijn element. Het beetje wind geruis en de overige rijgelui- den overstemmen vanaf zo'n 140 km/h totaal de motor. Als het i moet loopt de snelheids meter bedaard voorbij 200 km/h. De Audi Avant heeft een tweeledig karakter. Je kunt er veel inladen, en dan is het gunstig een TDI te hebben met veel trekkracht bij weinig toe ren. Een bestelwagen is het bepaald niet, eerder een exclu sieve stationcar. Daarbij past de TDI-diesel evenzeer, met exclusieve techniek en een ui terst beschaafd karakter. Een Avant kost 9600 gulden meer dan een vierdeurs 100. Nu weet u meteen waarom dit type zo'n zeldzame verschij ning is in vergelijking met gewone 100. Bij de kosten aangeland n het hoge woord eruit: de T^ is inderdaad verbazend zuil Als je er een beetje aan tri 1:13, doe je het zoals milieu verkeersminister het gr; willen dan is 1:15 te halen. ker 15% zuiniger dan de ci currentie met even sterke wone turbodiesels. Ook zom harde praktijkcijfers wil ik loven dat de 2,4 diesel zom turbo onzuiniger is. Maar I zal lang duren voor de ruii dertien mille die hij mini kost daarmee gecompensi is. Vergelijken we de TDI een 2,3 liter benzineversie, mag die laatste achttien m|ar hogere bedrijfskosten hebl zonder onvoordeliger uit komen. Een greep uit de pr lijst: een vierdeurs 100 T kost 76.350 guldern, de Avai uitvoering 85.950 gulden. D zijn er nog typen met mi uitrusting. We reden de versie, dat komt op 94.950 den. Een meesterwerk, Audi TDI, maar door zijn 1 prijs het doel van economist voortbeweging voorbij gesel ten. PETER FOKK! R\ bi cker .1cer Het is met de kennis öm- trent het leasen van auto's maar slecht gesteld in het Nederlandse bedrijfs leven, zegt Paul Vedder, direkteur van Lease Con cept in Amsterdam. Een wat verbazende uitspraak, daar deze manier van au to's 'aanschaffen' al enige tijd een enorme groei doormaakt. Van de grotere bedrijven (met meer dan 100 werknemers) le ast meer dan de helft, bij klei ne bedrijven (10 tot 20 werk nemers) doet bijna een kwart Oudste rij- instructeur (77) wil in records-boek De 77-jarige Chris Ordel- man is na oktober 1991 niet langer alleen maar de plaatselijke rij-instructeur uit Veessen, maar een in ternationale bekendheid. Hij is namelijk genomi neerd tot de oudste rij-in- structeur van Nederland en België en wordt daar om vermeld in het Gui- ness Book of Records van 1991. Zelf kijkt hij helemaal niet op van zijn record. „De exa minatoren noemen mij al ja ren de nestor", zegt Chris Ordelman nuchter. Al vanaf 1945 rijdt Ordelman Öp de weg om zijn leerlingen de techniek van het autorijden bij te brengen. Meer dan dui zend leerlingen hebben daar door bij Ordelman gelest en meer dan twintig auto's wer den versleten. „Ik heb ze hier in Veessen huis-aan- huis leren autorijden. Van sommige gezinnen heb ik wel een stuk of zeven les ge geven. En nu ben ik bij en kele families al aan de derde generatie toe", vertelt Ordel man met trots. Na de oorlog zette Ordelman taxi- en ziekenvervoerbe- drijfje en in 1949 een rij school op, terwijl hij al vanaf' 1945 les gaf. „Vanaf de eerste dag heb ik het druk gehad, want je had in die tijd nog geen rijscholen, alleen een paar in de grote steden. Mijn leerlingen kwamen daardoor in de begin jaren uit een heel groot gebied, dat zich uit strekte van Zwolle tot Apel doorn en Deventer". Of Ordelman ook met het hoge percentage geslaagden alle records breekt, weet hij zelf niet. Of hij werkelijk de ooudste rij-instructeur van Nederland en België is hangt er van af of er zich nog een oudere meldt. Die kans acht hij zelf klein. „Wie is nou nog rij-instructeur als hij 77 jaar oud is?", vraagt hij zich af. dat. Het gaat daarbij niet al leen om auto's, maar dat maakt voor het principe van leasing niet uit; deze cijfers ko men uit een NIPO-enquête, die verder leerde dat vele 'be slissingnemers' in bedrijven ei genlijk niet precies weten wat leasing is. Vandaar dat Lease Concept besloot er iets aan te doen, uiteraard met de bedoe ling meer klanten voor autole asing te interesseren. Een tweede doelgroep is het autobedrijf, de dealer. Nu zijn leasebedrijf en autodealer meestal geen vrienden. Het le asebedrijf koopt grote aantal len auto's in, er is nogal wat kritiek in het autobedrijf op de extreme kortingen die deze grote afnemers afdwingen. Het kleinere dealerbedrijf staat al helemaal buitenspel. Tenzij het, om ook bedrijven als klant te krijgen of houden, zelf leasing wil aanbieden. Lease