ar n SPECIAAL VOOR SI JTHOFF PERS LEZERS HUISI ■RAADk „DOURO", de gouden wijn van Portugal. TIPS PRIJSVRAAG Vruchtenbeignets en salade met Oudejaar Steeds meer gemak in de keuken HOE ZIT DAT DAN?' Vi Nieuw, maar zo oud als Portugal zelf. CONSUMENTENINFORMATIE foidóeSomont ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 PAGIN i Doekje tegen vriesruiten In de winter kan het bij vorst erg moeilijk zijn om de eerste kilometers de ruiten aan de binnenkant ijsvrij te houden. De waterdamp in de adem be vriest telkens weer. Voor die situatie en tegen lichte ijsaf zetting is sinds kort een nieuw soort antivriesdoek (30x24 cm) verkrijgbaar. De doek is geïmpregneerd met paraffine en voorkomt ijsaf zetting tot temperaturen van ongeveer twintig graden on der nul. Op de ruiten komt overigens wel een vettige aanslag door de paraffine, maar die is er na de vorstpe riode weer af te halen met lauw water Het doekje is on der meer verkrijgbaar bij Halfords voor 4,95 gulden. Natuurlijk zijn er allerlei culinaire hoogstandjes te bedenken voor de laatste avond van het jaar, maar het is de vraag of iemand daarop zit te wachten. Na de gezellige Sinterklaas- drukte en alle feestelijk heden op en rond de kerstdagen is het eigelijk wel plezierig om het alle maal wat simpel te hou den. Wat dacht u van koffie met een schotel vruchtenbeignets en later op de avond mis schien een pittig drankje met een stevige salade? Een com binatie, die niet te bewerke lijk is om klaar te maken. En er komt dan een stevige bo dem in de maag, waardoor u het nieuwe jaar vrolijk kunt beginnen. Trouwens tussen alle goede wensen over en weer op de eerste dag van 1991 doen een paar beignets en een restant salade het zeker ook goed. Wanneer u het daarmee erg eens bent, zou u de genoemde hoeveelheden bijvoorbeeld met een kwart kunnen ver groten of zelfs verdubbelen. V ruchtenbeignets Nodig voor zes personen: 100 g gedroogde abrikozen, 4 schijven ananas, 2 appels (Golden Delicious of Goudrei- netten), 2 kleine bananen 250 g zelfrijzend bakmeel (of 250 g bloem met een half pak je bakpoeder), mespunt zout, 2 eieren, 2,5 dl melk (of half melk. half bier), frituurvet poedersuiker. Zet de gedroogde abrikozen een dag weg onder koud wa ter, laat ze vervolgens uitlek ken en dep ze droog met keu kenpapier. Laat de schijven ananas uitlekken en dep ze eveneens droog. Boor de ge schilde appels vlak voor u ze gaat bakken en snijd ze in ste vige schijven. Snijd elke ge pelde banaan, vlak voor het bakken, schuin in vier stuk ken. Zeef het bakmeel in een kom, maak er een kuiltje in en doe daar zout, de eieren en de helft van de melk in. Roer de massa vanuit het midden tot een glad beslag en verdun dat met de overgebleven melk. Bak nu zo vlug mogelijk beig nets met het beslag; het wordt minder luchtig als het te lang blijft staan Haal de stukken fruit ge prikt aan een vork of gesto ken aan de steel van een hou ten lepel door het beslag, laat ze even uitdruipen en dan voorzichtig in het hete frituurvet glijden. Bak de beignets aan beide zijden keer ze met een droge en schone vork! lichtbruin en laat ze op absorberend papier (keukenrol) uitlekken. Presenteer de beignets warm of koud met poedersuiker. Oudejaarssalade Nodig voor circa zes personen: 500 g mager runderpoelet, 1 liter water, zout, stukje ui en wortel, peperkorrels, laurier blad, tijm, foelie, peterselie, 500 g aardappelen, 1 flinke rode biet, 4 eieren, 1 eidooier, peper, mosterd, 1 lepel azijn, 2,5 dl olie, 1 bekertje zure room (sour cream), 2 zure ap pels, 1 ui of 2 sjalotten, 4 zoute haringen, 8 augurken, (eike- blad)sla, 1 stokbrood. Zet het runderpoelet op met kokend