CcidócSomcmt^ Twee Leidse historici maken" geschiedenis STAD OMGEVING/KUNST/RTV lecl publiek bij feestelijke uitvoering Weihnachtsoratorium door Bachkoor Holland 99 WEEK EINDE NZH boekt winst van 90 procent Persoonlijk cadeau CeidócGouoant ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 PAGINA 13 ,EIDEN Het Bachkoor Hol- and trok gisteravond veel pu- ïek bij haar jaarlijkse, traditio- >le uitvoering van het Weih- ichtsoratorium van Bach in de ;idse Pieterskerk. Enkele hon- •rden muziekliefhebbers luis- rden aandachtig naar het drie ir durende meesterwerk van de uitse componist over de geboor- van Jezus. Het Weihnachtsora- rium is een uiting van vreugde rer de geboorte van Jezus. Ach- reenvolgens worden de geboor- in de stal, de herders op de •1de, de naamgeving van Jezus i het bezoek van de drie konin- in bezongen. Het Bachkoor Hol- nd had zich onder leiding van een bevlogen dirigerende Charles de Wolff weer goed rekenschap gegeven van de bedoelingen van de Thomascantor. Al in het ope ningskoor 'Jauchzet, frohlocket! auf preiset die Tage!' gaven koor én orkest er blijk van er een bij zondere uitvoering van te willen maken. De trompetten klonken er hier luid bovenuit, dit ter ver hoging van de feestvreugde zoals het hoort. Koor en orkest wisten de hele avond een heldere, lyri sche toon te handhaven. Prachtig was vooral de koorpartij (Chor) 'Herr, wenn die stolzen Feinde schnauben'. Het oratorium bestaat uit zes de len die elk een eenheid vormen. Voor de gelegenheid heeft Bach ze bij elkaar gevoegd en de over koepelende titel 'Oratorium Tem pore Navitatis Christi' meegege ven. Het werk bevat recitatieven, aria's, koorpartijen en koralen. De recitatieven die de gezongen evangelieteksten bevatten beho rende bij het kerstverhaal, zijn ontleend aan twee bronnen: Lu- kas 2,1-21 voor de eerste vier de len en Mattheüs 2, 1-12 voor de delen 5 en 6. Bij het componeren van het Weihnachtsoratorium in 1734 heeft Bach teruggegrepen op we reldlijke huldigingscantates die hij eerder dat voorjaar voor feest dagen aan het Dresdener hof had geschreven. Voor Bach bestond er geen strikte scheiding tussen wereldlijke en religieuze muziek als hij aan het componeren was. Dat is ook niet zo verwonderlijk als je weet dat hij naast vele gele genheidswerken ook als cantor van de Thomaskerk in Leipzig jaarlijks vele religieuze werken diende te schrijven. Van een di recte overname uit cantates is hier echter geen sprake geweest. Bach heeft namelijk in de over genomen passages diverse wijzi gingen, onder andere in toonsoort en klankkleur, aangebracht. Hupserig Het solistenkwartet leverde gis teravond een positieve bijdrage. De tenor Guy de Mey wist de evangelistennpartij en de aria's goed van elkaar te scheiden. De evangelistenpartij zong hij helder en mooi interpreterend, de aria's verrassend maar soms wat al te hupserig. De alt Ulla Groenewold zong ook een solide partij. Met veel gevoel zong zij haar recita tieven en aria's, waarvan haar eerste aria 'Nun wird mein lieb- ster Braütigam' een van de hoog tepunten van de avond vormde. Een lust voor het oor waren de aria's, ook al waren het er niet zoveel, van Maria Zedelius. Zij slaagde erin het uitgesproken ly rische karakter van haar aria's zeer overtuigend voor het voet- Ticht- te—brengen. Goed verzorgd was de aria voor sopraan en echo-sopraan, waarbij voor de vertolking van de echo-sopraan partij gelukkig weer gekozen was voor een sopraan uit het koor. De duet-aria voor sopraan en bas, sa men met Ulrich Gold pakte niet zo geweldig uit. Gold heeft altijd een wat robuuste manier van zin gen die