Concept heeft een apar te afdeling voor lease via auto dealers, die al honderd dealers als klant heeft. Ook dan moet zo'n dealer natuurlijk wel kunnen laten zien wat lease is. Simpel Het ei van Columbus, hoopt Lease Concept, is een ge bruiksvriendelijk computer programma met alle mogelijke voorlichting over autolease. Voor f. 19,50 krijgt men een doos met floppy-discs (zowel 3,5 als 5,25 inch) en een hand leiding. Dat laatste kan wat af schrikken, maar het is vooral een naslagwerk. Op pagina 2 staat hoe het programma ge start moet worden, daarna legt het feitelijk zichzelf uit op het computerscherm. De handlei ding geeft achtergrondinfor matie over hoe men tot be paalde berekeningen in het (door Quadrant Communicatie ontworpen) programma is ge komen. Liefst honderd scher men vol informatie kunnen aan het oog voorbijtrekken. Gelukkig is de opmaak van al die schermen redelijk luchtig, zodat het niet onplezierig is om rond te neuzen door de in houd. Het programma niet zover dat er op maat ge sneden berekeningen inzitten, er kunnen wel voorbeelden uitgewerkt worden om voor de meest uiteenlopende situa ties een goede algemene in druk te geven. Het programma begint met een aantal keuze menu's: wat is leasen; wat zou het specifiek voor u beteke nen, hoe ziet een uitgewerkt voorbeeld eruit? Met uiteraard de mogelijkheid dat voorbeeld af te laten drukken. De aan dacht voor het detail blijkt uit de aanwezigheid van een woordenlijst. Heeft u een be paalde term weieens horen vallen, of is een woord uit de voorlichting niet duidelijk, dan kan via de woordenlijst een uitleg in een paar zinnen worden opgeroepen. Ervarening Doordat het programma gra fisch, via menukeuzes werkt is het 'doorbladeren' erg eenvou dig. Je hebt een personal com puter nodig, maar meer niet. Wie de aan/uit knop en het gleufje voor de floppy weet te vinden hoeft er geen expert meer bij te halen. Alleen moet het wel een computer met MS- DOS besturingssysteem zijn. Wat betreft leasing hoef je, zo was ook het uitgangspunt, al helemaal nergens van te we ten - het programma legt alles uit. Lease Concept wil dit voorlichtings-programma on der de aandacht gaan brengen via advertienties en direct- mail, men beloofde ook de in houd van het programma bij- de-tijds te zlillen houden. Het bedrag van 19,50 gulden is puur de kostprijs, dat géloof ik graag met het oog op de uitste kende verzorging van het ge heel. Een prima idee, deze vorm van voorlichting, want je zoekt er veel makkelijker iets in op dan in een boekwerk met dezelfde inhoud (dat ruw weg 150 pagina's zou tellen). 'Nadere informatie: Lease Con cept BV, Keienbergweg 100, 1101 GH Amsterdam Z.O., te lefoon 020-5640707 Aan de daling van de Rover-verkopen in ons land kwam nog geen eind in de eerste drie kwarta len van dit jaar. Dat was te wijten, begrepen we Van directeur Van Putten (Rover Nederland), aan leveringsproblemen bij de begin dit jaar gepresen teerde 200. Die zijn nu verholpen, hopelijk wordt het produktieritme niet weer verstoord door de invoering van nieuwe (drie- en vierdeurs) va rianten op dat vijfdeurs 200-model. Rover staat namelijk voor een jaar waariq de al zo lang neer gaande lijn toch echt moet om buigen. Er is immers pas de Rover 100 bijgekomen, met daarnaast voortaan een uitge breid 200/400-gamma, en de 800. Een groei in de verkopen van 25%, dat hoopt Van Putten voor 1991 met dit gamma te halen. Drie vormen De vijfdeurs Rover 214 Si test te ik in het voorjaar: een rede lijk ruime, zeer chique afge werkte auto met uitstekende rijkwaliteiten, maar een wat te sportieve inslag (hoogtoerige, te luidruchtige motor). Daar naast is er een 216-versie. Op basis van ditzelfde recept bak te Rover twee nieuwe varian ten, een driedeurs 214/216 en een vierdeurs sedan 414/416. De vierdeurs sedan is veertien centimeter langer dan het drie/vijfdeurs model, uitslui tend door toevoeging van een aparte kofferbak. De gewijzig de daklijn zorgt voor extra hoofdruimte achterin, waar door de 400 duidelijk de betere keus is voor wie regelmatig volwassen achterpassagiers meeneemt. Van de 200 komt er een drie deurs versie bij, die precies de zelfde ruimte biedt als het vijf deurs model. Niet ten onrechte stelt Rover dat de driedeurs 200 een coupé-achtige indruk maakt, met de grote glaspartij achteraan en een vrij kleine achterste zijruit. Hij lijkt in-- derdaad wel compacter dan een vijfdeurs versie, maar is dat dus niet. Rover kon met