water, zout, ui, wortel en kruiden en trek het in twee uren gaar. Zeef de mas sa, snijd het vlees in nette stukjes en zoek er de kruiden uit. Borstel de aardappelen schoon, kook ze in de schil gaar, pel ze en laat ze koud worden. Schil de rode biet, snijd haar in grove stukken en kook deze in een halfuur gaar. Laat de groente uitlek ken en afkoelen. Zet de eie ren onder koud water op, laat ze acht minuten koken en vervolgens met koud water schrikken. Roer de eidooier los met iets zout, peper, mosterd en de azijn en voeg er stevig roe rende de olie druppelsge wijs aan toe. Meng door de ontstane mayonaise de zure room. Schil de appels, snijd ze in stukjes en meng deze zo gauw mogelijk dan blijven ze blank door de mayonaise- room. Voeg er vervolgens de fijn gesneden ui of sjalotten aan toe en verder het vlees, de in blokjes gesneden aard appelen en biet, de in korte reepjes verdeelde haringen en twee kleingesneden augur ken. Schep de salade voor zichtig om alle blokjes moeten heel blijven en maak haar op smaak af met zout en azijn. Was een paar mooie slablaad jes, dep ze met een doekje droog en leg ze op een schotel. Leg het salademengsel zo op de schotel dat er rondom een mooie rand sla uitsteekt. Gar neer de schotel met de in par ten verdeelde eieren en de overige tot waaiertjes ge sneden augurken. Presenteer er vers stokbrood bij Maak niet al te vers brood lekker knapperig door het vochtig te maken (snel onder de lopende kraan door halen) en daarna tien minuten in een oven - op 150 graden C - te leggen. Gootsteenkastje met twee afvalbakken om glas en andere rom mel gescheiden te houden. (Poggenpohl) Inl. 020-272562. FOTO: PR De werkplaats voor de huis vrouw uit vorige decennia: de keuken, is uitgegroeid tot een volwaardige ruimte met aspi raties van welhaast een labo ratorium. Het Duitse concern Poggenpohl heeft daarin bijna de top bereikt, hoewel men de Mielekeuken en de Siematic evenmin mag uitvlakken. Het enige nadeel van beroem de merken als deze is dat ze duur zijn. Daar staat tegen over dat men er zijn leven lang wel goed mee af is. Pog genpohl viert in 1992 zijn honderdjarig bestaan en ver koopt wereldwijd zijn keu kens tot Hawaï toe. Korea is het nieuwste afzetgebied. Ne derland kan beschouwd wor den als een vaste klant. Ontwerpers plegen zich nim mer te vervelen ook niet op het gebied van keukenbouw. Designer Manfeld Junker ontwierp zo een handig keu kentje, dat zo gebouwd is, dat het open op de kamer uit komt. Het is drie bij drie me ter groot. De gastvrouw kan als het ware haar gasten di rect 'vanaf het fornuis' dat binnen handbereik is aange bracht bedienen. Knus Tussen aanrecht en fornuis is een half ronde tafel geplaatst. De gastvrouw kan aan de rechte kant zittend (aan de keukenkant dus) zonder op te staan gemakkelijk reiken naar schalen, pannen, bestek om haar gasten te voorzien van het lekkers dat zij zojuist heeft gekookt. De halfronde zijde, die plaats biedt voor drie stoelen, steekt de kamer in. Knusse eetpartij voor vier mensen zonder heen en weer geloop. Keuken betekent zo: communicatie! Een ander nieuwtje is de com putergestuurde kast, die als een televisietoestel met af standbediening kan worden geopend en gesloten. Ook vijf jaloezieën-kastjes in een front zijn bedienbaar door maar één enkele knop. Ze vouwen na een druk op die knop als een harmonica gedienstig in- en uitelkaar. Heel mooi is ook een ronde, metalen (tussen kastenformaties) ingebouwde zuilachtige kast. De andere kasten hebben heel smalle, hoge deuren waarachter be zems en trapjes kunnen wor den opgeborgen. Dit soort keuken is ontwor pen met ongebreidelde fanta sie om het de huisvrouw