niet past bij de heldere sopraan van Maria Zedelius. Dit laatste wil niet zeggen dat Gold onder de maat presteerde, met name zijn aria 'Grosser Herr und starker König' was indrukwek- PETER VAN VEEN „Oeverloze" debatten over Leidse kwesties LEIDEN Onder de noemer 'Grande Café' is het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) ook op woensdagavond geopend. De aandacht gaat dan vooral uit naar theater, lezingen, literaire avon den en dergelijke. Met een viertal debatten over Leidse kwesties, samengevat onder de naam 'Oeverloos' wordt het programma inge luid. Op woensdag 9 januari staat de vraag of het ooit nog goed komt tussen Leiden en de stu denten van Minerva. De tweede aflevering op 23 januari gaat over het cultuurbeleid van de gemeente. Twee weken later staat de relatie tussen het stadsbestuur en de bevolking cen traal. Op 20 februari wordt de cyclus afgesloten met een debat over de keerzijde van het doel groepenbeleid. De avonden beginnen om 21.00 uur en de toegang is gratis. WETENSCHAPPELIJKE JUBILEUMBOEKEN VOOR BEDRIJVEN LEIDEN „Een be- drijfsgeschiedenis- waarom?". Dat is de vraag waar het nieuwe bureau Verhoog en War merdam uit Noordwijk een passend antwoord op heeft. De twee Leidse alumni zijn afgelopen au gustus een bedrijfje be gonnen omdat het we tenschappelijk maken van jublileumboeken hen een gat in de markt leek. De eerste reacties duiden inderdaad in die richting. Steeds meer ondernemingen maken, bij het bereiken van het zoveelste lustrum of kroonjaar, een jubileumboek of soorgelijke uitgave. Pro bleem hierbij is dat bedrijfs archieven vaak niet verder gaan dan de boekhouding van de afgelopen paar jaar en wat losse foto's. Daar komt bij dat de ondernemingen vaak niet de vereiste kennis in huis hebben om een we tenschappelijk verantwoorde jubileumuitgave uit te bren gen. Dan springen Jeroen Verhoog (28) en Hans War merdam (27) in. Hun voorge stelde werkopzet verraadt duidelijk de wetenschappelij ke opleiding van beide; een uitgebreid bronnenonderzoek waarbij het tweetal de meest stoffige archieven en speur tochten naar verdwenen ge waand materiaal, foto's of werknemers niet schuwt. Deze opzet is onderverdeeld in zes fasen, waarbij in de eerste drie de bronnen wor den bestudeerd. Daarna wordt begonnen met een in deling, gevolgd door het schrijven en tenslotte door het maken van lay-out en het uitbesteden van druk- en bindwerk. „We verzorgen een opdracht van het begin tot het eind, van onderzoek tot aflevering in 'n doos op het adres", aldus Warmer dam. Verhoog vult aan dat tijdens hun werk uitgebreid overleg met de opdrachtge- ver belangrijk is: „Om pro blemen te voorkomen", rede neert hij. De snelheid van werken noemt het duo een aangename bijkomstigheid voor de opdrachtgever. „Een klein boekje van laten we zeggen zestien pagina's kun nen we inclusief drukken al binnen drie maanden af heb ben", verzekert Warmerdam. Het tweetal geeft eerlijk toe dat het idee achter de oprich ting van een bureau voor be- drijfshistoriografie niet van henzelf is. Eerder bestond er in Rotterdam al een soortge lijk bureau dat aan de Eras mus Universiteit verbonden was, met dezelfde doelstel ling. Verder weten ze vaag dat er in Groningen en Am sterdam ook soortgelijke bu reautjes bestaan: „Je hoort er weinig van of ze zijn inmid dels opgeheven", vermoedt Verhoog. Werving De partners in commerciële geschiedschrijving hebben zich degelijk voorbereid op het werven van opdrachtge vers. Allereerst werd een lijst opgesteld van een vijftigtal middelgrote bedrijven (mini maal 75 werknemers) door heel Nederland die in 1991 een