dit model twee kanten uit: de 214 Si met drie deuren is het nieuwe basismodel, goedkoper dan de vijfdeurs uitvoering met gelijke uitrusting. Het moet wel gezegd dat de instap naar achter bij het driedeurs model ook wat aan een coupé doet denken: dat kon ruimer. Snellere GTi De coupé-stijl komt goed tot zijn recht in de andere drie deurs variant 216 GTi, als nieuw topmodel. Een nogal prominente achterspoiler en lichtmetalen velgen met erg platte 185/55 VR 15 banden maken de sportieve bedoelin gen meteen zichtbaar. Het in terieur wordt nogmaals ver zorgder door deels met leer be klede zitgelegenheden. Echt sportiever is de GTi ook nog, door toepassing van een ande re motor. De 1,6 liter Rovers gebruiken motoren van Honda (Rover 200 en Honda Concerto zijn als zustermodellen ont wikkeld). De 216/416 GSi heb ben een zestienkleps 1,6 liter met enkele nokkenas die 82 kW/112 pk levert, in principe afkomstig uit een Honda Civic. Voor de GTi koos men de 1,6 liter met twee nokkenassen, zoals in een Honda CRX cou pé. Deze brengt het in de Rover 216 GTi tot 90 kW/122 pk. Daarmee haalt hij bijna 200 km/h en een sprint naar 100 km/h binnen tien secon den. We probeerden een 416 GSi sedan het gamma biedt ver der nog een 414 Si en een 416 GSi met automaat, in uitrus ting geheel overeenkomend met de 214 Si en 216 GSi. Dat wil zeggen: bijzonder verzorg de afwerking, met stukjes no- tehout in het interieur als ty pisch Brits tintje. De 416 GSi heeft net als de eerder geteste 214 Si motorisch een sportief karakter. De 1,6 liter (Honda- )motor is wat stiller en heeft meer trekkracht bij laag toe rental dan de 1,4 liter (Rover- )motor. Maar hij voelt zich toch ook het best thuis bij ho ger toerental en is meestal nog wel goed hoorbaar. De 416 GSi heeft bekrachtigde besturing, die even precies werkt als in de 214 Si (zonder bekrachtig ging), maar ook aangenaam licht en daardoor als geheel prettiger is. De vering van de 416 GSi leek me wat soepeler dan die van de 214 Si, bij be houd van een uitstekende wegligging. Stijl Samengevat biedt de hele serie drie-, vier- en vijfdeurs 200/400 modellen een gedistin geerde stijl, sportieve rijkwali teiten en een interessante keus aan verschillende uiterlijke vormen. De prijslijst begint met de driedeurs 214 Si voor 28.995 gulden; zoveel kost de vijfdeurs versie nu ook, maar die gaat per 1 januari wat in prijs omhoog en zal dan een kleine duizend gulden duurder zijn. De vierdeurs 414 Si kost 31.495 gulden, dat zal dan on geveer vijftienhonderd gulden meer zijn dan een vijfdeurs 214 Si. Een 416 GSi staat voor 37.995 gulden op de lijst, de driedeurs 216 GTi voor 39.995 gulden. Redelijke prijzen, met het oog op de heel nette uit voering van alle versies. Maar de concurrentie is zwaar. Net boven de dertig mille grens opereren immers de grootste succesnummers van de mid denklasse: Opel Vectra, Peuge ot 405 en Nissan Primera. Lang niet zo 'gentleman-like' als de Rovers, maar wel rui mer. Maar ja, een beetje exclu sief moet een Rover ook blij ven. PETER FOKKER VW en Ford produceren samen nieuw mini-van Ford en Volkswagen girlec samen een luxe autobu- voor particulier gebr introduceren op de Eu[j*; pese markt. De totale j vesteringen in deze mik van bedragen ongevi -II 3,5 miljard dollar. De b jes worden waarschijnl in Portugal gemaakt. ,VE Eind november maakt ten Ford en VW bekend dat 't met de regering van Por^g gal overeenstemming hadd 0 1 bereikt over de bouw v13^.1 een fabriek in dat land. n Jj plannen missen nog steeds 'n*? goedkeuring van de Euro] se Commissie en ook e overheidssubsidie van Por w° gese zijde is nog niet rond Volgens ingewijden in de T towereld gaan VW en F< 150.000 mini-vans per ji®™ produceren. De verkoopstv tegieën worden door de tv afzonderlijk uitgestippeld. ,r a mini-van moet in de jai;jtu negentig het snelst groeien ge, segment van de Europese Ge tomarkt worden, zo vo ier spellen de kenners. erie Volkswagen en Ford proi. ceren al samen luxe autobi jes in Zuid-Amerika, terv VW ook op de Japan i markt actief is door e soortgelijke samen werki^ met Toyota. Op de Europ an°g markt was de Espace v 's 81 Renault de eerste mini-v rekk gevolgd door de Chrys JNST'^ Voyager, een produkt samenwerking tussen Amerikaanse Chrysler cern en het Oostenrijk Steyr-Daimler-Puch. :ssen 1 •ysler-ccL™ jstenrijlT^ MISSCHIEN WEL 5 TIENTJES WAARD. SUCCES DOOR EEN KLEINTJE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16