zo gemakkelijk mogelijk te ma- De nieuwe keuken staat diagonaal in de ruimte. Rechts de half ronde tafel, die aan drei personen zitruimte biedt. FOTO: PR Lekkages Gootsteenkastjes hebben een gemoffelde bodem waardoor lekkages geen kwaad kunnen doen. Ze bieden plaats voor twee afvalbakken. Soms kan de afwasbak met een uitklap baar „deksel" worden afgeslo ten dat dan als snijplank dienst doet. Keukenladen lo pen goed: ze trekken zichzelf na het openen weer dicht. Veel keukenonderdelen zijn samengevoegd en uitgevoerd in mooi lakwerk van hoog- glanzende structuur. Het doel van de keukenontwerpers is deze werkplek te betrekken bij het gezinsleven. De keu ken kan uitgebreid of juist be^ perkt worden geleverd naar mate er ruimte beschikbaar is. Veel elementen maken ook individuele combinaties mo gelijk. Zo heb je een speciale 'vrijgezellenkeuken', een 'se niorenkeuken' of een 'gezins keuken'. Deze categorieën mensen kunnen zelf spelen met de samenstellingen. Een moderne trend, die het leven zeer kan veraangenamen. Carpooling kan voordelig ziji ®DR1 Af (4) Tot de invoering van het gewijzigde belastingstelsel 'Oort' het mogelijk binnen zekere normen de werknemer lijk gebruik van de privé-auto, een onbelastbare kilometei goeding te geven. De fiscaal aanvaardbare kilometerprijs was meestal gebase op de vergoeding die rijksambtenaren kregen of op de AN) kilomternorm. Wilde een werkgever een hogere kilometer; vergoeden, dan diende hij daartoe aanvaardbaar, inform; Er bewijsmateriaal voorhanden te hebben.Sinds de invoering 'Oort' per 1 januari 1990 is de reiskostenvergoeding volledi; de helling gezet. Voor het woonwerkverkeer zijn forfait drempels, in de vorm van maximaal fiscaal netto te vergot reiskosten aangelegd. Zo geldt voor zakenverkeer met de vé-auto vanaf 1 januari 1990 een maximaal netto te vergor Hi kilometerprijs van 44 cent gemiddeld op jaarbasis. Het zog; Vc ten reiskostenforfait werd aangescherpt en afgetopt van passing (vanaf meer dan 20 kilometer enkele reis woon-wt afstand gemaximaliseerd). Een verhoogde tabel woon-wi i- SI; verkeer werd per 1 augustus 1990 van toepassing voor r4' van het openbaar vervoer. 'Carpooling' was al in zwang als speciale vervoersregelin; J° de bouw-CAO. Sinds 'Oort' is deze regeling uitgebreid tot n' mee-rijregelingen, die op enige cao dan wel schriftelijke it ling zijn gebaseerd. Vanaf 1 augustus 1990 is genoemde rt Df ling fiscaal nog aantrekkelijker gemaakt, doordat de toepas sindsdien ook betrekking heeft op woon-werkverkeer naar vaste werkplek. De chauffeur, die gebruik maakt van zijn vé-auto voor het woon-werkverkeer, wordt een onbelaste, to-vergoeding van 44 cent per afgelegde woon-werkkilom verstrekt. De afstand woning-werk van de chauffeur bedr méér dan 10 kilometer. De 'chauffeur dient één of meer p« nen over een afstand van meer dan 10 kilometer enkele mee te vervoeren. De mee te vervoeren personen behoe niet bij één en dezelfde werkgever in dienst te zijn. Het mee-rijden berust op een schriftelijke overeenkomst i de werkgever De chauffeur dient een schriftelijke oven komst aan te gaan met de betrokken meerijders en werl ver(s). De werkgever van de chauffeur moet data, plaatsen standen en personalia van meerijder(s) en chauffeur adi streren. Indien aan al deze formaliteiten is voldaan, kan de chaufl bij 'carpooling' zoals gezegd 44 cent netto per kilometer wc werkverkeer deklareren. Voor de meerijders is dan 'ven vanwege de werkgever' van toepassing. Dit betekent dat gratis vervoer niet aan loonbelasting onderhevig is. Wél di hiervan op de loonbelastingkaart van betrokkenen meldin worden gemaakt. Gezien de administratieve