veelvoud van vijf jaar bereikt' hebben. Een opmer kelijke bijkomstigheid is dat vijftigjarige ondernemingen zijn overgeslagen: „Die zijn in 1941, en dus tijdens de be zetting opgericht. Daar zou wel eens een luchtje aan kunnen zitten", legt War merdam uit. Die circa vijftig bedrijven zijn op een speciale manier aangeschreven. Naast een brochure waarin de twee' his torici hun bureau aanprijzen werd er een postzegel uit het oprichtingsjaar op de brief geplakt en een klein kro- niekje meegezonden. Dit kro- niekje wijst bijvoorbeeld be drijven die volgend jaar zes tig worden erop dat in hun jaar van oprichting Edison overleed, de Nederlandse be volking de acht miljoen over schreed en Al Capone werd veroordeeld. „Daar hebben we een hoop positieve reac ties op gehad. Een respons van meer dan tien procent, wat erg hoog schijnt te zijn. Directeuren belden ons op, verontschuldigden zich dat ze ons geen opdracht konden geven, maar vonden het heel leuk en wensten ons veel succes", vertelt Warmerdam Januari is een spannende maand voor de startende his toriografen. Dan moeten de eerste, definitieve opdrach ten binnenrollen waarvan Verhoog en Warmerdam er zes per jaar denken aan te kunnen. LOMAN LEEFMANS Verhoog en Warmerdam met op de achtergrond het Leids gemeentearchief. FOTO: TEJO RINGERS Met bijdragen van: Marieta Kroft, Loman Leefmans en Joep van Zeijl. Kaarten Geen enkele zelf gemaakte kerstkaart. Niets, maar dan ook echt helemaal niets. En dat terwijl de kerstwensen weer met bossen tegelijk op de deurmat van onze courant zijn beland. Sjouwde de post bode zich vroeger een breuk aan de kaarten met plaksel, geknipte figuren en glitter, dit jaar moest de redactie het doen met een enkele compu teruitdraai waar nog enige ei gen creativiteit uit sprak. En net zo weinig creativiteit als computerkaarten dit jaar. Beter verging het de keuze voor kerstkaarten die al dan niet naar eigen idee werden ontworpen voor gemeentebe sturen, bedrijven, scholen en instellingen. Zoals de kaart van de NZH, die in de vorm van een staande rebus met be sneeuwde dennen, een sneeuwpop met NZH-pet, kerstkoor en een heuse engel de redactie vijf minuten aan het puzzelen zette. Of de kaart van voetbalvereniging Leiden, die net als vorig jaar tenminste een toepasselijk ontworpen kaartje toestuurde met een voetbal in de vorm van een kerstbal. Of het Landbouwschap met een echt fraai gefotografeerde ijsklomp in een bevroren meer. Minder origineel maar wel mooi was de kerstwens van de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting. Een simpele klokgevel op een wit stuk pa pier afdrukken wekt welis waar de indruk van een be sneeuwd kersttafereeltje, maar haalt het toch niet bij de kaart van de Nederlandse Fe deratie van Reclasseringsin- stellingen. Die ging zich te buiten aan een jolige regenbui van zilveren sterretjes in een verder pikzwarte boom. Sym bolisch? Over de kaart van de dieren bescherming niets dan goeds. Een vrolijk plaatje van een stel dansende katten met de nodige wijn achter de kiezen, gevolgd door Kleintje Pils uit Sassenheim, de al net zo vro- Van Gils. De kerstman komt er bekaaid af in het kledingatelier van kledingfabrikant Van Gils. Maar wie wil er niet liever een kerstvrouw? (zie kaarten). lijke blazers in kerstmante nue. Veel minder toepasselijk was de kaart die de redactie voor de van de Hortus Botanicus gend jaar mocht ontvangen. Een afbeel- ding van een plant waarvan de knoppen net uitkomen en de bloei toeslaat doet eind de cember toch wat al te veel denken aan een lente die er nog lang niet is. verslaggeving vol- Echt leuk was de kaart van Steven de Vreeze? En hoe zit Kaarten (2) Muziekvereniging Nieuw Le ven uit Leiden deed het met een groen kopietje, de ge meente Katwijk met een duinmeer dat in de volle zon middenin de zomer moet zijn gefotografeerd en het ministe rie van Justitie met een onge looflijk saaie kaart: dieristen- velop-bruin en zonder enige versiering. Zelfs hiervoor hebben de razend druk bezet te juridische ambtenaren ken nelijk geen tijd. Van de gemeente Leiden ver namen we dit jaar geen twee spalt in het college over de af beelding op de kaart. Werd vorig jaar nog gevochten om een tekening met vuurwerk in de vorm van kruisraketten en stickers met vredesduifjes om daar overheen te plakken, dit jaar werd het een onschul dig plaatje van de windwijzer van de Marekerk, een goud gekleurde engel met loftrom pet Kan het kerstiger? De vrede in het college is dus weer gesloten. Zoeterwoude houdt het ook op een winterse kaart, maar schrijft aan de binnenzijde een heel kantje vol dat het dorp groen moet blijven. Kle dingfabrikant „Strictly for men" Van Gils laat een kerst vrouw er met de plunje van de kerstman vandoor gaan (zie foto) en van het gemeen tebestuur van Noordwijker- de Leidse rugbyers van DIOK. Een kerstman die met de kreet „Rugby maakt zelfs Vadertje Kerst helemaal gek" zijn grote concurrent Sinter klaas met stevige schoenen maar gelukkig voor de goed heiligman zonder noppen de koude grasmat in stampt (zie foto). Als dat sportief en voor spoedig is zoals de redactie wordt gewenst? Een wed strijdje rugby van een redac tieteam tegen een selectie van DIOK wijzen we beter op voorhand af. Wij voetballen liever tegen de gemeenteraad. Kerstbal (1) Hoe sportief zijn de leden van de Leidse gemeenteraad? Af gaande op het jaarlijkse wed strijdje zaalvoetbal, afgelopen woensdagmiddag tussen de raad en de Leidse pers, niet zo. Er deden slechts drie echte raadsleden mee. Hulde aan Huib Kruyt (CDA), Jan Laurier (Groen Links) en Alexander Geertsema (VVD). Zij accepteerden als enigen de uitnodiging om ter afsluiting van het Ad Dussee-jeugdtoer- nooi van voetbalvereniging Leiden een potje te spelen te gen de pers in de 3-Oktober- hal. Het raadsteam moest on der meer worden aangevuld door nota bene 'n journalist en het hoofd van de directie sport en recreatie Jan Duive- steijn. - Kansloos waren de heren te gen het dit jaar vrijwel geheel uit sportjournalisten bestaan de Leidse persteam. Binnen drie kwartier was het 8 - 2. De doelpunten van de winnende ploeg werden keurig verdeeld pers Ronald Veeren een basis plaats moet hebben. Zodat de journalisten ook eens 'n keer worden afgedroogd. Laat de Leidse gemeenteraad dat lek ker zelf doen. Als ze nu belo ven volgend jaar een com pleet en representatief zaal team op de been te brengen, dan zal een team van louter stadsredacteuren een open en eerlijke strijd met ze aanbin den. Sprieten Terwijl de gemeente-activitei ten overal op een laag pitje staan, wordt er in de Rijn streek nog hard gewerkt. Neem nu Koudekerk. Verhit te discussies werden er tijdens Vthti-tiy trn» de raadsvergadering van don- 91 KIL Lr rUK iVILN. derdagavond te elfder ure nog gevoerd. Rietje le Large spant de kroon met haar noeste ar beid. Tot en met 31 december is zij nog wethouder. Daarna keert zij de politiek de rug toe. Tot de laatste dag aan toe zal zij het laten merken ook. Niet alleen zij, maar alle Kou- dekerkers moeten aan het werk. En dan vooral de men sen van de Koudekerkse ac tiegroep De Laatste Spriet. De Laatste Spriet was in op stand gekomen tegen het plan van de gemeente om een bouwvergunning af te geven voor de bouw van