rompslomp voor de formele pool'-regeling zoals hiervoor uiteengezet, waarbij alleen chauffeur, inclusief de voor hem belastende omstandighe inzake zijn meerijders, slechts 44 cent netto kan ontvangen kilometer, zijn er voor slimme 'carpoolers', zonder genoe rompslomp, aantrekkelijker perspectieven denkbaar. Stel het volgende praktijkvoorbeeld. Werknemer X spn met een drietal collega-werknemers af dat hij, X, ze dage] in zijn auto wil meenemen van huis naar werk v.v. Ze wo alle vier 25 kilometer enkele reis van hun woning naar werk. Volgens de forfaitaire reiskostentabel mogen ze alle individueel onbelast maximaal 190 gulden per maand voor ten woon-werkverkeer bij hun respevtievelijke werkgever er* clareren. Ned Wordt hierbij de afspraak gemaakt dat de bestuurder voor an kosten en ongemak deze vergoedingen in zijn geheel zal vangen, dan betekent dat voor de laatste 4 x 190 gulden n per maand, voor totaal 1050 afgelegde kilometer (21 werkd; DStz x 2 x 25 km.) per maand. jg De chauffeur ontvangt dan omgerekend 72 cent per kilom belastingvrij in plaats van de 44 cent ingevolge de wette 'carpoolregeling'! 3 JRAK gt i Win een vakantie van een week voor 2 personen naar het DOURO-gebied in PORTUGAL (georganiseerd door de Portugese Handelsdelegatie i.s.m. Sijthoff Pers). De wijncultuur in het DOURO-gebied is honderden jaren geleden ontstaan en werd met succes beoefend, zelfs nog voordat de Romeinen aankwamen op het Iberisch schiereiland. In 1756 was het DOURO-gebied het eerste Portugese wijngebied waarvan de grenzen werden vastgelegd voor dessert- en tafelwijnen - o.a. de beroemde Port. Dit is werkelijk één van de meest spectaculaire wijngebieden van de wereld. Het strekt zich 90 km uit over beide oevers van de Douro-rivier tot aan de stad Porto, door woest gebergte tot aan de Spaanse grens. Ook al wordt 50% van de wijnproduktie van het gebied gebruikt voor de Port, heden ten dage is de V.Q.P.R.D. Douro Tafelwijn (kwaliteitswijn afkomstig uit de E.E.G.) één van de allerbeste wijnen. Deze kwalitejtswijn is helaas nog voor velen onbekend. De Douro-wijn is verkrijgbaar bij uw slijter. Probeer hem eens. Doe mee aan deze prijsvraag en win prachtige prijzen. Ie prijs: een hele week voor 2 personen naar het Douro-gebied in Portugal. Verblijf in het GRANDE HOTEL DA BATALHA in PORTO (logies ontbijt). Vrij gebruik van een auto tijdens uw vakantie. 2e prijs: 18 flessen Douro-wijn. 3e prijs: 12 flessen Douro-wijn. 4e prijs: 6 flessen Douro-wijn. 5e en 6e prijs: 3 flessen Douro-wijn. AIR PORTUGAL Dagelijks naar Porto Voor info/res. 020-246268 [D1^—Dtf—o^iD PORTUGESE HANDELSDELEGATIE Paul Gabriëlstraat 70 2596 VG Den Haag. Tel. 070-3264371. De rode Douro-wijn heeft een herkenbaar, fruitig ry bouquet met een verfijnde smaak. Hij is prima 'el bij vlees of wild en wordt geserveerd bij 18° C. De witte Douro-wijn is doorgaans een droge wijn en is ideaal bij vis of zeebanket. Hij wordt koel geserveerd (6°-10° C.). De produktie van deze wijnen wordt gecontroleerd door de „Casa Do Douro", die de officiële stempels van herkomst geeft. I VRAAG 1Waarnaar is het Douro-wijngehied genoemd? Antw.: VRAAG 2: Wat betekent het Portugese woord Douro? Antw.: VRAAG 3: Wat is het Portugese woord voor een wijngaard? Antw.: VRAAG 4 Welke andere beroemde wijn wordt ook in het Douro-gebied geproduceerd? (X) Antw.: VRAAG 5: Hoe heet de Business Class van TAP-AIR Portugal? Antw.: NAAM ADRES POSTCODE PLAATS 1 TEL Stuur uw oplossing vóór 15 januari 1991 naar Sijthoff Pers, Kamer 814, Postbus 16050 - 2500 AA Den Haag. De prijswinnaars ontvangen schriftelijk bericht thuis.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10