een kan toor in de dierenweide. Van de opbrengst zou het haveloze gebied worden opgeknapt. het met de Leidse Democra ten, de lichtvoetige Egon 'de vlo' Snelders of de ongetwij feld kopsterke Pex Langen- berg? Te zwaar getafeld met kerst? Ook de SP mag eigen lijk niet ontbreken. Ondanks zijn achternaam moet Cor Vergeer toch wel wat meer kunnen dan alleen schaatsen. Kerstbal (2) Naast de matige opkomst bin nen de lijnen kwam van de 39-koppige raad welgeteld één volksvertegenwoordiger zijn partij aanmoedigen. De goed lachse nestor Piet Biegstraten had het zichtbaar naar zijn zin maar kwam toch menskracht te kort om een heuse wave op te starten. Organisator Duivesteijn grap te na afloop dat als de raad het volgend jaar weer zo laat afweten, hij Wim Rijsbergen, Bert Jansen en Wim Meutste- ge zal opstellen en dat bij de Dat opknappen konden ze zelf ook wel, daar is geen kantoor voor nodig, vonden de Sprieten. Maar hoewel het kantoorplan donderdagavond opnieuw door de gemeente raad werd besproken, schit terde De Laatste Spriet door afwezigheid. Ook Rietje le Large, die de af gelopen jaren al heel wat met de groep te stellen heeft ge had, was dat niet ontgaan. „Waar zijn al die Sprieten die beloofd hebben zelf de die renweide op te knappen?", brieste ze met haviksogen de druk bezette zaal in. Strijdlus tig als ze is, ze zal ze krijgen. Nog voor het einde van het jaar zal en moet ze zwart op wit krijgen dat de Sprieten de dierenweide gaan opknappen. Ze hebben het immers be loofd. Koudekerk kan opgelucht ademhalen. De dierenweide ondergaat binnenkort een metamorfose als de Sprieten aan het werk gaan. Als dat is gebeurd mogen zij zich weer druk gaan maken over de ontsluitingsweg voor een nieuwe woonwijk. Die gaat ook ten koste van een deel van de dierenweide. Ook dat was een agendapunt en ook tijdens de behandeling daar van was er in geen velden of wegen een actievoerder te be kennen. Zouden de Laatste Sprieten dan toch naast de laatste strohalm grijpen? -Cvetc 'ïaJ-Wa*. Ckris-ii*u$ Ook een manier om de goede sportieve voornemens van de komende tegenstanders de grond i te stampen. De kerstkaart van de rugbyers van DIOK spreekt boekdelen (zie Kaarten). HAARLEM/LEIDEN (ANP) - De Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Maat schappij (NZH) zal naar verwachting 1990 afslui ten met een winst van 5,2 miljoen gulden, 90 procent meer dan in 1989. De om zet zal met 32 procent stij gen tot 260 miljoen, zo heeft de maatschappij gis teren bekendgemaakt. Voor 1991 rekent de NZH op een omzet van 290 miljoen. De winst kan daarbij iets dalen ten gevolge van hoge investe ringen in verbeteringen van stations en aanschaf van nieu we bussen. Voor volgend jaar is behoefte aan 80 tot 100 nieu we wagens waardoor het totale autobuspark de duizend zal be naderen. De groei in het reizigersver- voer heeft zich dit jaar op het verwachte niveau voortgezet: 2,7 procent meer reizigers maakten gebruik van het openbaar vervoer. Dat komt neer op ruim 62 miljoen reizi gers. In 1991 verwacht de NZH een verdere stijging van 7 procent wat een absolute doorbraak zal betekenen naar ruim 66 miljoen reizigers. Dit jaar zijn 225 nieuwe chauf feurs bij de maatschappij in dienst getreden. Voor 1991 is de verwachting dat dit aantal met nog eens 175 zal groeien. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van eën nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) l Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: j Naam: I Adres: I Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: illilin

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13